Έμφαση στο κρέας και σπεσιαλιτέ τα γαρδουμπάκια. Σάββατο και Κυριακή από το μεσημέρι.

Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 19:00 έως 24:00 Σάββατο και Κυριακή: 12:00 έως 24:00

Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

28 Απρ 2017

Βρίσκεται δίπλα από το ρέμα, σε ήσυχη περιοχή, το παρκάρισμα είναι αρκετά εύκολο ακόμα και έξω από το μαγαζί. Το επισκέφτηκα μεσημέρι κυριακής με κράτηση, που ίσως να χρειαζόταν οριακά.

Είχε αρκετή ζέστη, οπ’οτε κάτσαμε έξω. Έχει και μέσα χώρο, ο οποίος όμως μου φάνηκε ιδιαίτερα κλειστός για καλοκαιρινό καιρό. Ο χώρος αρκετά καλός με σωστές αποστάσεις ανάμεσα στα τραπέζια.
Στο σέρβις 2 νέα παιδιά, φιλικά εξυπηρετικά με χιούμορ.
Πήγαμε 4 ενήλικες με 2 (2,5 για την ακρίβεια) παιδιά. Πήραμε:
2 πατάτες, φρέσκες ωραίες
2 χόρτα ραδίκια, απλα οκ
1 χωριάτικη, καλό μέγεθος
1 μελιτζάνα καπνιστή με τυροκαυτερή, η μελιτζάνα νόστιμη με τη μυρωδιά του καψίματος, η τυροκαυτερή νόστιμη, αλλα σαν πάντρεμα δεν μου ταίριαζε
1 γαρδουμπάκια, φούρνου με πατάτες σε νόστιμο ζουμάκι
1 πανσέτα, 2 μεγάλα κομμάτια με πατάτες, απλά νόστιμα
2 κεφτέδες, που μου έσπασαν τη μύτη απόταν έκατσα, δεν ήταν άσχημοι αλλα η μυρωδιά με προδιέθετε για κάτι καλύτερο
1 σεφταλιά, απλά καλή
1 τζατζίκι, πάρα πολύ καλό
Χύμα κρασί και ρακή από τις πιο καλές που έχω πιεί.

Πληρώσαμε γύρω στα 90 ευρώ. 15 ευρώ περίπου στο άτομο. αρκετά καλά νομίζω για τις ποσότητες που είχαν τα πιάτα.
Γενικά το μαγαζί νομίζω προσφέρεται για μεζεδοκατάσταση παρά για κυρίως πιάτα. Είδα στον κατάλογα φαγητά και μεζέδες που θα ήθελα να δοκιμάσω σε επόμενη επίσκεψη. Αυτό που σίγουρα με προδιαθέτει θετικά είναι η ατμόσφαιρα που βγάζει ο χώρος του μαγαζιού συνολικά.

02 Οκτ 2017

στο συγκεκριμενο μαγαζι εχω παει 2 φορες μεσα στο Σεπτεμβρη. μενω κοντα και γι αυτο δε θα σταθω τοσο στο περιβαλλον καθως το πρασινο δε μου λειπει. οπωσδηποτε ειναι στα υπερ παρολα αυτα.

το βρηκα πολυ ακριβο, καθισαμε για να τσιμπησουμε κατι 2 ατομα, οχι για να φαμε του σκασμου, μια χωριατικη μια μπυρα και ενα πιατακι χοιρινη τηγανια κοντεψαμε το 20ευρω. 9 ευρω για την τηγανια που σερβιρουνε σε ενα πολυ μικρο πιατο θεωρω πως ειναι πολλα χρηματα οταν με τοσα μπορεις να παρεις μια μεγαλη μεριδα σε αλλα μαγαζια. απο κει και περα η εξυπηρετηση και το σκηνικο θυμιζει φοιτητικα χρονια μονο που οι τιμες δεν ειναι αναλογες!

καθως δεν επιτρεπεται απο τους κανονες της σελιδας να αναφερθω σε συγκεκριμενα γεγονοτα, και εφοσον δεν μπορω να αναρτησω φωτογραφιες θα περιοριστω να πω πως απλα ο χωρος δεν ειναι και ο πιο ασφαλης οσον αφορα την καθαριοτητα

προσωπικα δεν προκειται να ξαναπαω γιατι εκμεταλλευομενοι το πρασινο κοπανανε στο κεφαλι τις τιμες και η ποιοτητα δεν ειναι και η καλυτερη ουτε η ποσοτητα επισης.

19 Απρ 2016

Η τοποθεσια ειναι μοναδικη... Κυριολεκτικα χωμενη στο πρασινο... χωρις αυτοκινητα και κινηση. Υπεροχη και ανετη η βεραντα του.

Εξυπηρετηση... κατω απο τη βαση. Μια κοπελλα που εδινε την εντυπωση πως κανει παρεργο και πως ηταν προορισμενη για πολυ ανωτερα καθηκοντα, χωρις να προσεχει τους πελατες (επρεπε να φωναζουμε... ) και ξεχνουσε τις μετεπειτα παραγγελιες. Καποιοι νεαροι, λιγο καλυτεροι, χωρις να διορθωνουν την εικονα.

Πηραμε γαρδουμπες... ενα ποιημα... και αμελετητα πανε που ηταν απιστευτα καλοτηγανισμενα. Και μια τεραστιων διαστασεων καπνιστη χοιρινη που λογω ακριβως διαστασεων δεν ηταν και ιδιαιτερα ζουμερη. Καλες οι τηγανιτες πατατες. Τα μανιταρια πλευρωτους ηρθαν μισοψημενα και τα στειλαμε πισω για "επισκευη" χωρις γευστικο αποτελεσμα. Θα συνιστουσα να επισκεφθουν αλλα εστιατορια που σερβιρουν πλευρωτους... θα μαθουν αρκετα...

Μισο κιλο λευκο λευκο και μια μπυρα -η δευτερη δεν ηρθε ποτε- συμπληρωσαν το γευμα και εφεραν τον λογαριασμο στα 40 ευρω. Ουτε πολλα αλλα ουτε και λιγα. Στα 35 θα ηταν καλη σχεση τιμης.

Θα ξαναπαω και ελπιζω οι εντυπωσεις να με κανουν να στειλω μια καλυτερη κριτικη.

09 Δεκ 2016

Πηγαμε ενα ζευγαρι Σαββατο βραδυ και βρηκαμε ανετα τραπεζι, κατι που δε συμβαινει ομως καθε φορα (συνισταται η τηλεφωνικη επικοινωνια).
Το σερβις ηταν γρηγορο και φιλικο, μονο που τα πιατα τα εφεραν σε ακαθοριστη σειρα (π. χ. τους κολοκυθοκεφτεδες αφου ειχαν φερει τα κυριως πιατα, τελευταιους).

Τα φαγητα που πηραμε:
ντακος: πολυ ωραιος με τη σωστη γενναιοδωρη ποσοτητα ελαιολαδου
κολοκυθοκεφτεδες: ωραιοι, συνηθισμενοι, δυστυχως χωρις τη συνοδεια σως γιαουρτιου
συκωτι: συνοδευοταν απο πατατες, ντοματα και κρεμμυδακια. εντονη γευση (-)
μπιφτεκια με καυτερη ντιπ: πολυ ωραια ψημενα, μαλακα η ντιπ δεν ειναι πολυ καυτερη- ηταν πολυ ωραια. συνοδευονταν απο λιγες πατατες, ντοματα, κρεμμυδακια.
1/2 lt κοκκινο κρασι - ωραιο

στο τελος μας κερασαν σαμαλι, ωραιο

τελικος λογαριασμος: 24 ευρω

φιλικο περιβαλλον με τζακι και ρεμπετικη μουσικη

Λογω της τοποθεσιας του σε κατοικημενη περιοχη το μαγαζι κλεινει στις 12 καθε μερα, κατι που πρεπει να λαβετε υποψη σας.

Μεγάλη ποικιλία μεζέδων και ωραίες σαλάτες, όλα πεντανόστιμα, ιδιαίτερα τα εξής:
- πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές,
- γεμιστό μπιφτέκι,
- παντσέτα
- καπνιστή μπριζόλα
- φάβα
- κεφτεδάκια
- αυθαίρετο (χοιρινό με μανιτάρια και κρεμ-φρες)
και πολλά ακόμη, αλλά ας τα δοκιμάσετε!

Κορυφαία επιλογή μου το γεμιστό μοσχαρίσιο μπιφτέκι. Όσα πιάτα κι αν πάρουμε στη μέση, θέλω 1 μόνο για μένα! Άλλος πάλι, διχάζεται κάθε φορά, ανάμεσα στην καπνιστή χοιρινή και στην παντσέτα...

Μολονότι πρόκειται για μεζέδες, οι μερίδες είναι κανονικού μεγέθους, όχι μικρές, όπως π. χ. στα τσιπουράδικα.

Εξυπηρέτηση άνετη και φιλική, εύστοχα πειράγματα, εξαιρετικό πνεύμα-χιούμορ (από μερικούς! ) και γελαστά πρόσωπα, γνήσια.

Κρασί ωραίο κι ευκολόπιοτο (χύμα κόκκινο).

Δύο καλοκαιρινές βραδιές στον δροσερό κήπο του Αυθαίρετου, δοκιμάσαμε τα θαλασσινά: αναπάντεχα νόστιμα, σαν να βρισκόμασταν σε ουζερί δίπλα στο κύμα... Καραβίδες, καλαμάρι και χταπόδι, όλα ψητά στα κάρβουνα, μοσχομύριζαν φρεσκάδα. Σωστό ψήσιμο και σωστή ποσότητα λαδολέμονου, αναδείκνυε τις φίνες γεύσεις των θαλασσινών στα κάρβουνα. Απροσδόκητα ωραία όλα!

Μικρούτσικο παράπονο: αργή εξυπηρέτηση. Πάντα με κέφι, γέλια και πειράγματα, αλλά με καθυστερήσεις. Αυτό συμβαίνει τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, από τα 10+ που γνωρίζω το στέκι. Υποθέτω λόγω κρίσης, δεν αντικαταστάθηκε ο 3ος σερβιτόρος αφότου έφυγε. Το συγχωρούμε όμως, ως παλιοί πελάτες γιατί το γνωρίσαμε και στις "καλές εποχές", και δεν έχει κάνει καμία άλλη "έκπτωση" πέραν αυτής, ούτε σε ποιότητα υλικών, ούτε σε μέγεθος μερίδων.

Επιπλέον, στα θετικά το γεγονός ότι οι τιμές παραμένουν πολύ χαμηλές, ειδικά για ΒΠ. Και κόβουν πάντα απόδειξη.

Ξεκάθαρο value for money: Τρως, πίνεις, γελάς, χαλαρώνεις, ξανα-παραγγέλνεις μια απ' τα ίδια, και στο τέλος ο λογαριασμός είναι πάντα... πιο λίγο απ' όσο υπολόγιζες!

TIP 1: να πάτε παρέα 4+ άτομα, ώστε να έχετε τη δυνατότητα να δοκιμάσετε όσο περισσότερα γίνεται! Είναι μεζέδες, οπότε πάνε στη μέση.

TIP 2: κάντε κράτηση και μάλιστα για νωρίς, κατά τις 9μμ, διότι αργότερα "πλακώνει" κόσμος, οπότε θα βιώσετε καθυστέρηση στο service.

Καλά να περάσετε!

30 Οκτ 2015

Αυθαίρετο. Ημουνα νιός και γέρασα. Θυμάμαι το αυθαίρετο όταν πρωτοπήγα στις αρχές των 90ς με τον τότε δεσμό μου και μετέπειτα σύζυγο μου.

Για μια 8ετία ήταν συχνά σημείο συνάντησης για την πολυμελή παρέα μας με κρασί και ωραίους μεζέδες.

Μετά εμείς μετακομίσαμε και η παρέα διαλύθηκε με τον καθένα μας χαμένο στις προσωπικές του αναζητήσεις η προβλήματα. Εκτοτε επισκεπτόμουν το αυθαίρετο αραιά και που με ταλευταία φορά πριν 4 χρόνια.

Το περασμένο σάββατο λοιπόν που φιλικό μας ζευγάρι μας πρότεινε να βρεθούμε μου ήλθε στο μυαλό το παλιό μας στέκι γνωρίζοντας ότι στους συγκεκριμένους φίλους αρέσουν τα απλά πράγματα αρκεί να υπάρχει καλό κρασί και μεζές.

Το βράδυ που πήγαμε έβρεχε και έκανε κρύο. Από δικό μου λάθος δεν προνόησα στη τηλεφωνική κράτηση, που είναι απαραίτητη ειδικά σαββατόβραδα, να ζητήσω το τραπέζι να μην είναι στον πρόσθετο εξωτερικό χώρο κλεισμένο με ναυλον. Αυτό ήταν ένα πρόβλημα ειδικά για τις κοπέλες.

Το service απο ένα νεαρό και μια κοπέλα άμεσο. Το νερό σε κανάτα ήλθε με το που καθήσαμε. Βέβαια η οικειότητα του νεαρού ίσως ενοχλήσει ορισμένους ήταν καλοδεχούμενη όμως από τις περισσότερες, νεαρής ηλικίας, παρέες με ότι αυτό συνεπάγεται. Δυνατές φωνές και γέλια. Αυτό εμάς δεν μας ενόχλησε αλλά το αναφέρω για κάποιους που θα ήθελαν πιο ήσυχες καταστάσεις.

Οσον αφορά τώρα τις γεύσεις απλά να διαφωνήσω με την λογική που το πιο χαρακτηριστικό πιάτο 'αυθαίρετο' τώρα σερβίρεται σαν ορεκτικό σε μικρό πιάτο και στην τιμή των 9€ μου φαίνεται. Εμεις πήραμε μια σαλάτα πράσινη αρκετά γευστική μια τυροκαυτερή αρκετά πικάντικη για τα γούστα κάποιων, μια πατάτες και μανιτάρια από ορεκτικά. Απο κυρίως μια μπιφτέκια με πικάντικη ντιπ και κοτομπέικον και τα 2 πολύ καλά με συνοδεία πατάτας ντομάτας και κρεμμυδιού.

Συνοδέψαμε το φαί με 3 λίτρα λευκό κρασί [το 1 κέρασμα]. Η επόμενη ημέρα δεν συνοδεύθηκε από πονοκέφαλο. Για το τέλος γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού. Δώσαμε 46€ αρκετά καλή τιμή. Αν θα ξαναπάω?Και βέβαια στην μέσα αιθουσα όμως και οπωσδήποτε στην δροσερή αυλή του τις πιο ζεστές εποχές.

Στεναχωρήθηκα που είδα από τον φοίνικα να έχει μείνει μόνο ο μισός κορμός απο ασθένεια του κόκκινου σκαθαριού υποθέτω. Βρήκα εξυπνη την ιδέα των παιδιών να βάλουν διάφορα φυτά μέσα κρατώντας το "ζωντανό".

10 Οκτ 2015

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι, αρχές Οκτώβρη, με όμορφο καιρό, οπότε καθίσαμε στο χώρο της βεράντας. Ελάχιστα τα κενά τραπέζια καθώς το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο. Αξίζει να σημειωθεί πως παρά το σχετικά μεγάλο μέγεθος του χώρου, τα τραπέζια ήταν αρκετά στριμωγμένα.
Η βεράντα πολύ όμορφη, κυριολεκτικά πνιγμένη στο πράσινο, υπήρχε στην ατμόσφαιρα όμως μια βαβούρα λόγω του κόσμου, παρότι ο χώρος ήταν ανοιχτός.

Δύο άτομα πήραμε:
-Τζατζίκι
-Χόρτα
-Κολοκυθάκια τηγανιτά (πολύ λεπτά και τραγανά)
-μπιφτεκια μερίδα (ικανοποιητικά)
-χοιρινό με μανιτάρια και κρέμα γάλακτος "το αυθαίρετο" (περισσότερο μεζές παρά μερίδα, πλυμμηρισμένο στην κρέμα γάλακτος, τίποτα ιδιαίτερο και σχετικά ακριβό - €9).

Για τα παραπάνω και μια μπύρα πληρώσαμε €31.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα τίμιο ταβερνάκι, ο έξω χώρος είναι πολύ όμορφος (φαντάζομαι ακόμα καλύτερος μια καθημερινή με λιγότερο κόσμο), ενώ το φαγητό του είναι ικανοποιητικό σε κανονικές τιμές, χωρίς όμως να είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Ίσως ξαναπήγαινα, καθώς μένω σχετικά κοντά, για να δοκιμάσω και κάτι άλλο σε ψητό, μπριζόλα ή και λουκάνικο, τα οποία φαίνονταν δελεαστικά από τα διπλανά τραπέζια.