Κρητικές σπεσιαλιτέ και σπιτίσια ρακή. Και μεσημέρι.

23 Αυγ 2017

Κρήτηη... Ευλογημένος τόπος που χρειάζεσαι πάρα πολύ καιρό για να τη γυρίσεις. Ένα νησί που μπορεί να στα προσφέρει όλα. Εντάξει, λόγω και καταγωγής δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αλλά μη μου πείτε πως δεν θα θέλατε να την επισκεφθείτε! Θες οι παραλίες, θες τα γλέντια, θες το φαγητό;Από περιοχές;Χανιά, Σφακιά, Ρέθυμνο, τρελό-Μάταλα... Ιεράπετρα! ΝΟΤ!

Φέτος πέρασα μια εβδομάδα διακοπών με έναν πολύ καλό φίλο και συμφοιτητή που δεν είχε επισκεφθεί ποτέ το ευλογημένο νησί. Προσπάθησα να τον κάνω fan του νησιού και νομίζω τα κατάφερα. Ελαφόνησος, Σεϊτάν Λιμάνι, Κομός.... Αλλά στο νομό Λασιθίου ούτε που το σκέφτηκα. Παλαιότερη επίσκεψη μου ήταν καταστροφική. Δεν θυμάμαι πιο άσχημη περιοχή. Πλήρης απογοήτευση!

Θέλοντας να τα πούμε πριν τις διακοπές (κάποιων), αποφασίσαμε να βρούμε ένα μέρος κοντά στο κέντρο που να τους βολεύει όλους. Αποφάσισα να πάμε στο Ρακάκι, ήταν και η πρόταση ενός φίλου και να σου λοιπόν. Διαβάζοντας πως οι ιδιοκτήτες είναι από την Ιεράπετρα, ανησυχία με έπιασε για το αν θα φάμε καλά. Διαβάζοντας και τις βαθμολογίες στις κριτικές.... άστα να πάνε.

Ήταν πλέον πολύ αργά για να κάνουμε πίσω. Εντάξει, ίσως τρώγαμε φόλα. Πρώτη φορά θα ήταν;Και πόσο χειρότερη θα ήταν η εμπειρία από την επίσκεψη σε εστιατόριο της Ιεράπετρας (πιο τουριστικό πεθαίνεις);

Πάμε στην ουσία της επίσκεψης. Λίγο πριν τις διακοπές των υπόλοιπων φίλων, αποφασίσαμε να κάνουμε μια τελευταία καλοκαιρινή συνάντηση. Η ώρα 21.30 και αρκετός κόσμος βρισκόταν στην πλατεία της Καισαριανής. Όμορφη αλλά και ζεστή καλοκαιρινή βραδιά. Το Ρακάκι είχε συγκεντρώσει αρκετό κόσμο. Εμείς καθίσαμε έξω.

Δεν θα αναφερθώ σε πολλές λεπτομέρειες του χώρου μιας και τον εσωτερικό χώρο δεν τον επισκεφθήκαμε. Από ότι είδα όμως, πρόκειται για ευχάριστο μέρος χωρίς πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες. Καθαρά τραπεζοκαθίσματα, όχι όμως πολύ βολικά. Εμείς,4 άτομα, δυσκολευτήκαμε να προσαρμοστούμε με τα ποτήρια και τα πιάτα που ερχόντουσαν. Για το παρκάρισμα, νομίζω δεν θα συναντήσετε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την κοπέλα, χαμογελαστή και με χιούμορ. Μας ενημέρωσαν πως υπήρξε πρόβλημα με την ταμειακή μηχανή τους και θα μας έδιναν χειρόγραφη απόδειξη. Στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι ρακί με δυόσμο.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές που σίγουρα δεν μπορείς να τις εξαντλήσεις σε μία μόνο επίσκεψη. Σαλάτες,6-7 τυριά, αρκετά ορεκτικά και αρκετά κρεατικά. Παρά το ότι είναι νησί η Κρήτη, τα θαλασσινά δεν είναι το φόρτε της.

Εμείς 4 άτομα παίξαμε με ορεκτικά.

- Ψωμί στα 4.80 ευρώ.

- Ντάκος στα 5.9 ευρώ. Προσοχή εδώ γιατί αναγράφονται 2 ντάκοι στον κατάλογο. Ο δικός μας ήταν με φρέσκια τομάτα και ξινομυζήθρα. Ο άλλος είναι μια τύπου χωριάτικη με παξιμάδι ντάκο. Γευτήκαμε ένα πολύ καλοκαιρινό πιάτο και όχι βαρύ μιας και το τυρί ήταν ανάλαφρο. Κάναμε καλή αρχή!

- Καταϊφάκια τυριού με μέλι στα 6.4 ευρώ. Καυτά καυτά, τραγανά και με ιδανική ποσότητα μελιού. Η γέμιση της φέτας τόση όση.

- Απάκι του Σήφη στα 5.7 ευρώ. Καπνισμένο με θυμάρι, από τα πολύ γευστικά και νόστιμα. Καταναλώθηκε σιγά σιγά μαζί με το ποτό.

- Στάκα με αυγά στα 6.3 ευρώ. Την χειρότερη στάκα (ο Θεός να την κάνει) την είχα δοκιμάσει στην Ιεράπετρα. Ευτυχώς στην Αθήνα γεύτηκα μια από τις καλύτερες version της και θα επέστρεφα για να την ξαναδοκιμάσω. Όχι τόσο βαριά σαν του Αντάρτη και χωρίς να με κάνει αργότερα να αισθανθώ πως κατανάλωσα μια θερμιδική βόμβα. Έρχεται σε σαγανάκι.

- Ντολμαδάκια σπιτικά στα 5.8 ευρώ. Γεμιστά με τομάτα, άνηθο, κρεμμύδι και ρύζι. Η φίλη ούτε τα άγγιξε, οπότε δοκίμασα περισσότερα μαζί με το γιαουρτάκι.8 τεμάχια. Νόστιμα.

- Αμανίτες στη σχάρα στα 6.3 ευρώ. Αρχικά δοκιμάσαμε κάποια ξεροψημένα κομμάτια που ίσως δεν έπρεπε να σερβιριστούν. Όσο όμως περνούσε η ώρα, τα σχόλια γινόντουσαν πιο θετικά. Κατάφεραν να αναστρέψουν το εις βάρος τους κλίμα!

- Λουκάνικα από την Κρήτη στα 5.40 ευρώ. Από τα καλύτερα και πιο ανάλαφρα. Δεν είναι γενικότερα στις προτιμήσεις μου αλλά εδώ τολμώ να πω πως η ποιότητα ήταν πολύ καλή.

- Συκωτάκια ριγανάτα στα 6.10 ευρώ. Αρνίσια συκωτάκια σβησμένα με κρασί και θυμάρι. Δικό μου πιάτο που δεν έπρεπε να παραγγείλω. Όχι γιατί ήταν κακό αλλά κυρίως γιατί ήταν βαρύ για καλοκαίρι και το έφαγα και μόνος. Σε κάποια σημεία μου έβγαινε μια πικρίλα. Αποφύγετε το αν είναι να το φάτε μόνοι σας.

- 3 Σουρωτές στα 6.9 ευρώ.
- Μπύρα Άλφα 500 μλ στα 3.10 ευρώ.
- 6 καραφάκια ρακή στα 26.4 ευρώ.
- 2 μπουκάλια νερό στα 3.4 ευρώ.

Σύνολο στα 92.5 ευρώ στο δελτίο παραγγελίας που ήρθε στο τραπέζι μας.

Για την επόμενη φορά έχω σταμπάρει κάτι χοιρομέρια και τις πατάτες τσικαλάτες. Για γλυκό, την τάρτα μπανάνα και το μιλφέιγ με καραμελωμένο μήλο μιας και αυτή τη φορά είχαμε φέρει δικό μας γαλακτομπούρεκο...

Και για επίλογο θα πλέξω το εγκώμιο της q-ριας και του q-ριου που 2 ώρες νωρίτερα είχαν γευματίσει στα μέρη μου, σε πασίγνωστη ψαροταβέρνα πλέον. Και δεν ξεχνώ και τον επίσης ακούραστο Συνταγματάρχη που βρήκε το κουράγιο να μας συντροφεύσει και τήρησε την υπόσχεση του παρ'ότι είχε αμέσως μετά ταξίδι 4-5 ωρών για υπηρεσιακούς λόγους.

Όσο για το Ρακάκι... Νομίζω αδικείται από τη συνολική βαθμολογία του. Πρόκειται για καλό στέκι, τίμιο και σε χαλαρή περιοχή. Η όλη προσέγγιση του προσπαθεί να θυμίσει κάτι από Κρήτη. Νομίζω πως μια επίσκεψη δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Κάποια στιγμή πιθανότατα θα μας ξαναδούν!

Υ. Γ Κυρία Κατρίτση, με ειδοποίησαν από το Ταξιδεύοντας πως η Member Card σας είναι έτοιμη!

16 Σεπ 2017

Θα μπορούσα να αρχίσω αυτή την κριτική, περιγράφοντας την αγαπημένη Καισαριανή, κομμάτι της παλιάς Αθήνας, με τα χαμηλά σπίτια με τις μεγάλες αυλές, τα στενά δρομάκια, τους απλοϊκούς και καλοσυνάτους κατοίκους πρόσφυγες της Σμύρνης, των Βουρλών και των γύρω χωριών ή να περιγράψω σκηνές από το ‘’Μινόρε της αυγής’’ που γυρίστηκε στην περιοχή.

Έτσι θα μπαίνατε στο κατάλληλο mood. Δεν θα το κάνω. Η πλατεία της Καισαριανής δεν έχει καμία σχέση με τα ενδότερα της περιοχής προς την πλευρά της Πανεπιστημιούπολης. Αποτελεί ένα ατέλειωτο παζάρι, με τον ένα χώρο εστίασης κολλητά στον άλλο, με τους κράχτες να διαλαλούν την πραμάτια των μαγαζιών – όλα φρέσκα- και με μια παιδική χαρά στο κέντρο όπου προσπαθούν να παίξουν κάποια παιδάκια.

Σε μια γωνία της πλατείας, ευτυχώς χωρίς πολλά βουητά και φωνές, βρίσκεται το Ρακάκι. Με μικρό καθαρό εσωτερικό χώρο, με αποχρώσεις που παίζουν μεταξύ εκρού και σε μια pal απόχρωση του πράσινου, καρέκλες ψάθινες, κάποια κάδρα κρητικού περιεχομένου στους τοίχους, καθρέφτη και χαμηλά μεταλλικά φωτιστικά, βιομηχανικού στυλ. Εντάξει not bad but not very good.

H σερβιτόρα πετούσε ελεύθερα ανάμεσα στα τραπέζια, χαρωπά και εν ευθυμία, ανταποκρινόταν στα πειράγματα των πελατών, βοηθούσε στην προσαρμογή στα του καταλόγου και γενικά ήταν μια ευχάριστη νότα σε μια ζεστή νύχτα του Αυγούστου που δεν ήμουν και στα καλύτερα μου.
Στην αρχή έρχεται καλωσόρισμα, κλασικά σφηνάκι ρακή που αντικατέστησε βέβαια μπουκαλάκι που ερχόταν παλιότερα. Φρέσκο ψωμί λευκό και μαύρο μέσα σε κόσκινο, συνοδεία μπολ με ξύγαλο και μικρούλες ελιές (ψιλολιές).

Εισαγωγή από τις καλύτερες και πλουσιότερες που έχω δοκιμάσει και σε νορμάλ τιμή (1,20 per per).

Μεζέδες στη μέση, ξεκινώντας με πλούσιο ντάκο (του Τροζού). Τα κριθαροκούλουρα ήταν σκεπασμένα πλήρως από ψιλοκομμένη ντομάτα, ξινομυζήθρα και κομμάτια πιπεριάς, είχαν ρουφήξει αχόρταγα τα υγρά των υλικών και κόβονταν ακόμα και με την καρδιά ενός μαρουλιού αφήνοντας μια φανταστική επίγευση στο στόμα.

Και όλα αυτά ένας ντάκος, ο οποίος μας άνοιξε την όρεξη και με τον Γιάννη τον Ικαριώτη αρχίσαμε τη γλυκόπιοτη ρακή, αφήνοντας τον Βαγγέλα τον ψηλό να λεηλατήσει μόνος του μια τηγανάτη, πιπεράτη, στάκα με αυγά, μιας και η ιδιαιτέρα του προέδρου ήθελε να διατηρήσει τη σιλουέτα της. Δεν ξέρω και δεν είναι της ουσίας της κριτικής αν μετά έκαψε τις θερμίδες, αλλά ήταν αρκετές.

Ντολμαδάκια σπιτικά για τα ¾ της παρέας, με γιαουρτάκι στη μέση, πολύ καλά μαγειρεμένα και άριστα γεμισμένα με ρυζάκι, άνηθο, κρεμμύδι και ντομάτα. Χρειάστηκε και λίγο λεμόνι για να δώσουν λίγο ένταση παραπάνω αλλά ήταν γευστικότατα.
Μανιτάρια στη σχάρα που παρότι είχαν αρπάξει λίγο, παρέμειναν γευστικά και διατήρησαν τον χαρακτηρισμό, ‘’κρέας του πτωχού’’ πλην τίμιου κρητικού.
Οι ρακές συνέχιζαν να έρχονται και καταναλώθηκαν, συνοδεία από κανταιφάκια τυριού με μέλι, δηλαδή ριγανάτη φέτα με μέλι και σουσάμι τυλιγμένη σε φύλλο κανταΐφι. Καλό μπορούσε και καλύτερα.

Μπαίνοντας στα κρέατα, ξεκινήσαμε με συκωτάκια ριγανάτα σβησμένα με κρασί και λεμόνι. Δοκίμασα λίγο, αλλά μου θύμισαν μαγειρίτσα που δεν τρώω και κάτι με χάλασε στη γεύση, οπότε τα άφησα στην άκρη.

Λουκάνικο σε ξύλινη τάβλα 2 ½ κομμάτια (βάλε 3 να το σώσεις), ωραία ψημένο στη σχάρα αλλά γευστικά όχι κάτι ιδιαίτερο, θα μπορούσα να πω αρκετά συνηθισμένο.

Τέλος απάκι (του Σήφη), καπνιστό χοιρινό με ρίγανη, θυμάρι, φασκόμηλο και μπόλικο λεμόνι, εύγευστο, ωραία ψημένο και αξιοπρεπέστατη ποσότητα.

Μαζί με τις ρακές (6), 1 μπύρα, 2 σόδες και 2 νερά γνωστής εταιρίας εμφιαλώσεως βγήκε 23 ευρώ το κεφάλι. Οι τιμές για αυτά που φάγαμε είναι λίγο ψηλές, αλλά είπαμε ή καλύτερα γνωρίζουμε ότι, την θεματική και την τοπική κουζίνα την πληρώνουμε όσο αγαπάει ο καταστηματάρχης.

Και δεν πιστεύω αυτά τα παιδικά που έχω ακούσει κατά καιρούς και προορίζονται για αφελείς ή για αμερικάνους τουρίστες, ακριβά τα μεταφορικά, μικροί παραγωγοί, βιολογικά προϊόντα κλπ.
Δεν θεωρώ ότι θα ξαναπάω, γιατί έχω στη λίστα 2-3 κρητικά μαγαζιά αρκετά καλύτερα αλλά ποτέ μη λες ποτέ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

14 Απρ 2017

Η εμπειρία από το συγκεκριμένο εστιατόριο δεν ήταν ικανοποιητική ως προς το φαγητό, την ποιότητά του και το κόστος:

αναλυτικά παραγγείλαμε:

μία σαλάτα πετιμέζι: μικρή ποσότητα, για ένα άτομο, λίγα λαχανικά, χοντροκομμένα, δεν ήταν φρέσκα, το απάκι κοτόπουλο ήταν κακοψημένο και μπαγιάτικο, κόστισε 7 ευρώ,

Μία μερίδα κοτόπουλο δενδρολίβανο, δηλαδή τρία μικρά μπούτια και λίγες πατάτες φούρνου, έξι τον αριθμό, ξανά ζεσταμένα στον φούρνο μικροκυμάτων, οι πατάτες άγευστες και το κοτόπουλο κακής ποιότητας, ξαναζεσταμένο και άνοστο, σίγουρα δεν ήταν μαγειρεμένο εκείνη την ημέρα, είχε μπει στο ψυγείο και ζεστάθηκε, κόστος 8,5 ευρώ,

Χοιρινά μπριζολάκια, 4 κομμάτια μικρά, δεν ήταν μπριζολάκια, ήταν μικρά κομμάτια, πολύ λεπτά, δεν επαρκούσαν για ένα ενήλικο άτομο, ψημένα λαχανικά κακής ποιότητας και με άγευστη σάλτσα, χωρίς συνοδευτικές πατάτες ή κάτι άλλο, κόστος 8 ευρώ,

ακόμη 1,70 ευρώ κόστισε το νερό που δε ζητήσαμε.
Το κόκκινο κρασί στυφό, ασκός κακής ποιότητας.
Συνολικά πληρώσαμε 33 ευρώ,
Δε θα πήγαινα πάλι.

25 Οκτ 2015

Απογευματάκι Τρίτης και με φιλικό ζευγάρι συζητάμε για το που θα μπορέσουμε να βρεθούμε μ΄ενα κοινό φίλο που ήλθε να μας δει από την επαρχία που μετακόμισε λόγω οικονομικής δυσπραγίας στην Αθήνα.

Δεδομένου ότι εμείς μένουμε βόρεια, αυτοί νότια και ο φίλος κέντρο αποφασίζουμε να βρεθούμε στην Καισαριανή και να πάμε σε κάποιο από τα πολλά μεζεδοπωλεία της περιοχής.
Κατά καιρούς έχουμε επισκεφθεί αρκετά μαγαζιά στην περιοχή και πήρα την πρωτοβουλία να προτείνω το 'ρακάκι΄.

Ας μιλήσουμε λοιπόν για το ρακάκι. Χώρος συμπαθητικός οχι κάτι ιδιαίτερο, μικρός με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο όταν το επιτρέπει ο καιρός. Χαμηλόφωνη κρητική μουσική που δεν ενοχλεί στα ηχεία. Απο φαγητό αποφασίσαμε να πάρουμε πιο πολύ μεζεκλίκια για να συνοδέψουμε τα 3 λίτρα του πραγματικά πολύ καλού λευκού κρασιού. Πήραμε 7 ορεκτικά 1 σαλάτα και 1 κυρίως προς 80.80€, τιμή πολύ καλή για 5 άτομα. Αυτά αν δεν έχεις δει τις μερίδες. Χάθηκε ο κόσμος ρε παιδιά να βάλετε λίγο μεγαλύτερες μερίδες?Αν μη τι άλλο χτυπάει άσχημα στο μάτι.

Για να καταλάβετε τα τηγανιτά συκωτάκια ήταν λεπτοκομμένα σαν κυμάς και σαν ποσότητα φαινόταν σαν να το έφεραν να δικιμάσουμε για να αποφασίσουμε αν θα πάρουμε η οχι. Πατάτες τηγανιτές όντως καλές αλλά 3,90€? Μπριζολάκια χοιρινά 8,70€?

Τελικά πληρώσαμε λίγα αλλά ήταν και ελάχιστα αυτά που πήραμε. Αν θα ξαναπήγαινα?Μάλον οχι αν αναλογισθεί κανείς την πληθώρα των μαγαζιών του είδους στην περιοχή.
Οσο για τον φίλο που μετακόμισε στα πάτρια εδάφη ξαναβρήκε την αισιοδοξία και την όρεξη για ζωή που είχε χάσει στην πρωτεύουσα.

11 Οκτ 2015

Τρίτη βράδυ αποφασίζουμε με ένα φιλικό ζευγάρι να πάμε για ρακί στην Καισαριανή, στο φημισμένο Ρακάκι.
Η πρόταση να συναντηθούμε εκεί έγινε απο εμένα γιατί το είχα επισκεφθεί παλιότερα μια δυο φορές, και ήμουν σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.
Αυτή τη φορά όμως τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά.

Φτάνουμε λοιπόν γύρω στις 10.30 στο μαγαζί που τις προηγούμενες φορές που είχα πάει ήταν γεμάτο. Με έκπληξη βλέπω μόνο δύο παρέες, ενώ το διπλανό του ήταν ασφυκτικά γεμάτο.
Δυστυχώς τα πιάτα που πήραμε δεν μας ικανοποίησαν ενώ παλιότερα που τα δοκίμασα ήταν πολύ καλύτερα.
Τo συκώτι τηγανιά ήταν πολύ ψιλοκομμένο και η γεύση του σαν μαγειρίτσα. Το γαμοπίλαφο επίσης σίγουρα δεν ήταν και τόσο φρέσκο. Γενικά απο τα έξι πιάτα που πήραμε δεν μείναμε ευχαριστημένοι. Αυτό που μας άρεσε ήταν οι φλογερίτσες με μελιτζάνα.

Γύρω στη μια ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε κάτι άλλο γιατί η κουζίνα θα κλείσει. Δεν πήραμε κάτι μόνο ρακί και σε ένα τεταρτάκι έγγαν οι άλλες δυο παρέες και επειδή αισθανθήκαμε άβολα ζητήσαμε το λογαριασμό. Πριν όμως ζητήσαμε κάτι σε γλυκό και η απάντηση ήταν έκλεισε η κουζίνα.
Νομίζω δεν είναι τόσο δύσκολο να βάλεις ένα γλυκό στα πιατάκια μα επειδή το κατάλαβε ότι δυσανασχετησαμε ο σερβιτόρος μας κέρασε τελικά ένα banoffee που ήταν πολύ νόστιμο.

Ο λογαριασμός στα 65Ε για τρία άτομα μάλλον τσουχτερούλης. Πάντως κάτι έχει αλλάξει στο μαγαζί, ίσως ο μάγειρας, και δεν είναι όπως το ήξερα γιαυτό δεν είχε και κόσμο όπως παλιά.

30 Αυγ 2015

Ένα όμορφο κρητικό μαγαζάκι με ωραία διακόσμηση και φιλικό service.
Οι σαλάτες είναι νόστιμες, ιδίως αυτή με το ψητό τυρί, τα σαλιγκάρια και τα ντολμαδάκια καλομαγειρεμένα και το μπανόφυ τέλειο.

Ωραίος ο τρόπος που σερβίρεται το ψωμί πάνω σε φασκόμηλο.
Η ποικιλία κρεάτων μέτρια και μικρή.

Γενικά θα έλεγα ότι υπάρχουν καλύτερα κρητικά μαγαζιά και οικονομικότερα, όμως το Ρακάκι (μέσα κι έξω)είναι ότι πρέπει για ρακιές και μεζεδάκια με καλούς φίλους.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night