Ιταλική κουζίνα με σπεσιαλιτέ το ριζότο. Και μεσημέρι.

11 Ιαν 2016

Μετα τις καλες κριτικες που διάβασα ηθελα να επισκεφτω το συγκεκριμενο καταστημα και η στιγμη ηρθε χτες στο μεσημεριανο μου διαλειμμα απο τη δουλεια. χαιρομαι γιατι τουλαχιστον δε πηγε χαμενη η ταλαιπωρια που τραβηξαμε ωστε να βρουμε πάρκινγκ στην περιοχη. ειναι το απιστευτο μειον και ηταν ευτυχως το μονο.

οταν φτασαμε η εξω εικονα του μαγαζιου δε μας προϊδέαζε για το ποσο ωραιος ειναι ο εσωτερικος του χώρος. εκπληκτικη ατμοσφαιρα και διακοσμηση, ομορφα χρώματα και ωραια επιλεγμενα αντικειμενα. απο τους πιο ωραιους εσωτερικους χώρους κατα τη γνωμη μου.

αφου καθίσαμε ηρθε η ευγενεστατη σερβιτορα η οποια καθ'ολη τη διαρκεια του γευματος ηταν διακριτικα παρουσα. αμεσως επαιρνε τα πιατα απο μπροστα μας και επισης θετικα με εντυπωσιασε οτι οταν τελειωσαμε τα κυριως και θα τρώγαμε γλυκο, ηρθε με με ενα πανι που μοσχοβολουσε λεμονι και καθαρισε το τραπεζι μας χωρις καν να εχει λερωθει.

στα φαγητα τωρα. φυσικα το Pausa δεν ειναι ενα φτηνο μαγαζι. τουναντιον ανηκει στην κατηγορια των gourmet και ακριβων μαγαζιων. συνεπως δεν ειναι μεν για καθε μερα αλλα μια στο τοσο θεωρω οτι ειναι οτι πρέπει.
για αρχη μας εφεραν για καλοσώρισμα μια σουπα καροτου. δεν εχω φαει κατι πιο νοστιμο απο ενα τοσο απλο υλικο.

παραγγείλαμε μια σαλατα με βαλεριανα iceberg & Radicchio, Prosciutto Πάρμας, Παρμεζάνα Reggiano & λιαστή ντομάτα σε βινεγκρέτ balsamico (10.80€). δεν ηταν ασχημη αλλα θεωρω οτι για αυτο που προσέφερε ηταν αρκετα ακριβη και δεν εκανε τη διαφορα στη γευση.

για κυριως πηραμε Μοσχαρίσια μάγουλα μπρεζέ σε κρασί Chianti, πουρέ καπνιστής πατάτας και τρουφάκια από κατσικίσιο τυρί (15,50€). πραγματικα μιλαμε για ενα θεικο πιατο. πεντανοστιμο, το κρεας να λιωνει στο στομα, ο πουρες εξαιρετικος και η ποσοτητα αρκουντος ικανοποιητικη. ενθουσιαστηκα απο αυτο το πιατο και επισης

Μπιφτέκι από κιμά black angus με καπνιστή μαγιονέζα, πατάτα νέας γης, sauce γιαουρτιού και ψητά λαχανικά 15,80€. επισης ενα πολυ ωραιο πιατο με δυο μεγαλα ζουμερα μπιφτέκια.

κλεισαμε το φαγητο μας με γλυκο σουφλε με τριλογια σοκολατας 7.50€. επισης ενα γλυκο εξαιρετικο για τους λατρεις της σοκολατας που ομως δε σε λιγωνε απο τη πολυ ζαχαρη. γενικα ενα υπέροχο γεύμα σε εναν εξαιρετικο χώρο που μαζι με μπουκαλι εμφιαλωμενο (για το οποιο ομως δεν ερωτηθηκαμε) και το ψωμακι ανηλθε 57,40€ για 2 άτομα. το προτεινω και δεδομενα θα ξαναπαω

25 Νοε 2016

Επισκεφτήκαμε το Pausa για να γιορτάσουμε μαζί τους 2 μήνες από την στιγμή που παντρευτήκαμε: ) Αν και είχα μαζί μου την κάρτα Αθηνόραμα, ξέχασα να την επιδείξω και χάσαμε την έκπτωση που μας δίνει αλλά δεν με ένοιαξε αφού οι γεύσεις με αποζημίωσαν!

Καταρχήν υπάρχει δωρεάν χώρος στάθμευσης που για μένα είναι μεγάλο "συν". Η περιοχή δεν είναι δύσκολη για να παρκάρεις αλλά και πάλι γλυτώνεις την συγκεκριμένη πίεση. Ο χώρος του εστιατορίου ζεστός, κομψά διακοσμημένος με λίγες μεν παρέες αλλά ο κόσμος στα Βόρεια Προάστια έχει "αυτό τον αέρα" που λίγοι άνθρωποι φαίνεται να γεμίζουν όλο το μαγαζί. Με λίγα λόγια "καλός κόσμος".

Το μενού είναι τυπικό ιταλικό, χωρίς μείζονες ελληνικές επιρροές. Πήραμε 2 ορεκτικά: το ένα με σπαράγγια τυλιγμένα σε φέτες μπέικον και αυγά ποσέ (απλά καταπληκτικό, ποτέ δεν πίστευα ότι θα φάω συνδυασμό σπαραγγιών και αυγών ποσέ στην Αθήνα!!! ) και ένα άλλο με μανιτάρια πορτομπέλλο σαν βάση και από πάνω από πολύ ωραία κρέμα με τυρί, με γαρνιτούρα σαλάτας. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερη εισαγωγή από αυτή!

Η γυναίκα μου προτίμησε τα φετουτσίνι, πολύ γευστικά και αλ ντέντε, με διακριτική τη γεύση σκόρδου. Εμένα με εντυπωσίασε η πίτσα καρμπονάρα (από πάνω είχε και 2 αυγά). Ενώ γευστικά μου άρεσε, το πάχος της ζύμης ήταν ελαφρά μεγαλύτερο από τις τυπικές ιταλικές πίτσες (δε μιλάμε για τις πίτσες της Pizza Hut και της Dominos) και εδώ είναι που διέκρινα μια μικρήηηηη ελληνική επιρροή για να μπορεί το εστιατόριο να πουλάει πίτσα και στην περιοχή (εφόσον παρέχεται και delivery/take away).

Το φαγητό συνοδεύτηκε με ένα καταπληκτικό κόκκινο κρασί από τους Αμπελώνες Αντωνοπούλου, που πρότεινε η manager του μαγαζιού. Στο τέλος ζητήσαμε και δοκιμάσαμε σιτσιλιάνικο κανόλο, ακριβώς ίδιο στη γεύση με ένα που είχαμε φάει σε ένα παραδοσιακό εστιατόριο της Σικελίας στη Ρώμη! Η Manager μας προσέφερε επίσης ένα αλκοολούχο aperitif που έμοιαζε με ένα (πετυχημένο) limoncello που αντί του λεμονιού έχει σαν βάση την αρμπαρόριζα! Της υποσχεθήκαμε ότι θα γράψουμε κριτική και ιδού!: )

Η εξυπηρέτηση άψογη, αποτελεσματική, γρήγορη και διακριτική. Χαρακτηριστικά θα αναφέρω ότι ενώ είχαμε παραγγείλει μπουκάλι κρασιού, μας έφεραν αρχικά ένα ποτήρι το οποίο μας κεράστηκε τελικά, όπως καταδείχθηκε στο λογαριασμό.

Φάγαμε αρκετά καλά και πήραμε μαζί και πακετάκι: πληρώσαμε συνολικά 70Ε, με κρασί, 2 ορεκτικά, 2 κυρίως και ένα επιδόρπιο. Προσωπικά, θεωρώ ότι οι τιμές αντανακλούν την ποιότητα αλλά και την ποσότητα αφού θα μπορούσαμε να είχαμε αρκεστεί στα κυρίως μας και μόνο.

Θα το επισκεφτούμε σύντομα, οπωσδήποτε!

22 Νοε 2016

Παρασκευή βραδυ, είχε κερδιςει κ ο Ολυμπιακός είπαμε να το γιορτάσουμε κ να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Φθάνοντας μας υποδέχθηκε ένας ευγενικός παρκαδόρος κ μας απάλλαξε απο το άγχος του πάρκινγκ (που δεν ειναι κ το πιο εύκολο στην περιοχή)
Ο χώρος μεσα ειναι ωραίος κ ζεστός όπως κ το προσωπικό που μας υποδέχθηκε...
Δεν ήταν γεμάτο, συγκεκριμένα είχε γύρω στα 7 τραπέζια με κόσμο κυρίως ζευγάρια.
Το πρωτο πιάτο που παρηγγειλα μοσχαρίσια μάγουλα μπραιζε με κατσικίσιο τυρί, μου είπαν ότι είχε εξαντληθεί... Προχωρώ στο δεύτερο το οποίο ήταν κάποια ζυμαρικά πάλι με μοσχάρι, που και αυτό είχε εξαντληθεί....
Τελικα πήραμε ριζότο με μαύρη τρούφα, πολυ έντονη γεύση, (δε ξερω γιατί αλλά ένιωθα τη γεύση του μέχρι το άλλο πρωί.... ).
Χοιρινό με μανιτάρια, καλό.
Το κλου της βραδιάς όμως ήταν το μπιφτέκι του άντρα μου... Μπιφτέκι black angus. Ήταν τελείως άψητο.... Ο κιμάς μεσα κατακόκκινος...!! Το δώσαμε πίσω κ μας το έφεραν ψημένο... ζητώντας συγνώμη... (Τι φταίνε κ τα γκαρσόνια... ).
Ξέχασα να σας πω ότι όταν παραγγείλαμε το κρασί (visanto) μας ενημέρωσαν ότι είχαν έλλειψη απο το συγκεκριμένο....
Κάνοντας χιούμορ στο γκαρσόνι (δεν άντεξα.... ) λέω.. Που να ήταν κ γεμάτο το μαγαζί....!! Α! μου απαντάει... Πριν τον αγώνα (έπαιζε Παναθηναϊκός Ολυμπιακός) ήταν γεμάτο... (Μιλάμε για 8 η ωρα το βραδυ....!! )
Στο τέλος μας κέρασαν ένα δικό τους κρασί με γαρύφαλλο.
Ο λογαριασμός ήρθε 65 e.
Δεν θα ξαναπάμε... End of story....

Αγ. Κωνσταντίνου 46 & Ηφαίστου 3, Μαρούσι