ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟΣ

Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
12:00 - 20:00
Ιούλιο Αύγουστο κλειστά όλη μέρα!
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

67 χρόνια ιστορίας συνοδεύουν το όνομα του Ασβεστόλακου. Ένα κουτούκι που παρότι έμεινε αναλλοίωτο στο χρόνο, και μας θυμίζει αλλοτινές εποχές, φροντίζει να αναβαθμίζεται στο κομμάτι της γαστρονομίας, της μουσικής και της υπηρεσίας..
Το συμπαθητικό κουτούκι που άνοιξε ο παππούς των σημερινών ιδιοκτητών έχει αλλάξει αρκετά. Το μαγαζί πλέον δεν προσφέρει μόνο κεφτέδες, σαρδέλες και ρετσίνα μεσογείων.. Το μενού μπορεί να χαρακτηριστεί σαν δημιουργική ελληνική κουζίνα βασισμένο σε γεύσεις από διάφορες περιοχές της Ελλάδος αλλά και δημιουργίες του Chef - Ιδιοκτήτη Γιάννη Ιωαννίδη.
Η ζωντανή μουσική έγινε αναπόσπαστο κομμάτι και μουσικά events γίνονται επίσης κάθε μήνα.

Πως θα το βρείτε
  Βασ. Σοφίας & Κοιμ. Θεοτόκου 4, Μαρούσι
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Όλοι στη ζωή μας έχουμε όνειρα. Βάζουμε μικρούς στόχους που μπορούν να επιτευχθούν αλλά έχουμε και όνειρα που χαρακτηρίζονται θερινής νυκτός. Πολλές φορές αλλού θες να πας και αλλού η ζωή σε πάει. Μοχθείς για να πετύχεις κάτι. Θες να είναι οι σπουδές σου;Να διαβάζεις για να πάρεις ένα πτυχίο που απλώς θα κορνιζάρεις και θα σου θυμίζει τα νιάτα σου;Και τι κάνεις αν σου τύχουν αναποδιές στη ζωή και αναπροσαρμόσεις τα πλάνα σου;Θα κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια και τι θα κάνεις;Θα κοιμάσαι όλη μέρα και θα κρύβεσαι κάτω από το πάπλωμα σου;Ή θα βγεις έξω και θα διεκδικήσεις τη ζωή;Νομίζω ο Άντι Γουόρχολ είχε πει πως στον καθένα μας αντιστοιχούν 15 λεπτά δημοσιότητας...

Την ώρα που γράφω κριτική έχω ήδη διαβάσει την αντίστοιχη του Νo1 χρήστη στο σάιτ, Fratello που πραγματικά είναι εξαιρετική χωρίς περιττές φιοριτούρες. Όντως λοιπόν είχαμε πρόσκληση από το σάιτ για γνωριμία με τους νέους ιδιοκτήτες του που και αυτοί προσπαθούν να βρούν τα πατήματα τους και να καταλάβουν τι ακριβώς χρειαζόμαστε εμείς, οι χρήστες. Τόπος συνάντησης ο Ασβεστόλακος. Χμμμ... Να πω την αλήθεια δεν το είδαμε και με πολύ καλό μάτι (κάποιοι). Χωρίς δημοσιότητα στο σάιτ, έσκασε σαν κομήτης. Ακόμα και η μη ύπαρξη συγκεκριμένου μενού δεν λειτούργησε ιδιαίτερα θετικά.

Και σκέφτομαι.... Σε μαγαζί που "έπαιζε" με αρκετό κουπόνι παλαιότερα μας πάνε;Που το πάνε;Και γιατί μόλις 10-12 χρήστες;Σίγουρα υπάρχουν και αρκετοί άλλοι όχι τόσο δημοφιλείς και τακτικοί. Πρέπει να γνωρίσουμε και αυτούς. Το έχω ξαναπεί, το γράφω και εδώ, το είπα και στη συνάντηση στο τέλος του δείπνου μας όταν υπήρξαν οι πρώτες αποχωρήσεις...

Το μαγαζί μετράει 69 έτη ζωής και πέρασε από γενιά σε γενιά, βέροι Αμαρουσιώτες. Στα παλαιά χρόνια που λέτε ο παππούς του σημερινού ιδιοκτήτη είχε την καινοτομία να φιλοξενεί τους πελάτες του αλλά αυτοί να πληρώνουν ΑΝ θέλουν. Όπως είναι λογικό δεν υπήρξε και μεγάλη προθυμία. Και έρχομαι στον πρόλογο μου. Ο σημερινός ιδιοκτήτης που ηλικιακά κυμαίνεται στα 30-35 είχε άλλους στόχους. Ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας όμως του πατέρα αν θυμάμαι καλά, τον ανάγκασε να αναλάβει την επιχείρηση. Σεβόμενος την οικογενειακή παράδοση το έκανε. Και δεν έκανε μόνο αυτό.

Δεν το έπαιξε αφεντικό, ούτε έμαθε στου Κασίδη το κεφάλι. Εκτός από τις πρώτες σπουδές του, όταν γύρισε πίσω σπούδασε και στη μαγειρική ενώ έκανε και μεταπτυχιακό. Δεν πήρε το έτοιμο πελατολόγιο από την οικογένεια αλλά προσπάθησε να προσελκύσει και νέο group πελατών. Και με βάση την εμπειρία που είχα τα καταφέρνει πολύ καλά! Παρατήρησα πως σε αρκετά τραπέζια τον καλούσαν για να πουν 2 κουβέντες. Για βοήθεια είχε 2 κοπέλες, ευγενέστατες και γρήγορες που με τη στάση τους σε ικανοποιούν. Με άνεση κάλυπταν όλον τον χώρο.

Ο χώρος του όπως θα διαβάσατε είναι σε σχήμα "Γ". Οι καρέκλες έχουν πράσινο τόνο, τα τραπέζια στρωμένα με καρώ τραπεζομάντηλα. Βαρέλια, πηγάδι(! ) και καδράκια που σε ταξιδεύουν σε άλλη εποχή είναι ο διάκοσμος. Νομίζω πως το καλοκαίρι στον πεζόδρομο θα είναι μια εξαιρετική λύση για να χαλαρώσετε με την παρέα σας. Φιλοξενεί και ζωντανή μουσική με καλές φωνές. Οι τουαλέτες καθαρές όμως εμφανώς αυτή των γυναικών ήταν πιο ευρύχωρη από την αντρική! Όπως διάβασα και το E-table, την ονομασία του το μαγαζί την πήρε από τους πελάτες του που βλέποντας την κυρα – Μαρία (γιαγιά λογικά) να ασπρίζει καθημερινά για λόγους καθαριότητας τη μικρή είσοδο του, έδινε την αίσθηση πως πρόκειται για λάκκο με ασβέστη.

Ο κατάλογος με πολλές και εξαιρετικές επιλογές, παίζει με κρεατικά πολύ. Πραγματικά και εμένα μου άρεσαν σχεδόν όλα και δεν το γράφω γιατί δεν πλήρωσα κάποιο αντίτιμο. Εδώ να τονίσω πως η επιλογή των πιάτων ήταν ελεύθερη και απεριόριστη με αποτέλεσμα να αισθανθούμε και λίγο άσχημα γιατί σκάσαμε από το φαγητό και κάποια πιάτα δυστυχώς έμειναν. Μάλιστα είπα και στη φίλη Παναγιώτα πως θα τα σκεφτόμαστε την επόμενη μέρα και θα πεινάμε σαν λύκοι!

Τα πιάτα που θυμάμαι να δοκίμασα ήταν:

- Στην αρχή έρχεται καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια και πίτες και ντιπάκι τυροκαυτερής στα 0.9 ευρώ. Αρεστά μεν αλλά αποφύγετε τα δε. Ακολουθούν ακόμα καλύτερα!

- Σαλάτα πορτοκάλι με κόκκινο λάχανο, πιπεριά Φλωρίνης, καρέ τομάτας, μυρωδικά, μαρούλι, φυστίκια, φιλέτο πορτοκαλιού, βινεγκρέτ γιαουρτιού με μυλόξυδο στα 6.8 ευρώ. Το πιάτο που άρεσε λιγότερο σε εμένα και τη φίλη Βάσω. Φρέσκια και τεράστια μεν αλλά με ετερόκλητα υλικά που απλώς τα έτρωγες. Τα φυστίκια δεν μου άρεσαν στο όλο σύνολο. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω κάποια άλλη. Παιχνιδιάρικη στο μάτι πάντως!

- Κοτοπιτάκια στα 6.8 ευρώ,4 τεμάχια. Εξαιρετικό φύλλο κρούστας που ήταν χειροποίητο, νοστιμότατη γέμιση από ζουμερό κοτόπουλο και λίγο κασεράκι. Άρεσαν και φυσικά φαγώθηκαν!

- Φάβα Φενεού στα 6 ευρώ. Βελουτέ εμφάνιση με καρέ από σύγκλινο Μάνης, λάδι τρούφας, καρέ κρεμμυδιού και καπνιστή πάπρικα. Απέφυγα να δοκιμάσω γιατί περίμενα με προσμονή άλλα πιάτα! Τα επιφωνήματα πάντως ήταν πολλά. Διαβάσατε πως άρεσε πάααααρα πολύ.

- Σαγανάκι γραβιέρας στα 6.5 ευρώ.2 τριγωνικά κομμάτια παναρισμένης γραβιέρας με μαρμελάδα φράουλα. Πηχτή σάλτσα και γλυκιά όσο πρέπει, το τυρί εμένα μου άρεσε, είχε λιώσει ιδανικά για τα γούστα μου.

- Λεχματζούν στα 6.8 ευρώ. Έρχονται 2 τεμάχια από έτοιμα πιτάκια, ζουμερό κιμά που στην αρχή δεν καταλαβαίνεις πως είναι πικάντικος (από μοσχάρι και σουτζούκι) και στην κορυφή μωβ σως από πατζάρι. Καλό ορεκτικό για τη μέση, ίσως το ξαναδοκίμαζα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 6 ευρώ. Όπως ισχυρίζονται είναι συνταγή 30 ετών και βάλε. Στα υλικά συμπεριλαμβάνονται καρότο, φρέσκα μυρωδικά και φέτα. Καυτοί και χειροποίητοι, στρογγυλοκάθονται σε σως φέτας (5 τεμάχια). Αρεστοί και χωρίς να καταλαβαίνεις μόνο τον χυλό.

- Μανιάτικο στα 6.8 ευρώ. Η κλασική στραπατσάδα με τομάτα και φέτα, συνοδεύεται από λαδοκούλουρο Κυθήρων. Νόστιμο πιάτο, χειμωνιάτικο. Σε καλύτερη βερσιόν από αλλού.

- Γύρος κόκορα στα 9.3 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, με ωραία καπνίλα και ζουμερό κρέας. Συνοδευόταν από πιτούλες και μια ροζέ σάλτσα. Θα το παρήγγελνα χωρίς δισταγμό.

- Κεφτεδάκια Σμύρνης στα 7.5 ευρώ. Αρκετό κύμινο και ωραία σαλτσούλα τομάτας χωρίς να υπερκαλύπτει τη γεύση του ζουμερού κρέατος. Όχι μαμαδίσια αλλά γιαγιαδίσια σαν αυτά που μου έκανε η γιαγιά μου. Μου θύμησαν τα σουτζουκάκια της. Οι συνοδευτικές πατατούλες είναι ταμάμ για να χορτάσεις.

- Ψαρονέφρι στα 10 ευρώ. Τυλιγμένο σαν κανελόνι, απλωμένο σε πουρέ πατάτας, γεμιστό με ρόκα, παρμεζάνα και λάδι μαύρης τρούφας. Οι φόβοι μου για στεγνό κρέας πήγαν περίπατο ευτυχώς!

- Χουνκιάρ μπεγεντί στα 9 ευρώ. Εξαιρετικό value for money μιας και μιλάμε για εξαιρετικής ποιότητας κρέας που έλιωνε στο στόμα και αέρινο πουρέ μελιτζάνας χωρίς να καταλαβαίνω κομματάκια της. Σιγομαγειρεύεται για 3.5 ώρες. Έντονη η κανέλα, δε με χάλασε καθόλου! Αξίζει!

- Μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα στα 17 ευρώ. Αρκετή ποσότητα για τη φίλη που τη ζήτησε άψητη, αν και δεν της ήρθε όπως ζήτησε. Εγώ πάντως εκμεταλεύτηκα την ευκαιρία και έφαγα αρκετη, δεν είχα τρελές απαιτήσεις, την ευχαριστήθηκα γιατί ήταν καλής ποιότητος. Συνοδεύεται από μπόλικα ψητά λαχανικά.

* Δοκίμασα και ριζότο τσι Κρήτης που κοστολογείται στα 8.8 ευρώ. Εξαιρετικά παντρεμένα υλικά όπως απάκι, πέστο σταμναγκάθι και ξινομυζήθρα συνυπήρχαν αρμονικά στο πιάτο. Δοκιμάστε το κάποια κρύα βραδιά. Καλή τιμολόγηση.

- Το ημίγλυκο κρασί του επίσης είναι στο top 5 αυτών που έχω δοκιμάσει, ελαφρύ και χωρίς να βαράει στο κεφάλι.

Και πάμε στα γλυκά... Που ρώτησα 3-4 φορές αν όντως είναι δικής τους παρασκευής...

- Νο 1 το μπανόφι. Με μπόλικο ζαχαρούχο γάλα να καλύπτει το στόμα, ενώ το μπισκότο επιτέλους ήταν θρυμματισμένο για να παιχνιδίζει με την καραμέλα. Εξαιρετικό και λόγος για να επιστρέψω έστω και χωρίς να φάω φαγητό!

- Νο 2 το τζιζκέικ με βύσσινο. Όπως είπαν οι φίλοι στο τραπέζι, είχε γίνει χρήση κατσικίσιου γάλακτος. Ελαφρύ και με επίσης θρυμματισμένο μπισκότο και αυτό.

- Νο 3 η λέμον πάι. Εξαιρετική εμφάνιση, δεν κατάφερα να δοκιμάσω πολύ γιατί έσκασα. Μου άρεσε η μαρέγκα πάντως.

* Στο τέλος ήρθαν και λουκουμάδες που προσφέρονται σε όλα τα τραπέζια μετά το φαγητό. Δεν είχα κουράγιο ούτε για μισή μπουκιά αλλά μου είπαν πως πραγματικά έχασα.

Συμπερασματικά: Θέλω να ευχαριστήσω πρώτα από όλους το σάιτ που μετά από καιρό φάνηκε να δραστηριοποιείται. Θέλω να πιστεύω πως αυτή είναι μόνο η αρχή και θα έχουμε την ευκαιρία να τα λέμε πιο συχνά. Μακάρι να γνωρίσουμε και άλλους αξιόλογους χρήστες και να ανταλλάσουμε απόψεις.

Όσον αφορά τον Ασβεστόλακο τώρα...

Σίγουρα κάποιοι φίλοι πήγαμε αρκετά συγκρατημένοι και σφιγμένοι μιας και οι κριτικές δεν ήταν και εξαιρετικές. Θα έλεγα πως πρόκειται για μια μοντέρνα ταβέρνα σε χώρο κουτουκοταβερνείου. Προσωπικά μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις και ήδη το έχω προτείνει σε φίλους για να ξαναπάμε. Άλλος για το μπανόφι, άλλος για το χουνκιάρ του.... Ακόμα και 20-25 ευρώ αν χρειαστούν εγώ θα τα έδινα χωρίς να τα λυπηθώ όπως αλλού.

Αξίζει μια επίσκεψη στα σίγουρα και θα πρότεινα στους διαχειριστές του σάιτ να κάνουν και δεύτερη μάζωξη μελών με την παρουσία φυσικά άλλων χρηστών που επίσης είναι ενεργοί!

Θα ξαναπάω όταν θα έχω ευκαιρία! Με παρέα... Πολύ καλή παρέα!

Δεν είχε λάκο η φάβα!!!

2017

Οφείλω να ομολογήσω ότι αν δεν είχε έρθει η πρόσκληση για φαγητό και ανταλλαγή απόψεων από τη συντακτική ομάδα του a4f το πιθανότερο είναι να μην είχα βρεθεί ποτέ μου στον ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟ, και θα ήταν πραγματικά κρίμα, γιατί πρόκειται για ένα χώρο που αξίζει να ανακαλύψεις και να τιμήσεις. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Ο ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟΣ βρίσκεται από πλευράς πρόσβασης σε πολύ βολικό σημείο, σ’ ένα πεζόδρομο που ξεκινά από το δρόμο που οδηγεί από τη Λεωφόρο Κηφισίας στο σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μαρούσι. Όπως ανεβαίνετε το δρόμο θα δείτε στα δεξιά την εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, εκεί δίπλα είναι ο στόχος σας. Αν βέβαια θέλετε να παρκάρετε, το πράγμα δυσκολεύει (8 στα 10 επιεικώς), εγώ κατευθύνθηκα στο κοντινότερο parking (+ 5 € στο λογαριασμό ή επιλέγετε τη λύση του μετρό, ούτε δέκα λεπτά απόσταση).
Μέχρι εδώ καλά. Βλέπεις την πινακίδα (καλοφτιαγμένη, αλλά μικρή) και μπαίνεις στο κτήριο, όπου δυστυχώς λείπει κάποια ένδειξη προς τα πού να κατευθυνθείς. Υπάρχει μια πόρτα στο βάθος, και πίσω της μια πόρτα ακόμα, όπως όμως διαπίστωσα στη συνέχεια πάνω στην κουβέντα, οι περισσότεροι νομίζουν ότι πρέπει να πάνε αριστερά, στο κελάρι, όπου η αρχική εγκατάσταση του ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟΥ (τώρα κλειδωμένη) ή πιο δίπλα, όπου βρίσκεται η κουζίνα. Επείγουσα σύσταση λοιπόν να μπει μια ωραία ταμπέλα και να διαμορφωθεί γενικά ο χώρος της εισόδου με το γούστο που επικρατεί πίσω από τη δεύτερη πόρτα.
Μπαίνεις λοιπόν με τα πολλά στην αίθουσα της ταβέρνας. Σχήμα «Γ», συνολικά γύρω στα 20 τραπέζια, σχετικά στριμωγμένα, σωστός φωτισμός (φέρνει λίγο προς παλιό), οι τοίχοι σαγρέ και λευκοί (αυτός προς τη μεριά της κουζίνας δημιουργεί ευχάριστη αντίθεση με το παλιό κόκκινο τούβλο). Ο χώρος δεν είναι ψηλοτάβανος, εξαερίζεται όμως μια χαρά, ενώ τηρείται και η απαγόρευση του καπνίσματος.

Η διακόσμηση δεν διεκδικεί βραβείο πρωτοτυπίας με τα αντίκ αντικείμενα και τις φωτογραφίες από παλιές εποχές στους τοίχους, είναι όμως πραγματικά προσεγμένη και δεν κουράζει. Τραπέζια στρωμένα με τραπεζομάντιλα, αναπαυτικά καθίσματα (όχι οι ψάθινες καρέκλες που σε μισή ώρα σε αναγκάζουν να σηκωθείς για να ξεμουδιάσεις), οι τουαλέτες στο βάθος πεντακάθαρες. Το μουσικό χαλί της βραδιάς ήταν ζωντανό, ένας νεαρός με όργανο και μια κοπελιά δίπλα του για δεύτερη φωνή, ταιριάζουν γάντι στην ατμόσφαιρα του χώρου, γιατί κακά τα ψέματα το σωστό είναι να τρως ακούγοντας μουσική και όχι να ακούς μουσική τρώγοντας, αν με καταλαβαίνετε. Το σέρβις από τις δύο κοπέλες υποδειγματικό, μπράβο τους.

Μου έκανε εντύπωση το ότι γύρω στις 10 που έκανα μια βόλτα να δω τα πέριξ το μαγαζί ήταν γεμάτο 100%. Τρίτη βράδυ τέλος του μήνα και μετά τις διακοπές, αυτό όσο να ‘ναι κάτι λέει. Η πελατεία νεανική και νεάζουσα, οι περισσότεροι έδειχναν τακτικοί θαμώνες. Σε ένα χώρο εστίασης με αδιάλειπτη λειτουργία από το 1948 (μας διηγήθηκε αρκετά ενδιαφέροντα ο ιδιοκτήτης και σεφ, τρίτη γενεά παρακαλώ, που βρήκε χρόνο να καθίσει στο τραπέζι μας) αυτό μόνο ως επιβεβαίωση της ιστορικής συνέχειας και αποδοχής από τον κόσμο μπορεί να ερμηνευτεί. Να το πω διαφορετικά: Μαγαζιά σαν τον ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟ ουσιαστικά δεν έχουν ανάγκη διαφήμισης, στηρίζονται, και καλά κάνουν, κυρίως στο word of mouth (η ατάκα αυτή αφιερωμένη εξαιρετικά στην TZIA).

O κόσμος δεν έρχεται βέβαια για να αποτίσει φόρο τιμής στον παππού του σημερινού σεφ, ο οποίος συχνά δεν δεχόταν λεφτά από τους πελάτες του κουτουκιού του, αλλά γιατί τους τραβά προφανώς η ποικιλία και η ποιότητα της κουζίνας (ελληνική, ελαφρά πειραγμένη κατά περίπτωση). Επειδή η παρέα ήταν μεγάλη, είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε πάρα πολλά πιάτα, οπότε από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.

Επιγραμματικά θα πω ότι δεν υπήρξε ούτε ένα πιάτο που να με απογοητεύσει, αντίθετα μάλιστα υπήρξαν αρκετά που μου άρεσαν ιδιαίτερα, με πρώτη και καλύτερη τη φάβα (εξαιρετικής ποιότητας πρώτη ύλη μπολιασμένη με κρουτόν από απάκι), το σαγανάκι (και εδώ πολύ καλής ποιότητας γραβιέρα, τη συνοδευτική μαρμελάδα θα την ήθελα λιγότερο γλυκιά), τα κοτοπιτάκια (μπουκιά και συχώριο), το «μανιάτικο» (= στραπατσάδα με σύγλινο) και το πειραγμένο spicy λαχματζούν (με σάλτσα από παντζάρι στην κορυφή). Από τα κυρίως πιάτα θα ξανάπαιρνα το γεμιστό ψαρονέφρι, τη σπαλομπριζόλα (με το γνωστό πρόβλημα του άνισου ψησίματος λόγω άνισου πάχους του κρέατος) και το γιγαντιαίο κοντοσούβλι (είναι για δύο άτομα)

. Ενδιάμεσα τοποθετώ το «εμπλουτισμένο» ριζότο (με μαλακό τυρί και μανιτάρια), που οι περισσότεροι το χρησιμοποίησαν ως συνοδευτικό των κρεάτων.
Ήπιαμε καλό χύμα, λευκό και ημίγλυκο, και νεράκι κρύο από μεγάλα μπουκάλια του μαγαζιού. Βάλαμε κάτω και τα γλυκά του μαγαζιού (μπανόφι, τσιζ-κέϊκ και λέμον-πάι), όμως για άλλη μια φορά τη δόξα έκλεψαν οι παραδοσιακοί λουκουμάδες με μέλι.

Γενική εντύπωση καθ’ όλα θετική. Οι τιμές ανταποκρίνονται απόλυτα στην ποιότητα (και ποσότητα) των προσφερόμενων, ανάλογα με την όρεξή σας και το μέγεθος της παρέας να υπολογίσετε 15 με 25 ευρώ. Ο ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟΣ είναι σίγουρα από τα μαγαζιά που χαίρεσαι να επισκέπτεσαι. Σίγουρα θα ξαναπάω όταν καλοκαιριάσει, τα τραπεζάκια έξω στον ήσυχο πεζόδρομο πρέπει να σε ταξιδεύουν χρόνια πίσω.

2017

Ξεκινάω την κριτική και νοιώθω σαν τον Billy Crystal στο «Πέτα την μαμά απ’ το τρένο» (Trhow Momma from Train-1987), που κάθονταν για μέρες μπροστά από μια κόλλα χαρτί προσπαθώντας να βρει τον κατάλληλο χαρακτηρισμό για το «Η νύχτα ήταν…» και να ξεκινήσει επιτέλους το νέο μυθιστόρημά του. Ώσπου έναν άπειρος φοιτητάκος, ο Dany DeVito, του πέταξε στο άσχετο το «Η νύχτα ήταν πνιγηρή» και του τσάκισε το νευρικό του σύστημα αφού ήταν και η λέξη που τόσο πήγαινε στο κείμενο του…

Τέλος πάντων …οι εποχές άλλαξαν κι έτσι δεν έχω μπροστά μου μια κόλλα χαρτί, αλλά την οθόνη του υπολογιστή μου. Δεν έχω στυλό, αλλά το πληκτρολόγιό μου που όσο κι αν ντρέπομαι γι αυτό, αν το γυρίσεις ανάποδα και το τραντάξεις θα πέσουν από μέσα τόσα σουσάμια, ικανά να χορτάσουν τα περιστέρια της Πλατείας Συντάγματος.

Όμως η εποχή και το πέρασμα των χρόνων δεν άλλαξε μόνο τις καθημερινές μας συνήθειες. Άλλαξε σχεδόν τα πάντα γύρω μας. Και σε αυτό δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση ο «Ασβεστόλακος». Όπως μας περιέγραψε ο τωρινός, συμπαθέστατος Chef και ιδιοκτήτης του, έχουν περάσει γύρω στα 67 χρόνια από όταν ο παππούς του έβαλε αυτό το κουτουκάκι στον χάρτη. Και προφανώς ο παππούς του έβαλε τόσο γερά θεμέλια που ο «Ασβεστόλακος» παραμένει στο ίδιο σημείο που πρωτοεμφανίστηκε κι απ’ ότι είδα κι ο ίδιος, ακμαιότατο!! Μπορεί να πέρασε από χέρι σε χέρι μέσα στην οικογένεια, μπορεί να μην είναι πλέον στο μικρό υπογειάκι που πρωτοξεκίνησε και που τώρα παραμένει σφραγισμένο σαν καλό μυστικό, μπορεί να άλλαξε την κουζίνα του και να έχει εμπλουτίσει το μενού του τόσο σε πιάτα, όσο και σε ιδέες όμως το σίγουρο είναι πως αυτή η φαμίλια έχει μεράκι και διάθεση να του δίνει την δύναμη και τα εφόδια ώστε να αντιστέκεται στα σημεία των καιρών και τις δύσκολες περιστάσεις που όλοι μας αντιμετωπίζουμε.

Τρίτη βράδυ, αφήνουμε πίσω μας τον σταθμό του ηλεκτρικού στο Μαρούσι και διανύοντας απόσταση ευχάριστης διαδρομής 7-8 λεπτών με τα πόδια, βρισκόμαστε μπροστά από το κατώφλι τους. Το σημείο είναι εξαιρετικό. Σε αυτό βοηθά η «παρέα» του απέναντι πανέμορφου νεοκλασικού που σε μεταφέρει στην Αθήνα μιας άλλης εποχής, πολύ πριν οι ελληνικές ταινίες αποκτήσουν χρώμα κι αρχίσουν να γυρίζονται σε «σικ» διαμερίσματα πολυκατοικιών… Πριν μπουν τα φανταχτερά μαντίλια στα χορευτικά του Δαλιανίδη και τα φςςςςς μποϊνγκ στα soundtracks των ταινιών που προβάλλονταν.

Για να επανέλθω στα σχόλιά μου για το σημείο, από φωτογραφίες που είδα στο ask4food προκύπτει πως το καλοκαιράκι βγάζουν τραπέζια έξω, πάνω στον πεζόδρομο. Πολύ μου αρέσει να φαντάζομαι τον εαυτό μου να είναι αραχτός εκεί ένα ζεστό βραδάκι και να απολαμβάνω το κρασάκι μου, τα μεζεδάκια τους και την φιλοξενία τους.

Όταν μπήκα στον χώρο ένοιωσα ανάμικτα συναισθήματα. Κάτι στην διακόσμηση και στην γενική διαρρύθμιση. Μπορεί αυτό να οφείλονταν στο ότι ήταν ακόμα νωρίς (γύρω στις 8) και ήμασταν η μοναδική παρέα. Ίσως γιατί ήταν η παρθενική μου επίσκεψη και πάντα χρειαζόμαστε λίγο χρόνο για να εγκλιματιστούμε σε ένα νέο περιβάλλον. Πάντως πάρα πολύ σύντομα κι όταν βρέθηκα ανάμεσα σε άτομα που συμπαθώ και εκτιμώ, όλο αυτό πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Ξύλινη οροφή, λευκός αγρέ τοίχος, καδράκια και μικροαντικείμενα μιας άλλης εποχής. Σε μία γωνία ένα πηγαδάκι. Απλά αλλά με φροντίδα στρωμένα τραπεζάκια.

Όταν λίγο αργότερα όλη η σάλα κατακλύστηκε από κόσμο, άλλαξε η γενική ατμόσφαιρα και έγινε πιο παρεϊστικη. Γενικά δεν είμαι φίλος της ζωντανής μουσικής σε χώρους όπου απολαμβάνω το φαγητό μου. Συνήθως η ένταση της μουσικής αφαιρεί κάτι από την επικοινωνία μου με την παρέα μου κι αυτό κάπου με χαλάει. Ευτυχώς, στην συγκεκριμένη περίπτωση η ένταση του ήχου ήταν τόσο-όσο. Επιπροσθέτως, ο νεαρός που έπαιζε μουσική ήταν εξαιρετικός. Νοιώθω μεγάλος γάιδαρος που όσο κι αν το ήθελα, δεν πήρα το θάρρος να σηκωθώ και να του προσφέρω ένα ποτήρι μπύρα ή κρασάκι. Επιφυλάσσομαι για την επόμενη επίσκεψή μου. Πάντως αποχωρώντας τον ευχαρίστησα ευγενικά και μέσα από την καρδιά μου.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και ευγενική. Όλα ήρθαν στην ώρα τους και παρά τον πανικό από κόσμο που επικρατούσε, είχαν τον νου τους για να ικανοποιήσουν όποια έξτρα επιθυμία μας για παραγγελία προέκυπτε.
Μπροστά μου παρέλασαν πάρα πολλά πιάτα. Ήμασταν μεγάλη παρέα κι αυτό μας έδωσε την δυνατότητα για ποικιλία στα πιάτα που ζητήσαμε. Δοκίμασα την συντριπτική πλειοψηφία αυτών και με χαρά μου διαπίστωσα πως ήταν σε εξαιρετικό επίπεδο. Μια ακόμα αναπάντεχη έκπληξη ήταν το ότι το μενού του είναι σε κόντρα ρόλο με το περιβάλλον του. Σε έναν τέτοιο χώρο θα περίμενε κάποιος, όπως κι εγώ, μια πιο κλασική και «λαϊκή» κουζίνα. Θα βρείτε αρκετά πιάτα και γεύσεις που θα περιμένατε να βρείτε στον κατάλογο ενός κουτουκιού, όμως αρκετά από αυτά έχουν μια σύγχρονη πινελιά που τα φέρνει πιο κοντά στα σημερινά δεδομένα και πιο ενδιαφέροντα.

Τον χορό των ορεκτικών στον κατάλογο σέρνει η φάβα. Στρατηγική κίνηση, αφού η περιγραφή της σου τραβάει έντονα το ενδιαφέρον και σε προδιαθέτει για το τι θα ακολουθήσει.

Όπως σας είπα ήδη, δεν είναι η κλασική φάβα με το κρεμμυδάκι. Είχε μέσα σύγκλινο Μάνης, καπνιστή πάπρικα και λάδι τρούφας. Όταν ήρθε στο τραπέζι μας, σε υπεραρκετή ποσότητα αλλά θεωρώ λίγο πιο υδαρής από όσο θα έπρεπε, μας έσπασε την μύτη η μυρωδιά από το λάδι τρούφας. Νοστιμότατο ορεκτικό που θα ξαναπαραγγείλω σε νέα μου επίσκεψη που θα τους κάνω. Η τιμή της στα 6€.

Μανιτάρια πλευρώτους με κρέμα μπαλσάμικου και ψητό τυρί που νομίζω πως ήταν χαλούμι. Επίσης χορταστική μερίδα και πολύ σωστά ψημένα. Μου έχει τύχει να μου φέρουν πλευρώτους που να είναι τόσο κακοεκτελεσμένα μην καταλαβαίνω αν είναι βρασμένα ή ψημένα. Αυτά ήταν άψογα. 6,80€.
Κολοκυθοκεφτέδες. Σε μεγάλα σφαιρίδια, που όπως γράφουν στον κατάλογο βασίζονται σε συνταγή 30 και πλέον χρόνων. Guest star το τριμμένο καροτάκι. Ξαπλωμένοι σε μοντέρνο σκεύος σερβιρίσματος, πάνω σε κρεμώδες, λευκό χαλί που είχε ως βάση του τυρί φέτα. Τιμή στα 6 €.
Από σαλάτες δοκίμασα την «Πορτοκάλι» και την Κοτοσαλάτα τους. Τις βρήκα και τις δύο ενδιαφέρουσες και δροσερές αλλά με κέρδισε περισσότερο η δεύτερη. Μου φάνηκε πιο χορταστική λόγω του κοτόπουλου και της παρμεζάνας. Οι τιμές τους στα 6,80€ και 7,50€ αντίστοιχα.

Το κυρίως που παρήγγειλα ήταν το κοντοσούβλι τους. Κάτι η αγάπη μου στο κοντοσούβλι λόγω καταγωγής μου, κάτι η περιγραφή του στον κατάλογο (400 γρ. χοιρινός λαιμός, μαριναρισμένος σε κενό αέρος για 5 ώρες με μαρινάδα 14 συστατικών ο οποίος μετά τυλίγεται σε μπόλια αρνιού και ψήνεται σε δυνατή φωτιά). Η μερίδα ήταν κάτι παραπάνω από χορταστική. Εντάξει… εγώ είμαι υπέρ του δέοντος φαγανός, όμως σε άλλες παρέες ίσως καλύψει την όρεξη και 2 ατόμων. Η κρούστα που είχε δημιουργηθεί από την μπόλια το είχε κάνει απολαυστικότατο.

Νομίζω πως έπεσα διάνα με την επιλογή μου! Στο πιάτο υπήρχαν ως συνοδευτικό και πάρα πολύ καλά ψημένες πατατούλες και φέτες από ντομάτα που μου φάνηκαν παράταιρες. Η τιμή του στα 13€ που όμως λόγω της διαδικασίας προετοιμασίας του και πάνω απ’ όλα λόγω του τελικού αποτελέσματος, μου φάνηκαν λογικά και αντιπροσωπευτικά.

Εκ των αριστερών μου έκλεψα μερικές πιρουνιές από Ριζότο τσι Κρήτης. Η τιμή του στα 8,80€. Πολύ ενδιαφέρων και ξεχωριστό ριζότο, με απάκι, πέστο σταμναγκάθι και ξυνομηζύθρα. Ένα ακόμα πιάτο που βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για την παραγγελία μου σε επόμενη επίσκεψή μου.
Εκτός αυτών, δοκίμασα κι από άλλα κυρίως και ορεκτικά, αλλά θα ήταν υπερβολή να τα αναφέρω όλα.

Τα γλυκά τους σε καλό επίπεδο αλλά νομίζω πως θα ήθελα να δω κάτι πιο σπιτικό και ιδιαίτερο. Δοκίμασα μόνο λίγο από το τυραμισού, από το μπανόφι και τους λουκουμάδες τους. Θυμάμαι επίσης στο τραπέζι μια τάρτα λεμονιού με «στέγη» από μαρέγκα, το οποίο όμως δεν γεύτηκα. Άτιμη δίαιτα και αυτοσυγκράτηση!
Θα προτιμούσα να είχαν τις μισές (κι ακόμα λιγότερες) προτάσεις για γλυκό αλλά να είναι πιο ψαγμένες ώστε να μπορούσαν να ξεχωρίσουν και σε αυτόν τον τομέα. Για να είμαι ειλικρινής, τα γλυκά τους δεν πρέπει να ετοιμάζονται από τους ίδιους κι αυτό με απογοήτευσε. Στο κεφάλαιο «Γλυκό», τόσο εγώ όσο και τα περισσότερα άτομα της παρέας μας, δίνουμε πλέον μεγάλη βάση. Μη ξεχνάμε πως είναι αυτό που κλείνει την εμπειρία μας σε ένα τραπέζι και καλείται να ολοκληρώσει της εντυπώσεις μας από αυτό.

Μια ακόμα πρόταση μου θα ήταν να αυξήσουν την ποικιλία τους σε μπύρες. Νομίζω πως το target group των πελατών τους (κυρίως νεαρόκοσμος) θα ήθελε περισσότερες επιλογές. Ε…και καμία Weiss την θεωρώ πλέον απαραίτητη. Αν και δεν πολυσυμπαθώ την Βεργίνα Lager, την παράγγειλα γιατί την θεωρώ λίγο καλύτερη από τις υπόλοιπες προτάσεις τους.

Αν θα ξαναπήγαινα? Σίγουρα ναι! Θα αφήσω να περάσει κανένας μήνας, να ζεστάνει λίγο ο καιρός ώστε να κάτσω στον εξωτερικό τους χώρο, πάνω στον πεζόδρομο.

Υ. Γ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσους συντέλεσαν στο πολύ γλυκό αποτέλεσμα αυτής της εξόδου. Από όσους πήραν την πρωτοβουλία να το οργανώσουν, μέχρι την παρέα και τους συντελεστές του «Ασβεστόλακου».

2017

Δεν θα διαφοροποιηθώ ιδιαίτερα από τους προηγηθέντες έμπιστους φίλους, παρά μόνο στο γεγονός ότι η κριτική μου δεν συντάσσεται αμέσως μετά την συνάντηση των μελών κατόπιν πρόσκλησης των διαχειριστών του site στις 25/4 στον Ασβεστόλακο, αλλά μετά από δύο επιπλέον επισκέψεις.

Από την φύση μου γενικά δεν θεωρούμαι καχύποπτος άνθρωπος. Όμως σε ό, τι έχει να κάνει με το παρόν site και την ιδιότητά μου ως ενεργό μέλος σε αυτό, θέλω να είμαι άκρως αντικειμενική και να μην δώσω ποτέ σε κανέναν το δικαίωμα με αμφισβητήσει ως προς αυτό.

Έτσι, όπως άλλωστε έχω πράξει και στις προηγούμενες προσκλήσεις του site σε άλλα εστιατόρια στο παρελθόν, επανέλαβα επίσκεψη σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτό βέβαια μεταξύ μας, συνέβη γιατί από την πρώτη εμπειρία, έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Σε αντίθετη περίπτωση δεν νομίζω να το επιχειρούσα ξανά. Κατά τα λοιπά; Ναι, ακούγοντας “Ασβεστόλακος” θα είμαι ειλικρινής… είπα κι εγώ… ωχ, φόλα θα φάμε. Θες οι λίγες και
διφορούμενες κριτικές; Θες η περιοχή που ναι μεν αλλά; Θες από άνευ λόγου προαίσθημα που ευτυχώς έπεσε έξω; Κακώς βέβαια, αλλά πήγαινα με την ψυχολογία του “τι είχαμε, τι χάσαμε…” και τελικά να σας πω τι έγινε; Δεν είχαμε (πάει)…αλλά δεν ξέραμε τι χάναμε!

Λοιπόν θα περιγράψω την τελευταία μου επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε στην γιορτή μου στις 21/5/2017 άτομα 9. Αυτό και μόνο θα ήταν αρκετό για να κλείσει η κριτική εδώ. Διότι δεν θα προσκαλούσα ποτέ τους αγαπημένους μου φίλους και συγγενείς να τους ευχαριστήσω αυτή τη μέρα, κάπου που δεν θα άξιζε. Για του λόγου το αληθές όμως, δείτε παρακάτω.

Ο χώρος εσωτερικά θυμίζει κουτούκι. Απλός και όμορφος γι’ αυτό για το οποίο
αυτοπροσδιορίζεται και νομίζω πως δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο. Ανατρέξτε στις προηγούμενες αναφορές που έχει γίνει εκτενής περιγραφή. Το μόνο που δεν μου άρεσε στην πρώτη επίσκεψη ήταν πως μύριζε κάτι σαν μούχλα. Ίσως έτυχε. Και το γεγονός ότι είχε μουσική από ραδιόφωνο με παράσιτα, μέχρι να ξεκινήσει η ζωντανή μουσική, η οποία
παρεμπιπτόντως δεν ήταν ενοχλητική ούτε από άποψη έντασης, ούτε από άποψη
ρεπερτορίου. Μια playlist όμως μέχρι την έναρξη του live, θα ήταν σαφώς καλύτερη επιλογή.

Έξω ο φροντισμένος πεζόδρομος με λουλουδάτες ζαρντινιέρες και φαναράκια με κεριά είναι ό, τι πρέπει για το καλοκαιράκι. Επίσης υπάρχουν και δύο-τρία τραπέζια μέσα στη μπροστινή πλευρά του εστιατορίου που βλέπει στον πεζόδρομο και έχει ανοιγόμενο παράθυρο, για τις ντεμί μέρες, που τα βράδια έχει ακόμα ψυχρούλα.

Η εξυπηρέτηση είναι πάρα πολύ καλή, σε σωστούς χρόνους, με ευγένεια, χαμόγελο και προθυμία, συμπέρασμα που προκύπτει και από τις 3 επισκέψεις μου. Ο δε ιδιοκτήτης-σεφ που έχει αναλάβει τη σημερινή διεύθυνση την οποία παρέλαβε από παππούδες και στη συνέχεια από γονείς (μετά από 67 περίπου χρόνια στην ίδια στέγη) για να την μεταμορφώσει με επιτυχία στη σημερινή της μορφή, ευγενέστατος και αυτός, με εμφανές το ενδιαφέρον και το μεράκι του για τη δουλειά του.

Και περνάω στο φαγητό που υπήρξε η πιο ευχάριστη έκπληξη.

Στην αρχή καταφθάνουν πιτούλες με τυροκαυτερή και ψωμάκι x0,90€ κατά άτομο. Εδώ θα πω μόνο πως αφού τα φέρνουν απο μόνοι τους, κανονικά δεν πρέπει να τα χρεώνουν.

- Κοτοσαλάτα χ 7,50€

Ρόκα, λόλα κόκκινη, καρότο, κρουτόν, κοτόπουλο, ντοματίνια, παρμεζάνα και σος
μουστάρδας. Φρεσκότατη και γευστική.

- Χωριάτικη σαλάτα χ 6,80€

Ντομάτα, κάπαρη, πιπεριά, κρεμμύδι, αγγούρι και φέτα σε φρέσκια και υπεραρκετή ποσότητα.

- Φάβα Φενεού (2 μερίδες) Χ 6

Δεν πρόκειται για μια απλή φάβα που φαντάζεστε ότι θα φάτε σε ένα κουτούκι. Καμία σχέση. Πρόκειται για την πιο πειραγμένη, ευπαρουσίαστη και τέλεια φάβα που έχω δοκιμάσει ποτέ! Σερβίρεται ζεστή, με βελουδένια υφή, με καρέ από σύγκλινο Μάνης, κρεμμύδι (αν θέλετε το αφαιρείτε), λάδι τρούφας και πάπρικα. Από τους μόνιμους παίχτες στην παραγγελία μου. Απλά … εξαιρετική!!!

- Κοτοπιτάκια (2 μερίδες τεσσάρων τεμαχίων έκαστη) χ 6,80€

Τραγανό και στεγνό από λάδια (χειροποίητο) φύλλο κρούστας, με κιμά κοτόπουλου, πολύχρωμες πιπεριές και κασέρι. Επίσης παίζει στους βασικούς παίχτες.

- Κολοκυθοκεφτέδες (2 μερίδες) χ 6€

Πέντε τεμάχια πάνω σε σάλτσα γιαουρτιού, με καρότο, φέτα και μυρωδικά.
Αξιοπρεπέστατοι χωρίς ίχνος λαδίλας

- Πατάτες τηγανιτές (2 μερίδες) χ 3,30€

Κυδωνάτες, με τη φλούδα τους, νόστιμες και χρυσαφένιες

- Μανιάτικο (2 μερίδες) χ 6,80€

Η γνωστή στραπατσάδα με τ’αυγά και τη ντομάτα και προσθήκη σύγκλινου, φέτας και λαδοπαξίμαδο Κυθήρων. Μην την παραλείψετε. Στους βασικούς παίχτες κι αυτή οπωσδήποτε!

- Λουκάνικο Καρδίτσας (2 μερίδες) χ 6,80€

Ούτε κι εδώ να φανταστείτε ένα ξερό λουκάνικο με δυο πατάτες τηγανιτές στην καλύτερη των περιπτώσεων. Θα έρθουν δύο μεγάλα, νοστιμότατα λουκάνικα με πράσο, συνοδεία πεντανόστιμης ζεστής πατατοσαλάτας και μπολάκι με μουσταρδίτσα. Από τα πιο περιποιημένα λουκάνικα που μου έχουν σερβίρει.

- Κριθαρώτο χ 7€

Κριθαράκι με καρεδάκια λαχανικών και λάδι τρούφας. Χυλωμένο άψογα, νόστιμο και με την τρούφα να δίνει ώθηση προς τα πάνω. Άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Εδώ κάνω μια παρένθεση για όσους δεν συμπαθούν το λάδι τρούφας, γιατί όπως θα διαπιστώσατε τιμάται δεόντως από τον σεφ σε αρκετά πιάτα, πράγμα που προσωπικά μου αρέσει παρά πολύ. Γνωρίζω πως μπαίνει πάντα στο τέλος της συνταγής, οπότε υποθέτω πως όποιος δεν
το θέλει, εύκολα παραλείπεται.

- Ριζότο τσι Κρήτης όπως αναγράφεται στον κατάλογο χ 8,80€

Εύστοχη περιγραφή, που δεν υπολείπεται σε τίποτα των γνωστών φημισμένων συνταγών ριζότων. Απάκι, πέστο σταμναγκάθι και ξινομυζήθρα οι Κρητικοί συμπρωταγωνιστές του επίσης άψογα χυλωμένου ρυζιού, που θα το ήθελα ίσως ένα τικ πιο ζουμερό. Από την πρώτη φορά που το επέλεξα σαν το κυρίως πιάτο μου (όπως και η PP-TINA αν θυμάμαι καλά), αποφάσισα πως θα είναι ΚΑΙ αυτό στους βασικούς!

- Κοντοσούβλι (2 μερίδες) χ 13€

Χοιρινό 400 γραμμαρίων (λαιμός το κομμάτι), τυλιγμένο σε αρνίσια μπόλια, με πιπεριά και ντομάτα συνοδεία από πατάτες τηγανιτές. Λουκούμι. Τα μπαχαρικά στα οποία μαρινάρεται και η ιδιαίτερα πικάντικη σαλτσούλα που το καλύπτει πρωτότυπα, για μένα κάνουν τη διαφορά. Οι “βόρειοι” έμπιστοι φίλοι που λόγω καταγωγής είναι μανούλες στο κοντοσούβλι, έχουν ήδη μιλήσει κι έχουν πει ότι πλησιάζει πάααρα πολύ στα δικά τους και τους πιστεύω. Αλλά πιο πολύ πιστεύω τον ουρανίσκο μου! Πολλοί οι βασικοί παίχτες τελικά, μάλλον συμπληρώνω 11άδα όπου να’ναι.

- Μπριζολάκια σχάρας (2 μερίδες) χ 8,20€

Δύο τεμάχια από χοιρινό λαιμό επίσης, μαριναρισμένα σε αρωματικά βότανα που
συνοδεύονται με πατάτες τηγανιτές. Νόστιμα και αυτά, ωραία συνοδεία για τη μπύρα.

- Κοτόπουλο Κρητικό κι αυτό (2 μερίδες) χ 9,80€

Ένα μεγάλο φιλέτο κοτόπουλου γεμισμένο με απάκι, γραβιέρα Κρήτης, επικαλυμένο με πέστο σταμναγκάθι, με συνοδεία άριστου χειροποίητου πουρέ πατάτας. Ένα άρτιο πιάτο από όλες τις απόψεις.

Η παραγγελία μας αρχικά περιελάμβανε επιπλέον και 2 μερίδες γύρου κόκκορα (χ 9,30€) τον οποίο δοκίμασα στη συνάντηση μελών και μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά ευτυχώς για μας… ξεχάστηκε από την κουζίνα και πολύ χαρήκαμε όταν το διαπιστώσαμε γιατί κοντέψαμε να πάθουμε συγκοπή όταν συνειδητοποιήσαμε ότι έχουμε ήδη πάθει τυμπανισμό και εκκρεμούν δυο πιάτα ακόμα. Αλλά όλα κομπλέ. Όλοι μείναμε ευχαριστημένοι.

Τα γλυκά στον Ασβεστόλακο αποτελούν ένα ακόμα δυνατό χαρτί. Δεν θα σας
απογοητεύσουν καθόλου. Εμείς δεν προλάβαμε να παραγγείλουμε τίποτα γιατί μας ενημέρωσαν πως ήδη ετοιμάζονται και είναι όλα κερασμένα.

- Πορτοκαλόπιτα (χ 2 μερίδες)

Η λεγόμενη πατσαβουριαστή. Ένα θα σας πω. Δεν είναι από τα γλυκά που συμπαθώ και ούτε θα επέλεγα ποτέ στην παραγγελία μου. Σας πληροφορώ πως δοκίμασα και έπιασα τον εαυτό μου να επαναλαμβάνεται κι άλλες φορές πλην της μιας. Ζουμερή, αρωματική και νόστιμη. Δεν έμεινε ψίχουλο.

- Cheesecake (x 2 μερίδες)

Ευπαρουσίαστο και νόστιμο, με λίγο άγλυκη κρέμα σε σχέση με τις προηγούμενες φορές (στα χειροποίητα συμβαίνουν κι αυτά), όμως το έσωζε το βύσσινο.

Και ο καλύτερος επίλογος

- Λουκουμάδες με μέλι και κανέλα χ 2 πιατέλες

Σερβίρονται ενίοτε και με πραλίνα, ερωτηθήκαμε αλλά η παρέα ήθελε τους κλασικούς. Στρογγυλοί, μπαμπάτσικοι, γεμάτοι πως το λένε; Και νόστιμοι, με όλη τη σημασία της λέξης.

Έρχονται κέρασμα πάντα και σε όλους στο τέλος του γεύματος. Μπράβο τους.
Η απόδειξη ήρθε έχοντας αφαιρέσει τα πιάτα του κοκορόγυρου που δεν πήραμε τελικά, τα κερασμένα γλυκά αλλά και τα ποτά (μπύρες, λευκό κρασί και κάποια αναψυκτικά). Τι άλλο να πω από κει και έπειτα;

Ο τελικός λογαριασμός στα 171,60€ ήτοι 19,07€/άτομο ποσό που ανταποκρίνεται πλήρως και με το παραπάνω σε αυτά που απολαύσαμε. Χωρίς τα κεράσματα ο λογαριασμός θα ανέβαινε περίπου στα 4€ ανά άτομο, σε κάθε περίπτωση όμως ο τελικός απολογισμός θα ήταν υπέρ της ποιότητας και της απόλαυσης της βραδιάς γενικότερα.

Έχω βεβαίως δοκιμάσει και αρκετά πιάτα ακόμα (ψαρονέφρι, μανιτάρια, σαγανάκι, ψητά λαχανικά κ. α. ) τα οποία δεν θα αναλύσω, αρκεί να πω πως οποιοδήποτε επιπλέον πιάτο έχει αναφερθεί από τους φίλους που προηγήθηκαν, το έχω δοκιμάσει στην πρώτη επίσκεψη που ναι μεν πήρε ο καθένας δικό του κυρίως πιάτο αλλά έκανε πάντα κύκλο σε όλο το τραπέζι για να δοκιμάσουν όλοι. Μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν με απογοήτευσε κανένα. Από γλυκά μου άρεσε πολύ και η lemon pie.

Σαν τελικό συμπέρασμα θα πω, πως ο Ασβεστόλακος δεν είναι κουτούκι. Ήταν και ίσως να θέλει να κρατήσει τον χαρακτήρα αυτό τιμής ένεκεν για την ιστορία του και την ιστορία της οικογένειας που το κρατάει τόσα χρόνια. Τώρα όμως ο εγγονός σεφ, με την αγάπη του και την αξιόλογη προσπάθειά του, το έχει πάει πολλά βήματα παραπέρα χωρίς με αυτό να έχω πρόθεση να υποβαθμίσω τον όρο κουτούκι. Απλά αυτός ο όρος παραπέμπει σε πιο απλές, πιο φλατ καταστάσεις. Εδώ μιλάμε για ελληνική δημιουργική κουζίνα ίσως με γκουρμέ
τάσεις, χωρίς όμως καμία έκπτωση, ούτε σε ποιότητα, ούτε σε ποσότητα.

Ο μεγαλύτερος ενθουσιασμός μου έγκειται στο γεγονός πως και στις 3 επισκέψεις μου, η εξυπηρέτηση, η ποιότητα, η ποσότητα και η εκτέλεση και των συνταγών, δεν είχε απολύτως καμία διαφορά με την πρώτη επαφή που ήταν χωρίς χρέωση.

Με λίγα λόγια είναι σταθερός στην ποιότητα ο Ασβεστόλακος και όλα τα σημάδια δείχνουν πως αυτό θα συνεχιστεί σε βάθος χρόνου. Αυτό μαρτυρά και ο κόσμος που γεμίζει το μαγαζί ανεξαρτήτως μέρας, αφού η πρώτη επίσκεψη ήταν ημέρα Τρίτη, η δεύτερη Παρασκευή και η Τρίτη Σάββατο με την ίδια ακριβώς επιτυχία στην επισκεψιμότητα, που ήταν φουλ! Επίσης θετικότατη εντύπωση μου έκανε και το γεγονός ότι την πρώτη φορά δεν υπήρχε μενού συγκεκριμένο με πρωτοβουλία του ίδιου του ιδιοκτήτη για πιο σφαιρική και αντικειμενική άποψη όπως ο ίδιος μας είχε πει τότε.

Στο δια ταύτα... προτείνεται; Ανεπιφύλακτα!

Υ. Γ. Ευχαριστούμε πολύ τους εκπροσώπους του site για την όμορφη βραδιά και την επικοδομοιτική συζήτηση.

2017

Τρίτη βράδυ 25 Απριλίου, συμμετείχα σε μια πολύ ενδιαφέρουσα συγκέντρωση των 4σκούφων χρηστών του σάιτ μας, ύστερα απ’ την ευγενική πρόσκληση του Μαρουσιώτικου εστιατορίου ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟΣ (Α) και της νέας ομάδας που διαχειρίζεται από πέρσι το σάιτ, και που την εκπροσωπούσαν επάξια δύο νέα και αξιόλογα στελέχη, η Ευδοξία του ask4food και ο Κώστας του e-table. Με την εξαίρεση 3-4 απόντων λόγω κωλύματος, ήμασταν μια μικρή ομάδα δώδεκα ατόμων που είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τα εκπληκτικά καλούδια του πιο ιστορικού κουτουκιού του Μαρουσιού, όπως θα σας περιγράψω στη συνέχεια.

Ο Α είναι το πιο ιστορικό κουτούκι στο Μαρούσι και παράλληλα το πρώτο από όλα, στο Βόρειο αυτό προάστιο, αφού άνοιξε το 1948 (κοντεύει τα 70 χρόνια πλέον! ) από τον Σπύρο Ιωαννίδη. Ήταν τότε ένα υπόγειο κουτούκι, όλο κι όλο 18 τετραγωνικά μέτρα, όπου χώραγαν με το ζόρι καμιά 30αριά Μαρουσιώτες θαμώνες, οι περισσότεροι απ’ τους οποίους ήταν αγρότες και κανατάδες της γύρω περιοχής, που συνδύαζαν το γαύρο και τα κεφτεδάκια του Σπύρου με γλυκόπιοτο γιοματάρι Μεσογείων. Τότε λοιπόν, η Κα Μαρία άσπριζε συχνά-πυκνά με ασβέστη την πεντακάθαρη είσοδο, εξ ού και η ονομασία ‘ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟΣ’ απ’ τους πρώτους αυτούς γηγενείς πελάτες. Το 1984 ανέλαβε τα ηνία του Α η δεύτερη γενιά με τον Κώστα Ιωαννίδη, ενώ σήμερα η τρίτη γενιά έχει επεκτείνει σε σημαντικό βαθμό την ποσότητα και προπαντός την ποιότητα του μενού, καθιερώνοντας τον Α σε ένα must της Ελληνικής κουζίνας της ευρύτερης περιοχής και όχι μόνο!

Την τρίτη γενιά εκπροσωπεί ο Γιάννης Ιωαννίδης, ο ταλαντούχος νεαρός σεφ που μας προσκάλεσε και που ετοιμάζει τα ευρηματικά του εδέσματα, εμπνευσμένα από διάφορες γωνιές της πατρίδας μας (Κρήτη, Μάνη, Μικρασία, Θεσσαλία), σε συνεργασία με τον Χρήστο Γιατράκο. Ανάμεσα τους συγκαταλέγονται και τα νέα καλοκαιρινά τους πιάτα, όπως π. χ. ντάκος με λευκή ταραμοσαλάτα και καλαμάρι σοτέ, γαρίδες με σκορδόμελο και αρμυρίκια με λαδολέμονο-λάιμ, μουσακά ρολό με κρέμα καπνιστής μελιτζάνας, χταποδάκι με ρόκα, γλιστρίδα, ροβίτσα, αρνίσιο κότσι με σταμναγκάθι, κ. λπ. κ. λπ.

Ρώτησα, όπως συνηθίζω, για την προϊστορία του χώρου, η οποία με ενδιαφέρει, καθώς και για την καταγωγή των ιδιοκτητών τους, και ο κ. Ιωαννίδης με πληροφόρησε πως στο μακρινό παρελθόν ήταν Μικρασιάτες, που εδώ και 7 γενιές (!! ) εγκαταστάθηκαν στο μικρό χωριουδάκι Μαρούσι, κάποια χρόνια πριν απ’ την Επανάσταση του 1821!! Οι Μαρουσιώτες, την εποχή εκείνη, είχαν πάνδημη συμμετοχή στην απελευθέρωση της Αθήνας, που όπως μας λέει ο Μακρυγιάννης ξεκίνησε στις 15 Οκτωβρίου του 1821.

Συνειρμικά, επιτρέψτε μου, φίλες και φίλοι γευσιγνώστες, κάποια ακόμη ψήγματα της ιστορίας του Μαρουσιού. Στην αρχαιότητα, όπως αναφέρει ο Πλούταρχος, ονομάζονταν ‘Αθμονον’, ενώ το μεταγενέστερο όνομα ‘Μαρούσι’ προέρχεται απ’ τη Θεά του κυνηγιού Άρτεμη, που η λατρεία της γινόταν στην Αμάρυνθο της Εύβοιας. Επρόκειτο για την Αρτέμιδα την Αμαρυνθία ή Αμαρυσία, η οποία μεταφερθείσα κατόπιν στο Αθμονον, το κατέστησε, με την πάροδο του χρόνου, Αμαρύσιον, Αμαρούσιο και στη δημοτική, Μαρούσι!

Πληθυσμιακά το Μαρούσι αυξάνεται αλματωδώς, αφού οι 320 κατοίκοί του το 1836, που ζούσαν σε καμιά 50αριά σπιτάκια όλα κι όλα, ανάμεσα στα οποία διέμενε και η πρώτη πρόγονος του σημερινού ιδιοκτήτη κ. Ιωαννίδη, το 1920 έφτασαν τους 3.450, ενώ σήμερα ξεπερνούν τους 80.000 περίπου! Ανάμεσά τους, ο ξακουστός Σπύρος Λούης, ο πρώτος Μαραθωνοδρόμος στους Α’ Ολυμπιακούς του 1896!

Εξάλλου, το Μαρούσι διέσχιζε για μισό αιώνα το αποκαλούμενο ‘θηρίο’ ή ‘μηχανή του σατανά’, δηλαδή ο ατμοκίνητος σιδηρόδρομος: Πειραιάς-Ομόνοια-Μαρούσι-Κηφισιά, που λειτουργούσε απ’ το 1885 μέχρι το 1938 και χρειαζόταν 3 ολόκληρες ώρες, μόνο για τη διαδρομή Ομόνοια – Κηφισιά, όσο κάνουμε σήμερα για να πάμε στη Λάρισα!! Ο γνωστός μας Ηλεκτρικός, ο ΗΣΑΠ (Ηλεκτρικοί Σιδηρόδρομοι Αθηνών Πειραιώς), χρειάστηκε ακόμα 20 χρόνια για να μπει σε λειτουργία, αφού εγκαινιάστηκε για Μαρούσι, Κηφισιά, το 1957, ενώ μέσα στην τελευταία 60ετία προστέθηκαν κι άλλοι ενδιάμεσοι Σταθμοί, για τη γραμμή 26 χιλιομέτρων από Πειραιά προς Κηφισιά.

Μετά την εισαγωγική αναδρομή, επανέρχομαι στον ΑΣΒΕΣΤΟΛΑΚΟ, που βρίσκεται στη διασταύρωση Βασιλίσσης Σοφίας και Κοιμήσεως Θεοτόκου, και που ακριβώς δίπλα του υπάρχει βολικότατο ανοιχτό πάρκιν, στη διπλανή οδό Κ. Γαρδέλη -απ’ τον πρώτο Πρόεδρο Κοινότητας Αμαρουσίου Κωνσταντίνο Γαρδέλη- με αντίτιμο στάθμευσης περί τα 4 -5 €, απόλυτα αναγκαίο για το κυκλοφοριακά κορεσμένο κέντρο του Μαρουσιού. Το μαγαζί λειτουργεί από Τρίτη μέχρι Κυριακή μέχρι τις 2.00 τη νύχτα, ανοίγοντας Τρίτη και Τετάρτη το απόγευμα στις 5 μ. μ., ενώ τις υπόλοιπες μέρες, από τις 12.00 το μεσημέρι. Δίπλα ακριβώς, στην οδό Σαλαμίνας, λειτουργεί από πέρσι το κατάστημά τους για delivery στα πέριξ, από Δευτέρα μέχρι Σάββατο, 12.00-18.00, προσφέροντας επιπλέον του καταλόγου του Α, μακαρονάδες, σουβλάκια, κ. λπ. σνακ.

Το κουτούκι λειτουργεί τον χειμώνα μέσα, σε δύο συμπαθέστατους χώρους σχήματος Γ, χωρητικότητας περίπου 90 ατόμων, ενώ, σε λίγο που ο καιρός ανοίγει, μεταφέρονται εξολοκλήρου στον δροσερό πλακόστρωτο πεζόδρομο, με τα φυτά και τον διακοσμητικό κόκκινο τροχό, όπου και εξυπηρετούνται, με την κατάλληλη διαμόρφωση του χώρου, γύρω στα 100 άτομα, όπως μας είπαν.

Ωστόσο, επειδή συνήθως έχει χαμό, είναι σκόπιμη η τηλεφωνική κράτηση, μιας και στο κουτούκι αυτό συνδυάζεις εκλεκτό φαί, με μουσική ζωντανή καθημερινά (! ). Εμείς ήμασταν τυχεροί, γιατί πέσαμε στην έντεχνη ελληνική από ένα ζευγάρι νέων τραγουδιστών που έχουν κάθε Τρίτη, ενώ, Τετάρτη έχουν λαϊκά, Πέμπτη και Κυριακή ποικίλη ελληνική μουσική, και Παρασκευή – Σάββατο, μπουζούκι (με την κράτηση μπορείτε να το επαληθεύσετε σχετικά). Την Παρασκευή και το Σάββατο, μας είπαν πως έχουν μια λογική ελάχιστη κατανάλωση 13 € το άτομο.

Καθίσαμε όλοι μέσα, σε ένα μεγάλο τραπέζι στον δεύτερο χώρο, με λιτή ρουστίκ διακόσμηση, πολλούς πίνακες με ασπρόμαυρες φωτογραφίες εποχής απ’ το Μαρούσι του 20ου αιώνα και γενικά υποβλητική ατμόσφαιρα με χαμηλό φωτισμό. Στους δύο χώρους υπάρχει διακόσμηση με κιθάρες, αγροτικά εργαλεία στους τοίχους και άλλα αντικείμενα, ενώ οι καθαρές τουαλέτες τους βρίσκονται στο βάθος δεξιά της σάλας που καθόμασταν.

Μας σέρβιραν 3-4 πολύ εξυπηρετικές κοπέλες, ενώ ο κ. Γιάννης Ιωαννίδης, πηγαινοερχόταν συζητώντας και λύνοντας τις γαστρονομικές και άλλες απορίες μας. Το μαγαζί, σιγά-σιγά γέμισε από κόσμο, κυρίως παρέες νέων!

Ο ενημερωμένος κατάλογός τους που εκμεταλλεύεται τις εποχικές πρώτες ύλες περιλαμβάνει μεταξύ άλλων: 5 σαλάτες, γύρω στα 7 €, 10 ορεκτικά (μανιτάρια, κολοκυθοκεφτέδες, μελιτζάνα στο πήλινο.. ), στα 6-7 €, καμιά 15αριά κυρίως πιάτα –μερικά ονομάζονται ‘Στη Σέντρα’– (ψαρονέφρι, Κρητικό κοτόπουλο, μπακαλιάρος σκορδαλιά, κεφτεδάκια, χουνκιάρ μπεγεντί, λουκάνικο Καρδίτσας, κοντοσούβλι.. ), από 8-17 € (για τη σπαλομπριζόλα), και 4-5 γλυκά (μωσαϊκό, banoffee, cheesecake, σοκολατόπιτα, λουκουμάδες), στα 3.50-5.00 €.

Από ποτά σερβίρουν κρασί χύμα στα 5 € το ½ λίτρο, 3 ελληνικές μπύρες, στα 3.50 €, και πολλά αποστάγματα, από 7-13.50 € (για το τσίπουρο ‘Κωστέας’ διετούς ωρίμανσης). Οι πλήρεις κατάλογοι φαγητών / ποτών είναι ανηρτημένοι ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Α, όπου μπορεί κανείς να ανατρέξει (καθώς και για τις τυχόν εποχικές μεταβολές, κ. λπ. ειδήσεις τους).

Ήμασταν τυχεροί, γιατί εκτός των φαγητών που παραγγείλαμε, μας προσέφεραν επίσης και διάφορα πιάτα ‘στη μέση’, σύμφωνα με το παραδοσιακό τους σερβίρισμα στις παρέες.

Κατά βάση, ο διπλανός μου και εγώ μοιραστήκαμε και τα εξής πιάτα:

• 1 σαλάτα κοτόπουλο, στα 7.50 €. Περιείχε κόκκινη λόλα, ρόκα, καρότα, τοματίνια, παρμεζάνα, κομμάτια από φιλέτο κοτόπουλου, κρουτόν και σος μουστάρδας. Ήταν χορταστική και γευστική.
• 1 σαλάτα πορτοκάλι, στα 6.80 €, με κόκκινο λάχανο, μαρούλι, πιπεριά, ντομάτα, πορτοκάλι, φιστίκια και vinaigrette γιαουρτιού. Εξαιρετική!
• 1 σαγανάκι γραβιέρα, στα 6.50 €, με γραβιέρα Κρήτης πανέ και μαρμελάδα. Έλιωνε στο στόμα!
• 1 φάβα Φενεού, στα 6.00 €. Μερακλίδικο πιάτο που περιείχε και καρέ από σύγκλινο Μάνης, καθώς και καπνιστή πάπρικα!
• 1 κοτόπουλο Κρητικό, στα 9.80 €. Πολύ χορταστικό και πεντανόστιμο πιάτο, για όσες και όσους αποφεύγουν το κόκκινο κρέας, που είχε επίσης Κρητική γραβιέρα, σταμναγκάθι, λίγο απάκι και ήτανε γαρνιρισμένο με αρωματικό πουρέ πατάτας. Σαφέστατα το προτείνω!!
• 1 γλυκό cheesecake με βύσσινο, στα 5.00 €. Καλό όπως όλα τα πιο πάνω γλυκά, τα οποία σημειωτέον τα παρασκευάζουν οι ίδιοι οι σεφ!!
• Ήπιαμε ½ λίτρο λευκό κρασί χύμα Μοσχοφίλερο, στα 5.00 €. Ήταν καλό.

Αν δεν είχαμε προσκληθεί, θα πληρώναμε 46.60 €, δηλ. χωρίς το κρασί, το άτομο περίπου 21 € (κατηγορία 17/25 €).

Πραγματικά, η γεύση των εδεσμάτων και η εξυπηρέτηση παίρνουν επάξια βαθμολογία 4 στα 4 και, εύγε στο ask4food, που το επέλεξε και μας προσκάλεσε για να το γνωρίσουμε και να το γευθούμε!

Τώρα που καλοκαιριάζει, και ετοιμάζουν πρόσθετα θερινά εδέσματα, ο εξωτερικός του πεζόδρομος θα είναι μια όαση γαστρονομικής πανδαισίας!!

Με την ευκαιρία, επιτρέψτε μου να απευθυνθώ στο σύνολο των εκατοντάδων χρηστών του αγαπητού μας site, καλώντας Αθηναίους και, διστακτικούς ακόμα, γευσιγνώστες Θεσσαλονικιούς να ενεργοποιηθούν και πάλι, πυκνώνοντας τις τάξεις των χρηστών που καθημερινά ενδιαφερόμαστε για την επικαιροποιημένη ενημέρωση της κοινής γνώμης.

Το ίδιο θεωρώ πως ισχύει και για τους φίλους εστιάτορες, οι οποίοι θα πρέπει, για το συμφέρον τους, να ενημερώνουν τακτικά το ask4food και το e-table, αναφορικά με ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ, που η συνεχιζόμενη κρίση επιτάσσει, ή όποιες άλλες αλλαγές ή καινοτομίες πραγματοποιούν!

2017

Δεν γράφω κριτικές για μέρη που με προσκαλούν και με κερνάνε γιατί θεωρώ δεν θα είμαι αντικειμενικός. Για τον άγνωστο στο ευρύ κοινό του ask ''Ασβεστόλακο’’ αν και έχουν προηγηθεί κριτικές από τους άλλους παραβρισκόμενους, θα γράψω γιατί:

- Ημέρα Τρίτη το είδα γεμάτο, όπερ σημαίνει ότι γίνεται καλή δουλειά.
- Δεν υπήρχε προκαθορισμένο μενού, οπότε η πιθανότητα λάθους στην κριτική μηδενίζεται.
- Ο παππούς του chef – ιδιοκτήτη, ήταν κιμπάρης στην εποχή του.
- Ο εγγονός του πήρε το μαγαζί, βρήκε προσωπικό με το ίδιο μεράκι, έβαλε τις γνώσεις του και κατάφερε να το απογειώσει.
- Αδικείται από τις μέχρι τώρα παλαιές –προ της επίσκεψης - κριτικές.

Και καλά ήταν όλα τέλεια; Μην βιαζόμαστε θα αναλύσω στη συνέχεια. Πρώτα θα ευχαριστήσω κόσμο. Επιβάλλεται.
- Ιεροσυλία αν δεν αρχίσω από την μάνα που με γέννησε.
- Την Ευδοξία και τον Κώστα του ask που μας προσκάλεσαν να φάμε, να συζητήσουμε για το site και να γνωριστούμε καλύτερα. Το μεράκι που έχουν ξεχωρίζει., όπως και όλης της ομάδας που τρέχει το site.
- Τους χρήστες που τίμησαν την πρόσκληση και συνφάγαμε. Ήμασταν ποσοστό 76.9%, άρα ξέρουμε να εκτιμάμε και αγαπάμε τα μάλα το ask.
- To προσωπικό του Ασβεστόλακου που παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο, δεν καθυστέρησε φαγητό στο τραπέζι μας, αλλά ούτε στα διπλανά, δούλευε με χαμόγελο και μας εξηγούσε τα υλικά που υπήρχαν στο κάθε πιάτο.
- Την Βίρνα Δράκου που μοιράστηκε αγόγγυστα μαζί μου το ψαρονέφρι.
- Τέλος τον Σπύρο, που αποτελεί τον πατέρα των κριτικών και που στάθηκε η αφορμή με τον ορθό, μεστό και πειστικό του λόγο, να ασχοληθώ με το γράψιμο στο ask.

Και ξεκινώ με τη σειρά που θέλω:

Το ψαρονέφρι της Βίρνας ή σκέτο ψαρονέφρι. Βάση από χεράτο και αφράτο πουρέ πατάτας. Επάνω απλώνεται νωχελικά ζουμερό άρα σωστά ψημένο, ρολό ψαρονέφρι περίεργα γεμισμένο αλλά γευστικά απίθανο. Ρόκα, παρμεζάνα και λουσμένο με λάδι τρούφας. Βίρνα λυπάμαι αλλά έφαγα παραπάνω.

Το ριζότο της Τίνας ή ριζότο τσι Κρήτης. Τίνα την επόμενη φορά κομμένες οι αγαθοεργίες, σε αφήσαμε νηστική. Σωστά χυλωμένο το ρύζι, η ξυνομύζήθρα και το απάκι του έδιναν το κρητικό feeling και το pesto από σταμναγκάθι το ανέβαζαν επίπεδο.

Το κοντοσούβλι το άσωτου ή απλά κοντοσούβλι. 400 γρ. υπεραρκετό για μένα, νορμάλ για άλλους. Σωστά μαριναρισμένο με αρκετά μπαχάρια, πικάντικο, τυλιγμένο με μπόλια και σερβιρισμένο με χεράτες πατάτες και ντομάτα. Για γεύση δεν γίνεται λόγος. Τα σπάει. Για εμφάνιση ούτε.
Όπως το φτιάχνουμε στη Θεσσαλία. Μικρά κομμάτια κρέατος σε κοντή σούβλα. Ένσταση έχω μόνο στο εξής: Το λίπος δίνει νοστιμιά αλλά περιόρισε το. Χαλάει το όλο αποτέλεσμα.

Η σπαλομπριζόλα της ιδιαιτέρας ή απλά μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα. 400 γρ και αυτή συνοδεία ψητών λαχανικών και χωρίς κόκκαλο. Εδώ φάνηκε η μαεστρία του chef. Ζητήθηκε medium rare αμερικάνικο ψήσιμο και έτσι ήρθε. Ζουμερή, γευστική, ψημένη αλλά όχι καμένη, κόκκινη αλλά όχι ωμή.

Στην αρχή ήρθε ψωμί φρέσκο 2 ειδών και τυροκαυτερή κόκκινη –χαιρετίζω τον chef- με πίτα κομμένη αλάδωτη. Ορεκτικά στη μέση:
Φάβα, σωστά δεμένη και αρωματική, με κομματάκια σύγκλινο, ψιλοκομμένο κρεμμύδι και καπνιστή πάπρικα. Να την πάρετε, είστε δεν είστε λάτρεις της φάβας. Κέρδισε τις εντυπώσεις.

Κοτοπιτάκια. 4 μεγάλα πιτάκια χωρίς λαδίλα, γεμισμένα με κιμά κοτόπουλου, πιπεριές, μπαχάρια και κασέρι. Ένσταση. Πολύ γεμάτα, μπούκωνες, θεωρώ λιγότερος κιμάς θα βοηθούσε.
Λαχματζούν. Εδώ σε παραλλαγή μικρής πίτας με άπλετο κιμά, καυτερό ψιλοκομμένο σουτζούκι και από πάνω για τη δροσιά, sauce παντζαριού. Να το δοκιμάσετε. Spicy.

Πλευρώτους σχάρας, το κρέας του φτωχού, σωστά ψημένα και περιχυμένα με τόσο όσο μπαλσάμικο και στο top του πιάτου κομμάτι τυριού, νομίζω χαλούμι.
Στραπατσάδα ή απλά μανιάτικο. Σιγά μη το αφήναμε!!! Άλλωστε είχαμε στο τραπέζι άτομα από τα χαμηλά της Ελλάδος. Για μένα αποτελεί top μεζέ. Αυγουλάκια, ντοματούλα, εννοείται σύγκλινο, τριμμένη φετούλα στην κορυφή. Να το πάρετε. Και επειδή θα το θελήσετε αποκλειστικά για σας, ο chef σκέφτηκε και το συνοδεύει με λαδοκούλουρα. Τέλειο.

Κολοκυθοκεφτέδες. 5 τεράστιοι κεφτέδες από κολοκύθι, καρότο, μυρωδικά, αραγμένοι σε sauce φέτας. Πολύ καλοί και μπαμπάτσικοι, για λάτρεις και όχι μόνο.
Τελειώνω μη με αγχώνετε.

Κεφτεδάκια Σμύρνης. Σμύρνης δεν ήταν σίγουρα η συνταγή, ήταν όμως της γιαγιάς με κόκκινη σαλτσούλα, κύμινο, καθόλου βαριά, πάνω σε γενναία δόση από τηγανιτές πατάτες. Να το προτιμήσετε αν σας αρέσουν οι κοκκινιστοί κεφτέδες.

Αδύναμος κρίκος το σαγανάκι. Γραβιέρα με μαρμελάδα φράουλα αλλά δεν. Ένα απλό σαγανάκι σωστά ψημένο αλλά δεν θα το ξαναέπαιρνα.

Γλυκά στο τέλος μαζί με ωραία μελωμένους λουκουμάδες. Cheececake υπέροχο, ίσως από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, lemon pie θεσπέσια την θέλω σε αποκλειστικότητα και απλά μπανόφι για μένα, διότι προτιμώ το μηλόφι. Από τι είδα ο Ευάγγελος το τσάκισε μόνος του, οπότε ήταν πολύ καλό.
Κλείσαμε με γλυκόπιοτη ρακί για τη χώνεψη.

Το κρασί που δοκίμασα ήταν μοσχοφίλερο αρκετά καλό.
Τιμές θα τις βρείτε στο site του μαγαζιού. Θεωρώ πολύ καλές σε σχέση πάντα με την ποιότητα και την ποσότητα των πιάτων.

Άφησα τελευταίο το περιβάλλον. Κουτούκι κλασσικό με αυλή για το καλοκαίρι, εσωτερικά με παλιές φωτογραφίες στους τοίχους και τον κορμό του δέντρου να δίνει άλλη αίσθηση στον χώρο. Παλιά αντικείμενα κοσμούν τον χώρο, μπακιρένια σκεύη, παράθυρο με θέα και τούβλα στη μια πλευρά του μαγαζιού. Καρέκλες κλασικές ψάθινες, ξύλινα τραπέζια ωραία στρωμένα και ζωντανή μουσική, κιθάρα και φωνές.

Λίγο τα ρεπερτόριο να αλλάξει να γίνει πιο κεφάτο, διότι στην αρχή ένοιωσα λες και ήμουν σε προεκλογική συγκέντρωση, θα είναι μέρος για το τέλειο γλέντι.
Επίσης ένα σηματάκι στην είσοδο του μαγαζιού. Εγώ κατέβαινα τα σκαλιά για το παλιό κουτούκι του παππού και ο Σπύρος με τον Γιάννη ανέβαιναν για την κουζίνα.

Να πάτε αξίζει.
Να πάτε και με μετρό.
Να πάτε έχει απέναντι υπόγειο parking.
Να πάτε μπορεί να είστε τυχεροί σαν και μένα και να βρείτε αμέσως να παρκάρετε.
Να πάτε.
Ήδη έπρεπε να είχατε πάει.

2017

Τη στιγμη που διάβαζα το μέιλ από τους υπεύθυνους του σάιτ με την πρόσκληση για δείπνο στον Ασβεστολακο το τελευταίο που σκέφτηκα ηταν το επίπεδο του εστιατορίου.

Τις επόμενες μέρες όταν έκανα την έρευνα μου μπορώ να πω ότι φοβήθηκα πως δε θα φάμε καλά. Σε αυτές τις περιπτώσεις Βέβαια είναι αλλα πράγματα που μετράνε.

Κατ'αρχας να ευχαριστήσω και το εστιατόριο για το υπέροχο δείπνο που μας προσέφερε αλλά και τους διοργανωτές και οικοδεσπότες του σάιτ.
Το βράδυ μας ξεκίνησε με μία σύντομη γνωριμία με τον ιδιοκτήτη του Ασβεστολακου, που μας εξήγησε πως εξελίχθηκε η ιστορία τους, από τον παππού του μέχρι τον ίδιο.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση μπορώ να πω ότι κυμάνθηκε σε παρα πολύ καλά επίπεδα, από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή. Ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, με ειλικρινή διάθεση και χαμόγελο.

Ο χώρος θυμίζει αρκετά κουτούκι, βγαλμένο από άλλες δεκαετίες, ακριβώς τα μαγαζιά που μου αρεσουν. Η μουσική ήταν εξαιρετική σε τέτοιο επίπεδο ούτως ώστε να μη γίνεται ενοχλητική. Το μόνο θεματακι που παρατήρησα και εγώ αφορά την είσοδο που πρέπει να γίνει λίγο πιο "εύκολη"

Στα του φαγητού όπως θα έχετε ήδη διαβάσει είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε αρκετά πιάτα. Προσωπικά μου φάνηκε λίγο παράξενο το γεγονός ότι δεν υπήρχε μενού συγκεκριμένο, εν τέλει έτσι Βέβαια μπορούσαμε να το προσαρμόσουμε στα γούστα μας. Αναλυτικά:

- Σαλάτα με λάχανο πορτοκαλι, φυστίκι Αιγίνης κλπ ήταν το πιο αδύναμο πιάτο κατά τη γνώμη μου.

- κοτοπιτακια, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τραγανά γευστικά, πιάτο που θα με έκανε να επιστρέψω.

- κολοκυθοκεφτέδες, θα είμαι λίγο αυστηρη, γιατί είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα, παρότι μας είπαν ότι είναι συνταγή πολλών ετών, δεν με ενθουσίασε ήθελα μεγαλύτερη ένταση είτε με κάποιο τυρί είτε με μπαχαρικά.
-φαβα Φενεού με λάδι τρούφας, ένα πιάτο πολύ ίδιαιτερο που αξίζει να το δοκιμάσετε.

-Μανιατικο ή αλλιώς στραπατσάδα, ωραίο το ολο σύνολο, θεωρώ ότι τα λαδοπαξιμαδα που την συνόδευαν, δεν ταίριαζαν ιδιαίτερα, ίσως κάποια πίτα ή ψημένο ψωμί να ήταν καλύτερα.

-Σαγανακι γραβιέρας με μαρμελάδα φραουλας, συνδυασμός που δεν μπορεί να αποτυχει, χωρίς περιττά λάδια, αν σας αρέσει το τυρί δοκιμάστε το.
-Λεχματζουν δύο μεγάλα κομμάτια με λίγο πικάντικο κιμά και μία ροζ σάλτσα να δροσίζει το αποτέλεσμα, προτείνεται επίσης.

-Κεφτεδακια με κόκκινη σάλτσα, ούτως ή άλλως δεν είναι πιάτο που μου πολύ αρέσει, πάντως μπορώ να πω ότι εδώ ήταν σε καλά επίπεδα.

-Γυρος κόκορα, σωστά ψημένο και ζουμερο το κοτόπουλο, με τα απαραίτητα μπαχαρικά και κομμένο έτσι που να μην μπορείς να σταματήσεις να το τρως.
-Ψαρονεφρι γεμιστο, με παρμεζάνα και ρόκα συνοδεύεται από πουρε πατατας, παρότι ήταν η δική μου επιλογή από τα κυρίως, ήρθε προς το τέλος και είχα ήδη χορτάσει, οπότε δεν το αξιολόγησα σωστά.

-Χουνκιαρ μπειγεντι, μαλακό το κρέας, σωστά καπνισμενος και μαστιχωτος ο πουρες μελιτζάνας.
-Κοντοσούβλι χοιρινό, από την όψη και μόνο σε προκαλεί να το δοκιμάσεις, μία ακόμη πολύ καλή επιλογή.

-Μοσχαρισια σπαλομπριζολα, σωστά καρυκευμενη, πιάτο που δε θα επέλεγε κάνεις εύκολα, σε ένα τέτοιο μαγαζι, παρόλα αυτά ήταν αξιοπρεπέστατο.
- ριζότο τση Κρήτης, σωστο πάντρεμα υλικών, ωραίο το χυλωμα, άλλο ένα πιάτο για το οποίο θα επέστρεφα.

-lemon pie, δεν είμαι η κατάλληλη να την κρίνει, καθώς δεν τρώω το λεμόνι.
-cheese cake ωραίο αποτέλεσμα με αρκετά μεγάλη δόση τυριού και σωστες αναλογίες με την μαρμελάδα.
-Μπανοφι, από τα πιο νόστιμα που έχω δοκιμάσει (το γλυκό που τίμησα περισσότερο από τα 3)

-Λουκουμαδες με μέλι, τραγανοι και ταυτόχρονα μαλακοί, πραγματικά όσο και αν είχαμε σκάσει από το φαγητό συνέχιζα να τρώω.
Δοκίμασα το ημιγλυκο κρασί που ήταν αξιοπρεπέστατο και ευκολοπιοτο.
Εν γένει παρά το γεγονός ότι ο χώρος παραπέμπει σε κουτούκι οι γεύσεις και το στήσιμο των πιάτων οδηγεί σε ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο. Είναι αξιέπαινο το γεγονός ότι οι ιδιοκτήτες δεν επαναπαυονται και ψάχνουν συνεχώς τρόπους να προσελκύσουν πελάτες. Επιβραβεύονται λοιπόν με γεμάτο μαγαζί, βράδυ καθημερινης.

Εκτενή αναφορά στις τιμες δε θα κάνω διότι μπορειτε να βρείτε το μενού στο ιντερνέτ. Θα σας πω ότι με λιγότερο από 20€ το άτομο μπορείτε να φάτε αξιοπρεπώς και επαρκώς και με συνοδεία ποτού.
Οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες και χορταστικές οπότε η αντιστοιχία με τις τιμές είναι πολύ τίμια.
Συμπερασματικά προτείνεται ανεπιφύλακτα. Εάν βρισκόταν πιο κοντά μου θα πήγαινα αρκετά συχνά. Τώρα έχω σίγουρα στο μυαλό μου να επιστρέψω εαν βρεθώ στην περιοχή.
Το παρκάρισμα αποτελεί ένα μικρό πρόβλημα, αλλά βολεύει αρκετά ο ηλεκτρικός.

Έξτρα τίπ έμπιστη φίλη που το επισκέφτηκε ξανά λίγες μέρες μετά έμεινε και πάλι ευχαριστημένη, οπότε δεν περνά από το μυαλό μου να τυχαμε ειδικής εξυπηρέτησης.

ΣΕΛΙΔΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ.

Μνήμες από το παρελθόν, έρχονται και σε βρίσκουν εκεί που δεν το περιμένεις. Πίσω στο 1948, το Μαρούσι, εδώ δηλαδή που έχω γεννηθεί, η Κηφισιά και τα περίχωρα, ήταν χωριά.
Εικόνες που θυμάμαι, και φωτογραφίες που μου κληροδοτήθηκαν από ηλικιωμένους συγγενείς, ζωντανεύουν μιαν άλλη εποχή, στην οποία εγώ έτρεχα ανέμελη και έπαιζα ως παιδί σε αυτά τα δρομάκια, τότε που όλα και όλοι ήταν αλλιώς.

Η διήγηση της μητέρας μου για τα κρυφά ραντεβουδάκια της με τον πατέρα μου, στα τότε στέκια της εποχής και της περιοχής, μοιραία σκόνταψε και στον Ασβεστόλακο, στον αρχικό υπόγειο χώρο του, και στα λίγα, ομολογουμένως, στέκια της εποχής, αλλά και στις αντικειμενικές δυσκολίες που υπήρχαν στα σκοτεινά χρόνια της δικτατορίας με την απαγόρευση της κυκλοφορίας τις βραδυνές ώρες.

Κι όμως μια χαρά τα κατάφεραν.
Οι ιστορίες περί ασβεστώματος του "λάκκου" για λόγους καθαριότητας, από τους ιδιοκτήτες της πρώτης γενιάς, είναι πέρα για πέρα αληθινές.
Οι παλιοί Μαρουσιώτες του έδωσαν και το όνομα Ασβεστόλακος. Αυτοί οι ίδιοι, οι αγρότες, κανατάδες, αγγειοπλάστες, παντοπώλες, ράφτες, που έπιναν το κρασάκι τους κι έτρωγαν το κατιτίς τους, ρεφενέ ή κερασμένο από τον ιδιοκτήτη, μιας και τότε το Μαρούσι ήταν μια γειτονιά.
Ανάμεσα στην πελατεία, και ο δικός μου ο παππούς και η γιαγιά, που βρέθηκαν το 1953 για δεύτερη φορά ξεριζωμένοι μετά το μεγάλο σεισμό της Ζακύνθου ( την πρώτη φορά, πρόσφυγες το 1922 με το Μικρασιατικό ) και η τύχη τους, τους οδήγησε στο Μαρούσι για μια νέα αρχή, ανοίγοντας και λειτουργώντας ένα από τα πρώτα παντοπωλεία της εποχής στην οδό Ερμού.

Πόσες και πόσες μνήμες ξύπνησαν, ταυτόχρονα με τη στιγμή που έπεσε η πρόσκληση/ιδέα να επισκεφθώ με αγαπημένες φίλες τον Ασβεστόλακο...
Με εμένα να απορώ τελικά, πώς έτυχε εγώ, βέρα Μαρουσιώτισα, να μην έχω τιμήσει μέχρι τώρα αυτό το μαγαζί, που περνάω σχεδόν καθημερινά από μπροστά του.
Κάποιες φορές, οι ιδέες που έχουμε για τα πράγματα ή τις καταστάσεις, δεν μας αφήνουν να διαμορφώσουμε αντικειμενική άποψη γιατί δεν είναι δικές μας. Μέχρι που κάτι ή κάποιος, μας ξυπνάει από το λήθαργο και βλέπουμε με άλλο μάτι τα πάντα.

Ευνόησε η βραδιά, ο καιρός έχει ήδη γλυκάνει, έγιναν οι απαραίτητες συνεννοήσεις μέσα σε λίγα λεπτά, ήταν και οι εντυπώσεις της φίλης μας πολύ ξεσηκωτικές από την προ 2 ημερών εμπειρία της, με αφορμή την σύναξη που οργάνωσε το site για τους κορυφαίους χρήστες, έ, δεν ήθελε και πολύ να οργανώσει επαναληπτική επίσκεψη άμεσα.
Και έτσι μπόρεσα κι εγώ, να τηλεμεταφερθώ στο παρελθόν αλλά και να απολαύσω στο παρόν, ένα αγέρωχο κουτούκι, που στέκεται σθεναρά με τη δική του ιστορία και προσωπικότητα, όπως κανένα άλλο μαγαζί στο Μαρούσι. Για την υπέροχη παρέα και το ακόμη πιο υπέροχο φαγητό, τα λόγια είναι λίγα και ίσως περιττά, αφού η ουσία είναι πάντα λακωνική και χωρίς κορδελάκια.

Τραπεζάκια έξω, λουλούδια γύρω γύρω, ένα παλιό βαμμένο κάρο να θυμίζει τα παλιά, φορτωμένο με αρωματικό δυόσμο, φρέσκια ρίγανη, βασιλικό, οι πρώτες εικόνες.
Το απέναντι νεοκλασικό, είναι η Ψαλτική Σχολή Αμαρουσίου, κληροδότημα μιας εύπορης Μαρουσιώτισας στους σπουδαστές. Πλακόστρωτο στενό, ο Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ένας απαλός γλυκός φωτισμός παντού, οι επόμενες εικόνες.

Στην περιγραφή του χώρου, πολύ όμορφα τα έχουν ήδη περιγράψει οι αγαπητοί fratello, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και piperman. Εγώ απλά θα προσθέσω, ότι στην περιήγησή μου στους χώρους, μου έκαναν εντύπωση τα μπακιρένια σκεύη και τα διάφορα λαϊκά μουσικά όργανα, που μαρτυρούν την αυθεντικότητα και την ταυτότητα του μαγαζιού.

Επίσκεψη λοιπόν την Παρασκευή, 28/4, ευδιάθετη κοριτσοπαρέα 5 ατόμων. Επιλογή τραπεζιού, στο μπαλκονάκι!!!
Πρόκειται για την μικρή αίθουσα στα αριστερά, που επικοινωνεί με την κουζίνα κι έχει μόλις 2 μεγάλα άνετα τραπέζια και ένα χτιστό καναπέ με μαξιλάρια. Καθίσαμε στο μπροστινό, με άπλετη θέα προς τα έξω αλλά όντας ουσιαστικά και μέσα και έξω, αφού αργά το βραδάκι είχε λίγη ψύχρα.
Κατεβάζοντας το ξύλινο παράθυρο, ζεσταθήκαμε ξανά, χωρίς να χάσουμε την όμορφη θέα.

Ο μέσα χώρος γέμισε σχεδόν, με το πέρασμα της ώρας, υπήρχε και η σχετική κάπνα. Υπήρχε και ζωντανή μουσική, από ό, τι είδα, ένας συμπαθέστατος νεαρός.
Αλλά κι εμάς, δεν μας έλειψε καθόλου η μουσική, σε χαμηλή ένταση μάλιστα, ώστε η κουβέντα μας να μην ξεπεράσει τα ντεσιμπέλ, κάτι όμως που δεν ισχύει και για το γέλιο μας!!

Για την εξυπηρέτηση έχω τα καλύτερα να πω. Οι δύο κοπέλες, χαμογελαστές, εξυπηρετικές, περιποιητικές, ζεστές, άνετες, με οικειότητα και ταχύτητα σε ό, τι ζητήσαμε. Όλα ήρθαν στους σωστούς χρόνους, δεν μας έλειψε κάτι, ίσα ίσα που νιώσαμε αμέσως την απλότητα και την ευγένειά τους, σε όλους τους τομείς.

Η 3η γενιά λοιπόν των ιδιοκτητών, έχει φροντίσει να παντρέψει γεύσεις ελληνικές παραδοσιακές με μοντέρνα στοιχεία και νέες τεχνικές, πολύ επιτυχημένα οφείλω να πω!!
Το μενού έχει ενδιαφέρον και σε έκταση δεν είναι μεγάλο. Οι τιμές μου φάνηκαν κάπως υψηλές εκ πρώτης όψεως, αλλά τα υλικά είναι διαλεχτά και η εκτέλεση στα περισσότερα σε πολύ καλό επίπεδο!!

Έχοντας λοιπόν κατά νου τις προτάσεις του fratello και του ΙΩΓΙΑΝΝΗ, αλλά και το σκονάκι του αγαπημένου Pontikiou, στο τραπέζι μας ήρθαν τα εξής:

- Καταρχάς, ψωμάκι λευκό και μαύρο, δύο καλαθάκια, και πιτούλες κομμένες με συνοδευτική τυροκαυτερή. Χρεώθηκε 5 χ 0,90 ευρώ.

- Φάβα Φενεού με λάδι τρούφας. Από πάνω, μικρά καρέ από σύγκλινο Μάνης και πάπρικα. Το κρεμμυδάκι το ζητήσαμε ξεχωριστά, μιας και είναι θέμα προτίμησης. Εγώ ας πούμε, το τσάκισα. Απίστευτη γεύση, ξεχωριστή, με το λάδι τρούφας να την απογειώνει σε άλλο επίπεδο. Η φάβα στα καλύτερά της!! Από τις ωραιότερες που έχω δοκιμάσει ( 6 ευρώ ).

- Σαλάτα πορτοκάλι, με μαρούλι, κόκκινο λάχανο, πιπεριά Φλωρίνης, ντομάτα σε καρεδάκια, φιστίκια, διάφορα μυρωδικά, φιλεταρισμένο πορτοκάλι και σως γιαουρτιού με μηλόξιδο.
Δροσερή, σαν να τρως σαλάτα με ό, τι έχεις μαζέψει από το μποστάνι σου, τύφλα να χει ο Κήπος της Αρκούδαινας χαχαχα!!! Όλα τα υλικά φρεσκότατα και σε αρμονία μεταξύ τους, ποσότητα επαρκής και υφή τραγανή λόγω των φιστικιών ( 6,80 ευρώ )

-Ψητά λαχανικά, με μανιάτικο ψητό ταλαγάνι. Μελιτζάνες, πολύχρωμες πιπεριές, κολοκυθάκια, μανιτάρια πλευρώτους σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ψήσιμο, μαριναρισμένα σε μπαλσάμικο.
Από πάνω γενναία ποσότητα από το υπέροχο ψητό τυράκι, πολύ πολύ ωραίο σύνολο, θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη τη μερίδα. ( 7 ευρώ )

- Κοτοπιτάκια ( 6,80 ευρώ ) Κιμάς κοτόπουλου, πολύχρωμες πιπεριές, κασέρι και μείγμα μπαχαρικών ( ανάμεσά τους και το πιπεράτο τζίντζερ που έκανε τη διαφορά ) σε χειροποίητο φύλλο κρούστας.
Έρχονται σε μεταλλικό καλαθάκι, χωρίς περιττό λάδι, τραγανά και πολύ νόστιμα και αυτά, θα τα ήθελα ίσως ένα τσικ πιο ζουμερά, αλλά μια χαρά ήταν κι έτσι. Ήταν 4 τεμάχια, ήμασταν 5, η μοιρασιά ήταν ακριβοδίκαιη!!

- Μανιάτικο, τα γνωστά αυγά στραπατσάδα ( με τις τόσες διαφορετικές ονομασίες και εκδοχές ), εδώ με φέτα και σύγκλινο Μάνης και φυσικά ντομάτα. Νοστιμιά απλή και λιγουρευτή, άψογη παρέα καθώς ήταν ζεστό με το ψωμάκι, και σε καλή ποσότητα. ( 6,80 ευρώ).

- Ριζότο τση Κρήτης. Πώς το λένε να δεις ;; I rest my case. Έδωσα τα ρέστα μου, επί τω λαϊκότερον.
Τέλεια δεμένη γεύση ;; Απίστευτες μυρωδιές; Συνδυασμός απρόσμενων υλικών ;; Μπουκιά και συχώριο ;; Όλα αυτά μαζί και άλλα τόσα, δεν περιγράφουν τη νοστιμιά του. Μόνο αυτό θέλω να φάω την επόμενη φορά, έχω ήδη πάθει στερητικό με το συγκεκριμένο κρητικό ριζότο... Α, υλικά: απάκι, ξινομυζήθρα, πέστο σταμναγκάθι ( και κάποιο πολύ ιδιαίτερο βούτυρο ή ζωμός ). Μην το παραλείψετε. ( 8,80 ευρώ)

- Στο καπάκι, Κρητικό κοτόπουλο. Ένα μεγάλο φιλέτο κοτόπουλο, γεμισμένο με γραβιέρα Κρήτης, απάκι και από πάνω πέστο σταμναγκάθι, ξαπλωμένο σε παχύ στρώμα χειροποίητου πουρέ πατάτας ( όχι σκόνη, όχι multi ), με μικρά κομμάτια πατάτας που έσκαγαν στο στόμα. Τρυφερό, ιδιαίτερο, καλοψημένο και όχι στεγνό, και με ένα καλοδουλεμένο και αρωματικό πουρέ, σίγουρα το προτείνω και αυτό. ( 9,80 ευρώ).

- Ψαρονέφρι, τυλιγμένο σαν κανελόνι και γεμιστό με ρόκα, φλοίδες παρμεζάνας και λάδι μαύρης τρούφας, συνοδεύεται από τον ίδιο αρωματικό πουρέ. Ωραίο πιάτο και αυτό, ευπαρουσίαστο, εύγευστο και σε επαρκή ποσότητα, ίσως ήθελε λίγο πιο ζουμερό να ήταν, παρ' όλα αυτά μου άρεσε και αυτό. ( 10 ευρώ ).

- Χοιρινό κοντοσούβλι, μαγειρεμένο με μαρινάδα 14 συστατικών, με την τεχνική sous vide. Πρόκειται για τη νέα μέθοδο μαγειρέματος σε ειδικό επαγγελματικό σκεύος με νερό, σε σταθερή θερμοκρασία, όπου το υλικό κλείνεται σε σακούλα κενού αέρος (sous vide) για αρκετές ώρες.
Το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα κρέας ζουμερό, άψογα και ομοιόμορφα μαγειρεμένο στο εσωτερικό του, και με την παραδοσιακή κρεάτινη ξεροψημένη όψη που αγαπάμε στο εξωτερικό του, μιας και στο τελείωμά του, εδώ, τυλίγεται σε αρνίσια μπόλια και ροδοψήνεται σε σχάρα. Συνοδεύεται με σως από την παραπάνω μαρινάδα και φρέσκιες τηγανιτές πατάτες. Μερίδα σίγουρα για 2 άτομα, τρώγεται κατά τη γνώμη μου ζεστό, μην το αφήσετε να κρυώσει. ( 13 ευρώ )

Συνοδέψαμε με εξαιρετικό ημίγλυκο ροζέ κρασάκι, αναψυκτικά και νεράκι σε μπουκάλια δικά τους.
Το κλείσιμο το περίμενα και αυτό με μεγάλη αδημονία.... ΛΟΥΚΟΥΜΑΔΕΣ....
Όχι από αυτούς τους ψεύτικους, τους πανηγυριώτικους, όχι. Από αυτούς τους καλούς, τους συμπαγείς, που τρως και λες "αυτός μάλιστα, είναι λουκουμάς αυθεντικός". Και με το καλό το μέλι.
Εξίσου καλό και το τζιζκέικ ( 5 ευρώ ), με ελαφριά υπόξινη κρέμα και με γλυκό του κουταλιού βύσσινο Σαράντης. Αλλά εγώ κόλλησα στους λουκουμάδες. Οι οποίοι είναι το κέρασμα του μαγαζιού σε κάθε τραπέζι.

Σύνολο λογαριασμού, με αποδείξεις, στα 101 ευρώ. Δώσαμε 21 ευρώ/άτομο και φάγαμε πολύ πολύ καλά. Θα μου πείτε ναι, αλλά αυτές οι τιμές δεν συμβαδίζουν με την φιλοσοφία του όρου "κουτούκι". Και θα συμφωνήσω. Δεν είναι ούτε ένα φθηνό ούτε ένα φτηνιάρικο μαγαζί. Ενδεχομένως δεν είναι και για κάθε μέρα. Όμως αυτό που "πουλάει" θεωρώ ότι δεν αποτιμάται σε χρήματα. Αποτιμάται σε ατμόσφαιρα, ποιότητα, ειλικρίνεια, γεύση και ζεστασιά. Ο κόσμος, κάθε ηλικίας, που το γεμίζει σχεδόν κάθε βράδυ από ό, τι κατάλαβα, κάτι ξέρει μάλλον.
Σε κάθε γειτονιά, υπάρχουν ακόμη τέτοια μαγαζιά, που πασχίζουν και τα καταφέρνουν, λόγω τιμιότητας και αυθεντικότητας.

Και μάλλον, κάπου εδώ προς το τέλος, εγώ θα νιώσω και μια υπερηφάνεια, που ευτυχώς ο Ασβεστόλακος βρίσκεται τόσα πολλά χρόνια στη δική μου γειτονιά, από τότε μέχρι σήμερα. Και δεν ήξερα τί έχανα, τόσα χρόνια. Όμως θα επανορθώσω, από δω και στο εξής.

Και θα νιώσω και συγκίνηση. Γιατί παραδίπλα, στην εκκλησία που ανέφερα πιο πάνω, παντρεύτηκαν οι γονείς μου. Και στον Ασβεστόλακο, έκαναν το τραπέζι του γάμου τους, εν έτει 1970, επί δικτατορίας.

Η κριτική αυτή είναι αφιερωμένη στον μπαμπά μου.

Που, αν ζούσε, και του την διάβαζα, σίγουρα θα του ξύπναγα πολλές μνήμες και θα είχε πολλά περισσότερα ακόμη να μου διηγηθεί.............................................

2017

Πριν από λίγες μέρες είχα την τύχη να συμμετάσχω στη συνάντηση χρηστών του ask4food στον "Ασβεστόλακο" (Ευδοξία και Κώστα, ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση! ) και έτσι είχα την ευκαιρία να γνωρίσω ένα πολύ αξιόλογο στέκι για φαγητό με ζωντανή μουσική.

Ο "Ασβεστόλακος" βρίσκεται στο κέντρο του Μαρουσιού σε μια πεζοδρομημένη περιοχή, πολύ κοντά στο ναό της Κοιμήσεως Θεοτόκου Αμαρουσίου. Είναι περιοχή με εξαιρετικά εύκολη πρόσβαση με τα μέσα μαζικής μεταφοράς και εξαιρετικά υψηλό βαθμό δυσκολίας στο παρκάρισμα, για όσους προτιμούν το ΙΧ.

Ο εσωτερικός χώρος, στον οποίο καθίσαμε, είναι συμπαθητικά διακοσμημένος, σε στυλ παραδοσιακής ταβέρνας, με αρκετό ξύλο. Μέχρι να μπει κάποιος μέσα, θα αντιμετωπίσει αρκετή ασάφεια για να εντοπίσει πού ακριβώς είναι η είσοδος (ο αγαπητός fratello έκανε μια εξαιρετικά ακριβή και γλαφυρή περιγραφή), μέχρι και πινακίδα για ένα δικηγορικό γραφείο που στεγάζεται στο ίδιο κτήριο υπάρχει... Ωστόσο, εδώ τελειώνουν τα αρνητικά και αρχίζουν τα (πολλά) θετικά... Εκτιμώ ότι τώρα που καλοκαιρεύει, θα είναι πάρα πολύ όμορφα στον εξωτερικό χώρο, στον πλακόστρωτο δρόμο (ο πάντα αναλυτικός piperman αναφέρθηκε σε αυτό στην κριτική του, καθώς και στις ώρες λειτουργίας και στο delivery menu του εστιατορίου).

Πολύ σημαντικό θετικό στοιχείο η εξυπηρέτηση και η ανεπιτήδευτη ευγένεια του ιδιοκτήτη και του προσωπικού. Και εξηγούμαι: Ο ιδιοκτήτης, σεφ Γιάννης Ιωαννίδης, με τον οποίο είχαμε μια σύντομη συνομιλία, είναι ένας άνθρωπος που αγαπάει αυτό που κάνει. Διατηρεί τα στοιχεία της παράδοσης, τιμά το οικογενειακό "brand name", συγχρόνως όμως εξελίσσει την κουζίνα και προτείνει νέες γευστικές δημιουργίες. Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια! Όπως πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στις αεικίνητες κοπέλες που εξυπηρετούσαν με ευγένεια και ταχύτητα τη γεμάτη -κι ας ήταν Τρίτη βράδυ! - αίθουσα. Πολύ καλή και η ζωντανή μουσική, αποτελούσε ιδανική συνοδεία για το φαγητό και η έντασή της ήταν τόση, ώστε να επιτρέπεται η κουβεντούλα με τους διπλανούς σου (το ανέλυσε εξαιρετικά στην κριτική του ο συμπαθέστατος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ).

Ας έρθουμε στα του φαγητού όμως! Δοκίμασα πολλά από τα εκλεκτά εδέσματα που επιλέχτηκαν και μόνο καλά λόγια έχω να γράψω:

- Για αρχή προσφέρθηκαν φέτες πολύ εύγευστου μαύρου και λευκού ψωμιού, καθώς και πίτες με ντιπάκι τυροκαυτερής. Όλα εξαιρετικής ποιότητας και γεύσης!

- Φάβα Φενεού. Πεντανόστιμη! Σερβιρίστηκε βελουτέ, περιείχε σύγκλινο Μάνης, λάδι τρούφας, κρεμμύδι και καπνιστή πάπρικα. Από τα must για όσους αποφασίσετε να πάτε για φαγητό στον "Ασβεστόλακο"!

- Σαγανάκι γραβιέρας με μαρμελάδα φράουλα. Το τυρί παναρισμένο, συνοδευόταν ιδανικά από τη μαρμελάδα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

- Μανιάτικο, δηλαδή καγιανάς με αυγά, τομάτα και φέτα, μαζί με κομμάτια από σύγκλινο Μάνης και λαδοπαξίμαδο Κυθήρων. Εξαιρετικά νόστιμο πιάτο, προσωπικά το τίμησα δεόντως!

- Κολοκυθοκεφτέδες με σως φέτας. Πολύ νόστιμοι, το μείγμα επέτρεπε να καταλαβαίνεις τη γεύση των μυρωδικών.

- Ριζότο της Κρήτης. με απάκι, πέστο σταμναγκάθι και ξινομυζήθρα. Ιδιαίτερα ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός, αξίζει να το δοκιμάσετε!

- Σαλάτα κοτόπουλο, με κόκκινη λόλα, ρόκα, καρότα, τοματίνια, παρμεζάνα, κομμάτια από φιλέτο κοτόπουλου, κρουτόν και σως μουστάρδας. Μεγάλη μερίδα, πολύ γευστικός ο συνδυασμός των υλικών.

- Σαλάτα πορτοκάλι, με κόκκινο λάχανο, μαρούλι, πιπεριά, ντομάτα, πορτοκάλι, φιστίκια και vinaigrette γιαουρτιού. Και εδώ ο συνδυασμός των εξαιρετικής ποιότητας υλικών έδινε άριστο γευστικό και δροσερό αποτέλεσμα.

- Κοτόπουλο Κρητικό. Φιλέτο κοτόπουλου, πολύ σωστά ψημένο, γεμιστό με κρητική γραβιέρα, σταμναγκάθι και απάκι. Σερβιρίστηκε με αρωματικό πουρέ πατάτας, ήταν απλά πεντανόστιμο!

Για επιδόρπιο προσφέρθηκαν banofie, cheesecake και lemon pie. Δοκίμασα μια κουταλιά από το καθένα, ήταν όλα νόστιμα (ο αγαπητός VAGELIS στην κριτική του τα κρίνει λεπτομερώς), όμως (θα συμφωνήσω με τον φίλτατο fratello) την παράσταση έκλεψαν οι παραδοσιακοί λουκουμάδες με μέλι!

Παρότι το δείπνο ήταν προσφορά, υπολόγισα ότι το μέσο κόστος για όποιον αποφασίσει να επισκεφτεί τον "Ασβεστόλακο" θα ανέλθει περίπου στα 20 ευρώ (πάντως σίγουρα στο εύρος της κατηγορίας 17-25 ευρώ). Νομίζω ότι το value for money είναι αρκετά καλό.

Καταληκτικό συμπέρασμα: Νομίζω ότι αποκτήσαμε ακόμα ένα "αγαπημένο παιδί" των χρηστών του ask4food! Εξαιρετική κουζίνα, άψογη εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος, καλό value for money. Προσωπικά σχεδιάζω να ξαναπάω σύντομα και το προτείνω ανεπιφύλακτα στους χρήστες!

ΥΓ1. Αγαπητοί φίλοι που ανταμώσαμε στο δείπνο, χάρηκα πολύ που σας είδα όλους και ανταλλάξαμε απόψεις, ελπίζω να σας ξαναδώ χωρίς να περάσει πολύς καιρός!

ΥΓ2. Αγαπητέ mavtaso, κρίμα που δεν μπόρεσες να έρθεις, ελπίζω να βρεθούμε από κοντά σύντομα, ευχαριστώ για την πρόταση να παρευρεθώ στη θέση σου!

2017

Θα χαρακτήριζα την επίσκεψη στον ασβεστόλακο προ ολίγων εβδομάδων μια απογοήτευση. Τηλεφωνήσαμε να ρωτήσουμε τι μουσική παίζει Κυριακή μεσημέρι. Μας είπαν ρεμπέτικο και λαϊκό. Αυτό που συναντήσαμε ήταν μια κιθάρα και μια φωνή, να παίζουν οτιδήποτε άλλο, πλην ρεμπέτικου και λαϊκού.

Η εξυπηρέτηση ήταν τουλάχιστον γραφική αφού προσπαθούσαν να με πείσουν ότι το κόκκινο κρασί πίνεται παγωμένο. Όταν ζήτησα να μου βγάλουν ένα μπουκάλι από το ψυγείο αρνήθηκαν λόγο της ημέρας! (Δεν ήταν καμιά αργία, Κυριακή μεσημέρι ήταν, αλλά είχε πολύ κόσμο)

Ο χώρος είναι ένα υπόγειο σε γάμμα, με ρουστίκ διακόσμηση και πάρα πολλά τραπέζια, ασφυκτικά κοντά το ένα στο άλλο. Η βαβούρα δεν έλειπε.

Πήραμε για 2 άτομα:

Ψωμί στα 1,8 ευρώ.

Ψητά λαχανικά στα 7 ευρώ. Καλοψημένα και νόστιμα, μέτρια μερίδα

Μελιτζάνα στο πήλινο στα 5,5 ευρώ. Πλούσια γεύση με κίτρινα τυριά, ικανοποιητικό πιάτο.

Κοντοσούβλι για 2 άτομα στα 13 ευρώ. Ήρθε χλιαρό στο τραπέζι μας και δεν ήταν τόσο πλούσιο όσο το φανταζόμασταν. 4 μεγάλα κομμάτια κρέας σε μια σούβλα, συμπαθητικά ψημένα χωρίς καμία ιδιαίτερη γεύση.

Το κόκκινο κρασί δεν θα το σχολιάσω, γιατί όταν το πίνεις παγωμένο, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Στα 5 ευρώ το ½ κιλό.

Δώσαμε 27,5 ευρώ (χωρίς το κρασί) για 2 άτομα χωρίς να σκάσουμε και χωρίς να ευχαριστηθούμε.