Επιλογές από κρεατικά. Κυριακή και μεσημέρι.

24 Ιουν 2017

Ηθελα από καιρό να πάω, αλλά λογω μεγάλης απόστασης δεν έιχε τύχει. Τελικά προέκυψε η ευκαρία γιά μία συναντηση φιλική - ημιεπαγγελματική.

Πήγα διαβασμένος απο τις προηγούμενες κριτικές και λίγο " υποψιασμένος" γιά να δούμε τι θα φάμε.

Εξυπηρέτηση καλή, μου εκανε εντύπωση ότι πολύ θαμώνες είχαν φιλική συνομιλία με τος σερβιτόρους, γεγονός που δηλώνει σταθερή επαναλαμβανόμενη πελατεία.

Ο χώρος, συμπαθητικός, ωραίος δροσερός κήπος, καθαρός. Ωραία λευκά τραπεζομάνδηλα, τραπέζι ασταθές που "χόρευε".

Παραγγείλαμε ζεστά ορεκτικά (τυροπιτάκια), ήρθε ο δίσκος με τα κρύα ορεκτικά, που προσωπικά μου αρέσει σαν τρόπος παρουσίασης (μου θυμιζει παλιά πολιτικα εστιατόρια σε Παλαιό Φαληρο)

Οτι διαλέξαμε, σαλάτες, χόρτα, τυροπιτάκια ήταν άψογα.

Γιά κύριο, rib eye γιά δύο, medium rare. Ήρθε σε πιατέλα, μας το φιλετάρισαν με προσθήκη χοντρού αλατιού. Το κρέας ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Ειλικρινά το χαρήκαμε.

Από ποτά, ομολογώ οτι μετά την συνομιλία με τον σερβιτόρο δεν κατάλαβα τι οινικές επιλογές υπήρχαν και επέλεξα μπύρα
(Σαν τυπική ελληνική ταβέρνα, ότι μπύρα και να διαλέξεις θα σου την σερβίρουν στο ποτήρι του ανταγωνιστή της..... )

Η συνολική εμπειρία, δύσκολα θα σας στοιχίσει λιγότερο απο 30 ευρώ ανά άτομο και για την ποιότητα του κρέατος που δοκιμάσαμε, θεωρώ ότι είναι δίκαιη τιμή.

Οι διαφορές παραφωνίες σχετικά με το τραπέζι και τα ποτά είναι αμελητέες, διότι ο σκοπός μας να φάμε καλό και ακριβό κρέας σε ένα ήσυχο δροσερό κήπο επετεύχθη 100%

Ξεκίνησα να γράφω αλλά έγραψα πολλά και τα έσβησα. Μόνο ουσία.

Τα παϊδάκια είναι πραγματικά απίστευτα. Τρυφερά, νόστιμα, καθαρά όσο δεν πάει και με τέλειο χρώμα. Ποτέ δεν δοκίμασα κάτι καλύτερο. Τέλειος ήταν επίσης και ο σιδηρόδρομος που δοκιμάσαμε.

Οι τιμές πολύ ψηλά. Εγώ θεωρώ ότι η ποιότητα του φαγητού τις δικαιολογεί, αλλά δεν θα βρω πολλούς πρόθυμους να με ακολουθήσουν. (1 κιλό παιδάκια, 1 κρασί, 1 σιδηρόδρομος, 2 πατάτες, 1 κολοκυθάκια (πολύ νόστιμα και χωρίς κουρκούτια), 1 τζατζίκι, 1 τυρί (αίσχος – από το δίσκο με τα μπαγιάτικα), 1 χόρτα(αίσχος – από το δίσκο με τα μπαγιάτικα) = 89€).

Εξυπηρέτηση: Σκέτη απελπισία. (Αναλογία 5 υπάλληλοι για λιγότερο από 15 τραπέζια – το λέω για να μη θεωρηθεί ότι δεν προλαβαίνανε)

Ο Πατέρας μου (πάντα ήρεμος) ορκίστηκε ότι δεν θα ξαναπατήσει. Κάτσαμε.

Περιμέναμε 20 λεπτά χωρίς να έρθει κανένας να ασχοληθεί με εμάς. Ούτε να φέρουν ψωμί, ούτε να φέρουν νερό, ούτε τι θα πιείτε, ούτε τίποτα. Στο τέλος αναγκαστήκαμε και τους φωνάξαμε. Ξεκινάω την παραγγελία: 1κιλό παιδάκια, μια χόρτα… με διακόπτει το γκαρσόνι. Θα έρθει δίσκος για τις σαλάτες. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου δεν θέλω δίσκο, θέλω μια χόρτα και ένα τυρί. Όχι θα έρθει δίσκος (σκάλωμα στο κεφάλι).

Συνεχίζω. Μια κολοκυθάκια… με διακόπτει: Έχουν μέσα και μελιτζάνες. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου δεν θέλω μελιτζάνες… Όχι. Με το ζόρι να φάμε και μελιτζάνες. (Τι να κάνω έφαγα και μελιτζάνες, ότι θέλει το μαγαζί)

Στη συνέχεια έφτασε και ο δίσκος με τα μπαγιάτικα ορεκτικά και σαλατικά. Σας συμβουλεύω να μην πάρετε τίποτα από αυτά. Αν είναι δυνατόν. 2017 σε ακριβό μαγαζί να κυκλοφορεί δίσκος με προσερβιρισμένα πιάτα που δεν ξέρω κι εγώ από πότε έχουν ξεμείνει εκεί.

Για ποτό, νερό και ψωμί ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Πάλι εμείς τους φωνάξαμε γιατί ο 18 μηνών γιός μου είχε λυσσάξει από τη δίψα.

Για εμένα όλα ξεχάστηκαν όταν δάγκωσα το πρώτο μου παιδάκι. Οι υπόλοιποι της παρέας όμως ξενέρωσαν και αναφώνησαν: Ποτέ ξανά!

Προσωπικά θα ξαναπάω γιατί τέτοιο κρέας δεν βρίσκεις εύκολα, αλλά με πολύ βαριά καρδιά. Αν αντέχεις την ταλαιπωρία το κρέας θα σε ανταμείψει.

Το περίεργο πάντως είναι ότι οι περισσότεροι υπάλληλοι ήταν πολύ ευγενικοί. Φαίνεται όμως ότι τους κομπλάρουν χαζές οδηγίες του αφεντικού τους.

Αφεντικό ελπίζω να διαβάσεις την κρητική και να αναθεωρήσεις.

14 Σεπ 2016

Επίσκεψη στις 11/9/2016, μεσημέρι, μετά από κράτηση, 4 άτομα.
Καθήσαμε μέσα, γιατί έξω έβρεχε, δυστυχώς. Ο χώρος γυμνός και απεριποίητος, σου δίνει την εντύππωση γιαπιού που μόλις ολοκληρώθηκε και οσονούπω θα παραδοθεί για χρήση. Να είναι έτσι ή η βροχή τους αιφνιδίασε (που δε θα έπρεπε); Όταν δε γέμισε, η κατάσταση έγινε αβίωτη από το θόρυβο. Πραγματικά, δεν έχω ξαναβρεθεί σε τόσο θορυβώδη εσωτερικό χώρο εστίασης ή μη. Ούτε σε γήπεδο. Τι συμβαίνει, δεν ξέρω.
Το σέρβις οργανωμένο: 3 υπεύθυνοι για κάθε τραπέζι, με άλλες αρμοδιότητες ο κάθε ένας (παραγγελία, ποτά - σερβίτσια, δίσκος με πρώτα). Ο σερβιτόρος υπεύθυνος του δίσκου σου έβγαζε, ωστόσο, μία στενοχώρια για το βάρος που κουβαλούσε κάθε τόσο, που προσωπικά τον λυπήθηκα τον άνθρωπο. Άσε που γενικά αυτός ο δίσκος μου κάνει ξεπερασμένος
Πήραμε:
2 πατάτες
1 παντζάρι
1 φέτα
1 ραδίκια
Όλα τα παραπάνω σε πολύ μικρές μερίδες και απολύτως ουδέτερα σε γεύση
-1 κοκορέτσι, που θα το έλεγα περισσότερο ψητά εντόσθια με γέμιση λίπους: πραγματικά, τόσο λίπος σε κοκορέτσι είχα χρόνια να δω, φυσικά το μισό είναι για πέταμα.
-1 μεγάλο rib eye: α). Το ζητήσαμε μέτρια ψημένο και ήρθε με όλα τα είδη ψησίματος πάνω του, από well έως rare κατά τόπους. Έτσι γίνεται;
β). Στην απορία μου: αν rib eye με κόκκαλο προβλέπεται, ο υπεύθυνος μου απάντησε ότι όλοι οι άλλοι δεν ξέρουν, άσε που το κρέας που γειτνιάζει στο οστό είναι το καλύτερο, είπε. (Εμείς αυτό δεν το διαπιστώσαμε γιατί το συγκεκριμένο τμήμα δ ε ν τ ρ ω γ ό τ α ν ε: σκληρό και τελείως άψητο. Να σημειωθεί ότι στην παρέα υπήρχε <>).
-1 μερίδα φιλέτο (έτσι το λέει στην προφορική παρουσίαση), αλλά τι φιλέτο: κυλότο. Είναι το κυλότο φιλέτο, ή και αυτό δεν το ξέρουν οι άλλοι (όλοι); Τίποτα το ιδιαίτερο.
Κάπου εδώ, είπαμε να ζητήσουμε λογαριασμό, ο οποίος, προς έκπληξή μου ήρθε α μ ε σ ό τ α τ α. Μια που έκανα το νεύμα, μια που τον έφερε ο υπεύθυνος του ταμείου, ο οποίος, αφού με συνόδευσε μέχρι το ταμείο για να βάλω ΡΙΝ (δεν ξέρουν ότι βγήκαν και φορητά;;), με το ένα χέρι μου δίνει την απόδειξη, με το άλλο βάζει την κάρτα για τη χρέωση. Συνήθως, δεν κοιτάω το λογαριασμό αναλυτικά, ειδικά όταν έχω παραγείλει εγώ, εδώ όμως είπα να του ρίξω μια ματιά. Και του έριξα (τη ματιά). Και να ΄σου κι ένα κιλό παϊδάκια από το πουθενά. Ο ταμίας, αφού κάνει την απαραίτητη ΕΔΕ, αποφασίζει ότι πρέπει να τα αφαιρέσει. Και τα αφαιρεί -αλοίμονο. Ο υπεύθυνος της παραγγελίας και υπεύθυνος για το λάθος, μας είπε ότι δεν έγινε από πρόθεση, αλλά το πάλεψε κιόλας για να μοιραστούμε την ευθύνη: <>, <>. Δε θα κάνω παραπάνω σχόλια για το θέμα.
Απορίες:
Όσοι χρήστες έδωσαν άριστα, έχουν πάει στο Βεζενέ και στο base grill;
Γενικά, όταν κάνεις μια πατάτα, χρυσώνεις το χάπι με κανα γλυκάκι, δεν το ξέρουν:
Ε, όχι ρε παιδιά και Βραβείο Ελληνικής κουζίνας, τι βύσμα έχουν:

01 Ιουν 2016

Εξαιρετική αλμύρα, πατζάρια, πατάτες τηγανιτές, κοκορέτσι. Τεράστια απογοήτευση τα παϊδάκια τα οποία δεν ήταν καλά ψημένα και μας προκάλεσαν γαστρεντερικές διαταραχές.

Ομολογώ πως έχοντας διαβάσει τα βραβεία καλύτερης κουζίνας και τις κριτικές, περίμενα πως και πως να πάω σε αυτήν την ταβέρνα. Τα αισθήματα είναι μικτά. Όπως έγραψα πιο πάνω, ξετρελαθήκαμε με κάποια πιάτα, αλλά απογοητευτήκαμε οικτρά από το κρέας το οποίο, υποτίθεται, είναι το σημείο υπεροχής του. Κάποια στιγμή θα ξαναπάμε, αλλά σίγουρα όχι σύντομα.

20 Απρ 2016

Θα είμαι σύντομος, περίμενα καιρό τώρα να δοκιμάσω το εν λόγω μαγαζί, μιας και δεν είμαι κάτοικος κοντινής περιοχής. Απογοήτευση.
Ταβέρνα με τιμές εστιατορίου, αυτός είναι ο Κρητικός. Ωραία αυλή με σκιά και πράσινο.

Προσωπικά δεν μου κάνει καμία αίσθηση να έρχεται άλλος για ορεκτικά, άλλος για ποτά και άλλος για το κρέας σε ταβέρνα. Οπότε στη εξυπηρέτηση βάζω 2, πιστεύω οτι περισσότερο έχει σκοπό να δικαιολογήσει τις υψηλές τιμές.
Στα του φαγητού, πολύ υψηλές τιμές για αυτό που πραγματικά προσφέρει. Πολύ καλό ψήσιμο αλλά μόνο αυτό, τίποτα άλλο.

Πιστεύω ότι είναι επιτηδευμένα στημένο σκηνικό χωρίς ουσία. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν καλύτερες επιλογές για ποιοτικό κρέας.

08 Απρ 2016

Είχα χρόνια να πάω στον Κρητικό, αν και κοντά στην περιοχή μου. Μας την "έδωσε" την προηγούμενη Κυριακή με τη γυναίκα μου και πήγαμε. Η αλήθεια είναι ότι βαριόταν να τρέχουμε στο Γραμματκό που ήθελα εγώ....

Η πρώτη φορά που είχαμε πάει ήταν πριν καμμιά 10-ρια χρόνια. Είχαμε πάθει πλάκα με τις σταυλίσιες μπριζόλες του. Άριστα σιτεμένες (δεν τις βρίσκεις πουθενά) και τέλειο ψήσιμο. Πραγματικά δεν παίζονται. Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω, απλά καλά, όπως και σε πολλές άλλες ταβέρνες.

Ο λόγος που είχα τόσο καιρό να πάω? Δεν ξέρω πραγματικά. Κανείς από την παρέα δεν το πρότεινε. Τώρα όμως που το σκέφτομαι καλύτερα, οι λόγοι ήταν τουλάχιστον 4 (με σειρά σημαντικότητας):

1. Πανάκριβη (τιμές σαν φρέσκο ψάρι Α)
2. Τίγκα στον κόσμο, τρελή φασαρία από μαμάδες-γιαγιάδες-μπαμπάδες-συνιφάδες-συμπεθέρους και λιγότερο από τα μωράκια που σε σχεση με τους άλλους ήταν θα έλεγα ήσυχα.
3. Τρελό τσιγάρο τον Χειμώνα μέσα (να φανταστείς ότι τότε κάπνιζα... ), το καλοκαίρι βέβαια έχει τραπεζάκια στην ωραία του βεράντα.
3. Απαράδεκτη εξυπηρέτηση, γιατί μάλλον την είχαν δει με τόσο κόσμο... Αργό service και τουπέ...
4. Κρασί χύμα, αλλά εμφιαλωμένο!!! Πως γίνεται αυτό? Πολύ απλό. Αγοράζεις μπουκάλι (0.2 λεπτά του ευρώ) και φελλό (0.001 λεπτά), κλείνεις μέσα την "αμβροσία" σου (κρασί του ασκού που σου έχει στοιχίσει 1 ευρώ το λίτρο - max), και το χρεώνεις περίπου 15 ευρώ το λίτρο (αν θυμάμαι καλά, που καλά θυμάμαι).

Πάμε τώρα στο σήμερα. Τα πράγματα έχουν αλλάξει αρκετά (όπως όλα άλλωστε). Πήγαμε για να κάτσουμε έξω και να χαρούμε την αρχή της Άνοιξης, αλλά δυστυχώς μόνο μέσα (νωρίς ακόμη... ). Ευτυχώς δεν κάπνιζαν! Όπα λέω, καλά τα πάμε. Και ο κόσμος πολύ λιγότερος, αν και Σάββατο μεσημέρι. Η εξυπηρέτηση επίσης πολύ καλή, καμμιά σχέση με το παρελθόν. Ο χώρος μέσα έχει θέμα. Είναι χαμηλοτάβανο και έχει βαβούρα.

Είδα τον κατάλογο, οι τιμές τσιμπημένες αλλά μου φάνηκαν προς τα κάτω σε σχέση με το παρελθόν. Ο κατάλογος δεν είχε κρασί (στο σκάει για έκπληξη). Για να μην σας τα πολυλογώ είμασταν προσεχτικοί. Πήραμε μία χοιρινή (γύρω στα 10 Ε), είχε δύο λεπτοκομμένες στην μερίδα (καλή αλλά δεν με ενθουσίασε). Μία μοσχαρίσια (γύρω στα 14 Ε), ήταν καταπληκτική, όπως παλιά. Εδώ παίζει και σταβλίσια και άλλα κόλπα (πχ. ribey, T-bone) πολύ ανώτερα, αλλά η τιμή ξεφεύγει. Μία χόρτα σταμναγκάθι, μία πατάτες (original) και μια μελιτζανοσαλάτα - όλα πολύ καλά. Φυσικά δεν την πάτησα με το κρασί - Μπυρίτσα!, στα 3 Ε και κάτι. Δύο άτομα λοιπον γύρω στα 45 Ε.

Συνολικά: Καλά ήταν. Αξίζει να πας για την μοσχαρίσια του - δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού. Μόνο για αυτόν τον λόγο. -

15 Οκτ 2015

Τελευταία επίσκεψη Σάββατο 10/10 πολύ βράδυ!

Ενώ η συνήθης 4αδα ήταν στη Λευκή νύχτα στο Μαρούσι, έπεσε η ιδεα για τον Κρητικό όπου μας βρήκε όλους σύμφωνους.

Πηγαίνοντας εκεί κάναμε το Σταυρό μας να μας δεχθούν καθώς αισίως φτάσαμε στις 24.00.

Ρωτώντας το σερβιτόρο αν μπορεί να μας εξυπηρετήσει τέτοια ώρα ευτυχώς πήραμε θετική απάντηση (εξού και το 4 λοιπόν στη βαθμολογία), οπότε ξεκινάμε:

1 σαλάτα μαρούλι: δεν έχω άποψη
2 μερίδες πατάτες: άπαιχτες
1 τυροπιτάκια: τίποτα το ιδιαίτερο
1 τυροκαυτερή: Σπιτική και τέλεια
1,5 kg παιδάκια: Α-Ψ-Ο-Γ-Α.

Όλα αυτά συνοδεύτηκαν από 2 μπύρες και 2 αναψυκτικά.

Σύνολο 82 ευρώ.

Τέλος με το λογαριασμό ήρθε και μια πολύ δυνατή κρέμα καραμελέ!

Ανυπομονώ να ξαναπάω!

10 Νοε 2015

Απαράδεκτη εξυπηρέτηση, ολόκληρα μέρη... ζώου να μεταφέρονται μπροστά μας απ τα ψυγεία στην κουζινα (για να μην ξεχνάμε ότι πάρα τις τιμές κολωνακιου παραμενουμε μια ταπεινή παραδοσιακή χασαποταβερνα!!! ), ψητά κυριολεκτικά της.... ώρας, μια ώρα για το σερβίρισμα των κρεατων και το αποκορύφωμα μεταξύ όλων των άλλων.... 3 μπιφτεκακια σε μια πιατελα που χωράει μια φριτεζα πατάτες 10 ευρώ!!! Όπως επίσης 4 λεπτές φέτες κοκορετσι μάλλον χθεσινές και ζεσταμενες στο φούρνο μικροκυματων 12 ευρώ!!! 3 ευρώ η φετουλα!!!

ΤΟ γέλιο... Να είναι καλά οι άνθρωποι αλλά έτσι δε χτίζεις πελατεία... Money for not value...

Το χρονικό της περιπέτειας ξεκίνησε μόλις φτάσαμε στο μαγαζί, είχα επικοινωνήσει το προηγούμενο βράδυ και είχα κλείσει τραπέζι για 9 άτομα η ώρα που είχα ενημερώσει ότι θα πάμε ήταν 15:00 - 15:30.

Φτάσαμε στις 14:45, ο σερβιτόρος μας ανέφερε ότι το τραπέζι το κλείσαμε για τις 15:30 και μέχρι τότε κάθεται άλλη παρέα η οποία έχει ενημερωθεί να φύγει στις 15:30, οπότε και θα κάτσουμε εμείς.!

Αφού βολτάραμε στην όμορφη ομολογουμένως περιοχή για 45' της ώρας, επιστρέψαμε και αφού έδιωξαν τους ανθρώπους, καθίσαμε...
Ήρθε ο δίσκος με τα σαλατικά μας πήραν παραγγελία για τα ποτά, και για τα κρεατικά, σε σωστό χρόνο, ζητήσαμε ένα ποτήρι για κρασί, ο σερβιτόρος πήρε ένα πάνω από το τζάκι, δίπλα στο οποίο καθόμασταν και μας το έδωσε, το ποτήρι ήταν χρησιμοποιημένο.

Περιμέναμε 45' να έρθουν τα κυρίως πιάτα, ενδιάμεσα ζητήσαμε επιπλέον ψωμί και τζατζίκι, 10' μέχρι την άφιξή του.
Κάποια στιγμή ο σερβιτόρος μας έφερε μια μερίδα τυροπιτάκια, τα έριξε μέσα στις πατάτες και αφού ρωτήσαμε ¨τι είναι αυτά;¨ είπε: ¨ωχ λάθος¨
Ένας άλλος σερβιτόρος τριγυρνούσε με μια πιατέλα πατάτες και ρώταγε μαζί και εμάς αν έχουμε παραγγείλει.

Ζητήσαμε λογαριασμό σε 4 άτομα, στα 15' μας τον έφεραν.
Φεύγοντας, λέω στον σερβιτόρο ότι το σέρβις ήταν άθλιο, η απάντησή του ήταν: ΄τι να κάνουμε που πέφτουν όλοι μαζί¨.
Για να συνοψίσω γιατί σας κούρασα:
Το σέρβις είναι άθλιο,
Η οργάνωση ανύπαρκτη,

Το φαγητό είναι συμπαθητικό, δε χρειάζεται όμως να ξενιτευτώ για να βρω καλοψημένο και καλής ποιότητας κρέας σε αυτή την υψηλή τιμή, με αυτή την εξυπηρέτηση,
Βγαίνω σχεδόν 2 φορές την εβδομάδα σίγουρα, εδώ και πολλά χρόνια, αυτό δεν το έχω ζήσει ποτέ.