ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥΣ ΤΟΥ ΠΗΛΙΟΥ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΦΕΡΑΜΕ ΤΑ ΑΠΟΣΤΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΤΟΙΜΑΣΑΜΕ 60 ΓΕΥΣΕΙΣ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΩΝ ΘΕΩΝ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΜΕ

ΣΕΜΕΛΗ

Δευτέρα - Σάββατο 12:30 έως αργά το βράδυ. Κυριακή 12:30 με 20:00. Ζωντανή μουσική Σαββάτο βράδυ.

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

23 Απρ 2015

17/4/2015 Παρασκευή βράδυ 4 άτομα, με κράτηση, η οποία δεν χρειάστηκε.

Χρόνια πολλά σε όλους! Πέρασε καιρός πάλι, έχοντας πολλά στο μυαλό και λίγα καταγεγραμμένα.

Το Πάσχα τελείωσε και γυρίσαμε στην αγαπημένη μας ρουτίνα. Όλες αυτές τις ημέρες ταξιδέψαμε, δοκιμάσαμε καινούριες γεύσεις αλλά και τιμήσαμε παλιές και εγγυημένες. Η άνοιξη έκανε την εμφάνισή της και μας προετοιμάζοντάς μας, για το θερμό καλοκαιράκι που έπεται.

Ο δρόμος με έφερε λοιπόν και στο πολυσυζητημένο, παλαιότερα, Σεμέλη. Μου είχαν κάνει εντύπωση οι πολλές και καλές αναρτήσεις για το εν λόγω μεζεδοπωλείο. Τελικά βόλεψε η γειτονιά, στην συνάντηση της καινούριας μας παρέας και το τιμήσαμε.

Η γειτονιά στην οποία βρίσκεται είναι ήσυχη, σε έναν παράδρομο της πλατείας ελευθερίας, με το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Μπαίνοντας αντικρίζεις έναν μικρό και καλοστημένο χώρο (εσωτερικό) με λιτή διακόσμηση δίνοντας έμφαση στην οπτικοποίηση των λαϊκών ακουσμάτων, τα οποία επικράτησαν και στην μουσική επένδυση της βραδιάς. Τον εξωτερικό χώρο δεν τον είδα (αυλή). Τραπέζια ευρύχωρα με καλές αποστάσεις μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλική, καλοπροαίρετη μα σχετικά αργή. Πιθανόν να υπήρχε έλλειψη ατόμων, λόγω της εβδομάδας μετά το Πάσχα. Η παραγγελία δόθηκε σε δύο δόσεις, μέχρι να μαζευτεί η παρέα. Ο χρόνος που έκαναν τελικά να έρθουν τα πιάτα, ήταν περιέργως πολύς. Το μαγαζί είχε το πολύ 5 παρέες όλες κι όλες και δεν υπήρχε εμφανής δικαιολογία.

Εκτός από την σαλάτα, η οποία ήρθε πρώτη, τα υπόλοιπα ήρθαν ανακατεμένα, ορεκτικά ζεστά, κρύα και κυρίως. Στο τέλος μας κέρασαν μισό κιλό κρασί και ατομικό γλυκάκι (υπέροχο). Θα ήθελα να βάλω από 2,5 σε εξυπηρέτηση και ατμόσφαιρα, αλλά τελικά και αναγκαστικά διαλέγω, μοιράζοντας τους βαθμούς, 2 στην εξυπηρέτηση και 3 στην ατμόσφαιρα.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Σεμέλη, μεγάλη, φρέσκια και γευστική, από ποικιλία σε πρασινάδες με υπέροχο, ελαφρώς καυτερό dressing

- Τυροπιτάκια τηγανιτά 2 ειδών, με φέτα, μέλι και σουσάμι τα μεν και με λαχανικά και τυρί τα δε. Γευστικότατα, προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο αυτά με τα λαχανικά.

- Πατατού, πήλινο με βάση πατάτες περασμένες από τηγάνι και τελειωμένες στο φούρνο, συνοδεία μανιταριών, ποικιλίας λαχανικών, πανσέτας και τυριών. Ωραίος μεζές, γευστικότατος και πετυχημένος σε συνδυασμό γεύσεων και υφών.

- Μπουγιουρντί, σερβιρισμένο σε υπέροχο σκεύος, γευστικό και το πιο υγρό που έχω φάει (υπήρξε αστοχία στο καυτερό, μας ρώτησαν και είπαμε οτι το θέλαμε μέτρια καυτερό και εν τέλει δεν "έκαιγε" καθόλου).

- Οφτές πατάτες 3λογία, με τυροκαυτερή, ροκφόρ και βούτυρο η καθεμιά. Γευστικές, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Χοιρινό σουβλάκι σασλίκ, σερβιρισμένο εντυπωσιακά σε μεταλλικό stand με συνοδεία πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι (ήπιο) και πιτούλα ψητή. Το κρέας ήταν μαριναρισμένο, με έντονο το ξύδι στην επίγευση, δεν μας πολυάρεσε η τελική γεύση του κρέατος.

- Γιαουρτλού κεμπάπ, σερβιρισμένο σε πήλινο με τσαχπινιά, τα κεμπαπάκια ήταν τυλιγμένα με μελιτζάνες. Ισορροπημένο και γευστικό αποτέλεσμα.

Πληρώσαμε 58 ευρόπουλα με απόδειξη και κεράσματα.

HIGHLIGHTS: Η πατατού και το μπουγιουρντί (αν ερχόταν πιο καυτερό).

Θεωρώ πως αν μένεις μακριά, δεν υπάρχει λόγος επίσκεψης, καθώς μπορείς να βρεις κάτι εξίσου καλό κοντά σου. Η διθυραμβικές παλαιότερες κριτικές που είχα διαβάσει, ήταν σχετικά υπερβολικές. Στη γειτονιά μου έχω 2 με 3 διαφορετικά ενδιαφέροντα μαγαζιά τέτοιου είδους. Πιστεύω πως το ίδιο θα συμβαίνει με τους περισσότερους. Αν κάποιος μένει κοντά, η Σεμέλη αξίζει την επίσκεψή του.

13 Μάρ 2015

5 άτομα, Σάββατο και ψάχναμε να συνδυάσουμε νόστιμους μεζέδες και ζωντανή μουσική στα Νότια-Δυτικά προάστια. Μια γρήγορη αναζήτηση στο ask4food μας έφερε στο Σεμέλη.

Πρώτη φορα λοιπόν και η πρώτη εντύπωση δεν ήταν ενθαρρυντική. Ο χώρος μικρός, πρώην ισόγειο διαμέρισμα, παρείστικη ατμόσφαιρα. Τα τραπέζια και οι καρέκλες μας φάνηκαν λίγο άβολα, η μουσική κλασική για τα μεζεδοπωλεία του είδους. Ο βασικότερος όμως λόγος που βάζω 1 στο χώρο, είναι η αποπνικτική ατμόσφαιρα από τα τσιγάρα. Εντάξει ο Έλληνας δε μπορεί να διασκεδάσει χωρίς τσιγάρο, κακώς, αλλά το έχουμε χονέψει. Αλλά και τα μαγαζιά πρέπει τουλάχιστον να κάνουν κάτι με τον εξαερισμό τους, αφού δεν τολμούν να απαγορέψουν το κάπνισμα. Ενδεικτικά, κάποια στιγμή βλέπαμε το σύννεφο καπνού να αιωρείται πάνω από την κουζίνα, αφού προφανώς το τραβούσε κάποιος απορροφητήρας, ενώ τα ρούχα μας μυρίζανε σαν καμινάδες μέχρι την επόμενη μέρα.

Στα του φαγητού - ποτόυ:
- Εμφιαλωμένο νερό (δε ζητήσαμε να αντικατασταθεί από κανάτα.

- Όλα σχεδόν τα φαγητά ήταν αρκετά νόστιμα και σε μεγέθη μεζέ, εκτός της τεράστιας και νόστιμης σαλάτας (Σεμέλη νομίζω) με σπανάκι, ρόκα, φύλλα καρότου, ρόδι, κάσιους, ντρέσινγκ που ήταν πραγματικά μεγάλη και αρκετή να ικανοποιήσει 4-5 άτομα. 4/5

- Φλογέρες με σουτζούκι 4 τεμάχια, νόστιμες 4/5.

- Πατατού σε πήλινο, ωραίος μεζές αν και σχετικά λίγος σε ποσότητα. Στρώσεις πατάτας, μανιτάρια, ψιλοκομμένη πανσέτα, τυριά, πιπεριές κρέμα γάλακτος. 4/5

- Λαχματζούν που δεν ήταν λαχματζούν. Άστοχη συνταγή κατα τη γνώμη μου. Αραβική πίτα, με ντομάτα, σουτζούκι, τυρί. Σαν πίτσα απο αραβική πιτα, καμία σχέση με το κλασικό πιάτο. Αχρείαστο στον κατάλογο χωρίς αμφιβολία. 1/5.
Παρατήρηση: H ντομάτα ήταν ανάλατη, όπως και στις σάλτσες ντομάτας των υπόλοιπων πιάτων υπήρχε αυτή η αστοχία. Επειδή δεν είναι η εποχή της, νομίζω ότι είτε η ντομάτες δεν ήταν καλές και βγάζανε περισσότερη "ξυνίλα" είτε απλά ήθελε λίγο παραπάνω αλάτι και ίσως λίγη ζάχαρη (κυρίως στις σάλτσες).

- Κολοκυθοκεφτέδες, πολύ καλοφτιαγμένοι και μεγάλοι, 5 τεμάχια 5/5.

- Κεμπάπ σε πήλινο, ωραίο πιάτο, δεν ξέρω βέβαια αν ήταν πιο κεμπάπ ή πιο σουτζουκάκι, τυλιγμένο σε μελιτζάνα, με κόκκινη σάλτσα (ισχύει ό, τι παραπάνω) και γιαούρτι με πάπρικα. 4/5

- Πατάτες με τη φλόυδα τηγανιτές με σάλτσα ντομάτας (ισχύει ό, τι προανέφερα για τη ντομάτα) 3/5.

- Σασλίκ, κλασικό σουβλάκι, νόστιμο, όχι κάτι το ιδιαίτερο, με γαρνιτούρα τζατζίκι, πατάτες, πιτούλες, ντομάτα, κρεμύδι. 3/5

- Μπουγιουρντί, διαφορετικό από το κλασικό, σε ρευστή μορφή 3/5

- Τζατζίκι, ωραίο 4/5.

Ήπιαμε περίπου 1,5 κιλό λευκό ξηρό και μισό ροζέ, μας κέρασαν και απο 2 μικρά καραφάκια ενώ μας κέρασαν και σφινοπότηρα με μούς σοκολάτας και σαντιγί. Δε μου άρεσε, αλλά στο κέρασμα η κίνηση μετράει. Το προσωπικό ήταν φιλικό και έδειχνε ενδιαφέρον, κάτι πολύ θετικό.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 84 ευρώ. Για τις γέυσεις θα ξαναπήγαινα να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Για το χώρο όμως και κυρίως για το αποπνικτικό κλίμα λόγω τσιγάρου, αν δε μάθω ότι έγιναν βελτιώσεις στον εξαερισμό, σίγουρα δε θα ξαναπήγαινα.

15 Σεπ 2014

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη FOODIE82.

Η Σεμέλη είναι ένα μαγαζί στο οποίο πηγαίνω εδώ και περίπου δέκα χρόνια. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να το έχω δει σε διάφορες φάσεις και κάποιους παράγοντες όπως την εξυπηρέτηση να μην μπορώ να την βαθμολογήσω αντικειμενικά γιατί προφανώς πλέον με ξέρουν! Από την άλλη κρίνω και από τα όσα βλέπω στα τριγύρω τραπέζια. Τελευταία φορά, το επισκέφθηκα 11/9/14.

Για να μην κάνω μια επανάληψη των όσων λένε και οι υπόλοιπες κριτικές, θα ήθελα να τονίσω κάτι που δεν βλέπω να αναγράφεται. Η Σεμέλη εκτός από τον στάνταρ κατάλογο, έχει σύστημα βολιώτικου τσιπουράδικου. Κοινώς, αν θες παραγγέλνεις κρασάκι ή τσιπουράκι(με γλυκάνισο ή χωρίς) με μεζέ και σου φέρνουν 3 μικρά πιατάκια μαζί με κάθε δόση. Με αυτό τον τρόπο δοκιμάζεις πολλά μικρά πιατάκια. Και η Σεμέλη έχει καλή κουζίνα και πρωτότυπες γεύσεις.

Την τελευταία φορά έφαγα αέρινη φάβα, καρότο πικάντικο που είναι από τα καλύτερα πιάτα της, μαυρομάτικα με λακέρδα, καλά, δένει πολύ ωραία η λακέρδα, γιαουρτλου το οποίο ήταν κόλαση με υπέροχη σαλτσούλα, μυδια αχνιστά(σχετικά συνηθισμένα), ψητή πατάτα με τυροσαλάτα, καβουροσαλάτα (κλασσική γεύση, αλλά νόστιμη), τυροπιτάκια του αγρότη (δεν ξέρω τι έχει μέσα αλλά ήταν απίθανο) και ντολμαδάκια(που παραήταν λεμονάτα).

Πήραμε και το λεχματζούν με σουτζούκι που ήταν συμπαθητικό και ελαφρύ γιατί όλη η παραπάνω υπερπαραγωγή δεν μας έφτανε και πληρώσαμε 30 ευρωπουλάκια (7,5 κάθε τρία πιατάκια με μισό κιλό κρασί κάθε φορά, 5,5 το λεχματζουν και νερόψωμο 2,5.

Άλλα πιάτα που συστήνω και δεν πήρα προχθές είναι τα πουγκάκια θαλασσινών και το καλαμάρι το γεμιστό. Μας κέρασε άλλο μισό κιλό κρασί και το σφηνάκι με κρέμα λεμονιού το οποίο για βραδιά σε τσιπουράδικο βρίσκω ταιριαστό.

Παρά το ότι ήπιαμε πολύ, την επόμενη ημέρα δεν είχαμε παρενέργειες και αυτό συμβαίνει σε μόνιμη βάση. Εγώ επιλέγω το ροζέ του, το οποίο για χύμα θεωρώ οτι είναι καλό.

Ο χώρος θεωρώ οτι έχει περιγραφεί επαρκώς σε άλλες κριτικές. Εμένα πάντως η αυλίτσα με τις πρασινάδες μου αρέσει περισσότερο από τον εσωτερικό χώρο. Συνολικά, θεωρώ οτι είναι χαριτωμένο μαγαζί.
Αν θα ξαναπάω?Εννοείται.

Εντυπωσιασμένος από τις διθυραμβικές κριτικές των περισσοτέρων, το επισκέφθηκα με φίλους μιά Παρασκευή του Ιουλίου.

Οι πρώτες εντυπώσεις θετικές, με τον εσωτερικό χώρο συμπαθητικό και την πίσω αυλή, όπου και καθήσαμε, καλά τακτοποιημένη και με μία πέργκολα που έκρυβε την διπλανή πολυκατοικία.

Το προσωπικό ευγενέστατο, με πραγματικό και όχι προσποιητό ενδιαφέρον, πάντα χαμογελαστό και εξυπηρετικό από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό. Ο ορισμός της εξυπηρέτησης του πελάτη.
Οι όποιες απορίες μας λύθηκαν άμεσα, μας ενημέρωσαν για τα πιάτα εκτός καταλόγου, το ποτήρι της μπύρας ήρθε από την κατάψυξη, μας ρώτησαν στο μέσο του δείπνου αν θέλουμε να αλλάξουμε πιάτα, μας προσφέρθηκαν κάποια ποτά στο τέλος, καθώς και μία μους λεμόνι. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Μπράβο.

Στο φαγητό είχαμε θέμα, και θα πρέπει να εξηγήσω τι εννοώ:

Αν το αντιμετωπίζαμε σαν ένα τυχαίο ταβερνάκι/ μεζεδοπωλείο, στο οποίο μπαίνεις μέσα χωρίς να γνωρίζεις κάτι, το φαγητό είναι ικανοποιητικό και θα φεύγαμε σχετικά ευχαριστημένοι.

Το πρόβλημα με εμάς ήταν ότι, με βάση τις κριτικές, είχαμε ανεβάσει, ίσως υπερβολικά, τις προσδοκίες μας. Ετσι στο τέλος κοιταχτήκαμε με μία σχετική απογοήτευση. Πιο συγκεκριμένα:
- Οι γεμιστοί και τηγανισμένοι με κουρκούτι κολοκυθοανθοί, άφηναν μία λαστιχωτή αίσθηση
- Τα πουγκιά θαλασσινών ήταν πολύ καλά
- Στις γυαλιστερές τα σχόλια ήταν μοιρασμένα, αλλά αυτό δεν είχε να κάνει με την κουζίνα, η οποία είχε κάνει σωστά την δουλειά της, αλλά με την ιδέα του να προσθέτεις τυρί σε όστρακο.
- Η οφτή πατάτα και η χοιρινή τηγανιά, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο
- Το κεμπάπ μια απογοήτευση. Κρίμα και είναι από τις αγαπημένες μας γεύσεις, γι'αυτό και το παραγγείλαμε σκέτο. Τόσο η όψη, όσο και η γεύση του, θύμιζαν μπιφτέκι και όχι κεμπάπ.

Συνολικά είχαμε μια καλή βραδιά, κυρίως λόγω του Σέρβις. Οι τιμές εκεί που θα έπρεπε και μπράβο γι'αυτό.

Θα ξαναπάμε; Δυστυχώς όχι, γιατί μένουμε αρκετά μακρυά και τέτοιες αποστάσεις κάνουμε μόνο άν βρούμε κάτι εξαιρετικό. Καλή τύχη όμως στην Σεμέλη η οποία είναι μία τίμια και σωστή προσπάθεια.

04 Ιούλ 2014

Επισκεφθήκαμε το Σέμελη το Σάββατο 28/6/14 δύο άτομα, και δεν την έλεγες και την καλύτερη μέρα μας…! Στο τέλος της κριτικής θα καταλάβετε τι εννοώ.

Παρόλα αυτά οι προσδοκίες μας από τις προηγούμενες κριτικές των αξιόπιστων φίλων, επαληθεύτηκαν (και από εμάς) στο ακέραιο.

Φτάσαμε αργά και όχι με την καλύτερη ψυχολογία, γιατί όπως προείπα μια σειρά ατυχών συγκυριών μας είχε “πάει καρότσι”.

Ο εσωτερικός χώρος παρότι μικρός, μας άρεσε αρκετά περισσότερο θα έλεγα από την αυλίτσα η οποία φιλοξενούσε καμιά δεκαριά τραπέζια. Ο λόγος όχι γιατί έχει κάτι το φοβερά ωραίο ή πρωτότυπο, αλλά γιατί ήταν καθαρός και με τις μεγάλες ασπρόμαυρες αφίσες με παλιούς τραγουδιστές Τσιτσάνη, Νίνου, Μπέλου…παραπέμπει σε ένα όμορφο, παρεϊστικο και ζεστό κλίμα.

Την αυλίτσα από την άλλη δεν την λες κακή, αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο ρομαντική και ενδεχομένως πιο φροντισμένη (δεν εννοώ από άποψη καθαριότητας), αλλά από κηπουρικής πλευράς. Αλλά αυτό που για μένα ήταν το πιο ενοχλητικό -οπτικά- στοιχείο, είναι η παλιά γαλάζια μισοκλεισμένη τέντα. Βέβαια αυτά είναι στοιχεία που εύκολα διορθώνονται, οπότε δεν δίνω και ιδιαίτερη βαρύτητα.

Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά εξαιρετική. Η ανεπιτήδευτη ευγένεια της κοπέλας που μας οδήγησε στο τραπέζι αλλά και του κυρίου που μας πήρε την παραγγελία, ο οποίος είναι προφανώς και ο ιδιοκτήτης απ’ ότι κατάλαβα από τις προηγούμενες κριτικές, ήταν υποδειγματική!

Δεν χρειάστηκε να ζητήσουμε ιδιαίτερες διευκρινήσεις αφού πριν προλάβουμε να ρωτήσουμε μας εξηγούσε τα πάντα για κάθε πιάτο που παραγγέλναμε, από υλικά μέχρι εκτέλεση. Κατατοπιστικότατος! Κατά τη διάρκεια του δείπνου, μας ρώτησε αρκετές φορές πως μας φάνηκαν τα πιάτα και στο τέλος μας ρώτησε από πού μάθαμε γι’ αυτούς.

Το φαγητό τώρα είναι η αφορμή που θα μας ξαναφέρει σίγουρα στο Σέμελη, καθώς είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες.

Πριν ξεκινήσω, να πω ότι το εμφιαλωμένο που κατέφθασε χωρίς να ερωτηθούμε, αντικαταστάθηκε με προθυμία όταν ευγενικά το ζητήσαμε (ευτυχώς) χωρίς δυσανασχετήσεις, με κανάτα με παγάκια.

- Ψωμάκι σουσαμένιο φρέσκο χωρίς όμως κάποιο ντιπ που θα μπορούσε να υπάρχει, έστω 2-3 ελίτσες

- Ντοματοκεφτέδες 5 τμχ μεγάλα, γευστικοί, παρότι δεν είναι οι καλύτεροι που έχω γευτεί, ήταν αρκετά μυρωδάτοι με μπόλικο δυόσμο.

- Φλογέρες με σουτζούκι ντομάτα και τυρί σε φύλλο ρυζιού, που όπως μας είπαν το έχουν επιλέξει ώστε να μην τραβάει πολλά λάδια (είναι αυτό που φτιάχνουν τα spring rolls). 4 επίσης μεγάλα τμχ, ήταν πολύ νόστιμα

- Πατατού σε πήλινο που είναι πιστεύω από τα highlight ορεκτικά του μαγαζιού (μάλλον μαζί με τις πατάτες, που θα ήταν όμως υπερβολή να παίρναμε, αλλά έπαιζαν σε όλα τα τραπέζια και φαίνονταν λαχταριστές). Πρόκειται για ροδέλες πατάτας με μανιτάρια, πιπεριές, τυριά, πανσέτα (μπορεί να ξεχνάω και κάτι) και λίγη κρέμα γάλακτος…απλά μια πανδαισία γεύσεων!! Το σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια.

- Λαχματζούν σε μια διαφορετική εκδοχή, δηλαδή πάνω σε πίτα αραβική, με ντομάτα, τυρί, σουτζούκι, μαϊντανό, που ήταν συμπαθητικό αλλά δε μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε. Σ’ αυτό ίσως ευθύνονταν και η αραβική πίτα.

Ίσως ήταν υπερβολή που παραγγείλαμε δύο πιάτα με σουτζούκι, αλλά το επιλέξαμε γιατί η φίλη μου το αυθεντικό λαχματζούν με τον αρνίσιο κιμά δεν το τρώει. Σε κάθε περίπτωση λοιπόν θα το προτιμούσαμε στην πιο συνηθισμένη του εκδοχή πικάντικο, με κιμά όμως χοιρινό ή μοσχαρίσιο, τη ντοματούλα και το κρεμμυδάκι του που θα έδινε και την ανάλογη γεύση.

Πιστεύω επίσης ότι ίσως θα έπρεπε να του αλλάξουν ονομασία, γιατί παρά το ότι η περιγραφή του καταλόγου είναι σαφής ως προς τα υλικά που περιλαμβάνει, και μόνο όμως η ονομασία υποσυνείδητα σε κάνει να περιμένεις κάτι άλλο και μοιραία σε παροτρύνει να προβείς σε συγκρίσεις…

- Κολοκυθανθούς σαν ορεκτικό ημέρας, επίσης σε μια διαφορετική εκδοχή γεμισμένοι με γραβιέρα αν θυμάμαι καλά, που πιστεύω όμως ότι σίγουρα πρέπει η γέμιση να περιείχε και ροκφόρ. Παρότι ήταν κουρκουτένιοι κι αν το ξέραμε από την αρχή δεν θα τους επιλέγαμε, γιατί λατρεύουμε τους κλασικούς κατσαρόλας (και αντιπαθούμε το κουρκούτι), οφείλω να πω ότι δεν είχαν ίχνος λαδίλας και ήταν αξιομνημόνευτοι!!

- Κεμπάπ σε πήλινο, ένα πιάτο υπερπαραγωγή όχι τόσο από εμφάνιση όσο από γεύση! Άλλη μια ασυνήθιστη εκδοχή του κεμπάπ, που δεν ήρθε ψημένο στη σχάρα αλλά μαγειρευτό, και δεν σας κρύβω ότι στην αρχή με ξένισε, όμως στην πορεία άλλαξα γνώμη. Έξι μεγάλα κομμάτια (σαν μεγάλα σουτζουκάκια σε σχήμα) τυλιγμένα σε μελιτζάνα, όπου μέσα είχαν της παναγιάς τα μάτια από μυρωδικά και υλικά κι από πάνω ωραίο γιαούρτι με πάπρικα…Η φίλη μου ακόμα όποτε με βλέπει μου συζητάει για το πιάτο αυτό!!!

Ήπιαμε δύο κόκα κόλες γιατί από την κούραση οποιαδήποτε ποσότητα αλκοόλ θα μας έκανε να κοιμηθούμε επάνω στο τραπέζι.

Στο τέλος μας κέρασαν 2 σφηνοπότηρα με κρέμα λεμονιού, που παρά το γεγονός ότι το λεμόνι καθαρίζει τη γεύση και είναι ιδανικό για το κλείσιμο ενός γεύματος ή δείπνου, θα προτιμούσαμε ένα απλό σορμπέ, γιατί η συγκεκριμένη κρέμα δεν μας πολυάρεσε. Ήταν πολύ ξινή για τα γούστα μας. Αυτό όμως είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, καθώς γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτοί οι οποίοι συμπαθούν το λεμόνι σαν επιδόρπιο, συνήθως το προτιμούν πολύ όξινο, όπως ακριβώς δηλαδή αυτή η κρέμα που μας κέρασαν. Πάντως θα μου άρεσε να υπάρχει στον κατάλογο επιλογή ανάμεσα σε 2-3 γλυκά, μιας και έχω ιδιαίτερη αδυναμία σ’ αυτά.

Ο λογαριασμός ήρθε 41€ χωρίς απόδειξη και ήταν καθαρά δική μας επιλογή να μην ζητήσουμε, χωρίς να υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος, απλά δεν ζητήσαμε.

Κι εδώ θέλω να πω -επειδή συχνά γίνεται λόγος στο site γι’ αυτό το θέμα- ότι ποτέ δεν έχω προσμετρήσει αυτό το θέμα στην βαθμολογία των κριτικών μου γιατί αφενός μεν θεωρώ υποχρέωση του καταστηματάρχη να εκδώσει το σχετικό παραστατικό, αφετέρου όμως θεωρώ δική μου ευθύνη το να μην την απαιτήσω σε περίπτωση που δεν μου δοθεί. Άρα λοιπόν δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι φίλοι το κάνουν θέμα; Δεν σου έδωσαν; Ζήτα την - τέλος. Δηλαδή αν παραλείψουν να σου φέρουν τα ρέστα σου, δεν θα τα ζητήσεις; Τώρα εάν υπάρχουν και κάποιοι πονηροί που χρονοτριβούν επίτηδες ώστε να εκνευριστείς και να φύγεις χωρίς να την πάρεις, νομίζω ότι γίνονται αστείοι κι εκεί είναι που από πείσμα και μόνο προσωπικά δεν θα την άφηνα με τίποτα.

Το καλύτερο όμως σας το φύλαξα για το τέλος…είπαμε δεν μας πήγαινε εκείνη η μέρα! Πληρώσαμε (νομίζαμε δηλαδή), για την ακρίβεια αφήσαμε τα χρήματα επάνω στο τραπέζι μαζί με κάτι ψιλά παραπάνω για μπουρμπουάρ τους καληνυχτίσαμε ευγενικά, και κατηφορίζαμε αργά-αργά (ευτυχώς) προς το αυτοκίνητο. Όταν σταθήκαμε έξω από παρακείμενη μπυραρία και σχολιάζαμε τον χώρο…ακούμε μια ευγενέστατη φωνή πίσω μας και βλέπουμε τον κύριο από το μαγαζί να μας ζητάει συγνώμη, δείχνοντάς μας τα χρήματα και λέγοντας ότι αφήσαμε 20 ευρώ λιγότερα…χχχχ???

Η ντροπή μας ήταν απερίγραπτη όταν συνειδητοποιήσαμε τι είχε συμβεί. Ότι δηλαδή, άφησα εγώ το μερίδιό μου και η φίλη μου έψαχνε μια ώρα να βρει ψιλά για μπουρμπουάρ γιατί εγώ δεν είχα καθόλου, μετά έβγαλε και μου έδωσε κάποια χρήματα που μου χρωστούσε από νωρίτερα και στο τέλος από την τρέλα και την πίεση όλης της ρημαδοημέρας, ξέχασε να βγάλει το δικό της 20ευρω χωρίς κι εγώ να το προσέξω…Και μετά από όλα αυτά ο καλός αυτός ανθρωπάκος, μας ζήταγε και συγνώμη που διεκδικούσε τα χρήματα που του ανήκαν! Και δεν είναι μόνο αυτό, είναι ότι δεν μας άφησε ούτε για μια στιγμή υπονοούμενο ότι το κάναμε επίτηδες! Τι να πω μετά από αυτό;;

Βεβαίως ήταν πασιφανές ότι δεν το κάναμε επίτηδες καθώς σε αντίθετη περίπτωση δεν θα σουλατσάραμε αργά-αργά απ’ έξω, αλλά θα είχαμε γίνει μπουχός. Παρόλα αυτά αισθάνομαι την ανάγκη -παρότι το κάναμε εννοείται και απ’ ευθείας-, να ζητήσω ξανά μια Μεγάλη Συγνώμη στον άνθρωπο. Πάει και τελείωσε, η ζωή με τους ρυθμούς αυτούς στην Αθήνα, δεν παλεύεται, έχουμε χάσει όλοι τα μυαλά μας! Και θα σας πω μόνο αυτό για να κλείσει αυτό το κεφάλαιο. Χθες το βράδυ άφησα το τσαντάκι μου επάνω στο μηχανάκι μου (στη σέλα), με κλειδιά αυτοκινήτου μέσα, πορτοφόλι με 250 ευρώ, ταυτότητες, διπλώματα και και και…μόνο εγώ έλειπα από μέσα…κοιμόμουν αμέριμνα, μέχρι το άλλο πρωί που συνειδητοποίησα τι είχε γίνει και κατέβαινα δέκα-δέκα τα σκαλιά, μέχρι να δω αν ήταν εκεί. Και έχω πολύ φαρδύ κ.. ο το ξέρω, γιατί ναι φίλοι μου, ήταν εκεί. Η καρδιά μου όμως είχε φύγει από την θέση της κι έκανε αρκετές ώρες να επιστρέψει. Γι’ αυτό σας λέω, φοβάμαι στο τέλος μήπως χάσουμε και τους εαυτούς μας!

Στο θέμα μας.

Συμπέρασμα: Προτείνεται ανεπιφύλακτα. Για την ποιότητα των πρώτων υλών, για την εκτέλεση που ξεφεύγει από τα καθιερωμένα και κερδίζει τις εντυπώσεις στις περισσότερες των περιπτώσεων, για τις καλές μερίδες και για την άψογη εξυπηρέτηση.

Ανυπομονούμε να πάμε μια μέρα που θα έχει κάποια θεματική ενότητα αλλοδαπής κουζίνας, όπως έχουμε διαβάσει ότι κάνουν συχνά. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται μόνο τον χειμώνα. Απ’ ότι διάβασα στο site του πάντως τις Κυριακές είναι κλειστά (ενδεχομένως για τώρα το καλοκαίρι).

Κι εδώ πρέπει να αναφέρω κάτι ακόμα που μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση, ότι είναι από τα λίγα εστιατόρια που οι εκπρόσωποί τους παρακολουθούν όλες τις κριτικές και απαντούν ουσιαστικά και όχι τυπικά, σε όλους ανεξαιρέτως τους χρήστες και μάλιστα με ξεχωριστή απάντηση από τον chef, προς μεγάλη τους τιμή. Τον οποίο παρεμπιπτόντως μπορεί εμείς εκείνο το βράδυ να μην τον είδαμε και να μην συνομιλήσαμε μαζί του, αλλά έχουμε ήδη σχηματίσει άποψη από τα φαγητά του αλλά και από τα γραπτά του σχόλια στις κριτικές. Συγχαρητήρια.

05 Απρ 2014

Ειναι ενα αρκετα παλιο μαγαζακι, λιγο πιο πανω απο την πλατεια Ελευθεριας στον Κορυδαλλο, χωμενο μεσα σε ενα στενο. Τα παιδια που το εχουν ομως εχουν κανει θαυματα καθως ειναι σεφ και το μαγαζι βραβευτηκε και απο το Κλαμπ Ελληνων Σεφ. Το παρκινγκ ειναι δυσκολο αν και υπαρχουν πληρωτεοι χωροι και μαλιστα το μαγαζι συνεργαζεται με εναν απο αυτους για μειωμενη τιμη! Οποτε για πληροφοριες ρωτηστε τους.

Ο χωρος ειναι παλιου τσιπουραδικου με βαρια μαρμαρινα τραπεζια αρκετα κοντα το ενα με το αλλο. Γενικα δεν ξεφευγει απο το κλιμα αντιστοιχων μαγαζιων. Μεγαλη εντυπωση κανει η προβολη βιντεο στον τοιχο με προτζεκτορα του τραγουδιου που παιζει. Τα τραπεζια ειναι λιγα οποτε καλο ειναι να κανετε κρατηση τις παρασκευες και τα σαββατα, ενω θα βρειτε κοσμο και τις καθημερινες αλλα τραπεζακι θα βρειτε, εκτος απο τις μερες που εχει το μαγαζι καποιο ιδιαιτερο μενου. Αρνητικο ειναι οτι καπνιζουν μεσα στο μαγαζι ενω ο εξαερισμος ειναι λιγο ελλειπης.

Τωρα στο θεμα μας. Το μενου ειναι αρκετα καλο. Τα πιατα κυμαινονται απο μεζεδες, κρεατικα μεχρι μακαροναδες θαλασσινων. Γενικα το μενου ειναι αρκετα εκτενες. Εχω δοκιμασει γιαουρτλου με 3 ειδη κιμα και τα κεμπαπ ηταν τυλιγμενα με μελιτζανα. Πολυ καλο αλλα λιγοστο καθως για 7 ευρω που εκανε ειχε μεσα 4-5 μικρα κεμπαπ ( με μεγεθος 2 μπουκιες). Η καβουροσαλατα ηταν μετρια, λιγη και με σουριμι (απομιμηση καβουριου και δεν το εγραφε ο καταλογος).

Οι πατατες τηγανητες ειναι θεϊκες. Ειναι τεραστιες και εξω ειναι τραγανες ενω μεσα ειναι μαλακες. Τις σερβιρουν σε σεσουλα. Το μυδοπιλαφο ηταν πολυ καλο, με φρεσκα μυδια σε αρκετη ποσοτητα και πολυ γευστικο. Ενω εχω παει και σε μερα με μενου οπου με 10 ευρω το ατομο ετρωγες καβουροπιττακια, σαλατα με ροδι και ποικιλια λαχανικων και μακαροναδα θαλασσινων με φρεσκα μακαρονια. Οι ποσοτητες ηταν τεραστιες και η τιμη παρα πολυ καλη, ενω η γευση ηταν επισης πολυ καλη.

Γενικα το μαγαζι συστηνεται σαν τσιπουραδικο αλλα το μενου εχει και πιο μοντερνα πιατα και καποια που ειναι κυριως και οχι απλα μεζεδακια, ενω σε μερες που κανει εκδηλωσεις μπορει να εχει απο ιταλικη κουζινα μεχρι τουρκικη. Οποτε καλο ειναι να βλεπετε τις ανακοινωσεις στο site ask4food η να επικοινωνειτε με το μαγαζι. Επισης πολυ θετικο ειναι οτι τα παιδια που το εχουν ειναι νεα και με ορεξη και μεγαλη εντυπωση μου εκανε οτι οταν πηγα για πρωτη φορα μου ειπαν οτι μπορουν να μου φτιαξουν ο, τι φαγητο θελω και εκτος καταλογου..

Παντως γενικα η ποιοτητα του φαγητου ειναι πολυ καλη αλλα θεωρω οτι καποιες απο τις τιμες ειναι καπως τσιμπημενες. Γι'αυτο εβαλα και 3 στο value for money. Δεν ειναι οτι δεν το αξιζουν τα φαγητα αλλα θεωρω οτι για την εποχη μας μερικες τιμες ειναι ανεβασμενες. Αξιζει παντως να το επισκεφτειτε. Το καλοκαιρι εχει και πισω αυλη οπου βγαζει τραπεζακια.

04 Απρ 2014

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί δύο άτομα, νωρίς το βράδυ, καθημερινή και αποκομίσαμε τις εξής εντυπώσεις:

1. Το περιβάλλον ήταν σχετικά ικανοποιητικό και η πρώτη εικόνα σου δημιουργεί καλή εντύπωση. Πρέπει ωστόσο να προσθέσω ότι σημαντικό στοιχείο σε ένα μαγαζί (και δυστυχώς δυσεύρετο) είναι η καλή μουσική. Μέσα στις 2 ώρες που περάσαμε στο μαγαζί ακούσαμε τραγούδια 2 καλλιτεχνών και μάλιστα μέσω youtube.

2. Το φαγητό, από το περιορισμένο δείγμα που πήραμε, ήταν σχετικά καλό γευστικά, με εξαίρεση το λουκάνικο, που ήταν τυποποιημένο και σε καμία περίπτωση ¨του μερακλή¨. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν η σχέση ποσότητας - τιμής. Τα κυρίως πιάτα κυμαίνονταν σε τιμές 6,5-8 ευρώ (στα κρεατικά), δηλαδή τιμές κανονικής μερίδας, αλλά οι ποσότητες τους ήταν ποσότητες μεζέδων και χωρίς συνοδευτικά. Θεωρούμε ότι θα ήταν καλά -δεδομένης της εποχής και των κακών οικονομικών όλων μας- εάν είχαν προσεγγιστικά την μισή τιμή.

3. Το σέρβις ήταν ευγενικό, αλλά όσον αφορά τους χρόνους, εξαιρετικά προβληματικό. Τα πιάτα ήρθαν ένα ένα και σε απόσταση μισής ώρας μεταξύ τους, ενώ ήμασταν μόνοι μας στο μαγαζί και δεν τίθονταν θέμα πολυκοσμίας. Ενδεχομένως αυτό να ήταν το χειρότερο στοιχείο του μαγαζιού, αφού ήταν πρακτικά αδύνατο να ευχαριστηθείς με αυτόν τον τρόπο το φαγητό σου. Το τελευταίο πιάτο έφτασε στο τραπέζι σχεδόν 1,5 ώρα μετά την παραγγελία.

4. Με την απόδειξη δεν είχαμε θέμα, ούτε και με το γλυκό, το οποίο ήταν νόστιμο, αν και σε πολύ μικρή ποσότητα.

Τέλος, ελπίζουμε να γίνεται κατανοητό πως η κριτική ασκείται καλοπροαίρετα με σκοπό να αναδείξει τα θετικά και να επισημάνει τα αρνητικά ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα των υπηρεσιών και των προϊόντων που παρέχονται στο κοινό.

Θεωρούμε πως και οι απαντήσεις από την πλευρά της επιχείρησης θα πρέπει να κινούνται σε αντίστοιχο μήκος κύματος, χωρίς "φανατισμό" ή απαξίωση και με σεβασμό σε κάποιον που αποφασίζει να αφιερώσει ολόκληρο το μεροκάματο του στην έξοδο μίας βραδιάς.

26 Μάρ 2014

Ηθελα πολυ καιρο να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι λογω των πολυ καλων κριτικων που εχω διαβασει για το μενου του αλλα και λογω των διαφορων μενου που κατα καιρους εχει παρουσιασει, δυστυχως δε μου ειχε δοθει η δυνατοτητα μεχρι την προηγουμενη πεμπτη,

Ηταν η μερα με το θεματικο μενου με τα θαλασσινα. Οπότε εκλεισα τραπεζι με μια φίλη που ακολουθει τις γευστικες μου προτιμησεις και πηγαμε.

Για αρχη το μενου περιελαμβανε σαλατα με διαφορα πρασινα λαχανικα, καροτο και κολοκυθι ροδι και φυστικι αιγινης με ενα πολυ ενδιαφερον dressing τη βρηκα σχετικα καλη η φιλη μου ενθουσιαστηκε.

Στη συνεχεια το ορεκτικο ηταν καβουροπιτακια (δυο σε καθε ατομο) με συνοδεια μια καταπληκτικη σως.

Το καλυτερο μερος του μενου ομως ηταν το κυριως πιατο οπου ηρθε στο τραπεζι μας μια τεραστια πιατελα με ταλιατελλες με διαφορα θαλασσινα και κοκκινη σαλτσα το βρηκαμε πολυ καλο πιατο ενθουσιαστηκαμε!

Τέλος κερασμα μια μους μοκας(να σημειωσω οτι δεν μου αρεσουν τα γλυκα με καφε)αλλα το συγκεκριμενο ηταν μια ευχαριστη εκπληξη.
Το συγκεκριμενο μενου ηταν απιστευτο vfm, κατα τη γνωμη μου, κοστιζε 10 ευρω στο ατομο.

Οσον αφορα το χωρο ειναι προσεγμενος, το μονο μειονεκτημα θεωρω πως ειναι οι καρεκλες καθως ηταν λιγο αβολες.
Στο παρκιγκ αν και δυσκολο γενικα στη περιοχη εμεις σταθηκαμε τυχερες.

Υ. Γ. Σιγουρα αποφασισαμε να επιστρεψουμε να δοκιμασουμε και το κανονικο μενου καθως μας φανηκε πολυ ενδιαφερον. Συγχαρητηρια για την προσπαθεια που γινεται!!

17 Μάρ 2014

Με χαρά βλέπω την Σεμέλη όχι μόνο να κρατιέται αλλά και να επαναπροσδιορίζει την θέση στην ελληνική γαστρονομία και διασκέδαση.

Είμαι θαμώνας του μαγαζιού από το άνοιγμα του σχεδόν την δεκαετία του 90 όντας πιτσιρίκος τότε.

Δεν θα αναφερθώ σε κάποιο από τα θεματικά μενού μιας και δεν έχει τύχει ακόμα να τα δοκιμάσω.

Οι επισκέψεις μου είναι συστηματικές περίπου μια - δύο φορές τον μήνα μιας και είμαι φίλος του καλού τσίπουρου το οποίο την επόμενη μέρα δεν θα μου έχει κάνει ένα κεφάλι έτοιμο να σπάσει και η Σεμέλη μπορεί να στο παρέχει και μάλιστα σε καλή τιμή.

Αξίζει να δοκιμάσει κάποιος το γεμιστό καλαμάρι, την καβουροσαλάτα (χειροποίητη), τις γυαλιστερές με το τυρί, τους ρεβιθοκεφτέδες (φοβεροί, όταν είναι διαθέσιμοι) και το πικάντικο καρότο (δυνατός μεζές τσίπουρου) από το μενού το παλαιό και από τις νέες γεύσεις το μερακλίδικο λουκάνικο, το λαχμαντζούν, τα μπιφτεκάκια και την πατατού. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως το μενού του καταστήματος είναι ιδιαίτερα μεγάλο και έτσι καμιά φορά βρίσκεις μεταπτώσεις σε κάποια πιάτα. Όμως υπάρχουν και άλλα πιάτα στον κατάλογο άξια αναφοράς.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και το προσωπικό ιδιαίτερα φιλικό και ευγενικό. Ο ψήστης αποτελεί μεγάλη ατρακσιόν του μαγαζιού ειδικά σε βραδιές κεφιού και χορού όπου ο άνθρωπος είναι πραγματικός διασκεδαστής.

Ο χώρος έχει γίνει φιλότιμη προσπάθεια να ανανεωθεί κρατώντας τα πλεονεκτήματα των πολύ όμορφων τραπεζιών και των γενικά βολικών καρεκλών παρόλα αυτά μπορεί ο χώρος να ανέβει και άλλο επίπεδο. Η αυλή δίνει μια διαφορετική αύρα και μια όμορφη απόδραση από την καθημερινότητα.

Το κόστος μιας επίσκεψης δύσκολα θα ξεπεράσει μαζί με τα ποτά τα 20,00 ευρώ/άτομο έχοντας φάει πολύ καλά και έχοντας πιει αρκετά.

Γενικά αποτελεί ένα πολύ δίκαιο μαγαζί!

05 Μάρ 2014

επισκεφθήκαμε πρόσφατα το μαγαζί με μεγάλη παρέα. μείναμε πολύ ευχαριστημένοι τόσο απο το φαγητό, όσο και απο την εξυπηρέτηση. το γκαρσόνι ενας νέος άντρας γυρω στα 35-40 εξυπηρετικότατος,ευγενέστατος. το φαγητό πολύ καλό και οικονομικό.

μεταξύ άλλων παραγγείλαμε γεμιστό λουκάνικο (το οποίο ήταν απλά υπέροχο!!), ποικιλία κρεατικών, ντοματοκεφτέδες και κολοκυθοκεφτέδες που ήταν πολύ ζουμεροί και εύγευστοι,

θα ξαναπάμε άνετα, στα συν του η ζωντανή μουσική που εάν υπάρχει κέφι το απογειώνει.

ο χώρος λιτός και περιποιημένος και κυρίως καθαρός.

στα πλην μόνο θα μπορούσα να βάλω το γεγονός οτι γενικότερα κάποια πιάτα άργησαν να έλθουν- αλλά κυρίως η ποικιλία κρεατικών- το οποίο όμως ήταν σχετικά δικαιολογημένο γιατί ήταν ένα τεράστιο πιάτο με διαφόρων ειδών κρέατα.

πολύ οικονομική λύση και πολύ ζεστοί άνθρωποι.