14 Οκτ 2012

Μεσημέρι Κυριακής με την περιέργεια να δοκιμάσω αυτο το πολυ παλιό και ιστορικό μαγαζι (εάν και το ιδιο ακριβώς σκέφτηκα όταν είχαμε παει και στον Μαγεμενο Αυλο) με προσφορα απο το Ίντερνετ (για να μην κλαίω και πολυ τα λεφτα μου) βρεθήκαμε στα Ιλισσια πισω απο την Μιχαλακοπουλου, ακριβώς δίπλα απο τον Κίτρινο Σκιουρο.

Είχε πολυ ωραίο καιρο και κάθησαμε έξω στην πραγματικα απίστευτα υπεροχή αυλη του μόλις τρία βήματα απο την πολύβουη Μιχαλακοπουλου. Ο κήπος δίπλα σε κάποιο μικρο άλσος ήταν πολυ ωραιος. Εκει πραγματικα ενω πήγαινα κουμπωμενος ότι πάω σε "φόλα" χαλαρωσα και αφέθηκα (μέχρι να έρθει το φαγητο να μου δώσει τα χαστουκακια μου να στρωσω χαρακτήρα που βιαζομαι να βγάλω συμπέρασμα).

Στο εστιατόριο ήταν μια παρέα που έπιναν απλα μπύρες και δεν είχαν έρθει για φαγητο και απλα είχαν ξεμείνει και έφυγαν σχεδόν αμέσως και άλλο ένα τραπέζι με 2 άτομα (θαμώνες απο ότι κατάλαβα) και άλλο ένα 4αρι ηλικιωμένων καλοστεκουμενων όμως,και εμείς αλλα 2 άτομα. Αυτοι ήταν όλοι και όλοι στο μαγαζι. Η κουζίνα του μαγαζιου είναι διεθνής κουζίνα προσανατολισμένη κυρίως στην Κεντρική Ευρώπη. Έχουν περάσει πολλοί διάσημοι απο το μαγαζι (π.χ Μάνος Χατζιδακις, Μινωτης, Τσαρουχης, Φασιανος κτλ) και ήταν ένα απο τα πρώτα piano restaurant της Αθήνας.

Στην αρχη ήρθε το ψωμάκι που ομολογω ήταν φρέσκο σε δυο είδη μαζι με ενα αρκετα καλο ντιπ και άρχισα να φτιάχνομαι πιο πολυ,νομίζοντας ότι μάλλον τελικά θα φάμε καλα.Αμεσως μετα έρχεται η σαλατα με μαρουλι, ντοματινια και φρέσκια μοτσαρελλα φυσιολογικη σε μέγεθος, φρέσκο-κομμένη και νόστιμη και συνεχίζω να λέω μέσα μου ότι το είχα παρεξηγήσεις το μαγαζι και ότι δεν θα είναι απογοήτευση σαν τον Μαγεμενο Αυλο.

Ελα όμως που αμέσως μετα άρχισα να ακούω στα αυτιά μου μια μουσικη που με μαγευε και προερχόταν απο αυλο!!!! Αρχισε και ήρθε το ορεκτικο μια μερίδα κεφτεδακια με μια καφε σάλτσα πάνω κομμάτια ολόκληρα μαύρο πιπέρι με παναρισμενα μάλλον καταψυγμενα μανιτάρια λίγο μαρουλακι με κάποια σάλτσα την οποία δεν δοκίμασα. Αυτο το πιάτο απλα στην καλύτερη περίπτωση τρωγοτανε εάν είχες ναυαγησει σε έρημο νησί και ξαφνικά σου πεταγανε απο τον αέρα αυτο το πιάτο.

Έπειτα ήρθανε τα 2 σνιτσελ Holstein με αυγό μάτι απο πάνω, συνοδευόμενα απο πατάτες ροδελες (καταψυγμενες) και λίγο ρύζι σε σχήμα πυραμίδας ανάμεικτα με μικρα κομματάκια αρακα και κάροτο.Με εξαίρεση την γαρνιτουρα που ήταν καλη το σνιτσελ ήταν σκληρό, αγευστο και πολυ φοβάμαι ότι μπορει και να είναι καταψυγμενο έτοιμο αγορασμενό απο το Makro (έτσι τουλάχιστον μου φάνηκε εμένα) και το αυγό μάτι μια απο τα ίδια.

Εκει αναρωτήθηκα εάν ο Χατζιδακις είχε γούστο στο φαγητο (όπως είχε στην μουσικη) η εάν απλα το πένθος απο τον χαμό του είχε αντίκτυπο στην κουζίνα και αυτού του εστιατορίου.Στο τέλος μας έφεραν 3 μπάλες παγωτο (algida μάλλον) με βυσινο και ξηρούς καρπούς (φυσιολογικό ήταν το παγωτο, προσεγμένο στο σερβίρισμα με γεύση άνευ ενθουσιασμού).

Να σημειώσω ότι το σέρβις ήταν πολυ καλο απο μια μικρη και απειρη κοπελιτσα μεν αλλα πολυ πρόθυμη, χαμογελαστη και εξυπηρετικη,που μας εφερε χωρίς καθυστέρηση Ολα τα πιατα, αδειαζε το τασακι και γενικα δεν χρειάστηκε τίποτα να της πούμε δεύτερη φορά επειδή το είχε ξεχάσει.

Το παραπάνω μενου για τα 2 άτομα με την έκπτωση της τάξης του 50% κόστιζε 28 ευρω και πληρώσαμε έξτρα 13 ευρω για μισο κιλο λευκο κρασι (8 ευρω) και 1 μπουκάλι νερο εμφιαλωμένο και 1 σοδα (2,5 ευρω έκαστο). Δεν τα άξιζε με τίποτα αυτα τα λεφτα, ειλικρινά το φαγητο τουλάχιστον. Γιατι εάν πουλαει ιστορία το μαγαζι αυτο ας το κάνει μουσείο και να βάλει εισιτήριο (πιο πολυ κόσμο ίσως μαζέψει).

14 Οκτ 2012

aboutme