17 Δεκ 2012

Η άποψη που σχημάτισα γι΄αυτήν την ταβέρνα, η οποία είναι αρμένικη-πολίτικη, είναι διφορούμενη, καθώς έχει αρκετά θετικά στοιχεία αλλά και κάποια αρνητικά που χαλάνε τη γενική εικόνα του μαγαζιού. Αναλυτικότερα:

Χώρος: απεριποίητος, αδιάφορος, καθόλου προσεγμένος, παρότι εξωτερικά -τουλάχιστον- σε προδιαθέτει για κάτι καλύτερο.
Εξυπηρέτηση: ικανοποιητική σε γενικές γραμμές με ένα φάουλ: μας φέρανε κάποιο πιάτο αντί κάποιου άλλου που είχαμε παραγγείλει και η αίσθησή μας ήταν ότι επέμεναν να το πάρουμε, είτε επειδή δεν το είχαν είτε επειδή είχαν κάνει λάθος. Επίσης, όταν ρωτήσαμε για κάποιο πιάτο, αν ήταν νηστίσιμο (αν είχε κρέας), μας απάντησαν αρνητικά και διαπιστώσαμε το αντίθετο όταν κατέφτασε στο τραπέζι μας. Όταν ζητήσαμε να φέρουν άλλο, μας είπαν ότι, επειδή ετοιμάζεται εκείνη τη στιγμή, θα πάρει άλλα 20 λεπτά.

Ποιότητα φαγητού: πήραμε αρκετά μεγάλη ποικιλία. Άλλα πιάτα ήταν στην κυριολεξία εξαιρετικά και άλλα παντελώς αδιάφορα γευστικά. Πιο συγκεκριμένα: special ρώσικη (τίποτα το ιδιαίτερο, δεν κατάλαβα καν γιατί ήταν special), ταμπουλέ (εξαιρετικό, δροσερό, ψιλοκομμένο, στον κατάλογο το είχαν στα ορεκτικά και όχι στις σαλάτες(;), μελιτζάνα ρολό με καρύδια (βαρύ πιάτο αλλά πρωτότυπο γευστικά, νόστιμο, ελαφρώς πικάντικο, ιδιαίτερη γεύση), πατάτα γεμιστή στα κάρβουνα με τυρί (νοστιμότατη, ετοιμάζεται εκείνη την ώρα), τυροκροκέτες, 1 σουβλάκι οικολογικό (με πατάτες, σως, λαχανικά), καλαμάκι χοιρινό μερίδα με πατάτες τηγανιτές, σως και πιτούλες (απογειωτικό πιάτο, δεν έχω φάει πιο νόστιμο, πιο ζούμερο χοιρινό στη ζωή μου), πιτούλες αραβικές λεπτές, 1 sprite, 1/2 λευκό κρασί χύμα.

Από γλυκά είχε ποικιλία αλλά πραγματικά ήταν, κατά τη γνώμη μου, το πιο αδύνατο σημείο του μαγαζιού σε ό,τι αφορά στο φαγητό: πήραμε ένα τζιζκέικ και 1 μιλφέιγ. Ήταν φρέσκα αλλά παντελώς άγευστα και αδιάφορα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί σε ταβέρνες, εστιατόρια με ξένη κουζίνα τα γλυκά δε συνάδουν γευστικά με τα πιάτα του μαγαζιού: γαλλικά, ευρωπαϊκά κ.ά. γλυκά σε πολίτικο-αρμένικο εστιατόριο, πράγμα το οποίο συμβαίνει σχεδόν παντού.

Είναι προτιμότερο να μη σερβίρουν γλυκό κατά τη γνώμη μου. Στα συν το νερό σε κανάτα. Θα ξαναπήγαινα, γιατί οι τιμές είναι αρκετά προσιτές: για όλα τα παραπάνω 46 ευρώ. Δεν θα είχα όμως μεγάλες προσδοκίες.

17 Δεκ 2012

evi