09 Μαι 2013

Τι σου είναι αυτό το ίντερνετ, όμως, ρε παιδί μου...

Την Κυριακή των Αποκριων άνοιξα νωχελικά τον υπολογιστή το πρωί και διάβασα τη μοναδική κριτική που υπάρχει ακόμη ως τώρα για το The Famous Chicken. Θα 'ταν δε θα 'ταν 11.30 η ώρα. Στις 12.20 ήμουν εκεί. Με το μετρό. Και ...τζίφος. Ήταν κλειστό.

Δεν έμεινα παραπονεμένος όμως γιατί τα μάζεψα και ανηφόρισα προς το Thomas Cook, το οποίο είναι σχετικά κοντά με τα πόδια. Κριτική γι' αυτό θα γράψω άλλη φορά, όταν θα βάλω τα καλά μου και θα πάω, γιατί τη συγκεκριμένη φορά απλώς πήρα ένα μπέργκερ στο χέρι κι έφυγα. Αποκόμισα πάντως μια πολύ θετική πρώτη άποψη.

Στο The Famous Chicken πείσμωσα (όχι και τόσο) και επέστρεψα κάπως αργότερα την Τρίτη 2/4/2013.

Αρχικά πρέπει να πω ότι είναι εύκολη η πρόσβαση με το μετρό, στα σταθμό Αγία Παρασκευή, από τον οποίο απέχει περίπου 5 λεπτά με τα πόδια. Έξω είχε πολύ σκοτάδι, 9.30 το βράδυ πια και απόλυτη ησυχία. Στο μαγαζί δεν ήταν κανείς και μου θύμισε σα να έτρωγα σε saloon σε κάποια ghost town του Τέξας.

Κι εδώ ο χώρος ήταν διαιρεμένος (βλ. The legendary hot dogs) και ανεξάρτητος, δηλαδή παραγγέλνεις με αυτοεξυπηρέτηση (χμ, στα ελληνικά ακούγεται κάπως αυτό), βγαίνεις έξω στο δρόμο και πηγαίνεις δίπλα -κολλητά αυτή τη φορά- σε έναν άλλο χώρο που υπάρχουν τα τραπέζια. Οι χώροι δεν επικοινωνούν με κανέναν τρόπο εσωτερικά, γεγονός που είναι πάντοτε πολύ παράξενο. Να σημειώσω ότι επειδή κρατούσα το δίσκο και έπρεπε να ανοίξουν οι πόρτες, με συνόδεψε η κυρία που με εξυπηρέτησε στο ταμείο, κάτι που το θεώρησα πολύ ευγενικό (οκ, ήμουν και ο μοναδικός πελάτης, κάτι σαν τον παράξενο ταξιδιώτη).

Στην όψη τα διάφορα πράγματα που είδα στη βιτρίνα στο χώρο παραγγελίας δεν ήταν τόσο ελκυστικά όσο τα είχα φανταστεί από το site και τον τιμοκατάλογο, αλλά δεν πτοήθηκα καθόλου.

Πήρα μια μερίδα κοτοσούβλι, η οποία περιείχε κομμάτια κοτόπουλου σε στυλ κοντοσούβλι περιχυμένα με μια λεπτόρευστη σάλτσα μουστάρδας και συνοδευτικές πατάτες. Σε ποσότητα ήταν άκρως ικανοποιητική και νόστιμη γευστικά, μόνο οι πατάτες ήταν λίγο πανιασμένες.

Τα 5,90 € που κόστισε (υπάρχει 23% έκπτωση για όποιον παραλάβει από το κατάστημα, είτε παραμείνει εκεί, είτε φύγει) θεωρώ ότι είναι μια πολύ δίκαιη κοστολόγηση λαμβάνοντας υπόψη την ποιότητα και την αντίστοιχη ποσότητα.

Ο χώρος με τα τραπέζια είναι αυτό που θα έλεγε κανείς politically correct, καθαρός, υπερβολικά τακτοποιημένος και με κάτι αφίσες από τα πιο πολυσύχναστα hot spot σημεία του Λονδίνου, Παρισιού, Νέας Υόρκης και άλλης μιας πόλης του κόσμου. Υπήρχε και μια τηλεόραση που έπαιζε κάτι video clips. Λιγο ψυχρό ήταν το αποτέλεσμα νομίζω, υπήρχε μια βαρύτητα στην ατμόσφαιρα.

Φεύγοντας δεν άντεξα και γύρισα πίσω στο μαγαζί και παράγγειλα, έτσι για το δρόμο, ήθελα και το κάτι παραπάνω (τι λαίμαργος!), ένα Chicken burger (3,5 €), το οποίο κάθισα εκει στην πλατεία Χαλανδρίου σε ένα πεζούλι και το μασούλησα ψιχουλάκι ψιχουλάκι (πολύ νόστιμο!), χαζεύοντας το μαγαζί του Λουκάκου απέναντι και αυτούς που ήταν μέσα και τρώγανε.

09 Μαι 2013

after_8