28 Απρ 2013

Στις 6/4/2013 η περιοδία στη Γλυφάδα δε σταμάτησε απλώς και μόνο σε ένα μπεργκεράδικο. Μετά το The burger joint η παρέα ήθελε και γλυκό. Πρότεινα να πάμε στη Δέσποινα, που βρίσκεται πάνω στον κεντρικό δρόμο και το μιλφέϊγ της έχω ξεχάσει τι γεύση έχει.

Δεν τη θύμήθηκα βέβαια, γιατί Σαββατιάτικα, 11 η ώρα το βράδυ, η Δέσπω μας έβλεπε πια στον ύπνο της. Λίγο πιο πέρα, στη γωνία, είχε κάτι φώτα, ένα κατάστημα δηλαδή, γωνιακό με έντονο φωτισμό. Με τράβηξαν σαν από ένστικτο τα κόκκινα και πράσινα γράμματα τύπου "νέον" που είχε και έπρεπε να πάω μόνος (να μη σέρνω και τους άλλους μαζί), για να δω μήπως είναι κανένα άσχετο επιπλάδικο.

Έμεινα στήλη άλατος, όταν διαπίστωσα ότι επρόκειτο για το μαγαζί που έψαχνα να βρω εδώ πριν ξεκινήσω, γιατί είχα διαβάσει γι' αυτο στο παρελθόν και δεν μπορούσα με τίποτα να θυμηθώ το όνομα του. Souk λοιπον, λιβανέζικο, πολυδύναμο στέκι. Μπήκαμε ασυζητητί και μας υποδέχτηκε μια κοπέλα που πάντα σε ρωτάει "Έρχεστε πρώτη φορά;". Είναι αρκετά σκόπιμο κάτι τέτοιο, αφού το σκηνικό είναι τελείως ανερμήνευτο και χρειάζεται υποτίτλους ως οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Μου θύμισε λούνα παρκ, όπου πηγαίνεις από "περίπτερο" σε "περίπτερο" ή αλλιώς την έκθεση Αρτόζα, όταν έπαιρνα σβάρνα τα σταντς με ένα VK στο χέρι που είχα καβατζώσει και με ενημέρωναν για τις τυρόπιτες και τα κρουασάν. Με το που μπαίνεις βρίσκεται η "γωνιά-κάβα-μπαράκι" με τα κρασιά, η οποία έχει αρκετά όμορφη αισθητική. Από εκεί και πέρα ο χώρος είναι μεγάλος και πηγαίνεις στο "περίπτερο -σταντ" που σε ενδιαφέρει για να πάρεις αυτό που θέλεις.

Αυτά που μου έκαναν εντύπωση είναι ότι ο χώρος της εστίασης έχει αισθητική ΙΚΕΑ (λίγο απρόσμενο για λιβανέζικη άποψη, καθόλου άσχημο στην πράξη για το δικό μου γούστο - όλα πολύ ξεκάθαρα και λειτουργικά) και έχει κι έναν συναρπαστικό φωτισμό το μαγαζί στο σύνολό του.

Δεν υπάρχουν μεγάλα φώτα μαζικής παραγωγής φωτός, αλλά μικρότερα και τοποθετημένα με τέτοιο τρόπο που είναι σα να είσαι σε σπίτι που φωτίζεται από διάφορα πορτατίφ. Δεν είναι υποφωτισμένος ο χώρος, όχι. Είναι διαφοροποιημένος ανά σημείο. Το γεγονός αυτό, δεν ξέρω, εμένα μου έβγαλε μια τεράστια ζεστασιά και με έκανε να θέλω να παραμείνω στο κατάστημα.

Ως προς το κομμάτι των φαγητών, ήμασταν στο σημείο του γλυκού και πήραμε ένα καταϊφι με κρέμα για το φίλο από το εξωτερικό και 5 μπάλες παγωτό για εμάς τους άλλους τρεις.

Το καταΐφι ο Bill το βρήκε... στεγνό (βλ. κριτική The burger joint) για μία ακόμη φορά, ενώ τα παγωτά (2 μπάλες φυστίκι, 1 μπάλα πραλίνα, 1 μπάλα καϊμάκι και 1 μπάλα μπανάνα) ήταν ικανοποιητικά, με καλύτερο με διαφορά την πραλίνα. Το φυστίκι για μένα ήταν λίγο αδιάφορο, όπως και η μπανάνα, ενώ το καϊμάκι ήταν συμπαθητικό. Μια μικρή ένσταση είχαμε ως προς τα πιατάκια που μας σέρβιραν, ήταν πλαστικά, χωρίς γούστο και αταίριαστα.

Αυτή τη φορά το λογαριασμό τον πλήρωσα εγώ και για όλα τα παραπάνω έδωσα 14 ευρώ: 2 € / μπάλα παγωτού + 4 € το καταΐφι. Τρελο VFM δε θα το πεις, αλλά οκ, πέρασα μια χαρά, οπότε το κάνω γαργάρα.

Εντύπωση επίσης μου έκαναν αυτά που έβλεπα στα γύρω τραπέζια, κάτι τεράστιες πίτσες με υλικά διάφορα, σκορπισμένα επάνω τους... Νομίζω μου έκλειναν το μάτι, μμμ, ναι, ναι, για το ραντεβού της επόμενης φοράς.

28 Απρ 2013

after_8