20 Ιαν 2014

Είναι η δεύτερη φορά που την πατάω από την ανάγνωση κριτικής γνωστού περιοδικού περί της Αθηναϊκής νύχτας. Την τρίτη φορά θα ζητήσω δημόσια συγγνώμη.

Μετά από απαίτηση φιλικού ζευγαριού αποφάσισα να κλείσω ένα τραπέζι για την Παρασκευή το βράδυ. Φτάσαμε στις δέκα και τέταρτο περίπου και διαπιστώνω άμεσα πως το valet service στο parking είναι να αφήσω το αυτοκίνητο σε ένα «τύπο» ο οποίος θα μου το παρκάρει επάνω στο πεζοδρόμιο!

Προσπερνώ και παρκάρω παρακάτω. Φτάνοντας στην είσοδο μας υποδέχεται δεύτερος «τύπος» ο οποίος σε ρόλο πορτιέρη «παίζει» με το κινητό του και μας πετάει βαριεστημένα μία καλησπέρα χωρίς καν να σηκώσει τα μάτια του από την οθόνη του τηλεφώνου του. Ωραία σκέφτομαι εδώ σίγουρα εκτιμούν την προτίμησή μας προς το εστιατόριό τους φροντίζουν να μας το δείχνουν.

Προχωρώντας προς τα μέσα και αφού βέβαια ανοίγουμε μόνοι μας την πόρτα της εισόδου μας υποδέχεται ένα κοριτσάκι το οποίο μας καλησπερίζει και μας ενημερώνει πως για το εστιατόριο θα πρέπει να ανέβουμε επάνω χωρίς να μας καθησυχάσει πως η σιδερόφραχτη πόρτα που ορθώνεται μετά από λίγο μπροστά μας δεν οδηγεί σε αίθουσα βασανιστηρίου μεσαιωνικού πύργου αλλά στην αίθουσα του εστιατορίου.

Το χρώμα που επικρατεί στην αίθουσα είναι το μαύρο (το αγαπημένο μου), με μαύρους δερμάτινους καναπέδες (στα μέσα τουλάχιστον τραπέζια που είναι και τα πιο «ριγμένα» από άποψη θέσης) και δερμάτινες καρέκλες. Δεύτερη σιδερόφραχτη πόρτα για την κάβα! Ο χώρος είναι ατμοσφαιρικός αλλά όταν η αίθουσα είναι γεμάτη αυτό που έντονα επικρατεί είναι η πολύ φασαρία. Ακόμα και η μουσική δεν καταφέρνει να την καλύψει.

Το προσωπικό είναι εξυπηρετικό και ευγενικό χωρίς να γίνεται κουραστικό αλλά πάντα εκεί όταν το χρειάζεσαι.

Πάμε τώρα και στο φαγητό. Φταίω εγώ που θα συνεχίσω να γκρινιάζω? Παρασκευή 22:30 και δύο από τα κυρίως πιάτα δεν υπάρχουν! Τέλος πάντων προχωράμε στην παραγγελία:

• 2 Μπουκάλια νερό (6€)

• 1 Σαλάτα με κατσικίσιο τυρί (14€). Αρκετά δροσερή και αρωματική αλλά υπερβολική η ποσότητα των ξηρών καρπών. Υπήρξε στιγμή που νόμιζα ότι είχαμε βγει για ποτό και στο μπαρ μας έφεραν μπολ με φουντούκια και καρύδια! Μέτρο παιδιά.

• 1 Ριζόνι αστακό (21€). Με διαφορά το καλύτερο πιάτο (ποσότητα ίσα ίσα για να το δοκιμάσετε).

• 2 Rib Eye (56€). Ειλικρινά αδιάφορο και κάλλιστα θα μπορούσε να είχε σερβιριστεί σε οποιαδήποτε χασαποταβέρνα.

• 1 Στήθος πάπιας (26€). Ίσως το χειρότερο πιάτο. Το κρέας σκληρό και όχι σωστά ψημένο. Με το που το πλησίαζες στο στόμα σου είχε έντονη την μυρωδιά του μη καλοψημένου κρέατος.

• 1 Burger Black Angus (17€).

Πάμε τώρα και στα γλυκά. Δεν το κάνω επίτηδες το ορκίζομαι, το ένα από τα τέσσερα πιάτα δεν υπήρχε!

Ο συνολικός λογαριασμός με δύο (2) μπουκάλια κρασί (60€) ανήλθε στα 260€.

Θέλω να πιστεύω ότι ο κατάλογος περιέχει πιάτα πολύ νόστιμα τα οποία αξίζει κάποιος να δοκιμάσει αλλά δυστυχώς με τις συγκεκριμένες τιμές και αυτού του είδους την αντιμετώπιση εγώ δεν πρόκειται να του δώσω δεύτερη ευκαιρία. Κρίμα γιατί το διάλεξα για να ευχαριστήσω τους φίλους μου.

20 Ιαν 2014

Peinaleos