Κρητικές σπεσιαλιτέ και σπιτίσια ρακή. Και μεσημέρι.

09 Ιούλ 2019

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ τέσσερα άτομα χωρίς κράτηση. Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο (πεζοδρόμιο). Πολύ προσεγμένα όλα τα πιάτα. Ξεχώρισαν όμως η χωριάτικη με ντάκο, και τα μαυρομάτικα με απάκι.
Επίσης δοκιμάσαμε πλευρότους σχάρας, μπουτάκια κοτόπουλο με πατάτες φούρνου, φιλέτο κοτόπουλο και χοιρινά μπριζολάκια.
Πλούσιες μερίδες, ικανοποιητικές τιμές. Από γλυκά, πορτοκαλόπιτα με παγωτό και τάρτα με μπανάνα (μπανόφι), η οποία άρεσε τόσο πολύ που ζητήσαμε και δεύτερη!
Με 2 μπύρες και 2 κατοσταράκια ρακί ο λογαριασμός ανήλθε στα 98.50. Καλό vfm.

17 Ιαν 2019

Αν και το γνώριζα χρόνια το μαγαζί μόνο μία φορά στο παρελθόν το είχα επισκεφθεί, χωρίς όμως να μου αφήσει κάποια καλή ή κακή εντύπωση. Πρόσφατα, ψάχνοντας και για μια απλή μεσημεριανή έξοδο καθημερινής μέρας έπεσε η ιδέα για το Ρακάκι. Κατά τις 3 φτάσαμε στο κατάστημα, με κάποια τραπεζάκια να είναι γεμάτα.

Ο κατάλογος ικανοποιητικός σε προτάσεις, με χαρακτηριστικό ότι απουσιάζουν τα θαλασσινά/ψαρικά.

Αρχικά ήρθε εμφιαλωμένο νερό και ψωμάκι με κέρασμα ρακί.

Για τρία άτομα η παραγγελία περιλαμβάνει:
Σαλάτα Σταμναγκάθι με ρόδι και ανθότυρο. Εξαιρετική, πλούσια σε γεύση και ποσότητα.
Φάβα. Δεν είμαι φίλος, δεν δοκίμασα, ως μερίδα μεγάλη, οι άλλοι δύο φίλοι την έφαγαν όλη.
Ρεβύθια βραστά στο φούρνο. Πρώτη φορά δοκίμασα ρεβύθια στο φούρνο και την επόμενη φορά θα ξεκινήσω από αυτό το πιάτο την παραγγελία. Τρομερά γευστικό, με τυράκι και κρεμμυδάκι, ρεβύθια να λιώνουν στο στόμα. Πολύ καλό.
Ντομαδάκια χειροποίητα, Αρκετά τεμάχια μετρίου μεγέθους, συνοδευόμενα από λευκή γιαουρτοσος. Συμπαθητικό πιάτο, έχω φάει όμως και πιο "δυνατά".
Συκωτάκια αρνίσια. Μέτρια σε ποσότητα μερίδα, αρκετά γευστική. Αυτό που με "ενόχλησε" είναι ότι ήταν τρομερά ψιλοκομμένα. Πρακτικά δεν τα "πηρούνιαζες".

Συνοδεύσαμε το γεύμα με τσικουδιά.

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Γενικά οι γεύσεις του είναι καλές ενώ οι μερίδες κανονικές.

Εξυπηρέτηση: Το service γρήγορο. Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε βέβαια αγέλαστος και τυπικά διεκπαιρεωτικός.

Χώρος:
Οι μισοί κάθονται μέσα και οι μισοί έξω στο πεζοδρόμιο (όχι στην πλατεία της Καισαριανής). Με εξαίρεση το καλοκαιρί που μου είχε φανεί προβληματικό το έξω (αρκετά αυτοκίνητα και κόσμος να περνάνε δίπλα σου, φασαρία από την πλατεία). Άνοιξη και Φθινόπωρο όμως το έξω φάνηκε συμπαθητικό (! ). Το μέσα μάλλον στριμωγμένο αν και ενδιαφέρον αισθητικά.
Το πάρκινγκ είναι πιο δύσκολο από ότι φαντάζεται κάποιος, αλλά δεν καταλήγει σε βάσανο.

Τιμές:
Για τα παραπάνω (+1 αναψυκτικό) 42 ευρώ. Fair enough.

Πρόταση: Σαλάτα σταμναγκάθι, Ρεβύθια βραστά. Γενικά το κατάστημα ξεχωρίζει γευστικά (ποιοτικά) σε μια περιοχή, που δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει με βάση το συγκεκριμένο κριτήριο.

20 Σεπ 2018

Το ρακάκι το επιλέξαμε ένα καλοκαιρινό βραδάκι καθημερινής, καθήσαμε ενδιάμεσα (ούτε μέσα, ούτε εντελώς έξω) και δεν ενοχληθήκαμε καθόλου από φασαρία αυτοκινήτων ή βαβούρα κόσμου.

Η κοπέλα στο σέρβις εξυπηρετική, χαμογελαστή με υπομονή και ανοχή στο χιούμορ της αναποφάσιστης παρέας μας, μας καλωσόρισε με νόστιμο ψωμάκι, ελιές και μία αλοιφή φέτας αν δεν απατώμαι.

Να μας συγχωρέσετε για την λίγο ελλιπή κριτική όσο αφορά τα πιάτα καθώς πέρασε κάνας μήνας που το επισκεφτήκαμε (προείχαν οι διακοπές.. ) και κάποια πράγματα αδυνατούμε να τα συγκεντρώσουμε στη σκέψη παρά το γεγονός ότι έχουμε την απόδειξη δεν αναγράφονται με λεπτομέρειες τα πιάτα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν πήρε κάποιος από την πενταμελή παρέα κυρίως πιάτο και επιλέξαμε κατα βάση μεζεδάκια για την μέση, κοινώς ορεκτικά, όπως αναγράφονται στον κατάλογο.

Οι σαλάτες πραγματικά μας εντυπωσίασαν γιατί συνήθως τρώμε μία από τα ίδια.
Η μία σαλάτα ήταν με την υποτιμημένη γλιστρίδα, ντοματούλα και ωραίο ντρέσινκ και η άλλη με λαχανικά και χαρουπόμελο + χαρουποπαξιμάδια.

Η φάβα νόστιμη, όπως και τα τυλιχτά κανταϊφάκια με φέτα.

Τα υπόλοιπα αν δώσει η μνήμη θα προστεθούν σε δεύτερη φάση.

Για 5 ορεκτικά λοιπόν και 2 σαλάτες + ποτά πληρώσαμε 52, 70.

Είπαμε θα πάμε ξανά, αν και κομματάκι τσιμπημένο σε κάποια πιάτα, μας άφησε ωραία γεύση, θες λίγο η παρέα, λίγο το δροσερό βραδινό καλοκαιρινό αεράκι και.. αυτή η κερασμένη ρακί με δυόσμο με τριμμένο πάγο για τελείωμα που ήταν… όνειρο!!

01 Νοε 2017

Τις προάλλες βρέθηκα με παρέα στην περιοχή της Καισαριανής. Ένας φίλος από την παρέα για πολλά χρόνια μας έλεγε τα καλύτερα για το συγκεκριμένο μαγαζί αφού το είχε τιμήσει πάρα πολλές φορές. Έτσι λοιπόν το μεσημεράκι που μας έκοψε η πείνα και θέλαμε να πιούμε και ένα τσιπουράκι ανηφορήσαμε προς το Ρακάκι. Λόγω του ότι ήταν μεσημέρι καθημερινής δεν είχε καθόλου κόσμο οπότε δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε να κάτσουμε.

Το μαγαζί είδικεύεται στην κρητική κουζίνα με πολλούς και ωραίους μεζέδες αλλά και προιόντα από την Μεγαλόνησο. Ο χώρος είναι έτσι ακριβως όπως μου αρέσει για τέτοιου είδους μεζεδοπωλεία. Λιτός, μοντέρνος και ζεστός. Με το που κάτσαμε ήρθαν κερασμένες ρακές οι οποίες ήταν πολύ καλές. Το ψωμί που μας έφερε ήταν εξαιρετικό και συνοδεύυονταν από ένα μικρό δοχείο με μυζήθρα και άλλο ένα με πάρα πολύ μικρές ελιές.

Λόγω του ότι θέλαμε να συνοδέψουμε τις ρακές μας κινηθήκαμε σε μεζέδες και όχι σε κυρίως πιάτα. Πήραμε λοιπόν τα παρακάτω. 1 μερίδα ντολμαδάκια (που τα συνόδευε με γιαούρτι) τα οποία ήταν αρκετά καλά, 2 μερίδες τσικαλάτες πατάτες (πατάτες τηγανητές αλλά κομμένες σε μεγάλα κομμάτια) οι οποίες ήταν εξαιρετικές, ίσως οι καλύτερες που έχω φάει εδώ και καιρό, 1 μερίδα συκωτάκια αρνίσια τα οποία ήταν πάρα πολύ ωραία, 1 απάκι (και αυτό πολύ καλό) και το καλύτερο πιάτο το οποίο ήταν σαλιγκάρια με δεντρολίβανο. Τα σαλιγκάρια έκαναν πάταγο αφού εξαφανίστηκαν με συνοπτικές διαδικασίες!

Για το τέλος μας κέρασαν μια πολύ ωραία και κρύα κανελάδα η οποία έκλεισε ένα πολύ καλό γεύμα. Για όλα τα παραπάνω και 3 καραφάκια ρακή πληρώσαμε 49 euro (3 άτομα) μια τιμή πολύ φυσιολογική πιστεύω αφού με κάτι λιγότερο από 17 euro φάγαμε μερικούς εκπληκτικούς μεζέδες με τρομερές πρώτες ύλες.