Εξοχικό κέντρο με έμφαση στη σχάρα αλλά και μαγειρευτά. Και μεσημέρι.

21 Απρ 2017

Οι υποχρεώσεις στην εργασία μου μου απαγορεύουν να απουσιάζω τις ημέρες του Πάσχα. Δεν έχω στο μυαλό μου διακοπές, σουβλίσματα και τσουγκρίσματα (αβγών βεβαίως βεβαίως)... Να φανταστείτε το Μεγάλο Σάββατο το έβγαλα με καφέ και πίτσα ενώ σε πολύ κοντινή απόσταση κάποιοι έκαναν βουτιές και ηλιοθεραπεία. Τη Δευτέρα του Πάσχα που αποφάσισα να κάνω την επανάσταση μου και να πάω στην παραλία, αρκέστηκα να παρακολουθώ τουρνουά beach volley. Μάλιστα πρέπει να αισθάνομαι τυχερός γιατί ίσα που πρόλαβα τη νεροποντή και πήρα τα κουβαδάκια μου από την παραλία και την έκανα!

Μας είχαν προτείνει διάφοροι γνωστοί κοντινά μέρη στον Σχοινιά για ψαροκαταστάσεις αλλά λόγω καιρού πήραμε τα βουνά και είπαμε έστω και καθυστερημένα να φάμε κρέας! Οι επιλογές στην Πεντέλη αρκετές αλλά τελικά προτιμήσαμε τον Τέλη για πιο κρεατοκαταστάσεις και όχι σουβλακοκαταστάσεις!

Ομολογώ πως ιδέα δεν είχα για την περιοχή, ούτε με ενθουσίασε ιδιαίτερα! Σε αυτό ίσως έπαιξε ρόλο ο κακός καιρός που μου χάλασε τη διάθεση. Στην τελική... ας είναι μόνο αυτός ο λόγος!

Οι τελικές εντυπώσεις μου από τον Τέλη δεν είναι ιδιαίτερα θετικές γιατί... έζησα μια εμπειρία fast food κρεατικών. Το μαγαζί απευθύνεται σε άλλο κοινό και για τη συγκεκριμένη κατηγορία το κρίνω ως ΟΚ. Αρκετό χώρο για να παρκάρεις, τεράστια σάλα που φιλοξενεί οποιαδήποτε εκδήλωση επιθυμείτε αλλά σε γενικές γραμμές με τη μία επίσκεψη μου κρίνω το μαγαζί ως απρόσωπο που δεν με κερδίζει. Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει για πιο τακτικούς θαμώνες.

Όπως είπα ο χώρος είναι άνετος, μεγάλος αλλά θυμίζει δεκαετία '90. Ένα ωραίο τζάκι που δεν λειτουργούσε φυσικά, τοιχογραφίες από μια Πεντέλη άλλων δεκαετιών και μεγάλοι χώροι που παρασκευάζονται τα πιάτα. Αν θυμάμαι καλά για να πας στην τουαλέτα χρειάζεται να κατέβεις σκάλες, οπότε η 3η ηλικία θα δυσκολευτεί.... Χαμηλός φωτισμός, βαρύ ξύλο και τίποτα άλλο που να μου κάνει εντύπωση.

Η εξυπηρέτηση αν και παλαιάς κοπής, πάλι δεν με κέρδισε. Ακόμα και όχι γεμάτο, υπήρξε μια νευρικότητα για να μας "ξεπετάξουν". Το 2017 δεν γίνεται να λες στον πελάτη "πάρτε τα πιάτα σας" ακόμα και αν σαν τελική λέξη λες ευχαριστώ. Δηλαδή καμία κατάρτιση, καμία συνοχή και όχι ιδιαίτερη χημεία με τον πελάτη. Αφήστε που τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δίνω και λάθος ταμπέλα στην επιχείρηση. Fast food ΟΛΑ. Μπορεί εσύ να τρως μπον φιλέ και ακριβώς δίπλα σου να έρχονται να πίνουν καφέ.

Ο κατάλογος είναι πραγματικά τιτανοτεράστιος! Από πίτες μέχρι όλα τα κρεατικά... αλλά και μαγειρευτά αλλά και θαλασσινά. Να εξυπηρετηθούν όλοι! Ευτυχώς που είχαμε αποφασίσει από πριν να πάμε για κρεατικά και δεν ψαχνόμασταν τόσο πολύ στον κατάλογο. Μέχρι και στα γλυκά έχουν αφιερώσει αρκετό χώρο!

Η παραγγελία μας:

- Χόρτα στα 5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα, όχι άσχημα και σε ξεχωριστό πιάτο αρκετά λεμόνια για να βάλουμε όσο θέλαμε. Το μόνο αρνητικό ήταν πως το λάδι ήταν υπεραρκετό!

- Χαλούμι σαγανάκι στα 5 ευρώ. Ήρθαν 3 τεμάχια, ζεστά και νόστιμα. Φάτε τα πριν κρυώσουν!

- Αρνίσιο συκώτι στα 7.5 ευρώ. Υπεραρκετή ποσότητα μπορώ να πω. Ενώ δεν είχε ίνες, ενώ ήρθε περιποιημένο... δεν με ξετρέλανε. Έχω φάει πιο νόστιμα. Ίσως έχει καλύτερες προοπτικές σαν ορεκτικό παρά σαν κυρίως πιάτο. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές, όχι ιδιαίτερα νόστιμες αλλά επαρκείς!

- Χοιρινό κοντοσούβλι στα 8.5 ευρώ. Καλής ποιότητας αλλά μου έδωσε την εντύπωση πως δεν ήταν και φρεσκότατο. Τρωγόταν άνετα πάντως και δεν ήταν βαρύ από καρυκεύματα. Λαχταριστό όμως δεν το έλεγες. Συνοδευόταν από τις ίδιες πατάτες τηγανιτές.

- Μπύρα Fischer στα 3.5 ευρώ.
- Νερό εμφιαλωμένο και κουβερ υποθέτω στα 3 ευρώ μιας και μας ζητήθηκε το συνολικό ποσό των 32.5 ευρώ με δελτίο παραγγελίας.

* Κέρασμα 3 μικρά ξυλάκια παγωτού

Συμπερασματικά και όπως καταλαβαίνετε... Μάλλον ΔΕΝ το συστήνω, τουλάχιστον σε όσους φίλους χρήστες γνωρίζω. Εξυπηρετεί μεγάλες παρέες χωρίς ιδιαίτερες γευστικές απαιτήσεις. Μπορεί να έχουν τις καλύτερες των προθέσεων όσον αφορά τα υλικά και την καθαρότητα των πρώτων υλών, όμως το αντίτιμο που κλήθηκα να πληρώσω ήταν υψηλό με βάση την όλη εμπειρία της μίας ώρας. Δεν ενόχλησα και δεν ενοχλήθηκα αλλά ούτε το περιβάλλον με κέρδισε. Με μια φράση....

Απλώς φάγαμε... Τίποτε άλλο...

19 Απρ 2017

Πήγα στο συγκεκριμένο εστιατόριο την Κυριακή του Πάσχα. Είχα πάει και πριν 2 χρόνια και ειχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Προχωρησα σε κράτηση όπου μου με συγκεκριμένο μενού και τιμή 25 ευρώ. Θεωρησα ότι έτσι τους ήταν εύκολο να προγραμματίσουν καλύτερα.

Όταν πήγα απογοητευτικά. Παρόλο που είχα κλείσει για συγκεκριμένη ώρα χρειάστηκε 1 ώρα μετά από επανηλημενες οχλήσεις να εμφανιστεί ο σερβιτόρος. Επειδη το συγκεκριμένο μαγαζί διαφημίζεται ως οικογενειακή ταβέρνα και εκτός από ενήλικους στην παρέα

υπάρχουν και μικρά παιδιά αυτή η καθυστέρηση είναι ιδιαίτερα ενοχλητική.
Συνεχίζω στο φαγητό. Περιαλαμβανε τζατζίκι καλό σαλάτα αδιάφορη κολοκυθάκια που δεν ήρθαν ποτέ προτηγανισμενες πατάτες κοκορέτσι ανεκτό και το σουβλιστο το οποίο δεν αντιστοιχούσε στα άτομα της παρέας. Οταν ζητήσαμε επιπλέον μας είπαν ότι λόγω τεχνικού προβλήματος δεν είναι δυνατόν. Α και το γλυκό ήταν ένα μικρό πλαστικό ποτήρι που έμοιαζε με κρέμα καραμελέ.

Παρόλο που είχαν αυτά τα προβλήματα δεν έκαναν καμία κίνηση έμπρακτης συγνώμης

Το συγκεκριμένο εστιατόριο λόγω θέσης και ιστορίας είναι προνομιακό. Η αντιμετώπιση σε εμάς και άλλους πελάτες δείχνουν ότι πλέον αδιαφορούν για την ποιότητα και την εξυπηρέτηση.