ΤΟΠΟΣ ΓΕΥΣΗΣ ΚΡΗΤΗΣ
Τοπική ελλ. κουζίνα

Ν. Ερυθραία

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Πιάτα και ιδέες από την Κρήτη. Κυριακή μόνο μεσημέρι.

17 Ιαν 2012

Με την Κρητική κουζίνα είμαι πολύ ευαίσθητος. Μπορείτε να υποθέσετε το λόγο. Και είναι μια κουζίνα που μπορεί να σε απογειώσει (αν είναι όπως πρέπει), μπορεί και να σε ξενερώσει τελείως (αν δεν είναι). Στο «Τόπος Γεύσης Κρήτη» τα έχω πάθει και τα δυο!!!

Το φαγητό : Λείπει μου φαίνεται στη Ν. Ερυθραία η σταθερότητα. Εκεί εχω δοκιμάσει το καλύτερο (εκτός Κρήτης) «εστιατορικό» γαμοπίλαφο, αλλά και ένα από τα χειρότερα. Δυστυχώς την τελευταία φορά (μέσα στον Δεκέμβρη 2011) ήταν το χειρότερο. Αστοχία? Μπορεί. Κάποια άλλα πιάτα είναι καλά. Οι μπουμπουριστοί καλοί αν και του γούστου μου είναι με ελάχιστο λιγότερο ξύδι. Το κουνέλι αντάξιο την θέσης που έχει και στην Κρήτη! Τα πιττάκια γενικά καλά… ή πολύ καλά. Κάποια άλλα πιάτα όχι καλά. Τα μακαρόνια με το κρέας επιεικώς άστοχα. Το λουκάνικο με το πράσο και άγευστο και δεν υπάρχει στην κρητική κουζίνα (και δεν είναι τοπικιστικό θέμα, αλλά δεν ταιριάζει καθόλου με τις υπόλοιπες γεύσεις). Στο τέλος μυζιθροπιτάκια με μέλι. Καλά. Η ρακή καλή (και άφθονη).

Το σέρβις : Όπως και το φαγητό. Ναι μεν με «προσωπικό» χαρακτήρα και Μεσσαρήτικη ειλικρίνεια αλλά όταν έχει κόσμο οι καθυστερήσεις υπάρχουν. Μάλλον τελικά είναι θέμα διάθεσης (του πελάτη όμως δυστυχώς).

Ο χώρος : Είναι προφανές ότι τον έχουν … επιμεληθεί μόνοι τους. Δε μ αρέσει. Αλλά εγώ είμαι και μυστήριο τρένο σ’ αυτόν τον τομέα.

Οι τιμές : Νορμάλ αλλά θα ήθελα λόγω κρίσης να κατέβουν λίγο προς τα κάτω. Θα το επέβαλε η Κρητική φιλοξενία!!! Πάντως δεν είναι φτηνό. Ούτε και ακριβό.

Σε γενικές γραμμές πήγαινα, πάω και θα πηγαίνω και στο μέλλον γιατί μια αύρα του νησιού την έχει!! Αλλά σηκώνει ακόμα πολλά βήματα βελτίωσης.

25 Οκτ 2011

Επισκέφτηκα το μαγαζι στις 30/10 μιας και βρισκόμουν ήδη στην περιοχή και η ώρα του μεσημεριανού είχε φτάσει. Ειμασταν παρέα 2 ατόμων και κατά τις 3,30 που φθάσαμε υπήρχαν ακόμα 3 παρεές μέσα. Ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος,και έχει ένα μικρό πατάρι που χωραει 2-3 τραπέζια. Η διακόσμηση απλή με λίγους πίνακες στους τοίχους και κεντήματα. Τιμούσε και την κρητική κουλτούρα με κρητικά τραγούδια σε μέτρια ένταση, επιτρέποντάς σου να μιλήσεις άνετα.

Για αρχή μας έφεραν ωραίο ζυμωτό ψωμί και κριθαρομπουκιές συνοδευόμενο με ντιπ γιαουρτιου με ντομάτα και μυρωδικά, και την κλασσική ρακί.
Ο κατάλογος είχε αρκετές επιλογές.Από ορεκτικά διαλέξαμε πατατοκροκέτες με κιμά οι οποίες συνοδευόντουσαν με σως, και μοσχάρι λεμονάτο με κύβους κίτρινου τυριού.Και τα δύο ήταν πολυ ωραία, οι μεν πατατοκροκετες δεν άφηναν γεύση λαδιού, και το μοσχάρι πολύ μαλακό.

Για κυρίως διαλέξαμε λουκάνικο χωριάτικο με γιαούρτι και πίτες και κουνέλι. Και τα δύο πιάτα συνοδευόντουσαν με πολύ ωραίες σπιτικές τηγανιτές πατάτες.Το κουνέλι αρχικά μου έδωσε την εντύπωση όταν πήγα να το κόψω ότι δεν ήταν ιδιαίτερα ζουμερό, αλλά όταν το δοκίμασα μου άλλαξε γνώμη,ήταν αρκετά γευστικό και τρυφερό.Οι μερίδες του ήταν μεγάλες και χορταστικές. Θα πήγαινα ξανά αν βρισκόμουν στην περιοχή να δοκιμάσω και άλλα πιάτα του.

Εν τέλει πληρώσαμε 39ευρώ για 2 ορεκτικά και 2 κυριώς με 1 μπουκάλι νερό.Πιστεύω οτί άξιζε

10 Οκτ 2011

Ο χώρος είναι λιτός, χωρίς αυτό να με ενοχλεί,προτιμώ να κάθομαι στην μικρή βεράντα που είναι κλειστή με τζάμι.

Από φαγητά προσπαθώ κάθε φορά να δοκιμάζω κάτι καινούργιο, αλλά παραγγέλνουμε σταθερά απάκι και χοχλιούς μπουρμπουριστούς.

Χθες πήραμε εκτός απο τα παραπάνω,χόρτα και πατζάρια λίγο παραβρασμένα για τα γούστα μου,μακαρόνια σούζουμα αν θυμάμαι καλά, με ανθότυρο πολυ νόστιμα, γαμοπίλαφο που όπως άκουσα ήταν καλό, χορτοκαλίτσουνα, λουκάνικο, χόρτα τσιγαριαστά και κάτι τυριά που δεν δοκίμασα μη λεω ψέματα. Στο τέλος πηραμε λουκουμάδες με μέλι ωραίο και οχι σιρόπι.

Ήπιαμε ρακή, πολύ και μπίρες.Για όλα αυτά πληρώσαμε για 4 άτομα 80 κάτι.
Οι μερίδες είναι τεράααααστιες και το service γρήγορο, αεράτο και με κρητική προφορά.

28 Ιαν 2011

Εχω φάει σε πολύ καλύτερα κρητικά.Δεν μας άρεσαν πολύ τα φαγητά του τα βρηκαμε μέτρια.Ο χώορς μέτιος ο ιδιοκτητης ευγενικός και εξυπηρετικός.οι τιμές ήτνα καλές δεν το βρήκα ακριβό.

04 Αυγ 2010

Μικρό συνοικιακό μαγαζάκι με γνώση της κρητικής κουζίνας που αποτελεί αξιόπιστη εγγύηση για μεσημεριανό Κυριακής.

Πολύ ωραίες γεύσεις συναντάς στους κολοκυθοανθούς, το γαμοπίλαφο με το ζυγούρι, στο γουρουνόπουλο με τις πατάτες τσικαλάτες, τα ντολμαδάκια με το γιαούρτι, τα σαλιγκάρια, τη ρεβυθάδα με λιωμένη φέτα και τον κοκκινιστό τραχανά.

Πολύ προσιτές τιμές και άφθονη ρακή. Δεν φτάνει σε υψηλά επίπεδα γαστρονομίας αλλά καταφέρνει απόλυτα αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί: καλό και γευστικό φαγητό με άρωμα Κρήτης σε πολύ καλές τιμές.

05 Ιούλ 2010

Ένα αυθεντικό κρητικό ταβερνάκι με αυθεντική κρητική κουζίνα, πεντανόστιμο φαγητό και κυρίως προσιτές τιμές. Άλλωστε αυτό είναι το ζητούμενο: ποιοτικό φαγητό σε προσιτή τιμή.

Η εξυπηρέτηση άμεση, φιλική, οικεία, άψογη. Ο χώρος ιδιαίτερα λιτός, όχι κάτι ιδιαίτερο. Η κρητική μουσική όμως παρούσα. Το ρακόμελο άπαικτο και στο τέλος κέρασμα η κανελλάδα. Μάλιστα την ημέρα που πήγα σε κάθε τραπέζι υπήρχε ένα χάρτινο καραβάκι για καλό καλοκαίρι το οποίο μπορούσε να το πάρει μαζί του όποιος ήθελε. Είναι η λεπτομέρεια (μαζί με την κανελλάδα) που κάνει τη διαφορά. Αξίζει να τιμάμε τέτοιες προσπάθειες στις μέρες μας.

29 Μάρ 2009

Ο χώρος του "Τόπου Γεύσης" δεν μας εμπνέει καθόλου. Πολλά τραπέζια στριμωγμένα σε μία ουδέτερη, μικρή σάλα με υποτυπώδες πατάρι. Κακόγουστο πλακάκι στο πάτωμα, μέτριο σέρβις, ιδιαίτερα αν έχει κίνηση. Το φαγητό είναι σχετικά καλό, χωρίς να μας έχει αποτυπωθεί κάτι το ιδιαίτερο. Κάποια από τα πιάτα είναι ιδιαίτερα βαριά, καλύτερα να αποφεύγονται. Αυθεντικές, πάντως, και ποιοτικές οι πρώτες ύλες.

09 Μάρ 2009

Ωραιο κρητικο φαγητο με ποικιλια μεζεδων. Η εξυπηρετηση καλη χωρις κατι το ξεχωριστο οπως αντιστοιχα και ο χωρος. Αρκετα οικονομικο στα 15-20 ευρω το ατομο. Δεν ξαναπηγα και ουτε θα παω μετα απο ενα καλοκαιρινο βραδυ που εριξα μια γρηγορη ματια στο λογαριασμο και ειδα οτι ειχαν χρεωσει 15 ευρω 3 μπαλες παγωτο (5 ευρω την μπαλα δηλαδη!!) και το οποιο θεωρησα κοροιδια απο τη στιγμη μαλλον που κανενα πιατο δεν κοστιζει πανω απο 8 ευρω. Αν ειναι να πληρωνεις 30 ευρω για φαγητο και ποτο πειτε μου με ποια λογικη πρεπει να πληρωνεις 15 ευρω για το παγωτο, που αν θελετε τη γνωμη μου οφειλαν ολα τα μαγαζια της Αθηνας να κερνανε (οπως κανουν τα εστιατορια σε ολη την υπολοιπη Ελλαδα).

16 Οκτ 2008

ΛΙΤΟΣ ΧΩΡΟΣ, ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΤΟ ΚΡΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ, ΚΑΛΟΙ ΜΕΖΕΔΕΣ, ΟΧΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟΙ ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΦΤΗΝΕΣ ΤΙΜΕΣ. ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ, ΡΑΚΙ ΚΑΙ ΡΑΚΟΜΕΛΟ