GREAT WALL

Κίνα & Ν. Ασία

Β. Αμαλίας 1 (στο σταθμό του Ηλεκτρικού), Μαρούσι [Χάρτης]

Κίνα & Ν. Ασία - Μαρούσι, Αθήνα

Με την ασιατική κουζίνα πρωτοσυστήθηκα στα πολύ νιάτα μου στο εξωτερικό και έκτοτε ξεκίνησε μια σχέση αγάπης.
Στην Ελλάδα φυσικά δεν κατάφερα να βρω το αντίστοιχο του εξωτερικού (έξοχη γεύση, ποιότητα, ποσότητα, τιμές κοινώς vfm) εκτός επό 1-2 πολύ ακριβά και πολύ γνωστά ασιατικά των Β. Π. τα οποία όμως δεν τα άντεχε η τσέπη μου παρά μόνο για επισκέψεις μία στο τόσο (όταν πηγαίναμε κάπου καλά... ).

Εδώ και μία εβδομάδα ο σύζυγος ονειρεύεται κινέζικο(! ?) πρότεινε μάλιστα και ένα κινέζικο στο Μαρούσι στο οποίο πηγαίναμε κάποτε στο παρελθόν και ήταν αρκετά καλό.
NEW GREAT WALL λοιπόν, Σάββατο βράδυ αρχές Ιουνίου, στο κέντρο του Αμαρουσίου, καταφθάνουμε στο χώρο -που δε λέει κάτι- ουσιαστικά τα γνωστά άθλια πλαστικά τα οποία προστατεύουν από καιρικές συνθήκες και στην προκειμένη περίπτωση προσφέρουν το μοναδικό χώρο αφού ο μέσα χώρος είναι πολύ περιορισμένος,. Ο σύζυγος -γέννημα θρέμα Αμαρουσίου- μας είπε πως ο χώρος ξεκίνησε ως καφετέρια στα χρόνια τα τότε -προφανώς έως σήμερα πολύ λίγες αλλαγές πρέπει να έχουν γίνει στο κτιριακό κομμάτι...
Στο αρνητικό -και το αναφέρω γιατί είναι πολύ ενοχλητικό- είναι τα πολύ στριμωγμένα τραπέζια (όλοι οι καλοί χωράνε?) και η οχλοβοή που συνεπάγεται.

Η έκπληξή μας ήταν στο ότι υπήρχε μπουφές Σάβαβτο βράδυ (συνήθως τις Κυριακές προσφέρεται μπουφές) και στην πληρότητα του μαγαζιού.
Στο service δύο νεαροί ασιάτες -από ότι κατάλαβα ελληνοποιημένοι ίσως και μεγαλωμένοι στην Ελλάδα, μαζί με ένα μεσήλικα έλληνα (πιθανόν ο ιδιοκτήτης) οι οποίοι είτε σέρβιραν όσους αποφάσιζαν να παραγγείλουν από το MENU είτε τους υπόλοιπους με ποτά κλπ.
Αποφασίσαμε να ¨παίξουμε¨ μπουφέ για να δοκιμάσουμε αρκετές από τις προσφερόμενες γεύσεις.
Από τον μπουφέ επιλέξαμε και βάλαμε στο κέντρο για να δοκιμάσουμε όλοι:

Και τις δύο σαλάτες που υπήρχαν, η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα μόνο μία μπουκιά οπότε δε συγκράτησα τη γεύση, φαινόταν πάντως φρεσκοκομμένη.
Σούσι -για τη μία και μοναδική της παρέας που το τρώει και δεν είμαι εγώ- και έμεινε ευχαριστημένη.
Νουντλς και πάπια που πάλι δε δοκίμασα -οι υπόλοιποι της παρέας είπαν ότι η πάπια ήταν πολύ καλή, τα νουντλς συμπαθητικά.
Spring rolls αδιάφορα όση sauce και να έβαζες, σε αντίθεση όμως με τα τηγανητά ραγκούν τα οποία ήταν πολύ γευστικά.
Μοσχάρι σετσουάν καλό, χοιρινό γλυκόξυνο πολύ καλό, γαρίδες με ψιλοκομμένα λαχανικά πολύ νόστιμο πιάτο, το ρύζι καμία σχέση με το original ασιατικό, αλλά δεδομένου ότι όλα αυτά τα πιάτα που αναφέρω έχουν ανάγκη το ρύζι, βάλαμε λίγο στο πλάι του πιάτου μας για να συνοδεύσει τα ¨κυρίως¨.
Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με λευκό ξηρό χύμα κρασί (2 1/2 lt).

Να ξαναπώ ότι είμαι fun της ασιατικής κουζινας, οπότε δεν μπορώ να είμαι πολύ αυστηρός κριτής.
Σαφώς υπήρχε περισσότερο λάδι σε κάποια φαγητά, σίγουρα έχω φάει πολύ καλύτερης ποιότητας/γεύσεις πιάτα, αλλά απ' την άλλη μεριά αυτό το μέρος λειτουργεί κάτι σαν ταχυφαγείο με κόστος μπουφέ euro 15,00/άτομο έτσι σε 3 ώρες που καθίσαμε ανανεώθηκε η πελατεία 2 φορές!!!, κάτι σπάνιο στις ημέρες μας- οπότε οι προσδοκίες μας πρέπει να εναρμονιστούν με το προσφερόμενο προϊόν.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι αυτο που προσφέρει δεν είμαι σίγουρη εάν
ανταποκρίνεται στα euro 15,00/άτομο -χωρίς ιδιαίτερη ανάγκη σε service αφού ο μπουφές είναι self service άρα μιλάμε για επικουρική εξυπηρέτηση, χωρίς κανένα περιβάλλον/χώρο, μήπως είναι ακόμη ένα υπερτιμημένο προϊόν?

Τελικό κόστος euro 23,00/άτομο (μαζί με το κρασί) δεν το λες και φτηνό....
Απόδειξη κανονικά και μπράβο τους!

Κίνα & Ν. Ασία - Μαρούσι, Αθήνα

Δεν είμαι ο μεγαλύτερος φαν του κινέζικου αλλά μετά από πρόταση φίλης μαζευτήκαμε 5 άτομα και ανεβήκαμε Μαρούσι για το New Great Wall που θεωρείται καλό σε γεύση με νορμάλ τιμές αλλά αδιάφορο χώρο λίγα μέτρα πίσω από τον σταθμό του ηλεκτρικού δίπλα στην πλατεία/πάρκο με την παιδική χαρά.

Η φάτσα όντως αδιάφορη (σε φάση συνοικιακή ταβέρνα με ναυλον) να πιάνουμε το πεζοδρόμιο και οι σόμπες να βοηθάνε κάπως με το κρύο, ήμασταν πάνω στο δρόμο με τον ηλεκτρικό να περνάει για το soundtrack ανα δεκάλεπτο. Μέσα μικρός χώρος, πρόχειρος και αδιάφορη διακόσμηση (κόκκινα φαναράκια και δράκο έχει και το κινέζικο με τα ρούχα) αλλά τελικά καλύτερα έτσι παλιακό παρά τα δήθεν που χρεώνουν τον κούκο/πάπια αηδόνι. Η τουταλέτα κρυμμένη κάπου στο πατάρι αλλά καθαρή.

Προσωπικό ευγενέστατο αν και την Κυριακή μόνο τα ποτά φέρνανε αφού πήγαμε για τον μπουφέ… που σημαίνει με 15ευρώ τρώς όσο θέλεις + πληρώνεις εξτρά ότι πιεις φυσικά. Το μεσημέρι ήταν φουλ σε κόσμο με ελάχιστα άδεια τραπέζια, εμείς είχαμε κάνει κράτηση για να είμαστε σίγουροι. Με χαμόγελο, εξηγούσαν τα του μπουφέ στα ελληνικά, χαιρετούρες/ευχαριστίες στο τέλος, όλα καλά.

Δεν είχε τρελή ποικιλία αλλά όλοι βρήκαμε γρήγορα αυτό που μας άρεσε μετά από τις πρώτες αναγνωριστικές κινήσεις (που σημαίνει βάζεις σα λιμασμένος λίγο από όλα για να γυρίσεις να ξαναγεμίσεις αυτό που σου αρέσει καν να φας σαν άνθρωπος). Οσα τελειώνανε τα ανανεώνανε γρήγορα και έτσι ήταν ζεστά όλα τους, ειδικά στα κρεατοειδή (κοτόπουλα, πάπιες κτλ).

Το ρυζάκι καλό με διάφορα λαχανικά, τα νουντλς υποφερτά, και βέβαια οι διάφορες κροκέτες, τα όχι τόσο τραγανά spring rolls, τα (γλυκά) κινέζικα ψωμάκια, και κάτι σαν τυροπιτάκια, όλα ήταν γενικά οκ και ταχαμε στη μέση να παίζουν αν και δεν ενθουσιάστηκα εκτός από ένα που είχε φιλαδέλφεια μέσα. Η πάπια ήταν καλή πάντως, όπως και η καυτερή/ξινή σούπα που ενθουσίασε τουλάχιστον 2 από την παρέα. Μια φίλη τσάκισε τα σούσι και το καραμελωμένο κοτόπουλο αλλά εμένα με χάλασε και τα άφησα γρήγορα αφού βαρέθηκα να δοκιμάζω τις διάφορες γλυκόξυνες σάλτσες μέχρι να πετύχει ο συνδυασμός (στο σπίτι πιο γρήγορα βρήκα χρώμα για τους τοίχους).

Δοκιμάσαμε και το σάκε (7,50e) ενώ το νερό ήρθε εμφιαλωμένο (1,60e)
Στο μενού είχαν 4 γλυκά (3,50-3,90e) αλλά στον μπουφέ είχαν την τηγανιτή μπανάνα με μέλι (ε θέλαμε και σοκολάτα τότε, ντάξει κολλήματα), προφανώς θα θέλαμε το τηγανιτό παγωτό αλλά το πουλάγανε ξεχωριστά και δεν είχε νόημα.

Ο λογαριασμός ήρθε με τα κλασικά fortune cookies αλλά χωρίς απόδειξη οπότε έμεινα να διαβάζω το χαρτάκι μου:
Το ψωμί σήμερα είναι καλύτερο απ'ότι το κέϊκ αύριο.