Μαγειρευτά και κλασικές ελληνικές γεύσεις στο μενού. Και μεσημέρι

04 Οκτ 2017

Μεσημέρι Σαββάτου το επισκεφθηκαμε κυρίως για τα παιδιά.

Χώρος (4/4):

Ο εξωτερικός κυρίως αλλά και ο εσωτερικός ειναι φανταστικοί. Ο εξωτερικός βρίσκεται μέσα στο δασος διπλα ακριβώς απο την παιδική χαρά και με μεγάλη απόσταση απο τον δρόμο σε σημείο να ξεχνάς τον κακώς νοουμενο σύγχρονο πολιτισμό της μεγαλούπολης μας.

Γεύση (3/4):

Burger Black angus πολύ ωραία σερβιρισμένο αλλά με χαλασε λιγο η τσενταρ σως. Πατάτες τηγανιτές, σαλατα χωριάτικη και με κοτοπουλο φυσιολογικές προς μέτριες. Φιλέτο κοτόπουλο καλοψημένο και ζουμερο. Αρνακι στην λαδόκολλα (κλέφτικο) πολύ καλό.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ειχε κάποια θεματακια καθυστερησης και ελειχης συντονισμού χωρις να ειναι ομως πολύ κακό.

Value for money (2/4):

Οι τιμές του λαμβανοντας υποψιν την γευση και οχι τον χωρο η τις μερίδες ειναι λιγο τσιμπημενες. ενα ζευγαρι με την εκπτωση απο το etable σπανια θα πληρωσει για 2 κυριως, μια σαλατα,1ορεκτικο, νερο και 2 ποτήρια κρασι δύσκολα θα πέσει κατω απο τα 25 με 27 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Καλό για φαγητό η καφέ με την εκπτωση του etable και εφοσον θελετε να αποδρασετε σε εναν χωρο πράσινο και ιδανικό για παιδιά.

21 Σεπ 2017

Δεν είχα ξανακούσει ποτέ για τη "Γιορτή", μέχρι που διάβασα κριτικές στο "ask.. ".
Και δικαιολογημένα δεν ήξερα τίποτε, αφού είμαι από τους ελάχιστους κατοίκους του νομού Αττικής που δεν έχουν επισκεφτεί τη μονή Δαφνίου.

Το μαγαζί βρίσκεται μέσα σε ένα τεράστιο και καταπράσινο πάρκο.

Λεπτομέρειες φυσικά για τους χώρους, δεν θα δώσω μια και εχουν περιγραφεί πολύ καλά από τους προηγούμενους χρηστες.

Πήγαμε ένα βράδυ Κυριακής, όπου στο μαγαζί είχαν το γλέντι μιας βάφτισης.

Κάτσαμε έξω στον κήπο, όπου ήμασταν άλλες δύο παρέες.

Η μουσική ήταν σε lounge/chillout style, που όμως ανακατεύονταν με τα νησιώτικα και τα δημοτικά από την διπλανή βάφτιση.

Μας έβαλαν σε ένα τραπέζι για 6 για να είμαστε άνετα.

Για καλωσόρισμα έφεραν εμφιαλωμένο νερό, ελιές και διάφορα ψωμάκια.

Παραγγείλαμε την κοτοσαλάτα (9,7€).

Τεράστιο πιάτο με μαρούλι, τοματίνια και τηγανητές λωρίδες κοτόπουλου σε μια εκπληκτική σάλτσα.

Μας πρότειναν να δοκιμάσουμε τους κολοκυθολουκουμάδες(6,2€).
Πρωτότυπο πιάτο, πολλά τα τεμάχια, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν πολύ καλό.
Υπερβολικό το ζυμάρι και μικρή ποσότητα κολοκυθιού.

Το πρώτο κυρίως ήταν το ψαρονέφρι με ρύζι (16,9€).
Χορταστική η μερίδα.
Το κρέας ήταν σωστά ψημένο, χωρίς υπερβολικό αλάτι.
Ήταν περιχυμένο με μια ελαφριά σάλτσα που του έδινε μια ελαφρώς ξινή γεύση.

Το επομενο πιάτο ήταν το κριθαρωτο με κοτόπουλο (11,5€).
Σίγουρα ήταν το καλύτερο κριθαρώτο που έχω φάει τελευταία..
Κομματάκια φιλέτου, με σάλτσα τομάτας και πέστο, μαζί με τοματίνια.
Οπωσδήποτε πρέπει να το δοκιμάσετε!

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ένα μπουκάλι λευκό κρασί Μηράμπελα στα 9€.

Στο τέλος μας κέρασαν κορμό σοκολάτας.

Πληρώσαμε γύρω στα 57€.
Δεν θεωρώ ότι είναι πολλά, τόσο για την τοποθεσία όσο και για την ποιότητα αυτών που φάγαμε.

06 Οκτ 2017

Μεσημέρι Κυριακής ήμουν καλεσμένος με φίλους σε μια κοινωνική εκδήλωση.

Ο εσωτερικός χώρος που καθίσαμε, αποπνέει ηρεμία, ιδανικός για φαγητό, με άνετα τραπέζια στις σωστές αποστάσεις και γενικά το περιβάλλον σε προδιέθετε ότι θα περάσεις καλά (όπως και έγινε).

Τα πάντα ήταν προσεγμένα, οι δε τουαλέτες πεντακάθαρες.

Το προσωπικό υπήρξε άψογο, γρήγορο και αποτελεσματικό.

Για αρχή είχαμε δύο ειδών ψωμάκια, ολόφρεσκα και νόστιμα.

Σαλάτα σπανάκι με κρουτόνς, πορτοκάλι, μανούρι πανέ, καρύδια, μαυροσούσαμο και διακριτικό dressing (εξαιρετική).

Τοματοκεφτέδες αρωματισμένοι με δυόσμο (καλοί).

Πίτα με πράσο, γραβιέρα και κύμινο, ψημένη στον ξυλόφουρνο (εξαιρετική).

Κοτόπουλο μπούτι φιλεταρισμένο και ψημένο στην σχάρα με πλιγούρι, Vinaigrette μαντζουράνας (καταπληκτικό).

Αρνάκι με πατάτες λαδορίγανη και μουστάρδα ψημένο στον ξυλόφουρνου (πολύ καλό).

Μοσχαράκι κοκκινιστό μαγειρευτό με ρύζι, άφησε άριστες εντυπώσεις.

Κρασάκι εμφιαλωμένο Πέτρα λευκό και κόκκινο με ωραία επίγευση, άρεσε σε όλους.

Για φινάλε πιατέλα με ποικιλία φρούτων (πεπόνι, σταφύλι άσπρο και κόκκινο, μπανάνες κ. α. ), όλα νόστιμα και φρέσκα.

Η ζωντανή μουσική, πιάνο και σαξόφωνο, τρομερή από δύο καταπληκτικούς μουσικούς (καλεσμένοι από την εκδήλωση).

Το Parking πανεύκολο, δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου.

Είναι ένα restaurant, που στο τέλος θα σου αφήσει ωραίες εντυπώσεις.

Για το κόστος δεν γνωρίζω, καλεσμένος γαρ.

Παρά τα πολλά άτομα όλα κύλησαν υπέροχα.

Θα το επισκεφτώ ξανά για ποτό ή για να δοκιμάσω άλλες γεύσεις της κουζίνας του.

Συγχαρητήρια στον επιβλέποντα και σε όλο
ανεξαιρέτως το προσωπικό!

29 Απρ 2016

Παρασκευή βράδυ, μέρα και ώρα που θέλεις να αποτραβηχτείς από την ένταση της βδομάδας και να περάσεις στιγμές ηρεμίας και χαλάρωσης. Είναι η μεταβατική φάση μεταξύ της έντασης και του συσσωρευμένου άγχους που δίνουν την θέση τους με- μία γερή δόση αισιοδοξίας- στο Σαββατοκύριακο που είναι προ των πυλών. Ως ενήλικες, έχουμε μάθει να ποντάρουμε πολλά –και όχι αδίκως- σε αυτές τις στιγμές που το να μπορέσουμε να τις χαρούμε είναι αξία αδιαπραγμάτευτη.

Ένα τέτοιο βράδυ, γύρω στις 8 μας βρήκε να διαβαίνουμε την μεγάλη μεταλλική καγκελόπορτα της «Γιορτής», περνώντας μας σε ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον από αυτό που επικρατεί μερικά μέτρα πιο μακριά. Μπροστά μας απλώνονταν ένα ευρύχωρο και άνετο παρκινγκ, ανάμεσα σε ψηλούς ευκαλύπτους, δάφνες, πεύκα και τριανταφυλλιές. Επειδή το άτομο που ήμασταν μαζί έχει μεγαλώσει στις εκεί περιοχές, μου είπε ότι ήταν κλασικό σημείο που όταν ήταν πιτσιρικάδες τους πηγαίνανε και τους ξαμολάγανε στις ημερήσιες σχολικές εκδρομές τους.

Ο εξωτερικός τους χώρος είναι πολύ προσεγμένος και τον συντηρούν πάρα πολύ καλά, κάτι που αν και φαίνεται ίσως πολύ εύκολο, θεωρώ ότι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και μεράκι. Η μετάβασή μας από αυτόν τον χώρο στον εσωτερικό τους, έγινε μέσω ενός διαδρόμου στολισμένου με μεγάλες φωτιζόμενες γλάστρες και πολλά αναμμένα κεράκια. Παραμυθάκι!

Το ίδιο περιποιημένος ήταν και ο εσωτερικός τους χώρος που χωρίζεται σε αυτόν των καπνιζόντων και των ορκισμένων «πολέμιών» τους. Κι εκεί έλαβε χώρα το εξής παράδοξο. Αν και εμείς δεν καπνίζαμε, προτιμήσαμε να κάτσουμε στον χώρο που επιτρέπεται το κάπνισμα γιατί ήταν πιο μικρός και μας φάνηκε πιο χουχουλιάρικος από την κεντρική, μεγάλη σάλα τους. Ήταν από τα τελευταία κρύα βράδια της Άνοιξης και είχαν ανάψει το τζάκι που βρίσκεται στο ενδιάμεσό του. Γύρω-γύρω υπάρχει τζαμαρία που μάλλον ανοίγει κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Στην παρούσα απλά κρατούσε την υγρασία τους δάσους και της πρασινάδας μακριά μας ενώ μας πρόσφερε μια γλυκύτατη αίσθηση που θύμιζε Χριστούγεννα αφού τα φυτά και τα δέντρα τους είναι στολισμένα με πάμπολλα φωτάκια. Αυτή η αίσθηση ήρθε να δέσει με αυτή που αποκομίσαμε κατά την είσοδο μας αφού υπήρχε διάσπαρτη μια μυρωδιά που μας θύμισε μελομακάρονα!!! Ίσως να είχαν ετοιμάσει κάποιο γλυκό, αλλά όλο αυτό μου φάνηκε πολύ ευχάριστο!

Θα συνεχίσω με τον χώρο. Εκεί που κάτσαμε μεσουρανούσε το λευκό και το μπορντό. Μεγάλοι υφασμάτινοι καναπέδες και πολυθρόνες σε αυτά τα χρώματα, ερχόντανε σε πλήρη συνδυασμό με τα μεγάλα, επίσης μπορντό φωτιστικά και την τεράστια βιβλιοθήκη του ιδίου χρώματος. Αυτή την βιβλιοθήκη είχαν στολίσει με βιβλία, κορνίζες, μικροαντικείμενα και πιόνια σκακιέρας σε διάφορα μεγέθη. Τα τραπέζια βαριά (ψηλά και χαμηλότερα) σε λευκό χρώμα. Το κρεμαστό τζάκι έδενε απόλυτα με τον περιβάλλοντα χώρο. Το μόνο που μου φάνηκε ότι χρειάζεται προσοχή είναι το δάπεδό τους. Το υλικό και η κατάσταση στην οποία βρίσκεται θυμίζει περισσότερο αυλή κι όχι εσωτερικό χώρο. Μία λεπτομέρεια που δεν κολλάει με τα υπόλοιπα και που κάπου μειώνει το γενικό σύνολο. Κάποιο σημείο του δαπέδου είχαν καλύψει με χαλί. Θα τους πρότεινα να ακολουθήσουν την ίδια τακτική και για τον υπόλοιπο αυτό χώρο.

Από εκεί που καθόμασταν, έβλεπα μέσα από το μεγάλο καμπυλωτό άνοιγμα-πόρτα τους προς τον κεντρικό χώρο, το μπαρ τους που είχαν στολίσει με πολύχρωμα, κρεμαστά φωτιστικά. Σε αυτό το άνοιγμα, παρατήρησα κι ένα σταντ με περιοδικά, για όσους το επισκεφτούν άλλες ώρες μέσα στην μέρα και θέλουν να έχουν κάτι να χαζέψουν ενώ απολαμβάνουν το ρόφημά τους.
Τέλος, οι τουαλέτες τους πάρα μα πάρα πολύ καθαρές.
Καταλήγοντας, οι χώροι του –εξωτερικοί & εσωτερικοί- είναι αδιαμφισβήτητα από τα μεγάλα τους ατού και λόγος να τους επισκεφτείς ξανά και ξανά, όλες τις εποχές του χρόνου. Αν έχετε τους μπόμπιρές σας μαζί, ίσως να νοιώσετε και πιο άνετα στο να τους αφήσετε λίγο πιο ελεύθερους αφού έχουν αρκετό χώρο και σχετικά προφυλαγμένο για να ξελυσσάξουν.

Από τον κατάλογό τους παραγγείλαμε ποτήρια λευκού κρασιού Moscato D’ Asti Canellino, μία ποικιλία τυριών και χορτολουκουμάδες. Μας έφεραν από μόνοι τους εμφιαλωμένο νερό που κρατήσαμε και δεν ζητήσαμε την αντικατάσταση του.
Από παλαιότερες επισκέψεις μου, γνωρίζω ότι αν παραγγείλεις ένα ποτήρι κρασί θα σου φέρουν από μόνοι τους κάποιο συνοδευτικό πιάτο. Συνήθως με κάποιο είδος κίτρινου τυριού, ντοματίνια και παξιμάδι.
• Οι χορτολουκουμάδες ήταν από σπανάκι, μυρώνια και γραβιέρα, απλωμένοι πάνω σε ένα πλούσιο χαλί από πικάντικη σάλτσα γιαουρτιού. Την σάλτσα γιαουρτιού που δρόσιζε ευχάριστα το πιάτο είχαν πασπαλίσει με κόκκινο πιπέρι ενώ το σύνολο συμπλήρωνε μία ευμεγέθης τουφίτσα από-φρέσκα μυρώνια. Δεν νομίζω πάντως ότι ο χαρακτηρισμός της σάλτσας γιαουρτιού ως πικάντικη είναι εύστοχος αφού της έλειπε η αψάδα. Η μερίδα ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατη σε μέγεθος αλλά και σε γεύση ήταν στο ίδιο πολύ καλό επίπεδο. Κόστισε στα 5,9€ κι έχω την εντύπωση πως αν την είχαμε παραγγείλει σε κάποιο άλλο εστιατόριο, μία τέτοια μερίδα θα κόστιζε στα 7-8 €.
• Η ποικιλία τυριών είχε καπνιστό Μετσόβου (απλά, λατρεμένο τυρί! ), γραβιέρα Μυτιλήνης, πεκορίνο Αμφιλοχίας, καρύδια και παξιμάδια. Στην άκρη της πιατέλας υπήρχε ένα μπολ με υπεραρκετή μαρμελάδα σύκου που έδενε άψογα με τα τυριά και ψιλοκομμένο γλυκό κουταλιού νεράντζι που έδινε την πικρή αυτή νότα που εξισορροπούσε το πιάτο. Για μία ακόμα φορά, η ποσότητα ήταν εντυπωσιακή. Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω με την γεύση των τυριών γιατί όλοι ξέρουμε πόσο εξαιρετικά είναι όλα τους και σε αυτό δεν συνέβαλε η κουζίνα τους. Το μόνο ελάττωμα του πιάτου ήταν η εμφάνισή του. Εκεί έχανε αρκετά. Απλά είχαν κόψει το τυρί σε λωρίδες ή μεσοφέγγαρα, τα είχαν αραδιάσει ανά είδος και είχαν πετάξει από πάνω τα παξιμάδια. Κρίμα γιατί η αισθητική παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το πιάτο μπορεί να μην έχανε σε γεύση, έχανε όμως στους επιπρόσθετους πόντους της εμφάνισής του που θα το έκανε πιο ελκυστικό. Αυτή την παρουσίαση θα την περίμενα από κάποιο συνοικιακό μεζεδοπωλείο και δεν νομίζω ότι τους αντιπροσωπεύει αφού απ ότι κατάλαβα δίνουν σημασία στην λεπτομέρεια. Πάντως η τιμή της στα 17€ μας φάνηκε για μία ακόμα φορά απόλυτα λογική σε σχέση με την ποσότητα και την ποιότητά της.

Για όσο χρόνο μείναμε εκεί, απολαύσαμε την παραμονή μας αφού όσοι βρίσκονταν γύρω μας εκφράζονταν χαμηλόφωνα και τίποτα δεν τάραξε την πολυπόθητη ηρεμία και γαλήνη μας.
Το service σε επίσης εξαιρετικό επίπεδο, ντυμένο ομοιόμορφα με μαύρη ποδιά και λευκό πουκάμισο. Όσες φορές ήρθαν στο τραπέζι μας ήταν επαγγελματικά αποτελεσματικοί και διακριτικοί. Με το που μπήκαμε, ήρθε αμέσως ο υπεύθυνός τους για να μας βοηθήσει ευγενικά στην επιλογή τραπεζιού, αλλά το ίδιο γλυκός ήταν και στο ξεπροβόδισμά μας. Αν σκεφτείς ότι δεν παρατήρησα την παραμικρή καθυστέρηση σε ότι ζητήσαμε, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να μην τους χαρίσω ένα ωραιότατο 4άρι σε αυτόν τον τομέα.

Στην γεύση ίσως τους αδικώ λίγο με το «3» αλλά από τη στιγμή που αυτό που επιλέξαμε σαν ραχοκοκκαλιά του γεύματός μας, η ποικιλία τυριών, όφειλε την γεύση της όχι στις δικές τους ικανότητες αλλά στην κληρονομιά που τους χάρισαν τυροκόμοι από διάφορα σημεία της Ελλάδος, μου φαίνεται υπερβολή το «4». Την επόμενη φορά που θα πάω, ίσως πάρω άλλα πιάτα από τον κατάλογό τους και σε περίπτωση που αυτά με ευχαριστήσουν, θα μπω και θα ανασκευάσω την βαθμολογία μου.

Το κρασί κόστισε ανά ποτήρι στα 4,7 €.
Όπως καταλαβαίνεται το κόστος της βραδιάς έφτασε τα 40€, που αν και δεν μετανιώνω για το παραμικρό cent που χρειάστηκε να δώσουμε, και πάλι μου φαίνεται κάπως αφού στην ουσία με την τιμή αυτή μπορείς αλλού να έχεις ένα πλήρες γεύμα κι όχι ένα ορεκτικό και μία ποικιλία τυριών. Αυτό όμως το αφήνω πάνω σε εσάς και τις αντοχές της τσέπης σας.
Για να κλείσω και αυτήν τη κριτική, σίγουρα θα ξαναπάω και μάλλον η επόμενη φορά θα είναι Καλοκαίρι που με όλο αυτό το πράσινο που υπάρχει θα κάνει σαφώς πιο ανεκτή την θερμοκρασία στην μεγαλούπολή μας.

02 Σεπ 2017

Μίας και μένω δίπλα πήγα την προηγούμενη εβδομάδα για χαλαρό ποτάκι, ζήτησα και έναν κατάλογο εστιατορίου για ενημέρωση, τον βρήκα πολύ ανανεωμένο και ενδιαφέρον, έτσι χτες που ήθελα να πάω για φαγητό με την σύντροφο μου ήταν η 1η επιλογή.
Μέχρι πριν λίγα χρόνια ήμουν σταθερός πελάτης(από εποχές Μπαξεβάνη γαρ), οι δύο τελευταίες φορές έως πέρυσι την Άνοιξη δεν με άφησαν με τις καλύτερες των εντυπώσεων και χάθηκα...

Η ανανέωση του χώρου που έγινε είναι εκπληκτική. Φωτεινά λευκά χρώματα μέσα(σε αντίθεση με τα βαριά μπορντό που θυμάμαι πριν), πολύ πιο όμορφο έξω με γουστόζικη διακόσμηση(ελαφριά βέβαια, και μακριά από την μίξη γαστροταβέρνας έως αναψυκτηρίου που ήταν πριν και σε "μπέρδευε" λίγο). Μπράβο τους, ίσως να σηκώνει λίγες προσθήκες/μετατροπές ακόμα.

Ο χώρος είναι μέσα στο δάσος, το πάρκινγκ πολύ εύκολο. Προσωπικό ευγενικό και επαρκές, τουλάχιστον τις δύο καθημερινές που πήγα. Το αφεντικό (η υπεύθυνος, δεν είμαι σίγουρος), ήταν εκεί και πρόσεχε. Μας πήγε στο τραπέζι, παρόλο που ήμασταν 2 άτομα, για 4-6 και σε καλό σημείο παρόλο που ήρθαμε σχετικά νωρίς.

Δεν ήταν να φάμε βαριά, οπότε οι επιλογές μας θα ήταν λίγες εξαρχής.
- Θα έπινα μόνο εγώ κρασί, ζήτησα ένα ποτήρι ροζέ, με μία-δυο γουλιές το επέστρεψα πίσω. Έχουν μόνο από μία επιλογή ποτήρι σε λευκό/ροζέ/κόκκινο, και το επίπεδο τους σίγουρα δεν συνάδουν με αυτό του εστιατορίου, έτσι αποφάσισα να πάρω μπουκάλι. Οι τιμές που είδα λογικές και οι επιλογές του καταλόγου επαρκείς ειδικά στα λευκά. Που είδα.., η πρώτη μου επιλογή δεν υπήρχε, η δεύτερη δεν ήταν του '16(παρόλο ροδίτης η ποικιλία), η τρίτη οκ.

- Μία σαλάτα κινόα με καπνιστό σολομό και πιπεριές/χλωρό κρεμμυδάκι με βινεγκρέτ μουστάρδα/μέλι/λεμόνι. Θα έπρεπε να λεγόταν σαλάτα πιπεριές με σολομό.., κινόα χωρίς πιπεριές δεν μπορούσες να φας(!! ), το κρεμμυδάκι πολύ λίγο και κυρίως το λευκό μέρος που δίνει την γεύση, η βινεγκρέτ άψογη αλλά ελάχιστη(ο μισός σολομός δεν είχε κάν όπως και η βάση της σαλάτας). Ο σολομός πολύ καλός και σε ποιότητα και σε ποσότητα. 9,90ευρώ.

- Αστακομακαρονάδα για δύο, έρχεται σερβιρισμένη σε μεγάλο βαθύ τηγάνι, γιάμι καταρχάς οπτικά. Η μακαρονάδα (με τσίλι/ντοματίνια/ζωμόςοστρακοειδών) ήταν πολύ νόστιμη(με ταλιατέλες ευτυχώς), θα ήθελα ένα κλικ πιο πλούσια την σάλτσα και σίγουρα 50% παραπάνω την ποσότητα αφού ήταν για δύο υποτίθεται. Ο αστακός, ρώτησα αν ήταν φρέσκος και μου απάντησαν καταφατικά αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος, είχε βράσει παραπάνω αλλά η γεύση ήταν οκ. 37ευρώ για δύο. Ευχαριστηθήκαμε το πιάτο γευστικά, και σωστή η επιλογή να μην πάρουμε άλλα ορεκτικά.
- Παραγγείλαμε γλυκό μπακλαβά(μόνο κατ' όνομα, δύο φύλλα με καρύδι σουσάμι κανέλα, ενδιάμεσα γλυκό σύκο και βανίλια με δύο μπάλες παγωτό καιμάκι), χρεώθηκε 5,90.., για κέρασμα μας έφεραν δύο σφηνάκια μαστίχα σε τέλεια θερμοκρασία, πολύ κρύα.
Λογαριασμός 84ευρώ μέιον 28 το κρασί(Κτήμα ΆΛφα Sauvignon), 28ευρώ το άτομο.

Θα ξαναπάω σίγουρα, πανέμορφη και χαλαρή η τοποθεσία, ικανοποιητικότατα προσωπικό και μουσική, ανυπομονώ να δοκιμάσω μεγαλύτερη ποικιλία από τα πιάτα.

03 Σεπ 2016

Την προηγούμενη Κυριακή το μεσημέρι αποφασίσαμε να πάμε στην «Γιορτή» για να φάμε. Ήμασταν μια παρέα οκτώ ατόμων. Εγώ είχα ξαναπάει πριν ένα χρόνο στο συγκεκριμένο εστιατόριο.
Η Γιορτή βρίσκεται μέσα σε ένα δάσος στο χώρο όπου λειτουργούσε η γιορτή του κρασιού, για τους παλαιότερους, απέναντι από το Ψ. Ν. Α.
Ο χώρος είναι μοναδικός, πράσινο παντού, τεράστια δέντρα, και δροσιά το κυριότερο. Εσωτερικά ο χώρος είναι ιδιαίτερα περιποιημένος χωρίς στιλιστικές υπερβολές, με τον πετρόχτιστο φούρνο να ξεχωρίζει.
Και να μην το ξεχάσω, παρκάρεις άνετα.
Εμείς καθίσαμε έξω στην μεγάλη πλακόστρωτη αυλή, και όπως ανέφερα πριν δεν αισθανθήκαμε καθόλου την μεσημεριανή ζέστη.
Η κουζίνα της γιορτής είναι προσεγμένη χωρίς να έχει το τεράστιο μενού, αυτό δεν είναι κακό, και την χαρακτηρίζω παραδοσιακή Ελληνική με διακριτικές μοντέρνες παρεμβάσεις. Το κρέας είναι κυρίαρχο στο μενού και με ποσότητες ικανοποιητικές.
Ξεκινήσαμε με ντάκο ο οποίος είχε ισορροπημένη γεύση, αντί για φέτα είχε μαλακό λευκό τυρί.
Επόμενο πιάτο οι χορτολουκουμάδες, οι οποίοι ουσιαστικά ήταν χορτοκεφτέδες με βάση το σπανάκι και μυρωδικά. Γευστική αλλά όχι και οι καλύτεροι που έχω δοκιμάσει.
Τάρτα μελιτζάνας. Η μοντέρνα εκδοχή του Ιμάμ στο φούρνο. Μελιτζάνα, κρεμμύδι, ντομάτα, σε φωλιά φύλλου και κρέμα τυριού. Εκπληκτικό πιάτο.
Σπιτική τυρόπιτα. Εγώ θα το περιέγραφα σαν τυρόπιτα καλτσόνε. Η ζύμη μοιάζει με αυτήν που χρησιμοποιούν στην Αρμένικη κουζίνα όπως για τα λεχματζούν και ψημένη στον ξυλόφουρνο. Το αποτέλεσμα πρωτότυπο γευστικό και ελαφρύ.
Και ύστερα ήρθαν τα κρέατα.
Χοιρινό κοντοσούβλι στο φούρνο με κρεμμύδια και κόκκινες πιπεριές. Το κρέας μαλακό και καλοψημένο. Ωραίο πιάτο με πολλές γεύσεις άριστα δεμένες μεταξύ τους.
Αρνί με πατάτες στο φούρνο, απλά πολύ καλό. Στο ζουμί βούτηξαν το ψωμί όλοι ακόμα και τα κορίτσια της παρέας.
Τελευταίο πιάτο κοτόπουλο παιδάκια με ρύζι μπασμάτι και λευκή σάλτσα. Το κοτόπουλο ήταν υπέροχο όπως και η σάλτσα. Το μπασμάτι το κατέστρεψαν με το βούτυρο που το είχαν περιχύσει.
Επίσης στο διπλανό τραπέζι πήραν χοιρινό κότσι το οποίο τουλάχιστον οπτικά ήταν άψογο. Την επόμενη φορά.
Το σέρβις πολύ καλό και οι σερβιτόροι χαμογελαστοί και ευγενικοί. Αυτό που θεωρείτε αυτονόητο δεν το συναντάμε και πολύ συχνά.
Η μπύρα ποτήρι δεν ήταν κρύα, αυτό μας στοίχησε.
Πρέπει να αναφέρω ότι στον χώρο γίνονται τραπέζια γάμων κ. τ. λ. το οποίο αλλοιώνει κάπως τον χαρακτήρα του εστιατορίου, και επίσης θεωρώ ότι δεν είναι και το πιο κατάλληλο μέρος για κάποιον που θέλει να φάει κάπου ήσυχα.
Συνολικά, σας προτείνω να πάτε να φάτε στην Γιορτή, καλή κουζίνα, κρέατα με ευχάριστους αιφνιδιασμούς, χορταστικά πιάτα και το υπέροχο δάσος το καλύτερο ντεκόρ για εστιατόριο.