Κεμπάπ και Ανατολίτικα πιάτα σε διάφορες προτάσεις.

Καθημερινά από τις 11:30 π.μ. έως τις 02:30 τα ξημερώματα και Κυριακές και αργίες.

Έχει parking
Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

26 Ιούλ 2017

Ειχα μερικα χρονια να παω στο Alladin καθως εχω φυγει απο την περιοχη του Π. Φαληρου.

Ενα βραδυ ομως ειπαμε να παμε για ντονερ και οχι μονο.

Εκεινο το βραδυ το ερωτευτηκα την κουζινα του.

Εχει προσθεσει και αλλα φαγητά στον καταλογο του, δινοντας ετσι περισσοτερες επιλογες στους πελατες του.

Τρελαθηκαμε με το λαχμαντζουν, το πλιγουρι, τα σαντουιτς με γυρο (ντονερ ή κοτοπουλο, προσωπικα μου αρεσε το κοτοπουλο γιατι ειναι ζουμερο), κεμπαπ, καλαμακι κοτοπουλο (πραγματικα αφρος).

Μια μερα, που ειμασταν με παρεα, δοκιμασαμε και το πενιρλι του, γιατι ειναι πολύ μεγαλο. Εμενα προσωπικα μου αρεσε και εδενε και με τα υπολοιπα φαγητα, ο αντρουλης μου ομως ειχε τις ενστασεις του, επειδη λογω υλικων ξεφευγει απο το παραδοσιακο πεινιρλι.

Για οποιον του αρεσει το κιουνεφε, πρεπει να το παραγγειλει.

Φυσικα εχει και αλλα φαγητα, οπως μοσχαρακι με πουρε μελιτζανας, αλλα δεν τα εχουμε δοκιμασει ακομη.

Μεσα σε 2 εβδομαδες πηγα 4 φορες... Ευτυχως που το delivery φτανει σπιτι μου, γιατι το χειμωνα δεν ξερω τι θα εκανα.

Εχει μεγαλες μεριδες και οι τιμες του ικανοποιητικές γι΄αυτο που προσφερει.

Το προσωπικο ευγενεστατο και φιλοτιμο.... τρεχει για να προλαβει.

Μια εξαιρετη λυση, για οποιον αγαπαει την ανατολιτικη κουζινα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη prasinomata13.

Θεώρησα σωστό να γράψω μία κριτική για το Aladdin, μετά από αρκετές επισκέψεις (αποτελεί έναν αγαπημένο και συχνό προορισμό) με την ευκαιρία της πρόσφατης εμπειρίας που είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα.

Σάββατο βράδυ, τρία άτομα, στην γνωστή αίθουσα, η οποία είναι απλά και συμπαθητικά διακοσμημένη, αλλά τίποτα το αξιόλογο από πλευράς αισθητικής. Η παρακείμενη Αμφιθέας θορυβώδης. Σίγουρα τον Χειμώνα με κλειστά όλα τα τζάμια το περιβάλλον είναι καλύτερο.

Η εξυπηρέτηση άμεση και φιλική. Κοιτάζοντας τους σερβιτόρους να κοινούνται ήταν σαφές ότι το μαγαζί δούλευε σαν μία καλοκουρδισμένη μηχανή. Σε όλη την διάρκεια της παραμονής μας, η ανταπόκριση ήταν άμεση.

Στο διά ταύτα. Παραγγείλαμε:
- Μία μερίδα ιτσλί. Σωστά τηγανισμένο και νόστιμη γέμιση (3/4)
- Ένα σουβλάκι κοτόπουλο. Σίγουρα αποτελεί το κορυφαίο πιάτο του μαγαζιού, απίστευτα μαλακό (και όχι δεν είναι όλο από μπούτι) και σωστά μαριναρισμένο (4/4)
- Μαντί. Να ομολογήσω ότι παρά την αγάπη μου για το είδος της κουζίνας δεν έχω μεγάλη εμπειρία για το πως είναι η "original" συνταγή, πάντως το πιάτο ήταν γευστικότατο, αν και υπερβολικά φορτωμένο με σκόρδο (3/4)
- Μπριζόλα μοσχαρίσια. Απλά ικανοποιητική (2/4)
- Καϊσερλί κεμπάπ. Σωστά ψημένο και ζουμερό, αλλά και σε υφή και σε γεύση σαφώς υποδεέστερο από άλλα στην Αθήνα (2/4)
- Κιουνεφέ. Τραγικό. Ναι, είναι το δυσκολώτερο απ'όλα τα σιροπιαστά γλυκά εξ αιτίας τής απλότητας τής κατασκευής του, η οποία αφήνει να φανεί και η μικρότερη αστοχία, αλλά το συγκεκριμμένο απλά ήταν σαν λάστιχο (0/4)

Για τα παραπάνω συν 2 μπύρες και μισό κιλό κρασί, ο λογαριασμός στα 67 ευρώ. Τιμή σίγουρα λογική.

Θα ξαναπάμε? Εννοείται, μια που είμαστε και κοντά.

02 Ιούλ 2016

Επισκευτήκαμε το aladin δευτερα απογευμα 3 ατομα, αμεσως ηρθε καποιος να μας εξυπηρετιση. ο χώρος ωραίος καθαρός αλλα ΟΧΙ αυτό που περιμένεις απο ενα εστιατόριο ανατολης.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ. μηδέν περα απο το χαινταρί και της τυροκροκετες και την σαλατα ροκα παρμεζανα, το γιαουρτλου καμια σχεση με αυτο που περιμενεις να φας αγευστο κρεας αγευστη σαλτσα, οπως και το γιαουρτι που ειχε -0 αν μπορουσα να βαλω σαν βαθμο.

ΠΟΣΟΤΗΤΑ. χωρταστικα πιατα δεν μπορω να πω.
ΤΙΜΗ. παρα πολυ ακριβα για την ποιοτητα που προσφερει
Καλο για οποιον ζηταει ποσοτητα και Οχι ποιοτητα και δεν τον ενοχλεί να το χρυσοπληρωσει.
Για ενα σανουιτς στο χερι ειναι οικονομικο, για τραπεζι οχι.....

06 Φεβ 2016

Πήγαμε στο alladin Κυριακή μεσημέρι με τους κουμπάρους και τα παιδιά. Χαμός στο μαγαζί. Το πρώτο που σκέφτηκα είναι οτι θα με πιάσουν τα νεύρα μου γιατί εγω σε τέτοια μαζική ατμόσφαιρα απλά δεν.

Εχω να πάω απο τότε που έκανε την τελευταία ανακαίνιση. Μέχρι τοτε σταματουσα για γρήγορο φαγητό η έπαιρνα για το σπίτι. Βόλευε πάρα πολύ έτσι όπως ήταν στημένο με το πάρκινγκ μπροστά. Τώρα το έχουν στενέψει πολύ μπροστά και δεν είναι καθόλου εύκολο να σταματήσεις. προτίμησαν να μεγαλώσουν τον εσωτερικό χώρο. Πάντως ανεξάρτητα αν μου άρεσε όπως ήταν πριν πρέπει να παραδεχτώ οτι δεν επαναπαύονται, συνέχεια κάτι κάνουν για ανανέωση. Το alladin κατά τη γνώμη μου είναι ενα εξευρωπαισμενο ανατολίτικο. Και το λέω αυτό γιατί προσπαθούν να πιάσουν όλα τα γούστα χάνοντας έτσι σε αυθεντικότητα.

Για παράδειγμα ενώ έχουν ωραίες ανατολίτικες σαλάτες όπως ταμπουλε, φατους και 4-5 ακόμα στα ορεκτικά μου έχουν και ρόκα παρμεζάνα. Εντάξει αυτό με ξεπερνάει. Δηλαδή θα πάω να φάω κεμπάπ και γιαουρτλου και θα τα συνοδεψω με ρόκα παρμεζάνα;Αυτά είναι μόνο γι'αυτούς που δεν τρώνε κεμπάπ γιατί μυρίζει. Πάντος το κεμπάπ του alladin δεν μυρίζει γιατί δεν είναι αυθεντικό. Δηλαδή δεν έχει αρνί αλλά μόνο μοσχάρι. Τελοσπαντων, το λεχματζουν είναι αδιάφορο, οι σούβλες του αρνί μοσχάρι και κοτόπουλο αρκετά καλές. Το πλιγούρι τα σπάει.

Πολύ καλό και το σαγανάκι το πολιτικο. Το αριανι είναι πολύ καλό σαν σπιτικό. Αρκετά πηχτό οπότε μπορείς και να το αραιωσεις με νερό. Ειδικά το καλοκαίρι δεν υπάρχει πιο δροσιστικό. Όσοι δεν το εχεται δοκιμάσει Κάντε το. Από γλυκά το κιουνεφε του λέει πολύ αν το φας ζεστό. Μην το αφήσετε να κρυώσει. Τελευταίο άφησα αυτό που θεωρώ πώς είναι η κορυφή του μαγαζιού. Επειδή αφορά το γρήγορο φαγητό που θεωρώ πως είναι απο τα βασικά στοιχεία κουλτούρας μίας μεγαλούπολης. Είναι το ψωμάκι γεμισμένο με ντονερ μαιντανο ντομάτα κρεμμύδι.

Ό,τι πιο ωραίο ποιοτικό και χορταστικό μπορείς να φας με 3 ευρώ στην Αθηνα. Σε γενικές γραμμές το μαγαζί σου αφήνει και καλές και μέτριες εντυπώσεις. Πάντως θα συνεχίσω να τρώω απο εκεί αλλά πάντα επιλεκτικά.

29 Σεπ 2015

Έχω παει ήδη δύο φορές στο συγκεκριμένο κατάστημα.
Το φαγητό του δε με ενθουσίασε και θεωρώ ότι είναι ακριβό στο είδος του. Οι σαλάτες του είναι αδιάφορες και οι ποικιλίες του δεν ήταν τόσο γευστικές όσο αναμενόταν.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, ο χώρος είναι μεγάλος ενώ τα τραπέζια είναι καθαρά και άνετα. Οι τουαλέτες πολύ καλές και καθαρές.

Στα αρνητικά του χώρου είναι το πολύ κακής ποιότητας δάπεδο το οποίο γλιστρά υπερβολικά και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να θέτει σε κίνδυνο όποιον προσπαθεί να διασχίσει το κατάστημα. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε κακή ποιότητα δαπέδου ή σε ελλειπή καθαριότητα με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται λάδια και να δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

Σε γενικές γραμμές δε με κέρδισε το συγκεκριμένο μαγαζί καμία από τις δύο φορές που το επισκέφθηκα και δεν νομίζω να το προτιμήσω ξανά το προσεχές διάστημα.

Λεωφόρος Αμφιθέας 104 & Άρεως 88, 175 62 Παλαιό Φάληρο.

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια