Μαγειρευτά και κλασικές ελληνικές γεύσεις στο μενού. Και μεσημέρι

04 Οκτ 2017

Μεσημέρι Σαββάτου το επισκεφθηκαμε κυρίως για τα παιδιά.

Χώρος (4/4):

Ο εξωτερικός κυρίως αλλά και ο εσωτερικός ειναι φανταστικοί. Ο εξωτερικός βρίσκεται μέσα στο δασος διπλα ακριβώς απο την παιδική χαρά και με μεγάλη απόσταση απο τον δρόμο σε σημείο να ξεχνάς τον κακώς νοουμενο σύγχρονο πολιτισμό της μεγαλούπολης μας.

Γεύση (3/4):

Burger Black angus πολύ ωραία σερβιρισμένο αλλά με χαλασε λιγο η τσενταρ σως. Πατάτες τηγανιτές, σαλατα χωριάτικη και με κοτοπουλο φυσιολογικές προς μέτριες. Φιλέτο κοτόπουλο καλοψημένο και ζουμερο. Αρνακι στην λαδόκολλα (κλέφτικο) πολύ καλό.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ειχε κάποια θεματακια καθυστερησης και ελειχης συντονισμού χωρις να ειναι ομως πολύ κακό.

Value for money (2/4):

Οι τιμές του λαμβανοντας υποψιν την γευση και οχι τον χωρο η τις μερίδες ειναι λιγο τσιμπημενες. ενα ζευγαρι με την εκπτωση απο το etable σπανια θα πληρωσει για 2 κυριως, μια σαλατα,1ορεκτικο, νερο και 2 ποτήρια κρασι δύσκολα θα πέσει κατω απο τα 25 με 27 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Καλό για φαγητό η καφέ με την εκπτωση του etable και εφοσον θελετε να αποδρασετε σε εναν χωρο πράσινο και ιδανικό για παιδιά.

21 Σεπ 2017

Δεν είχα ξανακούσει ποτέ για τη "Γιορτή", μέχρι που διάβασα κριτικές στο "ask.. ".
Και δικαιολογημένα δεν ήξερα τίποτε, αφού είμαι από τους ελάχιστους κατοίκους του νομού Αττικής που δεν έχουν επισκεφτεί τη μονή Δαφνίου.

Το μαγαζί βρίσκεται μέσα σε ένα τεράστιο και καταπράσινο πάρκο.

Λεπτομέρειες φυσικά για τους χώρους, δεν θα δώσω μια και εχουν περιγραφεί πολύ καλά από τους προηγούμενους χρηστες.

Πήγαμε ένα βράδυ Κυριακής, όπου στο μαγαζί είχαν το γλέντι μιας βάφτισης.

Κάτσαμε έξω στον κήπο, όπου ήμασταν άλλες δύο παρέες.

Η μουσική ήταν σε lounge/chillout style, που όμως ανακατεύονταν με τα νησιώτικα και τα δημοτικά από την διπλανή βάφτιση.

Μας έβαλαν σε ένα τραπέζι για 6 για να είμαστε άνετα.

Για καλωσόρισμα έφεραν εμφιαλωμένο νερό, ελιές και διάφορα ψωμάκια.

Παραγγείλαμε την κοτοσαλάτα (9,7€).

Τεράστιο πιάτο με μαρούλι, τοματίνια και τηγανητές λωρίδες κοτόπουλου σε μια εκπληκτική σάλτσα.

Μας πρότειναν να δοκιμάσουμε τους κολοκυθολουκουμάδες(6,2€).
Πρωτότυπο πιάτο, πολλά τα τεμάχια, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν πολύ καλό.
Υπερβολικό το ζυμάρι και μικρή ποσότητα κολοκυθιού.

Το πρώτο κυρίως ήταν το ψαρονέφρι με ρύζι (16,9€).
Χορταστική η μερίδα.
Το κρέας ήταν σωστά ψημένο, χωρίς υπερβολικό αλάτι.
Ήταν περιχυμένο με μια ελαφριά σάλτσα που του έδινε μια ελαφρώς ξινή γεύση.

Το επομενο πιάτο ήταν το κριθαρωτο με κοτόπουλο (11,5€).
Σίγουρα ήταν το καλύτερο κριθαρώτο που έχω φάει τελευταία..
Κομματάκια φιλέτου, με σάλτσα τομάτας και πέστο, μαζί με τοματίνια.
Οπωσδήποτε πρέπει να το δοκιμάσετε!

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ένα μπουκάλι λευκό κρασί Μηράμπελα στα 9€.

Στο τέλος μας κέρασαν κορμό σοκολάτας.

Πληρώσαμε γύρω στα 57€.
Δεν θεωρώ ότι είναι πολλά, τόσο για την τοποθεσία όσο και για την ποιότητα αυτών που φάγαμε.

06 Οκτ 2017

Μεσημέρι Κυριακής ήμουν καλεσμένος με φίλους σε μια κοινωνική εκδήλωση.

Ο εσωτερικός χώρος που καθίσαμε, αποπνέει ηρεμία, ιδανικός για φαγητό, με άνετα τραπέζια στις σωστές αποστάσεις και γενικά το περιβάλλον σε προδιέθετε ότι θα περάσεις καλά (όπως και έγινε).

Τα πάντα ήταν προσεγμένα, οι δε τουαλέτες πεντακάθαρες.

Το προσωπικό υπήρξε άψογο, γρήγορο και αποτελεσματικό.

Για αρχή είχαμε δύο ειδών ψωμάκια, ολόφρεσκα και νόστιμα.

Σαλάτα σπανάκι με κρουτόνς, πορτοκάλι, μανούρι πανέ, καρύδια, μαυροσούσαμο και διακριτικό dressing (εξαιρετική).

Τοματοκεφτέδες αρωματισμένοι με δυόσμο (καλοί).

Πίτα με πράσο, γραβιέρα και κύμινο, ψημένη στον ξυλόφουρνο (εξαιρετική).

Κοτόπουλο μπούτι φιλεταρισμένο και ψημένο στην σχάρα με πλιγούρι, Vinaigrette μαντζουράνας (καταπληκτικό).

Αρνάκι με πατάτες λαδορίγανη και μουστάρδα ψημένο στον ξυλόφουρνου (πολύ καλό).

Μοσχαράκι κοκκινιστό μαγειρευτό με ρύζι, άφησε άριστες εντυπώσεις.

Κρασάκι εμφιαλωμένο Πέτρα λευκό και κόκκινο με ωραία επίγευση, άρεσε σε όλους.

Για φινάλε πιατέλα με ποικιλία φρούτων (πεπόνι, σταφύλι άσπρο και κόκκινο, μπανάνες κ. α. ), όλα νόστιμα και φρέσκα.

Η ζωντανή μουσική, πιάνο και σαξόφωνο, τρομερή από δύο καταπληκτικούς μουσικούς (καλεσμένοι από την εκδήλωση).

Το Parking πανεύκολο, δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου.

Είναι ένα restaurant, που στο τέλος θα σου αφήσει ωραίες εντυπώσεις.

Για το κόστος δεν γνωρίζω, καλεσμένος γαρ.

Παρά τα πολλά άτομα όλα κύλησαν υπέροχα.

Θα το επισκεφτώ ξανά για ποτό ή για να δοκιμάσω άλλες γεύσεις της κουζίνας του.

Συγχαρητήρια στον επιβλέποντα και σε όλο
ανεξαιρέτως το προσωπικό!

02 Σεπ 2017

Μίας και μένω δίπλα πήγα την προηγούμενη εβδομάδα για χαλαρό ποτάκι, ζήτησα και έναν κατάλογο εστιατορίου για ενημέρωση, τον βρήκα πολύ ανανεωμένο και ενδιαφέρον, έτσι χτες που ήθελα να πάω για φαγητό με την σύντροφο μου ήταν η 1η επιλογή.
Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήμουν σταθερός πελάτης(από εποχές Μπαξεβάνη γαρ), οι δύο τελευταίες φορές έως πέρυσι την Άνοιξη δεν με άφησαν με τις καλύτερες των εντυπώσεων και χάθηκα...

Η ανανέωση του χώρου που έγινε είναι εκπληκτική. Φωτεινά λευκά χρώματα μέσα(σε αντίθεση με τα βαριά μπορντό που θυμάμαι πριν), πολύ πιο όμορφο έξω με γουστόζικη διακόσμηση(ελαφριά βέβαια, και μακριά από την μίξη γαστροταβέρνας έως αναψυκτηρίου που ήταν πριν και σε "μπέρδευε" λίγο). Μπράβο τους, ίσως να σηκώνει λίγες προσθήκες/μετατροπές ακόμα.

Ο χώρος είναι μέσα στο δάσος, το πάρκινγκ πολύ εύκολο. Προσωπικό ευγενικό και επαρκές, τουλάχιστον τις δύο καθημερινές που πήγα. Το αφεντικό (η υπεύθυνος, δεν είμαι σίγουρος), ήταν εκεί και πρόσεχε. Μας πήγε στο τραπέζι, παρόλο που ήμασταν 2 άτομα, για 4-6 και σε καλό σημείο παρόλο που ήρθαμε σχετικά νωρίς.

Δεν ήταν να φάμε βαριά, οπότε οι επιλογές μας θα ήταν λίγες εξαρχής.
- Θα έπινα μόνο εγώ κρασί, ζήτησα ένα ποτήρι ροζέ, με μία-δυο γουλιές το επέστρεψα πίσω. Έχουν μόνο από μία επιλογή ποτήρι σε λευκό/ροζέ/κόκκινο, και το επίπεδο τους σίγουρα δεν συνάδουν με αυτό του εστιατορίου, έτσι αποφάσισα να πάρω μπουκάλι. Οι τιμές που είδα λογικές και οι επιλογές του καταλόγου επαρκείς ειδικά στα λευκά. Που είδα.., η πρώτη μου επιλογή δεν υπήρχε, η δεύτερη δεν ήταν του '16(παρόλο ροδίτης η ποικιλία), η τρίτη οκ.

- Μία σαλάτα κινόα με καπνιστό σολομό και πιπεριές/χλωρό κρεμμυδάκι με βινεγκρέτ μουστάρδα/μέλι/λεμόνι. Θα έπρεπε να λεγόταν σαλάτα πιπεριές με σολομό.., κινόα χωρίς πιπεριές δεν μπορούσες να φας(!! ), το κρεμμυδάκι πολύ λίγο και κυρίως το λευκό μέρος που δίνει την γεύση, η βινεγκρέτ άψογη αλλά ελάχιστη(ο μισός σολομός δεν είχε κάν όπως και η βάση της σαλάτας). Ο σολομός πολύ καλός και σε ποιότητα και σε ποσότητα. 9,90ευρώ.

- Αστακομακαρονάδα για δύο, έρχεται σερβιρισμένη σε μεγάλο βαθύ τηγάνι, γιάμι καταρχάς οπτικά. Η μακαρονάδα (με τσίλι/ντοματίνια/ζωμόςοστρακοειδών) ήταν πολύ νόστιμη(με ταλιατέλες ευτυχώς), θα ήθελα ένα κλικ πιο πλούσια την σάλτσα και σίγουρα 50% παραπάνω την ποσότητα αφού ήταν για δύο υποτίθεται. Ο αστακός, ρώτησα αν ήταν φρέσκος και μου απάντησαν καταφατικά αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος, είχε βράσει παραπάνω αλλά η γεύση ήταν οκ. 37ευρώ για δύο. Ευχαριστηθήκαμε το πιάτο γευστικά, και σωστή η επιλογή να μην πάρουμε άλλα ορεκτικά.
- Παραγγείλαμε γλυκό μπακλαβά(μόνο κατ' όνομα, δύο φύλλα με καρύδι σουσάμι κανέλα, ενδιάμεσα γλυκό σύκο και βανίλια με δύο μπάλες παγωτό καιμάκι), χρεώθηκε 5,90.., για κέρασμα μας έφεραν δύο σφηνάκια μαστίχα σε τέλεια θερμοκρασία, πολύ κρύα.
Λογαριασμός 84ευρώ μέιον 28 το κρασί(Κτήμα ΆΛφα Sauvignon), 28ευρώ το άτομο.

Θα ξαναπάω σίγουρα, πανέμορφη και χαλαρή η τοποθεσία, ικανοποιητικότατα προσωπικό και μουσική, ανυπομονώ να δοκιμάσω μεγαλύτερη ποικιλία από τα πιάτα.