Κουζίνα με μεσογειακή προσέγγιση. Κυριακή και μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

28 Ιουν 2016

Το επισκεφθήκαμε Σάββατο βράδυ, είχαμε κάνει κράτηση αλλά ήταν περιττή. Όταν φθάσαμε δεν υπήρχε κανείς να μας υποδεχτεί ο μετρ/σερβιτόρος ήταν στην κουζίνα. Μέχρι τις 22:30 που φύγαμε είχε μόλις τρία τραπέζια.

Ο κήπος υπέροχος αν και όχι καλά φωτισμένος, ευτυχώς όταν πήγαμε είχε ακόμα λίγο φως και μπορέσαμε να διαβάσουμε τον κατάλογο.

Το service καλό και ευγενικό.

Το φαγητό δυστυχώς απογοήτευση. Πήραμε μια σαλάτα με διάφορα λαχανικά, ξινόμηλο και ξινομυζήθρα και φλογέρες με τυροκαυτερή. Η σαλάτα ήταν αδιάφορη και η γλυκιά σος άφαντη, οι φλογέρες ήταν ωραίες και σωστά τηγανισμένες (το μοναδικό πιάτο που ήταν σωστά μαγειρεμένο). Για κυρίως πήραμε τα χοιρινά φιλετάκια με γλυκιά σάλτσα κρασιού και τα χοιρινά φιλετάκια με σάλτσα barbeque. Το κρέας και στα δύο πιάτα δεν ήταν σωστά ψημένο με αποτέλεσμα να είναι σκληρό και άγευστο, η γλυκιά σάλτσα κρασιού ήταν ωραία καθώς και οι τηγανιτές πατάτες που το συνόδευαν, η σάλτσα barbeque από την άλλη δεν ήταν καθόλου καλή και οι πικάντικες τηγανιτές πατάτες το ίδιο.

Περιττό να πω οτι απογοητευτήκαμε και δεν θα ξαναπάμε.

08 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο "Μαρουσάκι" την Παρασκευή 04/03/2016. Λόγω του ότι ήταν ακριβώς μετά την τσικνοπέμπτη, δεν υπήρχε κόσμος και για το διάστημα που δειπνήσαμε ήμασταν μόνοι μας (1 ζευγάρι).
Το γεγονός αυτό, δε μας πείραξε, καθώς διαλέξαμε να καθίσουμε όπου θέλουμε, η μουσική υπόκρουση ήταν σε σωστή ένταση, και ο σερβιτόρος διακριτικός.

Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική. Ευγενέστατος και πρόθυμος ο σερβιτόρος, χωρίς να γίνεται ποτέ φορτικός. 10/10.

Ο χώρος είναι πραγματικά πάρα πολύ όμορφος, ιδανικός για ζευγάρι που θέλει να γιορτάσει κάτι ιδιαίτερο. Διακριτικός ο φωτισμός και πολύ όμορφο το περιβάλλον. 10/10.

Αναφορικά με το φαγητό τώρα:

Αρχικά μας έφεραν φρυγανισμένο ψωμάκι μαζί με μαύρες και κόκκινες ελιές και καρεδάκι ντομάτας με δυόσμο, που συνδυάζονταν πολύ όμορφα με τις ελιές.

Πήραμε μια σαλάτα μεσογειακή, με ρόκα, λόλα, μαρούλι και μανούρι, με μια ήπια βινεγκρέτ, εξαιρετική σε γεύση και μέγεθος 2 ατόμων, 9/10.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε το καταϊφι τυριών, που ισορροπούσε με μια γλυκιά σως (μαστίχας αν θυμάμαι σωστά), μεγάλο μέγεθος και εξαιρετικό σε γεύση, 10/10.

Ακολούθησαν τα κυρίως, α) χοιρινά φιλετάκια με σως κρασιού και δενδρολίβανο, ωραία μαγειρεμένα, όχι υπερβολικά μαλακά, σερβίρονταν με ρύζι μπασμάτι (9/10), και β) κοτόπουλο με κρέμα μαστίχας και μπασμάτι, εξαιρετικό (10/10).

Για επιδόρπιο, αφού μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος πως η επιλογή μας για ραβιόλι σοκολάτας είναι με τηγανισμένα τα ραβιόλι - και συνεπώς αλλάξαμε επιλογή σε κάτι ελαφρύτερο, πήραμε ένα μπανόφι. Μεγάλο μέγεθος, και εξαιρετικό και αυτό, 10/10.

Ο ρυθμός με τον οποίο σερβίρονταν τα πιάτα ήταν καλός, πάνω κάτω 10 λεπτά ανά σερβίρισμα, ώστε να προλαβαίνουμε να απολαύσουμε τα πιάτα με την ησυχία μας.

Για τα παραπάνω, μαζί με 1 ποτήρι κόκκινο κρασί και 1 λευκό, πληρώσαμε συνολικά 60 ευρώ. Μας κέρασαν από ένα λικέρ μαστίχας παγωμένο στο τέλος για να μας ευχαριστήσουν.
Θεωρώ πως για αυτό που προσφέρει το συγκεκριμένο εστιατόριο η τιμή είναι πολύ καλή.

Πρόκειται για ένα εστιατόριο το οποίο αξίζει, ειδικά αν κάποιος θέλει να γιορτάσει κάτι πιο ιδιαίτερο, και θα το επισκεφθούμε και πάλι για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα.