Παραδοσιακές σπιτικές γεύσεις με συνταγές Νάξου. Πέμπτη έως Κυριακή και μεσημέρι.

Είμαι προβληματισμένη που η τελευταία κριτική για το Μαζωμό είναι από το 2015 καθώς το επισκέφθηκα 28η Οκτωβρίου το 2017 και είναι ένα κατάμεστο μαγαζί που κυριολεκτικά δεν πέφτει καρφίτσα. Και δεν είναι υπεύθυνη η εθνική ημέρα που οι οικογένειες το ρίχνουν έξω για να γιορτάσουν, γιατί και άλλες άσημες καθημερινές το μαγαζί εξακολουθεί να είναι γεμάτο. Δε βρεθηκέ κανείς να κάνει μια κριτική στο μεσοδιάστημα των 2 ετών; Που είστε κρυμμένοι κριτικοί ;;;🤔 🤔
Επειδή όμως είμαι τολμηρή θα κάνω εγώ το βάπτισμα του πυρός... Φυλαχτείτε 😅😅

Λοιπόν, καταρχάς ο χώρος είναι μεγάλος με αρκετά τραπέζια που μπορεί να φιλοξενήσει και 200 άτομα ενδεχομένως. Διαθέτει εξωτερικό χώρο για καπνίζοντες, αλλά και εσωτερικό για τους μη. Προτιμήσαμε τον εσωτερικό γιατί κανείς δεν είναι καπνιστής παρά μόνο η μητέρα μου. Φήμες λένε πως καταπιέστηκε λίγο. 😂😂 Εσωτερικά ο χώρος θυμίζει πολύ το νησί της Νάξου καθώς η κουζίνα του μαγαζιού είναι βασισμένη στην Νάξο όπως και η καταγωγή των ιδιοκτητών. Έχει πολλούς ασπρόμαυρους και έγχρωμους πίνακες με τις ομορφιές του νησιού ή φωτογραφίες με πρόσωπα που δεν αναγνώρισα(θα το βαφτίσω μυωπία και όχι άγνοια😎 ), και ίσως η διακόσμηση θυμίζει εποχή του '80 με ξύλινα τραπέζια. Χωρίς αυτό όμως να χαλάει την αισθητική. Φαινόταν καθαρός και προσεγμένος ο χώρος - τουλάχιστον προσωπικά δεν παρατήρησα κάποια αστοχία. Βέβαια, δεν έτυχε να πάω τουαλέτα, που από ότι άκουσα κάποια σχόλια δεν ήταν πολύ προσεγμένη η κατάσταση. Σαν να μην υπήρχε γενικά κάποιος που να επιμελείται την καθαριότητα στο μπάνιο. Για αυτό το λόγο βαθμολογώ με 2/4.

Η εξυπηρέτηση όμως και οι γεύσεις έρχονται μας αποζημιώσουν.
Ο ιδιοκτήτης με τη γυναίκα του ήρθαν στο τραπέζι μας να μας καλωσορίσουν. Χαμογελαστοί άνθρωποι που σου έδιναν την εντύπωση πως είσαι καλεσμένος στο σπίτι τους ( ντεζα βου - νιώθω ότι το έχω ξαναπεί αυτό και σε άλλη μου κριτική - εκτός και αν παραείμαι απλοχέρα στα σχόλια μου... 😏😏). Για οτιδήποτε θελήσαμε ήταν εκεί. Πολύ γρήγορα ήρθαν τα φαγητά παρά την πολυκοσμία. Κατευθείαν προσγειώθηκε στο τραπέζι μας μία κανάτα νερό και όχι εμφιαλωμένο. Θετικό λοιπόν.

Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί, που προφανώς και δεχτήκαμε. (1€/έκαστο). Νομίζω πως ήταν ζυμωτό χειροποίητο. Ίσως κάνω και λάθος αλλά δεν έμοιαζε με τα κλασικά εμπορικά ψωμιά φούρνων.
Και τώρα στα βασικά...7 άτομα παραγγείλαμε τα κάτωθι:

ΟΡΕΚΤΙΚΑ
~ Όλες οι επιλογές (24 στον αριθμό) κυμαίνονταν από 2.50-5.50€.
-φέτα ψητή (5€) Πολύ νόστιμη. Είχε κρούστα με μέλι και πασπαλισμένο σουσάμι. Μεγάλη ποσότητα. Μας κάλυψε πλήρως.
-πατάτες φρέσκες Νάξου (2,50€). Πραγματικά ένιωθες ότι πρόκειται για καλή πατάτα. Είχε σπιτική γεύση, χωρίς περιττά λάδια. Κρατσανιστές όσο πρέπει.
-πατάτες 'Μαζωμός' με σάλτσα και τυρί. (3,50€). Καλά ε ; Μας έφυγε το κλαπέτο. Πολύ γευστικές, χωρίς να κολυμπάνε σε λαδένιες σάλτσες, το τυρί είχε λιώσει από πάνω χωρίς όμως να έχει γίνει λαστιχωτό. Όσοι πάτε να τις τιμήσετε ασυζητητί.
-και άλλες πατάτες λοιπόν με κρέμα μανιτάρια (5€). Χμμ, κοιτάζοντας τον κατάλογο τις λιμπίστηκα. Και η εμφάνισή τους ήταν πολύ ικανοποιητική μέσα σε πήλινο μπολ με μια λεπτή κρούστα, αρκετή ποσότητα. Είχα υψηλές προσδοκίες για αυτό το πιάτο αλλά δε με κάλυψε. Οι πατάτες κολυμπούσαν στην κρέμα και είχαν μουλιάσει σε σημείο που να θυμίζουν τόσο τηγανιτές.
-σαρροπιτάκι με λιαστή ντομάτα και μυζήθρα(4,50€). Είναι ένα τοπικό ναξιώτικο πιτάκι, που νόστιμο μεν αλλά δε με ενθουσίασε.
-κολοκυθοπαστίτσα -->παραδοσιακό Απεράθου με γλυκοκολόκυθο, κρεμύδι και καυτερή πιπερίτσα (5€). Αυτό μάλιστα! Ήταν κάτι διαφορετικό. Δεν έκαιγε σε έντονο βαθμό.. Ήταν σαν να είχε πέσει λίγο παραπάνω πιπέρι.
- σαλάτα ανάμεικτη --> μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι, ελιές, αγγούρι, πιπεριά και επιλογή μεταξύ φέτας ή ξινομυζήθρας. Προτιμήσαμε τη φέτα. Ξενέρωτο ε ; (6€) Σερβιρίστηκε σε μια μεγάλη πιατέλα, με πολλά κομμάτια τυριού και γενικότερα η ποσότητά της κάλυψε και τους 7!
Στα ΚΥΡΙΩΣ τώρα:
- φιλετάκια κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος, λαχανικά και τυριά. (9€) Αυτό το πιάτο αν και συγκαταλέγεται στους μεζεδες/τηγανιές ήταν τεράστιο. Εξίσου ήρθε σε μια πιατέλα με αρκετή σάλτσα και πολύχρωμες πιπερίτσες. Ήταν τόοοοσο πωρωτικό το πιάτο γευστικά. Μεγάλη ποσότητα που αναγκάστηκα να το μοιράσω σε άλλους 3. Αυτό που ίσως με χάλασε, ήταν ότι τα φιλετάκια ήταν ανάμεικτα στήθος και μπούτι. Και εγώ δεν τρώω μπούτι: ( Βέβαια ο σερβιτόρος κατευθείαν μου το διευκρίνισε. όμως δε μετάνιωσα για την επιλογή μου.
-φιλέτο κοτόπουλο στήθος στη σχάρα (9€). μεγάλο και καθαρό κομμάτι, με συνοδευτικό πατάτες τηγανιτές και λεμονάκι.
-μπιφτέκι μοσχαρίσιο με το ίδιο συνοδευτικό(7,50€). Βασικά σε όλα τα πιάτα το συνοδευτικό ήταν οι πατάτες Νάξου!!
-μπιφτέκι μοσχαρίσιο με λιωμένα τυριά (8,50€)
-πανσέτα χοιρινή (7,50€)
-χερνουδάκι-->ξεκοκαλισμένο γουρουνοπουλάκι ψητό (8€)
-συκώτι μοσχαρίσιο ψητό (8,50€)

Συνοδέψαμε το γεύμα μας με 3 καραφάκια μισόλιτρα κόκκινο κρασί χύμα. (3,5€). Ευκολόπιοτο, γευστικό με βαθύ κόκκινο χρωμα. Προσωπικά μου θύμιζε την μαυροδάφνη. Το ένα καραφάκι μας το κέρασαν κιόλας!
Και αφού είχαμε σκάσει από το φαγητό, που χρειάστηκε καμιά ωρίτσα μετά για να σηκωθούμε, μας κέρασαν και καμιά 20αρια λουκουμάδες. Άλλοι με μέλι και άλλοι με σοκολάτα. Η σοκολάτα ίσως ήταν αραιωμένη με γάλα... ?? Πείτε μου για αυτό και τη δική σας γνώμη.
Πάντως γάλα ξε-γάλα τα πιατάκια καθαρίστηκαν!!! Δεν δυσκολευτήκαμε!

Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί. Απλώς όσοι ενδιαφέρεστε η κράτηση θα σας σώσει!

υ. γ. και αφού ήπιαμε για τη 28η, εε ας πιούμε πάλι και σήμερα να μπει καλά η βδομαδα!!! 👌🏻🍷🍇

Κυπρίων Αγωνιστών 19-21, Παράδεισος Αμαρουσίου