Προσεγμένα πιάτα με δημιουργικά στοιχεία, χρησιμοποιώντας υλικά από την Ελληνική γη. Κυριακή κλειστά.

10 Ιουν 2017

Μην ακούσω κάτι σχετικά με μέρες βραβευμένης γαστρονομίας, πολλώ δε μάλλον χρυσοσκουφάτης, δεν υπάρχει περίπτωση ν’ αντισταθώ και να μη σπεύσω. Παρότι διανύω περίοδο αυτοσυγκράτησης στα οικονομικά μου, με το που βγήκαν τα μενού των βραβευμένων εστιατορίων, ανασκουμπώθηκα, ρίχτηκα σε βαθειά μελέτη και κατέληξα στην Aleria. Κάτι που καιρό τώρα έψαχνα αφορμή να πάω, κάτι το πολύ θελκτικό μενού στην προσιτή τιμή των 35 ευρώ κατ’ άτομο, ήταν μάλλον αναπόφευκτο να επιλέξω το εστιατόριο του Μεταξουργείου.

Υπέροχο, καλοκαιρινό και μοσχοβολιστό βράδυ της πρώτης Τρίτης του Ιούνη, λοιπόν κι εκεί γύρω στις 22.30 διασχίσαμε την είσοδο κι οδηγηθήκαμε πίσω, στην όμορφη αυλή, την ύπαρξη της οποίας ούτε που διανοείσαι καθώς περπατάς τα πεζοδρόμια της Μεγ. Αλεξάνδρου. Διαλέξαμε ένα περιποιημένο τραπέζι για δύο κι αυτό αποτέλεσε την ιδανική γωνιά για το ρομαντικό μας δείπνο.

Η αυλή του υπέροχο νεοκλασικού όπου στεγάζεται το εστιατόριο είναι στ’ αλήθεια πανέμορφη. Φωτισμένη διακριτικά με τρόπο ώστε να δημιουργείται ρομαντική ατμόσφαιρα χωρίς όμως να χρειάζεται να παίζεις τυφλόμυγα, περιτριγυρισμένη από φυτά, προσεγμένα και λιτά διακοσμημένη, με ευρύχωρα τραπέζια τοποθετημένα στις σωστές αποστάσεις, αναπαυτικά καθίσματα και με προσοχή στις λεπτομέρειες. Άριστες επομένως οι εντυπώσεις από τον εξωτερικό χώρο, όπου κι απολαύσαμε τη βραδιά μας. Αντίστοιχα εντυπωσιακός μου φάνηκε και ο εσωτερικός χώρος από το λίγο που τον είδα, χωρίς ωστόσο να έχω πλήρη εικόνα.

Η περιποίηση από τους πολυάριθμους, ομολογουμένως, ευγενέστατους και απόλυτα καταρτισμένους σερβιτόρους επίσης άψογη, όπως θα περίμενε κανείς σ’ ένα εστιατόριο του επιπέδου αυτού. Εξαιρετικοί επαγγελματίες όλοι τους, σαφείς κι επεξηγηματικοί με το μενού, ευγενείς, προσηνείς, χαμογελαστοί, διαρκώς παρόντες, χωρίς να γίνονται λεπτό κουραστικοί. Ας μη μακρηγορώ κι ας συνοψίσω λέγοντας ότι η εξυπηρέτηση ήταν ιδανική.

Το σκηνικό, λοιπόν του τέλειου δείπνου ήταν άψογα στημένο κι η ανυπομονησία μου για τις εκλεκτές γεύσεις μεγάλη. Δεν χρειάστηκε να περιμένουμε πολύ. Άμεσα κατέφθασε το πανεράκι με διάφορα είδη από το χειροποίητο ψωμί που κάθε μέρα ζυμώνουν οι ίδιοι, όπως μας ενημέρωσαν, συνοδεία βουτύρου αρωματισμένου με τρούφα, του οποίου η γεύση ήταν τόσο δυνατή όσο και το άρωμά του. Δυνατό ξεκίνημα.

Λίγο μετά σημειώθηκε η άφιξη του πρώτου πιάτου του βραβευμένου μενού που είχαμε πάει να γευτούμε: Αυγά με πατάτες και τρούφα. Πεντανόστιμο πραγματικά, αλλά θα συγκρατήσω τον ενθουσιασμό μου, καθώς, εντάξει, καταλαβαίνω την αχαλίνωτη μόδα με τ’ αυγά που έχει συνεπάρει ολόκληρη την Ελλάδα και στο πλαίσιο αυτό ναι, το συγκεκριμένο αυγό ήταν άψογο, ο κρόκος του φίνος και ιδανικά υδαρής, τα τσιπς πατάτας καλοτηγανισμένα κι η τρούφα ήρθε κι έδεσε κι αγκάλιασε γλυκά το πιάτο, αλλά οκ. Όπως και να το κάνουμε, δεν παύει να είναι παρά ένα αυγό.

Η συνέχεια ήταν εξίσου καλοεκτελεσμένη, αλλά σαφώς πιο εντυπωσιακή: Γαρίδες ψητές με τοπιναμπούρ (αυτό μάθαμε πως είναι αγκινάρα από την Ιερουσαλήμ, αλλά τελικά δεν είναι κι ακριβώς αγκινάρα), ξινόμηλο και σάλτσα από το ζωμό τους και μελισσόχορτο. Φανταστικό. Το χαιλάιτ της βραδιάς για τον φίλο μου, όπως μάλιστα δήλωσε θα μπορούσε να περάσει το βράδυ του τρώγοντας τη μία γαρίδα πίσω από την άλλη. Ωστόσο κάθε πιάτο δεν είχε παρά δύο γαρίδες, αρκούντως ζουμερές βεβαίως και πλούσιες κι εξαιρετικά απολαυστικές.

Το επόμενο πιάτο αποτέλεσε το δικό μου γευστικό χαιλάιτ: Ραβιόλι γεμιστό με άγρια μανιτάρια, μοσχαρίσια γλυκάδια και ζωμό αρωματισμένο με τρούφα. Χάθηκα στη γεμάτη γεύση του και μου ξέφυγαν κανά δυό διακριτικά μουγκρητά ηδονής. Τέλειο γευστικό αποτέλεσμα, προσωπικά θα μπορούσα να βγάλω τη βραδιά τρώγοντας το ένα ραβιόλι πίσω απ’ τ’ άλλο, μέχρι τελικής πτώσης.

Στη συνέχεια κατέφθασε αρνάκι σιγοψημένο με πουρέ γλυκοπατάτας, σπαράγγια, crumble ξινόχοντρου και σάλτσα γραβιέρας Νάξου. Ομολογουμένως, το αρνί δεν αποτελεί το κρέας της απόλυτης αρεσκείας μου- εκτός κι αν πρόκειται για παϊδάκια. Εκεί είναι άλλη η κατηγορία και άλλο το επίπεδο, τρελαίνομαι. Γενικά όμως δεν παίζει να επιλέξω αρνί για κυρίως κι αν δεν ήταν σεταρισμένο το μενού, δεν υπήρχε περίπτωση να επέλεγα το συγκεκριμένο πιάτο. Χαίρομαι όμως που τελικά το έφαγα, γιατί ήταν ένα καλοψημένο κομμάτι αρνιού, χωρίς λίπη, ιδιαίτερα γευστικό και πολύ ταιριαστό με τα τριγύρω. Νομίζω ότι η απουσία ενθουσιασμού έγκειται στην υποκειμενική μη προτίμηση του εν λόγω κρέατος, κάποιος που το αγαπά, ίσως να ξετρελαθεί.

Κλείσαμε με ένα φανταστικό γλυκό: Κρέμα λευκής σοκολάτας με παγωτό κυδώνι (! ), εσπεριδοειδή και σαμπλέ αμυγδάλου. Υπέροχος ο συνδυασμός της λευκής σοκολάτας με το παγωτό κυδώνι, άψογο και το σαμπλέ. Τα κομματάκια εσπεριδοειδών μου παραφάνηκαν ξινούτσικα και κατ’ εμέ θα μπορούσαν να λείψουν.

Το δείπνο μας συνοδεύσαμε με ένα κρασί από την αξιοπρόσεχτη και τσιμπημένη συνάμα λίστα τους που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Ένα λευκό κρασί από ξινόμαυρο σταφύλι, το «Άσπρο από Μαύρο» του Κτήματος Χρυσοχόου, ιδιαίτερο, συνταίριαξε αρμονικά με τις γεύσεις μας, στα 24 ευρώ.

Όσο για τις τιμές, δεν είδα τον κανονικό κατάλογο, οπότε δεν έχω σαφή εικόνα, αλλά απ’ ότι αντιλαμβάνεστε πρόκειται για ένα ακριβό εστιατόριο. Το μενού που εμείς απολαύσαμε με 35 ευρώ κατ’ άτομο, κανονικά κοστολογείται σαφώς ακριβότερα, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα αξίζει. Κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας και προσφέρετέ του μια όμορφη βραδιά στον υπέροχο χώρο της Aleria με αφορμή μια επέτειο, τον εορτασμό μιας επιτυχίας ή απλά για να χαρείτε μια καλοκαιρινή βραδιά, από αυτές τις μοσχομυρωδάτες, ιδιαίτερες, μοναδικές βραδιές της ξεμυαλίστρας Αθήνας μας.

25 Αυγ 2017

Χαιρετιζω εκ νεου ολους τους φιλους καλοφαγαδες, μετα απο... εναν ολοκληρο χρονο απουσιας μου! Εξεπλαγην μολις συνειδητοποιησα το ακριβες διαστημα κατα το οποιο ειχα χασει καθε επαφη με την παρεα του ask4food, κατι που για πολλοστη φορα καταδεικνυει -και ηρθε να υπενθυμισει- το πώς περναει ο ατιμος χρονος χωρις να το καταλαβαινουμε...

Βεβαια, μπορει το μεγαλο αυτο διασημα να εμεινα στασιμος ως προς το γραψιμο κριτικων εδω αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπηρξα (υπερ)δραστηριος ως προς την (αγαπημενη ολων ημων) εξερευνηση της αθηναϊκης γαστρονομιας!

Προφανως και δε θα αναφερθω σε ολα τα εστιατορια που επισκεφθηκα απο περυσι το καλοκαιρι (δεν ειναι εφικτο) αλλα μονο στα... χαϊλαϊτς! Και θα ξεκινησω απο εκει που σταματησα περυσι τετοια εποχη (ακριβεστερα πριν 14 μηνες), απο τον αγαπημενο καθιερωμενο καλοκαιρινο θεσμο, τις "Ημερες Βραβευμενης Γαστρονομιας"!

Ημερες Βραβευμενης Γαστρονομιας 2017 λοιπον και το... σαφαρι ξεκινησε απο το Aleria.

Ειχα επισκεφθει αλλη μια φορα, καπου στο δευτερο χρονο λειτουργιας του, αυτο το πραγματικα κομψο εστιατοριο του Μεταξουργειου και οι θυμησεις ηταν ακρως θετικες.

Στεγαζεται σε ενα υπεροχα ανακαινισμενο νεοκλασικο, επι της Μεγαλου Αλεξανδρου, με το εσωτερικο ντεκορ, που συνταιριαζει το παραδοσιακο με το μοντερνο ενω το καλοκαιρι προσφερει μια ακρως ρομαντικη προταση στην καπως μικρη αλλα ατμοσφαιρικα φωτισμενη «πρασινη» αυλη του. Σεφ ειναι ο νεαρος, βραβευμενος και ιδιαιτερα δημιουργικος Γκικας Ξενακης ο οποιος «παιζει» με την ελληνικη κουζινα παρουσιαζοντας ευφανταστα και πολυ νοστιμα πιατα. Εκεινο δε, που μου εκανε εντυπωση σε αμφοτερες τις επισκεψεις μου, ηταν το υπεραριθμο προσωπικο του ρεστοραν. Πολλα νεα παιδια απαρτιζουν το τιμ του σεφ, εκαστος εφ' ω εταχθη, βεβαιως!

Παμε ομως στο ειδικο μενου του ιβεντ, αξιας 35€ ανα ατομο:
- Αβγα με πατατες και τρουφα: Το αβγο επαιξε πολυ στο ιβεντ (γενικα, αρκετα ιδια υλικα εμφανιστηκαν σε πολλα μενου). Εδω, ως απλο αλλα ωραιοτατα εκτελεσμενο ξεκινημα, με τη λεπτοκομμενη πατατα και την τρουφα να συνταιριαζουν αρμονικα.

- Γαριδες ψητες με τοπιναμπουρ, ξινομηλο και σαλτσα απο το ζωμο τους με μελισσοχορτο: Υπεροχο πιατο, με εξαιρετικο παντρεμα ολων των υλικων.
Μια παρεξηγηση μονο: το "εξωτικο" τοπιναμπουρ συνανταται πλεον συχνα σε γκουρμε εστιατορια και παρουσιαζεται ως αγκιναρα Ιερουσαλημ. Η αληθεια ειναι οτι δεν προκειται για αγκιναρα και πως ουδεμια σχεση εχει με Ιερουσαλημ! Προκειται για μια βρωσιμη ριζα, που παραπεμπει -εμφανισιακα και μονο- στο τζιντζερ, με «καταγωγη» απο τα αρχαια χρονια και τη λατινικη Αμερικη. Στη γευση θυμιζει κατι μεταξυ πατατας και αγκιναρας.

- Ραβιολι γεμιστο με αγρια μανιταρια, μοσχαρισια γλυκαδια και ζωμος αρωματισμενος με τρουφα: Το κορυφαιο πιατο του μενου ενω προσωπικα ηταν ενα απο τα πιατα που ξεχωρισα απο ολοκληρο το ιβεντ (ενταξει, απο οσα δοκιμασα)! Απιθανη γευση, ο ζωμος επεσε απο πανω την στιγμη του σερβιρισματος και καθε μπουκια, αν «γεμιζες» το κουταλι με ολα τα υλικα του πιατου, ηταν θεσπεσια για τον ουρανισκο!

- Σιγοψημενο αρνακι με πουρε γλυκοπατατας, σπαραγγια, crumble ξινοχοντρου και σαλτσα γραβιερας: Προσωπικα ηθελα αλλο ενα ραβιολι αλλα anyway! Ωραιο πιατο επισης, αν και ποτε δεν υπηρξα φαν του αρνιου, το οποιο εδω ελειωνε. Η γραβιερα, οπως ο ζωμος πιο πανω, προστεθηκε απο πανω κατα το σερβιρισμα και, ξανα, σε καθε μπουκια προσπαθουσαμε να γευτουμε ταυτοχρονα ολα τα υλικα του πιατου -υπεροχη αρμονια κρεατος γλυκοπατατας ξινοχοντρου- αφου τελικα ο συνδυασμος των γευσεων ειναι το μυστικο των σεφ αλλα και το νοημα αυτων των ιβεντς!

- Κρεμε λευκης σοκολατας με εσπεριδοειδη, παγωτο κυδωνι και σαμπλε αμυγδαλου: Το... απαραιτητο γλυκο τελειωμα μιας ολοκληρωμενης γαστριμαργικης εμπειριας. Ευφανταστο το παγωτο κυδωνι(! ), απολαυστικο συνολικα το δροσερο επιδορπιο με τις ξινες νοτες των εσπεριδοειδων.

Συνοδευσαμε με 2 ποτηρια λευκο κρασι, απο την πραγματικα πλουσια wine list, τοσο σε ελληνικες οσο και ξενες ετικετες, με μονη ενσταση βεβαια τη... γνωστη σε τετοια εστιατορια, αναιτια υπερκοστολογηση των μπουκαλιων.

Το σερβις, ευγενικο, φιλικο και επαγγελματικο, αν και καπου καπου εξαιτιας του πολυαριθμου οπως προαναφερθηκε προσωπικου, αισθανεσαι σα να... παρακολουθεισαι ενω σε δυσκολες στιγμες (γεματο εστιατοριο) παρατηρουνται καποια μικροπροβληματα, παρα εδω το γεγονος των πολλων παιδιων.

Λεπτομερειες θα μου πειτε. Ναι, δε λεω...
Κατι τελευταιο, αξιο αναφορας, που, τουλαχιστον σε εμας προξενησε αρνητικη εντυπωση, ηταν το καλωσορισμα που λαβαμε... στα αγγλικα. Πραγματι, το πελατειακο κοινο του εν λογω εστιατοριου ειναι στην πλειονοτητα του τουριστες ή εν πασει περιπτωσει μη ελληνοφωνοι. Αλλα, διαολε! στην Ελλαδα ειμαστε, πες ενα «Καλως ηρθατε» και μετα αν θες προσθεσε «Welcome», δε νομιζω να παρεξηγηθεις!

Συνολικα, το Aleria αποτελει μια σταθερα αξιοπιστη και προτεινομενη επιλογη για υπεροχη δημιουργικη κουζινα -απο τις καλυτερες στην Αθηνα- (3 προς 3,5/4), σε ενα πανεμορφο ατμοσφαιρικο χωρο (το καλοκαιρι φυσικα, στην αυλη). Οσον αφορα τις τιμες, εξισου σημαντικες με τις γευσεις, με το ειδικο μενου ηταν σχεδον απολυτο VfM (στα 30€ σιγουρα θα ηταν), ωστοσο κανονικα θα χρειαστειτε γυρω στα 43-50€, χωρις τα ποτα, χρηματα που θεωρω πως αρχιζουν και ξεφευγουν, εξ το 3/4 στην κατηγορια.

08 Αυγ 2017

Άλλο ένα εστιατόριο το οποίο θέλαμε εδώ και καιρό να επισκεφτούμε... το οργανώσαμε τελικά μία βραδιά του Αυγούστου και βρεθήκαμε, μετά από κράτηση, στην όμορφη αυλή του. Η αυλή είναι σχετικά μικρή, αλλά όμορφα διακοσμημένη και τα τραπέζια είναι τοποθετημένα σε άνετες αποστάσεις. Ο εσωτερικός χώρος του ισογείου που διασχίσαμε μας φάνηκε επίσης όμορφος.

Με το που καθήσαμε, ρωτηθήκαμε για προτίμηση στο νερό (μεταξύ ανθρακούχου ή μη) και μας έγινε μια μικρή παρουσίαση του μενού. Το εστιατόριο διαθέτει και κάποια μενού γευσιγνωσίας που μας φάνηκαν ενδιαφέροντα, παρόλα αυτά εμείς αποφασίσαμε να διαλέξουμε από το à la carte μενού.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή καθ' όλη τη διάρκεια του δείπνου. Τα ορεκτικά που διαλέξαμε ήρθαν διαδοχικά μοιρασμένα σε δύο πιάτα, οπότε κάθε στιγμή είχαμε μόνο ένα πιάτο μπροστά μας. Σε κάθε πιάτο υπήρχε και μία σύντομη παρουσίαση από τον σερβιτόρο, οι οποίες θα προτιμούσα να λείπουν, αλλά ΟΚ. Τα σερβίτσια άλλαζαν με κάθε νέο πιάτο αν χρειαζόταν και τα ποτά ανανεωνόταν με καλούς ρυθμούς από τους σερβιτόρους. Παραδόξως, η συνεχής κίνηση όλων αυτών των ατόμων στο χώρο δεν ήταν καθόλου ενοχλητική. Γενικά, όλα όμορφα.

Στο βασικό τώρα, τις γεύσεις, μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν νόστιμο και καλομαγειρεμένο. Το στήσιμο όλων των πιάτων ήταν επίσης εξαιρετικό. Εγώ ξεχώρισα το συνοδευτικό αρωματισμένο βούτυρο, την ιδιαίτερη σαλάτα με ρόκα αλλά και το bavette μόσχου -λάπα αν δεν κάνω λάθος- το οποίο βρήκα πολύ καλό (ρωτήθηκα για το ψήσιμο, ήρθε λίγο πιο άψητο από ότι θεωρούσα πως θα έρθει, αλλά ήταν νοστιμότατο). Το επιδόρπιο που προτιμήσαμε (με βερύκοκο, κυδώνι, παγωτό και ψητό αμύγδαλο) ήταν ένα από τα καλύτερα που έχω γευτεί σε εστιατόριο.

Στο οικονομικό κομμάτι, για ένα πλούσιο δείπνο και ένα οικονομικό κρασί δώσαμε περίπου €160. Η πληρωμή έγινε κανονικά με κάρτα. Ευχάριστη νότα ότι παρόλο που ανοίχτηκαν περισσότερα μπουκάλια νερού, χρεώθηκε το ένα. Σε αυτό το ύψος λογαριασμού, δεν κάνει την διαφορά, αλλά είναι μία σωστή κίνηση του μαγαζιού.

Μόνη παραφωνία οι τουαλέτες, οι οποίες, χωρίς να είναι σε κακή κατάσταση, δεν ήταν και σε ιδανική. Θεωρώ ότι για το ύφος του εστιατορίου έπρεπε να είναι πιο προσεγμένες.

Συμπερασματικά, ήταν μια πολύ καλή επιλογή. Σίγουρα δεν είναι για συχνά λόγω κόστους, αλλά σας προτρέπω να πάτε.

01 Απρ 2017

Ένα αστέρι Michellin από 'μένα

Επισκευθήκαμε το εστιατόριο Παρασκευή βράδυ, τέλη Μαρτίου, 2 άτομα.

Κατ' αρχήν, ο χώρος πολύ προσεγμένος, αριστοκρατικός, επιβλητικός, μοντέρνος, αλλά και κλασσικός. Σίγουρα ιδιαίτερος και σε προϊδεάζει για υψηλής γαστρονομίας εμπειρία. Αν και μας είχαν προειδοποιήσει να αποφύγουμε το Πα-Σα, δεν είχαμε πολλές επιλογές και πήγαμε Παρασκευή, παραμονή 25ης Μαρτίου. Έτσι, και μια και πηγαίναμε για πρώτη φορά, μας έβαλαν σε έναν διάδρομο, μεταξύ δύο μεγάλων (και όπως φαινόταν όμορφων) αιθουσών. Ο χώρος ήταν πολύ άνετος και το τραπέζι πολύ μεγάλο, αλλά βλέπαμε σε μία αποθήκη που είχε 2 ψυγεία και άδεια κιβώτια κρασιού. Είχε γίνει μια προσπάθεια να παρουσιασθεί όλο αυτό ως μια εικαστική παρέμβαση, αλλά η αποθήκη είναι αποθήκη! Αυτό χειροτέρεψε από το ότι δίπλα μας καθόταν ένα ζευγάρι του οποίου ο κύριος ήταν πωλητής και είχε πάει για να φάει, αλλά και να δείξει την πραμάτια του. Βλέπαμε τις δύο σάλες εκατέρωθέν μας, με τον "φυσιολογικό" κόσμο, με ζήλεια αλλά αν και ζητήσαμε από την αρχή να μας αλλάξουν τραπέζι, αυτό δεν στάθηκε δυνατόν.

Είπαμε λοιπόν να μην χαλαστούμε και να απολαύσουμε τη γαστρονομική εμπειρία, αποκλείοντας από το οπτικό μας πεδίο το φυσικό περιβάλλον. Βλέποντας το μενού "αναθαρρήσαμε" καθώς υπήρχε menu degustation με wine pairing, και όλα τα πιάτα φαινόντουσαν πολύ ενδιαφέροντα. Υπήρχε ένα menu 4 πιάτων με 45 ευρώ (περ. ) και ένα 7 πιάτων με 60 ευρώ. Χωρίς δεύτερη σκέψη, είπαμε και οι δύο "τα 7 πιάτα" καθώς ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο.

Πραγματικά, η εκτέλεση ήταν πολύ πιο εντυπωσιακή από την περιγραφή. Το καλωσόρισμα ήταν μια έκρηξη γεύσεων--τρεις μοναδικές μπουκίτσες με απολαυστικό συνδυασμό γεύσεων που γέμιζαν το στόμα και τη μύτη με αρώματα.

Το πρώτο πιάτο ήταν λαυράκι με ντολμαδάκι--απίστευτος συνδυασμός γεύσεων. Μετά, ένα καλαμαράκι (καλό, αλλά όχι εντυπωσιακό). Μετά, μία απίστευτη μους κολοκύθας με τρούφα, καραμελωμένο κάστανο και speck. Αυτό ήταν ένα εντυπωσιακό πιάτο, με πλύ πλούσια γεύση. Δυστυχώς, συνοδεύτηκε από ένα Αιγιωργήτικο, το οποίο δεν στάθηκε στο ύψος του φαγητού. Ήταν λίγο και έφευγε από το στόμα πολύ γρήγορα, ενώ η μούς με την τρούφα είχε μεγάλο βάθος και διάρκεια. Επίσης, μας σέρβιραν ένα πολύ ξεχωριστό ταρταρ με καβουρμά και πατατάκια. Το κυρίως πιάτο ήταν ένα μοναδικό παστίτσιο με ουρά μοσχαριού και κοφτό μακαρονάκι. Εξαιρετικό ήταν και το αρνάκι με κρέμα γίγαντες.

Για επιδόρπιο εγώ πήρα το πιάτο τυριών, συνδυασμένο με ένα κόκκινο κρασί, ενώ η σύζυγός μου πήρε το γλυκό, που ήταν ένα ρυζόγαλο με σορμπε κόκκινα φρούτα. Αν και δεν πηρε εκείνη το wine pairing της σέρβιραν ένα Σαμιώτικο (γλυκό) κρασί.

Γενικά, το wine pairing ήταν πολύ επιτυχημένο (με εξαίρεση το Αιγιωργήτικο). Χρησιμοποίησαν έξυπνα άγνωστες ετικέττες, αλλά πολύ καλά κρασιά που ταίριαζαν με το φαγητό και δημιουργούσαν ένα αρμονικό σύνολο. Εδώ βέβαια πρέπει να πω ότι έλειπε ευρύτητα στο φάσμα των γεύσεών τους, όπως για παράδειγμα ένα όξυνο πιάτο με ένα αντίστοιχο ασύρτικο.

Όλη η κουζίνα είναι εμπνευσμένη, με εντυπωσιακούς συνδυασμούς γεύσεων. Ένα μεγάλο μπράβο στον Σεφ, οποίος έχει πάρει στοιχεία της κλασσικής Ελληνικής κουζίνας και τα έχει εκμοντερνίσει με ήσυχο τρόπο, χωρίς εντάσεις και φαμφάρες. Τα έχει αναδείξει και τα έχει φέρει στο σήμερα με δημιουργικό τρόπο και σεβασμό στην παράδοση.

Έχοντας πει όλα αυτά, πρέπει να πούμε ένα μπράβο και στο προσωπικό το οποίο ήταν φιλικό και έτοιμο να εξυπηρετήσει κάθε επιθυμία μας. Ευχάριστοι και διακριτικοί, προσιτοί και πρόθυμοι να ακούσουν και να ανταποκριθούν σε όσα ζητήσαμε. Μπράβο και για την εκπαίδευση.

Έχοντας εμπειρία από εστιατόρια με αστέρια Michellin, πιστεύω ότι το Aleria αξίζει ένα, ιδιαίτερα για το ότι αναδεικνύει την Ελληνική κουζίνα με έναν τόσο υψηλού επιπέδου τρόπο.

Τέλος, πιστεύω ότι το Aleria είναι "must" για όσους ψάχουν τη γεύση, καθώς αυτό που θα βρούν εκεί δεν είναι ούτε υπερβολικό, ούτε λίγο, αλλά μια γευστική εμπειρία που μπορεί να χειρισθεί και θα έπρεπε να έχει οποιοσδήποτε. Απλά, όταν κλείσετε τραπέζι πείτε τους να μην σας βάλουν στον διάδρομο του 1ου ορόφου.

26 Μαι 2016

Μήνας γαστρονομικής απόλαυσης ο Μάιος χάρη στο Αθηνόραμα και μια από τις επιλογές του μήνα, το πολυσυζητημένο Aleria. Το menu για το αφιέρωμα στα 35 ευρώ και περιλάμβανε (αντιγράφω από Αθηνόραμα: )

Ωδή στα χόρτα

Κρητικός ντάκος με κρέμα από ξινομυζήθρα, φρέσκο βασιλικό, παγωτό ντομάτας, τραγανό κέικ ελαιολάδου και πούδρα από κάππαρη και ελιές

Ψητές γαρίδες Κοιλάδας με κρέμα φρέσκου αρακά, αγκινάρες και σάλτσα από το ζωμό τους με λουίζα

Αρνάκι με κρούστα από βότανα, μελιτζάνες με μέλι και ούζο, ψητά φρέσκα κρεμμύδια και σάλτσα από λεμόνι και μαστίχα

Μους από λευκό ρυζόγαλο με κρέμα από φιστίκι, σορμπέ βύσσινο και τραγανό ρύζι με κανέλα

Κάθε πιάτο, μια ξεχωριστή ιστορία γαστρονομικής τέχνης, με τη δημιουργικότητα και την πρωτοτυπία να ξεχειλίζουν σε κάθε πιάτο.

Ξεχωρίζω το πιάτο με το αρνάκι σε μια εμπνευσμένη εκτέλεση που δεν θα σας θυμίσει τίποτα αντίστοιχο που έχετε φάει (σε αρνί) ενώ και η μελιτζάνα απλά ανεπανάληπτη.

Το πιάτο με τα χόρτα θα ξεχαστεί σχετικά σύντομα ενώ και και οι γαρίδες με τον αρακά μάλλον λίγο παραπάνω από το καλό.

Εξαιρετική βραδιά - Υπέροχη Aleria

Τραγούδι για Τρίτη Βράδυ:

Lana Del Rey - Young and Beautiful

https: //www. youtube. com/watch?v=o_1aF54DO60

16 Νοε 2015

Η σχέση μας με το Aleria αναπτύχθηκε (και δυνάμωσε) με το χρόνο! Το επισκεπτόμαστε σταθερά 6-7 χρόνια με "ανοδική πορεία" στην ικανοποίηση και απόλαυση (νομίζω πιάσαμε "ουρανό" πλέον).

Το γνωρίσαμε από τις Wine Wednesdays του καλοκαιριού στον υπέροχο κήπο τους (με vfm εξαιρετικό για 4 πιάτα+4 ποτήρια κρασί σε τέλειους συνδυασμούς είτε στα 30€ κατ'άτομο που ξεκίνησαν είτε στα 35€ τα τελευταία χρόνια) και στη συνέχεια στο εσωτερικό του αρχοντικού σπιτιού με τις μοντέρνες πινελιές στη διακόσμηση.

Γνωρίσαμε σιγά σιγά και τους ανθρώπους του... Το αφοσιωμένο προσωπικό (που παραμένει χρόνια και λέει τα καλύτερα για το "αφεντικό"), τον καταξιωμένο σεφ Γκίκα Ξενάκη (λατρεύω το στυλ του) που από το 2012 που ανέλαβε το Aleria το ανέβασε θεωρώ και τον ιδιοκτήτη Νικηφόρο Κεχαγιαδάκη στον οποίο θα σταθώ ιδιαίτερα: ΓΛΥΚΥΤΑΤΟΣ, πάντα παρών στο καλωσόρισμα, ικανότατος επιχειρηματίας αν κρίνω από αυτό που δημιούργησε και συντηρεί σε υψηλό επίπεδο... Όχι, δεν τον γνωρίζαμε από πριν, αυτή είναι η ειλικρινής γνώμη εμού και του συζύγου μου μετά από ολιγόλεπτες συζητήσεις μαζί του στις πολλές επισκέψεις μας!

Η κάρτα φαγητού είναι μικρή και αλλάζει εποχιακά κρατώντας κάποια all time classics όπως το αποδομημένο παστίτσιο και τα "κεφτεδάκια" μπραντάδας μπακαλιάρου (αγαπημένο μου πιάτο). Όλα είναι δημιουργικά, σε μικρές μερίδες (χρειάζεται οπωσδήποτε ορεκτικό+κύριο κατ'άτομο, το επιδόρπιο μπορεί και να μοιραστείτε ανα 2) με φρέσκα υλικά και φανταστική παρουσίαση!

Στο δείπνο μας το Σάββατο 7/11 ξεκινήσαμε με τη νοστιμότατη μους κολοκύθας με απάκι και φρ. τρούφα (αφρός! τι γεύση! ελπίζω να μείνει και το χειμώνα) και τη διαφορετική "χορτόπιτα" του Ξενάκη: 2 "καναπεδάκια" με πρασινάδες και φέτα πάνω σε χειροποίητο σκληρό φύλλο (τα κρατάς με το χέρι) που μόλις βάλεις στο στόμα σκάει όλη η γεύση μιας θεϊκής σπανακόπιτας...

Μια ευγενική κοπελίτσα περνάει με τα χειροποίητα ψωμάκια (εξηγεί με ζήλο τι είναι το καθένα) και σερβίρει μαζί με ντιπ από λευκό ταραμά. Μπορείς να φας όσο θες. Μας κέρασαν κι ένα κανονικό πιάτο παστίτσιο για να το δοκιμάσουμε (τα προνόμια των επαναλαμβανόμενων επισκεπτών ίσως), δίκαια χαρακτηρίζεται signature dish (τρυφερό κρέας, γήινη γεύση από τα μανιτάρια σιτάκε, al dente μακαρόνι, κρεμώδης μπεσαμέλ).

Τα κύρια ήταν coq au vin (τρελαίνομαι για το "μακαρόνι" πατάτας γεμιστό με σκοτύρι που το συνοδεύει) και Bavette μόσχου, κομμένο σε φιλετίνια ψημένα μέτρια (ροζ εσωτερικά) και πολύ τρυφερά. Για επιδόρπιο ζητήσαμε να μοιραστούμε τη σφαίρα μαρένγκας με καρύδα και σορμπέ ανανά και μας έφεραν κέρασμα άλλο ένα επιδόρπιο, το πειραγμενο cheesecake (με τρίμμα κριθ. παξιμαδιού και ξινοτύρι Ίου). Αυτό το πρόσφεραν σε όλα τα τραπέζια που είχαν πάρει τη μαρένγκα, όπως και ποτήρια γλυκό κρασί Σάμου ως κέρασμα με το λογαριασμό.

Θα σταθώ στην πολιτική BYOB ("φέρε το δικό σου μπουκάλι") του Aleria, που κατά τη γνώμη μου θα'πρεπε να παρέχουν όλα τα καλά εστιατόρια. Χρεώνουν 6€ corking fee ανα φιάλη (περιλαμβάνει σερβίρισμα σε σωστά ποτήρια, σαμπανιέρα για λευκά και καράφα μετάγγισης για ερυθρά όπως στο δικό μας την τελευταία φορά) και το κάνουν ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ (τι να το κάνω με μούτρα;;;). Η δική τους wine list τσίμπησε αρκετά σε τιμές όπως και η κάρτα φαγητού (το μόνο αρνητικό του Aleria είναι ότι είναι ακριβό, αν και το επίπεδό του αξίζει).

Εμείς φάγαμε πολύ τελικά στο δείπνο που περιέγραψα (αν και gourmet, σχεδον σκάσαμε! ) και με δικό μας μπουκάλι κρασί συγκρατήσαμε το λογαριασμό στα ~90€ με καλό tip. Το εστιατόριο ήταν γεμάτο, είχε και Έλληνες και ξένους ταξιδιώτες, οι καπνιστές έχουν ξεχωριστό χώρο (υπάρχει και η όμορφη αυλή για να βγει κάποιος αν έχει καθίσει στο ισόγειο με την παρέα του) και η εξυπηρέτηση ήταν για άλλη μια φορά υποδειγματική.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

19 Μάρ 2016

Θεωρώ ότι το φαγητό στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι μία εμπειρία από μόνο του. Ο χώρος ατμοσφαιρικός, το προσωπικό επαγγελματίες, η υποδοχή εγκάρδια και το φαγητό του εμπειρία.

Αν και δεν είναι χώρος για μένα που μπορώ να τον κάνω στέκι, ούτε στιγμή δεν μετάνιωσα για την επίσκεψή μου εκεί λόγω το ότι με έβγαλε ασπροπρόσωπη στους καλεσμένους μου. Δεν θα μιλήσω ειδικά για κάποια φαγητά γιατι αλλάζουν συχνά τα πιάτα τους, αλλά το κάθε ένα από αυτά που πήραμε ήταν έργο τέχνης και γεύσεις. Τις τιμές τις θεωρώ κανονικές για αυτά που προσφέρουν και δεν μετάνιωσα στιγμή για την επιλογή μου.

Το προτείνω σίγουρα..... για όσους έχουν την διάθεση να φάνε κάτι διαφορετικό και φυσικά να πληρώσουν και τα ανάλογα χρήματα.

14 Μάρ 2016

Θα ξεκινήσω απ το βασικό που δεν είναι σαφές από όσα διάβασα προτού πάω. Τι είναι το Αλέρια;
Είναι ένα εστιατόριο γαστρονομίας στον επάνω όροφο, ενώ στον κάτω λειτουργεί χώρος ποτού, καθιστά.

Στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό στο μεταξουργείο και έχει φινέτσα. Είναι λίγο παραπάνω extravagant από το γούστο μου. Όχι βαρύ και ασήκωτο αλλά σίγουρα επίσημος χώρος. Βάζω 4 ντοματάκια, για την ακρίβεια είναι 3,5.

Ήμασταν τρία άτομα, σχετικά πεινασμένοι και πήγαμε για χαβαλέ όπου και δοκιμάσαμε τον περισσότερο κατάλογο.

Η μία και μοναδική σαλάτα του ήταν πολύ νόστιμη. Η μερίδα ήταν οριακά για δύο άτομα.

Επειδή ο ένας από την παρέα ήταν Ισπανός, το διασκεδάσαμε με τα χτένια. Αστεία ποσότητα για 16 ευρώ. Η μία μπουκιά που αντιστοιχούσε στον καθένα ήταν καλή. Το καπνιστό χέλι όμως φοβερό. Το παστίτσιο επίσης πολύ καλό, αφράτο και για αλλαγή καλή μερίδα.
Θα ήθελα να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα ορεκτικά, έχουν ενδιαφέρον κατάλογο.

Για κυρίως πήρα κόκορα που ήταν πολύ καλός, ζουμερότατος και η κρέμα πιπεριάς υπέροχη. Αλλά λίγος. Δοκίμασα μάγουλα που ήταν επίσης πεντανόστιμα αλλά έπασχαν πάλι στην ποσότητα. Το highlight είναι το αρνάκι. Φανταστική γεύση και χορταστικά.

Μας κεράσανε κάποια επιδόρπια και τους ευχαριστώ.
Η σφαίρα μαρέγκας είναι λίγο αδιάφορη αλλά καλή σαν ιδέα. Η κρεμακότα δεν άρεσε, πολύ πικρή χωρίς ισορροπία στη γεύση.
Οπωσδήπωτε να δοκιμάσετε τη μους χαλβά. Γλυκό για δύο, ελληνικότατο και πάρα πολύ καλό.

Θα σχολιάσω ότι οι τιμές τους είναι καλές σε αυτή την κατηγορία κουζίνας, σίγουρα θα το ξαναεπισκευτώ.

Το σέρβις ήταν καλό και τα παιδιά πολύ ευγενικά, χωρίς να είναι εντυπωσιακό. Οι προτάσεις σε κρασί ήταν έτσι και έτσι, ακολουθήστε το ενστικτό σας. Υπ όψιν το παρκιν είναι "αναλαμβάνω να σας παρκάρω στο δρόμο" αλλά καλώς υπάρχει.

10 Νοε 2016

Θα ήθελα να ξεκινήσω επισημαίνοντας πως φύγαμε από το εστιατόριο με μία αίσθηση ευτυχίας. Πρώτη φορά ένιωσα έτσι, ενώ έχω δειπνήσει σε πολλά εστιατόρια με αστέρια Michelin.

Επισκεφθήκαμε λοιπόν το εστιατόριο Σάββατο βράδυ (22.30), ενώ είχαμε κλείσει τραπέζι (2 άτομα) προηγουμένως με σκοπό εορτασμού της επετείου μας. Φτάσαμε στην ώρα μας και μας ζητηθηκε να περιμένουμε στο μπαρ μέχρι να "ετοιμαστεί" το τραπέζι. Σημειώνεται πως ο δρόμος του εστιατορίου είναι σκοτεινός αλλά γνωρίζοντας πως στην περιοχή είναι κι άλλα υπερβραβευμένα εστιατόρια νιώθεις μια ελαφρία ένταση για αυτό που θα δοκιμάσεις. Επίσης δεν είναι εύκολο να παρκάρεις, αλλά τα παιδιά από το εστιατόριο στο παίρνουν και το φέρνουν όταν φύγεις. Στο μπαρ μας κέρασαν 2 ποτά, επειδή περιμέναμε περίπου 30 λεπτά, αλλά ήταν τόσο ενδιαφέρον ο χώρος με έργα τέχνης που δεν δώσαμε τόση σημασία στην αναμονή.

Όταν μπορούσαμε πια να ανέβουμε στον 1ο όροφο είχε ξεσηκωθεί και η πείνα μας και από τις μυρωδιές της κουζίνας, ανυπομονούσαμε να δούμε τι θα δοκιμάσουμε.

Παραγγείλαμε από το A LA CARTE MENU.
Ορεκτικά: Παστίτσιο €16 και Ορτύκι Γρεβενών €14 και τα δύο εξαιρετικά, αλλά το αποδομημένο παστίτσιο ήταν καταπληκτικό. Δίκαια το συγκεκριμένο πιάτο είναι από τα πιο γνωστά του εστιατορίου.
Κυρίως πιάτα: Γουρουνάκι Γάλακτος €18 και Αρνάκι Σιγοψημένο €20. Το αρνάκι σιγοψήνεται επί 12 ώρες ενώ η ελαφριά sauce του ετοιμάζεται τέσσερις μέρες!! Τι πιάτο ήταν αυτό! Λόγω και του συγκεκριμένου πιάτου έχει βραβευθεί με Χρυσό Σκούφο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Επιδόρπια: Μους από Μακεδονικό χαλβά €9 και Κρέμα λευκής σοκολάτας €12. Πολύ καλά και τα δύο πιάτα.

Σημειώνω πως μας κέρασαν ένα αρχικό πιάτο με το κλασσικό ελληνικό πιάτο των γεμιστών αλλά υπό τη μορφή ιαπωνικού νιγκίρι, καθώς και ενδιαφέρουσα προσέγγιση της τυροκαυτερής καθώς και πράσινο φασόλι γεμισμένο με χέλι. Φοβερή εμπειρία. Επίσης μας κέρασαν και το ένα επιδόρπιο που παραγγείλαμε καθώς και από ένα πιάτο Μους Κόκκινης Κολοκύθας με καραμελωμένα κάστανα, απάκι και φρέσκια μαύρη τρούφα, το οποίο ήταν σκέτη αποθέωση.

Επίσης το εστιατόριο προωθεί το Bring Your Own Wine οπότε κι αποφασίσαμε να φέρουμε ένα δικό μας κρασί, με μία χρέωση €6, μιας και κατά τη διάρκεια της βραδιάς μας σέρβιραν ανελλιπώς. Εδώ ερχόμαστε στην εξυπηρέτηση, η οποία ήταν και ο δεύτερος λόγος που φύγαμε στο τέλος τους γεύματος με μία αίσθηση ευτυχίας. Όλη η ομάδα φαινόταν να σφίζει από ενέργεια, να μας περιγράφει την παρασκευή και τα υλικά του κάθε πιάτου, να έχουν πάντα τα μάτια τους ανοιχτά και να ικανοποιήσουν πιθανές μας ανάγκες, πάντα με το χαμόγελο.

Συνολικά πληρώσαμε για 2 άτομα €92 μαζί με ψωμί και ενφιαλωμένο νερό, ενώ όπως προείπα το κρασί ήταν δικό μας. Σε αντίθετη περίπτωση, θα αυξανόταν ο λογαριασμός κατά περίπου €30. Μια επίσκεψη κάθε 2 μήνες ώστε να δοκιμάσουμε όλα τα πιάτα, συμφωνήσαμε πως είναι αναγκαία.

25 Σεπ 2015

Ήθελα από καιρό να επισκεφτώ αυτό το εστιατόριο για τα καλά λόγια που είχα διαβάσει. Τελικά μπορώ να πώ οτι ήταν κατώτερο τον προσδιοκιών μου κυρίως λόγω του κρασιού και του γλυκού. Το περιβάλλον πολύ όμορφο και μου άρεσε οτι δεν ήταν το ένα τραπέζι πάνω στο άλλο και είχες μια σχετική ιδιωτικότητα.

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό και οι χρόνοι σερβιρίσματος αρκετά καλοί. Το πρόβλημα μας ήταν το κρασί. Πήραμε ένα Μαντινεία '13 Μποσινάκης | Μοσχοφίλερο, το οποίο ήταν πολύ έντονο στην γεύση και στο χρώμα και σε τίποτα δεν θύμιζε Μοσχολφίλερο. Ρώτησα τον σερβιτόρο αν θα ήταν σαμπανιζέ και μου είπε οτι το συγκεκριμένο του Μποσινάκη είναι αρκετά έντονο και στο διοξείδιο. Θεωρήσαμε λοιπόν οτι μάλλον ήταν ατυχής η επιλογή μας αλλά μας χάλασε πολύ το γεύμα.

Επίσης το γλυκό θέλαμε αυτό με την σοκολάτα που όμως είχε αλλαγή από το μενού και είχε κάτι με καφέ μέσα οπότε πήγαμε στην σφαίρα μαρέγκας. Πραγματικά αδιάφορο γλυκό. Η λουίζα δε δεν μου ταίριαζε καθόλου. Στα υπόλοιπα πήραμε την μπραντάδα μπακαλιάρου που ήταν ΟΚ, το κριθαρότο που πήρε ο σύζυγος αρκετά γευστικό και το μυλοκόπι που πήρα ΟΚ χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και βρήκα και ένα κοκκαλάκι μέσα στο φιλετάκι.

Ποσότητες αρκετά μικρές που προσωπικά δεν μας χόρτασαν, παρά το οτι πήραμε μια σαλάτα ένα ορεκτικό δύο κυρίως και γλυκό. Η σαλάτα ωραία αλλά επίσης μικρή σε ποσότητα. Σε γενικές γραμμές το βρήκα αρκιβό για αυτό που προσέφερε. Δε θα ξαναπήγαινα.

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...