05 Ιουν 2013

Εδώ έχουμε περίπτωση αντιστροφής.

Το μαγαζί αυτό το ανακάλυψα μόνος μου, με οδηγό το λαγωνικό μου ένστικτο. Σε δεύτερη φάση το αναζήτησα εδώ για να δω "τι καπνό φουμάρει" (κι ευτυχώς δε φούμαρε).

Πέρυσι το καλοκαίρι, κοντά στο τέλος Ιουλίου, είχα μια δουλειά απογευματινή στο Χαλάνδρι, ζέστη να βγάζεις τη μπέμπελη, το σούρουπο όμως γλυκό. Πολύ γλυκό. Είχα όρεξη να περπατήσω, επίτελους σε ανθρώπινες συνθήκες και πήρα ένα κάτω την Κηφησίας κι όπου με βγάλει.

Τετράγωνο το τετράγωνο και με τις βιτρίνες, λίγο πριν να φτάσω στην Κατεχάκη, κοιτάζω αριστερά και την προσοχή μου τράβηξε σα μαγνήτης μια επιγραφή στα 100 μέτρα, με γράμματα-φώτα σε διαφορετικά χρώματα, σαν απο εκείνες που μεσουράνησαν τη δεκαετία του 60 στα night clubs και σε διάφορα άλλα εμπορικά μαγαζιά της νύχτας κυρίως.

Βγήκα από το δρόμο μου και πλησίασα να δω τι είναι αυτό. Εεεπ ένα φαστ-φουντ της γειτονιάς. Σκέφτηκα να μπω μέσα, να δοκιμάσω την τύχη μου "στο αττάκα" και..έκανα μεταβολή κι έφυγα. Δεν ήμουν έτοιμος. Τις συνηθίζω εγώ κάτι τέτοιες κουταμάρες.

Το μαγαζάκι το άφησα, αλλά δεν το ξέχασα. Πότε πότε το ξανάφερνα στο μυαλό μου και είχα συγκρατήσει ακριβώς που βρισκόταν. Πριν λίγες μέρες και ενώ μια επιπόλαια προσπάθεια στο παρελθόν είχε αποτύχει, το έβαλα σκοπό να το αναζητήσω συστηματικά πάλι στο site, γιατί φυσικά το όνομά του δεν το είχα εύκαιρο στο μυαλό μου.

Bluefield Burger. Ναι, ωρέ και στο χάρτη, να δεις, αυτό είναι. Την Κυριακή που μας πέρασε 2/6, έβαλα τα καλά μου και πήγα.

Έφτασα απ' έξω, ήταν ακριβώς όπως το θυμόμουν και...πάλι δεν μπήκα μέσα. Περιπλανήθηκα λίγο στην περιοχή που τελικά ανακάλυψα από τους πίσω δρόμους ότι την ήξερα καλά γιατί έκανα με ένα φίλο βόλτες εκεί πριν καιρό. Στο τέλος ανασκουμπώθηκα και ξαναγύρισα αποφασισμένος να "μπουκάρω".

Προσπάθησα να σκεφτώ τι είναι αυτό που με δυσκόλευε στο να ολοκληρώσω το μετέωρο βήμα του καλοφαγά (να μην πω του κοιλιόδουλου). Μάλλον το περιβάλλον μέσα είναι πολύ στυλιζαρισμένο, πάλι πολύ μπουρζουαζία ρε παιδί μου, απέπνεε μια Ψυχικίλα, πως να το κάνουμε. Εκεί, σ'αυτό κατέληξα.

Ο χώρος ήταν αρκετά συμπαθητικός και τακτικός, με μια γυάλινη τζαμαρία να περικλείει τα τραπέζια - άδεια στις 9 το βράδυ που μπήκα εγώ - και ο μέσα κυρίως χώρος του μαγαζιού να είναι μικρός, με ένα μόλις ορθογώνιο, ξύλινο τραπεζάκι κι ένα ακόμη πρόσθετο, πλαστικό. Προφανώς να καθίσει κανείς μέσα δεν ήταν καλή ιδέα.

Τα σπαστά τζάμια της τζαμαρίας ήταν ανοιχτά και το κρύο αεράκι της 2/6 (!) ήταν ένα off of Broadway clue για το βράδυ μου. Όσο δίσταζα απ' έξω αρχικά να μπω, τόσο σιγά σιγά αισθανόμουν, παρά το κρύο, μια ζεστασιά μεταφυσική να με συνεπαίρνει.

Είχα μελετήσει τις κριτικές και συμβουλεύτηκα και τον κατάλογο. Οι τιμές στα burgers κυμαίνονταν στα 6 - 8 ευρώ. Ο σερβιτόρος ήρθε στα 4 λεπτά αφού είχα καθίσει. Ήταν πολύ εξυπηρετικός οφείλω να πω.

Κι ενώ είχα αποφασίσει να πάρω "εκείνο με το jack daniels" που έλεγαν όλοι, μου έκοψε να τον ρωτήσω για το chili con carne που είχε αναφέρει ο κύριος Fratello ( ο Fratellούλης ) στην κριτική του, γιατι όσο κι αν είχα ψάξει το είχα δει μόνο σα συνοδευτική σάλτσα μέσα στον κατάλογο. Με έκπληξη τον άκουσα να μου λέει οτι δεν υπάρχει πια γραμμένο και μόνο παλιοί πελάτες που το ξέρουν, το παραγγέλνουν στο έτσι-θέλω κι άμα-θέλω μια χαρά, δικό μου.

Αρχισε να μου εξηγεί και αμέσως από τις πρώτες νότες κατάλαβα ότι επρόκειτο για πατάτες τηγανιτές με κιμά (chili con carne) και από πάνω τυρί λιωμένο, το πιάτο δηλαδή για το οποίο σταθερά πήγαινα στο Hecho en Mexico στο Γκάζι, που μετά απο τρία σερί αποτυχημένα, δυστυχώς δε με ξαναείδε.

Αντί για το κανονικό burger είπα να μου φέρει τελικά το ίδιο σε mini-burger που επίσης διαθέτουν.

Το chili con carne ήταν νοστιμότατο (θα προσπαθήσω να αποφύγω τις φραστικές υπερβολές, δεν κάνει) και σε ικανοποιητική ποσότητα - 5,90 ευρώ. Οι πατάτες λεπτές, τραγανές, ο κιμάς με ιδιάιτερη γέυση και άρωμα και το τυρί στο ύψος των περιστάσεων. Νομίζω μια πλήρης Tex-Mex απόδοση.

Το mini burger κοτόπουλο με σάλτσα jack daniels δεν ήταν καθόλου mini τελικά. Mini ήταν εκείνα που είχαμε παραγγείλει 3 σε ένα πιάτο στο The burger joint (βλ. σχετική κριτική) στη Γλυφάδα. Εκείνα μάλιστα. Αυτό εδώ ήταν κανονικού μεγέθους, όπως αυτό που παίρνεις 1 ευρώ απο την αμερικανική αλυσίδα πλαστικών. Κόστιζε 3,90 ε και ήταν εξαιρετικό. Πολύ καλής ποιότητας υλικά, το κοτόπουλο πολύ νόστιμο και η σάλτσα λίγη, αλλά άριστη. Το ψωμάκι ίσως έμοιαζε λίγο πανιασμένο από πανω, αλλά ήταν τελικά ιδέα μου, όπως παρατήρησα έπειτα.

Μου έφερε ο σερβιτόρος μια κόκκινη, διαφανή, γυάλινη κανάτα με νερό και ένα ποτήρι λευκό αδιαφανές ( δε μου άρεσε, μάλλον το μόνο πράγμα ), κάπως άβολο. Επισκέφτηκα και τις τουαλέτες που αναφέρθηκαν σε κάποια κριτική, έτσι για να δω τι γίνεται και μου φάνηκαν όλα κανονικά, καθαρές μια χαρά, λίγο μικρός ο χώρος, οκ, ο νιπτήρας, ίσως μονο, πολύ μικρός, σα να τον είχαν αγοράσει απο παιχνιδάδικο για αξεσουάρ στο κουκλόσπιτο της Barby, αλλά τι να λέμε τώρα, ασήμαντη παρατήρηση.

Η απόδειξη ήρθε κανονικά, κανονικότατα στα 9,80 ευρώ, είμαι δηλαδή κι εγώ ένας από αυτούς που έφαγαν με 10 ε και - ω θεοί, ω Δία - για πρώτη φορά με κέρασαν κι εμένα, ρε γατάκι, 2 cookies με σοκολάτα στο σακουλάκι τους, τα οποία τραγάνισα ανέμελα στο δρόμο μου για το μετρό.

Μια φορά ο κύριος Λουκάκος είπε ότι πηγαίνουμε στα εστιατόρια κυρίως τα καλά και τα πληρώνουμε, για να έχουμε ολοκληρωμένες γευστικές εμπειρίες, οι οποίες μας φέρνουν σε ένα διάλογο με τις αναμνήσεις μας από το (μακρύ) παρελθόν κι επιφορτίζονται με το βάρος της πρόκλησης και των πέντε, εάν αυτό είναι δυνατό αισθήσεών μας. Εγώ, τι να σας πω, ολοκληρώνοντας το δείπνο μου, σκέφτηκα ότι μπορεί και να το έπαθα μόλις ένα τέτοιο. Πιο ψύχραιμα τώρα ξέρω ότι πέρασα ένα πολύ όμορφο Κυριακάτικο βράδυ, χωρίς να το περιμένω. Με 10 ευρώ.

05 Ιουν 2013

after_8