16 Μάρ 2014

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

Μετράει ήδη 4 χρόνια τρελής επιτυχίας το Kozi's και είναι το μαγαζί που έχω τιμήσει άπειρες φορές τον τελευταίο ενάμιση χρόνο καθώς συνδυάζει fun ατμόσφαιρα, χαλαρό στυλ, σταθερή ποιότητα και το καλύτερο burger κατά τη γνώμη μου.

Το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο. Μέσα στη γενικότερη μιζέρια που ζούμε, εμένα μου φτιάχνει πραγματικά τη διάθεση να βλέπω γεμάτα μαγαζιά, απλούς και προσγειωμένους ιδιοκτήτες και ικανοποιημένους πελάτες.

Το σέρβις και η ανοιχτή κουζίνα, όπου βλέπεις τα πάντα, μοιάζουν με καλοκουρδισμένο ρολόι που λειτουργεί άψογα και αθόρυβα, όλες τις φορές, τέτοιο επίπεδο εξυπηρέτησης με όλα τα τραπέζια γεμάτα, δεν το συναντάς συχνά.

Σε πρόσφατη επίσκεψη διαπίστωσα ότι επέκτειναν το χώρο τους ακόμα περισσότερο, αλλά και πάλι γεμάτο το μαγαζί. Πάντα υπάρχουν άνθρωποι που περιμένουν υπομονετικά έξω στο κρύο για ένα τραπέζι, πίνοντας κερασμένο σφηνάκι οινόμελο για την αναμονή. Κρατήσεις δεν δέχονται, όσο νωρίτερα πάς τόσο το καλύτερο!

Επίσης είδα ότι πάλι οι τιμές τους πήραν λίγο την ανηφόρα, κάτι που δεν το περίμενα και σίγουρα δεν το δικαιολογώ, γιατί δουλεύει τρελά και θα έπρεπε την όποια μικροαύξηση πρώτων υλών ή παγίων εξόδων να την απορροφήσουν.

Στο μενού τώρα, υπάρχουν οι ελληνικές γεύσεις και υπάρχουν και οι αφρικάνικες γεύσεις, μπορείς να φάς με 20-30 ευρώ ή να φας με 100 ευρώ, εξαρτάται τί ζητάς και τί μπορείς να ξοδέψεις. Πάντως μετά από σχετική ερώτησή μας, όλες οι πρώτες ύλες τους είναι ελληνικές, εκτός φυσικά από τα αφρικάνικα μπαχαρικά, το αφρικάνικο λουκάνικο boerewors και τα αφρικάνικα κρασιά.

Συναντάς αντροπαρέες, γυναικοπαρέες, οικογένειες με πιτσιρίκια, μαθητές, φοιτητές, ζευγάρια, μεσήλικες, υπερήλικες, πραγματικά κατά καιρούς έχω συναντήσει παππούδες και γιαγιάδες να τρώνε burger με τον ίδιο ενθουσιασμό με τα εγγονάκια τους!

Άλλοι ορκίζονται στις μαριναρισμένες μπριζόλες με τα αφρικάνικα μπαχαρικά, που εγώ όμως δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, γιατί τις θεωρώ ακριβές, από 16 έως 26 ευρώ ανάλογα με το είδος και το βάρος τους. Για μπριζόλα θα πάω κάπου αλλού, εγώ στο Kozi's πηγαίνω μόνο για το burger του.

- Pitakia, πιτάκια με την γνωστή τους honey mustard σως, 2 ευρώ
- Kokobongo, επιλογή από χοιρινό ή κοτόπουλο κοντοσούβλι 500 γρ, για δύο άτομα, μαζί με πατάτες τηγανιτές, 14 ευρώ αν θυμάμαι σωστά.

Οι πατάτες είναι φρέσκιες, στρογγυλές, θεϊκές, τολμώ να πω καλύτερες από τις σπιτικές που φτιάχνουμε! Τα burger είναι μεγάλα, έρχονται πάνω σε ξύλινο πλατώ και συνοδεύονται από πατάτες τηγανιτές και όποια σως θέλετε εσείς, την οποία ξαναγεμίζουν όσες φορές ζητήσετε, χωρίς χρέωση.

Το εμφιαλωμένο νερό που έρχεται αρχικά στο τραπέζι δεν χρεώνεται, αν όμως πάρετε δεύτερο μπουκάλι αυτό θα χρεωθεί κανονικά. Έχει πολύ καλή λίστα από ελληνικές ετικέτες αλλά και αφρικάνικα κρασιά, αν και εμείς πάντα παίρνουμε το χύμα κόκκινο κρασί του που είναι δυναμίτης, στα 4 ευρώ το μισόλιτρο.

Έχοντας δοκιμάσει και κάποιες από τις σαλάτες του, δεν θα τις πρότεινα, γιατί οι τιμές τους πια έφτασαν στο θεό, οπότε στην ίδια τιμή θα διαλέξω πάλι -έκπληξη! - το burger!

Επίσης δεν προτείνω τα γλυκά, γιατί είναι ακριβά κατά τη γνώμη μου, γύρω στα 5 ευρώ, ελάχιστης ποσότητας σε γυάλινο ποτηράκι (;), άγλυκα και αδιάφορα, η δοκιμή μας έγινε στα 3 είδη cheesecake του καταλόγου και η γνώμη ήταν ομόφωνη.

Το ρακόμελο και το οινόμελο είναι απλησίαστα επίσης, μισό λίτρο 15 ευρώ, ρίξτε βρε παιδιά λίγο τις τιμές!

Υπάρχουν σίγουρα πιο φθηνά μέρη πλέον για να φας burger. Αλλά το Κozi's έχει κάτι που το ξεχωρίζει, δεν είναι δήθεν. Τα παιδιά που το έχουν για μένα είναι ο ορισμός της προσγειωμένης επιτυχίας, είναι απλοί, γελαστοί και ταπεινοί, πάντα ενδιαφέρονται αν έμεινες απόλυτα ευχαριστημένος. Ξέρουν τί κάνουν και γι'αυτό το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο και εύχομαι να συνεχίσουν με το ίδιο κέφι.

Και για το τέλος μια μικρή συμβουλή, μην πάτε Παρασκευή ή Σάββατο μετά τις 9 το βράδυ. Προτιμήστε, αν σας βολεύει, καθημερινή και νωρίς.

16 Μάρ 2014

Ucook