Κουζίνα με μεσογειακή προσέγγιση. Κυριακή και μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

28 Ιουν 2016

Το επισκεφθήκαμε Σάββατο βράδυ, είχαμε κάνει κράτηση αλλά ήταν περιττή. Όταν φθάσαμε δεν υπήρχε κανείς να μας υποδεχτεί ο μετρ/σερβιτόρος ήταν στην κουζίνα. Μέχρι τις 22:30 που φύγαμε είχε μόλις τρία τραπέζια.

Ο κήπος υπέροχος αν και όχι καλά φωτισμένος, ευτυχώς όταν πήγαμε είχε ακόμα λίγο φως και μπορέσαμε να διαβάσουμε τον κατάλογο.

Το service καλό και ευγενικό.

Το φαγητό δυστυχώς απογοήτευση. Πήραμε μια σαλάτα με διάφορα λαχανικά, ξινόμηλο και ξινομυζήθρα και φλογέρες με τυροκαυτερή. Η σαλάτα ήταν αδιάφορη και η γλυκιά σος άφαντη, οι φλογέρες ήταν ωραίες και σωστά τηγανισμένες (το μοναδικό πιάτο που ήταν σωστά μαγειρεμένο). Για κυρίως πήραμε τα χοιρινά φιλετάκια με γλυκιά σάλτσα κρασιού και τα χοιρινά φιλετάκια με σάλτσα barbeque. Το κρέας και στα δύο πιάτα δεν ήταν σωστά ψημένο με αποτέλεσμα να είναι σκληρό και άγευστο, η γλυκιά σάλτσα κρασιού ήταν ωραία καθώς και οι τηγανιτές πατάτες που το συνόδευαν, η σάλτσα barbeque από την άλλη δεν ήταν καθόλου καλή και οι πικάντικες τηγανιτές πατάτες το ίδιο.

Περιττό να πω οτι απογοητευτήκαμε και δεν θα ξαναπάμε.

08 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο "Μαρουσάκι" την Παρασκευή 04/03/2016. Λόγω του ότι ήταν ακριβώς μετά την τσικνοπέμπτη, δεν υπήρχε κόσμος και για το διάστημα που δειπνήσαμε ήμασταν μόνοι μας (1 ζευγάρι).
Το γεγονός αυτό, δε μας πείραξε, καθώς διαλέξαμε να καθίσουμε όπου θέλουμε, η μουσική υπόκρουση ήταν σε σωστή ένταση, και ο σερβιτόρος διακριτικός.

Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική. Ευγενέστατος και πρόθυμος ο σερβιτόρος, χωρίς να γίνεται ποτέ φορτικός. 10/10.

Ο χώρος είναι πραγματικά πάρα πολύ όμορφος, ιδανικός για ζευγάρι που θέλει να γιορτάσει κάτι ιδιαίτερο. Διακριτικός ο φωτισμός και πολύ όμορφο το περιβάλλον. 10/10.

Αναφορικά με το φαγητό τώρα:

Αρχικά μας έφεραν φρυγανισμένο ψωμάκι μαζί με μαύρες και κόκκινες ελιές και καρεδάκι ντομάτας με δυόσμο, που συνδυάζονταν πολύ όμορφα με τις ελιές.

Πήραμε μια σαλάτα μεσογειακή, με ρόκα, λόλα, μαρούλι και μανούρι, με μια ήπια βινεγκρέτ, εξαιρετική σε γεύση και μέγεθος 2 ατόμων, 9/10.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε το καταϊφι τυριών, που ισορροπούσε με μια γλυκιά σως (μαστίχας αν θυμάμαι σωστά), μεγάλο μέγεθος και εξαιρετικό σε γεύση, 10/10.

Ακολούθησαν τα κυρίως, α) χοιρινά φιλετάκια με σως κρασιού και δενδρολίβανο, ωραία μαγειρεμένα, όχι υπερβολικά μαλακά, σερβίρονταν με ρύζι μπασμάτι (9/10), και β) κοτόπουλο με κρέμα μαστίχας και μπασμάτι, εξαιρετικό (10/10).

Για επιδόρπιο, αφού μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος πως η επιλογή μας για ραβιόλι σοκολάτας είναι με τηγανισμένα τα ραβιόλι - και συνεπώς αλλάξαμε επιλογή σε κάτι ελαφρύτερο, πήραμε ένα μπανόφι. Μεγάλο μέγεθος, και εξαιρετικό και αυτό, 10/10.

Ο ρυθμός με τον οποίο σερβίρονταν τα πιάτα ήταν καλός, πάνω κάτω 10 λεπτά ανά σερβίρισμα, ώστε να προλαβαίνουμε να απολαύσουμε τα πιάτα με την ησυχία μας.

Για τα παραπάνω, μαζί με 1 ποτήρι κόκκινο κρασί και 1 λευκό, πληρώσαμε συνολικά 60 ευρώ. Μας κέρασαν από ένα λικέρ μαστίχας παγωμένο στο τέλος για να μας ευχαριστήσουν.
Θεωρώ πως για αυτό που προσφέρει το συγκεκριμένο εστιατόριο η τιμή είναι πολύ καλή.

Πρόκειται για ένα εστιατόριο το οποίο αξίζει, ειδικά αν κάποιος θέλει να γιορτάσει κάτι πιο ιδιαίτερο, και θα το επισκεφθούμε και πάλι για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα.

18 Σεπ 2015

Επισκέφθηκα "το Μαρουσάκι" στις 13/09/15, βράδυ παρασκευής. Ήμουν με την κοπέλα μου και ήμασταν οι πρώτοι πελάτες του εστιατορίου, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είχε φορτική κίνηση την συγκεκριμένη ώρα.

Ο χώρος όμορφος τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός και σωστός επαγγελματίας. Ήξερε πως να κινείτε στο χώρο, πως πρέπει να μιλάει και να προσεγγίζει τους πελάτες. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση αυτό, γιατί υποθέτω ότι θα είχε εκπαιδευτεί ανάλογα - δεν μας "έδωσε" την κλασσική μεν εύθυμη δε αντιεπαγγελματική εξυπηρέτηση που συναντά κανείς σε ταβέρνα.

Το φαγητό έφτασε στην ώρα του, όλα τα πιάτα με τη σειρά χωρίς υπολογίσιμη καθυστέρηση.

Οι τιμές ήταν υψηλότερες του μέσου όρου, κάπου ίσως δικαιολογημένα και κάπου όχι.

Μας ικανοποίησε πολύ η σαλάτα και μας εξέπληξε ευχάριστα το ορεκτικό. Η κοπέλα μου πήρε μια χοιρινή μπριζόλα για κυρίως πιάτο η οποία ήταν ψημένη στην τελειότητα, (λευκή μεν και καλοψημένη αλλά ζουμερή χωρίς να είναι παραψημένη). Εγώ πήρα μια μοσχαρίσια μπριζόλα και εδώ είναι το μοναδικό αλλά σημαντικό αρνητικό κομμάτι της κριτικής μου:

Η μπριζόλα μου ήταν μεν καλά μαριναρισμένη αλλά αυτό ήταν το μόνο καλό που είχε. Ήταν πολύ λεπτή, πράγμα που είναι απο μόνο του κακό για μοσχαρίσιο κρέας, και το πιο σημαντικό, ήταν καλοψημένη. Δεν ήταν παραψημένη, αλλά εγώ είχα παραγγείλει medium rare και πλήρωσα 18 ευρώ για να φάω well done. Αυτό κατα το γούστο μου χαλάει τη γεύση του μοσχαριού και κυρίως δεν μου επιτρέπει να κρίνω την ποιότητα του κρέατος. Όταν δίνω τα λεφτά μου έξω για φαγητό, περιμένω να πάρω ότι παρήγγειλα. Δεν ξέρω αν για το ψήσιμο έφταιγε ο σεφ η κάποια παράλειψη του σερβιτόρου να αναφέρει τι ζήτησα, αλλά το κρέας που έφαγα ήταν λεφτά που θα προτιμούσα να είχα δώσει για μια μοσχαρίσια σε καμιά κλασσική χασαποταβέρνα απο εκείνες στις οποίες κάθετε ο ιδιοκτήτης και ψήνει όπως τον έμαθε ο παππούς του. Εκεί ναι μεν δε θα έπαιρνα αυτό που θα ήθελα αλλά τουλάχιστο θα ήταν αναμενόμενη απογοήτευση και σίγουρα η μπριζόλα θα ήταν μεγαλύτερη και φτηνότερη.

Παρ' όλα τα θετικά, εγώ νιώθω οτι μου "κλεψαν" τα λεφτά μου και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπατήσω. Ντροπή για ένα σεφ να μη μπορεί να ψήσει μια μπριζόλα κατα παραγγελία, είναι το δεύτερο πράγμα στη μαγειρική που κάποιος πρέπει να μάθει μετά το ψήσιμο του αυγού. Και απο medium rare, μέχρι well done υπάρχουν 3 στάδια ψησίματος που αντιστοιχούν περίπου σε 5 ολόκληρα λεπτά πάνω στη φωτιά περισσότερο απο όσο έπρεπε (με το πάχος της συγκεκριμένης μπριζόλας μπορεί να ήταν και 2 λεπτά).
Κοροϊδία για 18 ευρώ.

ΥΓ. 18 ευρώ για μοσχαρίσια ακούγονται λίγα ίσως, αυτό με είχε εντυπωσιάσει και εμένα, αλλά αν δείτε το μέγεθος θα καταλάβετε...

13 Ιαν 2015

Βρέθηκα στο Μαρουσάκι την Παραμονή Πρωτοχρονιάς και ως εκ τούτου έπρεπε να περιοριστούμε στο πρωτοχρονιάτικο μενού.

Σε ό, τι αφορά τα πιάτα που δοκιμασαμε, μπορώ να πω πως αν και δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη πρωτοτυπία, ήταν ποιοτικά και νόστιμα. Ιδιαιτερα ευχάριστη η φωλιά με χοιρινό και βερύκοκα.

Σε ό, τι αφορά την ατμόσφαιρα όμως, δεν μπορώ να πω το ίδιο. Εκείνη την ημέρα έκανε πάρα πολύ κρύο, το τραπέζι μας βρισκόταν εκνευριστικά κοντά στην πόρτα, με αποτέλεσμα κάθε φορά που κάποιος έμπαινε ή έβγαινε να νιώθουμε τον -χωρίς υπερβολή- παγωμένο αέρα μέσα στο μαγαζί. Αυτό επηρέασε σε μεγάλο βαθμό την εμπειρία μας στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Στον τομέα της εξυπηρέτησης από την άλλη, το προσωπικό ήταν εξαιρετικά ευγενικό.

Κάτι άλλο που θα έβαζα στα μειον, είναι η μουσική υπόκρουση, η οποία από ένα σημείο και μετά, ήταν κάπως κουραστική με το ελληνικό ρεπερτόριο που είχαν επιλέξει.

Πληρώσαμε 111 ευρώ, 2 άτομα. Αν με ρωτάτε, το θεωρώ τσιμπημένο.

Επιφυλάσσομαι βέβαια, να το επισκεφθώ το καλοκαίρι, αφού όπως είδα διαθέτει έναν πολύ όμορφο κήπο. Είδομεν!

17 Οκτ 2013

Καλησπέρα!
Την περασμένη Παρασκευή ήρθα στο Μαρουσάκι με τη σχέση μου για τα γενέθλιά μου, δεν είχα ξανάρθει αλλά διάβασα κάποια καλά σχόλια στο επίσημο site τους κι έτσι το αποφάσισα.

Ακόμα κλαίω τα 60 ευρώ που έδωσα για 1 σαλάτα, 2 ορεκτικά, 2 κυρίως και 500ml κρασί, γιατί δεν πηγαίνω συχνά σε εστιατόρια λόγω των οικονομικών μου.

Το είδος και η ποιότητα φαγητού που προσφέρετε δεν είναι καθόλου αντάξια της τιμής τους και ειλικρινά λυπάμαι που έδωσα τόσα λεφτά για κάτι μέτριο κι αδιάφορο. Στα συν ο πολύ όμορφος εξωτερικός χώρος και το πραγματικά άψογο σέρβις.

16 Φεβ 2012

Χαίρετε!

Άγιος Βαλεντίνος και το ρεύμα μας έφερε στο μαρουσάκι.

Να ναι καλά η κρίση, το μάγαζι όχι μόνο ήταν γεμάτο αλλά "δίπλωνε" κιόλας τραπέζια (όχι μόνο μια φορά).

Η ατμόσφαιρα ιδιαίτερα χαλαρωτική κυρίως λόγω μουσικής λιγότερο λόγο χώρου δεδομένου ότι ο διπλανός σου μπορεί να θεωρηθεί μέλος της παρέας σου.

Το μενού ευφάνταστο και όλα τα πιάτα με φανταχτερές περιγραφές.

Τα ορεκτικά πολύ καλά, το γλυκό εξαιρετικό (αυτά τα ραβιόλια σοκολάτας πρέπει να είναι πατέντα).

Εσκεμμένα δεν αναφέρω τα κυρίως διότι το ένα πιάτο από τα δυο είχε πρόβλημα μεγάλο (κοινώς δεν αγγίχτηκε).

Για 2 άτομα 70 ευρώ είναι μάλλον πολλά και δεν το λες τρελλό value for money.

Αξίζει μια 2η ευκαιρία (όχι εντός έτους).

ΥΓ : Το service δεν είναι κακό, ειδικά αν έχεις πολύ χρόνο στη διάθεση σου (αλλά είμαι σίγουρος ότι το bottleneck δημιουργείται στην κουζίνα, θα εισηγηθώ την αγορά και ενός ακόμα φούρνου)

04 Μάρ 2011

Οταν πρωτάνοιξε το μαγαζί το επισκευθήκαμε μερικές φορές διότι μας βόλευε που ήταν κοντά στο σπίτι(Κηφισιά).
Το φαγητό ήταν από την αρχή αδιάφορο,αλλά όχι κακό.

Ο κήπος το καλοκαιράκι είναι το ατού του μαγαζιού,ενώ ο εσωτερικός χώρος τον χειμώνα είναι ιδιαίτερα στενός με πολύ κοντά τα τραπέζια.
Το σέρβις είναι αργό και πιστεύω ότι δεν γίνεται από επαγγελματίες, ιδιαίτερα από τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τον πελάτη!

Θεωρώ οτι είναι ιδιαίτερα ακριβό σε σχέση με αυτά που προσφέρει!
Ο λόγος που το απορρίψαμε παντελώς ήταν όταν ένα βράδυ Σαββάτου ενώ είχε προηγηθεί κράτηση πρό τριημέρου γιά την 8 ατόμων παρέα μας, μας τοποθέτησαν σε ένα τραπέζι μετά βίας 6 ατόμων,δυστυχώς λόγω της ημέρας δεν φύγαμε αλλά σε συνδιασμό με το πολύ αργό σέρβις και την στενότητα του χώρου είχαμε μία απογοητευτική βραδιά.

Οπως καταλαβαίνετε δέν ξαναπατήσαμε!

17 Φεβ 2011

Στη ποιότητα φαγητού ίσως θα έπρεπε να είχα βάλει 3, αλλά απλά δε μου πήγαινε. Ο λόγος δεν είναι στη ποιότητα ή και τη γεύση του φαγητού, αλλά στο ότι δε μου προσέφερε τίποτα το ιδιαίτερο. Αυτό οφείλεται και στην έντονη διαφήμιση που είχε γίνει για το συγκεκριμένο μαγαζί από γνωστό περιοδικό για την Αθήνα. Διαφήμιση που σίγουρα δεν ήταν ανιδιοτελής.

Κατά τα άλλα το σέρβις αργό αν και εξυπηρετικότατο, και το περιβάλλον πολύ ωραίο.
Οι τιμές στα ύψη- πρέπει να πληρωθεί και η διαφήμιση μη το ξεχνάμε αυτό.
Με συνετές τιμές θα ήταν μια καλή επιλογή.

16 Σεπ 2010

Πανέμορφος χώρος με πολύ ωραίο περιβάλλον, ρομαντική ατμόσφαιρα, όμορφη διακόσμηση και πολύ ωραία αυλή. Αυτά είναι τα θετικά.

Ως προς τα υπόλοιπα: εξυπηρέτηση αργή, πιάτα πρωτότυπα με αρκετές gourmet πινελιές αλλά για την ποιότητα δεν παίρνω όρκο. Τιμές πολύ υψηλές γι΄ αυτό που προσφέρει και δεν δικαιολογείται (περίπου 30 ευρώ το άτομο με 1 ποτήρι κρασί).

12 Ιουν 2009

Δυστυχως δεν μας ενθουσιασε καθολου. Το σερβις αργο παρολο που δεν ειχε πολυ κοσμο.
Εγω δοκιμασα φιλετο κοτοπουλο με πλιγουρι. Το κοτοπουλο ηταν στεγνο (τοσο που δεν μπορεσα να το φαω) και το πλιγουρι ανοστο εντελως. Ο έτερος δειπνιστής πηρε ενα πιατο με φιλετακια που που ηταν τοσο αδιαφορο που δεν θυμαμαι καν με τι συνοδευονταν. Η σαλατα επίσης αδιάφορη.
Σε συνδιασμο με τις τιμες τους μαλλον δεν αξιζει.
Τιμή: € 40 το ατομο το 2008 με κρασι.

Έκπτωση μέχρι 15%

Παν. Τσαλδάρη 8, Μαρούσι