17 Απρ 2014

Πήγαμε στο μαγαζί το προηγούμενο Σάββατο. Ήμασταν μια μεγάλη παρέα. Αν και η διεύθυνση λεει Αλκμάνος, η εισοδος είναι απο τη Δημητρέσσα. Δεν μας ενόχλησε αυτο, διότι υπήρχαν ταμπέλες που καθοδηγούσαν. Όταν φτασαμε, κάποια μέλη της παρεάς είχαν φτάσει ήδη, οπότε καθίσαμε στο τραπέζι.

Μόλις καθίσαμε ηρθε μία σερβιτότορος και μας σέρβιρε νερό και μας έφερε τον κατάλογο. Στο τραπέζι υπήρχε ηδη ενα ντιπ και ψωμάκια.

Σαλάτα επιλέξαμε μία "Εποχής" που στην ουσία ηταν μαρουλι-λάχανο με κάποια συνοδευτικά. Ήταν αρκετα γευστική και σε ποσότητα που ηταν αρκετη για όλους μας. Το ορεκτικό μας ήταν τυροκροκέτες, μια για τον καθενα (6 συνολικά). Δεν ξερω αν ετσι γινεται πάντα για όσα άτομα υπάρχουν στην παρέα. Παντως εχει τα θετικά του σε σχέση με άλλα καταστήματα, οπου η ποσότητα ειναι συγκεκριμμενη ανεξάρτητα απο τον αριθμο των ατόμων. Βέβαια δεν πρόσεξα την τιμη του (την απόδειξη την πήρε άλλος).

Όσο αφορα τα κυρίως πιατα, υπηρχε μια ποικιλια, καθώς άλλοι νήστευαν και άλλοι όχι. Τα τηγανητά καλαμαράκια που πήρα ηταν σε πολυ ικανοποιητική ποσότητα και συνοδευόταν απο τηγανητες πατάτες. Ηταν γευστικά, τραγανά και δεν έβγαζαν αυτη τη "λαδίλα". Το σπαγγέτι τσιγκάνικο ηταν αρκετά καυτερό, στα όρια. Ήταν δυσκολο να το φας όλο χωρις συνοδευτικό ή χωρις να πιεις νερό για 2-3 μπουκιες. Πιστευω πως θα ηταν καλυτερο πιατο, αν το πιάτο ηταν πιο ισορροπημένο.

Η υπόλοιπη παρέα παρήγγειλε Σνιτσελ με ταλιατέλες. Όταν αρχικα βλέπεις αυτο το όνομα στον κατάλογο, περιμένεις πως το συνοδευτικό του σνίτσελ θα ειναι οι ταλιατέλες. Λάθος! Το πιάτο που ήρθε περιείχε το σνιτσελ με κάποιες ταλιατέλες πανω του και συνοδευόταν από τηγανητες πατάτες. Επίσης, το σνίτσελ ηταν χοντρό και εμοιαζε περισσότερο με φιλετο, και η κρούστα δεν ηταν πετυχημένη.

Η ατμόσφαιρα και ο χωρος του καταστηματος μας άφησαν θετικές εντυπώσεις. Το πιανο έπαιζε καθ' όλη τη διάρκεια της βράδιας μια ευρεια γκάμα τραγουδιων, ελληνικά και ξένα. Οι ρυθμοί έδεναν πληρως με το ολο σκηνικό και την ατμόσφαιρα.

Η εξυπηρέτηση ήταν σε πολυ καλά επίπεδα και οι σερβιτόροι συνεχεια κυκλοφορουσαν στο χώρο. Νομίζω πάντως πως ο ένας (μάλλον αυτός που ειχε το γενικό πρόσταγμα) φαινόταν αρκετά αγχωμενος. Μπορει να ειναι ο χαρακτήρας του έτσι, αλλά αυτό μεταδιδόταν. Επίσης, όταν τελειώσαμε το φαγητό και μάζεψαν τα πιατα, μας ρωτησε αν θελουμε επιδόρπιο, αλλά αρνηθήκαμε. Μετα από λίγο ξαναήρθε να ρωτησει αν όλα ειναι καλά και αν θέλουμε κάτι άλλο. Προσωπικά το εξέλαβα ως έμμεσο τρόπο να αποχωρησουμε, αν και το μαγαζι δεν ήταν γεμάτο. Μπορει να θέλαμε να απολαύσουμε την μελωδία του πιανου...

Συνοπτικά, θα το πρότεινα σε όσους θέλουν να απολαύσουν το δειπνο τους συνοδεία πιανου. Αυτη η εμπειρία μας τράβηξε να πάμε προς τα εκει. Πιστεύω πως οι τιμες πρέπει να χαμηλώσουν λίγο.

17 Απρ 2014

ianos