Οι γεύσεις και τ'αρώματα της ιστορικής περιοχής Πέραν της Κωνσταντινούπολης, είναι ζωντανές στη μνήμη όσων έζησαν ή επισκέφθηκαν την Πόλη.
Σαν μια παλιά γκραβούρα το Πέραν ζωντανεύει τις αισθήσεις μας με εικόνες, γεύσεις, μουσικές και μυρωδιές αυθεντικότητας και νοσταλγίας.
Η μουσική σκηνή του Πέραν φιλοξενεί αξιόλογους καλλιτέχνες που διασώζουν τη μουσική κληρονομιά της Πόλης - μια μουσική κληρονομιά με επιρροές από όλη τη Μεσόγειο, την Ανατολή και την Ευρώπη, αλλά... αυτό εξάλλου δεν είναι και η πολίτικη κουζίνα, o γαστρονομικός συγκερασμός Ανατολής και Δύσης;

Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο ανοιχτά από τις 19.00 μέχρι αργά το βράδυ. Κυριακή από τις 13.00 μέχρι αργά το βράδυ.

Έχει ζωντανή μουσική
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

09 Ιουν 2017

Παρασκευή βράδυ, με καλές συστάσεις πήγαμε να απολαύσουμε πολίτικη κουζίνα. Εννέα η ώρα το μαγαζί άδειο. Μόνο μια παρέα ακόμα. Ενημερωθήκαμε ότι κατά 10.30-11.00 θα άρχιζε και η ζωντανή μουσική, η οποία μέχρι τις 12 που φύγαμε δεν είχε αρχίσει (προφανώς επειδή το μαγαζί δεν γέμισε ποτέ).
Ο σερβιτόρος ήταν φιλικότατος και ευγενέστατος.
μόλις ήρθαν τα πιάτα άρχισε η απογοήτευση.
Σαλάτα φετούς. Ελάχιστο λεμόνι και μαϊντανός για δείγμα, χοντροκομμένα τα κομμάτια.
Λεχματζούν: αρκετά καλό.

Πίτα Καισαρείας. Μικρή μερίδα για τέσσερα άτομα. Χοντροκομμένη ντομάτα, ελάχιστος παστουρμάς (σε ένα κομμάτι δεν είχε καθόλου) αρκετό τυρί (δεν ήταν κασέρι, μάλλον κάποιο ημίσκληρο τυρί).

Στη συνέχεια ήρθαν τα κεμπάπ και ολοκληρώθηκε η απογοήτευσή μας. Πιάτα ζεσταμένα στα μικροκύματα, πράγμα που δεν δικαιολογείται για το είδος και τις τιμές του εστιατορίου. Η σάλτσα ντομάτας ξινισμένη και ο πουρές μελιτζάνας είχε μερικά μόνο κομμάτια μελιτζάνας και μια απροσδιόριστη γεύση. Το κεμπάπ δεν θύμισε πολίτικο, αλλά ένα απλό μπιφτέκι.

Το κοτόπουλο κάρυ που μας παρουσιάστηκε ως σπεσιαλιτέ ήταν κρύο, με έντονη τη γεύση της μαγιονέζας και ελάχιστο κάρυ. Γενικά τα πιάτα είχαν την αίσθηση του μπαγιάτικου ξαναζεσταμένου φαγητού. Δεν νομίζω να ξαναπάμε. Και βέβαια τα 25 ευρώ το άτομο μας έκατσαν βαριά κι ήταν υπερβολικά για αυτό το φαγητό. κρίμα γιατί το μαγαζί είχε καλό όνομα.

16 Οκτ 2015

9/10/2015 Παρασκευή βράδυ, 2 άτομα χωρίς κράτηση

Βραδάκι Παρασκευής βολτάροντας, στο κλείσιμο των μαγαζιών (περίπου 21:00), μετά από αρκετό περπάτημα και έρευνα στα καταστήματα για επερχόμενες μικρο-αγορές. Πεινάσαμε απότομα και γνωρίζοντας ότι στο σπίτι δεν μας περιμένει τίποτα άλλο, από άπλυτα πιάτα και άδειες κατσαρόλες... Μία σύντομη αναδρομή στα εγκεφαλικά μας κύτταρα, καταλήξαμε να κινηθούμε προς πολίτικη κουζίνα! Σχετικά κοντά μας και από παλαιότερες νόστιμες επισκέψεις, θυμηθήκαμε το Πέραν, το οποίο φάνταζε μονόδρομος.

Φτάσαμε μετά από λίγα λεπτά και βρήκαμε να παρκάρουμε εύκολα, λόγω της ώρας (λίγο μετά τις 21:00) σε ένα κάθετο στενάκι της Λ. Δεκελείας. Πρώτη ματιά και τα χρώματα που επικρατούν είναι ανατολίτικα. Μπαίνοντας συναντάμε μέλη της οικογενείας και κάποιους ευγενικούς υπαλλήλους. Η οικογένεια που "τρέχει" το εστιατόριο έχει καταφέρει να κρατήσει το μαγαζί αυτό όρθιο, όλα αυτά τα χρόνια και να το καταστήσουν πόλο έλξης των καλών μουσικών βραδιών... Εμείς πέσαμε σε βραδιά με την Αρετή Κετιμέ και την ορχήστρα της!

Ο χώρος του εστιατορίου χωρίζεται σε δύο νοητές σάλες, η μία κοντά στην τζαμαρία και τον δρόμο και την άλλη στο βάθος με το πάλκο της ορχήστρας. Δεν είχαμε κάνει κράτηση και καθίσαμε στην πρώτη. Σημειωτέον το συγκεκριμένο εστιατόριο, συμμετέχει σε πρόγραμμα εκπτώσεων γνωστού αθηναϊκού περιοδικού/site μέσω της κάρτας μέλους που πωλείται από αυτό!

Η ατμόσφαιρα δροσερή και πολίτικη από τα χρώματα και τα πολλά πλακάκια στους τοίχους, τα οποία θυμίζουν έντονα χαμάμ. Άνετος χώρος με αρκετά μεσαίου μεγέθους τραπεζοκαθίσματα. Όταν φτάσαμε, το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο. Αργότερα σχεδόν γέμισε! Οι περισσότεροι γνωρίζουν πως οι μουσικές live εκδηλώσεις ξεκινούν αργά και το συνδυάζουν, ερχόμενοι αργά για το δείπνο τους.

Ο κατάλογος μεσαίας έκτασης με αρκετή ποικιλία σε μεζέδες και μερίδες. Η εξυπηρέτηση είναι ζεστή και άκρως επαγγελματική. Παραγγείλαμε:

- Χαϊντάρι, γιαουρτάκι δροσερό με λαχανικά και ελαφρώς πικάντικη επίγευση. Φοβερό και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικά αφράτες πιτούλες που φέρνουν για ψωμάκι γίνεται καπνός!

- Ταμπουλέ, με μπόλικο μαϊντανό και λιγοστό πλιγούρι και ντομάτα, γευστικότατο και δροσερότατο, αν και θα ήθελα λιγάκι πλιγούρι παραπάνω!

- Πίτα Καισαρείας, ο βασικός λόγος που θελήσαμε πολίτικο, μικρό πιατάκι με 4 κομματάκια, γευστική με ήπιο κασέρι και λιγοστή ντοματούλα. Η πίτα Καισαρείας του Μικρασιάτικου, μερικά στενά πιο κάτω είναι πολύ καλύτερη και η αγαπημένη μου!

- Μπεϊτί κεμπάπ (μερίδα), μεγάλη, χορταστική, γευστική και καλά ισορροπημένη μερίδα, αν και το ούρφα κεμπάπ που βρίσκεται μέσα στο χωριάτικο φύλλο είναι αρκετά αδύναμο γευστικά, το περίμενα αρκετά πιο πικάντικο. Για τους λάτρεις των πικάντικων, μάλλον θα πρότεινα το άδανα κεμπάπ, ή κάποια παραλλαγή του μπεϊτί με πιο πικάντικο μίγμα για κεμπάπ!

- Σις κοτόπουλο, καθαρό φιλέτο κοτόπουλου περασμένο σε σουβλάκι, μεγάλη μερίδα, γευστικό και ζουμερό συνάμα!

-1/2 κιλό κρασάκι

Αρνητική μεν, αλλά σχεδόν αμελητέα, η εντύπωση που μας άφησε, η μη ενημέρωση της χρέωσης του ψωμιού/πιτών, και το εμφιαλωμένο μπουκάλι με νεράκι που φέρνουν χωρίς να ρωτήσουν, αν βέβαια δεν θελήσεις κάτι από αυτά λογικά τα επιστρέφεις. Μην κάνετε κανένα λάθος και επιστρέψετε τις χειροποίητες πιτούλες... είναι πολύ νόστιμες!

Ο λογαριασμός 43 ευρώπουλα, με απόδειξη. Πληρώσαμε 35 λόγω κάρτας που προανέφερα. Τίμια αρχική και υπερσυμφέρουσα η τιμή που τελικά πληρώσαμε!

Highlights: Η ηχητικές λάιβ εκπλήξεις του μαγαζιού (ενημερωθείτε για το πρόγραμμα) και η ανεπανάληπτες πιτούλες αγκαλίτσα με το δροσερό/γευστικότατο χαϊντάρι!

Υ. γ. Θα ήθελα όλες οι συνταγές να γίνουν λίγο πιο πικάντικες, αλλά την επόμενη φορά θα το ζητήσω κιόλας!

10 Φεβ 2016

Πήγαμε στο Περαν τριτη 2 /2/16 3 ατομα. Ο αρχικος μου φοβος ότι θα είμαι σε ένα χωρο με πολύ λιγα ατομα ξεπεράστηκε όταν μπενοντας υπηρχε μια μεγαλη παρεα 15-16 ατομων.
Ο χωρος καλος αντιπροσωπευτικος του είδους με ένα ανετο παλκο και αξιολογά ηχητικά μηχανήματα πολύ πανω από τον μέσω ορο που βρίσκεις σε φαγάδικα με μουσι κη

Το σερβις καλο ο καταλογος επαρκης πολύ καλο κοκινο χυμα κρασι σε καλη τιμη. Πειραμε ένα δροσερο ταμπουλε 3,5/5 μια πιτα καισαριας 3,5/5 και τους κεφτεδες με πλιγουρι που εχουν μεσα κιμα 4/5 Τα 3 κυριως αξιοπρεπή γυρω στα 13 ευρο το ένα κεμπάπ στυλ. Όπως μας ειπε ο ενας της παρεας που εχει ζησει για 1 εξαμηνο στην πολη αρκετα κοντα στις γευσεις από εκει.3,5/5 και αυτά.

Η μουσικη την συγκεκριμενη βραδια καλη αν και ιδιαιτερη [ μουσικο σχημα από Λεσβο με ελληνικα και τουρκικα αμανοτραγουδα καλοπαιγμένα ] Εδώ να επισημανω ότι χρεονεται 5 ευρο το ατομο για την ορχηστρα αρα 3,5 15 επιπλον.

πληρωσαμε εκτος των 15ε σε ενιαιο λογαριασμο αλλα 63 ε δηλαδή 21 ε το ατομο για φαγητο και 5 για μουσικη Το ολο πειραμα καλο τοσο γευστικα οσο και ακουστικα.. κοντα στο 4/5 Οσο για το κοστος δικα σας τα συμπερασματα.. Αν θα ξαναπαω με καταλληλη παρεα μπορει.,

11 Ιαν 2016

Ανήμερα τα Θεοφάνια έξοδο το μεσημέρι για φαγητό στο πολίτικο εστιατόριο Πέραν.
Επισκέπτομαι αυτό το εστιατόριο 15 χρόνια και έχω μια πολύ καλή εικόνα του.
Έτσι με τηλεφωνική κράτηση 1 ώρα πριν έγινε η κράτηση σχετικά εύκολα για 3 ενήλικες και 2 έφηβους.

Χαρακτηριστικό της εξυπηρέτησης του Πέραν είναι ότι όταν τους καλέσαμε δεν απάντησαν την κλήση μας σύντομα και το κλείσαμε νομίζοντας ότι είναι κλειστά. Μέσα σε ένα λεπτό όμως μας κάλεσαν και αφού μας απολογήθηκαν ότι μιλούσαν στην άλλη γραμμή μας ρώτησαν αν μπορούσαν να κάνουν κάτι για εμάς!!!
Το παρκάρισμα στην γύρω περιοχή είναι άνετη και γενικότερα δεν συναντάει κάποιος πρόβλημα.

Ο χώρος έχει ανακαινισθεί και δείχνει καλύτερος. Για αυτούς που δεν ξέρουν το Πέραν να τονίσω ότι υπάρχει μια πολίτικη ατμόσφαιρα με βαριά έπιπλα και ωραία διακόσμηση.

Πάντως το μειονέκτημα του είναι ότι δεν έχει αρκετό φυσικό φως και είναι σκοτεινός σαν χώρος. Σε αυτό συμβάλει και ο φωτισμός που προσπαθώντας να αποδώσει μάλλον το φως των κεριών κουράζει κάπως.
Υπάρχει χώρος για καπνιστές και μη.

Η πελατεία του είναι όλες οι ηλικίες αλλά συνήθως είναι οικογένειες και παρέες άνω των 35+, χωρίς να λείπουν και οι πιο νέες ηλικίες που ίσως να αποθαρρύνονται από τις πιο ακριβές τιμές που έχει το Πέραν σε σχέση με τα άλλα εστιατόρια κεμπάπ αλλά δεν μιλάμε φυσικά για τα ίδια πράγματα.
Υπήρχε και 5μελής ορχήστρα που τραγουδούσε ρεμπέτικα και πιο παλιά τραγούδια, τουλάχιστον μέχρι την ώρα που φύγαμε εμείς. Μάλλον το ρεπερτόριο να άλλαζε αργότερα.
Στα μείον να τονίσω ότι ενώ το κατάστημα είχε μια πληρότητα 85%-90% από νωρίς η ορχήστρα ξεκίνησε να παίζει στις 15:30 και χωρίς την μουσική ο τόσος κόσμος δημιουργούσε μια σχετική «βαβούρα» που καλύφτηκε όμορφα όταν ξεκίνησε η μουσική.
Θα βαθμολογήσω με 3 στα 4 τον χώρο.

Η εξυπηρέτηση είναι ένα καθαρό 4αρι.
Αν και ο κύριος με τον δίσκο που παρουσίαζε τα ορεκτικά σταμάτησε να το κάνει αυτό, όταν ήρθε να μας πάρει την παραγγελία αφιέρωσε χρόνο να εξηγήσει πως παρασκευάζονται τα πιάτα, τι υλικά χρησιμοποιούν και μας πρότεινε πιάτα σύμφωνα με τις προτιμήσεις μας.

Επειδή είχε κόσμο και το πολύτιμο γλυκό καζάν ντιπι ίσως να τελείωνε (την έχουμε πατήσει) του ζητήσαμε να μας κρατήσει και το έκανε ευχαρίστως.
Απλά να μοιραστώ μαζί σας ότι φτιάχνουν και αρκετά καλό σουφλέ σοκολάτας αλλά θέλει περίπου 15-20 λεπτά προετοιμασία οπότε αν είστε φίλοι του καλό θα ήταν να το ζητήσετε πριν τελειώσετε τα κυρίως πιάτα.

Στα δικά μας, παραγγείλαμε τα σχετικά ορεκτικά, χαιδάρι (είναι σαν τζατζίκι αλλά χωρίς σκόρδο), τυροπιτάκια (που ήταν μεγάλα τραγανά, τηγανητά, με τυρί και πιπεριά φλωρίνης), κοτόπουλο με κάρυ (δεν είναι καυτερό), σαλάτα τσοκελέκ (σαν χωριάτικη χωρίς φέτα) και όλα αυτά τα συνδυάσαμε με τις σχετικές πίτες (κάτι σαν τις αραβικές αλλά πιο χονδρές, αντί για ψωμί, που τις ψήνουν εκεί μάλλον σε ξυλόφουρνο). Πίστεψε με δεν μπορείς να φάτε μόνο μια.

Από κυρίως πήραμε αλί ναζίκ ούρφα (κεμπάπ με μοσχαρίσιο κιμά γάλακτος ανάμεικτο με αρνίσιο κιμά που συνοδεύεται με πουρέ μελιτζάνας), δύο γιαουρτλού σις μοσχάρι και σις κοτόπουλο. Και τα δύο τα σις ήταν πολύ καλά μαναρισμένα και ζουμερά.
Πήραμε το ξηρό κόκκινο κρασί τους που ήταν αρκετά καλό αλλά άφηνε μια γλυκάδα στο τέλος που σε έκανε να θέλεις να πιείς και άλλο.
Για επιδόρπιο τι άλλο, το καζάν ντιπι.
Για την γεύση δίνω ένα ακόμα 4αρι από καρδιάς μου.

Για το value for money θα δώσω ένα 3αρι.
Ο λόγος είναι ότι οι τιμές του είναι τσιμπημένες στα κυρίως, το σις μοσχάρι γιαουρτλού είναι στα 16€, η γεύση όμως φοβερή και όπως μας είπαν όταν λένε μοσχάρι γάλακτος το εννοούν, άρα ότι διαβάζεις παίρνεις.

Ίσως αν η ζωντανή μουσική ξεκινούσε πιο νωρίς να δικαιολογούσε και τις τιμές αφού σίγουρα μια 5μελής ορχήστρα έχει ένα ανάλογο τίμημα / κόστος.

Για το αυτονόητο, δηλαδή απόδειξη, θα σας ενημερώσω ότι δίνεται κανονικά, και για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τελευταία να έχω πάει σε εστιατόριο και να μην μου την έχουν δώσει.
Είδαμε και τον αγγλικό κατάλογο και εκεί κάποια πιάτα ήταν 50 λεπτά πιο ακριβά σε σχέση με τον ελληνικό, δεν ρωτήσαμε γιατί, ίσως να ήταν άλλα πιάτα, όμως αυτό το πιθανότατα λάθος μπορεί να οδηγήσει σε παρεξηγήσεις.

Φυσικά και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, αρκεί να σας αρέσουν αυτές οι γεύσεις αλλά πρέπει να σας υπενθυμίσω ότι δεν είναι ταχυφαγείο κεμπάπ.
Μάθαμε ότι λειτουργεί και με μενού που ίσως είναι μια οικονομικότερη λύση.

Το ''Περαν'' ειναι σταθμοs στην διατηρηση τηs πολιτιστικηs παραδοσηs που αφορα στην μικρασιατικη και ρεμπετικη-λαικη μουσικη.

Εξαιρετικα παντοτε τα μουσικα σχηματα και μεγιστη η απολαυση των θαμωνων.
Ομωs... υπαρχει και το τραπεζι. Η κουζινα, οι τιμεs, τα κερασματα, τα ποτα...
Διαπιστωνω οτι η πορεια στον τομεα αυτον ειναι καθοδικη.

Το ατυχεστερο ειναι οι κουτοπονηριεs με το κερασμα η' χρεωση[μονο η Πυθια θα το ελυνε], την μη επιστροφη τηs αποδειξηs μαζι με τα ρεστα. Δηλαδη, εμφανιζεται-εξαφανιζεται!

Ελπιζω να μην υπαρχουν αλλα. Κι αυτα να σταματησουν!!
Η ποιοτητα του φαγητου, μετρια, πλεον.
Το κοκκινο, χυμα αγιωργιτικο, καλο οπωs παντα.

Σαββατο βραδυ [ορχηστρα ελληνεs και τουρκοι, προ δυο εβδομαδων. Πολλα αδεια τραπεζια] Γιατι ;
Τα σπασμενα ποτε δεν τα βγαζουμε απο αυτουs που εμειναν, χειροτερευονταs αλλα βελτιωνονταs για να γυρισουν παλι οι απογοητευμενοι.

Ετσι ειναι κυριοι.... και τα γραφω με στενοχωρια μεγαλη. Εσειs κανετε κουμαντο.
Για να δουμε...

05 Οκτ 2015

Σκέφτηκα να πάμε να φάμε κάτι διαφορετικό και μετά από αναζήτηση στο ask4food επέλεξα το Περάν ένα βράδυ Πέμπτης. Όμορφος χώρος, ζεστός και ιδιαίτερα εξυπηρετικός ο κύριος στην υποδοχή. Μας έκανε σε όλους εντύπωση η ζεστή και πρόθυμη διάθεσή του. Μεγάλο πλεονέκτημα για το εστιατόριο.

Τα φαγητά πολύ νόστιμα, οι επιλογές πολλές και ενδιαφέρουσες γεύσεις. Δεν έχω πάει άλλη φορά σε πολίτικο εστιατόριο, αλλά μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Το μόνο που λίγο μας στεναχώρησε ήταν ο λογαριασμός στο τέλος που για 3 άτομα μας βγήκε περ.80 ευρώ και με την κάρτα από ενα site μας βγήκε περ.65. Η αλήθεια όμως είναι ότι παραγγείλαμε αρκετά. Αλλά το κέρασμα στο τέλος μας γλύκανε.

Θα ξαναπάμε σίγουρα κάποια βραδιά με ζωντανή μουσική, γιατί έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις.