ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟΣ

Ταβέρνες με τραγούδι

Βασ. Σοφίας & Κοιμ. Θεοτόκου 4, Μαρούσι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοικτά Τρίτη με Κυριακή από τις 12:00 μεχρι αργα το βράδυ. Ζωντανή μουσική κάθε βράδυ και Κυριακές από το μεσημέρι...
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

67 χρόνια ιστορίας συνοδεύουν το όνομα του Ασβεστόλακου. Ένα κουτούκι που παρότι έμεινε αναλλοίωτο στο χρόνο, και μας θυμίζει αλλοτινές εποχές, φροντίζει να αναβαθμίζεται στο κομμάτι της γαστρονομίας, της μουσικής και της υπηρεσίας..
Το συμπαθητικό κουτούκι που άνοιξε ο παππούς των σημερινών ιδιοκτητών έχει αλλάξει αρκετά. Το μαγαζί πλέον δεν προσφέρει μόνο κεφτέδες, σαρδέλες και ρετσίνα μεσογείων.. Το μενού μπορεί να χαρακτηριστεί σαν δημιουργική ελληνική κουζίνα βασισμένο σε γεύσεις από διάφορες περιοχές της Ελλάδος αλλά και δημιουργίες του Chef - Ιδιοκτήτη Γιάννη Ιωαννίδη.
Η κάβα του έχει εξοπλιστεί με 7 ποικιλίες χύμα κρασιού αλλά και 15 τσίπουρου.
Η ζωντανή μουσική έγινε αναπόσπαστο κομμάτι αφού είναι σε καθημερινή βάση 20 πλέον χρόνια. Μουσικά events γίνονται επίσης κάθε μήνα.

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Μετα απο πολυ καιρο ειπα να ξαναεπισκεφτω το συγκεκριμενο καταστημα με 4μελη παρεα καθως απο την τελευταια φορα που το ειχα επισκεφτει ειχαμε μεινει αρκετα ικανοποιημενοι. Σάββατο βραδυ λοιπον με την παρεα ανηφορισαμε προς Μαρουσι για φαγητο σε συνδυασμο με καλη μουσικη καθοτι εχει ορχηστρα το μαγαζι μετα τις 9.30 το βραδυ καποιες φορες της βδομαδας.
ο χωρος παραπεμπει στα κλασικα παλαια κουτουκακια και αυτο ειναι γενικα που μας αρεσει σε αυτο το μαγαζι. οτι θυμιζει ενα μεζεδοπωλειο απο τις παλιες καλες εποχες.
το μαγαζι ηταν γεματο απο κοσμο οταν φτασαμε αλλα παρολα αυτα η εξυπηρετηση των σερβιτορων ειναι χρονικα πολυ ικανοποιητικη και γενικοτερα ηταν ολοι προσχαροι και ευγενικοι.
αυτο που εγω βρηκα μειων στο μαγαζι ηταν ο καπνος του τσιγαρου που οταν ο κοσμος ειναι τοσος πολυς και επειτα απο καποιες ωρες αρχιζει και σε ενοχλει και ο λαιμος και τα ματια και γενικα να νιωθεις μια δυσφορια λογω του καπνου. συνεπως η ελλειψη εξαερισμου ειναι κατι που αδικει το συγκεκριμενο μαγαζι.
απο θεμα φαγητου αποφασισαμε να παραγγειλουμε διαφορα πιατα και να τα βαλουμε στη μεση ωστε να δοκιμασουμε ολοι και απο ολα.
αφου αρχικα μας φεραν ντιπακι τυροκαυτερη με ψωμακι που ηταν αρκετα καλη πηραμε σαγανακι Κρητης που το σερβιραν με μαρμελαδα φραουλα και ηταν πολυ νοστιμο, λουκανικο Καρδιτσας (οκ δεν ηταν τυπου καρδιτσα καθοτι απο εκει και ξερω) αλλα παρολα αυτα ηταν σχετικα καλα, κριθαρωτο με μια πολυ ωραια σαλτσα το οποιο ηταν εξαιρετικα νοστιμο, χοιρινα μπριζολακια τα οποια ηταν ικανοποιητικα και ρολο κοτοπουλο γεμιστο το οποιο νομιζω οτι ηταν το πιο ωραιο πιατο που παραγγειλαμε. ηταν πεντανοστιμο, ζουμερο και με ωραια γεμιση.
εννοειται οτι συνοδεψαμε το φαγητο μας με Ροζε κρασακι το οποιο ηταν πολυ καλο παροτι χυμα και 2 μπυριτσες.
το πολυ συν βεβαια με αυτο το μαγαζι ειναι οτι στο τελος σου φερνει και ενα μεγαλο πιατο γεματο λουλουμαδες με μελι, το οποιο ειναι οτι πρεπει για να τελειωσεις ενα ωραιο φαγητο.
για ολα τα ανωτερω πληρωσαμε τα 4 ατομα 67 ευρω, τα οποια κρινονται ικανοποιητικα για τα φαγητα που φαγαμε. αν ειδικα καποιος παει τη μερα που εχει και την εκπτωση του 20% θυα πληρωσει ακομη φθηνοτερα.
να πω βεβαιως κλεινοντας για την ορχηστρα που ειχε το σαββατο γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι οι ιδιοι καθε μερα, ηταν εξαιρετικοι και το πολυ καλο ειναι οτι δεχονται και παραγγελιες!!
γενικοτερα για ενα χαλαρο βραδυ με παρειτσα και καλο φαγητο αυτο το μαγαζι ειναι οτι πρεπει

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη louki.

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Καλημέρα και Καλή Χρονιά να έχουμε! Πρώτη κριτική για τη νέα χρονιά, που ελπίζω να είναι καλύτερη από την προηγούμενη και με περισσότερα γαστρονομικά ταξίδια!
Η επίσκεψη στον Ασβεστόλακο θα μπορούσε να έχει τον τίτλο "Ο δολοφόνος γυρίζει πάντα στον τόπο του εγκλήματος"! Και γιατί αυτό;

Γιατί ως μαθήτρια παρακείμενου φροντιστηρίου πολλά πολλά χρόνια πριν, αλλά και ως κάτοικος της ευρύτερης περιοχής των Βορείων προαστίων, έχω περάσει εκεί πολλές όμορφες στιγμές! Από τότε όμως πέρασαν χρόνοι δεκαπέντε και πλέον! Μπορείτε φυσικά άφοβα να υπολογίσετε την ηλικία μου την οποία δεν κρύβω άλλωστε! Δεν ξέρω γιατί τι γινόταν αλλά πάντα έλεγα να ξαναπάω και πάντα κάτι γινόταν και δεν πήγαινα.
Μέχρι πέρσι το καλοκαίρι που μετά από μία βόλτα στο Μαρούσι αποφασίσαμε με τον άντρα μου να καθίσουμε για φαγητό εκεί.

Γιατί, όμως δε γράφτηκε τότε η κριτική; Δεν ξέρω ειλικρινά! Ίσως γιατί ήταν καλοκαίρι, καθίσαμε έξω και δεν μπήκα καθόλου μέσα για να δω αν κάτι είχε αλλάξει! Ίσως πάλι γιατί τότε απλά είχαμε τσιμπήσει και δεν είχα σχηματίσει σαφή εικόνα του ανανεωμένου μενού! Μέχρι που φτάνουμε στις 29/12/15! Εκείνο το μεσημέρι θα ερχόταν ο νονός του υιού μου για να του δώσει το δώρο του! Και επειδή με δύο παιδιά 4 και 2 ετών αντίστοιχα δεν μπορείς να πεις και πολλά πράγματα, πόσο μάλλον να φας με την ησυχία σου, αποφασίσαμε να βγούμε! Που θα πάμε ρωτάω; Διότι μεσημέρι και μάλιστα καθημερινή δεν έχεις και πολλές επιλογές! Και τότε ακούω τον άντρα μου να λέει "και δεν πάμε στον Ασβεστόλακο;" Αυτό ήταν! Το ταξίδι στη μνήμη είχε ξεκινήσει!
Φτάνουμε στον Ασβεστόλακο περίπου στις 2:30! Φυσικά και είμασταν μόνοι μας! Λίγο αργότερα ήρθε και μία ακόμα παρέα και αυτό ήταν!

Διαλέξαμε ένα τραπέζι για να καθίσουμε και η υπέροχη και ευγενέστατη σερβιτόρα μας έφερε τον κατάλογο, μας ενημέρωσε για τα πολλά, ομολογουμένως πιάτα ημέρας, άλλωστε ο Ασβεστόλακος τροφοδοτεί με πακέτα όλη την περιοχή οπότε οι επιλογές σε μαγειρευτά φαγητά είναι πάντα υπεραρκετές, και μας έφερε νερό βρύσης σε μπουκάλι, όχι εμφιαλωμένο και εκτός ψυγείου, διότι ήμασταν και κρυωμένοι! Αυτό από μόνο του δίνει 4άρι στην εξυπηρέτηση με συνοπτικές διαδικασίες!

Ο χώρος ήταν όμορφος, όπως πάντα! Και όπως τον θυμόμουνα! Κλασικό κουτούκι μιας άλλη εποχής! Καθαρός και περιποιημένος! Με τα γνωστά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας! Άλλωστε ο Ασβεστόλακος αυτό ακριβώς είναι! Δεν προσποιείται ότι είναι κάτι άλλο, για αυτό αντέχει στο χρόνο! Στους τοίχους οι φωτογραφίες των προηγούμενων ιδιοκτητών και φωτογραφίες από το παλιό Μαρούσι! Όλα υπέροχα και ταιριαστά! Δε θες τίποτα άλλο και δεν περιμένεις τίποτα άλλο! Προσωπικά αυτό ήθελα να δω και αυτό είδα και με ικανοποίησε 100%!

Η μεγάλη έκπληξη, όμως, ήρθε από την κουζίνα! Παραδοσιακές συνταγές και γεύσεις πειραγμένες τόσο όσο χρειάζεται για να έρθει η ζητούμενη ανανέωση χωρίς να είναι ξένη ως προς το ύφος και την ιστορία του χώρου!

Έχουμε λοιπόν και λέμε!
1) Σαλάτα με κόκκινο λάχανο, καρότο, πιπεριές Φλωρίνης φιστίκια, φιλέτο πορτοκαλιού και διάφορα αρωματικά! Απλώς ΤΕΛΕΙΑ! Ιδανικό ξεκίνημα! Δροσερή και αρωματική! Εξαφανίστηκε πάραυτα!
2) Τυροκαυτερή κόκκινη! Εδώ λίγο τα χαλάσαμε! Και αυτό γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν έτοιμη, μπορώ να πω και την εταιρία αλλά δεν το κάνω για προφανείς λόγους! Το συγχωρώ όμως γιατί αν είναι αυτή που νομίζω τότε μόνο συγχαρητήρια μπορώ να δώσω για την επιλογή! Την ίδια ακριβώς, άλλωστε, παίρνω και στο σπίτι μου! Απλά θα ήθελα να δω τη δικιά τους εκδοχή! Δεν πειράζει, όμως, ακόμα και έτσι εμείς την απολαύσαμε δεόντως. Το ότι ήρθε συνοδευόμενη από πιτούλες αλάδωτες και φρεσκοψημμένες της δίνει επιπλέον πόντους!
3) Μελιτζάνα στο πήλινο! Απλά υπέροχη! Αέρινη και γήινη ταυτόχρονα! Με νόστιμη σάλτσα ντομάτας και φέτα! Ελαφριά χωρίς καθόλου τη συνήθη λαδίλα που πολλές φορές αναδύεται από πιάτα αυτού του είδους!

4) Μανιάτικο! Εδώ μιλάμε για την πλήρη αποκάλυψη! Το πως παίρνεις ένα απλό, για να μην πω απλούστατο, καθημερινό φαγητό, στην προκείμενη περίπτωση τη στραπατσάδα και τη φτάνεις σε άλλο επίπεδο! Η προσθήκες τόσο του μανιάτικου σύγκληνου όσο και της πάπρικας ήταν αρκετές για να απογειώσουν το πιάτο το οποίο εμείς απλά εξαφανίσαμε!
5) Κολοκυθοκεφτέδες! Το πιο κλασικό και εμβληματικό πιάτο το Ασβεστόλακου, με συνταγή που χρονολογείται πάνω από τριάντα χρόνια! Πέντε στον αριθμό, μεγάλοι και νόστιμοι, συνοδεύονταν από τζατζίκι, και αυτό έτοιμο, το ποιας εταιρίας όμως δεν μπορώ να σας το πω καθώς αυτό το φτιάχνω μόνη μου, φαινόταν όμως από τη υφή και την εμφάνισή του, ελαφρώς άγευστο κατά την άποψή μου! Δεν με πείραξε όμως διότι επρόκειτο απλώς για ένα συνοδευτικό! Δεν ξέρω παρόλα αυτά τι άποψη θα είχα εάν το είχα παραγγείλει ως μερίδα την οποία θα έπρεπε φυσικά να πληρώσω!

6) Μπάχαλο! Ή αλλιώς τηγανιά με τρία είδη κρέατος και πράσινη πιπεριά, σερβιρισμένη μέσα σε κυπριακή πίτα με συνοδεία πατάτες τηγανιτές! Νόστιμο πιάτο αν και θα ήθελα τα κρέατα ένα κλικ λιγότερο μαγειρεμένα διότι έχω την εντύπωση ότι ήταν λίγο στεγνά! Μικρή η αστοχία όμως που μάλλον είναι θέμα προσωπικού γούστου! Η παρέα μου δε φάνηκε να έχει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό!
7) Χοιρινό με μέλι και θυμάρι! Αυτή ήταν η επιλογή μας από τα πιάτα ημέρας! Υπέροχο μαλακό και ζουμερό κρέας, με μία άψογη, ελαφρώς μελένια και αρωματική σάλτσα! Ζητήσαμε να συνοδευτεί με τηγανητές πατάτες, όπως και έγινε! Και φυσικά το τιμήσαμε όπως ακριβώς του άξιζε! Ούτε σταγόνα από τη σάλτσα δεν έμεινε!
Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με 3/4 λευκό κρασί Μαλαγουζιά, υπέροχο, δροσερό και φρουτώδες και δυο sprite!

Μας κέρασαν λουκουμάδες με μέλι σε γενναία ποσότητα, σε βαθύ πιάτο με μπόλικο μέλι που μπορεί να μην ήταν ότι πιο κορυφαίο, εκτιμήσαμε όμως την προσθήκη αυτό του υπέροχου και ομολογουμένως ακριβού υλικού, από τη συνήθη και εύκολη λύση του βαπτίσματος των λουκουμάδων σε σιρόπι ζάχαρης που απλώς έχει αρωματιστεί με μέλι, στο κέρασμά μας!

Για όλα τα παραπάνω, δηλαδή για να φάνε και να σκάσουν από το φαΐ τρία άτομα διότι οι μερίδες στον Ασβεστόλακο είναι από μεγάλες έως τεράστιες,
πληρώσαμε 60 ευρώ που αν αφαιρεθούν τα ποτά τότε φτάνουμε περίπου στα 15 ευρώ έκαστος! Καθόλου άσχημα δηλαδή! Τότε όμως γιατί 3 στο value for money! Για δύο λόγους: Πρώτον γιατί το κρασί χρεώθηκε 7,5 ευρώ τα 3/4 που σημαίνει πολύ απλά 10 ευρώ το λίτρο, ποσό κατά τη γνώμη υπερβολικό για κουτούκι και δεύτερον για τις δύο αλοιφές που μπορεί να μη με χάλασαν θα ήθελα όμως να ήταν δικές τους! Αυτά ελπίζοντας σε βελτίωση, διότι αυτή είναι κάθε φορά το ζητούμενο, καθώς το τέλειο απλά δεν υπάρχει!

Αν θα ξαναπάμε; Φυσικά και ναι! Και ορκίζομαι να μην αφήσω να περάσουν πάλι τόσα χρόνια!
Να επαναλάβω, τις ευχές μου σε όλους του χρήστες του site και φυσικά σε ότι με αφορά η φετινή χρονιά να φέρει περισσότερες και καλές κριτικές, περισσότερη απόλαυση και φυσικά να βλέπω τα βλαστάρια μου να μεγαλώνουν και να ανακαλύπτουν συνεχώς πιο σύνθετες γεύσεις! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ!!!!!!!!!

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

'Ενα πολύ ωραίο κουτουκάκι που είχαμε ξαναεπισεπτεί πέρυσι. Οι μουσικοί άλλαξαν και είναι καταπληκτικοί. ΟΙ φωνές υπέροχες με πολύ ωραίο ρεπερτόριο παλιών λαικών τραγουδιών κυρίως.

Το σέρβις εξαιρετικό αφου τα παιδιά είναι ευγενέστατα και εξυπηρετικά.

Από φαγητά το Κριθαρότο γευστικότατο και ιδιαίτερο, και νόστιμο το Κεμπαμπ Γιαουρτλού. Απολάυσαμε και τα μανιτάρια σχάρας. Αυτή την φορά το Χουνκιαρ Μπεγιεντι δεν μας άρεσε. Το κρέας ήταν στεγνό και σκληρό. Η φάβα επίσης ήταν άγευστη.

Απο κρασί το κόκκινο ημίγλυκο είναι πολύ γλυκό σαν θεία κοινωνία. Μας άρεσε πιο πολύ το ημίξυρο.

Θα ξαναπηγαίναμε ευχαρίστως αν δεν ηταν το τσιγάρο. Όλα καλά αλλα για τους μη-καπνίζοντες είναι απαγορευτικό. Ο χώρος παρ'ότι όμορφος σαν παλιά ταβέρνα ειναι αποπνηκτικός. Όταν γεμίσει το μαγαζί που είναι πολύ στριμωγμένο και μετά απο λίγη ώρα για τους μη-καπνίζοντες είναι μαρτύριο, Κρίμα.

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Μεσημέρι Κυριακής 18 Οκτωβρίου, υπέροχη ημέρα, φτάσαμε στον Ασβεστόλακο σαν καλεσμένοι φίλου που μας έκανε το τραπέζι εκεί.
Ομολογώ πως έχω ξαναφάει 2-3 φορές εκεί αλλά τότε ακόμη δε μοιραζόμουν τις γευστικές μου απόψεις στο ask4food.

Ο χώρος είναι καλύτερος από ότι τον θυμάμαι -από την τελευταία φορά- πιο περιποιημένος, εντάξει δεν έχει πολλά τετραγωνικά αλλά γίνεται προσπάθεια σωστής παράταξης στα τραπεζοκαθίσματα.
Ευγενικοί και χαμογελαστοί οι σερβιτόροι και γενικά όλο το προσωπικό πολύ πρόθυμο.

Εξυπηρετούσαν όλες μας τις απαιτήσεις και πιθανές παραξενιές μέσα στο γενικό χαμό που προκλήθηκε όταν σκάσαμε μύτη στο μαγαζί και ούτε στιγμή δε διέκρινες δυσφορία.

Σημειώνω ότι η επιλογή των φαγητών είχε γίνει από αυτόν που μας τραπέζωσε.

Αρχικά λοιπόν ήρθε στο τραπέζι μας κρύο νεράκι (βρύσης) με μπουκάλι χύμα λευκό κρασί (αξιοπρεπεστατο).
Μία σαλάτα ανά 4 άτομα, πολύ μεγάλη σαλάτα, φρεσκότατα υλικά, καρότο, λάχανο, μαρούλι, ντοματάκια, αγγούρια -της έλειπε λίγο παραπάνω λαδόξυδο -δικό μου το faul που δε ζήτησα συμπληρωματικά λαδόξυδο....

4 φλογέρες ανά 4 άτομα πεντανόστιμες, το ίδιο και οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι με έντονη γεύση δυόσμου (που λατρεύω), χωρίς λαδιλα, μπορούσα να μη φάω τίποτε άλλο εκτός από αυτά.

Ήρθε και σαγανάκι μελιτζάνες, ίσως το μοναδικό πιάτο που δεν έκανε κλικ στον ουρανίσκο μου (αλλά για να είμαι δίκαιη σημειώνω ότι δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι μελιτζάνες).

Για κυρίως είχαμε επιλογή σε φιλέτο κοτόπουλο, μπριζόλα χοιρινή και μπιφτέκι.

Επέλεξα μπιφτέκι αλλά γενικότερα κυκλοφόρησαν όλα τα πιάτα στο τραπέζι μας και δοκίμασα από όλα.
Οι μερίδες είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!! η συνοδεία κάθε πιάτου ήταν πατάτες τηγανητές και ρύζι και λίγο αρακά/καρότου (θα μου πείτε ΟΚ το προκάτ - κι όμως όχι! ήταν γευστικότα).

Το κοτόπουλο όπως και η μπριζόλα ήταν πεντανόστιμα πιάτα και ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ.

Μεγάλη αστοχία το μπιφτέκι -2 γιγαντιαία μπιφτέκια η μεριδα- (δεν το έφαγα) επειδή ήταν άψητο!! Διευκρινίζω ότι δεν ήταν ψημένο medium αλλά μύριζα τον ωμό κιμά..... και ζήτησα να το πάρω στο σπίτι (να φάει κάτι και το σκυλάκι μας) Αυτό κόστισε και μια ντομάτα (3/4) γιατί δεν αφορούσε μόνο στο δικό μου πιάτο αλλά και σε 2-3 άλλα πιάτα μπιφτέκι (κάποιοι τα έφαγαν κάποιοι άλλοι όχι).

Μόλις κατάλαβε το προσωπικό το θέμα με το μπιφτέκι ζήτησε συγνώμη (προφανώς ήταν απο βιασύνη του ψήστη???) παρόλα αυτά επειδή σε όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, το σημειώνω μεν αλλά είμαι σίγουρη ότι το κατάστημα θα το λάβει υπόψη του και θα φροντίσει να μην ξανασυμβεί.

Δεν πληρώσαμε για να γνωρίζω το κόστος, από όσο ξέρω από παλαιότερες επισκέψεις και από μία ματιά που έριξα στον κατάλογό τους, για ένα γεύμα που σκας δύσκολα θα ξεπεράσεις τα euro 15,00/άτομο.
Συμπέρασμα: ένα πολύ τίμιο μαγαζί, που μπορείς να φας πολύ καλά με καλό τίμημα (VFM)

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Τι να πουμε για το μαγαζι αυτο... ξεκιναμε απο τις τιμες καταλογου. βλεποντας τις τιμες στα υψη περιμενεις να δεις μεγαλες μεριδες και ποιοτητα φαγητου. οταν ερθουν τα πιατα ομως διαπιστωνεις το αντιθετο.

πηραμε 4 ατομα μια σαλατα η οποια αντιστοιχουσε μια μπουκια στον καθενα. δεν προλαβα να καταλαβω ουτε τη γευση της.. πηραμε μεριδα χταποδι με πουρε. ο θεος να τον κανει πουρε.. επισης με κλειστα ματια θα ελεγες οτι αυτο δεν ηταν χταποδι. τη μεριδα την επιστρεψαμε πισω.. πηραμε μπριζολακια τα οποια ειχαν παχος χαρτιου να μην ξοδευτει και πολυ το καταστημα.. πηραμε επισης μπουκιες κοτοπουλου. το ετρωγες ανετα χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο και χωρις να αντιστοιχει η τιμη στη ποσοτητα. επισης μεριδα μοσχαρακι το οποιο ηταν ελαχιστο.

για ποτα κρασακι και κοκα κολα.. δεκα ευρω για κρασι και ηταν και πολυ γλυκο αλλα και 4 ευρω δυο μικρες κολες των 250 ml. παιδια ας σοβαρευτουμε..60 ευρω λογαριασμος λες και τα βρηκαμε στο δρομο και μετα πηγαμε για σουβλακια να χορτασουμε... θα δεχομασταν τις τιμες εαν οι ποσοτητες και η ποιοτητα ηταν ικανοποιητικες. και στο τελος λουκουμαδες κερασμα για να γλυκανουμε το λογαριασμο. λουκουμαδες λίγοι φυσικά με σταγόνες μέλι απο πανω. τι προσφέρει λουκουμαδες χωρίς μέλι καλυτερα να μην κεράσεις καθολου...

επισης μας εδωσαν και εκπτωτικες καρτες κοροιδια!!!20 τα εκατο εκπτωση αν ξαναπαμε να φαμε μεσημερι. εκπτωση στις τραγικες τιμες;και μαλιστα μεσημερι;τι να το κανουμε.. και μετα να παμε για σουβλακια;;οχι παιδια σοβαροτητα δεν υπηρχε...

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Κυριακή μεσημερι δύο ατομα. Παλαιο κουτούκι 3/4, με διακόσμηση χωριού και κρεμασμενα διαφορα γεωργικά εργαλεία. Μουσική ενας νεαρός 4/4. Εξυπηρέτηση 4/4. Μανιτάρια (6,80€) πλευρώτους μεγαλη μερίδα 4/4. Λουκανικο (7,00) μεγαλη μερίδα 3/4. Πατάτες τηγανητές 3/4. Κρασί κόκκινο πολύ ωραίο. Γενικά πολύ καλό μαγαζί για Κυριακή μεσημέρι. Το πρόβλημα ειναι το παρκινγκ.

Χρήσιμη;
Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Τα λόγια είναι περιττά όταν μιλάμε για τον Ασβεστόλακο. Το ανακάλυψα απο το internet πριν λίγα χρόνια παραμονές του Αγ. Δημητρίου σε μια αναζήτηση για να βγω με το σύζυγο μου την ημέρα της γιορτής του.

Δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου να το βρούμε παρ' όλο που είναι σε πεζόδρομο. Απ'έξω δεν μας έκανε καμία τρομερή εντύπωση. Το αντίθετο θα έλεγα και μάλιστα σκεφτόμουν μήπως η επιλογή ήταν πατάτα τελικά. Όμως μέσα είναι ένας ζεστός χώρος, και επειδή πηγαινω πια αρκετά συχνά, έχει βελτιωθεί πολύ και το σέρβις και η κουζίνα αλλά και η μουσική τους. Το 2010 που πήγαμε πρώτη φορά τραγουδούσε ένας κύριος με ένα μαλλί μαέστρου. Καλός ήταν αν και δεν έκανες κέφι. Γρατζούναγε μια κιθάρα για το χαβαλέ του μάλλον. Ευτυχώς σταμάτησε πια και ξεκίνησαν δυο νέα παιδιά που έπαιζαν μπουζούκι και κιθάρα και κάνανε πολύ κέφι. Μέχρι που χορεύψαμε κιόλας!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι μαζεύει πολύ νεολέα. Τότε είχα σκεφτεί πως λόγω γιορτής θα έχουν βγει για να κεράσουν τους φίλους τους. Μάλιστα ήταν και καθημερινή και το μαγαζί γεμάτο. Σε επόμενες επισκέψεις κατάλαβα οτι έτσι είναι πάντα.

Έχει το στυλ κουτουκιού και σαν χώρος είναι μικρός.
Μου αρέσει που απαγορεύεται να καπνίζεις μέσα γιατί το περιβάλλον είναι καθαρό.
Έχει εκπληκτικά πιάτα, και θεωρώ οτι αν κάποιος πάρει μερικους μεζεδες, το κυρίως πιάτο του είναι περιττό μιας και θα σκάσει απο το φαγητό. Θυμάμαι ένα ορεκτικό με μελιτζάνα.... εκπληκτικό! Του άντρα μου του έχει μείνει το λουκάνικο και η τηγανιά που έχουν. Αλλά και οι λουκουμάδες σαν κέρασμα είναι ωραίοι. Εμάς γενικά μας αρέσει να παίρνουμε πολλά μεζεδάκια και να τρώμε απο όλα παρά κυρίως πιάτο και σαλάτα.

Το σέρβις τους είναι γρήγορο και σωστό.
Όσον αφορα τις τιμές θεωρώ οτι είναι πολύ προσιτές.
Κάποια Χριστούγεννα είχαμε κάνει δώρο στους γονείς μας ένα γεύμα στον Ασβεστόλακο. Είχαμε δώσει 50€ για να παραγγείλουν ότι θέλουν. Την άλλη μέρα με πήρε η πεθερά μου και με κατσάδιασε που δώσαμε τόσα λεφτά γιατί φάγανε σκάσανε και πήρανε και σε πακέτο πόσα φαγητά με τα 50€ που δώσαμε.

Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να πει ποτέ κάτι αρνητικό γι' αυτό το μαγαζί. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Εχω πάει αρκετές φορές στο συγκεκριμένο κουτούκι.. και πράγματι η είσοδος δεν σε προδιαθέτει για τη συνέχεια, αλλα καταφέρνουν να τη διορθώσουν το αξιόλογο σέρβις η ποιότητα και η γεύση, συνοδεία ζωντανής μουσικής.

-Εμφανής η προσπάθεια που γίνεται για να σου προσφέρουν κατι διαφορετικό.

-Εχω δοκιμασει αρκετα πιάτα και ειναι ολα υπέροχα, αλλά θά 'θελα να αναφέρω μερικά που μ’αρέσουν και τα επαναλαμβάνω

Σαλάτα Ασβεστόλακος.... ρόκα με ντομάτα και ανθότυρο

Κοτοσαλάτα.... με φρεσκα υλικα, ρόκα μαρουλι και ψητό χαλούμι ειναι στις προτιμήσεις μου.

Βραστά λαχανικά... με μελιτζάνα κολοκυθάκια μανιτάρια και ψητό χαλούμι ( με την απίθανη γεύση του)

Μουσταρδάτο... Τηγανιά από ψαρονέφρι και κρασί, αρκετα νόστιμο όπως και το
Μπάχαλο.... ζουμερό με τρια κρέατα

Λαχμαντζούν.. εμφανισιακό πιατο.. πιτάκια με κιμά από μοσχάρι και παντζαροσαλάτα.

Φέτα... τηγανητή με μέλι και σουσάμι.

Μελιτζάνες... σερβιρισμένες σε πήλινο,.. γευστικότατες και ελαφριές στη χώνεψη.

Κοτόπουλο του σεφ.. Κοτόπουλο με ρύζι, μανιτάρια, μπέικον και κρέμα γάλακτος

Ποικιλία κρεάτων αρκετα μεγαλη μεριδα με ζουμερά μπιφτέκια μπριζολάκια και ψητο κοτόπουλο.

Υπεροχο κρασί άσπρο μοσχοφίλερο η κόκκινο ημίγλυκο.

-Μη ξεχάσω.. για το τέλος σου προσφέρουν και υπέροχους φρεσκοτηγανισμένους λουκουμάδες με μέλι η σοκολάτα.

Παρασκευή και Σαββατο πρεπει να κλείσεις οπωσδήποτε τραπέζι.
Προτείνω και τις Κυριακές Βράδυ, παλι με ζωντανή μουσική.
Τιμές προσιτές για την εποχή μας. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ιούλ

Καλησπερα, ειναι η πρωτη κριτικη που γραφω αλλα πραγματικα ενιωσα την υποχρεωση να το κανω για το συγκεκριμενο μαγαζι γιατι πραγματικα εχει ολο το "πακετο". Τον ασβεστολακο τον γνωρισα ψαχνοντας στο ιντερνετ μαγαζια με αυλη και μουσικη. Ενα βραδυ λοιπον καταφεραμε να παμε και πραγματικα εντυπωσιαστηκα!!! (αν και καθολου ευκολο για μενα).

Ο εξωτερικος χορος του μαγαζιου πολυ γραφικος με ωραια ακουστικη μουσικη, το σερβις και η εξυπηρετηση ηταν αψογη, πολυ ευγενικα παιδια! Οσο για το μενου ηταν η εκπληξη της βραδιας!!! φοβερο φαγητο που παντρευει το παραδοσσιακο με το γκουρμε. Το ψαρονεφρι κανελονι, το κρητικο κοτοπουλο και το μπαχαλο απ τα καλυτερα πιατα του μαγαζιου! Εκτοτε πηγαμε 2 φορες ακομα και μειναμε το ιδιο ευχαριστημενοι. Μεχρι που αποφασισαμε να κανουμε ενα μεγαλο τραπεζι. Συζητησαμε με τον ιδιοκτητη ο οποιος ηταν πολυ εξυπηρετικος, μας προσφερε πολλες επιλογες στα φαγητα και η τιμη που μας εδωσε πολυ χαμηλοτερη απο πολυ κατωτερα μαγαζια που ειχαμε ρωτησει. Το τραπεζι εγινε την παρασκευη που μας περασε, το αποτελεσμα καταπληκτικο!!!

Οι φιλοι μας ενθουσιαστηκαν με το φαγητο και τον χορο και μεις βγηκαμε ασπροπροσωποι!!!! Ευχαριστουμε πολυ τον ασβεστολακο για εκεινη την βραδια που μας απογειωσε με τις γευσεις του και μας ταξιδεψε με την μουσικη του!! Ως απαιτητικος πελατης το συστηνω ανεπιφυλακτα το συγκεκριμενο μαγαζι γιατι τα εχει ολα!!

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Καλεσμένος, Σάββατο 24/10. Φτάνοντας, η κολλητή μου λέει ότι έχουν κάνει λάθος και έχουν βάλει τα 4 τραπέζια που έχει ζητήσει σε διαφορετικού χώρους (2 σε ένα μέρος και 2 ποιο πέρα). Ο σερβιτόρος αναφέρει ότι δεν δεν μπορεί να γίνει κάτι τώρα γιατί όλα είναι πιασμένα και δεν μπορούν να ενωθούν.

Η live μουσική ήταν το καλύτερο σημείο της βραδιάς. Το φαγητό μέτριο. Ποικιλίες και κάποια ορεκτικά. Το κρασί που ήπιαμε ήταν ημίγλυκο, μέτριο προς καλό.

Την εξυπηρέτηση δεν την έλεγες και γρήγορη. Κάποιες φορές παραγγέλναμε 2 και 3 φορές μέχρι να θυμηθούν να φέρουν κάτι.

Το καλό ήταν ότι η μουσική δεν ήταν πολύ δυνατή, οπότε μπορούσες να μιλήσεις λίγο.

Το ότι οι παρέες ήταν χωρισμένες όμως, έμεινε σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς.