13 Φεβ 2016

Είχα χρόνια να επισκεφτώ το συγκεκριμένο μαγαζί. Μετά από μια αποτυχημένη απόπειρα για αναζήτηση ιταλικού εστιατορίου στα νότια προάστια, κλείσαμε τραπέζι 7 ατόμων στο "Ρακάδικο".

Το μαγαζί ήταν εμφανώς ανακαινισμένο από την τελευταία φορά που το είχαμε επισκεφτεί. Κάτσαμε στον εσωτερικό χώρο, γύρω γύρω είχε διακόσμηση από μπουκαλάκια μπύρας (νομίζω! ), ο φωτισμός ήταν πολύ σωστός, οι παρέες ήταν όλες πολύ νεανικές (20-25 ετών), το μαγαζί δε, ήταν γεμάτο από κόσμο.

Η μουσική που έπαιζε ήταν άκρως χορευτική, τύπου "ελληνάδικο", με μουσικές επιλογές από 80s, 90s μέχρι και το σήμερα. Γενικά, η μουσική βοηθούσε στο να κάνει κανείς κέφι και να διασκεδάσει.

Το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό και πρόθυμο, τόσο η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία όσο και ο νεαρός που ερχόταν συχνά - πυκνά για να αδειάζει τα τασάκια, σίγουρα ο πελάτης δεν ένιωθε παραμελημένος από το service του μαγαζιού.

Στο δια ταύτα τώρα,.. Πήραμε από ποτά, πάνω από δύο κιλά κρασί (σ' αυτό έπαιξε ρόλο η ανεβασμένη διάθεση λόγω εύστοχων μουσικών επιλογών), 4- 5 μπύρες, ένα μικρό καραφάκι τσικουδιά. Σημειωτέον ότι το κρασί αν και χύμα ήταν εξαιρετικής ποιότητας και γι' αυτό αν και ήπιαμε όλοι αρκετά, κανένας δεν παραπονέθηκε για πονοκεφάλους την επομένη.

Όσον αφορά στο... mangare, παραγγείλαμε μία χοιρινά μπριζολάκια με πατατούλες, μια μερίδα πανσετάκια που επίσης συνοδευόταν από πατάτες (δεν τις τσιγκουνεύοταν, ήταν αρκετές μες τη μερίδα), δύο μερίδες πατάτες (πολύ νόστιμες, λεπτοκομμένες και τραγανές χωρίς περιττά λάδια).

Επίσης, πήραμε μία μερίδα μπιφτέκια που συνοδευόταν από χόρτα και μία μερίδα φιλέτο κοτόπουλο. Συνοδεύσαμε τα πιάτα με δύο σαλάτες. Γενικά γι αυτού του τύπου μαγαζί οι επιλογές του καταλόγου ήταν αρκετές τόσο από κυρίως πιάτα όσο και από ορεκτικά.

Όλα τα πιάτα ήταν αξιοπρεπέστατα με καλύτερο ίσως κατ' εμέ τα χοιρινά μπριζολάκια και λιγότερο καλό τα μπιφτέκια.

Ο λογαριασμός δε μας ξάφνιασε δυσάρεστα, αφού για όλα τα παραπάνω δώσαμε από 15,50 ευρώ το άτομο και φύγαμε χορτασμένοι, πιωμένοι και... κεφάτοι.
Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως στο μαγαζί αυτό και θα το πρότεινα σε όποιον -α, θέλει να βγει για να φάει (αξιοπρεπώς) αλλά και (κυρίως) να διασκεδάσει ταυτόχρονα.

10 Απρ 2016

Ετυχε να βρεθούμε δίπλα και είπαμε άν και είχαμε φάει να πάμε για μια ρακί ή λίγο τσίπουράκι. Όμορφο μαγαζί και είχε δύο καταλόγους. Έναν κλασικό και έναν με 13 ευρώ το άτομο όπως έλεγε και έξω απο το μαγαζί και μπορούσες να διαλέξεις ανάμεσα σε 20 πολύ μικρές ( πιατάκια με δείγματα μέσα από μεζέ, πχ στο συκώτι είχε 2 πολύ μικρά κομματάκια!! όπως και στα άλλα το ίδιο. Δείγματα) επιλογές. Οι πιο πολλές νόστιμες σχετικά. Δωρεάν ποτό είχε όσο θέλεις (εμείς πήραμε λίγο ρακί και μία μπύρα.

Αφού τελειώσαμε αντί για 26 ευρώ ήρθε 28!!! μας χρέωσαν και 2 ευρώ το ψωμί!!!! Δεν είναι τα 2 ευρώ είναι η γυφτιά και ο τρόπος σκέψεις που έχουν. Θα στα πάρουμε αλλιώς σου λένε. Μας χάλασε την διάθεση, αλλά εκείνοι χάσανε πελάτες που βγαίνουν 2-3 φορές την εβδομάδα για φαγητό. Πάρκινγκ βρήκαμε κοντά και πιστεύω κατά τύχη γιατί δεν υπήρχε και άλλο. Η ώρα ήταν 10:15 το βράδυ. Στα σύν τώρα: Ευγενικό το προσωπικό του μαγαζιού, όμορφο μαγαζί και καλή μουσική σε σωστή ένταση. Με τρελαίνει όμως αυτή η συμπεριφορά της κουτοπονηριάς και δεν θα ξαναπάμε ποτέ!!!! Κρίμα αυτήν την εποχή της κρίσης να χάνουν πελάτες και να μήν έχουν καλά σχόλια.

Στον άλλον κατάλογο οι τιμές πολύ ακριβές, δεν ξέρω για τις μερίδες άν ήταν καλές αλλά δεν θα μάθω ποτέ γιατί δεν θα ξαναπάω.

Να μην το ξεχάσω, γιατί είναι για μένα πολύ βασικό. Λέει πως απαγορεύεται το τσιγάρο αλλά δεν ……έχει χώρο για καπνιστές και μή καπνιστές!!!!!! Αυτή η επιχείρηση δέν ξέρει να σέβεται τους ανθρώπους! Καπνίζαν όλοι!

12 Μάρ 2016

Πρώτη φορά πήγα στο μαγαζί σε μια συγκέντρωση παλιών φίλων. 24 άτομα. Φάγαμε καλά. Χωρίς να έχω να αναφέρω κάτι το εκπληκτικό, όλα ήταν νόστιμα. Η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια: Τα παιδιά γρήγορα, ευγενικά, ευχάριστα, εξυπηρετούσαν με κέφι και χαμόγελο, σα να ήμασταν καλεσμένοι τους. Ήταν -κατά την άποψή μου- το μεγάλο ατού του μαγαζιού.

Ένα αρνητικό είναι η θέση του Ρακάδικου για όσους έρχονται με αυτοκίνητο, γιατί το παρκάρισμα είναι κάπως δύσκολο στην περιοχή.