AVALON
Bar Restaurants

Ψυρρή - Μοναστηράκι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ζυμαρικά, κρεατικά, σαλάτες με ονόματα ιπποτών αλλά κυρίως μεγάλη ποικιλία σε πιάτα με μύδια.

27 Μάρ 2013

Επισκέφθηκα για πρώτη φορά το συγκεκριμένο μαγαζί πριν από 20 μέρες περίπου, που είχε εγκαίνια (νομίζω ότι το μαγαζί ανανέωσε τον κατάλογο του και τον χώρο του και επαναλειτούργησε)!

Λόγω της ημέρας το μαγαζί ήταν γεμάτο!! Το θέμα και η διακόσμηση του μαγαζιού είναι, όπως δηλώνει και το όνομα του, ο Μεσαίωνας, οι ιππότες κτλ...

Εγώ και ο φίλος μου ήπιαμε από ένα coctail ο καθένας (όλα τα coctails έχουν από 8 ευρώ) και φάγαμε πατάτες baby και mini σουβλάκια χοιρινά, που κόστιζαν 2,5 ευρώ το κάθε πιάτο!! Τα σουβλάκια ήταν πολύ τρυφερά και καλοψημένα!!

Το προσωπικό ήταν πολύ γρήγορο παρ'όλο τον κόσμο!!!

Σαν μειονέκτημα θα μπορούσα να παρατηρήσω την ένταση της μουσικής που θα μπορούσε να είναι λίγο πιο χαμηλά...

Στην περιοχή που βρίσκεται το μαγαζί δεν βρίσκεις parking... ειδικά τα Σαββατοκύριακα όμως είναι πολύ κοντά στον ηλεκτρικό, στον σταθμό του Θησείου!!

13 Δεκ 2009

Εχω επισκεφθει και το AVALON NORTH στο Κεφαλαρι το οποιο υστερει σε σχεση με το αδελφακι του στου Ψυρρη.Το φαγητο παρα πολυ καλο,η εξυπηρετηση αψογη,ο χωρος καταπληκτικος η δε μουσικη εξαισια.Το συνιστω ανεπιφυλακτα,αν και υπαρχει προβλημα στο parking.

Το εστιατόριο στεγάζεται σε ένα παλιό κτίριο που παλιά πρέπει να ήταν βυρσοδεψείο, μεταμορφωμένο σε μεσαιωνικό κάστρο. Οι πέτρινοι τοίχοι καταπίνουν τους ήχους της πόλης, ο μεγάλος καθρέφτης της αίθουσας δίνει βάθος στο χώρο και γύρω-γύρω banners της Guinevere, του Lancelot, ένα κορνιζαρισμένο πόστερ της Lady of Shallot του G.D.Rosetti, διάφορες Προ-Ραφαελικές μορφές συνθέτουν έναν υπέροχο χώρο που ΔΕΝ σερβίρει μεσαιωνική κουζίνα, αλλά κυρίως μύδια!!!\r
Απ ότι πληροφορήθηκα ο ιδιοκτήτης καλλιεργεί μύδια, μαγειρεμένα με διάφορους τρόπους, με κρέμα, με κρασί, με θυμάρι, σε πίτες, σε πίτσα, κλπ. \r
Παραγγείλαμε τα μύδια μας , μία σαλάτα με σπανάκι και κρασί. \r
Η σαλάτα με το σπανάκι ήταν ωμή, πλούσια δροσερά φύλλα στρώνανε τον πάτο ενός μπώλ πασπαλισμένα με θυμαρι, πιπεράκι, κόλιανδρο και ελαιόλαδο. Απο πάνω σαν τα πέπλα νυφούλας έπεφτε πλούσια η παρμεζάνα σε λεπτά φυλλαράκια. Δύο μεγάλα άσπρα μπώλ ήρθαν γεμάτα χειροποίητες,καυτές πατάτες τηγανιτές!\r
Τα μύδια που μας ήρθαν ήταν στρουμπουλά, τρυφερά, αρωματικά, υπέροχα, μέσα σε μεγαλα μπώλ. \r
Για επιδόρπιο πήραμε φωλιές με μαρέγκα, η μία με ζεστή κρέμα βανίλια και η άλλη με κρύα σοκολάτα bitter \r
Μία λέξη χαρακτηρίζει αυτό το εστιατόριο : ΑΨΟΓΟ!