ΣΕΜΕΛΗ ΤΣΙΠΟΥΡΑΔΙΚΟ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Σερρών 67, Κορυδαλλός (Πλ. Ελευθερίας) [Χάρτης]
  210 4953521 & 6989845727
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Η Σεμελη σας ευχαριστεί μεσα απο την καρδια της Με φιλική εκτίμηση • Chef Μαριος Γλύκας • Chef Κωστας Καμανας ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΡΙΤΗ ΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 20:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΑΝΟΙΧΤΑ
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥΣ ΤΟΥ ΠΗΛΙΟΥ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΦΕΡΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΣΤΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΤΟΙΜΑΣΑΜΕ 60 ΓΕΥΣΕΙΣ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΩΝ ΘΕΩΝ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΜΕ

ΣΕΜΕΛΗ

Γράψε τη δική σου κριτική

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας, ίσως και παραπάνω, που επισκεφτήκαμε τρία άτομα τη Σέμελη, Παρασκευή βράδυ (κατόπιν κράτησης). Θα ξεκινήσω από τα καλά στοιχεία του μαγαζιού, μιας και η συνολική εμπειρία μου, ήταν μετριότατη. Και για να μην παρεξηγήσω ίσως να οφείλεται στην κακιά μέρα της κούζινας.

Μόλις φτάσαμε (στην ώρα μας) η υποδοχή ήταν καλή, αν και το τραπέζι σχετικά μακριά από την ορχήστρα. Ο χώρος σε αισθητική ήταν λιτος, μέτριος προς καλός για τα δεδομένα του κουτουκιού αλλά δυστυχώς παγωμένος μιας και τα καλοριφέρ δεν δούλευαν. Τα τραπέζια σε σχετικά πυκνή διάταξη και οι καρέκλες οι κλασικές για το είδος. Αναμενόμενο το μαγαζί κατα τις 23.00 να έχει γεμίσει και οι δυο καλλιτέχνες να έχουν αρχίσει το ελαφρολαικό πρόγραμμα. Απουσίαζε πάντως το κέφι (χοροι κτλ. ), αν και η ορχήστρα ήταν σχετικά ποιοτική. Για να σιγοτραγουδήσεις παλιά κλασσικά ελαφρολαικά και τραγούδια της παρέας, είναι πάντως μια χαρά η κατάσταση.

Το σέρβις ήταν εξαιρετικό και επαγγελματικό καθόλη την διάρκεια της παραμονής μας. Τα φαγητά έρχονταν στους σωστούς χρόνους και φρόντιζαν να έχουμε πάντα νερό και κρασί. Μας κέρασαν γλυκό με το λογαριασμό, ο οποίος έφτασε πολύ αργότερα και μάλιστα χαμηλότερος από ότι περιμέναμε (είχαν κεράσει κατιτίς).

Το θέμα του φαγητού από την άλλη, υπό άλλες συνθήκες θα το είχα αναφέρει εκτενέστερα, τώρα όμως θέλω να ξεχάσω εκείνη την Παρασκευή.

Παραγγείλαμε:

-Πατάτες τηγανιτές (απλά οκ)... 3/4
-Τοματοκεφτέδες. Ότι χείροτερο τηγανισμένο έχω φάει. Το κουρκούτι είταν χάλια και κυριαρχούσε η κακής ποιότητας λαδίλα (1/4). Έπεσε και βαρύ στο στομάχι μου μέτα. Δυστυχώς σχεδόν αδειάσαμε το πιάτο.
-Χοιρινή τηγανιά. Μετριότατη. Μικρά και πολύ αλμύρα κομμάτια χοιρινού σε μια μέτρια σάλτσα (2/4)
- 2 Κεμπάπ που έμοιαζαν με μπιφτέκια η καλύτερα μπάλες από κρέας και με πολύ κάτω του μέτριου γεύση που δε θύμιζε και πολλά από τα μακρουλά ανατολίτικα κεμπάπ. Σίγουρα το έλεγες άνοστο (1,5/4)

Τιποτα απο τα παραπάνω δεν ήταν πολύ φρέσκο. Επιπλέον:

-Μία απλή σαλάτα (όχι και κάτι το ιδιαίτερο), (2,5/4)
-Κρασί κόκκινο, μέτριο προς καλό (3/4)

Έχω επισκεφτεί πάνω από 100-120 μαγαζία και τέτοια αστοχία στην κουζίνα δεν έχω ξανασυναντήσει. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτού του καλοδιαφημισμένου κέντρου, με τους λίαν επαγγελματίες ιδιοκτήτες, πιστεύω ότι κάτι πήγε στραβά εκείνη τη μέρα (περιμένω απάντηση). Και η εμπειρία μου ήταν τόσο τραγική που δύσκολα θα ξαναέδινα μια δεύτερη ευκαιρία.

Αν πάντως δε δίνεται τόσο βάση στο φαγητό, αλλά στην όλη ατμόσφαιρα, ίσως αξίζει μια επίσκεψη. Εχει καλό σέρβις και καλές τιμές (γύρω στα 15 ευρώ το άτομο με φαί, ποτό και μουσική).

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

17/4/2015 Παρασκευή βράδυ 4 άτομα, με κράτηση, η οποία δεν χρειάστηκε.

Χρόνια πολλά σε όλους! Πέρασε καιρός πάλι, έχοντας πολλά στο μυαλό και λίγα καταγεγραμμένα.

Το Πάσχα τελείωσε και γυρίσαμε στην αγαπημένη μας ρουτίνα. Όλες αυτές τις ημέρες ταξιδέψαμε, δοκιμάσαμε καινούριες γεύσεις αλλά και τιμήσαμε παλιές και εγγυημένες. Η άνοιξη έκανε την εμφάνισή της και μας προετοιμάζοντάς μας, για το θερμό καλοκαιράκι που έπεται.

Ο δρόμος με έφερε λοιπόν και στο πολυσυζητημένο, παλαιότερα, Σεμέλη. Μου είχαν κάνει εντύπωση οι πολλές και καλές αναρτήσεις για το εν λόγω μεζεδοπωλείο. Τελικά βόλεψε η γειτονιά, στην συνάντηση της καινούριας μας παρέας και το τιμήσαμε.

Η γειτονιά στην οποία βρίσκεται είναι ήσυχη, σε έναν παράδρομο της πλατείας ελευθερίας, με το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Μπαίνοντας αντικρίζεις έναν μικρό και καλοστημένο χώρο (εσωτερικό) με λιτή διακόσμηση δίνοντας έμφαση στην οπτικοποίηση των λαϊκών ακουσμάτων, τα οποία επικράτησαν και στην μουσική επένδυση της βραδιάς. Τον εξωτερικό χώρο δεν τον είδα (αυλή). Τραπέζια ευρύχωρα με καλές αποστάσεις μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλική, καλοπροαίρετη μα σχετικά αργή. Πιθανόν να υπήρχε έλλειψη ατόμων, λόγω της εβδομάδας μετά το Πάσχα. Η παραγγελία δόθηκε σε δύο δόσεις, μέχρι να μαζευτεί η παρέα. Ο χρόνος που έκαναν τελικά να έρθουν τα πιάτα, ήταν περιέργως πολύς. Το μαγαζί είχε το πολύ 5 παρέες όλες κι όλες και δεν υπήρχε εμφανής δικαιολογία.

Εκτός από την σαλάτα, η οποία ήρθε πρώτη, τα υπόλοιπα ήρθαν ανακατεμένα, ορεκτικά ζεστά, κρύα και κυρίως. Στο τέλος μας κέρασαν μισό κιλό κρασί και ατομικό γλυκάκι (υπέροχο). Θα ήθελα να βάλω από 2,5 σε εξυπηρέτηση και ατμόσφαιρα, αλλά τελικά και αναγκαστικά διαλέγω, μοιράζοντας τους βαθμούς, 2 στην εξυπηρέτηση και 3 στην ατμόσφαιρα.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Σεμέλη, μεγάλη, φρέσκια και γευστική, από ποικιλία σε πρασινάδες με υπέροχο, ελαφρώς καυτερό dressing

- Τυροπιτάκια τηγανιτά 2 ειδών, με φέτα, μέλι και σουσάμι τα μεν και με λαχανικά και τυρί τα δε. Γευστικότατα, προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο αυτά με τα λαχανικά.

- Πατατού, πήλινο με βάση πατάτες περασμένες από τηγάνι και τελειωμένες στο φούρνο, συνοδεία μανιταριών, ποικιλίας λαχανικών, πανσέτας και τυριών. Ωραίος μεζές, γευστικότατος και πετυχημένος σε συνδυασμό γεύσεων και υφών.

- Μπουγιουρντί, σερβιρισμένο σε υπέροχο σκεύος, γευστικό και το πιο υγρό που έχω φάει (υπήρξε αστοχία στο καυτερό, μας ρώτησαν και είπαμε οτι το θέλαμε μέτρια καυτερό και εν τέλει δεν "έκαιγε" καθόλου).

- Οφτές πατάτες 3λογία, με τυροκαυτερή, ροκφόρ και βούτυρο η καθεμιά. Γευστικές, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Χοιρινό σουβλάκι σασλίκ, σερβιρισμένο εντυπωσιακά σε μεταλλικό stand με συνοδεία πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι (ήπιο) και πιτούλα ψητή. Το κρέας ήταν μαριναρισμένο, με έντονο το ξύδι στην επίγευση, δεν μας πολυάρεσε η τελική γεύση του κρέατος.

- Γιαουρτλού κεμπάπ, σερβιρισμένο σε πήλινο με τσαχπινιά, τα κεμπαπάκια ήταν τυλιγμένα με μελιτζάνες. Ισορροπημένο και γευστικό αποτέλεσμα.

Πληρώσαμε 58 ευρόπουλα με απόδειξη και κεράσματα.

HIGHLIGHTS: Η πατατού και το μπουγιουρντί (αν ερχόταν πιο καυτερό).

Θεωρώ πως αν μένεις μακριά, δεν υπάρχει λόγος επίσκεψης, καθώς μπορείς να βρεις κάτι εξίσου καλό κοντά σου. Η διθυραμβικές παλαιότερες κριτικές που είχα διαβάσει, ήταν σχετικά υπερβολικές. Στη γειτονιά μου έχω 2 με 3 διαφορετικά ενδιαφέροντα μαγαζιά τέτοιου είδους. Πιστεύω πως το ίδιο θα συμβαίνει με τους περισσότερους. Αν κάποιος μένει κοντά, η Σεμέλη αξίζει την επίσκεψή του.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

Απο την πρωτη μου φορα που επισκεφτηκα το εν λογω μαγαζι και εγραψα κριτικη, εχω ξαναπαει αλλε τρεις φορες και πραγματικα τα συναισθηματα ειναι πολυ αναμεικτα.

Οσον αφορα τον χωρο, η διακοσμηση γενικα ειναι οκ, σαν παλιο μεζεδοπωλειο/ρεμπεταδικο. Ομως τη μια φορα το τραπεζι κουνιοταν και την αλλη κουνιοταν και ειχε μια τεραστια τριπα στην πλευρα που καθομουν, καθως το μαρμαρο της επιφανειας του τραπεζιου ειχε σπασει.. Ενα αλλο μεγαλο αρνητικο ειναι οτι επιτρεπεται το καπνισμα μεσα στο μαγαζι και ο εξαερισμος δεν ειναι καθολου καλος, με αποτελεσμα και να μυριζεις τσιγαριλα μετα και να μην μπορεις να σταθεις μεσα στον χωρο.

Τελος υπαρχει και η πισω αυλη για το καλοκαιρι. Μια φορα που κατσαμε μεγαλη παρεα εκει, δεν ειχε κατι για να σε δροσιζει παρα μονο εναν παλιο ανεμιστηρα για ολοκληρη την αυλη. Η υπαρξη εντομων επισης αποτρεπει απο το να κατσεις σε αυτη.

Τωρα ας μιλησουμε για το φαγητο. Η αληθεια ειναι οτι εχει καποια λιγα πολυ καλα πιατα, οπως το γιαουρτλου που ειναι τελειο και το χταποδι στη σχαρα που ειναι πολυ μαλακο, ενω οι πατατες του ειναι ιδιαιτερες και γευστικες. Ομως τα περισσοτερα πιατα του δεν ειναι και τοσο καλα και κυριως τα κρεατικα του. Η σαλατα του σεμελη εχει μεσα για σως κατι σαν γρεναδινι και οχι μονο δεν προσδιδει κατι, αλλα εμενα προσωπικα μου θυμιζει και κατι απο φαρμακο. Μια μερα που το μαγαζι την ωρα που πηγαμε ηταν αδειο, πηραμε κοτοπουλο φιλετο και το χοιρινο καλαμακι.

Το φιλετο κοτοπουλο ηταν 4 μπουκιτσες, αψητες καθως ετρεχε αιμα οταν το κοψαμε και ηταν σερβιρισμενες σε μια μικρη πιατελιτσα με ενα φυλλο μαρουλιου απο κατω, χωρις κανενα συνοδευτικο. Ενα αλλο φαουλ ηταν οτι ψηθηκε σε σχαρα που ειχαν ψηθει και αλλα κρεατα, με αποτελεσμα να μυριζει εντονα οτιδηποτε αλλο εκτος απο κοτοπουλο. Βεβαια οταν ειπαμε πως ειναι αψητο προσφερθηκαν να μας φτιαξουν αλλο, αλλα οπως ειναι λογικο η ορεξη μας ειχε χαθει και ετσι μας το αφαιρεσαν απο τον λογαριασμο. Το χοιρινο καλαμακι με την ωραια παρουσιαση ηταν επισης αψητο, πολυ σκληρο και μυριζε παρα πολυ εντονα ξυδι, ενω ειχε για συνοδευτικο μιση πιττουλα, η αλλη μιση δεν ξερω τι εγινε.

Τσικνοπεμπτη που ειχαν βαλει και εκτακτως παϊδακια γαλακτος, εχω να πω οτι ηταν ξερα και μυριζαν εντονα αρνιλα, οποτε μαλλον εχει ενα θεμα το μαγαζι με το ψησιμο. Ο καταλογος στη καβουροσαλατα εξακολουθει να μην αναφερει οτι προκειται για απομιμηση καβουριου και οχι για πραγματικο καβουρι, πραγμα πολυ αρνητικο.

Η μεγαλη πληγη του μαγαζιου πιστευω ειναι η τιμη. Οι ποσοτητες των πιατων ειναι αρκετα μικρες, ενω οι τιμες ειναι τσιμπημενες και δυσαναλογες με την ποσοτητα. Μεριδα παντσαρια, η οποια ηταν ενα παντσαρι κομμενο σε πολυ λεπτες φετες για να φαινεται πολυ εκανε περι τα 5 ευρω! Για δυο ατομα συνηθως πληρωνουμε 60 ευρω χωρις ποτα, ενω δεν φευγουμε ποτε χορτατοι. Μια φορα που πηγαμε 5 ατομα πληρωσαμε 140-150 ευρω χωρις να φαμε σχεδον τιποτα και δεν πηραμε θαλασσινα. Σε παρομοια μαγαζια με μεγαλυτερη ποσοτητα πληρωνουμε περιπου τα μισα.

Γενικα δεν αποτελει κατι το ιδιαιτερο ουτε σαν χωρο, ουτε σαν εξυπηρετηση, ουτε σαν γευση και με τιποτα δεν θα εκανα δρομο για να παω για φαγητο εδω. Ξερω οτι ο χωρος ειναι ετσι, γιατι αρεσει στους ιδιοκτητες και ειναι νοσταλγικος, αλλα η συντηρηση και το φρεσκαρισμα ειναι απαραιτητα.

Ειναι απαραδεχτο να υπαρχει τρυπα πανω στο τραπεζι, απο την οποια μπορει να πεσει ολοκληρο πιατο κατω, ενω οπωσδηποτε πρεπει να γινει κατι με το καπνισμα. Εγω προσωπικα δυστυχως δεν σας το συνιστω και δεν νομιζω να το ξαναεπισκεφτω παρολο που μενω πολυ κοντα. Σε εποχες δυσκολες δεν γινεται να σπαταλαμε λεφτα σε μαγαζια που δεν το αξιζουν και πολυ λυπαμαι γιατι του εδωσα αρκετες ευκαιριες και καθε φορα με απογοητευε ολο και πιο πολυ, παρολο που πηγαινα παντα με τις καλυτερες προθεσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη thanostheo.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

5 άτομα, Σάββατο και ψάχναμε να συνδυάσουμε νόστιμους μεζέδες και ζωντανή μουσική στα Νότια-Δυτικά προάστια. Μια γρήγορη αναζήτηση στο ask4food μας έφερε στο Σεμέλη.

Πρώτη φορα λοιπόν και η πρώτη εντύπωση δεν ήταν ενθαρρυντική. Ο χώρος μικρός, πρώην ισόγειο διαμέρισμα, παρείστικη ατμόσφαιρα. Τα τραπέζια και οι καρέκλες μας φάνηκαν λίγο άβολα, η μουσική κλασική για τα μεζεδοπωλεία του είδους. Ο βασικότερος όμως λόγος που βάζω 1 στο χώρο, είναι η αποπνικτική ατμόσφαιρα από τα τσιγάρα. Εντάξει ο Έλληνας δε μπορεί να διασκεδάσει χωρίς τσιγάρο, κακώς, αλλά το έχουμε χονέψει. Αλλά και τα μαγαζιά πρέπει τουλάχιστον να κάνουν κάτι με τον εξαερισμό τους, αφού δεν τολμούν να απαγορέψουν το κάπνισμα. Ενδεικτικά, κάποια στιγμή βλέπαμε το σύννεφο καπνού να αιωρείται πάνω από την κουζίνα, αφού προφανώς το τραβούσε κάποιος απορροφητήρας, ενώ τα ρούχα μας μυρίζανε σαν καμινάδες μέχρι την επόμενη μέρα.

Στα του φαγητού - ποτόυ:
- Εμφιαλωμένο νερό (δε ζητήσαμε να αντικατασταθεί από κανάτα.

- Όλα σχεδόν τα φαγητά ήταν αρκετά νόστιμα και σε μεγέθη μεζέ, εκτός της τεράστιας και νόστιμης σαλάτας (Σεμέλη νομίζω) με σπανάκι, ρόκα, φύλλα καρότου, ρόδι, κάσιους, ντρέσινγκ που ήταν πραγματικά μεγάλη και αρκετή να ικανοποιήσει 4-5 άτομα. 4/5

- Φλογέρες με σουτζούκι 4 τεμάχια, νόστιμες 4/5.

- Πατατού σε πήλινο, ωραίος μεζές αν και σχετικά λίγος σε ποσότητα. Στρώσεις πατάτας, μανιτάρια, ψιλοκομμένη πανσέτα, τυριά, πιπεριές κρέμα γάλακτος. 4/5

- Λαχματζούν που δεν ήταν λαχματζούν. Άστοχη συνταγή κατα τη γνώμη μου. Αραβική πίτα, με ντομάτα, σουτζούκι, τυρί. Σαν πίτσα απο αραβική πιτα, καμία σχέση με το κλασικό πιάτο. Αχρείαστο στον κατάλογο χωρίς αμφιβολία. 1/5.
Παρατήρηση: H ντομάτα ήταν ανάλατη, όπως και στις σάλτσες ντομάτας των υπόλοιπων πιάτων υπήρχε αυτή η αστοχία. Επειδή δεν είναι η εποχή της, νομίζω ότι είτε η ντομάτες δεν ήταν καλές και βγάζανε περισσότερη "ξυνίλα" είτε απλά ήθελε λίγο παραπάνω αλάτι και ίσως λίγη ζάχαρη (κυρίως στις σάλτσες).

- Κολοκυθοκεφτέδες, πολύ καλοφτιαγμένοι και μεγάλοι, 5 τεμάχια 5/5.

- Κεμπάπ σε πήλινο, ωραίο πιάτο, δεν ξέρω βέβαια αν ήταν πιο κεμπάπ ή πιο σουτζουκάκι, τυλιγμένο σε μελιτζάνα, με κόκκινη σάλτσα (ισχύει ό, τι παραπάνω) και γιαούρτι με πάπρικα. 4/5

- Πατάτες με τη φλόυδα τηγανιτές με σάλτσα ντομάτας (ισχύει ό, τι προανέφερα για τη ντομάτα) 3/5.

- Σασλίκ, κλασικό σουβλάκι, νόστιμο, όχι κάτι το ιδιαίτερο, με γαρνιτούρα τζατζίκι, πατάτες, πιτούλες, ντομάτα, κρεμύδι. 3/5

- Μπουγιουρντί, διαφορετικό από το κλασικό, σε ρευστή μορφή 3/5

- Τζατζίκι, ωραίο 4/5.

Ήπιαμε περίπου 1,5 κιλό λευκό ξηρό και μισό ροζέ, μας κέρασαν και απο 2 μικρά καραφάκια ενώ μας κέρασαν και σφινοπότηρα με μούς σοκολάτας και σαντιγί. Δε μου άρεσε, αλλά στο κέρασμα η κίνηση μετράει. Το προσωπικό ήταν φιλικό και έδειχνε ενδιαφέρον, κάτι πολύ θετικό.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 84 ευρώ. Για τις γέυσεις θα ξαναπήγαινα να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Για το χώρο όμως και κυρίως για το αποπνικτικό κλίμα λόγω τσιγάρου, αν δε μάθω ότι έγιναν βελτιώσεις στον εξαερισμό, σίγουρα δε θα ξαναπήγαινα.