Μεγάλο μενού με κλασικές ιταλικές συνταγές. Και μεσημέρι.

Κάνει delivery
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

08 Ιαν 2018

Αν και εμπιστεύομαι απόλυτα το ask4food και το συμβουλεύομαι κάθε φορά που θέλω να επισκεφτώ για πρώτη φορά ένα εστιατόριο εντούτοις αυτή είναι η πρώτη μου κριτική.

Ο λόγος που με ώθησε να γράψω δυστυχώς δεν είναι θετικός. Εν μέσω εορτών αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε για φαγητό με την μικρή μας ανηψιά, ετών 13. Θεωρήσαμε λοιπόν μία ασφαλή λύση το εστιατόριο da bruno δεδομένου ότι είμαστε χρόνια παλαιοφαληριώτες, το έχουμε επισκεφτεί αρκετές φορές και χωρίς να αποτελεί κάτι το ενθουσιαστικό παραμένει μία σταθερή αξία. Μεταξύ άλλων που παραγγείλαμε, η μικρή ζήτησε πίτσα με sauce bbq. Όταν σχεδόν τελειώσαμε, μας είπε ότι η pizza της δεν είχε sauce bbq αλλά κέτσαπ. Καλέσαμε λοιπόν τον σερβιτόρο να του πούμε για το λάθος που είχε γίνει, εκείνος παραδέχτηκε ότι η κουζίνα αντί να χρησιμοποιήσει το βαζάκι με την bbq έβαλε κέτσαπ, ενώ στη συνέχεια σαν να μην τρέχει τίποτα μας έφεραν κανονικότατα τον λογαριασμό, ύψους 87,00 €. Τους είπαμε ότι με κάποιον τρόπο θα έπρεπε να επανορθώσουν για το λάθος τους και τότε εμφανίστηκε ο μεγαλύτερος σερβιτόρος για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους... Αντί λοιπόν να ζητήσει συγγνώμη, με αλλαζονικό ύφος και δεικτικό προσπαθούσε να με πείσει ότι η bbq είναι κέτσαπ, απλά πιο πικάντικη... Όταν του έκανα λόγο για τον λογαριασμό, δηλαδή ότι θα έπρεπε να αφαιρέσουν το λάθος πιάτο, και επισημαίνοντάς του ότι είμαστε χρόνια πελάτες, εκείνος αφού μου είπε ότι το γνωρίζει, γυρνώντας την πλάτη και φανερά εκνευρισμένος μου απάντησε "Αφού επιμένετε θα αφαιρέσουμε ένα ευρώ! ". Απαράδεκτοι!!! Δεν περίμενα ποτέ από ένα εστιατόριο με τέτοια πολυετή παρουσία να μεταχειρίζεται τους πελάτες του με τέτοια αγένεια. Κρίμα, γιατί ήταν ένα μέρος που μας άρεσε με αξιοπρεπές φαγητό, το οποίο δυστυχώς θα αναγκαστούμε να μην επισκεφτούμε ξανά μετά από τον τρόπο που μας προσέβαλαν.

Α! Για να μην είμαι άδικη νωρίτερα είχαν φέρει δύο σφηνάκια limoncello.

18 Νοε 2016

Ήταν Πέμπτη βράδυ και αποφασίσαμε 2 άτομα να δοκιμάσουμε το Da bruno έχοντας διαβάσει τις καλές κριτικές. Στον κεντρικό δρόμο του Παλαιού Φαλήρου ανάμεσα στα μαγαζιά βρίσκεται αυτό το διακριτικό εστιατόριο χωρίς να σου κάνει φοβερή εντύπωση απ΄έξω.

Ο χώρος προσεγμένος και τα τραπέζια στολισμένα με φρέσκα τραντάφυλλα σε ιταλικό στυλ με το προσωπικό ομοιόμορφα ντυμένο με κοστούμι μου έκανε πολύ καλή εντύπωση με το που άνοιξα την πόρτα. Το μαγαζί γεμάτο κάτι που μας έκανε εντύπωση για τέτοια μέρα.

Ο κατάλογος πλούσιος με αλλαγές στο μενού κάθε μήνα.
πήραμε
-για αρχή την ποικιλία με τα ψωμάκια που έχουν και τα ντιπ
-Pizza με ντοματίνια και καραμελωμένο κρεμμύδι πολύ νοστιμη και με την κλασσική ιταλική συνταγή χωρίς πάρα πολλά υλικά
-γεμιστά ravioli με μανιτάρια και σάλτσα μανιταριών
-πανακότα με μέλι και φυστίκι Αιγίνης χειροποίητη και όχι η τυποποιημένη που βρίσκεις παντού.

και 2 αναψυκτικά.

Όλα ήταν πεντανόστιμα μας εντυπωσίασαν!! Το μόνο που έπρεπε να προσέξουμε και δεν το ξέραμε ήταν ότι οι πίτσες ειναι ατομικές οπότε και μικρές σε μέγεθος.
Έχουν ένα τεράστιο κεφάλι παρμεζάνα που το φέρνουν στα τραπέζια και ανακατεύουν τα καυτά μακαρόνια μέσα του για να λιώσει και να πάει ομοιόμορφα το τυρί παντού την επόμενη φορά θέλω να μάθω σε ποιές συνταγές το χρησιμοποιούν και να δοκιμάσω!!!
Το σύνολο στον λογαριασμό ήταν γύρω στα 30 ευρώ. Συνιστώ αυτό το μαγαζί στους λάτρεις της ιταλικής κουζίνας κι ανυπομωνω να το επισκεφθώ ξανά.