Ιταλικές γεύσεις που ανανεώνονται τακτικά. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή βράδυ, Δευτέρα.

26 Φεβ 2016

Το Al dente μας το σύστησαν φίλοι που το είχαν επισκεφθεί στο παρελθόν. Μας είχαν μεταφέρει εξαιρετικές εντυπώσεις για το φαγητό, την εξυπηρέτηση και γενικότερα για την ατμόσφαιρα.

Πήγαμε όλοι μαζί και πέσαμε από τα σύννεφα από την τραγική εξυπηρέτηση (τουλάχιστον Σάββατο βράδυ) που ακύρωσε τις καλές γεύσεις και χάλασε τη διάθεση μας.

Κοντά στη μια και μισή ώρα (!!! ) αναμονή για τα πρώτα (κάποια ξεχάστηκαν μάλιστα και τα έφεραν μετά τα κυρίως), ούτε λόγος για τα κυρίως πιάτα που όταν ήρθαν ήταν ήδη Κυριακή....

Σε ότι αφορά στις γεύσεις ήταν μάλλον καλές στο μέσο όρο (κυρίως η ταλιάτα). Το T bone steak περισσότερο ψημένο απ' ότι έπρεπε, οι μανιταρόσουπες αδιάφορες, η πίτσα συμπαθής.

Σε ότι αφορά στις τιμές ήταν λίγο τσουχτερές για κάποια πιάτα. Πληρώσαμε περίπου 25 ευρώ το άτομο με κρασί του μαγαζιού (χύμα) και χωρίς γλυκά.

Ως προς το κάπνισμα, είχαν προβλέψει χώρο με τασάκια δίπλα σε τραπέζια που έτρωγαν!!!!!

Δεν θα ξαναπάμε.

10 Νοε 2015

Καλησπέρα σας,

πολύ σπάνια θα γράψω κριτική για ένα μαγαζί αλλά όταν τα κυρίως έρχονται μετά από 2 ώρες, το φαγητό δεν αξίζει και το service είναι απαράδεκτο, δεν θα μείνω με σταυρωμένα χέρια. Καλό είναι οι ιδιοκτήτες να διαβάσουν το παρακάτω γιατί το Al Dente στη Γλυφάδα ήταν κορυφαίο!!!

Το Σάββατο 13/6/2015 αποφασίσαμε 3 άτομα να επισκεφτούμε το Al Dente στο Καλαμάκι για πρώτη φορά καθώς για όσο καιρό ήταν στη Γλυφάδα ήμασταν θαμώνες. Μπορώ να πω ότι το Al Dente στη Γλυφάδα από θέμα φαγητού και εξυπηρέτησης ήταν ένα από τα καλύτερα στο χώρο του. Δυστυχώς δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο και για το Καλαμάκι. Να ξεκινήσω οτι καθήσαμε στο τραπέζι στις 10:15 το βράδυ ενώ την παραγγελία την δώσαμε 15 λεπτά αργότερα. Παραγγείλαμε μια σαλάτα για αρχή, την Misticanza Al Dente η οποία ίσως ήταν και το μοναδικό πιάτο που άξιζε λίγο αν και τα εξωτικά φρούτα που γράφει στην περιγραφή της ακόμα τα ψάχνουμε.

Η σαλάτα ήρθε περίπου 40 λεπτά μετά την παραγγελία μας, στις 11:15!!! Στη συνέχεια για την μέση πήραμε ένα ριζότο καραβίδας το οποίο ήρθε 30 λεπτά μετά την σαλάτα, δηλαδή στις 11:45 περίπου. Το ριζότο μπορώ να πω ότι πρέπει να είναι με διαφορά το χειρότερο που έχω φάει στην ζωή μου καθώς πρόκειται για ένα νερουλό μείγμα σε ρηχό πιάτο με περίπου 100 κόκκους ρύζι μέσα. Με το που το είδαμε μας έπιασε νευρικό γέλιο. Η γεύση του για σούπα μπορώ να πω ότι θα έβαζα 3 στα 10. Το πιάτο κοστίζει 17,5 ευρώ και είναι ντροπή να σερβίρεται αυτό το πιάτο στον κόσμο.

Στη συνέχεια για κυρίως πήραμε 1 μακαρονάδα με αχιβάδες (πολύ απλή και άγευστη και καμία σχέση όπως την σέρβιραν στην Γλυφάδα), 1 μακαρονάδα Papardelle al ragu di Black Angus e porcini η οποία ήταν μέτριας γεύσης και κολυμπούσε στη σάλτσα και μια Tagliata di manzo Black Angus. Στο τελευταίο πιάτο θα μείνουμε λίγο παραπάνω... στην παραγγελία ζητήσαμε για side dish να έχει ψητά λαχανικά αντί για για την ρόκα... φυσικά ήρθε με ρόκα. Tο συγκεκριμένο πιάτο μας το είχε προτείνει η σερβιτόρα σαν must. Όταν είπαμε για τα ψητά λαχανικά μας είπε ότι το ξέχασε και αν θέλαμε να μας τα ψήσει εκείνη την ώρα, φυσικά είπαμε όχι αφού τα κυρίως ήρθαν περίπου στις 12:15 (από τις 10:30 που είχαμε δώσει την παραγγελία μας). Να σημειώσω ότι καθώς τα κυρίως αργούσαν, ρωτήσαμε την σερβιτόρα και μας απάντησε ότι ο σεφ είχε κάποιο πρόβλημα και έφυγε. Δεκτό αλλά... μετά από λίγο (και ενώ τα κυρίως δεν είχαν έρθει ακόμα) είδαμε κάποιον με στολή μάγειρα να βγαίνει έξω και να κάθεται σε ένα τραπέζι που ήταν γνωστοί του.

Εμείς περιμέναμε όμως και η κουζίνα υποτίθεται πάσχιζε από προσωπικό ενώ και άλλος κόσμος περίμενε να εξυπηρετηθεί. Πίσω λοιπόν στην Tagliata... το κομμάτι του κρέατος ήταν γεμάτο ίνες με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μασηθεί. Το μέλος της παρέας που πήρε αυτό το πιάτο έμεινε νυστικό καθώς από τις πολλές ίνες που είχε δεν κατέβαινε!!!!!!! μέχρι και με το μαχαίρι ήθελε προσπάθεια για να κοπεί. Αξία πιάτου αν θυμάμαι κοντά στα 20 ευρώ!!!! Το είπαμε σε ένα σερβιτόρο και ο οποίος μας είπε ότι ο σεφ του είπε ότι φταίει που ήταν μεγάλο το κομμάτι... έτσι απλά... ούτε νύξη να το πάρει πίσω και ενώ στο πιάτο διέκρινε κανείς μασημένες μπουκιές που απλά μπήκαν και βγήκαν από το στόμα!!! Του είπα να πει στον σεφ ότι θα έπρεπε να ντρέπεται για αυτό που σέρβιρε.

Στα επιπρόσθετα μείον του μαγαζιού:
- μικρός χώρος έξω όπου αν δεν καπνίζεις αλλά θες να κάτσεις έξω λόγω καλοκαιριού τότε να παρακαλάς να μην καπνίζει κάποιος από το δίπλα τραπέζι αλλιώς θα υποφέρεις (όπως εμείς)!!!
- σερβις απαράδεκτο καθώς τους ψάχνεις... επίσης μην ρωτήσεις την γνώμη τους τι να πάρεις ή να ζητήσεις διευκρινίσεις για κάποιο πιάτο... ατύχησες!!!!
- το μαγαζί είναι πάνω στον δρόμο (οδός Θουκυδίδου) και για θέα έξω θα έχεις ένα μαγαζί Προπό το οποίο καλύτερα να είναι κλειστό όταν πας. Πολυσύχναστο στενό με φασαρία!

Ελπίζω το μαγαζί να διορθώσει τα κακώς κείμενα και να θέση ως βάση αυτό που δημιούργησε στην Γλυφάδα.

Το μαγαζί υπήρξε μία από τις ευχάριστες γαστρονομικές εκπλήξεις για την χρονία που πέρασε. Δεν το είχα επισκεφθεί στο παρελθόν και το κάναμε σαν τελευταία επιλογή κάποιο σάββατο μετά από πρόταση φίλου. Στο διαδίκτυο δεν είχε καλές κριτικές αλλα παρόλα αυτά το δοκιμάσαμε (το κάνουμε πολλές φορές, το να πας δεύτερη και τρίτη φορά σε μαγαζί είναι το δύσκολο).

Η περιοχή είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο παρκάρισμα, αν και με κάποια θέματα περίεργης σήμανσης στα στενά της. Ο χώρος σχετικά μικρός με τα τραπέζια κοντά το ένα στο άλλο αλλά για χειμώνα σχετικά ζεστός και σχετικά όμορφα διακοσμημένος. Η διαφοροποίηση των χώρων μεταξύ καπνιστών και μη καπνιζόντων ελάχιστα διακριτή ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα αποφύγεις το τσιγάρο.

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από συμπαθητική. Από το τραπέζι που ήταν αρκούντως μεγάλο για να φιλοξενήσει τα πιάτα μας μέχρι και το προσωπικό που ήταν διακριτικά παρόν και με χαμόγελο να ικανοποιήσει τις επιθυμίες μας.

Εννοείται ότι κάναμε τηλεφωνική κράτηση λίγο νωρίτερα αλλά το μαγαζί μοιάζει να είναι στέκι των κατοίκων της περιοχής που εμφανίζονται και χωρίς κρατήσεις.

Ας πάμε τώρα στο σύνθημα της μάχης που είναι οι γεύσεις... Πάντοτε είναι επιφυλακτικός για εστιατόρια που έχουν και delivery. Δεν τα επιλέγω εύκολα αλλά αν βρεθώ θα τα δοκιμάσω. Στο τραπέζι ήρθαν: μια κολοκυθόσουπα, κεφτεδάκια ναπολιτάνικα με πουρέ σελινόριζας, μια σαλάτα, μία πίτσα vegeteriana, 6 κυρίως (2 διαφορετικά εκτελεσμένοι σολωμοί, 3 διαφορετικά ζυμαρικά με θαλασσινα κι ένα κρεατικό), 3 γλυκά (κορμός, τιραμισού, πανακότα), 2 κιλά από το χύμα του κρασί και σαν κέρασμα στο τέλος λιμοντσέλο και μαστίχα¨. Απόδειξη τελική: 176 ευρώ.

Υπερτιμημένο θα μου πει κάποιος και θα έχει δίκιο. Πάντα θα έχει δίκιο όταν ένα πιάτο ζυμαρικών μπορεί να έχει 12-16 ευρώ. Εγώ όμως με μεγάλη μου χαρά θα ξαναπήγαινα. Ολες οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές, τα υλικά του φρέσκα, τα γλυκά του υπέροχα, ακόμα και το κρασί του συμπαθητικό. Αυτό το υποτιμημένο λοιπόν από κριτικές μαγαζί μας έδωσε μια γευστική εμπειρία πραγματικά ζηλευτή, την ίδια στιγμή που άλλα πιο κυριλέ μέρη δεν μπορούν καν να πλησιάσουν. Ακόμα και΄η πίτσα του που πήραμε για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης σαν άτομα που έχουν αλέσει πολλά κιλά ζυμάρι στο παρελθόν στο στομάχι τους ήταν υπέροχη!

Συστήνω ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο εστιατόριο αν και ίσως θα δοκίμαζα να περιορίσω τον κατάλογό του που έμοιαζε τεράστιος.

27 Φεβ 2014

Το αγαπημένο μας στέκι για ιταλικό φαγητό για μια πενταετία περίπου. Μετακομίσαμε στα βόρεια προάστια, αλλά η απόσταση ηττήθηκε από τη γεύση και την ποιότητα που βιώναμε.

Πριν μερικούς μήνες άνοιξε δεύτερο κατάστημα στη Γλυφάδα και όταν ο ιδιοκτήτης απομακρύνθηκε μάλλον άρχισαν τα προβλήματα. Το Σεπτέμβριο που άνοιξε άλλαξε και ο σεφ. Παρατηρήσαμε κάμψη. Το ξαναεπισκεφτήκαμε Νοέμβριο 2013. Γι αυτή την επίσκεψη θα γράψω κριτική γιατί τον κόσμο τον ενδιαφέρει το παρόν.

Παίρναμε συνήθως τα ίδια πιάτα. Έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε με μιλφέιγ σολωμού. Δροσερό πιάτο αλλά του έλλειπε η ένταση. Ύστερα ριζότο με καραβίδες οι οποίες είχαν άμμο. Το επιστρέψαμε αλλά και το καινούργιο πιάτο έιχε άμμο συν το ρύζι άβραστο. Προφανώς βιάστηκαν. Το αφήσαμε.

Επόμενο πιάτο νιόκι με χοιρινό. Η απογοήτευση! Παραβρασμένα τα ζυμαρικά και το κρέας άνοστο και νερόβραστο. Το επιστρέψαμε και δεν μας το χρέωσαν. Απορώ πως άφησαν να βγεί τέτοιο πιάτο από την κουζίνα. Το τιραμισού καλό πήραμε και δεύτερο κομμάτι. Το χύμα λευκό κρασί πολύ καλό. Κέρασμα λιμοντσέλο. Σύνολο περίπου 50 ευρώ.

Να σημειώσω ότι είχαμε πάει Σάββατο απόγευμα και έιμαστε μόνοι μας. Ένας νεαρός σερβιτόρος προς τιμήν του προσπάθησε να διορθώσει ό,τι μπορούσε.

Προσπάθησα να είμαι αντικειμενικός και δίκαιος στην κριτική γιατί οι προηγούμενες εμπειρίες μας ήταν υπέροχες. Την απογοήτευση βίωσε και η σύζυγός μου.

Ελπίζω να ξαναβρεί το δρόμο του σύντομα γιατί ο ιδιοκτήτης φαινόταν δραστήριος και ενδιαφερόταν για τους πελάτες. Θα ξαναπάω, αφού βεβαιωθώ όμως ότι η κατάσταση άλλαξε! Τηρήστε στάση αναμονής. Πραγματικά άξιζε!

31 Δεκ 2013

Του ύψους και του βάθους σε cosy μάλλον jazz χώρο
έχει και αδερφακι στη Γλυφάδα
το σερβις καμία σχέση με το περιβάλλον
κάποτε είχε καλές τιμές
Τα ΣΚ κρασάρει η εξυπηρέτηση
Απουσία ανταγωνισμού δουλεύει εδώ και χρόνια
αν πάρουν το κινητό σου σε στοιχειώνουν για χρόνια με ευχές κλπ...

22 Νοε 2013

Συμπαθητικό φαγητό αλλά αδιάφορο και κρύο σέρβις, οι τιμές δε τσιμπημένες.

04 Φεβ 2013

Ημερομηνια επισκεψης Παρ 1 Φεβ 2013.

Ζεστο περιβαλλον με 2 χωρους (Εξω οι καπνιστες και μεσα οι μη..), με ομορφη διακοσμηση. Η εξυπηρετηση καλη (αλλα οι Ινδονησιοι ανθρωποι δεν κολλανε με την ιταλικη κουζινα...).

Τα πιατα πραγματικα πολυ νοστιμα με το οσομπουκο φοβερο!! και στο ιδιο επιπεδο και τα γλυκα του. Οι τιμες του λιγο πιο ακριβες απ οτι πρεπει..

16 Ιαν 2013

Είχα ακούσει τα καλύτερα και πήγα με πολλές προσδοκίες... Δεν επιβεβαιώθηκαν! Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι πρόκειται για κακό εστιατόριο αλλά δεν πρόκειται και να το συστήσω.

Θεωρώ ότι για τις τιμές του δεν ανταποκρίνεται στα δικά μου στάνταρ αφού αν είναι να πληρώσω τις τιμές αυτές θέλω κάτι παραπάνω, κάτι που θα με κάνει να το σκέπτομαι και να περιμένω πότε θα ξαναπάω.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβηκε με το Al Dente, ήταν όλα λίγο πιο πάνω από το μέτριο (μέτριο περιβάλλον, μέτριο Service και δυστυχώς μέτριο φαγητό με εξαίρεση το μιλφέιγ σολομού).

29 Σεπ 2011

Ημερομηνία επίσκεψης: Τετάρτη 14/9/2011, βράδυ, χωρίς κράτηση

Συστημένο από γνωστό, που επίσης του αρέσει να "το ψάχνει" με τα εστιατόρια, το ιταλικό αυτό μας ήρθε αυθόρμητα στο νου εκείνο το βράδυ, όταν αποφασίσαμε ότι θέλαμε να τσιμπήσουμε κάτι.

Ο χώρος:
Αρκετά κυριλέ μαγαζί. Πάνω σε πεζόδρομο του Καλαμακίου. ("Πεζόδρομο", λέμε τώρα... Κάποιοι από τους πελάτες του μαγαζιού, με τα ακριβά γκουμουτσο-αυτοκίνητά τους, δε φαίνεται να είχαν διάθεση να τιμήσουν τον ΚΟΚ εκείνο το βράδυ. ) Εσωτερικός χώρος με πολλές πολλές φωτογραφίες στους τοίχους και πολύ ξύλο. Το μπαρ δεσπόζει στην είσοδο. Μικρός πάνω όροφος. Χαμηλός φωτισμός."Εξωτερικός" χώρος για τους καπνίζοντες, που, όμως, είναι κλεισμένος με πλαστικό, οπότε τι σόι "εξωτερικός" είναι; Μπάφιασα στον καπνό... (Τσάκα ένα ΜΕΙΟΝ ήδη. )

Το μενού:
Ιταλικά, τα ξέρετε. Ιδιαίτερη αγάπη για τα μανιτάρια. Τα γλυκά τους ακούγονταν ιδιαιτέρως δελεαστικά.
Επιλέξαμε νηστίσιμα πιάτα (οπότε δεν πήραμε γλυκό):
-- καλαθάκι με ψωμάκια και κριτσίνια και δυο μπολάκια με αγνώστου ταυτότητας σάλτσες (η μια μάλλον ήταν απλή σάλτσα ντομάτας, η άλλη φαινόταν φτιαγμένη από μέρες και μάλλον είχε μαγιονέζα). Τα κριτσίνια ήταν απαίσια, κοιτάζοντας δε τα συστατικά τους στη συσκευασία, παρατήρησα ότι ήταν γεμάτα Ε... Άσε που είχαν και ζωικό λίπος μέσα!! Μπλιαχ... (ΜΕΙΟΝ #2)

-- πράσινη σαλάτα με μανιτάρια σωτέ: ο συνδυασμός της πρασινάδας με τα ζεστά μανιτάρια μου φάνηκε κάπως περίεργος. Ίσως επειδή δεν τον είχα ξαναδοκιμάσει. Στο φίλο μου άρεσε αρκετά.
-- μια πάστα με διάφορα λαχανικά: στο κάτω μέρος του πιάτου είχαν συγκεντρωθεί μπόλικα άσπρα κομματάκια, χωρίς γεύση, που μου πήρε κάποια λεπτά να καταλάβω ότι ήταν ψιλοκομμένο σκόρδο. (ΜΕΙΟΝ #3)
-- μια πάστα με μανιτάρια (πάλι): τα ζυμαρικά ήταν εντάξει βρασμένα, αλλά και στα δύο πιάτα το λάδι ήταν τοσο πολύ, που έσταζε από την άκρη του πιρουνιού... (ΜΕΙΟΝ #4)

Γενικώς, γεύσεις που ΚΑΘΟΛΟΥ δε σου μένουν αξέχαστες.

Τιμή κάτι λιγότερο από 20€/άτομο γι' αυτά τα ολίγα... Φαρμάκι. (ΜΕΙΟΝ #5)

Το σέρβις:
Ήταν... εξωτικό. Με την έννοια ότι αποτελείτο από ένα νεαρό ζεύγος φιλιππινέζων. Ο σερβιτόρος μας (που εμφανώς δυσκολευόταν λίγο στα ελληνικά), με το που κάτσαμε στο τραπέζι και πριν προλάβουμε να πούμε "καλησπέρα", μας άνοιξε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. (Έκτο ΜΕΙΟΝ. ) Όταν του εξήγησα ότι "δεν προτιμούμε εμφιαλωμένο νερό, θα θέλαμε κανάτα", απάντησε "ναι, έχουμε και από αυτό"... Και μας έφερε ένα μπουκάλι ζεστού εμφιαλωμένου νερού... Ο δεύτερος γύρος εξηγήσεων έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Θα ξαναπάω;
Όχι. Kρίμα μόνο που έχασα το γλυκό.

28 Μάρ 2011

Συμπαθητικο αλλα λιγο αλλοπροσαλο μαγαζι, συνδυαζει ατμοσφαιρα μπιστρο με πολυ στριμωγμενα τα τραπεζια του και στον εξω χωρο πλαστικες τεντες, που τον χειμων μπαζουν, παντως η μουσικουλα που παιζουν ειναι πολυ καλη.
Μαγειρευει Ιταλικη κουζινα αλλα και καποια πιατα της Γαλλικης και της ονομαζωμενης διεθνους, συνηθως καλες αξοπρεπεις γευσεις.

Σερβις αργο αλλα πολυ φιλικο, κυριως απο Απωανατολιτες (Φιλιπινεζους και Ινδονησιους), που τα Ελληνικα τους δεν τους βοηθανε.
Καλο λεπτοκομμενο προσουτο, τα ριζοτι του αξιοπρεπη και σωστα χυλωμενα, το φιλετο του, καλο Γαλλικο κρεας με γευση και σωστα ψημενο, συνδυασμενο με λαδι τρουφας πολυ συμπαθητικη επιλογη για κοκκινο κρασι, τα πιατα ημερας του συνηθως καλα και τα επιλεγω, οντως καλο οσομπουκο, οι παστες του μετριες, στα θαλασσινα δεν τα πολυκαταφερνει. Καλη wine list.

Υπερτιμημενο, αλλα αξιζει μια φορα στο τοσο για αλλαγη. Εξ αλλου σε ποιο Ιταλικο θα σε σερβιρουν Φιλιπινεζοι ?? OK, sir ???