27 Απρ 2013

Το Σάββατο 6/4/2013 ο φίλος που με πληροφόρησε για το site αυτό και ο οποίος ζει στο εξωτερικό ήταν εδώ στην Ελλάδα και μαζι με ένα φιλικό ζευγάρι είπαμε να βγούμε μια βόλτα στη Γλυφάδα. Βασικά εμείς Γλυφάδα δε θέλαμε, αλλά για να μην του χαλάσουμε το χατίρι, άντε και πήγαμε.

Εγώ έκανα τη σχετική προετοιμασία από εδώ ( και βασικά έψαχνα για το SOUK, αλλά δε θυμόμουν το όνομά του ), οπότε είχα στο μυαλό μου δυο τρία μέρη που ξεχώρισα, χωρίς συγκεκριμένα στοιχεία, έτσι στο φλου λίγο και όχι πολύ επίσημα.

Όταν φτάσαμε στην πλατεία κάτω στην παραλία, είδαμε ότι δεν είχαμε κάτι συγκεκριμένο να κάνουμε. Από ένστικτο και για τη βόλτα του πράγματος, τους οδήγησα προς τα εκεί που πίστευα ότι είχα σταμπάρει το Burger Joint στο χάρτη. Επειδή είμαι λαγωνικό, όταν φτάσαμε στον κατάλληλο δρόμο διέκρινα χαλαρά την ταμπέλα με το σήμα του και σε λίγο είμασταν εκεί.

Καθίσαμε στα ξύλινα τραπεζάκια - πάγκους που έχει στο πεζοδρόμιο και έκανα και μια γυροβολιά μέσα να επιθεωρήσω το χώρο. Το κυρίως μαγαζί βρίσκεται μέσα σε στοά και απέχει λιγο από τα τραπεζάκια έξω. Ο χώρος μέσα είναι μετριότατος, δεν έχει να πει τίποτα και το βράδυ εκείνο ήταν το μαγαζί φίσκα. Έξω η ατμόσφαιρα ήταν ωραία και ακουγόταν και πολύ καλή μουσική απο τη διπλανή καφετέρια. Ο κόσμος που κυκλοφορούσε γενικώς εκείνο το βράδυ ήταν πολύς και η κατάσταση αρκετά αποπνικτική σ'ένα προπύργιο της μπουρζουαζίας, τη Γ λ υ φ ά δ α ( αμάν, φαγώθηκε να πάμε ο άλλος, δεν του άρεσε κιόλας στο τέλος ).

Η κοπέλα που ήρθε να μας εξυπηρετήσει ήταν πολύ καλή και ευγενική. Τόσο όσο. Στην τουαλέτα που έκανα μια βόλτα, γιατί δε σας είπα ότι διψούσα βασανιστικά στο δρόμο μέχρι να φτάσουμε και την έκανα την καϋμένη τη σερβιτόρα να μας φέρει τρεις κανάτες με νερό στο σερί, συνεπώς μετά απαιτούσε η κατάσταση αποσυμφόρηση, γενικώς δε θα λέγατε ότι την είχατε πρότυπο για το σπίτι των ονείρων σας. Εγώ βέβαια την έκανα τη δουλειά μου σωστά και με αξιοπρέπεια.

Ο κατάλογος ήταν δελεαστικός και παραγγείλαμε 3 κυρίως και μια λεμονάδα : 1 texas burger, 1 barbeque κι ενα άλλο που είχε 3 μικρότερα burgerακια μέσα. Όλα συνοδεύονταν από πατάτες. Νομίζω κάπου εκεί άρχισε και το δούλεμα, γιατί ο φίλος βρήκε τα μπεργκεράκια στεγνά και τις πατάτες, οι οποίες ήταν ασυνήθιστα λεπτά κομμένες, κρύες και απαράδεκτες.

Χεχε εγώ τους έλεγα, ότι πρέπει να τα προσέξω όλα και να μου πουν συγκεκριμένα πράγματα, γιατί μετά θα γράψω και κριτική κι εκείνος με ύφος περισπούδαστο ξεκίνησε να λέει :"Θα γράψεις λοιπόν...μπλα μπλα μπλα".

Οι πατάτες ήταν όντως χλιαρές όταν έφτασαν στο τραπέζι και λίγο πανιασμένες, αλλά τρώγονταν. Στα παιδιά δεν άρεσε το φαγητό και ο άλλος εξακολουθούσε να παραληρεί "είναι στεγνό, είναι στεγνό, είναι στεγνό..". Να πω την αλήθεια εμένα το Texas που έφαγα μου άρεσε, γιατι το μπιφτέκι ήταν καλής ποιότητας και είχε και καραμελωμένα κρεμμύδια, γεγονός που του έδινε ωραία υφή.

Ο Βill πλέον είχε στραβώσει πολύ με το μέρος και άρχισε και έκανε σχόλια του τύπου "Το νερό ( σερβιρισμένο με μια φέτα λεμόνι σε κάθε ποτήρι και πάγο) είχε πιο πολύ γεύση από τη λεμονάδα που έφεραν" και λίγο κι εγώ με τις κριτικές μου που επέμενα στις λεπτομέρειες, τα αστεία έδιναν κι έπαιρναν ανελέητα.

Οι τιμές από την άλλη δεν ήταν και τόσο αστείες, αν σκεφτεί κανείς ότι τα πιάτα - burgers είχαν 7,5 - 9 ευρώ περίπου και γενικώς ο κατάλογος διακρινόταν από μια υπερκοστολόγηση. Κελεπούρι δηλαδή μάλλον δε το λες. Περάσαμε ευχάριστα πάντως. Εγώ. Γιατί στους άλλους τρεις δεν άρεσε.

Ακριβή στοιχεία δεν έχω για το συνολικό ποσό, μιας και κάποια στιγμή έρχεται η κοπέλα του service φουριόζα, βουτάει το λογαριασμό που "ήθελε να δει κάτι" και λίγο πιο μετά ανακαλύπτουμε ότι ο τρίτος φίλος μας τον είχε πληρώσει κρυφά. Ο πονηρίδης. Μωρέ, άμα έχεις τέτοιους φίλους, δεν πά' να 'ναι και στεγνοοοοό...

27 Απρ 2013

after_8