Επιλογές από κρεατικά. Κυριακή και μεσημέρι.

29 Μαι 2018

Ο ¨Κρητικός" είναι μια παραδοσιακή κρεατοταβέρνα με περγαμηνές, κάπου εκεί στην Κάντζα. Την εντοπίσαμε επιτυχώς ύστερα από δεκάλεπτη επί τόπου καθοδήγηση μέσω κινητού από ένα πρόθυμο άτομο του προσωπικού.... Η επίσκεψή μας πραγματοποιήθηκε νωρίς το μεσημέρι Κυριακής 06.05, δύο άτομα. Το φαγητό κινείται σε μέτρια επίπεδα. Ορισμένα βασικά θέματα, όπως οι παιδικές αστοχίες στις κατά τα άλλα καθαρές τουαλέτες ή η υπερτιμημένη αντιστοιχία τιμής- ποιότητας - θέσης, χρήζουν άμεσης προσοχής από τους αρμόδιους!

Ο χώρος του εστιατορίου στεγάζεται στο ισόγειο μιας διπλοκατοικίας και εκείνο που εντυπωσιάζει είναι η κατάφυτη πλακόστρωτη αυλή με λογής λογής γλάστρες και πανέμορφα λουλούδια. Εξωτερικά βρίσκεται και ένα βοηθητικό τραπέζι με σταχτοδοχεία για τους καπνιστές. Ο εσωτερικός χώρος είναι εντελώς απλός και χωρίζεται σε τρία τμήματα. Το ένα από αυτά είναι ημιυπαίθριο με ένα μεγάλο τζάκι-φούρνο. Φαντάζομαι ότι το καλοκαίρι θα ανοίγει. Οι υπόλοιποι δύο χώροι (καπνιστών και μη καπνιστών ) είναι και αυτοί πλακόστρωτοι και διακοσμούνται από μικρά κιλίμια, λίγους πίνακες με λαογραφικές πινελιές, λίγα φυτά, ένα τζάκι και μερικές κομψές απλίκες.

Στο βάθος του δεύτερου χώρου, των μη καπνιστών, βρίσκονται οι δύο μεγάλες και καθαρές τουαλέτες. Το κρεμοσάπουνο στις γυναικείες τουαλέτες ήταν μισοτελειωμένο, στα πλαστικά μπουκάλια, ενώ στις ανδρικές τουαλέτες δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου σαπούνι στα μεγάλα μπουκάλια, αν και ήμασταν από τους πρώτους πελάτες.... Κατά τα άλλα, τα γκαρσόνια είναι ντυμένα στην πένα, το εμφιαλωμένο νεράκι έρχεται απευθείας και αν τολμήσεις και δεν κάνεις παχυλό λογαριασμό θα θεωρηθείς παρείσακτος. ( τι να κάνει άραγε ο δικός μας, χρήστης " Pareisaktos "... )!! Άσε που σου κάνει την χάρη να σου δίνει και ειδικό set μενού κατά την διάρκεια γνωστών αφιερωμάτων στην γαστρονομία...
Η γνωστή πάντα απόσταση μεταξύ φαίνεσθαι και είναι..... η τόσο δημοφιλής στη χώρα μας!!

Στην αρχή έρχεται μεγάλος δίσκος με διάφορα πιάτα, όπως βραστά χόρτα, παντζάρια, κολοκυθάκια, φέτα, πατατοσαλάτα, φάβα, σαλάτα ντομάτα - μαρούλι και καναδυό αλοιφές ακόμα. O δε κατάλογος περιλαμβάνει ορισμένα κρύα ορεκτικά παραπάνω (κυρίως σαλάτες), λίγα ζεστά ορεκτικά, πρώτα κρέατα (Σιδηρόδρομος, ΕΥΡΩ 11,00, Κοκορέτσι, 12, Λουκάνικο 7,00 ), κυρίως κρέατα, όπως χοιρινή μπριζόλα (11,00), Ribeye Μ/Ο (Με Οστό ), 22,50 / 500-600gr, Σταβλίσια μπριζόλα, 32,00 / 800-900 γρ. κ. ά Επιπλέον, βρίσκουμε διάφορα γλυκά ( και Πανακότα παρακαλώ... ), φρούτα, κρασιά, μπύρες, αποστάγματα και αναψυκτικά.

Παραγγείλαμε τα εξής:

Παντζάρια (από τον δίσκο ) στα ΕΥΡΩ 5,00. φρεσκότατα και νόστιμα!

Τυροπιτάκια (3,00). τέσσερα καχεκτικά κομμάτια με ικανοποιητική γεύση χωρίς να κάνουμε λόγο για κάτι το ξεχωριστό.

Κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανιτά (3,30 ), μεγάλη καλοτηγανισμένη ποσότητα χωρίς λαδίλα! Όλα καλά, χωρίς και πάλι κάτι το συγκλονιστικό.

Κοκορέτσι γάλακτος (12,00), τέσσερα μεγαλούτσικα στρογγυλά κομμάτια κρέατος, αρκετά νόστιμα.

Αρνί γάλακτος ( που σημαίνει παϊδάκι.... ) στα ΕΥΡΩ 14,00 / μερίδα. Νοστιμότατα- ζουμερά κομμάτια κρέατος (10-11 τεμ. ) και ίσως το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε.

Το τρία στην γεύση θα μπορούσε να είναι και δύο (ντοματούλες), αλλά επειδή δοκιμάσαμε το 1/3 περίπου της κρεατοφαγίας "Κρητικός" και λαμβάνοντας υπόψη και τις υπόλοιπες πανταχόθεν διθυραμβικές κριτικές κάπου έκρινα επιεικέστερα.

Στην αρχή έρχεται φρέσκο φρυγανισμένο ψωμί λευκό και μαύρο (χωρίς λαδορίγανη και χωρίς κάποιο συνοδευτικό) 0,80/άτομο.
Το απευθείας εμφιαλωμένο χρεώνεται 1,80.
Τα κρέατα συνοδεύονται από πιατάκια με φέτες λεμονιού.
Τη μουστάρδα την ζητήσαμε και μας την έφεραν στο δοχείο της (Maile.. Dijon Originale ).

Στο τέλος μας πρόσφεραν εύγευστα εδέσματα, Γιαούρτι με βύσσινο και Πανακότα με σος βύσσινο.

Σε γενικές γραμμές, εάν εξαιρέσουμε τα καλά παϊδάκια και το ευγενικό κέρασμα στο τέλος, η τόσο μεγάλη διαφήμιση του εστιατορίου δεν συμπίπτει με την πραγματική του διάσταση.

Ακόμη αναρωτιέμαι εάν εντέλει άξιζαν τον κόπο τα χιλιόμετρα που διάνυσα προκειμένου να φθάσω στο εστιατόριο αυτό. Παρόλα αυτά, το χαλάζι που έριξε στην Αττική Οδό κατά την επιστροφή μου στην Αθήνα ήταν ανεπανάληπτο!!

24 Ιουν 2017

Ηθελα από καιρό να πάω, αλλά λογω μεγάλης απόστασης δεν έιχε τύχει. Τελικά προέκυψε η ευκαρία γιά μία συναντηση φιλική - ημιεπαγγελματική.

Πήγα διαβασμένος απο τις προηγούμενες κριτικές και λίγο " υποψιασμένος" γιά να δούμε τι θα φάμε.

Εξυπηρέτηση καλή, μου εκανε εντύπωση ότι πολύ θαμώνες είχαν φιλική συνομιλία με τος σερβιτόρους, γεγονός που δηλώνει σταθερή επαναλαμβανόμενη πελατεία.

Ο χώρος, συμπαθητικός, ωραίος δροσερός κήπος, καθαρός. Ωραία λευκά τραπεζομάνδηλα, τραπέζι ασταθές που "χόρευε".

Παραγγείλαμε ζεστά ορεκτικά (τυροπιτάκια), ήρθε ο δίσκος με τα κρύα ορεκτικά, που προσωπικά μου αρέσει σαν τρόπος παρουσίασης (μου θυμιζει παλιά πολιτικα εστιατόρια σε Παλαιό Φαληρο)

Οτι διαλέξαμε, σαλάτες, χόρτα, τυροπιτάκια ήταν άψογα.

Γιά κύριο, rib eye γιά δύο, medium rare. Ήρθε σε πιατέλα, μας το φιλετάρισαν με προσθήκη χοντρού αλατιού. Το κρέας ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ. Ειλικρινά το χαρήκαμε.

Από ποτά, ομολογώ οτι μετά την συνομιλία με τον σερβιτόρο δεν κατάλαβα τι οινικές επιλογές υπήρχαν και επέλεξα μπύρα
(Σαν τυπική ελληνική ταβέρνα, ότι μπύρα και να διαλέξεις θα σου την σερβίρουν στο ποτήρι του ανταγωνιστή της..... )

Η συνολική εμπειρία, δύσκολα θα σας στοιχίσει λιγότερο απο 30 ευρώ ανά άτομο και για την ποιότητα του κρέατος που δοκιμάσαμε, θεωρώ ότι είναι δίκαιη τιμή.

Οι διαφορές παραφωνίες σχετικά με το τραπέζι και τα ποτά είναι αμελητέες, διότι ο σκοπός μας να φάμε καλό και ακριβό κρέας σε ένα ήσυχο δροσερό κήπο επετεύχθη 100%

Ξεκίνησα να γράφω αλλά έγραψα πολλά και τα έσβησα. Μόνο ουσία.

Τα παϊδάκια είναι πραγματικά απίστευτα. Τρυφερά, νόστιμα, καθαρά όσο δεν πάει και με τέλειο χρώμα. Ποτέ δεν δοκίμασα κάτι καλύτερο. Τέλειος ήταν επίσης και ο σιδηρόδρομος που δοκιμάσαμε.

Οι τιμές πολύ ψηλά. Εγώ θεωρώ ότι η ποιότητα του φαγητού τις δικαιολογεί, αλλά δεν θα βρω πολλούς πρόθυμους να με ακολουθήσουν. (1 κιλό παιδάκια, 1 κρασί, 1 σιδηρόδρομος, 2 πατάτες, 1 κολοκυθάκια (πολύ νόστιμα και χωρίς κουρκούτια), 1 τζατζίκι, 1 τυρί (αίσχος – από το δίσκο με τα μπαγιάτικα), 1 χόρτα(αίσχος – από το δίσκο με τα μπαγιάτικα) = 89€).

Εξυπηρέτηση: Σκέτη απελπισία. (Αναλογία 5 υπάλληλοι για λιγότερο από 15 τραπέζια – το λέω για να μη θεωρηθεί ότι δεν προλαβαίνανε)

Ο Πατέρας μου (πάντα ήρεμος) ορκίστηκε ότι δεν θα ξαναπατήσει. Κάτσαμε.

Περιμέναμε 20 λεπτά χωρίς να έρθει κανένας να ασχοληθεί με εμάς. Ούτε να φέρουν ψωμί, ούτε να φέρουν νερό, ούτε τι θα πιείτε, ούτε τίποτα. Στο τέλος αναγκαστήκαμε και τους φωνάξαμε. Ξεκινάω την παραγγελία: 1κιλό παιδάκια, μια χόρτα… με διακόπτει το γκαρσόνι. Θα έρθει δίσκος για τις σαλάτες. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου δεν θέλω δίσκο, θέλω μια χόρτα και ένα τυρί. Όχι θα έρθει δίσκος (σκάλωμα στο κεφάλι).

Συνεχίζω. Μια κολοκυθάκια… με διακόπτει: Έχουν μέσα και μελιτζάνες. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου δεν θέλω μελιτζάνες… Όχι. Με το ζόρι να φάμε και μελιτζάνες. (Τι να κάνω έφαγα και μελιτζάνες, ότι θέλει το μαγαζί)

Στη συνέχεια έφτασε και ο δίσκος με τα μπαγιάτικα ορεκτικά και σαλατικά. Σας συμβουλεύω να μην πάρετε τίποτα από αυτά. Αν είναι δυνατόν. 2017 σε ακριβό μαγαζί να κυκλοφορεί δίσκος με προσερβιρισμένα πιάτα που δεν ξέρω κι εγώ από πότε έχουν ξεμείνει εκεί.

Για ποτό, νερό και ψωμί ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Πάλι εμείς τους φωνάξαμε γιατί ο 18 μηνών γιός μου είχε λυσσάξει από τη δίψα.

Για εμένα όλα ξεχάστηκαν όταν δάγκωσα το πρώτο μου παιδάκι. Οι υπόλοιποι της παρέας όμως ξενέρωσαν και αναφώνησαν: Ποτέ ξανά!

Προσωπικά θα ξαναπάω γιατί τέτοιο κρέας δεν βρίσκεις εύκολα, αλλά με πολύ βαριά καρδιά. Αν αντέχεις την ταλαιπωρία το κρέας θα σε ανταμείψει.

Το περίεργο πάντως είναι ότι οι περισσότεροι υπάλληλοι ήταν πολύ ευγενικοί. Φαίνεται όμως ότι τους κομπλάρουν χαζές οδηγίες του αφεντικού τους.

Αφεντικό ελπίζω να διαβάσεις την κρητική και να αναθεωρήσεις.