Παραδοσιακές σπιτικές γεύσεις με συνταγές Νάξου. Πέμπτη έως Κυριακή και μεσημέρι.

21 Ιαν 2018

Όλο λέω να ξεκινήσω την κριτική και όλο τη σταματάω. Βασικά... δεν ξέρω πως να περιγράψω μια πολύ όμορφη βραδιά που ζήσαμε στις 9/1/2018. Αυτή τη φορά είπαμε να βγούμε οικογενειακά, μετά από καιρό. Και επειδή αναλαμβάνω εγώ τέτοιες πρωτοβουλίες, αποφασίζω και που θα πάμε. Κάθε επίσκεψη σε νέο μέρος μου δημιουργεί σύγχυση... αλλά και έναν μικρό πονοκέφαλο. Θα τους αρέσει εκεί που θα πάμε ή θα μου το "χτυπάνε" μετά για μήνες;

Τα δεδομένα ήταν: ΒΠ λόγω sister και μπάτζετ περί τα 18-20 ευρώ το άτομο. Ψάχνω σε e-table και Athinorama και αποφασίζω για Μαζωμό. Κριτικές πρόσφατες δεν υπήρχαν, όμως θυμόμουν πολύ καλά πως θα κάναμε γαστρονομικό ταξίδι στη Νάξο. Είναι υπέροχη η αίσθηση να προγραμματίζεις τις καλοκαιρινές διακοπές σου μέσα στο καταχείμωνο, να κάνεις σχέδια για το μέλλον... Είπαμε λοιπόν να δοκιμάσουμε να ταξιδέψουμε και γαστρονομικά σε ένα Κυκλαδίτικο νησί.

Αρχικά θα πω πως το μαγαζί θύμισε λίγο Ικαρία στους ρυθμούς! Όχι στην ταχύτητα των πιάτων (αρκετά γρήγορη), όσο στο ύφος του σέρβις. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, θα πω πως υπήρξε μια χαλαρότητα και ανεμελιά. Το ευχάριστο είναι πως οι ιδιοκτήτες γουστάρουν αυτό που κάνουν. Δεν περίμενα ζεστασιά και τρομερή περιποίηση ή φιλικότητα στην πρώτη μου επίσκεψη, όμως σίγουρα δεν μπορώ να βαθμολογήσω με άριστα. Για να είμαι δίκαιος όμως, και το γλυκό μας κέρασμα το είχαμε, ενώ μας είχαν εμπιστοσύνη και δεν μας ζητήθηκε καν η κάρτα του Αθηνοράματος για να έχουμε την έκπτωση του 20%!

Ο χώρος από την άλλη δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα. Δεν μου έβγαλε ζεστασιά ούτε κάποια ιδιαίτερη αίσθηση Νάξου. Ταβέρνα μεν, με παραθυρόφυλλα που απεικονίζουν Ναξιώτικα τοπία, θεωρώ όμως πως τόση ευρυχωρία δεν σου βγάζει τόση αίσθηση παρέας. Για την μέρα, υπήρξαν αρκετές παρέες, που όμως λόγω μεγέθους μαγαζιού δεν έδιναν αρκετή πληρότητα στο μαγαζί. Σίγουρα όμως κάτι κάνουν καλά και τους προτιμάει ο κόσμος. Η ποιότητα των τραπεζοκαθισμάτων είναι αρκετά καλή (ξύλινα), ενώ για το πάρκινγκ δεν θα δυσκολευτείτε και ιδιαίτερα. Εμείς παρκάραμε στο διπλανό κρεοπωλείο (βράδυ).

Στον Μαζωμό θα φάτε καλά! Μπόλικοι μεζέδες και αρκετά κρέατα, θα σε βάλουν σε δύσκολη θέση και σίγουρα θα σε κάνουν να θες να ξαναπάς για να δοκιμάσεις και τα υπόλοιπα. Το μαγαζί προσφέρεται για κρύες χειμωνιάτικες νύχτες με καλή παρέα.

Για αρχή εννοείται πως θα παραγγείλετε πατάτες Νάξου. Υπάρχουν σε διάφορες παραλλαγές, εμείς πήραμε τις χιονισμένες με μπόλικο τυράκι στα 3 ευρώ και φυσικά δεν έμεινε καμία. Πολύ καλές, αγνές σα να τις φτιάχνεις στο σπίτι σου. Σαγανάκι με μέλι και σουσάμι (παραδοσιακό Απεράθου), που κατάφεραν οι άλλοι να με κάνουν να μην προλάβω να φάω πάνω από μια μπουκιά. Καθάρισαν το μελοσούσαμο. Εξαιρετικό φύλλο. Η παραδοσιακή σαλάτα "Μαζωμός" ήταν πολλά υποσχόμενη (ρόκα, παξιμάδι, λιαστή τομάτα, μαρούλι, μυζήθρα, βαλσάμικο) όμως δεν είχε ισορροπία και επικρατούσε η "ξινίλα" της τομάτας, παρά τη γενναία ποσότητα τυριού.

Δεν θα παίρναμε και παραδοσιακούς μεζέδες;Αυτό έλειπε με τους κοιλιόδουλους που έμπλεξα!

Ζαμπόνι Απεραθίτικο. στα 5 ευρώ. Έρχεται ένα μικρό μπολάκι από παστό χοιρινό μπούτι. Δεν σου γεμίζει το μάτι και η ποσότητα φαίνεται αστεία. Είναι όμως νόστιμο το τιμημένο αν το συνδυάσεις με πιώμα.

Μικρή ποικιλία από τυράκια να μην πάρουμε για να συνδυάσουμε το ποτό;Στα 5 ευρώ,3 είδη (αρσενικό, ξινομυζήθρα με λαδάκι και γραβιέρα), επαρκή για 4 άτομα αν αναλογιστούμε την παραγγελία.

Κολοκυθοπαστίτσα στα 5 ευρώ. Οπτικά μοιάζει με ομελέτα, έχει τη γλυκύτητα ζουμερού γλυκοκολόκυθου, κρεμμυδάκι που δεν καλύπτει τη γεύση, ενώ η καυτερή πιπερίτσα κάνει την εμφάνιση της λίγο πριν καταπιείς τη μπουκιά. Δεν με ξετρέλανε, οι άλλοι όμως είπαν πολύ καλά λόγια.

Αρδουμάκια Απεράθου,8.5 ευρώ. Ενώ ξέρεις ότι θα φάς κάτι λιπαρό, είναι μπουκιά και συχώριο τα άτιμα. Ζουμερά και φρέσκα, θες να τα καταπιείς αν και έρχονται καυτά.

Σπλήνα μοσχαρίσια γεμιστή,7.5 ευρώ. Βαρύ χειμωνιάτικο πιάτο, με πλούσια σάλτσα από μπόλικη τομάτα και τυρί. Μεριδάρα για τα λεφτά της, νόστιμο κρέας και οι συνοδευτικές πατάτες είναι για να τις βουτήξεις σε ότι απομείνει.

Κατσικομακαρονάδα, στα 10 ευρώ. Από τις ναυαρχίδες του μαγαζιού. Θα περίμενα πιο χοντρό μακαρόνι, όχι ότι με χάλασε. Πολύ πολύ τυράκι, μέχρι που μια φίλη σχολίασε στο Ινστα πως έμοιαζε με τυρομακαρονάδα. Σαλτσούλα κόκκινη, τίμια. Το κατσικάκι, τρυφερούδι. Κρίμα που είχαμε σκάσει και το πήραμε πακέτο.

- Ρακή Νάξου 110 μλ στα 2.5 ευρώ.
- 2 500άρες μπύρες Άλφα στα 6 ευρώ.
- Κόκκινο κρασάκι 250 μλ στα 2 ευρώ.
- Pepsi στα 2 ευρώ.
- Άρτος στα 4 ευρώ (ψωμάκι ψημένο).

* Κέρασμα 2 πιάτα λουκουμάδες με μέλι και σοκολάτα, στρογγυλοί με τρύπα στη μέση. Τους έφαγαν οι άλλοι.

Σύνολο στα 72 ευρώ, με την έκπτωση πέσαμε στα 57.5, εξαιρετική τιμή.

Η συνολική εμπειρία κρίνεται εξαιρετική. Πολύ καλή ποιότητα πρώτων υλών, νόστιμες συνταγές που μπορούν να σε ταξιδέψουν. Σε καμία περίπτωση κάτι πολύ δημιουργικό, όμως δεν είναι αυτό το ύφος της επιχείρησης. Δεν θα ξέρετε τι να πρωτοδιαλέξετε και όπως σχολιάσαμε στο τραπέζι, είναι από τα μέρη που πας με την παρέα σου μια φορά τον μήνα. Αξίζει!

Αν κάτι μου έλειψε, αυτό ήταν το κλίμα του Ασβεστόλακου. Ίσως γιατί εκείνος με ταξίδεψε στο παρελθόν και με έβαλε στο κλίμα μιας άλλης εποχής... ήδη το σκέφτομαι να τους πάω εκεί την επόμενη φορά...

03 Μαι 2018

Τον "Μαζωμό" μας το σύστησαν κάποιοι ναξιώτες φίλοι μας.
Δεν είχα ξανακούσει αυτό το εστιατόριο, ούτε καν σαν όνομα.
Έτσι βρεθήκαμε μια παρέα 6 ατόμων και το επισκέφτηκαμε μεσημέρι μιας Κυριακής.
Το παρκάρισμα είναι παιχνίδι, μπροστά στο μαγαζί ή στους γύρω δρόμους.
Ο εξωτερικός χώρος είναι μάλλον διακριτικός, ενώ το εσωτερικό, αν δεν είχε κάποια διακοσμητικά στοιχεία στους τοίχους εύκολα θα τον μπερδευες με εστιατόριο στρατώνα.
Μεγάλα τραπέζια, μεγάλη αίθουσα και πλήθος κόσμου.

Αφού μας έφεραν τα γνωστά -ψωμί, νερό και κάποιες αλοιφές, αρχίσαμε να παραγγέλνουμε.

Πήραμε σαλάτα μαρούλι με ξινομυζήθρα, παξιμάδι και τομάτα.
Όχι κάτι ιδιαίτερο.
Προσωπικα πιστεύω πως μαρούλι και τομάτα μαζί δεν δένουν και τελικά είχα δίκιο.

Τυροπιτάκια τηγανητά..

Πολύ καλή επιλογή, δεν είχαν γεύση, ούτε περίσσια λαδιού και ήταν πολύ γευστικά.

Δοκιμάσαμε το ρόστο, δηλ χοιρινό κοκκινιστό με τηγανιτές πατάτες, μαγειρεμένο για ώρα.
Το πιάτο ήταν γευστικό μεν, αλλά το είχαν παρακάνει με το μαγείρεμα και σχεδόν είχε λιώσει.

Κατσίκομακαρονάδα..

Το καλύτερο πιάτο!
Τεράστια μερίδα και σωστά βρασμένα μακαρόνια.

Μπριζολακια χοιρινά..

Κ εδώ κανένα παράπονο.
Σωστό ψήσιμο και απουσία "γουρουνίλας".

Πήραμε επίσης μια χοιρινή, μια αρνίσια συκωταριά και τις χιονάτες τηγανητές (αληθινές) πατάτες.
Όλα ήταν σαν να τα τρως σπίτι σου.

Στο τέλος μας κέρασαν λουκουμάδες, κάποιους με μέλι και άλλους με σοκολάτα.

Με όλα αυτά συν 3 λίτρα λευκό κρασί, λογαριασμός πήγε 124€.
Θεωρώ πως για αυτά που φάγαμε και ήπιαμε, οι τιμές είναι εξαιρετικές.
Κανένα παράπονο και από την εξυπηρέτηση.
Οι άνθρωποι είναι ταχύτατοι και πολύ φιλικοί.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

Είμαι προβληματισμένη που η τελευταία κριτική για το Μαζωμό είναι από το 2015 καθώς το επισκέφθηκα 28η Οκτωβρίου το 2017 και είναι ένα κατάμεστο μαγαζί που κυριολεκτικά δεν πέφτει καρφίτσα. Και δεν είναι υπεύθυνη η εθνική ημέρα που οι οικογένειες το ρίχνουν έξω για να γιορτάσουν, γιατί και άλλες άσημες καθημερινές το μαγαζί εξακολουθεί να είναι γεμάτο. Δε βρεθηκέ κανείς να κάνει μια κριτική στο μεσοδιάστημα των 2 ετών; Που είστε κρυμμένοι κριτικοί ;;;🤔 🤔
Επειδή όμως είμαι τολμηρή θα κάνω εγώ το βάπτισμα του πυρός... Φυλαχτείτε 😅😅

Λοιπόν, καταρχάς ο χώρος είναι μεγάλος με αρκετά τραπέζια που μπορεί να φιλοξενήσει και 200 άτομα ενδεχομένως. Διαθέτει εξωτερικό χώρο για καπνίζοντες, αλλά και εσωτερικό για τους μη. Προτιμήσαμε τον εσωτερικό γιατί κανείς δεν είναι καπνιστής παρά μόνο η μητέρα μου. Φήμες λένε πως καταπιέστηκε λίγο. 😂😂 Εσωτερικά ο χώρος θυμίζει πολύ το νησί της Νάξου καθώς η κουζίνα του μαγαζιού είναι βασισμένη στην Νάξο όπως και η καταγωγή των ιδιοκτητών. Έχει πολλούς ασπρόμαυρους και έγχρωμους πίνακες με τις ομορφιές του νησιού ή φωτογραφίες με πρόσωπα που δεν αναγνώρισα(θα το βαφτίσω μυωπία και όχι άγνοια😎 ), και ίσως η διακόσμηση θυμίζει εποχή του '80 με ξύλινα τραπέζια. Χωρίς αυτό όμως να χαλάει την αισθητική. Φαινόταν καθαρός και προσεγμένος ο χώρος - τουλάχιστον προσωπικά δεν παρατήρησα κάποια αστοχία. Βέβαια, δεν έτυχε να πάω τουαλέτα, που από ότι άκουσα κάποια σχόλια δεν ήταν πολύ προσεγμένη η κατάσταση. Σαν να μην υπήρχε γενικά κάποιος που να επιμελείται την καθαριότητα στο μπάνιο. Για αυτό το λόγο βαθμολογώ με 2/4.

Η εξυπηρέτηση όμως και οι γεύσεις έρχονται μας αποζημιώσουν.
Ο ιδιοκτήτης με τη γυναίκα του ήρθαν στο τραπέζι μας να μας καλωσορίσουν. Χαμογελαστοί άνθρωποι που σου έδιναν την εντύπωση πως είσαι καλεσμένος στο σπίτι τους ( ντεζα βου - νιώθω ότι το έχω ξαναπεί αυτό και σε άλλη μου κριτική - εκτός και αν παραείμαι απλοχέρα στα σχόλια μου... 😏😏). Για οτιδήποτε θελήσαμε ήταν εκεί. Πολύ γρήγορα ήρθαν τα φαγητά παρά την πολυκοσμία. Κατευθείαν προσγειώθηκε στο τραπέζι μας μία κανάτα νερό και όχι εμφιαλωμένο. Θετικό λοιπόν.

Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί, που προφανώς και δεχτήκαμε. (1€/έκαστο). Νομίζω πως ήταν ζυμωτό χειροποίητο. Ίσως κάνω και λάθος αλλά δεν έμοιαζε με τα κλασικά εμπορικά ψωμιά φούρνων.
Και τώρα στα βασικά...7 άτομα παραγγείλαμε τα κάτωθι:

ΟΡΕΚΤΙΚΑ
~ Όλες οι επιλογές (24 στον αριθμό) κυμαίνονταν από 2.50-5.50€.
-φέτα ψητή (5€) Πολύ νόστιμη. Είχε κρούστα με μέλι και πασπαλισμένο σουσάμι. Μεγάλη ποσότητα. Μας κάλυψε πλήρως.
-πατάτες φρέσκες Νάξου (2,50€). Πραγματικά ένιωθες ότι πρόκειται για καλή πατάτα. Είχε σπιτική γεύση, χωρίς περιττά λάδια. Κρατσανιστές όσο πρέπει.
-πατάτες 'Μαζωμός' με σάλτσα και τυρί. (3,50€). Καλά ε ; Μας έφυγε το κλαπέτο. Πολύ γευστικές, χωρίς να κολυμπάνε σε λαδένιες σάλτσες, το τυρί είχε λιώσει από πάνω χωρίς όμως να έχει γίνει λαστιχωτό. Όσοι πάτε να τις τιμήσετε ασυζητητί.
-και άλλες πατάτες λοιπόν με κρέμα μανιτάρια (5€). Χμμ, κοιτάζοντας τον κατάλογο τις λιμπίστηκα. Και η εμφάνισή τους ήταν πολύ ικανοποιητική μέσα σε πήλινο μπολ με μια λεπτή κρούστα, αρκετή ποσότητα. Είχα υψηλές προσδοκίες για αυτό το πιάτο αλλά δε με κάλυψε. Οι πατάτες κολυμπούσαν στην κρέμα και είχαν μουλιάσει σε σημείο που να θυμίζουν τόσο τηγανιτές.
-σαρροπιτάκι με λιαστή ντομάτα και μυζήθρα(4,50€). Είναι ένα τοπικό ναξιώτικο πιτάκι, που νόστιμο μεν αλλά δε με ενθουσίασε.
-κολοκυθοπαστίτσα -->παραδοσιακό Απεράθου με γλυκοκολόκυθο, κρεμύδι και καυτερή πιπερίτσα (5€). Αυτό μάλιστα! Ήταν κάτι διαφορετικό. Δεν έκαιγε σε έντονο βαθμό.. Ήταν σαν να είχε πέσει λίγο παραπάνω πιπέρι.
- σαλάτα ανάμεικτη --> μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι, ελιές, αγγούρι, πιπεριά και επιλογή μεταξύ φέτας ή ξινομυζήθρας. Προτιμήσαμε τη φέτα. Ξενέρωτο ε ; (6€) Σερβιρίστηκε σε μια μεγάλη πιατέλα, με πολλά κομμάτια τυριού και γενικότερα η ποσότητά της κάλυψε και τους 7!
Στα ΚΥΡΙΩΣ τώρα:
- φιλετάκια κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος, λαχανικά και τυριά. (9€) Αυτό το πιάτο αν και συγκαταλέγεται στους μεζεδες/τηγανιές ήταν τεράστιο. Εξίσου ήρθε σε μια πιατέλα με αρκετή σάλτσα και πολύχρωμες πιπερίτσες. Ήταν τόοοοσο πωρωτικό το πιάτο γευστικά. Μεγάλη ποσότητα που αναγκάστηκα να το μοιράσω σε άλλους 3. Αυτό που ίσως με χάλασε, ήταν ότι τα φιλετάκια ήταν ανάμεικτα στήθος και μπούτι. Και εγώ δεν τρώω μπούτι: ( Βέβαια ο σερβιτόρος κατευθείαν μου το διευκρίνισε. όμως δε μετάνιωσα για την επιλογή μου.
-φιλέτο κοτόπουλο στήθος στη σχάρα (9€). μεγάλο και καθαρό κομμάτι, με συνοδευτικό πατάτες τηγανιτές και λεμονάκι.
-μπιφτέκι μοσχαρίσιο με το ίδιο συνοδευτικό(7,50€). Βασικά σε όλα τα πιάτα το συνοδευτικό ήταν οι πατάτες Νάξου!!
-μπιφτέκι μοσχαρίσιο με λιωμένα τυριά (8,50€)
-πανσέτα χοιρινή (7,50€)
-χερνουδάκι-->ξεκοκαλισμένο γουρουνοπουλάκι ψητό (8€)
-συκώτι μοσχαρίσιο ψητό (8,50€)

Συνοδέψαμε το γεύμα μας με 3 καραφάκια μισόλιτρα κόκκινο κρασί χύμα. (3,5€). Ευκολόπιοτο, γευστικό με βαθύ κόκκινο χρωμα. Προσωπικά μου θύμιζε την μαυροδάφνη. Το ένα καραφάκι μας το κέρασαν κιόλας!
Και αφού είχαμε σκάσει από το φαγητό, που χρειάστηκε καμιά ωρίτσα μετά για να σηκωθούμε, μας κέρασαν και καμιά 20αρια λουκουμάδες. Άλλοι με μέλι και άλλοι με σοκολάτα. Η σοκολάτα ίσως ήταν αραιωμένη με γάλα... ?? Πείτε μου για αυτό και τη δική σας γνώμη.
Πάντως γάλα ξε-γάλα τα πιατάκια καθαρίστηκαν!!! Δεν δυσκολευτήκαμε!

Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί. Απλώς όσοι ενδιαφέρεστε η κράτηση θα σας σώσει!

υ. γ. και αφού ήπιαμε για τη 28η, εε ας πιούμε πάλι και σήμερα να μπει καλά η βδομαδα!!! 👌🏻🍷🍇

Κυπρίων Αγωνιστών 19-21, Παράδεισος Αμαρουσίου