14 Φεβ 2017

Την πρώτη φορά που θέλησα να επισκεφθώ τις ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ήταν τέλη Αυγούστου. Όταν ζήτησα να κλείσω ένα τραπέζι για έξι άτομα (γεύμα γενεθλίων γαρ), η κεφάτη φωνή στην άλλη άκρη της γραμμής απάντησε «Μα φυσικά, κανένα πρόβλημα, θα μας βρείτε στο KALOKERI, στην Αντίπαρο! » Έτσι έμαθα ότι πρόκειται για εστιατόριο με δύο ταυτότητες, έβαλα συνεπώς στόχο να επισκεφθώ τη version της Αμφιθέας μόλις δοθεί η ευκαιρία.

Χρειάστηκε να περάσουν δύο μήνες μέχρι να τα καταφέρω, γιατί βλέπετε κατά το συνήθειό μου έπρεπε να βρεθεί το κατάλληλο έργο στον πιο κοντινό κινηματογράφο (Cinerama), για να γίνει ο σωστός συνδυασμός. Το παρκάρισμα στις παρόδους της λεωφόρου υπόθεση μέτριας δυσκολίας (4 στα 10).

Κατά μήκος της λεωφόρου Ζησιμοπούλου θα δείτε πάμπολλους χώρους εστίασης, all time classic μαγαζιά σαν τη ΜΠΟΥΓΙΑΜΠΕΣΑ και τον ΜΠΑΡΜΠΑ ΛΑΖΑΡΟ, αλλά και νέες αφίξεις όπως οι ΨΑΡΑΔΕΣ και τα ΑΡΙΣΤΟ-μάγαζα. Οι ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ βρίσκονται στο ισόγειο μιας μονοκατοικίας. Με έξυπνο τρόπο έχουν καταλάβει το μεγαλύτερο χώρο του πεζοδρομίου, χρησιμοποιώντας μια σιδερένια καγκελόπορτα στην είσοδο του κατά τ’ άλλα κλεισμένου με νάιλον χώρου, που όταν τη διαβαίνεις έχεις την αίσθηση ότι μπαίνεις σε αυλή. Δεκάδες φυτά εσωτερικού χώρου σε τσίγκινες γλάστρες κρύβουν τη θέα από το δρόμο. Δεν είναι λοιπόν άσχημος ο χώρος, μόνο τα θερμαντικά σώματα θεωρώ ότι δεν επαρκούν (και δεν είμαι κανένας κρυουλιάρης), όμως αν προχωρήσετε στο βάθος τότε θα αντικρύσετε ένα πραγματικά πολύ όμορφο φωτεινό χώρο εστιατορίου, να τον προτιμήσετε.

Η πιο εντυπωσιακή πλευρά είναι η αριστερή, με μια σειρά από μεγάλα κάδρα με χτυπητά χρώματα με θέμα - τι άλλο; - τροφές και φαγητό. Ακριβώς απέναντι μια σειρά από τηγάνια (όχι κατσαρόλες) και στο βάθος δεξιά μια τουλάχιστον δεκάμετρη μπάρα, μάλλον διακοσμητική παρά λειτουργική, πιο πολύ κάβα παρά wine bar. Ακριβώς στο κέντρο μια φαντεζί (σαν επίχρυση) κολώνα με τον τυπικό μαυροπίνακα σε μια πλευρά της. Εδώ και ‘κει μερικά έπιπλα-αντίκες, θα τους άξιζε να αναδειχτούν περισσότερο. Επίπλωση με ρουστίκ ξύλινα τραπεζοκαθίσματα σε τόνους γκρίζου-λαδί, μάλλον στριμωχτά στον προθάλαμο (όπου επιτρέπεται το κάπνισμα), πολύ πιο αραιά στο (ωραίο) μέσα χώρο. Ωραία τραπεζομάντιλα και βολικά χάρτινα σουπλά. Προσοχή! Μην παραλείψετε μια επίσκεψη στις τουαλέτες, εδώ έχουμε εφαρμογή του ρητού «Σημασία έχει ο δρόμος», θα με καταλάβετε, όταν ανοίξετε την πόρτα προς τα εκεί.

Το σέρβις όπως και στο τηλέφωνο, σπιρτόζικο είναι ο πιο κατάλληλος χαρακτηρισμός, πάντα όμως στα όρια της ευπρέπειας. Σάββατο βράδυ και περασμένες 11 λογικό ήταν να είναι πια κουρασμένοι, μας εξυπηρέτησαν όμως άψογα και με το χαμόγελο.
Ήξερα ότι οι ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ είναι μεν ταγμένες στη λεγόμενη αστική ελληνική κουζίνα, αλλά και ότι αρέσκονται να παίζουν με συνταγές και υλικά (πάντα ελληνικά και φρέσκα). Οι κριτικές των εμπίστων ήταν λίγες και σε βάθος χρόνου που δεν αποτύπωνε σαφές στίγμα της κουζίνας. Έτσι έριξα και μια ματιά στη φατσοσελίδα τους, για να ξέρω τι περίπου παίζει. Ο κατάλογος είναι δισέλιδος και ευσύνοπτος (σαλάτες, μεζέδες, κύρια), όμως η ποικιλία των υλικών απαιτεί προσεκτική μελέτη και πραγματικά αξίζει τον κόπο. Το δίδυμο στην κουζίνα (μάνα και γιος, αν κατάλαβα καλά το σερβιτόρο μας) δημιουργεί ένα σωρό πρωτότυπα πιάτα, ίσως όχι όλα το ίδιο επιτυχημένα, όμως αρκετά για να επισκεφθείς τις ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ δεύτερη και τρίτη φορά.
Εγώ π. χ. θα ξανάπαιρνα σίγουρα το μιλφέιγ d’ Istanbul, με κριτσανιστό φύλο γιουφκά, πολύ καλής ποιότητας παστουρμά, λιωμένο λευκό τυρί και ντοματάκι με κρέμα balsamico, ένας 100% επιτυχημένος συνδυασμός. Αντιθέτως το σαχανάκι με σκληρό τυρί από την Πάρο έπασχε τόσο στο περιεχόμενο (το τυρί είχε πολύ «παλιωμένη» γεύση) όσο και στο πανάρισμα (πολύ έντονη η επίγευση ξηρών καρπών στο πανάρισμα) δεν μας ενθουσίασε, γιατί ούτε και η σος ντομάτας που το συνόδευε είχε τον απαιτούμενο δυναμισμό. Νοστιμότατα τα μοσχαρίσια μάγουλα (έχουν καταντήσει πιάτο της μόδας) μαγειρεμένα με κόκκινο κρασί με τη συνοδεία μαμαδίσιου πουρέ πατάτας, το ίδιο και το πιάτο με τα τρία ΤΡΑ (ΤΡΑχανότο με κομμάτια από νεαρό ΤΡΑγί μαγειρεμένα με κρασί TRAminer), απλά αξιοπρεπής η σαλάτα Ευρυτανίας με πρασινάδα, αχλάδι, προσούτο και καβουρντισμένο φουντούκι.

Γενικά οι ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ δείχνουν να τολμούν, πράγμα που δεν είναι καθόλου κακό. Αν δεν σπάσεις αυγά, ομελέτα δε φτιάχνεις. Δυσάρεστες εκπλήξεις από υπερβολικά τολμηρά πειράματα στην κουζίνα μάλλον δεν έχετε να φοβάστε, οπότε επιτρέψτε στο εαυτό σας την πολυτέλεια του ρίσκου.
Απόδειξη κανονικά και με το νόμο, πληρωμή με κάρτα στο τραπέζι (λίγο πάνω από 50 ευρώ για όσα προανέφερα συν δύο ποτήρια ξινόμαυρο ροζέ Μπάρμπα Γιάννη). Για το ξεπροβόδισμα λικεράκι μαστίχας. Αν σας φέρει ο δρόμος και δε γουστάρετε ΑΡΙΣΤΟ, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

22 Νοε 2016

Μετά από μικρή απουσία λόγω σοβαρών και έκτακτων υποχρεώσεων, ξεκινώ από τις "Μαγικές Κατσαρόλες" που επισκέφθηκα στις 8.10, Σάββατο απογευματάκι, με αφορμή το αφιέρωμα σε κυκλαδίτικες γεύσεις εμπνευσμένες από το καλοκαιρινό (Kalokeri by Magikes Katsaroles) εστιατόριό τους στην χώρα της Αντιπάρου.

Εν τω μεταξύ, ακολούθησε και επίσκεψη σε ινδικό της Πλ. Θεάτρου, το οποίο αν και το έχω περάσει στο σύστημα εδώ και ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ δεν έχει ακόμα εμφανιστεί στο σύστημα...!! Επίσης, αν και δεν έχω πάει ακόμα, έχω ενημερώσει το σύστημα για ένα ακόμα μέρος υγιεινής διατροφής στο Σύνταγμα που και αυτό ακόμη το περιμένω να εμφανιστεί στο ask......!!! Σας εφιστώ λοιπόν τη δέουσα προσοχή!!

Τέλος πάντων, συνεχίζω την κριτική μου. Αν και έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από την επίσκεψη στο εστιατόριο, το φίνο φαγητό και η άψογη εξυπηρέτηση είναι ακόμα ζωντανά στην μνήμη μου.

Ας αρχίσω από τον χώρο που είναι άψογα φτιαγμένος αν και βρίσκεται σε ένα κάπως άχαρο σημείο του Π. Φαλήρου.
Ο σκεπασμένος εξωτερικός χώρος στολίζεται περιμετρικά από πολύχρωμα γλαστράκια με κάθε λογής λουλούδια. Τα τραπέζια είναι προσεγμένα, με καρώ τραπεζομάνδηλα και καλαίσθητα γκρι καθίσματα. Οι ηλιόλουστες τζαμαρίες και το ιδιαίτερο σκούρο ξύλινο δάπεδο συμπληρώνουν την ευχάριστη περιρρέουσα ατμόσφαιρα.
Στον μεγάλο εσωτερικό χώρο σε υποδέχεται μια όμορφη γωνιά με κρεμασμένες κατσαρόλες.... και ένας μαυροπίνακας πάνω σε μια πετρόχτιστη κολώνα, όπου αναφέρονται τα διάφορα πιάτα που σερβίρονται. Προσεγμένοι πίνακες, ρετρό γωνιές, καλλιεχνικά λαμπιόνια και όμορφες πράσινες λεπτομέρειες δημιουργούν έναν ζεστό χώρο με μεράκι φτιαγμένο. Ακόμη και οι ευρύχωρες τουαλέτες είναι διακοσμημένες με έπιπλα που θυμίζουν δωμάτιο αρχοντικού σπιτιού.

Η κουζίνα στις " Μαγικές Κατσαρόλες" εστιάζει στην τοπική παραδοσιακή κουζίνα και μου έκανε ιδιάιτερη εντύπωση η σημασία που δίνεται στα μυρωδικά από την ελληνική γη, τα οποία αρωματίζουν θεσπέσια το κάθε φάγητο και δίνουν νοστιμιά και καλλιτεχνική αύρα.

Όπως ανέφερα και στην αρχή, ο λόγος που πήγαμε στο εστιατόριο είναι το αφιέρωμα στις κυκλαδίτικες γεύσεις που σερβίρονται στο Kalokeri, το δεύτερο εστιατόριο της οικογένειας στην Αντίπαρο. Ο κατάλογος περιελάμβανε σαλάτες από την Άνδρο την Τήνο ή την Πάρο και όλα τα ορεκτικά και τα κυρίως κινούνταν στο ίδιο μοτίβο.

Το εστιατόριο δημιουργήθηκε από την Βάνα και τον Σίμο. Μάθαμε πως η ευγενέστατη Βάνα έχει κάνει περίοπτες γαστρονομικές σπουδές στη Γαλλία και μάλιστα πριν τις " Μαγικές Κατσαρόλες" εργαζόταν ως private cook.

Στην αρχή μας καλωσόρισαν με δυο νόστιμα στρογγυλά κριθαρένια κουλουράκια που συνοδεύονταν απο ένα κρυστάλινο μπολάκι με φανταστικές σε γεύση αλτσολιές Ρεθύμνου (2,00). Θεωρώ όμως ατυχές το γεγονός ότι χρεώθηκε η "υποδοχή"...
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται άμεσα... (2,00) και συνοδεύεται από όμορφα ρετρό ποτηράκια.

Συνεχίσαμε με,

Λαδένια Κιμώλου, κυκλαδίτικη τραγανή πίτσα (8,00). Αντικρίσαμε δύο μεγάλα στρογγυλά κομμάτια που έμοιαζαν με πίτσα και ήταν γεμάτα με ντοματίνια, φέτα ρίγανη, μαντζουράνα και βασιλικό. Θεαματική παρουσίαση, θεσπέσια γεύση!!

Σύκα ψητά, γεμιστά με τυρομάλαμα και τυλιγμένα με προσούτο Νάξου (9,00). Επρόκειτο για τέσσερα στρογγυλά κομμάτια αριστοτεχνικά μαγειρεμένων σύκων με εξαιρετική γέμιση από τα παραπάνω υλικά, μυρωδικά και καλλιτεχνικές λωρίδες γλυκιάς σως. Μερακλίδικο πιάτο με απαράμιλλη γεύση και πρωτοτυπία!

Επειδή το επόμενο πιάτο θα καθυστερούσε αρκετά, προσφέρθηκαν να μας προσφέρουν πεντανόστιμα τριγωνικά και τραγανά πιτάκια πάπρικας, που συνοδεύονταν από μελιτζανοσαλάτα με εξαιρετικά μυρωδικά τοποθετημένη σε αριστουργιματικό βαθύ πιάτο.. Μια εξαιρετική γευστική και φιλόξενη παρένθεση που σπάνια απαντάται...!!!

Χταποδάκι Σαβόρο με πετιμέζι Αντιπαριώτικο, φυλλαράκια κάπαρης και δενδρολόβανο πάνω σε φάβα Ηρακλειάς (14,00). Πάνω σε ποσότητα εκπληκτικής φάβας ήταν τοποθετημένα κομμάτια χταποδιού με ένα κλωναράκι δενδρολίβανου και στην άκρη του πιάτου ανεπανάληπτα φύλλα κάπαρης. Το έδεσμα παρουσιάστηκε σε μακρόστενο καλόγουστο σκεύος και η γεύση του ήταν, τι άλλο ?, εκπληκτική.

Κλείσαμε με γλυκό προφιτερόλ (7,00). Γλυκό υπερθέαμα, στη βάση υπήρχε σου με σοκολάτα (65% valhrona) και στην κορυφή κρέμα. Το πιάτο έλουζαν μπόλικα, καλλιτεχνικά δοσμένα, κομμάτια αμύγδαλου. Πλούσια ποσότητα και μοναδική γεύση!

Στο τέλος, μας ρώτησαν άν θέλουμε να μας προσφέρουν λίγη τσικουδιά, αλλά εμείς αρνηθήκαμε.

Τα πιάτα που πήραμε ανήκαν στα ορεκτικά, τα κυρίως ήταν επίσης ενδιαφέροντα (βλ. κατσικάκι Αντιπάρου, σουπιές με νιώτικη γραβιέρα, γαρίδες γιουβετσάκι κ. ά ) και οι τιμές τους κυμαίνονταν από ΕΥΡΩ 15,00 έως 25,00.

Ήπιαμε κρασί σε ποτήρι, Μαλαγουζιά Δράμας, Τέχνη Οίνου, στα 5,00.
Η λίστα με τα κρασιά είναι σωστά επιμελημένη και πλήρης με κρασιά συνηθισμένα αλλά και πιό σπάνια.

Με εντυπωσίασαν οι γνώσεις του νεαρού σερβιτόρου γύρω από τα υλικά των πιάτων.

Το πάρκινγκ είναι αρκετά δύσκολο αλλά ο κόπος αξίζει για μια φορά τουλάχιστον...
Οι τιμές είναι ακριβούτσικες και θα συνιστούσα κάποια μείωση, που δεν θα στερούσε βέβαια τίποτα από την φρεσκάδα και την ποιότητα των υλικών.

Φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και θεωρώ ότι πρόκειται για ένα εκλεκτό γαστρονομικό στέκι, αρκετά ψαγμένο, με περισσή φαντασία και φιλοξενία.

20 Απρ 2017

Κυριακή απογευματάκι μετά από το εορταστικό ωράριο των καταστημάτων, που εν έτη 2017 στην Ελλάδα της βαθιάς κρίσης που ο κόσμος δεν έχει χρόνο – ώρα να ψωνίσει και όχι χρήματα, είπαμε να κάνουμε την γνωστή μας έξοδο για φαΐ. Κράτηση κάναμε για 4 άτομα και φύγαμε για Το μαγαζί. Φτάσαμε κατά τις 5 παρα. Τοποθετηθήκαμε στο τραπέζι μας στην αυλή του μαγαζιού. Ωραία διακοσμημένη με γλαστρακια με πολύχρωμα λουλούδια. Αμέσως ήρθαν οι κατάλογοι μας και νερό εμφιαλωμένο χωρίς να ερωτηθούμε. Επίσης ήρθαν και 3 κριτσινια καλαμποκιού με ελιές.

Η παραγγελία μας

Σαλάτα με πράσινο μήλο προσουτο και κατσικίσιο τυρί (δεν θυμάμαι την ονομασία)
Ωραία σαλάτα φρέσκια ικανοποιητικό μέγεθος.

Φαβοκεφτεδες Σαντορίνης
Τίποτα το ιδιαίτερο σχεδόν άνοστοι οι κεφτέδες.

Γαρίδες σε φωλιά από κανταΐφι με αβοκάντο και σάλτσα (δεν θυμάμαι ακριβός την ονομασία)
Ίσως το καλύτερο πιάτο πολύ ωραία σάλτσα γλυκιά και πικάντικη. Έδεναν πολύ ωραία όλα τα υλικά. Κάθε μπουκιά και μια Ευχάριστη έκπληξη.

Στα κυρίως πιάτα πηραμε

Ριζότο με σπαράγγια
Ωραίο χύλωμα το ριζότο αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε η γεύση.

Γιουβέτσι με θαλασσινά
Πολύ νόστιμο πιάτο και αυτό αν και πάταγε λίγο το αλάτι. Σωστό το κριθαράκι με αρκετά θαλασσινά καλαμαράκια όστρακα γαρίδες κτλ. Και σωστοί η χρήση του σαφραν που δίνει πολύ νοστιμιά στο πιάτο.

Ραβιολια γεμιστά με τυρί και μανιτάρια (δεν θυμάμαι και σε αυτό την ακριβής ονομασία)
Δεν το δοκίμασα το πιάτο οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

Σαρδέλες με αμπελόφυλλα ψητές.
Και αυτό ήταν πάρα πολύ ωραίο ταιριάζει πάρα πολύ το αμπελόφυλλο με την σαρδέλα πολύ ζουμερό το ψάρι. Τέλειο

Από επιδόρπιο πηραμε

Μπακλαβάς νηστίσιμος με παγωτό σορμπε και πορτοκάλι
Πάρα πολύ ωραίο γλυκό από τους καλύτερους μπακλαβάδες που έχω φάει και ας ήταν νηστίσιμος.

Μιλφει

Και αυτό πολύ ωραίο γλυκό ελαφρύ με τραγανά φύλλα. Πάρα πολύ ωραίο.
Στο τέλος ήρθε κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 104 ευρώ.
Σε γενικές γραμμές τώρα φάγαμε ωραία νομίζω ότι ήταν λίγο τσιμπημένες οι τιμές. αν ξαναπάω ? Νομίζω πως όχι, υπάρχει τέτοια πληθώρα μαγαζιών και μου αρέσει να επισκέπτομαι και άλλα μαγαζιά, να δοκιμάζω νέες Γεύσης.

03 Απρ 2016

Θελοντας κατι καινουργιο και διαβαζοντας τις διαφορες κριτικες στο ask4food
αποφασισα να επισκευτω τις Μαγικες κατσαρολες στη Ζησιμοπουλου.
Ξεκινωντας απο το περιβαλλον, βρηκα τον χωρο των μη καπνιζοντων πολυ ζεστο, ομορφα και διαφορετικα διακοσμημενο.

Το προσωπικο παρα πολυ εξυπηρετικο και γρηγορο.
Οσο αφορα το μενου προσφερει ενα καταλογο σχετικα περιορισμενο αλλα με καποιες ιδιαιτερες προτασεις και τοπικες αναφορες.
Το τηνιακο μποστανι -(πρασινη σαλατα) ηταν πολυ γευστικο, δροσερο και πολυχρωμο
Το Κεφαλοτυρι Παρου σαγανακι πανε με αμυγδαλα και μαρμελαδα ντοματας, ηταν γευστικο και τραγανο

Το συγκλινο λιγο υπερβολικο για το γουστο μου σε σχεση με την ποσοτητα των τυριων που ειχε γιατι σκεπαζε την γευση του. Το ιδιο και το λουκανικο Μυκονου
Τελος τα παιδακια ηθελαν καλυτερο ψησιμο
Το κοκκινο -χυμα- κρασι που πηραμε αρκετα καλο

Στο τελος μας προσφεραν ποικιλια γλυκων
Γενικη εντυπωση καλη αλλα νομιζω οτι σε καποια πιατα θα ηθελα πιο καθαρες γευσεις.
Σιγουρα βεβαια ειναι ενα μερος που το προτεινω

Δύο επισκέψεις στις Μαγικές κατσαρόλες και η εμπειρία περίπου ίδια.

Ένα σωστό και τίμιο μαγαζί, με σχετικά σταθερή ποιότητα, ανεξάρτητα από την επιλογή των πιάτων (σε αντίθεση με πολλά μαγαζιά όπου η γευστική εμπειρία εξαρτάται από τις επιλογές της συγκεκριμένης ημέρας)

Ο χώρος σωστός, με καπνίζοντες στο εξωτερικό τμήμα και χωρίς μυρωδιές από την κουζίνα στο εσωτερικό. Κάποιες ενστάσεις στην διακόσμηση (οι πίνακες άσχετοι με το ύπόλοιπο ντεκόρ) δεν αλλάζουν την συνολικά καλή εικόνα.

Η εξυπηρέτηση υποδειγματική, φιλική και άμεση.

Στα του φαγητού:

Η κουζίνα βασισμένη απόλυτα σε Ελληνικές πρώτες ύλες (αν θέλετε παρμεζάνα και λάδι τρούφας, κάνατε λάθος επιλογή)

- Ρολάκια με μυρωδάτα χόρτα και καλαθάκι Λήμνου (3/4)
- Κατσικομακαρονάδα εξαιρετική (4/4).
- Χοιρινες μπουκιές με ατζέμ πιλάφι (3/4)
- Σωστό χάμπουργκερ με βουβαλίσιο κρέας (2/4)
- Φασιανός με ατζέμ πιλάφι, πολύ φορτωμένο με σταφίδες και ρόδια (2/4)
- Κατσίκι με πατάτες και τυρί στην γάστρα (2/4)
- Πιάτο με τυριά, με ενδιαφέρουσες αλλά όχι σπουδαίες επιλογές (2/4)
- Κιουνεφέ: Καλή η προσπάθεια, αλλά η απλότητα του γλυκού αναδεικνύει και το παραμικρό λάθος (στην περίπτωσή μας υπερβολικό το σιρόπιασμα) (1/4)

Συνολικά μια σωστή γευστική εμπειρία. Αν υπήρχε η δυνατότητα μισής τομάτας, θα άξιζε συνολικά 2,5.

Ενδιαφέρουσα η τιμολόγηση των κρασιών (κάτι παραπάνω από δύο φορές την τιμή σουπερμάρκετ, όταν το standard της πόλης είναι δυστυχώς στο τριπλάσιο).

Θα ξαναπάμε: Σίγουρα ναι

16 Μαι 2016

Εχουμε ερθει 2 φορες και δοκιμασαμε ορεκτικα, μαγειρευτα και μπεργκερ.

Η ποιοτητα του φαγητου ειναι ιδιαιτερα καλη. Περιποιημενα και καλοψημενα. Οι γευσεις προσεγμενες (συνδυασμοι ελληνικων προϊοντων) και τα υλικα φρεσκα.

Χαρακτηρας: μοντερνα ελληνικη κουζινα.

Το σερβις καλο κι εξυπηρετικο (ειχαμε εγκυο στην παρεα και της προσαρμοσαν το πιατο).

Τιμη 20-25 ευρω το ατομο με ποτο.

14 Δεκ 2015

Εξαιρετική χρήση ελληνικών διακεκριμένων προϊόντων σε ελαφρώς πειραγμένα πιάτα της ελληνικής κουζίνας και μάλιστα από πολλά διαφορετικά μέρη.

Έχουμε ήδη επισκεφτεί τις Μαγικές κατσαρόλες τρεις φορές και έχουμε δοκιμάσει αρκετά πιάτα τα οποία αλλάζουν ανά εποχή.

Στα πιο πρόσφατα, φρέσκα άγρια μανιτάρια, μπουρεκια με καυκαληθρες και μυρώνια, κότσι μοσχαρισιο, και μια κατσικομακαρονάδα "αλησμόνητη"!!! Καθε φορά έχουν κι ενα burger από ντόπιο κρέας, ελληνικά υλικά και σπιτική μαγιονεζα και κέτσαπ. Πολύ ενδιαφέρουσα η ποικιλία των τυριων που παρουσιάζουν και καλή λίστα ελληνικών κρασιών.

Και τις τρεις φορές που πήγαμε ακούσαμε καλή τζαζ και κλασική ροκ μουσική, πράγμα που μας έκανε να μείνουμε περισσότερο στο εστιατόριο.

Αξίζει η επίσκεψη ιδιαιτέρως αν είστε φίλοι της προσεγμενης ελληνικής κουζίνας.

06 Μάρ 2017

Κρίμα που αλλάζουν έτσι τα καταστήματα που έχουν μια πετυχημένη παρουσία... έχουμε ξαναπάει στο συγκεκριμένο κατάστημα αρκετές φορές. Καθαρά Δευτέρα όμως πρώτη φορά και τελευταία γενικότερα.

Από που να ξεκινήσω.. από τα ντολμαδάκια που πολύ αμφιβάλλω αν ήταν χειροποίητα, το μυδοπίλαφο που ήταν ανάλατο και σαν σούπα... το ψωμάκι που αντιστοιχούσε σε μισή φέτα στον καθένα? βάλτε παραπάνω βρε παιδιά πως θα κατεβεί η ταραμοσαλάτα? το καλύτερο όμως από όλα ήταν η τιμή του ούζου...12 ευρώ το καραφάκι... συγνώμη βρε παιδιά στην Ζησιμοπούλου είστε δεν βλέπουμε και το απέραντο γαλάζιο να πούμε αι στα κομμάτια πληρώνω τη θέα.

Σε λογαριασμό 152 ευρώ περιμέναμε ένα κερασματάκι αλλά τελικά μείναμε με το όνειρο... στα θετικά του καταστήματος είναι το προσωπικό, ευγενικοί και εξυπηρετικοί όπως πάντα.

02 Μάρ 2017

Εκεί στη γειτονιά του Παλιού Φαλήρου, υπάρχει κάτι μαγικό... Θυμίζει κατσαρόλα, φαγητό καλομαγειρεμένο... και τελικά το Word of Mouth, με έφερε σε αυτό το μαγαζί.

Κουζίνα ελληνική, μαγειρευτή, δημιουργική. Ζεστό μαγαζί, με πολύ όμορφους ζωγραφικούς πίνακες.

Δοκιμάσαμε πουγκί γευστικό και τραγανό, αλλά λίγο περισσότερο λαδερό απ΄ότι θα έπρεπε. Πολύ καλό το θρακιώτικο μπουρανί, νόστιμες οι γεμιστές με τυρί ραβιόλες, αλλά με υπερβολική δόση τρούφας.

Εξαιρετικά καλοψημένη και ζουμερή η μπριζόλα από λίμνη Πλάστήρας. Πολύ καλό κρέας Tomahawk.. Πολύ καλό και το Makedonia Burger, και πεντανόστιμος ο τραχανάς με κρέας από τράγο.

Και τέλος, σιφνέικα ρεβίθια... Ισως τα καλύτερα ρεβίθια που έχω φάει.

Πολύ καλό και το Service... και μια πάρα πολύ καλή σχέση ποιότητας, τιμής.

Ένα αυθεντικό ελληνικό εστιατόριο που θα ξαναεπισκεφτώ!

18 Μάρ 2016

Έχω επισκεφθεί άλλη μία φορά το μαγαζί και η παρέα μου άλλες 3 και γενικά είχαμε μείνει ευχαριστημένοι, ώσπου πήγαμε την Καθαρή Δευτέρα για σαρακοστιανά και απογοητευτήκαμε πάρα πολύ.

Πρώτα απ όλα το σέρβις ήταν πάρα πολύ αργό, μέχρι και την τελευταία στιγμή που φεύγαμε μας φέρνανε πιάτα που ούτε που θυμόμασταν ότι είχαμε παραγγείλει.
Λόγω της μεγάλης καθυστέρησης εκτέλεσης της παραγγελίας παραγγέλναμε συνέχεια γιατί πεινούσαμε και τα πιάτα έρχονταν αργά και βασανιστικά. Παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες του προσωπικού να μας εξυπηρετήσει ήταν αδύνατον να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της ημέρας.

Για μένα εκείνη την ημέρα το μαγαζί έπρεπε να μείνει κλειστό όπως έκαναν όλα τα μαγαζιά που σέβονται τον εαυτό τους, αφού τα σαρακοστιανά δεν είναι το forte τους. Όλα τα πιάτα ήταν απαράδεχτα, λες και πρώτη φορά τα μαγείρευαν και μάλιστα με μεγάλη αποτυχία αφού απλά πιάτα προσπάθησαν να τα κάνουν gourme
και ήταν κακομαγειρεμένα.

Επισημαίνω ότι αυτή η κριτική μου αφορά μόνο την σαρακοστή.

Ζησιμοπούλου 47 , Παλαιό Φάληρο