ΑΥΡΑ

Ψαροταβέρνες

Τέρμα Λ. Ποσειδώνος, Ν. Μάκρη [Χάρτης]

Ψαροταβέρνες - Ν.Μάκρη, Αθήνα

Πήγαμε στην Αύρα 4 άτομα το Σάββατο μετά την Πρωτομαγιά. Δεν είχα πάει ποτέ και η ιδέα έπεσε από ένα φιλικό ζευγάρι που είχαν ξαναπάει και μας πρότειναν να πάμε, αφού τους άρεσε. Δεν είχα ιδέα τι να περιμένω και οι κριτικές εδώ ήταν αρκετά παλιές, οπότε ήμουν επιφυλακτικός. Τελικά όμως, η εμπειρία ήταν πολύ καλή. Πάμε αναλυτικά:

Ο χώρος είναι αρκετά απλός και λιτός (θα μπορούσαν να λείπουν τα πλαστικά για τον αέρα), μια απλή ταβέρνα πάνω στην θάλασσα. Μου θύμισε καλοκαίρι και αυτό μου άρεσε. Δεν έδωσα μεγάλη σημασία στον χώρο, γιατί έβλεπε θάλασσα και αυτό μου φτάνει! Στα θετικά, το ότι έχει χώρο στάθμευσης.

Το σέρβις ήταν τυπικά ευγενικό (θα το ήθελα λίγο πιο ευγενικό και εγκάρδιο), αλλά πολύ γρήγορο. Και την παραγγελία δώσαμε αμέσως και τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα. Ίσως βέβαια να βοήθησε και το γεγονός ότι πήγαμε στις 3:30, οπότε παρόλο που είχε κόσμο, δεν ήταν κατάμεστη.

Πάμε και στα του φαγητού, που είναι το πιο σημαντικό ίσως κομμάτι. Πήραμε τα εξής:

1. Φρέσκο μπακαλιάρο που του είπαμε να τον ψήσει. Διαλέξαμε εμείς τα ψάρια. Ήταν ολόφρεσκα, πεντανόστιμα και πολύ σωστά ψημένα. Η τιμή τους €40/κιλό, την οποία την βρίσκω πολύ καλή σε σχέση με τις τιμές που έχω δεί στην Αττική (μόνο στην Πάχη έχω πληρώσει τον φρέσκο μπακαλιάρο €40).

2. Χόρτα: Ήταν ΟΚ, απλά χόρτα…δεν περίμενα κάτι το ιδιαίτερο.

3. Γαύρος μαρινάτος: Πολύ νόστιμος, η κάπαρη που είχε του προσέδιδε μια ιδιαιτερότητα, εξαιρετικός τσιπουρομεζές. Από τους καλούς που έχω φάει.

4. Τυροκαυτερή: Σπιτική (έτσι έδειχνε), πολύ νόστιμη και αρκούντως καυτερή.

5. Πατάτες Τηγανιτές: Πάρα πολύ καλές, σωστά τηγανισμένες, χωρίς λαδίλα.

6. Κολοκυθάκια τηγανιτά: Νόστιμα, καλά τηγανισμένα και λεπτοκομμένα ώστε να είναι τραγανά. Με χάλασε λίγο το λάδι στο πιάτο, δεν τα είχαν στραγγίσει καλά ούτε τα είχαν βάλει πάνω σε απορροφητικό χαρτί. Έτσι ενώ ήταν νόστιμα, τα τελευταία στο πιάτο ήταν βουτηγμένα το λάδι και είχαν μαλακώσει.

Συνολικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το φαγητό, τόσο σε ποιότητα και ποσότητα όσο και σε τιμή. Πληρώσαμε €70 για 4 άτομα με 1 κιλό ψάρι, 1 μπύρα και 1 τσίπουρο (μεσαίο μπουκάλι). Η αλήθεια είναι ότι μόνο το ψάρι ήταν το «ακριβό» πιάτο, αφού δεν πήραμε κάτι άλλο θαλασσινό. Όμως, φάγαμε καλά και σε πολύ λογική τιμή. Μιλάμε για μια ταβέρνα και μάλιστα καλοκαιρινή, οπότε προσωπικά θα ξαναπήγαινα. Μου έκαναν εντύπωση οι αρνητικές κριτικές, αλλά ίσως επειδή έχουν περάσει και 4-5 χρόνια έκτοτε το μαγαζί να βελτιώθηκε. Σίγουρα θα ξαναπάω και εάν ήταν τυχαίο περιστατικό το ότι φάγαμε καλά, θα το αναφέρω εδώ. Πρώτη εντύπωση θετική πάντως.

Ψαροταβέρνες - Ν.Μάκρη, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι στην Αύρα, καλός καιρός, λιακάδα, θάλασσα και ψαράκι. Ως κλασσικοί Ελληνάρες, ξεμυτίσαμε σαν τις σαύρες και είπαμε να την επισκεφτούμε. Η ψαροταβέρνα αυτή ενδείκνυται για τέτοιες εξορμήσεις. Αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, το σέρβις αρχικά ήταν αρκετά γρήγορο. Μέχρι εδώ καλά.

Δε θα σταθώ τόσο στην ποιότητα του φαγητού γιατί προτιμήσαμε τα κλασσικά μικρά: καλαμαράκι τηγανιτό, μαρίδες, πατάτες, παντζάρια, χόρτα, τυροκαυτερές, χταποδάκι ξυδάτο και άλλα τέτοια, ΟΚ, τίποτα το σπουδαίο, ικανοποιητικά και όχι ιδιαίτερα ακριβά.

Από τη στιγμή της παραγγελίας λοιπόν, τα πράγματα αλλάζουν. Αν δεν πάρεις μεγάλο ψάρι (ήτοι αν δεν τα σκάσεις χοντρά), σου συμπεριφέρονται σαν πελάτη β' κατηγορίας. Αυτό σημαίνει ότι αρχίζουν και σε ξεχνάνε σιγά σιγά, πρέπει να τους κυνηγάς για να σου φέρουν λίγο κρασί ή νερό ακόμα. Το καλύτερο; Το μαγαζί κερνάει γλυκό μόνο στους μεγάλους λογαριασμούς (δηλαδή σε αυτούς που έχουν παραγγείλει μεγάλα ψάρια). Οι υπόλοιποι τίποτα! Πως να ξαναπάς λοιπόν εκεί;

Ψαροταβέρνες - Ν.Μάκρη, Αθήνα

Κυριακη πρωι κ δεν εχω κατεβασει καμια ιδεα για βολτιτσα ωσπου ακουω την γυναικα να μου λεει

"δεν παμε στο μοναστηρι του Οσιου Εφραιμ στη Νεα Μακρη κ μετα να πιουμε κανα ουζακι οσο τα πιτσιρικια μας θα τσαλαβουτανε στην θαλασσα??"

... "ναι αμε πολυ καλη ιδεα" της απαντω "παω για βενζινη οσο θα ετοιμαζεστε κ ερχομαι σε 10 λεπτα", γυριζοντας απτο βενζιναδικο με παιρνει η μανα μου τηλ κ της λεω οτι θα παμε στο μοναστηρι κ αμα θελει να της αναψω κανα κερι..
.. "αχ βρε αγορι μου να ερχομουν κ εγω μαζι σας να προσκυνουσα γιατι εχω να παω χρονια εκει κ το εχω βαρος στην ψυχη μου?"...
.. "ναι βρε μανα φυσικα κ ελα" της απαντω κ ξεκλειδωνω την πορτα του σπιτιου αλλα πριν προλαβω να μιλησω ακουω μεσα απτο μπανιο
"αγαπηηη με πηρε η μαμα μου κ θαρθει κ αυτη μαζι μας γιατι εχει κανει ταμα"..... με τρεμαμενη φωνη κ σκεπτομενος οτι δεν προλαβαινω να γινω βουδιστης της λεω.. " α τι ωραιααα.. θα περασουμε τελεια εμεις οι 6"

-----------------------------------------------------------------------------------------

Κατα τις 2 το μεσημερι κ αφου οι συμπεθερες ειχαν φιλησει καθε εικονα, εικονιτσα, εικονακι κ αναψαν καθε καντηλι, καντηλακι αναχωρησαμε κ απο το μοναστηρι κ ο θιασος της ελληνικης ταινιας "γαμος αλα ελληνικα" παρκαρει στην πρωτη παραθαλασσια ταβερνα που βρισκει στο δρομο του.
Τα πιτσιρικια εβαλαν αμεσως τα μαγιω τους κ βουρ για το νερο ενω εμεις οι 4 προχωρησαμε προς το εστιατοριο κ καθισαμε σε ενα διπλο τραπεζι
αμεσως ερχεται ενας σερβιτορος κ μας ρωταει "ποσοι ειστε.. ? ", "6" του απανταμε "τοτε δεν θα χωρεσετε" μας λεει κ μας κολλαει κ αλλο ενα τραπεζι δημιουργωντας μια επιφανεια κοντα στα 4 μετρα λες θα τρωγαμε κανα λευκο καρχαρια κ δεν μας χωραγαν τα 2 τραπεζια

.. "να σας πω τι εχω" μας λεει αλλα τσουρουφλισμενος απο κατι τετοια μαγαζια του ζηταω τον καταλογο κ δεν ειχα καθολου αδικο αφου ειχε μονο 4-5 μεζεδες κ καμια 10αρια ειδη ψαριου τα οποια το φθηνοτερο αρχιζε απο 50 ευρω το κιλο
κ διερωτωμαι ποσο εχει η τσιπουρα κ το λαβρακι ιχθυοκαλλιεργιας στον ψαρα βρε παιδια???.. γιατι πανω απο 9 το κιλο δεν τα εχω δει.

... οπότε κ εσυ να τα γεννουσες κ να τα μεγαλωνες ταιζοντας τα στο στομα ενα ενα.... ε.. 50 ευρω δεν θα τα πουλαγες!!!
.. ετσι λοιπον αποφασισαμε να αρκεστουμε σε θαλασσινα κ να πιουμε κανα ουζακι εφοσον αλλωστε γι αυτο ειχαμε παει.
πηραμε λοιπον σχεδον οτι ειχε
(εκτος απο χταποδι γιατι ηταν ξυδατο κ οχι σχαρας)
3 καλαμαρακια
2γαυρο
3πατατες
1 χωριατικη
1 τυροκαυτερη
1 κολοκυθακια
νερο κ ενα καραφακι ουζο
γευση κ ποιοτητα μετριου κ ολα αυτα 78 ευρω... κανενα προβλημα μεχρι εδω.

Η βαθμολογια μου ειναι κακη γιαυτο το μαγαζι γιατι ολοι μας νοιωσαμε (απο την στιγμη που δωσαμε την παραγγελια κ μετα) οτι δεν ειμασταν επιθυμητοι εφοσον διαπιστωσαν οτι δεν κατεβηκαμε απ' τη θαλαμηγο κ δεν θα τρωγαμε ενα κοπαδι ψαρια.
.. οι αντιδρασεις των σερβιτορων σε εμας (αλλα και στα γυρω τραπεζια που δεν ειχαν παρει ψαρι) ηταν κοφτες και δυσανασχετουσαν σε καθε αιτημα. Και αυτο το εκαναν ολοι οι σερβιτοροι πραγμα που σημαινει οτι ειναι γραμμη απο την διευθυνση του μαγαζιου

.. το επισφραγισμα ηταν οτι μετα την μια ωρα παραμονης στο καταστημα αρχισαν να μας ρωτανε καθε λιγο κ λιγακι αν ζητησαμε τον λογαριασμο (παλια τεχνικη ωστε να αισθανθει ο αλλος ασχημα και να ξεκουμπιστει μια ωρα αρχυτερα)
.... σε καναδυο τραπεζια που ειδαμε να τρωνε ψαρι εφεραν κ κερασμα καρπουζι αλλα σε εμας τους "δευτερους" ουτε νυξη για κατι τετοιο.

Δεν μπορω να καταλαβω πως μερικοι επιχειρηματιες δεν εχουν καταλαβει οτι οι εποχες αλλαξαν κ οτι δεν μπορουν να επιδιωκουν να βγαζουν τα εξοδα με 4-5 "κονομημενα" τραπεζια.... αντιθετα εχω μαθει οτι ακομα κ τον πελατη που ερχεται στο μαγαζι σου να σου αφησει 1 ευρω πρεπει να τον κοιτας στα ματια κ να του λες ευχαριστω.

Δυστυχως εγω δεν θα ξαναπροτιμησω το εν λογω καταστημα
γιατι ποτε στις εξοδους μου δεν ημουνα "τσίπης" αλλα υπαρχουν στιγμες που θες ενα απλο μεζε με ουζακι κ αυτος δεν ειναι λογος να σε κανουν να νιωθεις ανεπιθυμητος....

Υ. γ.. ασε που οι συμπεθερες περασαν ωραια κ ξαναθελουν εξοδο το αλλο Σ/Κ