Meat Restaurants - Πετράλωνα, Αθήνα
Αυγ

Άλλη μία ταράτσα στα Πετράλωνα. Εδώ δυστυχώς δεν έχει κάποια ιδιαίτερη θέα, η ουρανό να δεις τα χρώματα να αλλάζουν με την δύση του ηλίου όπως στο Andaman [δείτε την κριτική μου]. Και δεν μπορώ να πω πως είναι ιδιαίτερα δροσερά, μιας και είναι χαμηλό το κτήριο σε σχέση με τις πολυκατοικίες από τις δύο μεριές (είναι γωνιακό το κτήριο).

Πάντως είναι προσεγμένο το ντεκόρ, με ’δροσερά’ χρώματα που σε ταξιδεύουν, σε στυλ κυκλαδίτικης μοντέρνας ταβέρνας. Όμορφο!
Πολύ φιλικό και ευγενικό σέρβις, όλα πήγαν άψογα. Αν και μόλις πριν λίγες μέρες είχε ανοίξει το εστιατόριο, υπήρχε καλή συνεννόηση και μοίρασμα των αρμοδιοτήτων, δεν ψαχνόμασταν ούτε εμείς ούτε αυτοί. Δίπλα μας ήταν μία μεγάλη παρέα που κάποια στιγμή ζήτησε από το τραπέζι με πάγκο / μαξιλάρια από την μία πλευρά να πάει στο κεντρικό μεγάλο τραπέζι όταν άδειασε, και το προσωπικό έκανε αυτή την αλλαγή με επαγγελματικό και γρήγορο τρόπο χωρίς να αναστατώσει το μαγαζί.

Δεν τρελαίνομαι για τεράστιες μερίδες κρέατος. Μου αρέσει το συκώτι όμως, και εάν έγραφε στο μενού ότι το μοσχαρίσιο συκώτι τους [στο τηγάνι με κρεμμύδια] ήταν από κάποια φάρμα, ή βιολογικής εκτροφής, θα το έπαιρνα σίγουρα. Προτίμησα να μην παραγγείλω κρεατικό, με σκοπό να δοκιμάσω από τα διάφορα ορεκτικά.

Τα τηγανιτά στικς κολοκυθιού ήταν πάρα πολύ ωραία σκέτα, δεν χρειαζόταν το ντιπ τυριού που τα συνοδεύει. Η μερίδα τηγανιτές πατάτες πολύ καλή, μόνο που ήρθε νωρίς, πριν τα κρέατα, και τις εξαφανίσαμε αμέσως.

Τα παστουρμαδοπιτάκια [συνοδευόντουσαν από κάτι σαν μαρμελάδα/chutney ντομάτας] είναι σε σχήμα φλογέρας, μας έφεραν 4, ενώ ήμασταν παρέα 5 ατόμων. Δεν θα ήταν άσχημο να τροποποιούσαν την μερίδα αναλόγως ώστε να μην μείνει κάποιος παραπονεμένος.

Το ίδιο σχόλιο για την τυλιχτή πίτα με κοτόπουλο και μαροκινά μπαχαρικά. Πολύ νόστιμο ορεκτικό, αλλά και πάλι μας έφεραν 4 κομμάτια για παρέα 5 ατόμων. Την ίδια ποσότητα, δλδ την τυλιχτή πίτα, θα μπορούσε να κοπεί στα 5 αντί στα 4 για διευκόλυνση μας.

Σε αυτό, και σε άλλο ένα ορεκτικό [δεν το θυμάμαι τώρα] υπάρχει μία σεβαστή ποσότητας πράσινης σαλάτας με ντρέσιγνκ στο πλάι, οπότε δεν μας έλειψε που δεν παραγγείλαμε κανονική σαλάτα.

Το σουβλάκι που επέλεξε φίλη ήταν πολύ σωστά ψημένο και ζουμερό, μια χορταστική μερίδα με όλα τα συνοδευτικά της. Θα μπορούσε κάποιος να παραλείψει τα ορεκτικά. Ο διπλανός της πήρε το 1.200 steak [ναι, το κατάφερε! ], άλλος το κοτόπουλο και αυτό επίσης με πλούσιο συνοδευτικό [κάποιο ζυμαρικό ή ρύζι], και ο διπλανός μου το Hanger Steak [χωρίς συνοδευτικό, μόνο κρέας και γαρνιτούρα]. Δοκίμασα από αυτό το τελευταίο, δεν μπορώ να πως με ενθουσίασε η ποιότητα του κρέατος, μου φάνηκε ινώδες.

Η παρέα ήπιε κόκκινο κρασί χύμα, τους άρεσε. Εγώ βρήκα την σκούρα Volkan μπύρα από την Σαντορίνη που λατρεύω.

Στα επιδόρπια τώρα, που μας άρεσαν! Δύο από την παρέα επιλέξανε την μους λευκής σοκολάτας. Σερβίρετε σε λεπτό κολονάτο ποτήρι, και είναι σωστή ποσότητα μετά από κρεατοφαγία. Τους άρεσε. Η σοκολατόπιτα είναι μεγάλη μερίδα για ένα άτομο, να την μοιραστείτε! Αξιόλογο επίσης το ‘σπαστό’ millefeuille. Και αυτό υπολογίστε το για δύο άτομα τουλάχιστον. Τρεις στρώσεις, οι δύο από παγωτό [βανίλια και σοκολάτα] με κρεμ πατισιέ στην μέση στρώση, ανάμεσα από τα σπαστά φύλλα σφολιάτας. Την επόμενη φορά θα ζητήσω χωρίς το παγωτό σοκολάτα.

Το εσωτερικό του εστιατορίου φαίνεται ευχάριστο, για μετά το καλοκαίρι. Cool χρωματισμούς ελαφρά industrial λουκ αλλά με κάτι το μεσογειακό στις λεπτομέρειες που του δίνει μία ζεστή ατμόσφαιρα, ακόμα και άδειο που ήταν τώρα [λειτουργούσε μόνο η ταράτσα].

Θα ξαναπάμε.