PAUSA

Ιταλία

Αγ. Κωνσταντίνου 46 & Ηφαίστου 3, Μαρούσι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ιταλική κουζίνα με σπεσιαλιτέ το ριζότο. Και μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Pausa για να γιορτάσουμε μαζί τους 2 μήνες από την στιγμή που παντρευτήκαμε: ) Αν και είχα μαζί μου την κάρτα Αθηνόραμα, ξέχασα να την επιδείξω και χάσαμε την έκπτωση που μας δίνει αλλά δεν με ένοιαξε αφού οι γεύσεις με αποζημίωσαν!

Καταρχήν υπάρχει δωρεάν χώρος στάθμευσης που για μένα είναι μεγάλο "συν". Η περιοχή δεν είναι δύσκολη για να παρκάρεις αλλά και πάλι γλυτώνεις την συγκεκριμένη πίεση. Ο χώρος του εστιατορίου ζεστός, κομψά διακοσμημένος με λίγες μεν παρέες αλλά ο κόσμος στα Βόρεια Προάστια έχει "αυτό τον αέρα" που λίγοι άνθρωποι φαίνεται να γεμίζουν όλο το μαγαζί. Με λίγα λόγια "καλός κόσμος".

Το μενού είναι τυπικό ιταλικό, χωρίς μείζονες ελληνικές επιρροές. Πήραμε 2 ορεκτικά: το ένα με σπαράγγια τυλιγμένα σε φέτες μπέικον και αυγά ποσέ (απλά καταπληκτικό, ποτέ δεν πίστευα ότι θα φάω συνδυασμό σπαραγγιών και αυγών ποσέ στην Αθήνα!!! ) και ένα άλλο με μανιτάρια πορτομπέλλο σαν βάση και από πάνω από πολύ ωραία κρέμα με τυρί, με γαρνιτούρα σαλάτας. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερη εισαγωγή από αυτή!

Η γυναίκα μου προτίμησε τα φετουτσίνι, πολύ γευστικά και αλ ντέντε, με διακριτική τη γεύση σκόρδου. Εμένα με εντυπωσίασε η πίτσα καρμπονάρα (από πάνω είχε και 2 αυγά). Ενώ γευστικά μου άρεσε, το πάχος της ζύμης ήταν ελαφρά μεγαλύτερο από τις τυπικές ιταλικές πίτσες (δε μιλάμε για τις πίτσες της Pizza Hut και της Dominos) και εδώ είναι που διέκρινα μια μικρήηηηη ελληνική επιρροή για να μπορεί το εστιατόριο να πουλάει πίτσα και στην περιοχή (εφόσον παρέχεται και delivery/take away).

Το φαγητό συνοδεύτηκε με ένα καταπληκτικό κόκκινο κρασί από τους Αμπελώνες Αντωνοπούλου, που πρότεινε η manager του μαγαζιού. Στο τέλος ζητήσαμε και δοκιμάσαμε σιτσιλιάνικο κανόλο, ακριβώς ίδιο στη γεύση με ένα που είχαμε φάει σε ένα παραδοσιακό εστιατόριο της Σικελίας στη Ρώμη! Η Manager μας προσέφερε επίσης ένα αλκοολούχο aperitif που έμοιαζε με ένα (πετυχημένο) limoncello που αντί του λεμονιού έχει σαν βάση την αρμπαρόριζα! Της υποσχεθήκαμε ότι θα γράψουμε κριτική και ιδού!: )

Η εξυπηρέτηση άψογη, αποτελεσματική, γρήγορη και διακριτική. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι ενώ είχαμε παραγγείλει μπουκάλι κρασιού, μας έφεραν αρχικά ένα ποτήρι το οποίο μας κεράστηκε τελικά, όπως καταδείχθηκε στο λογαριασμό.

Φάγαμε αρκετά καλά και πήραμε μαζί και πακετάκι: πληρώσαμε συνολικά 70Ε, με κρασί, 2 ορεκτικά, 2 κυρίως και ένα επιδόρπιο. Προσωπικά, θεωρώ ότι οι τιμές αντανακλούν την ποιότητα αλλά και την ποσότητα αφού θα μπορούσαμε να είχαμε αρκεστεί στα κυρίως μας και μόνο.

Θα το επισκεφτούμε σύντομα, οπωσδήποτε!

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ επαγγελματικό δείπνο 2 ατόμων επισκεφθήκαμε το Pausa το οποίο απο προηγούμενη επίσκεψη είχα γνωρίσει.

Σε ένα παράδρομο της Αγ. Κωνσταντίνου στο Μαρούσι με εύκολο παρακάρισμα το βράδυ κυρίως αλλά και με ιδιωτικό πάρκινγκ απέναντι. Χώρος πολύ ωραίος, με το που μπαίνεις με έναν χώρο με χαμηλό φωτισμό και τζάμια οπου με ειδική θερμοκρασία φυλάσσονται κρασιά. Απο την άλλη πλευρά υπάρχει μια μπάρα και κάποια τραπέζια για ποτό.
Προχωρώντας στο βάθος μια μουσική απο τα ηχεία σε δυνατό τόνο όχι όμως σε σημείο που να μη μπορείς να μιλήσεις, συναντάμε ωραία τραπέζια με καναπέδες ή μεγάλες άνετες καρεκλες με ταπετσαρία και επενδυμένους τοίχους με ωραία φωτιστικά. Ωραιός χώρος όπου είναι εμφανές ότι έχει επέμβει διακοσμητής και έχουν πέσει χρήματα για να δημιουργηθεί.

Καθίσαμε σε ένα τραπέζι στο βάθος σε ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι ωραία στρωμένο με λινές πετσέτες και ωραία σερβίτσια. Απο εκεί μπορούσαμε να έχουμε θεά σε όλο το μαγαζί και στα υπόλοιπα τραπέζια. Παρατήρησα αρκετά τον χώρο αλλά δεν θα αναφέρω άλλες λεπτομέρειες καθώς το φαγητό μετράει κυρίως.

Ο κατάλογος σε μια καρτέλα σε χαρτί ποιότητας πάπυρου με 2 όψεις περιλαμβάνει μια ποικιλία απο Ιταλικά πιάτα όπως ζυμαρικά, πίτσα, κρεατικά και ψάρια σε μια ισορροπημένη ποικιλία απ´ όλα τα πιάτα. Επιλέξαμε

Μπρουσκέτα (μικρά) με μαρμελάδα σύκου, παρμεζάνα και προσούτο (πολύ νόστιμα)

Σαλάτα με βαλεριάνα, αίσμπεργκ, ραντίτσιο, τραγανό προσούτο, μοτσαρέλα πανέ, αποξηραμένα σύκα και βινεγκρέτ βαλσαμικό. Φρεσκοκκομένη, μεγάλη, ευπαρουσίαστη και εύγευστη.

Πίτσα με λεπτή ζύμη με μοτσαρέλα, προσούτο, φρέσκια σάλτσα ντομάτας, φλείκς παρμεζάνας και ρόκα. Νοστιμότατη με πολύ καλή ποιότητα υλικών, μεγάλη υπερ-αρκετή για 2 άτομα.

Μπιφτέκι απο κιμά μοσχαρίσιο black angus με καπνιστή μαγιονέζα, πατάτες, σώς γιαουρτιού και ψητά λαχανικά σερβιρισμένο σε μια λεπτή μαύρη πέτρα (σαν πιάτο). Πολυ καλή ποιότητα κρεάτος, καλοψημένο και νοστιμότατο.

Φιλέτο απο φρέσκο λαυράκι με σάλτσα εσπεριδοειδών, κρέμα παντζαριού και αρμυρίκια. Καλό φαινόταν αλλά δεν το δοκίμασα οπότε δεν γνωρίζω την γευση του.

Όλα τα πιάτα ήταν "στολισμένα" ευπαρουσιάστα, εύγευστα και σε νορμάλ μέγεθος.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Ο μέτρ νέος με τατουάζ κτλ ήρθε απο το τραπέζι μας την ώρα που κοιτάζαμε το μενού να μας δώσει προτάσεις και να μας λύσει τυχόν απορίες απο το μενού. Ο σερβιτόρος φρόντιζε να μας βάζει συνεχώς νερό στα ποτήρια μας και να μας σερβίρει στην αρχή τα ορεκτικά και την σαλάτα στα πιάτα μας και να αφήνει το υπόλοιπο στην μέση, ευγενέστατος και εξυπηρετικός. Πραγματικά το σέρβις ήταν 5 αστέρων.

Οι τιμές είναι λίγο πιο τσιμπημένες εάν και δικαιολογούνται απο τον χώρο, το σέρβις, την ποιότητα κτλ. Ενδεικτικά αναφέρω ότι η σαλάτα κόστιζε περίπου στα 11 ευρώ, η πίτσα γύρω στα 13 ευρώ και τα κυρίως 16 με 17 ευρώ. Ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 60 ευρώ για 2 άτομα και απο το μενού που είδα μπορώ να πώ ότι ο λογαριασμός μπορεί να κινηθεί λίγο πιο κάτω εάν διαλέξουν λίγο πιο οικονομικά ή λιγότερα πιάτα αλλά μπορεί και να κινηθεί προς τα πάνω εάν πάρετε πιο ακριβά πιάτα ή και ακριβά κρασιά.

Νομίζω ότι είναι ένα πολύ ωραίο εστιατόριο για ένα επαγγελματικό γεύμα (είναι πολές οι εταιρίες γύρω-γύρω), για μια έξοδο μια Παρασκευή και Σάββατο βράδυ ή για μια ειδική περίσταση αλλά και για μια πολύ έξοδο για καλή Ιταλική κουζίνα.

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Μετα τις καλες κριτικες που διάβασα ηθελα να επισκεφτω το συγκεκριμενο καταστημα και η στιγμη ηρθε χτες στο μεσημεριανο μου διαλειμμα απο τη δουλεια. χαιρομαι γιατι τουλαχιστον δε πηγε χαμενη η ταλαιπωρια που τραβηξαμε ωστε να βρουμε πάρκινγκ στην περιοχη. ειναι το απιστευτο μειον και ηταν ευτυχως το μονο.

οταν φτασαμε η εξω εικονα του μαγαζιου δε μας προϊδέαζε για το ποσο ωραιος ειναι ο εσωτερικος του χώρος. εκπληκτικη ατμοσφαιρα και διακοσμηση, ομορφα χρώματα και ωραια επιλεγμενα αντικειμενα. απο τους πιο ωραιους εσωτερικους χώρους κατα τη γνωμη μου.

αφου καθίσαμε ηρθε η ευγενεστατη σερβιτορα η οποια καθ'ολη τη διαρκεια του γευματος ηταν διακριτικα παρουσα. αμεσως επαιρνε τα πιατα απο μπροστα μας και επισης θετικα με εντυπωσιασε οτι οταν τελειωσαμε τα κυριως και θα τρώγαμε γλυκο, ηρθε με με ενα πανι που μοσχοβολουσε λεμονι και καθαρισε το τραπεζι μας χωρις καν να εχει λερωθει.

στα φαγητα τωρα. φυσικα το Pausa δεν ειναι ενα φτηνο μαγαζι. τουναντιον ανηκει στην κατηγορια των gourmet και ακριβων μαγαζιων. συνεπως δεν ειναι μεν για καθε μερα αλλα μια στο τοσο θεωρω οτι ειναι οτι πρέπει.
για αρχη μας εφεραν για καλοσώρισμα μια σουπα καροτου. δεν εχω φαει κατι πιο νοστιμο απο ενα τοσο απλο υλικο.

παραγγείλαμε μια σαλατα με βαλεριανα iceberg & Radicchio, Prosciutto Πάρμας, Παρμεζάνα Reggiano & λιαστή ντομάτα σε βινεγκρέτ balsamico (10.80€). δεν ηταν ασχημη αλλα θεωρω οτι για αυτο που προσέφερε ηταν αρκετα ακριβη και δεν εκανε τη διαφορα στη γευση.

για κυριως πηραμε Μοσχαρίσια μάγουλα μπρεζέ σε κρασί Chianti, πουρέ καπνιστής πατάτας και τρουφάκια από κατσικίσιο τυρί (15,50€). πραγματικα μιλαμε για ενα θεικο πιατο. πεντανοστιμο, το κρεας να λιωνει στο στομα, ο πουρες εξαιρετικος και η ποσοτητα αρκουντος ικανοποιητικη. ενθουσιαστηκα απο αυτο το πιατο και επισης

Μπιφτέκι από κιμά black angus με καπνιστή μαγιονέζα, πατάτα νέας γης, sauce γιαουρτιού και ψητά λαχανικά 15,80€. επισης ενα πολυ ωραιο πιατο με δυο μεγαλα ζουμερα μπιφτέκια.

κλεισαμε το φαγητο μας με γλυκο σουφλε με τριλογια σοκολατας 7.50€. επισης ενα γλυκο εξαιρετικο για τους λατρεις της σοκολατας που ομως δε σε λιγωνε απο τη πολυ ζαχαρη. γενικα ενα υπέροχο γεύμα σε εναν εξαιρετικο χώρο που μαζι με μπουκαλι εμφιαλωμενο (για το οποιο ομως δεν ερωτηθηκαμε) και το ψωμακι ανηλθε 57,40€ για 2 άτομα. το προτεινω και δεδομενα θα ξαναπαω

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ 2 άτομα καταφέραμε να επισκεφθούμε το Pausa, το οποίο έχω πολλές φορές δει όταν περνάω απο την περιοχή και βέβαια έχω ακούσει πολύ καλά λόγια απο φίλους που εμπιστεύομαι.

Viva Italia!! Λοιπόν

Χώρος (4/4):

Πολύ ωραίος μοντέρνος καλόγουστος χώρος με χαμηλό φωτισμό χωρίς όμως το υπερβολικό που δεν βλέπεις μπροστά σου, άνετα τραπέζια με ωραία μουσική που έπαιζε σε σωστή ένταση παλιά Ιταλικά και Αμερικάνικα τραγούδια (μας έδωσαν φυλλάδιο όπου έγραφε ότι τις Παρασκευές έχουν live). Ωραίο δωμάτιο-ντουλάπα με κάβα κρασιών που συντηρούνται τα κρασιά σε σωστή θερμοκρασία (δίπλα απο την είσοδο).

Κάποια τραπέζια είχαν ωραίος στιβαρούς κόκκινους καναπέδες και υπήρχαν γωνίες με διαφορετική σχετικά διακόσμηση η κάθε μία. Επισκέφθηκα την τουαλέτα την οποία βρήκα πεντακάθαρη.

Ο εξαερισμός ήταν πολύ καλός εάν και δεν ήταν γεμάτο το μαγαζί με κόσμο. Μπροστά στην είσοδο έχει ένα μπαρ και ψηλά τραπεζάκια που προφανώς προσφέρονται σε αυτούς που έρχονται μόνο για ένα ποτό.

Γενικά ο χώρος προσεγμένος και εύκολα μπορούσες να καταλάβεις ότι τον είχε αναλάβει επαγγελματίας και ότι είχαν πέσει χρήματα αρκετά για να φτιαχτεί.

Ποιότητα Φαγητού (4/4):

Είναι για εμένα το κυριότερο στοιχείο για την κρίση ενός εστιατορίου και εδώ με το σπαθί του το κέρδισε το 4/4 και πόσο μάλλον που δεν το βάζω πολύ συχνά.

- ψωμάκι ψημένο γεμιστό με τυρί και μπέικον και ψωμί καρβελάκι συνοδευόμενο απο λίγες ελιές πράσινες και μαύρες (πολύ νόστιμο και φρέσκο, βαθμολογία 8/10)

- νερό που ρώτησε εάν θέλαμε εμφιαλωμένο ή κανάτα (πολύ θετικό)

Διαβάζοντας τον κατάλογο βρίσκεις μία αρκετά καλή ποικιλία πιάτων. Διαλέξαμε:

-Σαλάτα πράσινη φρεσκοκομμένη με αβοκάντο και ξηρούς καρπούς (νόστιμη και χορταστική, βαθμολογία 8.5/10)

- πίτσα ψημένη σε φούρνο με πέτρα, σερβιρισμένη σε ξύλινο πλατό με λεπτή ζύμη με μοτσαρέλα, παρμεζάνα, ρόκα και προσούτο (φανταστική, απίστευτα υλικά που τα νιώθεις όταν την βάζεις στο στόμα, σωστά ψημένη, αυθεντικότατη Ιταλική (βαθμολογία 9.5/10)

- Απο φρέσκα ζυμαρικά δοκιμάσαμε τα κοχύλια (orechiette με πανσέτα affumicata και πεπεροντσίνο και κόκκινη σάλτσα (λίγο καυτερό αλλά θαυμάσιο, βαθμολογία πιάτου 9/10)

- φετουτσίνι με Προσούτο, μανιτάρια και ελαφριά σάλτσα παρμεζάνας (βαθμολογία 8.5/10)

Για κυρίως ή δεύτερα πιάτα περάσαμε στα κρεατικά:

- Saltiboca με gnocchi και σάλτσα παρμεζάνας (πάρα πολύ νόστιμο, ελαφρά πικάντικο, βαθμολογία 9/10)

-Φιλέτο παγιάρ τυλιχτό με baby ρόκα, σπανάκι και μπαλσάμικο (φανταστικό, τέλεια ψημένο, φοβερή ποιότητα και γεύση, βαθμολογία 9.5/10)

Τέλος σκασμένοι αλλά με λίγο χώρο για ένα γλυκό δοκιμάσαμε

-Μιλφέιγ με καραμελωμένα μήλα, φλάν βανίλιας σερβιρισμένο σε μία μαύρη πέτρα (ευπαρουσίαστο, εύγευστο, βαθμολογία 9/10)

Γενικά οι μερίδες ήταν σωστές σε ποιότητα, τα υλικά μπορούσες να καταλάβεις την ποιότητα, το food styling εφαρμόστηκε σε όλα σχεδόν τα πιάτα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις πολύ καλό. Μια ευγενέστατη σερβιτόρα με το χαμόγελο στα χείλη μας σέρβιρε την σαλάτα στα πιάτα μας, μας γέμιζε συνεχώς τα ποτήρια με νερό και ευγενικά μας άφηνε τα πιάτα στην μέση μιάς και θέλαμε όλα να τα μοιραστούμε.

Η κουζίνα δεν άργησε τα πιάτα μας καθόλου, ήρθαν στον σωστό χρόνο χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε.

Όταν μπήκαμε πήρε τα παλτά μας και όταν φεύγαμε έτρεξε προς την πόρτα να μας ξεπροβοδίσει και να μας δώσει τα παλτά μας. Ένας κύριος ήρθε να μας πάρει παραγγελία και όντας εξυπηρετικότατος φρόντισε να μας προτείνει πιάτα και να μας εξηγήσει λεπτομερώς ότι απορίες είχαμε σχετικά με το νου.

Value for money (3/4):

Σίγουρα δεν το λές φθηνό εστιατόριο αλλά για το μέρος, την ποιότητα, την γεύση και το σέρβις τα αξίζει τα λεφτά του. Πιο αναλυτικά οι πίτσες ξεκινάνε απο τα 11 μέχρι τα 15 ευρώ (θα μου πεις βέβαια ότι τόσο κοστίζει και στην Pizza Hut, που βεβαίως δεν συγκρίνεται), οι σαλάτες απο 7 ευρώ μέχρι 14 ευρώ, τα ζυμαρικά απο 12 μέχρι 16 ευρώ και τα κρεατικά απο 15 ευρώ μέχρι 28 ευρώ (τα φιλέτα).

Είναι ένα καλό value for money και εάν δεν σκιστείς στο φαγητό, όπως εμείς μπορείς πραγματικά να φας με 30 ευρώ το άτομο και να χορτάσεις. Στην δική μας περίπτωση μαζί με 2 ποτήρια κρασί κόστισε γύρω στα 100 ευρώ και οι 2.

Συμπέρασμα:

Ένα απο τα καλύτερα Ιταλικά της πόλης. Προσεγμένος χώρος, μενού, φαγητό και σέρβις. Πραγματικά μας έμεινε αξέχαστη η βραδία.

Viva Italia!! Brava Pausa!!!

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Παρασκευή βραδυ, είχε κερδιςει κ ο Ολυμπιακός είπαμε να το γιορτάσουμε κ να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Φθάνοντας μας υποδέχθηκε ένας ευγενικός παρκαδόρος κ μας απάλλαξε απο το άγχος του πάρκινγκ (που δεν ειναι κ το πιο εύκολο στην περιοχή)
Ο χώρος μεσα ειναι ωραίος κ ζεστός όπως κ το προσωπικό που μας υποδέχθηκε...
Δεν ήταν γεμάτο, συγκεκριμένα είχε γύρω στα 7 τραπέζια με κόσμο κυρίως ζευγάρια.
Το πρωτο πιάτο που παρηγγειλα μοσχαρίσια μάγουλα μπραιζε με κατσικίσιο τυρί, μου είπαν ότι είχε εξαντληθεί... Προχωρώ στο δεύτερο το οποίο ήταν κάποια ζυμαρικά πάλι με μοσχάρι, που και αυτό είχε εξαντληθεί....
Τελικα πήραμε ριζότο με μαύρη τρούφα, πολυ έντονη γεύση, (δε ξερω γιατί αλλά ένιωθα τη γεύση του μέχρι το άλλο πρωί.... ).
Χοιρινό με μανιτάρια, καλό.
Το κλου της βραδιάς όμως ήταν το μπιφτέκι του άντρα μου... Μπιφτέκι black angus. Ήταν τελείως άψητο.... Ο κιμάς μεσα κατακόκκινος...!! Το δώσαμε πίσω κ μας το έφεραν ψημένο... ζητώντας συγνώμη... (Τι φταίνε κ τα γκαρσόνια... ).
Ξέχασα να σας πω ότι όταν παραγγείλαμε το κρασί (visanto) μας ενημέρωσαν ότι είχαν έλλειψη απο το συγκεκριμένο....
Κάνοντας χιούμορ στο γκαρσόνι (δεν άντεξα.... ) λέω.. Που να ήταν κ γεμάτο το μαγαζί....!! Α! μου απαντάει... Πριν τον αγώνα (έπαιζε Παναθηναϊκός Ολυμπιακός) ήταν γεμάτο... (Μιλάμε για 8 η ωρα το βραδυ....!! )
Στο τέλος μας κέρασαν ένα δικό τους κρασί με γαρύφαλλο.
Ο λογαριασμός ήρθε 65 e.
Δεν θα ξαναπάμε... End of story....

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Ειναι ωραίο να μπορείς να δοκιμάσεις γεύσεις και να γνωρίσεις καινούργια μέρη με το να επιλέγεις προσφορές απο το Ίντερνετ. Προσφορά απο προσφορά βέβαια διαφέρει, και μπορεί να κρύβει παγίδες, δεν παυει όμως, να ειναι ένας τρόπος να αποκτησεις νέες γαστριμαργικές εμπειρίες. Έτσι και γω επισκέφτηκα το Pausa wine and cocktail restaurant έχοντας την τύχη να το γνωρίσω μέσω μιας προσφοράς.

Βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε Μαρούσι και Πεύκη, δεν είμαι ειδήμων των εκεί περιοχών, αλλα δεν ειναι ιδιαίτερα δύσκολο να το βρεις. Αρκεί μπαίνοντας στην Αγ. Κωνσταντίνου να προσεχεις να μην προσπεράσεις την ταμπέλα, γιατί μετά αρχίζουν τα μπρος πίσω και οι αναστροφες! Ο χώρος δημιουργεί ανάμεικτα συναισθήματα. Θα τον χαρακτήριζα λίγο ψυχρό, αλλα η γενικότερη συμπεριφορά και η εξυπηρέτηση των υπαλλήλων σε κάνει τελικά να νιώθεις οικεία.

Γύρω γύρω έχει τζαμαρία όπου έχεις οπτική έξω στο πράσινο που υπάρχει περιμετρικά, και μπαίνοντας έχει πολυ λίγα τραπεζάκια, αλλα μικρά και αλλα μεγάλα, τα τελευταία έχουν καναπέ, που δεν ξέρω ποσό βολικό ειναι αυτο για να φάει κάποιος. Προχωρώντας προς τα μεσα, ειναι το μπαρ και η σκηνή που εκτυλίσσονται τα λάιβ, και πιο μεσα έχει και αλλα τραπέζια. Τα χρώματα που επικρατούν ειναι κυρίως το μεταλλικό γκρι και το ξύλο.

Η εξυπηρέτηση για μένα ήταν εξαιρετική. Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι, χαμογελαστοί, και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν. Δεν ήταν πάνω απο το κεφάλι σου συνέχεια, αλλα όταν τους έψαχνες είχαν έρθει πριν το ζητήσεις! Μας ευχαρίστησαν όλοι για την επίσκεψη μας και μας κέρασαν σφηνάκια. Ειλικρινά, δεν ξέρω άλλοι, τι εμπειρία μπορει να έχουν απο το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλα εγώ προσωπικά έμεινα κατενθουσιασμένη.

Στα του φαγητού, παραγγείλαμε μια σαλάτα με Pecorino sardo, καρβουδισμενα αμύγδαλα, και σως βινεγκρέτ με μελι και μουστάρδα. Η αναλογία της σως ήταν πολυ καλή, καλή στο μέγεθος και δροσιστική. Απο ορεκτικά παραγγείλαμε tartare σολομού, το οποίο ήταν αρκετά καλό και επίσης ικανοποιητικού μεγέθους. Στα κυρίως πήραμε ριζότο arborio με φρέσκιες γαρίδες και κρόκο Κοζάνης. Το ρύζι ήταν σωστά χυλωμενο, οι γαρίδες ήταν μεγάλες και αρκετές, η μερίδα ήταν ικανοποιητικού μεγέθους, το μονο φάουλ ήταν ότι το ήθελα λίγο περισσότερο αλατισμένο, για τα δικά μου γούστα. Με την πρόσθεση που έκανα ήταν μια χαρά.

Τέλος, πήραμε μια πίτσα salsiccia με μοτσαρέλα, χοιρινό λουκάνικο, σάλτσα ντομάτας και μανιτάρια. Η ζύμη ήταν πολυ λεπτή και τραγανή, μεγάλου μεγέθους, αρκετά καλή. Μαζί με 2 μπουκάλια νερό και 2 ποτήρια κρασί, και σε συνδυασμό με την προσφορά πληρώσαμε 45 ευρω τα δυο άτομα με απόδειξη. Θεωρώ ότι ειναι μια καλή τιμή, οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και αρκετά γευστικές.

Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όσους θα ήθελαν να συνδυάσουν το φαγητο τους με ένα ποτό. Το συγκεκριμένο μαγαζί φιλοξενεί συχνά διαφορα μουσικά συγκροτήματα, κυρίως παρασκευές, και έτσι μπορει κάλλιστα κάποιος να απολαύσει το ποτό του μετά απο ένα καλό γεύμα.

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Επίσκεψη Παρασκευή βράδυ 6-2-15, με κουπόνι, παρέα τριών ενηλίκων και ενός παιδιού.

Γεύση:
Η σαλάτα με πρασινάδα και ντοματίνια, πολύ δροσερή. Μιλφειγ λαχανικών (κρύο πιάτο) μέτριο. Πίτσα ψημένη στον ξυλόφουρνο πολύ καλή η ζύμη. Μπιφτέκι από black agnus, χωρίς καμία γεύση. Η καρμπονάρα πάρα πολύ καλή. Για το τέλος γλυκό μιλφειγ αρκετά καλό και σουφλέ σοκολάτας με μπάλα παγωτού, μέτριο.

Εξυπηρέτηση:
Μέτρια από νεανικές ηλικίες.

Χώρος:
Ο χώρος αρκετά καλός με κεντρική σάλα μοντέρνα, πολύ καλή, αλλά λίγο ταλαιπωρημένα τα υπόλοιπα γύρω γύρω. Μια μεγάλη μπάρα και ψηλά τραπεζάκια για ποτό. Γενικά ο χώρος σε προδιαθέτει για bar και όχι για φαγητό. Βέβαια τα live που διοργανώνουν αν συμπεσεις με ζωντανή μουσική και φαγητό είναι αρκετά καλός συνδυασμός.

Value for money:
Με κουπόνι αξίζει να ξαναπάει κανείς (ειναι υπολογισμένο στην τιμή ανά άτομο, στην κριτική). Βέβαια τελικά η απόδειξη είναι είδος προς εξαφάνιση στην ΑΘήνα.

Επίσκεψη στις 05/12

Το "Pausa" είναι ενα ιταλικο εστιατόριο στο Μαρούσι, στα χαμηλα όρια του δήμου με την Πεύκη. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη μια και η Αγ. Κων/νου είναι μια κεντρική οδός, κάθετη της Κηφισίας. Την ταμπέλα του μαγαζιού είναι λίγο δύσκολο να τη δει ο ερχόμενος από Πεύκη, μια και την κρύβει ένα δέντρο, οπότε μαλλον όταν θα φτάσετε στην Κηφισίας, κάντε 180 μοιρες αναστροφή και ξαναψάξτε(τουλαχιστον αυτό έπαθα εγω! ).

Ο χώρος είναι μια μεγάλη αίθουσα, η οποία χωρίζεται σε ενα μικρότερο προθάλαμο και τον κυρίως χώρο με την μπάρα και τα τραπέζια. Το "Pausa" αυτοπροσδιορίζεται ως "wine and coctail restaurant". Αυτό εγω το καταλαβα ως εξης: Η μουσική θα είναι σε τέτοια επίπεδα που να θυμίζει bar-restaurant. Αν ήταν μεγάλη η παρέα, πιστεύω ότι λόγω μουσικής δε θα ακούει ο ένας τον άλλο με ευκολία. Επίσης επιτρέπεται το κάπνισμα ή μάλλον λάθρα δεν απαγορεύεται. ΟΚ ο χώρος δεν είναι στριμωγμένος αλλά σε wine and coctail restaurant το καπνισμα δε βοηθάει. Βεβαια είμαστε στην Ελλάδα, οποτε αυτό δεν το κρατάω εναντίον του ιδιοκτήτη. Ο χώρος είναι καλαίσθητος και αν εξαιρέσεις το θέμα της μουσικής, που άλλους μπορεί να μην ενοχλήσει ήταν προσεγμένος και ευχάριστος.

Πάμε όμως στο φαγητό:

ΟΙ επιλογές είναι οι κλασσικές ιταλικές, με ριζότο, πίτσα και ζυμαρικά, κάποια από αυτά χειροποίητα αλλά έχει και επιλογες σε κρέας και ψάρι.

Πήραμε μια Bruschetta με mozzarella, ντοματάκι καρέ και βασιλικό καλή μερίδα (6 μπρουσκέτες), αλλά όχι αξιομνημονευτη εκτέλεση. Δεν ήταν ότι δεν ήταν νόστιμη, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. ΜΙα πρασινη σαλάτα με Pecorino, avocado σε vinegrette απο μουσταρδα και μελι. Πολύ καλή εκτέλεση, ίσως λίγο παραπάνω sause για να δέσει, αλλά με ικανοποιήσε και η ποσότητα και η γεύση. Καμία τσιγγουνιά στα υλικά.

Για κυρίως αποφύγαμε τα ζυμαρικά, μια και είπαμε να τσιμπησουμε και πήραμε μια pizza. ΟΙ πίτσες ήταν ενδιαφέρουσες και ειπαμε να δοκιμάσουμε μια άσπρη pizza με σπανάκι σωτε, ρικότα, κρεμα παρμεζάνα και σπασμενο πράσινο πιπέρι. Η ποσότητα καλή, το ζυμαρι λεπτό, αλλά η pizza δεν ηταν η γευστική πανδαισία που περίμενα. Την έφαγα χωρίς παράπονο βεβαια.

Η εξυπηρέτηση ήταν σχεδόν τέλεια. Ζητήσαμε να μεταφερθούμε σε τραπέζι για 4 (είμασταν 2) για να είμαστε πιο άνετα, και το αίτημα έγινε αποδεκτό χωρίς δισταγμό, μια και υπηρχε ελεύθερο τραπέζι, λόγω περασμένης ώρας. Εξυπηρέτση γρηγορη, με χαμόγελο και καθόλου σνομπ. Το μόνο που έχω να προσάψω είναι ότι παρά το ότι ερωτηθήκαμε εαν θελουμε ψωμί με το γεύμα μας, δεν ερωτηθήκαμε για το νερό βρύσης και κατευθείαν ανοίχθηκε εμφιαλωμένο. Βέβαια τοποθετήθηκε σε σαμπανιέρα και ήταν άμεσα προσβάσιμο. ΕΠίσης όταν τη δεύτερη φορά ζήτησα νερό κανάτας, το αίτημα μου έγινε αποδεκτό χωρίς κανένα μορφασμό δυσαρέσκειας. Άριστα 4.

Στο δια ταύτα. Για τα παραπάνω χωρίς νερό και μια coca, 30 περίπου ευρώ. Κανονικα η απόδειξη. Δεν προσφέρθηκε κάτι, αλλά δεν το θεωρώ υποχρεωτικό.

Αν αξίζει τα λεφτά του και αν θα ξαναπήγαινα;

Στη βαθμολόγηση προβληματίστηκα, μια και ήθελα να βάλω 2,5 στη γεύση-2,5 στο vfm.
Ούτως η αλλιώς είναι λίγο μακριά από τον τόπο δραστηριοποίησης μου.
Μπορεί να πάω στο μέλλον γα να δοκιμάσω τα ζυμαρικά του, αλλά όχι σύντομα.

ΥΓ Εχει και site pausa. gr για περισσότερες λεπτομέρειες.

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Πήγαμε στο pausa μία μέρα που είχε menu και βραδιά tango
Ίσως να μην είναι χαρακτηριστική ημέρα του εστιατορίου και να μην είναι πάντα έτσι.
Δεν είχαμε επιλογή καταλόγου άλλα υπήρχε μενού που έπαιρνες υποχρεωτικά. Σούπα-Σαλάτα-Ραβιόλι-Κυρίως

Γευση: 2/4 Η σούπα και τα ραβιόλι ωραία. Η σαλάτα δεν μας άρεσε καθόλου ούτε το κυρίως. Πολύ λίγη φαντασία. Απλά προσφέρονταν σε μεγάλα πιάτα προκειμένου να δείξουν gourmet

Εξυπηρέτηση: 1/4 δεν είναι ότι έρχονταν τα πιάτα και κανένας δεν μας εξηγούσε ΤΙ ΤΡΩΜΕ. (αφού το μενού δεν ήταν κάπου γραμμένο ούτε το είχαμε παραγγείλει εμείς- γι αυτό και παραπάνω δε λέω τι φάγαμε γιατί δεν ξέρω ).. είναι οτι δεν μας είπαν ένα "καλή όρεξη" ή "στην υγειά σας". ΚΑΨΙΜΙ

Χώρος: Μετά την ανακαίνιση ο χώρος χάλασε όπως και όλα τα άλλα σύμφωνα με την εμπειρία μας. Στην είσοδο έχει κάτι πλαστικά κομμάτια κρέας και τα τριαντάφυλλα τις οροφής (χαρακτηριστικό του μαγαζιού) αντικαταστάθηκαν από παρωχημένα urban κάδρα. Επίσης την ημέρα που πήγαμε ήταν ΤΟΣΟ στριμωχτά που ο σερβιτόρος συχνά μας σκουντούσε για να περάσει.

VFM: Τιμές μέτριου-καλού εστιατορίου, εξυπηρέτηση καραβιού, χώρος πιτσαρίας, και γεύση όχι επαγγελματία που προσπαθεί να εντυπωσιάσει την παρέα του.. ανεπιτυχώς.

Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Το φαγητό ήταν αρκετά καλό και νόστιμο, και οι τιμές του κανονικές.

Αυτό που μου χάλασε τη διάθεση ήταν το περιβάλλον. Μία μπάντα έπαιζε λάιβ λαϊκά και δεν ταίριαζε καθόλου στο κλίμα του μαγαζιού.

Αναγκάστηκα να φύγω πολύ γρήγορα χωρίς να ευχαριστηθώ το φαγητό μου, το οποίο με μια πιο απαλή ρομαντική μουσική που θα ταίριαζε κ περισσότερο στον χώρο, θα το απολάμβανα πραγματικά.

Πλέον δυστυχώς θυμάμαι πολύ πιο έντονα τη βαβούρα παρά το φαγητό αυτό καθ' αυτό.

Χρήσιμη;