Ψαροταβέρνες - Περιστέρι, Αθήνα
Αυγ

Συνήθως κάνω κριτική σε μαγαζιά στα οποία έχω πάει τουλάχιστον 3 φορές, όμως στην ψαροκασέλα θα δώσω την κριτική μου, έχοντας πάει δύο μόνο φορές και αυτό γιατί η περίπτωση είναι ενδιαφέρουσα.

Την πρώτη φορά η παρέα ήθελε να φάει κάτι και μια και μετά θα πηγαίναμε για ποτό στο Μπουρνάζι, πρότεινα τη ψαροκασέλα, απλά για να δω τι παίζει με την προσφορά.

Τη δεύτερη φορά πήγαμε εκεί κυρίως για να δοκιμάσουμε τα πιάτα που δεν είχαμε προλάβει τη πρώτη φορά, αλλά και γιατί άξιζε ο κόπος την πρώτη φορά.

Ο χώρος είναι διαμορφωμένος σαν κλασσική ψαρατοβέρνα νησιού - δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Δεν έχει όμως κλιματισμό, μόνο ανεμιστήρες στην οροφή και με το ζόρι 2 τραπέζια στο πεζοδρόμιο, άρα στις μεγάλες ζέστες δεν προτείνεται. Ο χώρος μέσα είναι ουσιαστικά δύο δωμάτια με διαφορετική διακόσμηση το κάθε ένα. Στο σημείο δε που βρίσκεται, το βράδυ έχει ησυχία και μπορείς να απολαύσεις τις στιγμές.

Το φαγητό δεν είναι κάτι το σπουδαίο - κλασσικά θέματα με βάση την οικονομία των 13 ευρώ. Και τα ψαρικά που δοκιμάσαμε και τα κρεατικά ήταν σωστά ψημένα και τηγανισμένα. Το τζατζίκι και η τυροκαυτερή ετοιματζίδικα, οι πατάτες χειροποίητες, η χωριάτικη με ίχνος φέτας από πάνω, η πατατοσαλάτα και η καβουροσαλάτα ενδιαφέρουσες προσεγγίσεις για την τιμή τους... Το νερό σε κανάτα. Το τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο, σχετικά καλό. Το κακό είναι ότι έχει μόνο μπύρα Βεργίνα - και τις δύο φορές αυτό δεν μας πείραξε...

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και τις δύο φορές που πήγα.
Στη δεύτερη δε επίσκεψη ο υιός της οικογένειας τραγουδούσε με το μπουζούκι του και μας είπαν ότι σχεδιάζουν να το εφαρμόσουν αυτό και το χειμώνα...

Γενικά δεν θα πας για να φας σε αυτό το κατάστημα - δεν είναι εστιατόριο, ούτε και μουράτο μεζεδοπωλείο. Ουσιαστικά θα τολμήσω να το πω ότι είναι το μαγαζί της παρέας, όπως και των φοιτητών επίσης - άφραγκων ή μη. Η τιμή των ποτών με τους μεζέδες είναι η τέλεια προσφορά για να περάσεις με την παρέα σου λίγες καλές ώρες. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα φύγει κάποιος από τον Καρέα ή από τη Γλυφάδα για να το επισκεφτεί.

Και οι δύο παρέες με τις οποίες πήγα βρήκαν την γενική ιδέα και το περιβάλλον αρκετά καλά, τόσο ώστε ήδη σχεδιάζουμε να το επισκεφτούμε ξανά από Οκτώβρη και μετά, όταν θα έχει πέσει η θερμοκρασία...