Παραδοσιακές σπιτικές γεύσεις με συνταγές Νάξου. Πέμπτη έως Κυριακή και μεσημέρι.

29 Μαι 2019

Παρέα με δυο φίλες πήγαμε την Παρασκευή στο Μαρούσι, στην παλιά Ναξιώτικη ταβέρνα ΜΑΖΩΜΟΣ, με το χρώμα της Απεράθου, του ορεινού παραδοσιακού χωριού του Μανόλη Γλέζου και των φημισμένων εδεσμάτων με τα φρέσκα κρεατικά, τις ναξιώτικες πατάτες, τα τυριά και τις πίτες τους.

Ο Μαζωμός είναι ανοιχτός Παρασκευή και Σ/Κ από το μεσημέρι, ενώ τις καθημερινές, μόνο τα βράδια μετά τις 6 μ. μ.

Ο χώρος είναι λιτός και ζεστός, θυμίζει ταβέρνα παλαιών δεκαετιών, ενώ αργότερα γέμισε με πάνω από 100-120 άτομα. Έχει συνδυασμό ξύλου με πέτρα σε κάποιες γωνιές, δοκάρια οροφής, μπεζ πλάκες δαπέδου, παραθυρόφυλλα στους τοίχους που ανοίγουν με τοπία του όμορφου κυκλαδίτικου νησιού μας, απέναντι δε από το τζάκι, φτιάξανε τον εξώστη της ιδιαίτερης πατρίδας τους, το ναξιώτικο ‘πουντί’!

Παρά την κίνηση, τον συνήθη ‘μαζωμό’, όπως το λέει κι η ονομασία τους, η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε ικανοποιητικούς ρυθμούς, με την ευγένεια και την καλοσύνη, όπως ακριβώς τη συναντάμε και στη Νάξο. Φυσικά κι εμείς χρειαζόμασταν τον χρόνο μας για να εξοικειωθούμε και να χωνέψουμε τις νησιώτικες αυτές λιχουδιές!

Φάγαμε λοιπόν, εκτός απ’ το ψωμάκι που ήρθε στην αρχή: μία ναξιώτικες πατάτες με τυράκι, ένα εκλεκτό σαγανάκι μανουρομυτζήθρα με σουσάμι και μέλι, μια κολοκυθοπαστίτσα με πιπεριά και κρεμμύδι, ενώ για κυρίως πιάτα μοιραστήκαμε επίσης ένα ρόστο χοιρινό κοκκινιστό με ρύζι, καθώς επίσης και την κλασική τους, την κορυφαία κατσικομακαρονάδα, που ήταν αμφότερα χορταστικά και γαστρονομικά πιάτα αξιώσεων, για τα οποία τους αξίζει μπράβο!

Ήπιαμε ένα λίτρο κόκκινο χύμα κρασί ναξιώτικο μπρούσκο, που ήταν ό, τι έπρεπε για τα φαγητά μας.

Μας κέρασαν ωραίους ζεστούς λουκουμάδες με μέλι και σοκολάτα, έτσι για να έχουμε και μια διαφορετική γλυκιά επίγευση στο τέλος.

Πληρώσαμε 43 €, οπότε χωρίς το κρασί ήρθε περίπου στα 12.50 € το κεφάλι, ένα ποσό λογικότατο για όλα τα εδέσματα τα Απεραθιώτικα που δοκιμάσαμε.

Νιώσαμε, για λίγο έστω, τη Ναξιώτικη αύρα που αποπνέει γαστρονομικά το μεγαλύτερο νησί των Κυκλάδων! Όχι μόνο στις λευκές αμμουδερές παραλίες με τα φρέσκα ψάρια και θαλασσινά, αλλά στα ορεινά, με τα μαγειρεμένα αιγοπρόβεια κρέατά τους με το αγνό παρθένο ελαιόλαδο, και τα εκλεκτά τυροκομικά τους!
Αν σας αρέσουν και σας, να πάτε είτε στο νησί είτε στον ΜΑΖΩΜΟ!

21 Ιαν 2018

Όλο λέω να ξεκινήσω την κριτική και όλο τη σταματάω. Βασικά... δεν ξέρω πως να περιγράψω μια πολύ όμορφη βραδιά που ζήσαμε στις 9/1/2018. Αυτή τη φορά είπαμε να βγούμε οικογενειακά, μετά από καιρό. Και επειδή αναλαμβάνω εγώ τέτοιες πρωτοβουλίες, αποφασίζω και που θα πάμε. Κάθε επίσκεψη σε νέο μέρος μου δημιουργεί σύγχυση... αλλά και έναν μικρό πονοκέφαλο. Θα τους αρέσει εκεί που θα πάμε ή θα μου το "χτυπάνε" μετά για μήνες;

Τα δεδομένα ήταν: ΒΠ λόγω sister και μπάτζετ περί τα 18-20 ευρώ το άτομο. Ψάχνω σε e-table και Athinorama και αποφασίζω για Μαζωμό. Κριτικές πρόσφατες δεν υπήρχαν, όμως θυμόμουν πολύ καλά πως θα κάναμε γαστρονομικό ταξίδι στη Νάξο. Είναι υπέροχη η αίσθηση να προγραμματίζεις τις καλοκαιρινές διακοπές σου μέσα στο καταχείμωνο, να κάνεις σχέδια για το μέλλον... Είπαμε λοιπόν να δοκιμάσουμε να ταξιδέψουμε και γαστρονομικά σε ένα Κυκλαδίτικο νησί.

Αρχικά θα πω πως το μαγαζί θύμισε λίγο Ικαρία στους ρυθμούς! Όχι στην ταχύτητα των πιάτων (αρκετά γρήγορη), όσο στο ύφος του σέρβις. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, θα πω πως υπήρξε μια χαλαρότητα και ανεμελιά. Το ευχάριστο είναι πως οι ιδιοκτήτες γουστάρουν αυτό που κάνουν. Δεν περίμενα ζεστασιά και τρομερή περιποίηση ή φιλικότητα στην πρώτη μου επίσκεψη, όμως σίγουρα δεν μπορώ να βαθμολογήσω με άριστα. Για να είμαι δίκαιος όμως, και το γλυκό μας κέρασμα το είχαμε, ενώ μας είχαν εμπιστοσύνη και δεν μας ζητήθηκε καν η κάρτα του Αθηνοράματος για να έχουμε την έκπτωση του 20%!

Ο χώρος από την άλλη δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα. Δεν μου έβγαλε ζεστασιά ούτε κάποια ιδιαίτερη αίσθηση Νάξου. Ταβέρνα μεν, με παραθυρόφυλλα που απεικονίζουν Ναξιώτικα τοπία, θεωρώ όμως πως τόση ευρυχωρία δεν σου βγάζει τόση αίσθηση παρέας. Για την μέρα, υπήρξαν αρκετές παρέες, που όμως λόγω μεγέθους μαγαζιού δεν έδιναν αρκετή πληρότητα στο μαγαζί. Σίγουρα όμως κάτι κάνουν καλά και τους προτιμάει ο κόσμος. Η ποιότητα των τραπεζοκαθισμάτων είναι αρκετά καλή (ξύλινα), ενώ για το πάρκινγκ δεν θα δυσκολευτείτε και ιδιαίτερα. Εμείς παρκάραμε στο διπλανό κρεοπωλείο (βράδυ).

Στον Μαζωμό θα φάτε καλά! Μπόλικοι μεζέδες και αρκετά κρέατα, θα σε βάλουν σε δύσκολη θέση και σίγουρα θα σε κάνουν να θες να ξαναπάς για να δοκιμάσεις και τα υπόλοιπα. Το μαγαζί προσφέρεται για κρύες χειμωνιάτικες νύχτες με καλή παρέα.

Για αρχή εννοείται πως θα παραγγείλετε πατάτες Νάξου. Υπάρχουν σε διάφορες παραλλαγές, εμείς πήραμε τις χιονισμένες με μπόλικο τυράκι στα 3 ευρώ και φυσικά δεν έμεινε καμία. Πολύ καλές, αγνές σα να τις φτιάχνεις στο σπίτι σου. Σαγανάκι με μέλι και σουσάμι (παραδοσιακό Απεράθου), που κατάφεραν οι άλλοι να με κάνουν να μην προλάβω να φάω πάνω από μια μπουκιά. Καθάρισαν το μελοσούσαμο. Εξαιρετικό φύλλο. Η παραδοσιακή σαλάτα "Μαζωμός" ήταν πολλά υποσχόμενη (ρόκα, παξιμάδι, λιαστή τομάτα, μαρούλι, μυζήθρα, βαλσάμικο) όμως δεν είχε ισορροπία και επικρατούσε η "ξινίλα" της τομάτας, παρά τη γενναία ποσότητα τυριού.

Δεν θα παίρναμε και παραδοσιακούς μεζέδες;Αυτό έλειπε με τους κοιλιόδουλους που έμπλεξα!

Ζαμπόνι Απεραθίτικο. στα 5 ευρώ. Έρχεται ένα μικρό μπολάκι από παστό χοιρινό μπούτι. Δεν σου γεμίζει το μάτι και η ποσότητα φαίνεται αστεία. Είναι όμως νόστιμο το τιμημένο αν το συνδυάσεις με πιώμα.

Μικρή ποικιλία από τυράκια να μην πάρουμε για να συνδυάσουμε το ποτό;Στα 5 ευρώ,3 είδη (αρσενικό, ξινομυζήθρα με λαδάκι και γραβιέρα), επαρκή για 4 άτομα αν αναλογιστούμε την παραγγελία.

Κολοκυθοπαστίτσα στα 5 ευρώ. Οπτικά μοιάζει με ομελέτα, έχει τη γλυκύτητα ζουμερού γλυκοκολόκυθου, κρεμμυδάκι που δεν καλύπτει τη γεύση, ενώ η καυτερή πιπερίτσα κάνει την εμφάνιση της λίγο πριν καταπιείς τη μπουκιά. Δεν με ξετρέλανε, οι άλλοι όμως είπαν πολύ καλά λόγια.

Αρδουμάκια Απεράθου,8.5 ευρώ. Ενώ ξέρεις ότι θα φάς κάτι λιπαρό, είναι μπουκιά και συχώριο τα άτιμα. Ζουμερά και φρέσκα, θες να τα καταπιείς αν και έρχονται καυτά.

Σπλήνα μοσχαρίσια γεμιστή,7.5 ευρώ. Βαρύ χειμωνιάτικο πιάτο, με πλούσια σάλτσα από μπόλικη τομάτα και τυρί. Μεριδάρα για τα λεφτά της, νόστιμο κρέας και οι συνοδευτικές πατάτες είναι για να τις βουτήξεις σε ότι απομείνει.

Κατσικομακαρονάδα, στα 10 ευρώ. Από τις ναυαρχίδες του μαγαζιού. Θα περίμενα πιο χοντρό μακαρόνι, όχι ότι με χάλασε. Πολύ πολύ τυράκι, μέχρι που μια φίλη σχολίασε στο Ινστα πως έμοιαζε με τυρομακαρονάδα. Σαλτσούλα κόκκινη, τίμια. Το κατσικάκι, τρυφερούδι. Κρίμα που είχαμε σκάσει και το πήραμε πακέτο.

- Ρακή Νάξου 110 μλ στα 2.5 ευρώ.
- 2 500άρες μπύρες Άλφα στα 6 ευρώ.
- Κόκκινο κρασάκι 250 μλ στα 2 ευρώ.
- Pepsi στα 2 ευρώ.
- Άρτος στα 4 ευρώ (ψωμάκι ψημένο).

* Κέρασμα 2 πιάτα λουκουμάδες με μέλι και σοκολάτα, στρογγυλοί με τρύπα στη μέση. Τους έφαγαν οι άλλοι.

Σύνολο στα 72 ευρώ, με την έκπτωση πέσαμε στα 57.5, εξαιρετική τιμή.

Η συνολική εμπειρία κρίνεται εξαιρετική. Πολύ καλή ποιότητα πρώτων υλών, νόστιμες συνταγές που μπορούν να σε ταξιδέψουν. Σε καμία περίπτωση κάτι πολύ δημιουργικό, όμως δεν είναι αυτό το ύφος της επιχείρησης. Δεν θα ξέρετε τι να πρωτοδιαλέξετε και όπως σχολιάσαμε στο τραπέζι, είναι από τα μέρη που πας με την παρέα σου μια φορά τον μήνα. Αξίζει!

Αν κάτι μου έλειψε, αυτό ήταν το κλίμα του Ασβεστόλακου. Ίσως γιατί εκείνος με ταξίδεψε στο παρελθόν και με έβαλε στο κλίμα μιας άλλης εποχής... ήδη το σκέφτομαι να τους πάω εκεί την επόμενη φορά...

03 Μαι 2018

Τον "Μαζωμό" μας το σύστησαν κάποιοι ναξιώτες φίλοι μας.
Δεν είχα ξανακούσει αυτό το εστιατόριο, ούτε καν σαν όνομα.
Έτσι βρεθήκαμε μια παρέα 6 ατόμων και το επισκέφτηκαμε μεσημέρι μιας Κυριακής.
Το παρκάρισμα είναι παιχνίδι, μπροστά στο μαγαζί ή στους γύρω δρόμους.
Ο εξωτερικός χώρος είναι μάλλον διακριτικός, ενώ το εσωτερικό, αν δεν είχε κάποια διακοσμητικά στοιχεία στους τοίχους εύκολα θα τον μπερδευες με εστιατόριο στρατώνα.
Μεγάλα τραπέζια, μεγάλη αίθουσα και πλήθος κόσμου.

Αφού μας έφεραν τα γνωστά -ψωμί, νερό και κάποιες αλοιφές, αρχίσαμε να παραγγέλνουμε.

Πήραμε σαλάτα μαρούλι με ξινομυζήθρα, παξιμάδι και τομάτα.
Όχι κάτι ιδιαίτερο.
Προσωπικα πιστεύω πως μαρούλι και τομάτα μαζί δεν δένουν και τελικά είχα δίκιο.

Τυροπιτάκια τηγανητά..

Πολύ καλή επιλογή, δεν είχαν γεύση, ούτε περίσσια λαδιού και ήταν πολύ γευστικά.

Δοκιμάσαμε το ρόστο, δηλ χοιρινό κοκκινιστό με τηγανιτές πατάτες, μαγειρεμένο για ώρα.
Το πιάτο ήταν γευστικό μεν, αλλά το είχαν παρακάνει με το μαγείρεμα και σχεδόν είχε λιώσει.

Κατσίκομακαρονάδα..

Το καλύτερο πιάτο!
Τεράστια μερίδα και σωστά βρασμένα μακαρόνια.

Μπριζολακια χοιρινά..

Κ εδώ κανένα παράπονο.
Σωστό ψήσιμο και απουσία "γουρουνίλας".

Πήραμε επίσης μια χοιρινή, μια αρνίσια συκωταριά και τις χιονάτες τηγανητές (αληθινές) πατάτες.
Όλα ήταν σαν να τα τρως σπίτι σου.

Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες, κάποιους με μέλι και άλλους με σοκολάτα.

Με όλα αυτά συν 3 λίτρα λευκό κρασί, λογαριασμός πήγε 124€.
Θεωρώ πως για αυτά που φάγαμε και ήπιαμε, οι τιμές είναι εξαιρετικές.
Κανένα παράπονο και από την εξυπηρέτηση.
Οι άνθρωποι είναι ταχύτατοι και πολύ φιλικοί.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!