Ψάρια και θαλασσινά. Κυριακή μόνο μεσημέρι.

29 Μάρ 2017

Κυριακή μεσημέρι αποφασίσαμε, αφου χθες αποφύγαμε τα ψαρό μαγαζιά λόγο 25 Μάρτιου, πήγαμε στην Σμαράγδα για ψαράκι. Πήγαμε χωρίς κράτηση περίπου στης 14:30. Βρήκαμε τραπέζι για 4 άτομα καθίσαμε και αμέσως ήρθαν οι κατάλογοι. Ο χώρος ήταν καθαρός με αίθουσα μέσα για μη καπνιστές και έξω για καπνιστές, άλλα η εξωτερική αίθουσα είναι τόσο μεγάλη που δεν καταλαβαίνεις τίποτα από τα τσιγάρα. Αμέσως ήρθε και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε, και ένα καλαθάκι με ψωμί.
Ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι αν θέλαμε ψάρι μπορούσαμε να πάμε στην κουζίνα να τα δούμε και να διαλέξουμε. Παραγγείλαμε τα ορεκτικά και κατευθύνθηκα στην κουζίνα με τον γιο μου να διαλέξουμε τα ψάρια που θα τρώγαμε.

Η παραγγελία μας λοιπών

Σαλάτα Σμαράγδα
Πλούσια σαλάτα με μαρούλια λάχανο αγκινάρες λιαστή ντομάτα, ωραία γεύση.

Παντζάρια βραστά
Δεν τα τρώω τα παντζάρια οπότε δεν έχω άποψη για το πιάτο. Πάντος η μερίδα ήταν αρκετή

2 ψαρόσουπες
Νοστιμότατη ψαρόσουπα με μπόλικο ψάρι μέσα και καροτακι. Ίσως η σούπα με το περισσότερο ψάρι που έχω φάει σε εστιατόριο.

Καβουροκεφτεδες
Νόστιμοι τηγανιτή κεφτέδες με καβούρι, τραγανού από έξω ωραίοι μαλακοί από μέσα πλούσια ρε γεύση μυρωδικών. το καβούρι δεν το πολυκαταλαβαινει άλλα έχουν ωραία γεύση. Αν ήταν κιόλας καλύτερα στραγγισμένοι γιατί έμεινε λάδι στο πιάτο.

Χταπόδι βραστό
Μεγάλη μερίδα βραστού χταποδιού με λαδάκι, καλό

Καλαμάρι ψητό
Σε μια μεγάλη πιατέλα ήρθε ένα ολόκληρο καλαμάρι όχι πολύ μεγάλο αρκετό για Τα 4 άτομα από 2 -3 μπουκιές. Προσωπικά δεν μου άρεσε η γεύση του καλαμαριού μου θύμιζε κατεψυγμένο και άνοστο.

Όταν ετοιμαστήκαν τα ψάρια μας, αλλάζοντας μας τα πιάτα ερωτηθήκαμε αν θέλαμε να μας τα φέρουν ανοιγμένα πράγμα που συμφωνήσαμε.

Ήρθαν 3 Σαργοί περίπου 1450 γραμμάρια στο σύνολο τους. Για να πω την αλήθειά μου φάνηκαν αρκετά πιο μικρά και τα 3 ψημένα. Φυσικά γνωρίζω ότι όταν ψήνονται συρρικνώνονται άλλα τόσο....
Το κρέας του δεν ήταν άσπρο, το κεφάλι και γενικά το σώμα του ψαριού διαλυόταν, ασε που το δικό μου δεν ήταν καλά καθαρισμένο και είχε λέπια. Το ψάρι τις συζύγου μου είχε κατά τμήματα μια περίεργη γεύση.

Ήπιαμε μόνο το νερό και στο τέλος σαν κέρασμα μας ήρθε ένα κομματάκι χαλβά σιμιγδαλένιο στο «κρεββάτι του Προκρούστη» για να φαίνεται μεγαλύτερη μερίδα κομμένο το τετράγωνο σε μικρά κομματάκια 3×3 και χωρισμένα μεταξύ τους απλωμένα σε ολόκληρο το πιάτο τύφλα να έχουν τα γκουρμε εστιατόρια με τα μεγάλα πιάτα και τις μικρές μερίδες.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 149 ευρώ ποσών μεγάλο για την ποιότητα ειδικά των ψαριών και του καλαμαριού, αφού δεν άξιζαν καθόλου.

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχουμε φάει πάρα πολλές φορές και πάντα φεύγαμε ευχαριστούμενοί από την ποιότητα του φαγητού. Είχα φίλο που πούλαγε στην Σμαράγδα τα ψάρια που έπιανε με ψαροντουφεκο και Γενικά ήξερα την επιμονή της σε ψάρια πρώτης ποιότητας, ίσως λόγο της κρίσης και τα στάνταρ τις Σμαράγδας να έπεσαν.