Ελληνική κουζίνα με κρητική προσέγγιση. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή βράδυ.

14 Μάρ 2017

Κυριακή μεσημέρι, περασμένη ώρα και επειδή ήμασταν παρέα 4 ενηλίκων και 2 μικρών παιδιών, θέλαμε κάτι πολύ κοντά μας για φαγητό. Κάτι παραδοσιακό και όχι πολύ ακριβό, που θα μπορούσαμε να φτάσουμε πολύ γρήγορα.
Έπεσε η ιδέα της Κρητικής κουζίνας, της Κρήσσας Γης και αμέσως μπήκα σε γνωστό ιστότοπο για να δω έαν υπήρχε καμία έκπτωση, ώστε να το επωφεληθούμε. Και όντως υπήρχε ένα 10%, καλοδεχούμενο και έτσι κλείσαμε τραπέζι.
Είχα έναν ενδοιασμό γιατί στην τελευταία μου επίσκεψη, τον προηγούμενο χρόνο, είχα μείνει με ανάμικτα συναισθήματα.
Η εξυπηρέτηση παραμένει πολύ καλή, με το που φτάσαμε, αμέσως μας έβαλαν το παιδικό καρεκλάκι για το ένα παιδάκι και το άλλο το αφήσαμε στο καρότσι, καθώς δεν είχαν άλλο.
Με το που καθίσαμε, μας έφεραν ρακί μαζί με Κρητικά παξιμαδάκια μπουκιές και σως από γιαούρτι και γλυκιά πάπρικα.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε τα εξής, που ήρθαν και πολύ γρήγορα βέβαια.

- Μία μερίδα ντολμαδάκια γιαλαντζί, συνοδείας γιαουρτιού. Πολύ καλά, με την οξύτητα που έπρεπε και μεγάλη μερίδα.
- Μία σαλάτα Κρήσσα Γη, που ενώ οπτικά δεν σε προδιάθετε ευχάριστα, ωστόσο η γεύση ήταν μία έκπληξη. Περιείχε πράσινη σαλάτα και ρόκα, τυρόμπαλες, παξιμαδάκια μπουκιές, ψητές πιπεριές και ντοματίνια. Ισορροπημένη γεύση και άρτια μεταξύ τους δεμένα τα υλικά.
- Μία μερίδα απάκι, νοστιμότατο αν και φαινόταν ότι είχε πρόσφατα παραχθεί γιατί δεν ήταν 100% αποξηραμένο. Μεγάλη ποσότητα, ήθελε ίσως να είχε πιο καπνιστή γεύση.
- 4 τμχ μυζιθροπιτάκια. Νόστιμα, σε μεγάλο μέγεθος το κάθε τεμάχιο, ίσως παραπάνω γεύση λαδίλας ομως στην επίγευση. Και το μοναδικό φάουλ θα έλεγα στα πιάτα συνολικά που πήραμε.
- Μία μερίδα πατάτες οφτές, που και εδώ ίσως να ήθελα προσωπικά λιγότερο λάδι στο τηγάνισμα. Κομμένες κυδωνάτα, με τη σάρκα τους, νόστιμες και αυθεντικές.
- Ένα σαγανάκι, τίποτα το ιδιαίτερο, ένα κλασσικό και τίμιο σαγανάκι.
- 4 μερίδες μοσχαράκι κοκκινιστό με λιαστή ντομάτα και μακαρόνια σκιουφιχτά, συνοδείας Κρητικής μυζήθρας. Άπαιχτο, μαμαδίστικο πιάτο, με τη λιαστή ντομάτα να δίνει ιδιαίτερα γλυκιά γεύση και το χειροποίητο μακαρόνι να κρατάει όλη τη σάλτσα επάνω. Τα μικρά της παρέας δε, το λάτρεψαν.

Για όλα αυτά, μαζί με ένα λίτρο κρασί και 3 αναψυκτικά, μετά της 10% έκπτωση, πληρώσαμε 87 Ευρώ.
Στο τέλος μας κέρασαν και από ένα ρακόμελο, πολύ καλό θα έλεγα.
Στη γεύση, λόγω κάποιον αστοχιών, αντικειμενικά θα ήθελα να βάλω 2.5 ντοματούλες, ωστόσο, επειδή δεν μπορεί τεχνικά να γίνει, θα είμαι πιο επιεικής μιας και τα κυρίως πιάτα απογείωσαν τον ουρανίσκο μας στην κυριολεξία.