14 Φεβ 2017

Την πρώτη φορά που θέλησα να επισκεφθώ τις ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ήταν τέλη Αυγούστου. Όταν ζήτησα να κλείσω ένα τραπέζι για έξι άτομα (γεύμα γενεθλίων γαρ), η κεφάτη φωνή στην άλλη άκρη της γραμμής απάντησε «Μα φυσικά, κανένα πρόβλημα, θα μας βρείτε στο KALOKERI, στην Αντίπαρο! » Έτσι έμαθα ότι πρόκειται για εστιατόριο με δύο ταυτότητες, έβαλα συνεπώς στόχο να επισκεφθώ τη version της Αμφιθέας μόλις δοθεί η ευκαιρία.

Χρειάστηκε να περάσουν δύο μήνες μέχρι να τα καταφέρω, γιατί βλέπετε κατά το συνήθειό μου έπρεπε να βρεθεί το κατάλληλο έργο στον πιο κοντινό κινηματογράφο (Cinerama), για να γίνει ο σωστός συνδυασμός. Το παρκάρισμα στις παρόδους της λεωφόρου υπόθεση μέτριας δυσκολίας (4 στα 10).

Κατά μήκος της λεωφόρου Ζησιμοπούλου θα δείτε πάμπολλους χώρους εστίασης, all time classic μαγαζιά σαν τη ΜΠΟΥΓΙΑΜΠΕΣΑ και τον ΜΠΑΡΜΠΑ ΛΑΖΑΡΟ, αλλά και νέες αφίξεις όπως οι ΨΑΡΑΔΕΣ και τα ΑΡΙΣΤΟ-μάγαζα. Οι ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ βρίσκονται στο ισόγειο μιας μονοκατοικίας. Με έξυπνο τρόπο έχουν καταλάβει το μεγαλύτερο χώρο του πεζοδρομίου, χρησιμοποιώντας μια σιδερένια καγκελόπορτα στην είσοδο του κατά τ’ άλλα κλεισμένου με νάιλον χώρου, που όταν τη διαβαίνεις έχεις την αίσθηση ότι μπαίνεις σε αυλή. Δεκάδες φυτά εσωτερικού χώρου σε τσίγκινες γλάστρες κρύβουν τη θέα από το δρόμο. Δεν είναι λοιπόν άσχημος ο χώρος, μόνο τα θερμαντικά σώματα θεωρώ ότι δεν επαρκούν (και δεν είμαι κανένας κρυουλιάρης), όμως αν προχωρήσετε στο βάθος τότε θα αντικρύσετε ένα πραγματικά πολύ όμορφο φωτεινό χώρο εστιατορίου, να τον προτιμήσετε.

Η πιο εντυπωσιακή πλευρά είναι η αριστερή, με μια σειρά από μεγάλα κάδρα με χτυπητά χρώματα με θέμα - τι άλλο; - τροφές και φαγητό. Ακριβώς απέναντι μια σειρά από τηγάνια (όχι κατσαρόλες) και στο βάθος δεξιά μια τουλάχιστον δεκάμετρη μπάρα, μάλλον διακοσμητική παρά λειτουργική, πιο πολύ κάβα παρά wine bar. Ακριβώς στο κέντρο μια φαντεζί (σαν επίχρυση) κολώνα με τον τυπικό μαυροπίνακα σε μια πλευρά της. Εδώ και ‘κει μερικά έπιπλα-αντίκες, θα τους άξιζε να αναδειχτούν περισσότερο. Επίπλωση με ρουστίκ ξύλινα τραπεζοκαθίσματα σε τόνους γκρίζου-λαδί, μάλλον στριμωχτά στον προθάλαμο (όπου επιτρέπεται το κάπνισμα), πολύ πιο αραιά στο (ωραίο) μέσα χώρο. Ωραία τραπεζομάντιλα και βολικά χάρτινα σουπλά. Προσοχή! Μην παραλείψετε μια επίσκεψη στις τουαλέτες, εδώ έχουμε εφαρμογή του ρητού «Σημασία έχει ο δρόμος», θα με καταλάβετε, όταν ανοίξετε την πόρτα προς τα εκεί.

Το σέρβις όπως και στο τηλέφωνο, σπιρτόζικο είναι ο πιο κατάλληλος χαρακτηρισμός, πάντα όμως στα όρια της ευπρέπειας. Σάββατο βράδυ και περασμένες 11 λογικό ήταν να είναι πια κουρασμένοι, μας εξυπηρέτησαν όμως άψογα και με το χαμόγελο.
Ήξερα ότι οι ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ είναι μεν ταγμένες στη λεγόμενη αστική ελληνική κουζίνα, αλλά και ότι αρέσκονται να παίζουν με συνταγές και υλικά (πάντα ελληνικά και φρέσκα). Οι κριτικές των εμπίστων ήταν λίγες και σε βάθος χρόνου που δεν αποτύπωνε σαφές στίγμα της κουζίνας. Έτσι έριξα και μια ματιά στη φατσοσελίδα τους, για να ξέρω τι περίπου παίζει. Ο κατάλογος είναι δισέλιδος και ευσύνοπτος (σαλάτες, μεζέδες, κύρια), όμως η ποικιλία των υλικών απαιτεί προσεκτική μελέτη και πραγματικά αξίζει τον κόπο. Το δίδυμο στην κουζίνα (μάνα και γιος, αν κατάλαβα καλά το σερβιτόρο μας) δημιουργεί ένα σωρό πρωτότυπα πιάτα, ίσως όχι όλα το ίδιο επιτυχημένα, όμως αρκετά για να επισκεφθείς τις ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ δεύτερη και τρίτη φορά.
Εγώ π. χ. θα ξανάπαιρνα σίγουρα το μιλφέιγ d’ Istanbul, με κριτσανιστό φύλο γιουφκά, πολύ καλής ποιότητας παστουρμά, λιωμένο λευκό τυρί και ντοματάκι με κρέμα balsamico, ένας 100% επιτυχημένος συνδυασμός. Αντιθέτως το σαχανάκι με σκληρό τυρί από την Πάρο έπασχε τόσο στο περιεχόμενο (το τυρί είχε πολύ «παλιωμένη» γεύση) όσο και στο πανάρισμα (πολύ έντονη η επίγευση ξηρών καρπών στο πανάρισμα) δεν μας ενθουσίασε, γιατί ούτε και η σος ντομάτας που το συνόδευε είχε τον απαιτούμενο δυναμισμό. Νοστιμότατα τα μοσχαρίσια μάγουλα (έχουν καταντήσει πιάτο της μόδας) μαγειρεμένα με κόκκινο κρασί με τη συνοδεία μαμαδίσιου πουρέ πατάτας, το ίδιο και το πιάτο με τα τρία ΤΡΑ (ΤΡΑχανότο με κομμάτια από νεαρό ΤΡΑγί μαγειρεμένα με κρασί TRAminer), απλά αξιοπρεπής η σαλάτα Ευρυτανίας με πρασινάδα, αχλάδι, προσούτο και καβουρντισμένο φουντούκι.

Γενικά οι ΜΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ δείχνουν να τολμούν, πράγμα που δεν είναι καθόλου κακό. Αν δεν σπάσεις αυγά, ομελέτα δε φτιάχνεις. Δυσάρεστες εκπλήξεις από υπερβολικά τολμηρά πειράματα στην κουζίνα μάλλον δεν έχετε να φοβάστε, οπότε επιτρέψτε στο εαυτό σας την πολυτέλεια του ρίσκου.
Απόδειξη κανονικά και με το νόμο, πληρωμή με κάρτα στο τραπέζι (λίγο πάνω από 50 ευρώ για όσα προανέφερα συν δύο ποτήρια ξινόμαυρο ροζέ Μπάρμπα Γιάννη). Για το ξεπροβόδισμα λικεράκι μαστίχας. Αν σας φέρει ο δρόμος και δε γουστάρετε ΑΡΙΣΤΟ, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

20 Απρ 2017

Κυριακή απογευματάκι μετά από το εορταστικό ωράριο των καταστημάτων, που εν έτη 2017 στην Ελλάδα της βαθιάς κρίσης που ο κόσμος δεν έχει χρόνο – ώρα να ψωνίσει και όχι χρήματα, είπαμε να κάνουμε την γνωστή μας έξοδο για φαΐ. Κράτηση κάναμε για 4 άτομα και φύγαμε για Το μαγαζί. Φτάσαμε κατά τις 5 παρα. Τοποθετηθήκαμε στο τραπέζι μας στην αυλή του μαγαζιού. Ωραία διακοσμημένη με γλαστρακια με πολύχρωμα λουλούδια. Αμέσως ήρθαν οι κατάλογοι μας και νερό εμφιαλωμένο χωρίς να ερωτηθούμε. Επίσης ήρθαν και 3 κριτσινια καλαμποκιού με ελιές.

Η παραγγελία μας

Σαλάτα με πράσινο μήλο προσουτο και κατσικίσιο τυρί (δεν θυμάμαι την ονομασία)
Ωραία σαλάτα φρέσκια ικανοποιητικό μέγεθος.

Φαβοκεφτεδες Σαντορίνης
Τίποτα το ιδιαίτερο σχεδόν άνοστοι οι κεφτέδες.

Γαρίδες σε φωλιά από κανταΐφι με αβοκάντο και σάλτσα (δεν θυμάμαι ακριβός την ονομασία)
Ίσως το καλύτερο πιάτο πολύ ωραία σάλτσα γλυκιά και πικάντικη. Έδεναν πολύ ωραία όλα τα υλικά. Κάθε μπουκιά και μια Ευχάριστη έκπληξη.

Στα κυρίως πιάτα πηραμε

Ριζότο με σπαράγγια
Ωραίο χύλωμα το ριζότο αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε η γεύση.

Γιουβέτσι με θαλασσινά
Πολύ νόστιμο πιάτο και αυτό αν και πάταγε λίγο το αλάτι. Σωστό το κριθαράκι με αρκετά θαλασσινά καλαμαράκια όστρακα γαρίδες κτλ. Και σωστοί η χρήση του σαφραν που δίνει πολύ νοστιμιά στο πιάτο.

Ραβιολια γεμιστά με τυρί και μανιτάρια (δεν θυμάμαι και σε αυτό την ακριβής ονομασία)
Δεν το δοκίμασα το πιάτο οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

Σαρδέλες με αμπελόφυλλα ψητές.
Και αυτό ήταν πάρα πολύ ωραίο ταιριάζει πάρα πολύ το αμπελόφυλλο με την σαρδέλα πολύ ζουμερό το ψάρι. Τέλειο

Από επιδόρπιο πηραμε

Μπακλαβάς νηστίσιμος με παγωτό σορμπε και πορτοκάλι
Πάρα πολύ ωραίο γλυκό από τους καλύτερους μπακλαβάδες που έχω φάει και ας ήταν νηστίσιμος.

Μιλφει

Και αυτό πολύ ωραίο γλυκό ελαφρύ με τραγανά φύλλα. Πάρα πολύ ωραίο.
Στο τέλος ήρθε κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 104 ευρώ.
Σε γενικές γραμμές τώρα φάγαμε ωραία νομίζω ότι ήταν λίγο τσιμπημένες οι τιμές. αν ξαναπάω ? Νομίζω πως όχι, υπάρχει τέτοια πληθώρα μαγαζιών και μου αρέσει να επισκέπτομαι και άλλα μαγαζιά, να δοκιμάζω νέες Γεύσης.

06 Μάρ 2017

Κρίμα που αλλάζουν έτσι τα καταστήματα που έχουν μια πετυχημένη παρουσία... έχουμε ξαναπάει στο συγκεκριμένο κατάστημα αρκετές φορές. Καθαρά Δευτέρα όμως πρώτη φορά και τελευταία γενικότερα.

Από που να ξεκινήσω.. από τα ντολμαδάκια που πολύ αμφιβάλλω αν ήταν χειροποίητα, το μυδοπίλαφο που ήταν ανάλατο και σαν σούπα... το ψωμάκι που αντιστοιχούσε σε μισή φέτα στον καθένα? βάλτε παραπάνω βρε παιδιά πως θα κατεβεί η ταραμοσαλάτα? το καλύτερο όμως από όλα ήταν η τιμή του ούζου...12 ευρώ το καραφάκι... συγνώμη βρε παιδιά στην Ζησιμοπούλου είστε δεν βλέπουμε και το απέραντο γαλάζιο να πούμε αι στα κομμάτια πληρώνω τη θέα.

Σε λογαριασμό 152 ευρώ περιμέναμε ένα κερασματάκι αλλά τελικά μείναμε με το όνειρο... στα θετικά του καταστήματος είναι το προσωπικό, ευγενικοί και εξυπηρετικοί όπως πάντα.

02 Μάρ 2017

Εκεί στη γειτονιά του Παλιού Φαλήρου, υπάρχει κάτι μαγικό... Θυμίζει κατσαρόλα, φαγητό καλομαγειρεμένο... και τελικά το Word of Mouth, με έφερε σε αυτό το μαγαζί.

Κουζίνα ελληνική, μαγειρευτή, δημιουργική. Ζεστό μαγαζί, με πολύ όμορφους ζωγραφικούς πίνακες.

Δοκιμάσαμε πουγκί γευστικό και τραγανό, αλλά λίγο περισσότερο λαδερό απ΄ότι θα έπρεπε. Πολύ καλό το θρακιώτικο μπουρανί, νόστιμες οι γεμιστές με τυρί ραβιόλες, αλλά με υπερβολική δόση τρούφας.

Εξαιρετικά καλοψημένη και ζουμερή η μπριζόλα από λίμνη Πλάστήρας. Πολύ καλό κρέας Tomahawk.. Πολύ καλό και το Makedonia Burger, και πεντανόστιμος ο τραχανάς με κρέας από τράγο.

Και τέλος, σιφνέικα ρεβίθια... Ισως τα καλύτερα ρεβίθια που έχω φάει.

Πολύ καλό και το Service... και μια πάρα πολύ καλή σχέση ποιότητας, τιμής.

Ένα αυθεντικό ελληνικό εστιατόριο που θα ξαναεπισκεφτώ!