Σουβλάκι & Σχάρα - Μελίσσια, Αθήνα
Αυγ

O Πλάτανος αποτελεί νέα άφιξη στα Μελίσσια και στεγάζεται σε κεντρικό σημείο της περιοχής, πάνω σε ένα πολύ όμορφο πεζόδρομο. Για την ιστορία, στο σημείο αυτό μεσουρανούσε στη δεκαετία του 80 η πιτσαρία Κομίνο...

Δεκαπενταύγουστος και όλα κλειστά στη γειτονιά που μεγάλωσα, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας σε ένα από τα ελάχιστα μαγαζιά που τόλμησαν να ανοίξουν αυτές τις μέρες. Και μάλλον το συγκεκριμένο δεν το μετάνιωσε μιας και ήταν φίσκα από κόσμο. 4 σερβιτόροι λοιπόν να τρέχουν να εξυπηρετήσουν, εκ των οποίων μόνο ο ένας (μάλλον επειδή είχε το μοναδικό μηχανάκι) έπαιρνε παραγγελίες και ένας αγχωμένος ιδιοκτήτης να στέκεται όρθιος με τα χέρια στη μέση και να επιβλέπει...

Διαλέγουμε λοιπόν ένα από τα πανομοιότυπα τραπεζάκια με τις κόκκινες και πράσινες καρέκλες Για αρχή μας σερβίρουν ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και πιτάκια με μια πολύ ελαφριά σος, αρκετά νόστιμη. Ο κατάλογος λιτός και καλοστημένος. Δεν μας έφερε όμως δεύτερο.

Παραγγέλνουμε κατόπιν:

- Σαλάτα Πλάτανος. Απρόσμενα αποδείχτηκε το καλύτερο πιάτο. Μαρούλι, καρότο, χαλούμι και βινεγκρέτ, ωραίος συνδυασμός.

- Τυροκαυτερή σπιτική. Μάλλον όντως σπιτική, όσο καυτερή πρέπει (ούτε λίγο ούτε πολύ δηλαδή) και νόστιμη.

- Δύο καλαμάκια κοτόπουλο. Σερβιρισμένα με πιτάκια, η γυναίκα μου που τα παρήγγειλε έφαγε μόνο το ένα, εγώ τελείωσα το άλλο και διαφωνήσαμε, καθώς εμένα μου άρεσε.

- Ένα κασερλί κεμπάπ. Κεμπάπ δηλαδή με λιωμένο τυρί, σερβιρισμένο με πιτάκια. Αδιάφορο, δεν καταλαβαίνεις το τυρί. Πρόσφατα είχαμε φάει κεμπάπ σε μαγαζί στη Δροσιά (έπεται κριτική! ) και στη σύγκριση ο Πλάτανος ηττάται...

- Κεφτεδάκια της γιαγιάς. Εδώ είχαμε το μεγάλο φάουλ: 5 μικροσκοπικά κεφτεδάκια πάνω σε τι άλλο, πιτάκια (εφόσον ότι πάρεις συνοδεύεται από πιτάκια, ίσως στην αρχή θα έπρεπε να φέρνουν ψωμάκι, έτσι για ποικιλία) με μια κόκκινη σάλτσα σε μπολάκι και "φρεσκοκομμένες" πατάτες τηγανιτές. Φρεσκοκομμένες ίσως, φρέσκες όχι.

Όλα τα πιάτα του μαγαζιού σερβίρονται σε αλουμινένια δοχεία ή τηγάνια (όπως παρατήρησα στο διπλανό τραπέζι που πήραν γιαουρτλού, τη σύγνωμη μου κιόλας στο ζευγάρι που στάθηκα όρθιος για να ρίξω μια ματιά, κακό πράγμα η περιέργεια). Καλό κολπάκι αυτό για τα καλαμάκια και τα λοιπά προϊόντα ενός σουβλατζίδικου, αλλά για τα μαγειρευτά δεν κολλάει, όταν για παράδειγμα παραγγέλνεις κεφτεδάκια τελείως άλλο πράγμα φαντάζεσαι, σε σχέση με ότι συναντάς συνήθως έξω.

Και ενώ έχουμε αράξει και σκεφτόμαστε να παραγγείλουμε γλυκά (διαθέτει σοκαλοτόπιτα και τσιζκεικ) περνάει η ώρα και περνάει και... κανείς δεν φιλοτιμείται να μαζέψει τα πιάτα μας και να ρωτήσει αν θέλουμε κάτι άλλο (κλασικά και απαραίτητα πράγματα), ενώ στα διπλανά τραπέζια που φεύγουν τα μαζεύουν και καθαρίζουν στο λεπτό (για να κάτσουν άλλοι βεβαίως βεβαίως, προτεραιότητα! ).

Οπότε πληρώνουμε και φεύγουμε. 23 €, πολύ καλή τιμή με την έννοια ότι χορτάσαμε δύο άτομα, δεν ευχαριστηθήκαμε όμως.

2014-08-28 20:01:47

Ευχαριστουμε που μπηκατε στον κοπο να γραψετε λιγα λογια για την νεα μας προσπαθεια και ειλικρινα λαμβανουμε σοβαρα υποψιν μας τις παρατηρησεις σας απο την εμπειρια σας στο καταστημα μας, θα χαρουμε πολυ να σας υποδεχτουμε ξανα, ελπιζω να ειμαστε βελτιωμενοι σε αρκετα επιπεδα μιας και για αυτο πασχιζουμε καθε μερα, καινουριο μαγαζι ειμαστε και απο την γνωμη σας μαθαινουμε.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ και σας περιμενουμε ξανα

2016-09-21 14:41:14
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ΗΛΙΑΣ.