SUZANNA

Πολίτικη κουζίνα

Ορφέως & Χαρίτων 5, Αμφιθέα [Χάρτης]
  210 9428129, 210 9404004

Καυτεροί μεζέδες ανατολής. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

Πολίτικη κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Εδώ και καιρό ήθελα να επισκεφθώ το εστιατόριο "Suzanna" και να που οι συγκυρίες με έφεραν εκεί ένα βραδάκι καθημερινής. Τα ορεκτικά μάς φάνηκαν αρκετά νόστιμα - έως πεντανόστιμα - ενώ τα κυρίως πιάτα τα βρήκαμε πολύ μέτρια. Καθίσαμε στην προσεγμένη αυλή του εστιατορίου, ανάμεσα στις πολυκατοικίες μαμούθ του Π. Φαλήρου....

Ο προαύλιος χώρος είναι αρκετά μεγάλος, ευχάριστος, καθαρός και προσεγμένος με όμορφα λευκά, πλαστικά, τραπέζια και καθίσματα σε πράσινο παλ. Τα σουπλά που διακοσμούν τα τραπέζια είναι με περίτεχνα σχεδιασμένα λουλούδια σε ζωντανά χρώματα. Περιμετρικά του χώρου υπάρχουν πολλά φυτά και διάσπαρτες γλαστρούλες που δίνουν ένα ανέμελο ύφος ανάμεσα στις τόσες πολυώροφες πολυκατοικίες που πολιορκούν την περιοχή ακατάπαυστα (! ). Δύο βασικά στοιχεία - λεπτομέρειες που κάνουν το μαγαζί φίνο- είναι τα λίγα ροδοπέταλα μέσα σε μια μικρή γούρνα στην είσοδο του εσωτερικού χώρου, αλλά και ως κυρίαρχο στοιχείο (κυρίως αρωματικά) στις τουαλέτες, καθώς και το κομψό δάπεδο με τα διαλεχτά καφέ-λευκά πλακάκια!
Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ απλός με πολύ λίγα τραπέζια.

Αν και θα σας φανεί κάπως περίεργο, ο βασικός λόγος που το συγκεκριμένο εστιατόριο μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον ήταν το φημισμένο κιουνεφέ του. Φυσικά και το παραγγείλαμε στο τέλος. Εν τέλει, το βρήκα αρκετά νόστιμο χωρίς βέβαια να με συγκινήσει ιδιαίτερα.

Με το που βολευτήκαμε στα τραπέζια μας, το εμφιαλωμένο νερό ( 1,00) ήρθε ευθύς αμέσως, και το κρατήσαμε για προληπτικούς λόγους, ήμασταν βλέπετε η πρώτη παρέα για βραδινό και δεν θέλαμε η ευγενική σερβιτόρα να διανύσει πάλι την μεγαλούτσικη απόσταση προς την κουζίνα....

Στο τέλος δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα χαλβάς όπως διάβασα σε πολύ πρόσφατη κριτική. Αυτό συνέβη ίσως επειδή παραγγείλαμε το κιουνεφέ που σας ανάφερα προηγουμένως. Τα σχόλια περιττά....

Τους βγάζω το καπέλο για τα στρογγυλά, πεντανόστιμα και αφρατούλικα πιτάκια - ψωμάκια (1,60 ) που μας έφεραν στην αρχή...!!!
Την υπέρμετρη ποσότητά τους, όμως, γύρω στα εφτά κομμάτια ψωμιού, την βρίσκω πραγματικά υπερβολική, κυρίως όταν πρόκειται για δύο άτομα μόνο, πριν μάλιστα δοθεί η παραγγελία μας, έτσι ώστε να γίνει γνωστό το προς τα που θα κινηθεί ο θαμώνας (βρεθήκαμε με τόσα ψωμάκια συν το τεράστιο πιτοειδές μανούσε που παραγγείλαμε μετά.., συν τις μεγάλες πίτες που είχαν τα πιάτα )!!!!
Από την άλλη πλευρά, κάποιος που θα έρθει π. χ. πεινασμένος και κεφάτος στο μαγαζί σου, από την στιγμή που τον "τσουπώνεις" από την αρχή, με νόστιμο κατά τα άλλα, ψωμάκι, του στερείς την δυνατότητα να δοκιμάσει την πληθωρική ανατολίτικη κουζίνα σου επαρκώς ή έστω να γευτεί με "καθαρό" στομάχι και νου τις γεύσεις σου..!! Οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά!!

'Ασχετο (κάπως) αλλά καλό θα είναι όταν μιλάμε με τον επισκέπτη ή παίρνουμε κάποια παραγγελία να μην ακουμπάμε μαλλιά, μύτες, αυτιά.... μπλιαχ!!!

Κατά τα άλλα, στο σέρβις συναντήσαμε μια ευγενική και αεικίνητη ρωσοπόντια νεαρή κυρία.

Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

Μανούσε με ζάταρ, θυμάρι, σουσάμι και σουμάκ με ελαιόλαδο (3,50). Πρόκειται για μια μεγάλη στρογγυλή και λεπτή πίτα που προσομοιάζει, τουλάχιστον στην εμφάνιση, σε πίτσα (γύρω στα έξι μεγάλα κομμάτια), εξαιρετικής γεύσης, συνόδευσε άψογα το παρακάτω χούμους. Στον κατάλογο υπάρχουν και άλλοι ενδιαφέροντες συνδυασμοί μανούσε!

Χούμους Σνουμπάρ με κουκουνάρι (5,50), εκπληκτική γεύση και αρκετά χορταστική ποσότητα που δύσκολα την καταφέρνουν δύο άτομα. Επιπλέον, η παρουσίαση του πιάτου ήταν δελεαστική, καθώς το μπόλικο λαδάκι τριγύρω και η όμορφα τοποθετημένη ποσότητα κουκουναριού στο κέντρο του εδέσματος έκαναν το πιάτο σούπερ!!

Φαλάφελ (6,00), αν και περιλαμβάνεται στα ορεκτικά, το παραγγείλαμε ως κυρίως. Η ποσότητα σίγουρα θυμίζει κυρίως..... γύρω στα έξι ρεβυθοκεφτεδάκια (φαλάφελ), πάνω σε αραβική πίτα που συνοδεύονταν από ένα μπολάκι νόστιμης ταχίνης, ντομάτα και φέτες αγγουριού. Ενώ η εμφάνιση του πιάτου σε προδιαθέτει θετικά η γεύση, ήταν αποκαρδιωτική πρωτίστως γιατί τα φαλάφελ μας ήταν στεγνά, σκληρά και σχεδόν άνοστα. Προσγειωθήκαμε απότομα αφού τα προηγούμενα πιάτα μας είχαν ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό.

Κεμπάμπ αλά Suzanna (8,50) με γαρνιτούρα πλιγούρι, κρεμμύδι σαν τουρσί και ντομάτα. Τα κεμπάμπ (4 τεμ. ) σερβίρονται πάνω σε τεμαχισμένη νόστιμη πίτα. Από ένα τέτοιο μέρος είχα μεγαλύτερες αξιώσεις, το συγκεκριμένο κεμπάμπ δεν ξέρω για ποιο λόγο ήταν πολύ μέτριο. Προσωπικά, πέρα από το κεμπάμπ, ξενέρωσα με την γαρνιτούρα που ήταν κάπως ετοιματζίδικη και περίεργα κρύα.
Όμως, υπάρχουν στον κατάλογο τόσα είδη κεμπάμπ, και ίσως εγώ να διάλεξα το κεμπάπ-σπεσιαλιτέ τους με το όνομα του μαγαζιού, που τελικά όμως δεν μου ταίριαζε... Έτσι, σε αυτό το θέμα θα έδινα μια ακόμα ευκαιρία, εάν και μόνο εάν τύχαινε να βρεθώ στην περιοχή.

Μέσα από την δική μου μικρή γαστρονομική επαφή με το εστιατόριο, αλλά και διαισθητικά, θα έλεγα ότι το πιο δυνατό σημείο της "Suzanna" είναι τα -ουκ ολίγα- ανατολίτικα και πολίτικα μεζεδάκια που έχει ο κατάλογος.

Το κιουνεφέ μας στο τέλος συνοδεύτηκε από μπάλα παγωτού εκμέκ (4,50), αρκετή ποσότητα γλυκού και νοστιμούτσικο. Ωστόσο, μου φάνηκε αρκετά σιροπιαστό! Άλλα γλυκά: σουφλέ σοκολάτας, κορμός σοκολάτας, σεπερπαρέ κ. ά.

Ήπιαμε μια μπύρα FIX μαύρη (3,00).
Από ποτά δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο: χύμα κρασί, ούζο και ένα τσίπουρο.
Σερβίρεται και αϊράνι (3,00). Ακόμα θα βρείτε και αραβικό καφέ αρωματισμένο με ανθόνερο (2,00).

Ίσως, μετά από πολύ καιρό, επανερχόμουν στη "Suzanna", το μενού άλλωστε είναι αρκετά πλούσιο, για να έχω ολοκληρωμένη γαστρονομική άποψη, πόσο μάλλον εάν κρίνω από τα νόστιμα ορεκτικά που δοκίμασα και μόνο....!

Πολίτικη κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σε αυτο το εστιατόριο πήγαμε δύο φορές σε διάστημα δεκαπέντε ημερών γιατι μου άρεσαν αρκετά οι γεύσεις και ήθελα να το επαναλάβουμε για να δούμε αν η ποιοτητα ειναι σταθερή. Περιττό να σας πω ότι το εστιατόριο αυτό έχει εξαιρετικές γεύσεις και θα συνεχίσουμε να το προτιμούμε.
Η κουζίνα είναι πολίτικη-λιβανέζικη βασισμένη στις ρίζες του ιδιοκτήτη-chef. To εστιατόριο είναι γωνιακό και κοντά στην παραλιακή χωρίς πρόβλημα ιδιαίτερο στο παρκινγκ.

Η εισοδος σε βάζει σε ένα χώρο σκεπασμένο με ναυλον αλλά αν θέλει κανείς μπορεί να μπει και στο κυρίως εστιατόριο που εχει και εκεί 5-6 τραπέζια. Εμείς και τις δύο φορές καθίσαμε μέσα παρόλο που υπήρχαν λίγο μυρωδιές από την κουζίνα. Δεν μας ενόχλησαν γιατι μυριζαν καλομαγειρεμενο φαγητο και ο εξαερισμός δούλευε αρκετα. Απ'οτι είδαμε είχε και ξεσκέπαστη αυλή με φυτά από την άλλη πλευρά για το καλοκαίρι.
Ο χώρος ήταν ζεστός βαμμένος πορτοκαλί με μία ταπετσαρία τύπου αραμπεσκ ίδια με τα χάρτινα σουπλά και τους καταλόγους. Τα έπιπλα δεν ηταν κατι ιδιαιτερο αλλά τα ζεστα χρώματα και οι πολυελαιοι του έδιναν μια ζεστασιά. Οι τουαλέτες καθαρές αλλά λίγο παλαιές και δεν έβρισκα και το φως γι'αυτο και το 2άρι. Αν ήταν λίγο πιο περιποιημένες θα έδινα 3άρι.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Πήγαμε και τις δύο φορές καθημερινή και έτσι δεν είχε πολλά τραπέζια γεμάτα. Την πρώτη φορά μας εξυπηρέτησε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης πράγμα για το οποίο τον θαύμασα αφού μετα από εμας ήρθε μια μεγάλη παρέα με τουρίστες οι οποίοι εξυπηρετήθηκαν σε χρόνο ρεκόρ και να μαγειρεύει κιόλας. Τη δεύτερη φορά ήταν μία ευγενέστατη κυρία, γελαστή και εξυπηρετική. Άριστα στην εξυπηρέτηση παρόλο που θεωρώ ότι φέρνουν λίγο γρήγορα τα κυρίως πιάτα χωρίς να έχεις φτάσει ούτε στη μέση στα ορεκτικά. Αυτό σου δημιουργεί λίγο άγχος για να φας γρηγορα να μην κρυωσουν τα κυρίως σου. Σε κάποια στιγμή βγήκε ο chef, τον χαιρετήσαμε και μας ευχήθηκε Χρόνια Πολλά και φαινόταν ιδιαίτερα ευγενής.

Τώρα από φαγητό πήραμε:
Έφερα κάτι ιδιαίτερα πιτάκια πάρα πολύ ωραία και μεγάλη ποσότητα τα χρέωσε 1,60 ευρώ και για τους δύο (ενώ μέσα στον κατάλογο έγραφε 1,60 και εγω θεωρουσα για τον καθε άτομο οπότε ευτυχώς ήταν και για τα δύο. θα τα κρατούσα ούτως ή άλλως γιατί ηταν καμια δεκαριά και τα ήθελα για τις απίστευτες αλοιφές).

Και τις δύο φορές πήραμε μουχαμάρα αυτή την απίστευτη κρέμα με καρύδια και κύμινο. Την έχω φάει και αλλού αλλά ήταν έντονη η γεύση της κόκκινης πιπεριάς ενώ εδώ ηταν του καρυδιού και του κύμινου με ελαιόλαδο από πάνω. Με τα πιτάκια που έφερε α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-η. Θα την παίρνω κάθε φορά που θα πηγαίνουμε 5,40 ευρώ
-λεχματζούν με κιμά και μυρωδικα - εξαιρετικό 3,50 ευρώ
-πίτα ζάταρ με θυμάρι, σουμάκ και τυρί 4,50 ευρώ
-μαντι. Είναι αυτά τα χειροποίητα ζυμαρικά που τα γεμίζουν με κιμά και από πάνω τα περιχύνουν με σκορδάτο γιαούρτι και σως από σουμάκ. Παρόλο που είναι στη λίστα με τα κυρίως τα πήραμε για ορεκτικά. Τη δεύτερη φορά πήραμε τη veggie εκδοχή των μαντι που ηταν με γέμιση φακές και μανιτάρια και από πάνω το ίδιο γιαούρτι. Καταπληκτικά και τα δύο. Με τον κιμά έκανε 8 ευρώ και με τις φακές-μανιτάρια 8,50 ευρώ σε ικανοποιητική ποσότητα.

Για κυρίως πήραμε:
Ο σύζυγος και τις δύο φορές πήρε κεμπάπ αλα σουζάννα. Του άρεσαν πάρα πολύ. Ικανοποιητική ποσότητα με συνοδευτικά πληγούρι, σαλάτα φατούς και κρεμμυδάκι 8,50 ευρώ.
Εγώ παρήγγειλα την πρώτη φορά χιουνκιάρ μπεγεντί. Το συγκεκριμένο πιάτο το παραγγέλνω πάντα όταν το βρίσκω. Το θεωρώ από τα καλύτερα χιουνκιάρ που έχω φάει με αρκετή ποσότητα μαλακό μοσχαράκι τας κεμπάπ κοκκινιστό και ένα ωραίο πουρέ μαστιχωτό από καπνιστή μελιτζάνα δουλεμένο με κασέρι και μπεσαμελ. Νομίζω την επόμενη φορά αυτό θα ξαναπάρω αφού τη δεύτερη φορά που πήγα πήρα μοσχαρίσιο ντονέρ που ήταν μεν νόστιμος αλλά καμία σχέση με το χουνκιάρ. Μου φάνηκε λίγο στεγνός ως μοσχαρίσιος γύρος. Βέβαια θεωρω ότι φταίει το οτι ηταν απο καθαρό κομματι κρέατος χωρίς τα λίπη που βάζουν στα σουβλατζίδικα για να ειναι μαλακός ο γύρος. Καλύτερος δηλαδη σαν ποιότητα αλλά αρκετα στεγνός. Το χουνκιάρ δεν θυμάμαι πόσο εκανε ακριβώς αλλά ήταν λίγο πάνω από 10 ευρώ. Το ντονέρ έκανε 9,50 με συνοδεία πιτούλα, φατούς και ρυζάκι.

Ήπιαμε κρασάκι δικό τους κόκκινο καμπερνέ. Κόστιζε 5 ευρώ το μισό κιλό και 1 ευρώ το μπουκάλι το νερό.
Την πρώτη φορά βιάστηκα και παρήγγειλα το κιουνεφέ τους πριν το λογαριασμό. Πάρα πολύ ωραίο με μαλλί καταιφιού με γέμιση φρέσκου τυριού και φρέσκο βούτυρο και συνοδευόταν από παγωτό καιμάκι. Το χρεωθήκαμε ενώ τη δεύτερη φορά μας το κέρασαν στο τέλος. Ολοκλήρωσε τέλεια αυτό το γεύμα.
Αυτό που είναι εξαιρετικό με αυτό το εστιατόριο είναι ότι παρόλο που η πολίτικη κουζίνα θεωρείται βαριά με τόσα μπαχαρικά και παρόλο που σε όλα τα φαγητά φαίνεται έντονη η γεύση τους δεν σου αφήνει καθόλου βάρος στο στομάχι και γενικά νιώθεις πολύ καλά μετά από τόσο πλούσιο γεύμα.

Ως συμπέρασμα θα έλεγα ότι θα το προτιμώ και θα πηγαίνω συχνά. Δεν είναι πολύ ελκυστικός σαν χώρος και δεν θα το έλεγα και φθηνό αλλα οι γεύσεις του είναι άπαιχτες, αρέσουν πολύ και στο σύζυγο και η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη ιδιαίτερα καθημερινές που νιώθεις κούραση και δεν θέλεις να περιμένεις πολύ για να φας κάτι ιδιαίτερα νόστιμο. 4άρι λοιπόν στις γεύσεις και στην εξυπηρέτηση. Αν εμενα κοντά θα πηγαινα κάθε βραδυ να φάω 5-6 πιτακια με ένα πιατακι μουχαμαρα μονη μου. Χρόνια Πολλά σε όλη την παρέα του ask4food και ιδιαίτερα υγεία σε όλους.

Πολίτικη κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Πέμπτη νωρίς το βραδάκι και κατευθυνόμαστε προς Νότια με έντονη επιθυμία για Ανατολίτικο, Πολίτικο φαγητό.
Έχονταςστο μυαλό μας ένα στη Γλυφάδα, κινούμαστε προς τα εκεί, όταν αλλάζουμε κατεύθυνση για Π. Φάληρο, χάρη στη περιγραφή ενός χρήστη που σύγκρινε το Bahar με το Suzanna και έδινε καλύτερες κριτικές. Τελικά όντως δεν διαψεύστηκε.
Φτάσαμε κατά τις 21:00 και βρήκαμε 2 παρέες μόνο αρχικά, στη συνέχεια όμως ήρθε και γέμισε το μαγαζί και από ότι παρατήρησα με αρκετούς θαμώνες γείτονες γιατί γνωρίζονταν μεταξύ τους. Βασικό κριτήριο και αυτό γιατί ο γείτονας ξέρει και κρίνει καλύτερα τα εστιατόρια της περιοχής του.
Η ατμόσφαιρα έφερνε λίγο από Ανατολή εσωτερικά και κάτι κλασσικά από Ελλάδα στην εξωτερική αυλή (αυτό μας δυσαρέστησε περιστασιακά λίγο). Πολύ γρήγορα όμως η γεύση μας αποζημίωσε.
Παραγγείλαμε αρκετά για 2 άτομα, μας το είπε και η σερβιτόρα, η οποία ήταν πολύ ευγενική και αναλυτική στη περιγραφή ενός πιάτου όταν το ζητήσαμε. Η αλήθεια είναι ότι τα φάγαμε όλα γιατί και πεινούσαμε και γιατί ομως ήταν πεντανόστιμα.
Επί της παραγγελίας λοιπόν:
Παραγγείλαμε μία σαλάτα ταμπουλέ και φαλάφελ για ορεκτικά, πολύ νόστιμα και ο μαϊντανός πραγματικά φρεσκοκομμένος, 5.50 και 6,00 Ευρώ αντίστοιχα.
Επίσης, θέλαμε να δοκιμάσουμε ένα Ζατάρ με θυμάρι, στα 3,00 Ευρώ, που δεν ξετρελάθηκα, ίσως για τα δικά μου γούστα να ήταν παραπάνω το θυμάρι από ότι θα ήθελα.
Για κυρίως πήραμε Σις Ταβούκ, σουβλάκι κοτόπουλο με καταπληκτικό μαρινάρισμα, στα 7.50 Ευρώ, Χιουνκάρ μπεγεντί, με πολύ ωραίο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας, στα 10,00 Ευρώ και Μαντί, μιας και είμαι φανατική αυτού του πιάτου, για να το δοκιμάσω, με ωραία σάλτσα ντομάτας και νόστιμη γέμιση, στα 7,00 Ευρώ που όμως το μαντί το περίμενα πιο γευστικό.
Για όλα αυτά μαζί με 1 λίτρο κρασί χύμα, πληρώσαμε 46 Ευρώ, πολύ καλά σε αναλογία με την ποσότητα των πιάτων που πήραμε.
Στο τέλος μας κέρασαν και χαλβά, ενώ ξέχασα να αναφέρω στην αρχή ότι μας ρώτησαν πριν μας φέρουν το μπουκάλι με το νερό, κάτι που δεν το συναντάς συχνά σε εστιατόρια.
Σίγουρα θα ακολουθήσει σύντομα και άλλη επίσκεψή μας.

Πολίτικη κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Έχοντας επισκεφθεί πολλές φορές το ιαπωνικό εστιατόριο TOYO, και καθότι το εν λόγω εστιατόριο είναι στον ίδιο δρόμο, πολλές φορές με εντυπωσίαζε ότι το επέλεγε πολύς κόσμος.. Να πω την αλήθεια αυτό που με απέτρεπε ήταν καθαρά ο χώρος και συγκεκριμένα τα πλαστικά τραπεζάκια του, τα οποία με παρέπεμπαν πιο πολύ σε ζαχαροπλαστείο ή καφέ. Η αρχική μας εντύπωση αναιρέθηκε όταν το επισκεφθήκαμε το περασμένο Σάββατο.

Σάββατο βραδάκι λοιπόν και καθότι πεινούσαμε αρκετά οκτώ και τέταρτο ήμασταν εκεί.. Και πάλι καλά, γιατί με το που μπήκαμε μέσα ο σερβιτόρος μας ρώτησε: "Έχετε κάνει κάποια κράτηση?" και μεις με τρόμο αποκριθήκαμε πως όχι. Στον "ημι- εξωτερικό" χώρο (θα σας εξηγήσω τι εννοώ στην ανάλυση του χώρου) είχαν μείνει μόλις δύο τραπέζια!! Αμέσως σκέφτηκα ότι κάτι καλό κρύβεται εδώ και για να μη σας κουράζω άλλο πάω στο ζουμί!!

Από "αρχικά" πιατάκια προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας:

- Ζεστά, λευκά πιτάκια, αντί για ψωμί, τα οποία συνόδευσαν πολύ ωραία τις γευστικότατες πολίτικες αλοιφές που παραγγείλαμε.

- Χούμους με κουκουνάρι. Τέλειο!!! Καταλάβαινες ωραία το ταχίνι και το σκορδάκι τα οποία και λατρεύω, το καβουρντισμένο κουκουνάρι "έδενε" πολύ ωραία με το υπόλοιπο και η μερίδα γενναία.

- Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα. Γευστική και ισορροπημένη, χωρίς να "χτυπάει" τη γεύση υπερβολικά η αίσθηση του καπνιστού ή του αλατιού, όπως μου χει τύχει σε άλλες περιπτώσεις.

- Σουτζούκι σαγανάκι. Πολύ καλό, λίγο βαρύ βέβαια, αλλά το είδος αυτού του φαγητού είναι φύσει βαρύ. Το μόνο στοιχείο που αποπροσανατολίζει είναι ότι το σαγανάκι παραπέμπει σε τυρί και αυτό δεν είχε. Καλύτερα βέβαια γιατί θα ήταν ακόμη πιο δύσπεπτο.

Από κυρίως πιάτα:

- Εγώ δοκίμασα "μαντί vege", ήτοι ποντιακά ζυμαρικά γεμισμένα με μανιτάρι και φακές. Συνοδεύονταν με μία σως γιαουρτιού με καυτερό πιπεράκι. Γευστικότατο!!! Θα το επέλεγα και την επόμενη φορά! Μάλιστα ζήτησα extra πιπέρι cayenne για να το κάνω ακόμη πιο spicy.

- Ο άντρας μου πήρε το κλασικό μαντί με κιμά. Του άρεσε πολύ, απλά δεν κατάλαβε πολύ την αίσθηση του κιμά. Συνοδευόταν πάλι από γιαουρτάκι με επίστρωση πιπεριού.

Ήπιαμε πολύ ωραίο, γλυκόπιοτο κόκκινο κρασάκι.

Αναφορικά με το χώρο τώρα.. Η αρχική μου εντύπωση αναιρέθηκε τελείως. Με το που εισέρχεσαι στο μαγαζί, μπαίνεις μέσα σε έναν "ημι - εξωτερικό" χώρο, ο οποίος περιβάλλεται από κάτι σαν μουσαμά. Τα πλαστικά τραπεζάκια δεν τα προσέχεις, γιατί το ταβάνι με την ξύλινη επίστρωση, η καθαριότητα του χώρου, αλλά και ο πολύ όμορφος εσωτερικός διάκοσμος λειτουργούν αντισταθμιστικά.

Ο εσωτερικός χώρος συγκεκριμένα έχει πολύ γουστόζικη πολίτικη διακόσμηση, με πολυελαίους και ξύλινα τραπεζάκια! Πολύ ευχάριστη έκπληξη αποτελούν οι περισσότεροι θαμώνες που φαίνεται ότι διαθέτουν πολίτικες ρίζες και σου δημιουργούν μία αίσθηση επιβεβαίωσης για την επιλογή σου.

Η εξυπηρέτηση ταχύτατη και άμεση, μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Με πολύ φαγητό και πολύ κρασί 20 ευρώ το άτομο το θεωρώ μία πολύ τίμια τιμή!!

Αξίζει να το επισκεφθείτε, αλλά η συμβουλή μου είναι να έχετε αρκετή όρεξη πριν, για να γευθείτε τα πολίτικα εδέσματα, που είναι λίγο πιο ιδιαίτερα από τη μεσογειακή μας κουζίνα, ακόμη πιο ευχάριστα.

Πολίτικη κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Αρκετά χρόνια στην περιοχή, χωρις να έχει ριξει την ποιότητα του φαγητού.
Η ιδιοκτήτρια συμπαθητική, όπως επίσης και το προσωπικό.

Ξεχωρίζει η μελιντζανοσαλάτα και το γιαουρτλού.
Οι μερίδες στα κυρίως και στις σαλάτες είναι πολύ σωστές και απο γεύση δεν έχω φάει ποτέ κάτι που να με απογοητεύσει.
Ο χώρος είναι ζεστός και φιλικός.

Με κρασί κατ'άτομο βγαίνει περίπου στα 16-20 ευρώ.
Κλειστό τις Κυριακές για κάποιο περίεργο λόγο.