Μοντέρνα κουζίνα - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα
Αυγ

Η επίσκεψη έγινε το βράδυ της Πέμπτης 7 Αυγούστου και ομολογώ πως δε θα γινόταν αν δεν είχα διαβάσει την κριτική του έμπιστου χρήστη VAGELIS, που για κάποιον ανεξήγητο λόγο είχε εντυπωθεί στη μνήμη μου. Το μοναδικό αρνητικό που αναφέρει (κόστος μετακίνησης) δεν υφίστατο, καθώς βρεθήκαμε ούτως ή άλλως για μερικές μέρες στη Σαλαμίνα, οπότε αποφασίσαμε να πάμε.

Θα ξεκινήσω σχολιάζοντας το χώρο, ο οποίος πραγματικά μας μάγεψε. Η ώρα που πήγαμε (20:30 περίπου) μας επέτρεψε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, αφού ήμαστε οι μοναδικοί πελάτες. Αρχικά είχα έναν ενδοιασμό για το αν θα ακούσω τη συμβουλή του VAGELIS για τραπέζι δίπλα στη θάλασσα, λόγω της 2,5 ετών μικρής μου, αλλά σκέφτηκα να το ρισκάρω και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Η βραδιά ήταν πολύ γλυκιά με τέλεια θερμοκρασία, μάλιστα πετύχαμε και το σούρουπο, ο φωτισμός απαλός αλλά επαρκής για να βλέπεις τί τρως, αρκετή ησυχία με ελάχιστα διαλείμματα (ο λόγος τα διερχόμενα πειραγμένα μηχανάκια στο δρόμο από πάνω), τα κουνούπια ευτυχώς δε μας τίμησαν με την παρουσία τους, το τραπέζι που διαλέξαμε ήταν ευρύχωρο (για 6 άτομα ενώ ήμαστε 4 ενήλικες και 1 νήπιο), οι καναπέδες άνετοι, με λίγα λόγια ειδυλλιακή ατμόσφαιρα. Η μικρή μου, αφού έφαγε, απασχολήθηκε με τα βοτσαλάκια, τη διακοσμητική βάρκα, το πιθάρι και τις ζωγραφιές της, οπότε δεν ενόχλησε άλλο τραπέζι και ο χώρος που κινείτο ήταν σχετικά μικρός και απόλυτα ελέγξιμος.

Περνάμε στην εξυπηρέτηση. Ο μοναδικός σερβιτόρος ήταν ευγενικός και αρκούντως επεξηγηματικός, όπου χρειαστήκαμε διευκρινίσεις. Σωστός στους χρόνους με ένα απολύτως άνευ σημασίας για εμάς λαθάκι. Ίσως δε θα έπρεπε να το γράψω, αλλά για την ιστορία αναφέρω ότι έφερε διαφορετική μάρκα μπίρας από αυτή που παραγγείλαμε. Δεν του το επισημάναμε καν. Τόσο μας ένοιαξε.
Η τακτική για το εμφιαλωμένο νερό μάλλον δεν αναθεωρήθηκε. Όμως, δεν ανοίχθηκε αμέσως και δε ζήτησα να γίνει αλλαγή με νερό κανάτας. Ίσως δέχονταν.

Και τώρα στα ουσιαστικά.
Ήρθε για αρχή φρυγανισμένο μπόλικο ψωμάκι με λάδι, ενώ παραγγείλαμε:
- Φάβα. Ονειρική η γεύση της, η νοστιμότερη που έχω δοκιμάσει. Έβγαζε μια ανεπαίσθητη γλύκα που απογείωνε αυτό το υποτιθέμενο ταπεινό πιάτο. Σερβιρίστηκαν σε ξεχωριστό πιάτο κρεμμύδια κι ελιές καλαμών.
- Τυροκαυτερή. Ήταν οπωσδήποτε χειροποίητη και όσο πρέπει καυτερή για το δικό μου ουρανίσκο (όχι πολύ δηλαδή), εξαιρετική.
- Πατάτες τηγανητές. Χειροποίητες χωρίς λαδίλα, ίσως ήθελαν λίγο περισσότερο τηγάνισμα.
- Φέτα σαγανάκι με μέλι. Μου είπαν πως ήταν αρκετά καλό, προσωπικά δε συμπαθώ το μέλι στο σαγανάκι και δε δοκίμασα.
- Γαριδομπουρεκάκια σε χωριάτικο φύλλο συνοδεία coctail sauce. Να σημειώσω εδώ ότι η σως είχε αρκετά έντονη τη γεύση του πορτοκαλιού και οι γαρίδες ήταν al dente, στοιχεία που σε εμένα άρεσαν πολύ, όχι όμως και σε άλλο μέλος της παρέας.
- Spring rolls λαχανικών. Σωστά τηγανισμένα, με υφή πουρέ η γέμιση, σίγουρα περιείχε και τυριά, θετικό το αποτέλεσμα.
- Χταπόδι ψητό. 'Όχι ακριβώς ψητό δηλαδή και αυτό με δυσαρέστησε λίγο, όταν το παραγγέλνω ψητό, το εννοώ γνωρίζοντας ότι θα είναι πιο σκληρό, αλλιώς θα είχα παραγγείλει βραστό.
- Πιάτο ημέρας Ριζότο με καραβιδοουρές. Ήταν μια επιτυχημένη προσπάθεια του σεφ σε γενικά πλαίσια, που κατά τη γνώμη μου είχε δύο αστοχίες. Η πρώτη ήταν ότι περιείχε μεγάλη ποσότητα φρέσκιας ντομάτας που ξίνιζε ελαφρώς το πιάτο (αυτό ίσως σε κάποιους αρέσει, προσωπικά το αποφεύγω όταν μαγειρεύω προσθέτοντας 1 κ. γ. ζάχαρη). Η δεύτερη ήταν ότι πέτυχα κομμάτι καραβίδας ακαθάριστο από το έντερο. Μπορεί να είχε ξεφύγει το συγκεκριμένο, γιατί δεν παραπονέθηκε άλλος από τους συνδαιτημόνες. Όμως για εμένα αυτό ήταν καθοριστικό, ώστε να μην ξαναβάλω στο πιάτο μου.
- 1/2 κιλό χύμα λευκό κρασί, ελαφρύ και παγωμένο
- 1 μπίρα πολύ παγωμένη
- 2 coca cola

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω στα 55 ευρώ. Δε σκάσαμε στο φαγητό, αλλά χορτάσαμε χωρίς να έχουμε βαρύ στομάχι μιας και ήταν βράδυ. Η μικρή μου δοκίμασε από όλα. Θεωρώ πως άξιζαν και με το παραπάνω τα χρήματά που δώσαμε για μια τόσο υπέροχη βραδιά με θαλασσινές γεύσεις.

Εννοείται πως το προτείνω και μάλιστα το συμπέρασμα που έβγαλα τις λίγες μέρες που ήμουν επισκέπτρια στη Σαλαμίνα είναι ότι δεν υπάρχει ανταγωνιστής στη συγκεκριμένη συνδυαστική ποιότητα χώρου-ατμόσφαιρας-φαγητού-εξυπηρέτησης-vfm σε ολόκληρο το νησί.

Παίζουν μπάλα μόνοι τους και μπράβο τους, γιατί θα μπορούσαν εύκολα να κάνουν έκπτωση στην ποιότητα. Πάλι καλύτεροι θα ήταν.

Χαίρομαι που δεν επέλεξαν τη λύση "στους στραβούς κυβερνά ο μονόφθαλμος", αλλά τη δύσκολη οδό.

Υ. Γ.1 Το εύρος τιμής που έβαλα δεν είναι για ότι πληρώσαμε, αλλά για ότι θα πληρώσει όποιος παραγγείλει τα κλασικά, σαλάτα, λίγα ορεκτικά, 1 κυρίως πιάτο ανά άτομο.

Υ. Γ.2 VAGELIS να είσαι καλά! Keep up the good search.