28 Μάρ 2013

Επισκέφθηκα, για δεύτερη φορά μετά από χρόνια, το συγκεκριμένο μαγαζάκι στις 22/03, την περασμένη Παρασκευή. Η επίσκεψη οφείλεται σε επιμονή του καλού μου, ο οποίος ως πιστός ακόλουθος των καλοφαγάδων του site, δεν μπορούσε να αφήσει αδοκίμαστο ένα από τα πολυπαινεμένα μαγαζιά. Δυστυχώς, δεν ενθουσιάστηκα.

Θα ξεκινήσω από τα εύκολα:

Ο χώρος ζεστός, φιλόξενος, από μια άλλη εποχή που λόγω του νεαρού της ηλικίας μου είναι τελείως ξένη. Ψυγεία παλιού μπακάλικου, φωτογραφίες του ιδιοκτήτη με αναρίθμητες διασημότητες του τόπου, η γνωστή ήδη από άλλους χρήστες του site υπερβολικών διαστάσεων φωτογραφία του ίδιου του ιδιοκτήτη, και ένας τοίχος-αφιέρωμα στους προγόνους.

Όλα αυτά συνθέτουν μια ατμόσφαιρα πράγματι όμορφη και διαφορετική, όμως δεν θα μπορούσα να παραλείψω ότι το μαγαζί δεν λάμπει κιόλας.. Κατανοώ ότι όταν έχεις τόσα πολλά ψιλολοίδια δεν μπορείς να τα καθαρίζεις κάθε μέρα, αλλά η σκόνη σε κάποια σήμεια ήταν σκόνη ετών.

Επιπλέον, κάτι το οποίο με ενοχλεί γενικά στα φαγάδικα, είναι ο κάκιστος εξαερισμός. Δεν αντέχω, ειλικρινά, να μυρίζω στα ρούχα μου όλη μέρα αυτό που έφαγα το μεσημέρι. Επίσης δεν αντέχω την κάπνα του τσιγάρου, και δεν κατανοω γιατί σε μία χώρα όπου δια νόμου απαγορεύεται το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους εγώ είμαι υποχρεωμένη να ανασαίνω νικοτινη. Κι αυτό είναι κάτι που χρεώνω πάντα στην διεύθυνση.. Γκρινιάζω;; Μιλάω ειλικρινώς!! άρα, 3 στο χώρο.

Ως προς το φαγητό:

Παραγγείλαμε, δύο άτομα, μία μερίδα κεφτέδες, μία ομελέτα με κορν μπιφ και μία σαλάτα χωριάτικη. Οι κεφτέδες ήταν αρκετά καλοί (φυσικά ηττώνται κατά κράτος από αυτούς της Πλ. Μερκούρη, αλλά και πάλι, πολύ καλοί), φρεσκοτηγανισμένοι, μυρωδάτοι. Μετρημένοι πέντε τον αριθμό, σε μέτριες προς μικρές διαστάσεις. Η σαλάτα, με πεντανόστιμη ντομάτα, κρεμμυδάκι, αγγουράκι και άπειρες ελιές, ήταν μια χαρά. Χωρίς τυρί (δεν ρωτηθήκαμε αλλά θα ήμουν περίεργη για την χρέωση).

Η ομελέτα, την οποία διαλέξαμε εξαιτίας των διθυραμβικών κριτικών που γράφονται, ήταν μεγάλη σε ποσότητα, με μπόλικο κορν μπιφ, νόστιμη αλλά πολύ βαριά. Ξέχασα να πω ότι ήπιαμε και μια μπίρα ΦΙΞ.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, ευγενική και χαβαλέδικη, με τον κύριο που σερβίρει να κάνει ίσως λίγο περισσότερη πλάκα από ότι θα εκτιμούσα σαν άτομο, αλλά και πάλι ήταν ευχάριστο.

Το 2 στα 4 αιτιολογείται σε συνδυασμό και με το δυαράκι του vfm:
Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, αλλά απαράδεκτο όμως, να μην υπάρχει κατάλογος και να σε πληροφορούν προφορικώς για τα πιάτα. Δεν πρόκειται περί παραξενιάς, αλλά τυπικότητας: εφόσον δεν υπάρχει κατάλογος, δεν μπορώ να γνωρίζω τις χρεώσεις που γίνονται. Και αυτό σε συνδυασμό με την επίσης απαράδεκτη έλλειψη απόδειξης, (παρά τις σχετικές αναρτήσεις ότι ο καταναλωτής δεν υποχρεούται να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό-είναι το πρώτο μαγαζί που παρατήρησα ότι δεν έγραφε κάτι τέτοιο) σημαίνει για μένα ένα πράγμα: σου χρεώνω ό,τι θέλω. Αναλόγως του τι κίνηση είχα, τι κέφια έχω, αν έχω να πληρώσω ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τελεία και παύλα. Όσο διαβάζω δε από άλλους χρήστες του site ότι αυτό είναι τακτική του καταστήματος τόσο διαολίζομαι. Επομένως, 2 στην εξυπηρέτηση-κι αυτό για την προθυμία του κυρίου.

Τέλος, το προφορικό σύνολο των 20 ευρώ για μία χωριάτικη χωρίς φέτα κιόλας, μία μπίρα ΦΙΞ, μία μερίδα με πέντε μετρημένους κεφτέδες και μία ομελέτα, για μένα, δεν δικαιολογείται. Αλλά είπαμε, ελλείψει αποδείξεως και τιμοκαταλόγου δεν γνωρίζω καν τι χρέωσεις έγιναν, για να τεκμηριώσω κιόλας. Μάλλον η κοστολόγηση ήταν της λογικής: δύο άτομα είναι, ε καλά είναι ένα δεκάρικο στον καθέναν.

Το συμπέρασμα είναι ένα: Δεν ξαναπάω σε μαγαζί που θεωρώ ότι δεν σέβεται τα χρήματά μου. Σε άλλα μαγαζιά με δέκα ευρώ το άτομο σκας (βλ. Καφενείο πλατείας Μερκούρη, Κρητικό Στέκι στα Πετράλωνα, ΛΥΧΝΙΟΝ-πρώην Κωστής). Όσον αφορά το φαγητό δεν θεωρώ ότι είναι άσχημο ή κακό ποιοτικά, αλλά δυστυχώς, μου βάρυναν περισσότερο τα αρνητικά. Κρίμα.

28 Μάρ 2013

kot.opoulaki