04 Απρ 2013

Αρχικά πρέπει να καταγγείλω ανοιχτά και δημόσια το ask4food για τα 3 κιλά που έχω πάρει τελευταία, από τότε που ξεκίνησα να το παρακολουθώ και δε με αφήνει και σε ησυχία δηλαδή.

Έχοντας διαβάσει τη μοναδική προϋπάρχουσα κριτική και αναζητώντας γενικώς τα στέκια του Πειραιά (των οποίων τα ονόματα μου είναι παντελώς άγνωστα, ανακαλύπτω ωστόσο, ότι αρκετά βρίσκονται εφιαλτικά κοντά στο σημείο αναφοράς της καθημερινής μου δράσης) έσπευσα σήμερα 4/4/2013 να τσεκάρω το συγκεκριμένο Hot Dog spot.

Δεν είχα καταλάβει καλά αρχικά και το έψαξα στα μαγαζάκια που είναι στον πεζόδρομο ακριβώς δίπλα στην εκκλησία του Αγ. Κωνσταντίνου στο κέντρο του Πειραιά. Βρίσκεται όμως επί της Τσαμαδού, σε απόσταση περίπου 100 μέτρων από την εκκλησία στο δρόμο που εφάπτεται στη μικρή πλατειούλα δίπλα σε αυτήν.

Το παράδοξο αυτού του μαγαζιού επίσης δεν το είχα συλλάβει καλά. Άλλα διαβάζω, άλλα καταλαβαίνω μου φαίνεται τελευταία. Αποτελείται από δύο επιμέρους χώρους, οι οποίοι είναι τελείως ανεξάρτητοι μεταξύ τους και δεν επικοινωνούν με κανέναν τρόπο.

Στον έναν παραγγέλνεις και είναι και ο χώρος προετοιμασίας και παρασκευής, μια τρύπα όλη κι όλη, που προφανώς φτάνει και περισσεύει γι' αυτό που απαιτείται και στον άλλον πας παραδίπλα για να απολαύσεις λίγες στιγμές προσωπικές με εσένα και το φαγητό σου (ή με την παρέα σου ακόμα καλύτερα).

Ανάμεσα τους παρεμβάλλεται η είσοδος μιας πολυκατοικίας και το όλο σκηνικό είναι λίγο σουρεάλ, γιατί είναι σα να φεύγεις από ένα μαγαζί για να πας σε ένα άλλο με το οποίο δεν έχεις αρχικά καμια σχέση. Μου θύμισε αυτά τα σπίτια στην επαρχία (και στη γειτονιά μου παρακαλώ, στα 10 βήματα από το δικό μου το κοντινότερο, το οποίο μόλις τελευταία το χώνεψα όντως ότι είναι έτσι) που δεν έχουν τουαλέτα μέσα, αλλά πρέπει να βολτάρεις κανά πεντάλεπτο για να τη χαρείς.

Το εσωτερικό του χώρου που λειτουργεί ως τραπεζαρία είναι συμπαθητικό, λίγο στενόμακρο με μιά μεγάλη τηλεόραση πλάσμα και ένα έντονο, αλλά ευχάριστο αρωματικό χώρου. Εγω για να είμαι ειλικρινής κάθισα στο μοναδικό τραπεζάκι (με δύο καρέκλες ) που βρίσκεται ακριβώς απ' έξω και έχει θέα στον εμπορικό δρόμο που ήταν σχετικά ήσυχος στις 11 το πρωί.

Οι επιλογές που έχει κανείς στη διάθεσή του σε επίπεδο προϊόντος είναι αρκετές και ασυνήθιστες για τα ελληνικά δεδομένα της σειράς. Βασικά εγώ με το Hot Dog δεν είμαι και πολύ φίλος. Το φερόμενο ασυνήθιστο του πράγματος με τράβηξε ως εκεί. Πράγματι μέτρησα συνδυασμούς υλικών που δεν έχω ξαναδεί σε hot dog στα μαγαζιά του συρμού και μπερδεύτηκα γιατί δεν ήξερα ποιο να πρωτοδοκιμάσω.

Το μάτι μου πήγε κι έπεσε κατευθείαν πάνω στον κιμά με chilli που δυστυχώς η κυριούλα με είπε ότι ήταν σε έλλειψη.

Τελικώς πήρα ένα από αυτά που μου πρότεινε (και που δεν ήταν τα πιο ακριβά διαθέσιμα, το σημειώνω αυτό, μου έκανε καλή εντύπωση), ενα Chicago... κάτι. Περιείχε το λουκάνικο στο μαλακό, συνηθισμένο ψωμάκι με μουστάρδα και κομματάκια ζωντανού κρεμμυδιού και αγγουριού τουρσί. Ήρθε σερβιρισμένο μέσα σε αλουμινόχαρτο και πρέπει να πω ότι ήταν μεγαλύτερο σε μέγεθος και άρα σε ποσότητα απ' ό,τι περίμενα.

Τα λαχανικάκια ήταν πολύ δροσερά σαν πρώτη αίσθηση, αλλά μετά.... ω ρε φίλε, ήμουν και ανυποψίαστος, σε έπαιρνε ένα κάψιμο, πολύ σούπερ μετατρέποντας την πρωινή (μην το ξεχνάμε) εμπειρία σε ψυχεδέλεια.

Σύσταση απαράβατη λοιπόν: Ρωτήστε να μάθετε αναλυτικά πόσο καυτερό είναι αυτό που παραγγέλνετε, γιατί είναι κατανοητό ότι σε κάποιους δεν αρέσει και τους ενοχλεί. Εγώ πάντως θα κάνω μερικές αυτοψίες και στα υπόλοιπα πιστεύω.

Ως προς το τιμολόγιο για το παραπάνω πλήρωσα 3.90 ε με απόδειξη κανονικότατα (στο Γκάζι μια φορά είχα πάρει ένα άνοστο, μια βλακεία, που ακόμα κλαίω γοερά για το κακό που έκανα στις αρτηρίες μου και είχα πληρώσει ακριβώς το ίδιο) και λίγη ώρα μετά κατέβαζα ένα λίτρο πορτοκαλάδα φρέσκια από το Βασιλόπουλο στα Πετράλωνα, αυτή που τη στίβουν και την έχουν στον πάγο, έτσι για να ισοφαρίσω το οξειδωτικό παραλήρημα με μπόλικη βιταμίνη θρεπτική και γιατί ρε φίλε κάηκαααα (άλλα μου άρεσε ;-)

04 Απρ 2013

after_8