Μέση Ανατολή - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα, Αθήνα
Αυγ

Σε αυτο το εστιατόριο πήγαμε 2 άτομα την Παρασκευή την 1η του Αυγούστου. Έτσι για καλο μήνα. Είχαμε ακούσει καλα λόγια για το σεφ και αν και δεν μενουμε κοντά στην Ελευσίνα πήγαμε για να δοκιμάσουμε την κουζίνα του.

Το εστιατόριο αυτό βρίσκεται στο ξενοδοχείο Elefsina που είναι ένα ωραίο, καθαρό και αρκετά καινουριο ξενοδοχείο.

Το καλοκαίρι μπορεί κάποιος να απολαύσει την κουζίνα είτε στο χώρο του εστιατορίου δίπλα στο Lobby ειτε δίπλα στη πισίνα είτε στον 4ο όροφο στο ΥΚ roof bar restaurant.

Eμείς ανεβήκαμε στον 4ο όροφο στο ΥΚ που είναι πολύ δροσερα. Ο χώρος είναι μεγαλος και έχει μια περιοχή για το resto και μια περιοχη για καφεδες, κοκτειλ κ.λ.π.

Περιμετρικα ο χώρος είναι διακοσμημένος με ελαιοδεντρα.
Ο κόσμος ήταν όλων των ηλικιων, ζευγαρια, οικογενειες, νεαροκοσμος.
Επίσης έπαιζε dj πολύ ωραία χαλαρωτική μουσική που όσο περνουσε η ώρα γινόταν και πιο funky. Bεβαια αυτο δεν ηταν σταθερό αφού όπως μας είπαν υπάρχει μεχρι και μέρα που παίζουν μουσικη από τον κινηματογραφο. Τελοσπαντων καταλαβα ότι υπαρχουν και θεματικες βραδιες όπως και προσκεκλημενοι dj οποτε καλο ειναι αν καποιος ενδιαφερεται να παρακολουθει και την ιστοσελιδα του εστιατοριου.

Καταρχην πρεπει να πω ό, τι μου εκανε εντύπωση η μία και μοναδικη κριτκη που εχει γινει για αυτο το εστιατόριο εστιάζοντας στην έλλειψη εξυπηρέτησης γιατι για εμένα αυτο που πραγματικά μου εκανε εντυπωση ηταν η άψογη και γρηγορη εξυπηρέτηση. Για τον μετρ δεν έχω λογια. Κατευθείαν μας οδηγησε στο τραπεζι (δεν ειχαμε κανει κρατηση αλλα αν πηγαιναμε μιση ωρα μετα δεν θα υπηρχε τραπεζι), γρηγορα μας έφερε τους καταλόγους, συνεχως μας γεμιζαν τα ποτηρια με κρυο νερό ή κρασι, με ωραια σειρα και καλους ρυθμους σερβιριστηκαμε και η βοηθός του ευγενεστατο και προθυμο κοριτσι.

Οποτε για εμενα άριστη η εξυπηρέτηση. Τα τραπέζια ωραια με ανετες καρεκλες χάρτινα σουπλά, τέλειες λευκές πετσετες, σερβίτσια μια ωραίο design και κολονατα πεντακαθαρα ποτηρια. Το αναφερω γιατι σε καποια εστιατορια τα ποτηρια ειναι θαμπα απο τη χρηση.

Μολις καθίσαμε μας έφεραν νερό κρύο σε κανάτα και διαφορα ψωμακια με ελιες και λαδακι. (το ψωμακι κόστισε 0,70 το ατομο)

Παραγγείλαμε:
-Mελιτζανοσαλάτα με ψητό ταλαγανι, παρα πολυ νόστιμο (4,90)
-Χταπόδι μαριναρισμενο πάνω σε φαβα, μεγαλη ποσοτητα, λουκουμι (7,10)
-Σαλατα με ροκα, πεπονι και προσουτο. Μια τελεια πειραγμενη συνταγη. Τα κομματακια του πεπονιου με τη γλυκα τους είχαν μαριναριστει σε δυοσμο ισορροπουσαν απιστευτα με την πικρη γευση της ρόκας (8 ευρω)
-Λινγκουινι Θαλασσινων με γαριδες, μύδια και κυδωνια, αρκετα νόστιμο (15 ευρω)
-Σολομος σχάρας με σάλτσα λεμονιού για το συζυγο (μεγαλη ποσοτητα και αρκετα ζουμερος και ευγεστος μου ειπε) (16,20)
-Μοσχαρίσια μπριζόλα κόντρα με χωριατικες πατατες για εμενα που την εφαγε όμως και αυτη ο συζυγος γιατι εγω ειχα σκασει (14,50). Θα μπορουσε να ειναι πιο ζουμερη αν δεν ημουν τοσο κουφιοκεφαλη και δεν τη ζητουσα καλοψημενη.

Ήπιαμε και ένα εμφιαλωμένο κρασι κόκκινο με την ετικέτα του ξενοδοχείου (9 ευρω). Ηταν Aγιωργιτικο με cabernet sauvignon. Μας ενημερωσαν οτι το κρασι εμφιαλωνεται για το ξενοδοχειο στο οικονοποιειο Λαφαζανη στη Νεμεα. H λίστα των κρασιων δεν ηταν πολυ μεγαλη και δεν ειχε τα πολυ εμπορικα. Ειχε πιο περιορισμενης καταναλωσης κρασια και εχει ενδιαφερον να δοκιμασει κανεις καποιο απο αυτα. Υπηρχαν 7-8 ετικετες απο λευκα, αλλα τοσα απο τα κοκκινα, 2-3 ροζε και 2-3 γλυκα στον καταλογο του εστιατοριου. Κοστος απο 8-30 ευρω περιπου.

Γλυκο δεν πηραμε γιατι ειχαμε σκασει. Ο συζυγος ζητησε εσπρεσακι το οποιο του το κερασαν. Συνολικο κόστος 76,10 -20% λόγω έκπτωσης κάρτας Αθηνοράματος τελικη τιμή 60,90. Πρεπει ομως να πω οτι τα κυριως ξεκινουν από 7 ευρω και υπάρχουν και πιο συνηθισμενες γευσεις όπως burger ή κεμπαπ ή καρμποναρα οποτε μπορει ενα ζευγαρι να φαει απο ενα burger και να πληρωσει λιγοτερο απο 20 ευρω συνολικα.

Νομιζω λοιπον ότι αξιζει τον κοπο οσο ειναι ακομα καλοκαιρακι να απολαυσετε αυτο το roof bar restaurant. Nομίζω ότι οι γεύσεις του αξίζουν. Εμείς πάντως το προτείνουμε και θα ξαναπαμε. Θα ξαναπαμε και για να δοκιμασουμε τα coctails του αφου τα ειδαμε πραγματικα τουλαχιστον απο εικονα δελεαστικα. Μας ειπαν οτι το Σαββατο όλα τα coctails του κοστίζουν 5 ευρω.

Για εμενα αξιζει να το επισκεφτειτε.