67 χρόνια ιστορίας συνοδεύουν το όνομα του Ασβεστόλακου. Ένα κουτούκι που παρότι έμεινε αναλλοίωτο στο χρόνο, και μας θυμίζει αλλοτινές εποχές, φροντίζει να αναβαθμίζεται στο κομμάτι της γαστρονομίας, της μουσικής και της υπηρεσίας..
Το συμπαθητικό κουτούκι που άνοιξε ο παππούς των σημερινών ιδιοκτητών έχει αλλάξει αρκετά. Το μαγαζί πλέον δεν προσφέρει μόνο κεφτέδες, σαρδέλες και ρετσίνα μεσογείων.. Το μενού μπορεί να χαρακτηριστεί σαν δημιουργική ελληνική κουζίνα βασισμένο σε γεύσεις από διάφορες περιοχές της Ελλάδος αλλά και δημιουργίες του Chef - Ιδιοκτήτη Γιάννη Ιωαννίδη.
Η ζωντανή μουσική έγινε αναπόσπαστο κομμάτι και μουσικά events γίνονται επίσης κάθε μήνα.

Ανοικτά Τρίτη με Πέμπτη από τις 17:00 μεχρι αργα το βράδυ. Παρασκευή με Κυριακή ανοικτά από το μεσημέρι! Ζωντανή μουσική καθημερινά απο Σεπτέμβριο μέχρι Μάιο

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

27 Ιουν 2018

Ασβεστόλακος update, με διαφοροποιημένη αυτήν τη φορά τη βαθμολογία μου σε σχέση με την περσινή και καλοπροαίρετες πάντοτε επισημάνσεις για ένα μαγαζί που δεδηλωμένα αγαπώ.
Θα αναφερθώ συνδυαστικά, και ευελπιστώ συνοπτικά, στις 2 πιο πρόσφατες επισκέψεις μου, Πρωτομαγιά 3 άτομα και 17 Μαίου 2 άτομα, αμφότερες με κράτηση etable συνοδεία μικρής έκπτωσης.

Σκεφτόμουν το 4άρι και για το χώρο, μόνο για το γεγονός ότι τα τραπεζάκια στην αυλή/ πεζόδρομο όπου αράξαμε και τις 2 φορές, είναι για μένα ό, τι αμεσότερο σε τηλεμεταφορά στο πλακόστρωτο χωριού ή νησιού, με όλη την απέριττη απλότητα και χαλάρωση που δεν χρειάζεται να περιγράψεις. Μιας και εσωτερικά όμως δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή - και δεν χρειάζεται κιόλας - θα διατηρήσω το 3άρι της περσινής μου κριτικής.

Στην εξυπηρέτηση μάλλον ο παράγοντας τύχη καθόρισε τις τελικές εντυπώσεις, ένα γλυκύτατο πλάσμα μες στο χαμόγελο την 2η φορά απάλυνε τις χλιαρές εντυπώσεις της Πρωτομαγιάς όπου - λόγω ημέρας; - υπήρξαν μικροαστοχίες και θεματάκια, βλ. παρακάτω.

Το μενού προσφάτως αλλαγμένο, με αφαιρέσεις πιάτων, που ίσως δεν προχώρησαν; Και με προσθήκες νέων που όμως είναι "παλιά" ή "παλιακά" με την έννοια του κλασικού μαμαδίστικου και αγαπημένου που έχει χαρακτηρίσει τον Ασβεστόλακο στο παρελθόν. Αυτό για μένα δείχνει εγρήγορση και κεραίες δορυφορικές στον παλμό της εποχής, στην αυτοδίκαιη επιστροφή σε απλές συνταγές, με ένα touch προόδου.

Γι' αυτό πλέον η τιμολόγηση συμβάδισε ανάλογα και γι'αυτό, εδώ, θα δώσω καθαρό 4άρι. Πιο χαμηλές τιμές - πιο vfm εμπειρία (ας δώσω κι ένα παράδειγμα: ριζότο τση Κρήτης πέρυσι 8,80, ριζότο/κριθαρότο φέτος 7€. Αν ξέρετε κι άλλους που μείωσαν τιμές, του ΦΠΑ μεσουρανούντος, παρακαλώ ενημερώστε με).

Από την άλλη όμως το θέμα "άρτος χωρίς θέαμα 0,90/ άτομο" προβληματίζει αρκετά, όταν όλη η περιγραφή του καταλόγου (κριτσίνια κτλ) πάει περίπατο, εξόν κάποιες λίγες φέτες βαρετού ψωμιού.

Ρώτησα τί συνέβη με το ντιπάκι τυροκαυτερής που μέχρι πρότινος πρόσφεραν. Την πρώτη φορά μου απάντησαν ότι τους είχε τελειώσει. Μη αποδεκτή απάντηση, όταν 3 λεπτά αργότερα μας έφεραν κατά λάθος την 3λογία αλοιφών - που δεν είχαμε παραγγείλει, ήταν για άλλο τραπέζι - με την τυροκαυτερή καμαρωτή καμαρωτή. Ρώτησα και τη δεύτερη φορά, πού πήγε η τυροκαυτερή οεο; και μου είπαν ότι ο μάγειρας θα αλλάξει σύντομα το μενού και τα ντιπ (;).

Δεν έβγαλα άκρη. Σίγουρα πάντως ενοχλεί η χρέωση 1,80 ή 2,70€ για σκέτο ψωμί! Δεν ταιριάζουν στο κουτούκι Ασβεστόλακος τέτοιες πρακτικές.

Στο κομμάτι γεύση, ο πήχυς διατηρείται αρκετά ψηλά, αλλά σίγουρα μπορεί και καλύτερα, μιας και κάποια πιάτα θέλουν ακόμη δουλίτσα. Από όσα δοκιμάσαμε:

H κοτοσαλάτα επιδοκιμάστηκε παμψηφεί, με τα διπλοπαναρισμένα τραγανά φιλετίνια κοτόπουλου να μπλέκονται μέσα στις πρασινάδες το τριμμένο καρότο και τα κρουτόν, καθώς το σύνολο δροσίζεται ευχάριστα με μια γιαουρτοσώς, αρωματισμένη με δυόσμο (7,50€).

Αρκετά καλή και η φακοσαλάτα (φακές με σύγκλινο Μάνης, τεράστια ποσότητα που ενδέχεται να σας φουσκώσει, 5,50€), με το πρωτότυπο λάδι αγριομάραθου να την ντύνει, και λίγο περισσότερο δεν θα ήταν κακό. Γενναία κομμάτια ψητού χαλουμιού στην κορυφή και στη βάση καρέ ντομάτας και πρασινάδες που δεν στερούν τον πρώτο ρόλο από τις φακές Φενεού που κυριαρχούν έτσι κι αλλιώς.

Η φάβα, αγαπημένη από παλιά, λεία, ζεστή, αρωματική λόγω τρουφέλαιου, με κρεμμύδι και απάκι σε κύβους, σταθερή αξία, μένει ως γεύση στο μυαλό (6 €), όπως μένουν και οι τυρολουκουμάδες με μαρμελάδα ντομάτας ( 7 αφράτα τεμάχια, 5 €, στη ζύμη τους δεν κυριαρχεί η αλευρίλα αλλά ο τριπλός συνδυασμός ανθότυρο, ξυνομυζήθρα και κατίκι Δομοκού, σε ψαγμένο κοντράστ με την όξινη μαρμελάδα).

Εξαιρετικά μας φάνηκαν και τα μανιταροπιτάκια σε φύλλο κρούστας (4 τμχ 5,80€) η γέμισή τους απίθανα αρωματική και κρεμώδης ελέω κατικίου/ πικάντικη ελέω γραβιέρας. Είναι λόγος άμεσης επιστροφής!

Αδύναμη ξεθωριάζουσα ανάμνηση τα πικάντικα αυγά με σουτζούκι (6€). Βαρύ λαδερό πιάτο, πανιασμένες οι πατάτες και λαδοπνιγμένα τα λαχανικά, αρπαγμένο το ψωμάκι σε τριγωνάκια που συνόδευε το πιάτο. Δεν θα το επέλεγα ξανά, καλή ιδέα άτυχη εκτέλεση.
Παρομοίως και η εναλλακτική του μουσακά (ρολό μουσακά 7€) που μου καλλιέργησε προσδοκίες με την περιγραφή του - κρέμα καπνιστής μελιτζάνας - αλλά με χάλασε γευστικά. Νόστιμος ο κιμάς και η μελιτζάνα που τον τύλιγε αλλά μια έντονη ξινίλα στη γεύση της κρέμας του, σχολιάστηκε πολύ αρνητικά. Δεν μπόρεσα να καταλήξω αν υπήρχε όντως αστοχία ή αν εμείς το κρίναμε λάθος. Η γεύση όμως, ο τελικός κριτής, ήταν δυσάρεστα η μη αναμενόμενη. Έμεινε αρκετό στο πιάτο.

Το κριθαρώτο με λάδι τρούφας και καρεδάκια λαχανικών, μου φάνηκε λίγο άτονο και κάπως στεγνωμένο. Στους άλλους άρεσε πολύ ( το αναιμικό άρωμα τρούφας προφανώς ) και γι'αυτό τους παραχώρησα και το μερίδιό μου (7 €). Έχοντας απολαύσει το ίδιο πιάτο στα Φουρνό το στάνταρ μου βρίσκεται στο Θεό... Αρκετά νόστιμα όμως τα 4 μπιφτεκάκια γαλοπούλας ζυμωμένα με μπέικον και διάφορα μυρωδικά, δίνοντας γεύση σε αυτό τον αδιάφορο κιμά πουλερικού. Στο πιάτο υπήρχε και μικρή (σαν) χωριάτικη σαλάτα, ενώ το δροσερό όξινο τσαλαφούτι στην κορυφή του έδωσε χαρακτήρα (7,50€).

Τελευταίο, όπως συνηθίζω, άφησα το πιο αγαπημένο πιάτο, που δεν είναι άλλο από το χουνκιάρ. Στοχοποιημένη επιλογή, όπου το βρω το εκτελώ, άψογα φτιαγμένο και από τον Ασβεστόλακο με έναν υπέροχο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας και σιγομαγειρεμένο για 3,5 ώρες το κοκκινιστό μοσχαρίσιο μάγουλο, τρυφεράδας που αδυνατώ να περιγράψω. Ένα τέλειο αρτιότατο πιάτο, γευστικά, ποσοτικά, τιμολογιακά (9€).

Highlight εξακολουθούν να είναι οι πάντα κερασμένοι μελοκανελλάτοι λουκουμάδες, ενώ στα default των τίτλων τέλους θα χρεώσω α) την έμμεση επιμονή να παραγγείλουμε και εξτρά γλυκό - είμαστε γλυκούληδες αλλά όχι και να πάθουμε ζάχαρο έ; - και β) την άβολη σκηνή της οποίας γίναμε ωτακουστές όταν "ξεχάστηκε" η έκπτωση, και αφού τους το θύμησα εγώ (εξπέρ πλέον στις άβολες καταστάσεις) χρειάστηκε μίνι σύσκεψη για να διορθωθεί προς τα κάτω ο λογαριασμός της πρώτης φοράς.
Either way, για τους 2 διαμορφώθηκε στα 26,50€ και για τους 3 στα 44€. Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί, περί τα 14 - 16 € το άτομο είστε χορτασμένοι, σε σύγκριση με τα 20άρια του παρελθόντος. Not bad.

Nα μην ξεχάσω, ήπιαμε παγωμένες Bεργίνα Weiss και καλό, ελαφρώς γλυκίζον, χύμα ροζέ Ιωαννίνων.
Το αν θα συνεχίσουμε να αράζουμε στα τραπέζια του Ασβεστόλακου, είναι περιττό να το πω. Απόσταση βολής για εμάς, δεν είναι και λίγο πράγμα.
Όλα καλά και όλα ανθηρά στο ιστορικό μας κουτούκι. Λίγη φροντίδα στις λεπτομέρειες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

14 Ιουν 2018

Είχατε κουτούκια στο χωριό σας? Πως δεν είχατε...

Είχατε, όμως, φάβα με απάκι, πάπρικα και λάδι τρούφας στο χωριό σας? Ε?

Βάζατε στις φακές σας χαλούμι, σύγκλινο και λαδολέμονο αγριομάραθου?

Είχατε, μήπως, σκιουφικτά καρμπονάρα ή γραβιέρα με 3 παναρίσματα και χειροποίητο chutney? Είχατε ρε chutney στο χωριό σας?

Εμ, πως να τα είχατε, βέβαια. Αφού δεν είχατε γκουρμέ κουτούκι στο χωριό σας.

Γκουρμέ κουτούκι έχει μόνο το Μαρούσι.

Τον Ασβεστόλακο.

Και ξέρετε κάτι? Δεν θέλουμε κι άλλο. Αυτό το ΒΠ γκουρμέ κουτούκι κάνει πολύ καλά τη δουλειά του και αρκεί. Τι αρκεί? Αρκεί να συνεχίσει να την κάνει το ίδιο καλά. Κάτι που, πιθανότατα, θα συμβεί αφού, ενώ τα χρόνια του είναι πολλά, το καλάμι του είναι μικρό έως ανύπαρκτο. Το προς καβάλημα καλάμι του.

Τώρα, βέβαια, θα πει κάποιος ότι ένα καλό μαγαζί οφείλει να ζει στο σήμερα. Ανακαινίζεται, ανανεώνεται, ξεκολλάει από την εικόνα του παρελθόντος. Κι ο Ασβεστόλακος δεν έχει ξεκολλήσει ιδιαίτερα. Βέβαια, τα κουτούκια και οι παραδοσιακές ταβέρνες αποτελούν την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον παραπάνω κανόνα. Αν, λοιπόν, σας ενοχλούν τόοοοοσο πολύ τα καρό τραπεζομάντιλα, οι ψάθινες καρέκλες και η αίσθηση παραδοσιακότητας, τότε, απλώς, μην πάτε. Αξίζει, πάντως, να ειπωθεί ότι ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος και καθαρός.

Για την εξυπηρέτηση, δεν χρειάζεται να ειπωθούν πολλά. Τα κάνει όλα καταπληκτικά, απλώς αν έχει πολύ κόσμο μπορεί να αργήσει κάνα πιάτο (λίγο όμως).

Δεν λέω κάτι άλλο, παραθέτω, μονάχα, την εμπειρία μου για να δούμε τι πουλιά πιάνει αυτό το γκουρμέ κουτούκι ως προς τη φροντίδα του πελάτη και, φυσικά, τις γεύσεις.

Ήμασταν πολλά άτομα (13, όπως στον μυστικό δείπνο, τυχαίο?).

Με το που καθίσαμε ήρθαν οι κατάλογοι (πρόσφατα ανανεωμένοι, πολύ ευχάριστο αυτό, παρότι η μαχαιριά στην καρδιά από την απουσία του γεμιστού ψαρονεφριού, ήταν δυνατή).

Σύντομα ήρθε νερό κανάτας και ζητήσαμε κράσο. Κόκκινος ξηρός. Μέτριος, δοκιμάστε άλλον καλύτερα (5€ το μισόκιλο).

Λίγο μετά ήρθε το ψωμί. Στον κατάλογο αναφέρει “καλάθι με ψωμιά, πίτες, κριτσινάκια και ντιπ τυροκαυτερής”, μα σε μας ήρθε μονάχα συμπαθητικό ζυμωτό ασπρόμαυρο ψωμί. Φαουλάκι.

Το φαουλάκι ισοφαρίστηκε λίγα λεπτά μετά, καθώς ήρθε κέρασμα συμπαθητικής χωριόσουπας (χορτόσουπα που ξυπνάει χωριάτικες αναμνήσεις) σε φλιτζανάκι ελληνικού καφέ.

Κατόπιν άρχισαν να έρχονται, με σωστό ρυθμό, πολλά διαφορετικά πιάτα, μιας και ήμασταν μεγάλη παρέα, όπως προειπώθηκε.

Από σαλάτες δοκιμάσαμε τη Ρόκα, με ανθότυρο, κρουτόν γραβιέρας, κρέμα πορτοκαλιού και κράνμπερις και την Σπανάκι, με ρόκα, αποξηραμένα σύκα, γραβιέρα, καρύδια και σος από πετιμέζι. Και οι δύο στα 6,8€, σε μετριοκαλή ποσότητα και μετριοκαλή γεύση. Δροσιστικές, μα όχι εντυπωσιακές.

Στα ορεκτικά, οι εντυπώσεις εκλάπησαν από τα Αυγά πικάντικα (6€). Δύο μελάτα αυγά (φουσκωτά σαν τα μάτια των Simpsons) σε ένα μπολ με πικάντικο σουτζούκι, καρέ πατάτας, λαχανικάκια και φρυγανισμένα ψωμάκια. Γευστική κόλαση. Σημαντική σημείωση: σε τέτοια πιάτα, η σωστή μπουκιά έχει απ'όλα.

Καλοφτιαγμένοι ήταν οι Κολοκυθοκεφτέδες (6€), όπως και τα Μελιτζανομπουρεκάκια (5,8€).

Οι Τυρολουκουμάδες, η Φάβα Φενεού και οι Φακές με Σύγκλινο Μάνης, ήταν στην κατηγορία “το τρώω ευχάριστα, αλλά πάμε γι’ άλλα”.

Ως προς τα κυρίως, ξεκινάμε με μια σημαντική συμβουλή: πες ΌΧΙ στην Ποικιλία bbq. Βαριέμαι να αναλύσω το συγκεκριμένο θέμα, αλλά επειδή είμαστε σε κριτική, άντε, θα το κάνω: Η συγκεκριμένη ποικιλία συγκεντρώνει τα πιο μέτρια, ποιοτικά, κρέατα του Ασβεστόλακου σε ένα πιάτο.

Άρεσε πολύ το Κοντοσούβλι (13€), το οποίο ήταν καλού μεγέθους, χωρίς να μοιάζει για 500γρ όπως λέει στο μενού, βέβαια. Ήταν λουσμένο από μια απαλή μουσταρδοσάλτσα, ενώ συνοδευόταν από νόστιμες χεράτες και ριγανάτες πατάτες. Τίμια επιλογή για κάθε παραγγελία.

Τίμια επιλογή είναι και το Μπάχαλο (8,5€), δηλαδή τηγανιά από κοτόπουλο, χοιρινό και λουκάνικο μέσα σε κυπριακή πίτα, συνοδεία πατατών. Ωραία ιδέα το κρέας να μπει μέσα στην κυπριακή, κάτι που την κάνει να μουλιάζει σιγά σιγά από τα διάφορα κρεατικά και να παίρνει τη γεύση τους. Για όσους αγαπούν τη λεμονίλα, το Κεμπάπ Γιαουρτλού (8€), είναι μια, ακόμη, τίμια επιλογή. Αν δεν τη συμπαθείτε, βέβαια, να ξέρετε ότι το πιάτο έχει περισσότερο λεμόνι, από ότι ντομάτα και γιαούρτι. Από ποιότητα κρέατος τα πάει πολύ καλά, πάντως.

Δοκιμάσαμε, ακόμη, και το Αρνάκι με χόρτα (11€), δηλαδή ένα υπέροχο κότσι που θα κάνει τους λάτρεις των παραδοσιακών γεύσεων να το παραδεχθούν.

Τέλος, για να γλυκαθούμε, πήραμε τσίζκεικ και μπανόφι (5€, έκαστο). Οι μισοί λάτρεψαν το πρώτο, οι άλλοι μισοί το δεύτερο. Εγώ ταυτίστηκα με τους τελευταίους.

Μαζί τους, ήρθαν ως κέρασμα νόστιμοι λουκουμάδες με μέλι και κανέλα. Κέρασμα στην αρχή, κέρασμα και στο τέλος. Λίγοι το κάνουν. Από μεζεδοπωλεία, ελάχιστα.

Συνοδεύσαμε τα παραπάνω με πολύ ωραία εντεχνορεμπετολαϊκά άσματα!

Μετά από όλα αυτά είχαμε λυγίσει συναισθηματικά και νοιώθαμε σαν στο σπίτι μας. Ίσως φταίει που είχαμε σκάσει και είχαμε αφήσει κιόλας φαγητό (19,5€ κατ’ άτομο).

Φεύγοντας, το συμπέρασμα ήταν κοινό για όλους: ο Ασβεστόλακος πετυχαίνει το ακατόρθωτο. Είναι κουτούκι, έχει υπέροχο κλίμα, κάνει τίμια live, σερβίρει ποιοτικό φαγητό και, μάλιστα, το έχει προσαρμόσει στο σήμερα, ίσως και στο αύριο. Από γεύσεις τα πηγαίνει αρκετά καλά, όμως σίγουρα μπορεί και καλύτερα. Σε όλα τα άλλα σκίζει!

Μην τον χάσετε.

• Κόστος για πλήρες γεύμα 2 ατόμων: 18-24€.
• Κόστος για τσίμπημα 2 ατόμων: 14-18€.

09 Αυγ 2018

Οι παροιμίες λένε σχεδόν πάντα την αλήθεια, θεωρούνται άλλωστε αποστάγματα λαϊκής σοφίας. Στην περίπτωσή μας το "καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει", βγαίνει αληθινό.
Ο καπνός είναι τα σχόλια που είχα διαβάσει για τον "Ασβεστόλακο" και η φωτιά είναι προφανές ότι είναι αυτή που ψήνει τα φαγητά στο διαχρονικό, αμαρουσιώτικο κουτούκι και τα κάνει πεντανόστιμα!

Ένα καλοκαιρινό βραδάκι του Ιουλίου, βρέθηκα στη σκιερή αυλή του, με την παρέα μου. Τρία άτομα σύνολο.

Κέντρο του Μαρουσιού, αλλά πεζόδρομος, ησυχία και δροσιά, σε μία πόλη που αρχίζει να αδειάζει.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική από έναν συμπαθέστατο νεαρό.

Παραγγείλαμε:

- μία σαλάτα με λαχανικά και ψητή φέτα σε κρούστα. Πρωτότυπη η ιδέα με τη φέτα. Υπέροχη!

- αλοιφές, δηλαδή μελιτζανοσαλάτα, χούμους, τυροκαυτερή, σε πλατό με πιτούλες. Εξαιρετικές όλες, καλύτερες από σπιτικές! Η μελιτζανοσαλάτα με απίθανη καπνιστή γεύση. Πολύ χορταστικό πιάτο.

- κριθαρότο με λαχανικά και λάδι τρούφας. Προσωπικά, λατρεύω το κριθαράκι, γιατί δίνει σπυρωτά πιάτα. Οι γεύσεις εδώ δένουν αρμονικά μεταξύ τους και το αποτέλεσμα είναι τέλειο!

-κότσι αρνίσιο. Πολύ νόστιμο, μελωμένο από το πολύωρο ψήσιμο.
- χοιρινό κοντοσούβλι. Μας άρεσε εξίσου. Πολύ σωστά ψημένο, χωρίς να είναι στεγνό.
- κρασί λευκό μαλαγουζιά, ελαφρύ, αρωματικό, εξαιρετικό.
- μπανόφι
- cheese cake

Και τα δύο γλυκά ήταν ολόφρεσκα και τα απολαύσαμε μέχρι το τελευταίο ψίχουλο του μπισκότου τους.

Μας κέρασαν μισό κιλό κρασί, προς τιμή του κυρίου της παρέας, ο οποίος τη δεκαετία του εξήντα θυμήθηκε ότι πήγαινε στο παλιό, υπόγειο κουτούκι.
Πληρώσαμε 60€.

Τι μου άρεσε:

Όλα. Το ότι είναι μία ταβέρνα με ιστορία, ότι έχει πασπαλίσει τις κλασικές συνταγές με μία μοντέρνα νότα, το προσεγμένο σερβίρισμα σε ωραία πλατό, η τοποθεσία, η εμφανής πέτρα, που δίνει μία ζεστασιά στο χώρο, και τέλος το νόστιμο φαγητό και οι λογικές τιμές.
Ευτυχώς, μένω σχετικά κοντά και μπορώ να πηγαίνω συχνά, αλλά και σε όσους μένουν μακριά θα πρότεινα μία επίσκεψη στον Ασβεστόλακο.

Αξίζει τον κόπο και τον δρόμο!

12 Σεπ 2017

Οι καλές κριτικές των προηγούμενων φίλων χρηστών που έχουν επισκεφτεί τον Ασβεστόλακο ήταν η μοναδική αφορμή για να το επισκεφτούμε, ένα Σάββατο βράδυ.

Εντύπωση μου έκανε ο εσωτερικός χώρος.
Είναι εξαιρετικά φροντισμένος, θυμίζει παλιό σπίτι με το τζάκι, την αυλή του και το πηγάδι του.
Ωραίο λοιπόν το εσωτερικό, με πεντακάθαρες τουαλέτες, αλλά εννοείται πως
καθίσαμε έξω από το μαγαζί, στον πεζόδρομο εκεί που είχανε βγάλει τραπεζάκια.

Ν
Το παρκάρισμα πάντως είναι κάπως δύσκολο, γιατί οι γυρω δρόμοι είναι στενοί και δεν έχει πολύ ελεύθερο χώρο, αλλά για τα δύσκολα υπάρχει ένα ιδιωτικό πάρκινγκ, ακριβώς 15 μέτρα το μαγαζί.

Ρίχνοντας μία ματιά στον κατάλογο είδαμε ότι οι επιλογές είναι μάλλον περιορισμένες.
Έχει λίγα κυρίως, αλλά αρκετά ορεκτικά και μεζεδάκια..

Μας έφεραν νερό βρύσης και ωραίο ζυμωτό ψωμί για αρχή, μαζί με ένα ντιπ τυροκαυτερής.

Ξεκινήσαμε με τηγανιτά κοτοπιτάκια, 4 τον αριθμό (6,8€), τα οποία είχαν μέσα κιμά κοτόπουλου πιπεριά και τυρί
Λεπτό και τραγανό φύλλο, αρκετά μεγάλα και με ελάχιστο λάδι.
Από τα καλύτερα που έχω φάει!

Για σαλάτα πήραμε την κοτοσαλάτα στα 7,5 ευρώ.
Φιλέτο κοτόπουλο κόκκινη λόλα, μαρούλι, παρμεζάνα, ντοματίνια και ρόκα.
Δεν είχαμε παράπονο.
Πολύ καλή επιλογή. Ίσως η ποσότητα θα μπορούσε να είναι λίγο περισσότερη.

Το πρώτο κυρίως ήταν με το περίφημο χοιρινό κοντοσούβλι με τα 14 μπαχαρικά.
Γενικά το χοιρινό δεν μου αρέσει κι έτσι δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.

. Αρέσει όμως στην υπόλοιπη παρέα και έτσι το πήραμε.
Ήρθε χλιαρό και είχε έντονη τη γεύση της "γουρούνίλας"
Είχε και πολύ λίπος και η αλήθεια είναι ότι τα 14 μπαχαρικά κατάλαβα ακριβώς που έκαναν τη διαφορά σε σχέση με ένα απλό και συνηθισμένο κοντοσούβλι.

Το θέμα είναι ότι δεν άρεσε και στην υπόλοιπη παρέα και έτσι αφήσαμε ένα μεγάλο κομμάτι χωρίς να το φάμε.

Το επόμενο πιάτο ήταν τα σμυρνέικα κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και τηγανιτές πατάτες.
Μεγάλη μερίδα, μεγάλα τα κεφτεδάκια και αρκετά γευστικά.
Σαν παρατήρηση, νομίζω πως είχαν πλαστεί με υπερβολική ποσότητα ψωμιού.

Είχαμε παραγγείλει την "αλανιάρα", δηλαδή τηγάνια κοτόπουλου, αλλά δεν ερχόταν στο τραπέζι μας.
Κάποια στιγμή ρωτήσαμε μήπως " αλανιάρα" μας, βαρέθηκε και έφυγε;

Η κυρία που μας σέρβιρε μας απάντησε πως την ξέχασε εντελώς, γιατί το κοτόπουλο γενικά είχε τελειώσει.

Τότε αποφασίσαμε να πάρουμε ένα πιάτο το οποίο δεν το είχαμε ξαναδοκιμάσει Τον γύρο κόκκορα, στα 9,3 ευρώ.

Ένα πρωτότυπο πιάτο με μαριναρισμένο κόκορα, χωρίς λίπος και με συνοδεία απο πιτούλες ψημένες.
Σίγουρα το προτείνω και αξίζει να το δοκιμάσετε.

Μας κέρασαν εξαιρετικούς λουκουμάδες με μέλι.

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση και στο τέλος μας έδωσαν να συμπληρώσουμε και ένα ερωτηματολόγιο για το τι μας άρεσε και τι δεν μας άρεσε στο εστιατόριο και αν έχουμε κάποιες προτάσεις να κάνουμε.

Με όλα αυτά συν τρεις μπύρες και 2 αναψυκτικά, 4 άτομα πληρώσαμε 64 ευρώ, τα οποία θεωρώ λογική τιμή για αυτά που φάγαμε.

. Αυτό που μας χάλασε ήταν το πιο ακριβό πιάτο, δηλαδή το κοντοσούβλι το οποίο σίγουρα δεν το προτείνουμε.
Για 13€ που κοστίζει, σίγουρα περιμέναμε περισσότερα.

Σίγουρα θα ξαναπάμε τον χειμώνα για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα αλλά και για να δούμε τον εξαιρετικό χώρο στο εσωτερικό μέρος του μαγαζιού.

07 Σεπ 2018

Πήγαμε χθες βράδυ 1/9/18 στον Ασβεστόλακο δύο άτομα. Είχαμε ενημερωθεί διαβάζοντας τις κριτικές από το ak4food, από άτομα που μένουν στην περιοχή και το έχουν επισκεφθεί αλλά και βλέποντας το site μαγαζιού. Όλες οι απόψεις ήταν θετικές οπότε αποφασίσαμε να κάνουμε αυτό το ταξίδι (μένουμε κέντρο Αθήνα και για μας το Μαρούσι ως έξοδος δεν θεωρείται δίπλα). Το βρήκαμε εύκολα και καθίσαμε σε ένα τραπέζι στον πεζόδρομο (είχαμε κράτηση αλλά και άλλες παρέες που δεν είχαν, είδαμε ότι εξυπηρετήθηκαν εύκολα). Δεν περιμέναμε πολύ για να μας πάρει παραγγελία ο μοναδικός σερβιτόρος του μαγαζιού παρότι είχε τόσα τραπέζια να εξυπηρετήσει.

Πήραμε μια σαλάτα χωριάτικη υπέρ-αρκετή για δύο άτομα. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν ότι είχε αρκετό ζουμί για να βουτήξω και τις μπουκίτσες μου αλλά και να παπαριάσουν τα παξιμαδάκια που είχε μέσα η σαλάτα. Ωραίο ήταν επίσης ότι η φέτα ήταν παναρισμένη-ελαφρώς τηγανισμένη και ότι είχαν αφαιρεθεί τα κουκούτσια από τις ελιές. Εγώ που δίνω μεγάλη σημασία στη σαλάτα σε ένα μαγαζί (σε σημείο να μου χαλάει η διάθεση και να εκνευρίζομαι αν δεν μου αρέσει η σαλάτα) έμεινα απολύτως ευχαριστημένη με το περιεχόμενό της.
Το ορεκτικό που πήραμε γραβιέρα σαγανάκι ήταν καλό, τρία μεγάλα κομμάτια παναρισμένης γραβιέρας με τρία διαφορετικά παναρίσματα το καθένα και συνοδεία σάλτσας που την έλεγες ή σάλτσα φράουλας ή σάλτσα κράνμπερυ, δεν κατέληξα τι από τα δύο.
Για κυρίως πήραμε μοσχάρι σιδηρόδρομο με πουρέ πατάτας και χουνκιάρ μπεγεντί. Στην αρχή ο έτερος της παρέας ήθελε κοντοσούβλι χοιρινό τυλιγμένο σε αρνίσια μπόλια και ψημένο στη σχάρα και άλλαξε γνώμη όταν ο σερβιτόρος του είπε ότι η μπόλια επηρεάζει και αλλάζει τη γεύση.

Μόλις ήρθαν τα πιάτα το πρώτο που σκεφτήκαμε ήταν "τόσο λίγο"; Μάλλον όμως έφταιγε η παρουσίαση να πώ, το πιάτο να πω, η ποσότητα ήταν αρκετή για να χορτάσει και ο σύζυγός μου που από την αρχή είπε "δεν μου φτάνει, θα πάρω κι άλλο πιάτο".
Με μισό κιλό λευκό κρασί χύμα, 1 coca-cola και δύο γλυκά στο τέλος (banofee και cheese-cake τα οποία τα παραγγείλαμε γιατί δεν μας προσφέρθηκε τίποτα ως επιδόρπιο και τα οποία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο) πληρώσαμε 55 ευρώ.

Το μαγαζί δεν το λες φτηνό αλλά ούτε ιδιαίτερα ακριβό.

Στα σύν; ήσυχη περιοχή, πολύ καλό σέρβις (μπράβο στον σερβιτόρο, φιλικός όσο έπρεπε, και με τις επεξηγήσεις του πάνω στα πιάτα, και με την συμβουλή του "αυτά τα πιάτα σας φτάνουνε μην πάρετε άλλα", το ότι όταν ζητήσαμε κι άλλο νερό μας έφερε εμφιαλωμένο και δεν μας το χρέωσε γιατί δεν είχε άλλο κρύο νερό βρύσης στο ψυγείο, δεν μας άφησε να περιμένουμε πολύ για να αρχίσουν τα πιάτα να έρχονται και με το καλό του timing ούτε να περιμένεις πολύ για το επόμενο πιάτο αλλά ούτε να τα φέρνει όλα μαζί και να μην έχεις που να τα βάλεις), νόστιμο φαγητό.

Στα πλήν: δύσκολο πάρκιν στην περιοχή (δεν φταίει για αυτό το μαγαζί βέβαια που είναι σε πεζόδρομο αλλά άλλο είναι να έχει πάρκιν το ίδιο το μαγαζί και άλλο να κάνεις μισή ώρα κύκλους να παρκάρεις καταριώντας τον Δήμαρχο), άλλα πιάτα είδαμε στο site και άλλα πιάτα είχε ο κατάλογος (πολύ λιγότερα από εκείνα του site αλλά και διαφορετικά π. χ σήμερα που μπήκα να φρεσκάρω τη μνήμη μου δεν βλέπω πουθενά στο site τον μοσχαρίσιο σιδηρόδρομο που φάγαμε χτες) και ότι δεν μας προσέφεραν ένα φρούτο ή ένα γλυκάκι στο τέλος.

Δεν μπορώ να πω ότι θα το κάνω στέκι αλλά θα ξαναπάω για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και θα το σύστηνα και σε άλλους.

05 Οκτ 2017

Την ιδέα για τον Ασβεστόλακο την κατέθεσα στην παρέα όταν τελευταία στιγμή ζητήθηκε μεζεδοπωλείο με ζωντανή μουσική. Το συγκεκριμένο κουτούκι ήταν εδώ και πολύ καιρό στη wish list μου και απλά περίμενα την κατάλληλη περίσταση. Η πρότασή μου, χωρίς πολλές αναλύσεις και συζητήσεις, έγινε αποδεκτή με απόλυτη πλειοψηφία.

Σάββατο βράδυ, μήνα Σεπτέμβρη, και μετά από δύσκολο παρκάρισμα στα πέριξ, καταφτάσαμε στον Ασβεστόλακο. Ο εσωτερικός χώρος, γεμάτος με παρέες, διαμορφωμένος στα πρότυπα παραδοσιακής ταβέρνας, ενώ ζωντανή ορχήστρα συνόδευε το φαγητό και τη κουβέντα με λαϊκό ρεπερτόριο και στη σωστή ένταση. Στα θετικά ότι τηρείτο η απαγόρευση καπνίσματος.

Η μεγάλη μου ένσταση όμως αφορά την ποιότητα του φαγητού και δευτερευόντως την ποσότητα. Καθότι πρωτάρηδες στον Ασβεστόλακο, επιλέξαμε να είμαστε συγκρατημένοι στην αρχική παραγγελία μας με πιάτα για το κέντρο και μετά αναλόγως των γεύσεων να προχωρήσουμε. Η επιλογή μας τελικά αποδείχτηκε ορθή.

Στην αρχή για σαλάτες πήραμε την «ασβεστόλακος» και την «κοτοσαλάτα» οι οποίες στάθηκαν σε ικανοποιητικό επίπεδο σε γεύση και ποσότητα. Κατόπιν προσγειώθηκαν στο τραπέζι τα ορεκτικά, από τα οποία έμεινα ικανοποιημένος με τη στραπατσάδα και τα τραγανά κοτοπιτάκια αφού τους κολοκυθοκεφτέδες τους βρήκα, αν και αφράτους, γευστικά άτονους. Σε σχετικά άνευρους ρυθμούς, αν και με εμφανή την προσπάθεια για κάτι το διαφορετικό, κινήθηκαν και τα πιάτα της «σέντρας». Στην τηγανιά κοτόπουλου («αλανιάρα») η σάλτσα δεν είχε δέσει, στο γύρο κόκορα και στο κεμπάπ έλειπε η ένταση, ενώ στο κοντοσούβλι κυριαρχούσε το λίπος και η μαρινάδα. Το πλέον όμως προβληματικό πιάτο, το οποίο και επιστρέψαμε στην κουζίνα χωρίς όμως να μας το αντικαταστήσουν, ήταν το κρητικό ριζότο, αφού το ρύζι κράταγε αρκετά και ήταν εντελώς στεγνό.

Μετά από όλα αυτά τελικά επιλέξαμε να μην παραγγείλουμε επιπλέον πιάτα, αν και δεν μπορώ να πω πως είχαμε χορτάσει λόγω της μικρής ποσότητας των πιάτων. Στο τέλος βέβαια, οι κερασμένοι μελωμένοι λουκουμάδες ήταν μία πολύ ευγενική χειρονομία του μαγαζιού. Ο λογαριασμός μαζί με το κρασί έφτασε στα 14€/άτομο, που θα μπορούσες να το χαρακτηρίσεις εξαιρετικό VFM αν οι γεύσεις και οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικές.

Συνοψίζοντας, αν και οι κριτικές του ask4food, που συνήθως με βγάζουν ασπροπρόσωπο, με οδήγησαν στον Ασβεστόλακο, αυτή τη φορά δεν δικαιώθηκα. Ίσως να βρήκα την κουζίνα του σε κακή ημέρα, αφού παρά τις προσπάθειες για δημιουργικά πιάτα η εκτέλεσή τους δεν με κέρδισε.

Βασ. Σοφίας & Κοιμ. Θεοτόκου 4, Μαρούσι