19 Αυγ 2014

Aυτο το εστιατόριο το επισκεφτήκαμε Τρίτη απόγευμα πριν της Παναγίας και ημασταν 2 άτομα. Βρίσκεται στη Νίκης κοντά στην Ερμού οπότε είναι βολικό αν βρίσκεσαι κοντά για ψώνια ή δουλειές. Το μαγαζί δεν λεει πολλα πράγματα. Ειναι λίγο στενόμακρο με μικρά τραπεζακια και 2-3 μεγαλυτερα στο βαθος. Εχει και πάνω όροφο αλλα εμεις δεν ανεβηκαμε για να δουμε.

Ο χώρος είναι καθαρός αλλα μόνο τα μεγαλα τραπεζια αξιζουν για να απολαυσεις το φαγητό σου γιατί στα μικρά δεν χωράνε ούτε δύο πιάτα. Εμείς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε μεγάλο τραπέζι.

Ο λόγος της επίσκεψής μας ήταν ότι εγώ νήστευα για τη γιορτή της Παναγίας οπότε εγώ παρήγγειλα vegan και ο σύζυγος απλά χορτοφαγικό.

Παραγγείλαμε:
-caponata για ορεκτικό. Ήταν ενα πιάτο ημέρας, κρύο ορεκτικό με διάφορα λαχανικά κομμένα σε λωρίδες και μια σχετικά γλυκόξινη σάλτσα. Δεν ενθουσιάστηκα (8,50 Ε )

-μία πίτσα vibrant vegan με ολικής αλέσεως ζύμη, λαχανικά και αβοκάντο επάνω. Καλή (10,50 Ε)

-ένα vegan burger για εμένα με falafel, ντομάτα, κρεμμύδι, κόκκινο μαρούλι λόλα (νόστιμο αλλα το falafel λιγο στεγνο, 9,90 Ε)

-ένα caprese panini για το σύζυγο με μοτσαρελα, ντομάτα και μια σως βασιλικού (7,50 Ε)
Σύνολο 41,30 Ε

H εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Ενας ευγενέστατος νεαρός μας πηρε την παραγγελία, μας εξήγησε ό, τι τον ρωτήσαμε και γρήγορα και με σωστή σειρά ήρθαν τα πιατα. Μετα από λίγο πέρασε ένα άλλο παιδί και ρώτησε αν ήμασταν ικανοποιημένοι και αν όλα ήταν εντάξει. Πιστεύω ότι η εξυπηρέτηση προσθέτει σε αυτο το εστιατόριο.

Οι γεύσεις δεν με πολυενθουσίασαν αλλα δεδομένου ότι δεν υπάρχουν και πολλα χορτοφαγικά εστιατόρια δεν υπάρχει και μέτρο σύγκρισης. Θεωρώ όμως ότι οι τιμές πρέπει οπωσδήποτε να πέσουν για το φαγητό που προσφέρεται και για το περιβάλλον που δεν είναι και ιδιαίτερα πολυτελές.

Επίσης πρέπει να πω ότι το εστιατόριο είναι και καφέ και οι τιμές του είναι οικονομικές στους καφεδες και έχει και ωραιοτατους φρεσκους χυμούς από 4,5-5 ευρω.

Αν θα ξαναπήγαινα; Επειδή δεν είμαι χορτοφάγος και επειδη δεν μένω κοντα σίγουρα δεν θα μπορούσα να το επισκέπτομαι συχνα. Όμως αν τύχει να παω για ψωνια στην Ερμού και να νηστεύω, τότε ναι σίγουρα θα είναι η πρώτη μου επιλογή.

Αν θα το πρότεινα σε άλλους μη χορτοφαγους; Ναι για κάποια γευστική δοκιμή ίσως από εκεί και πέρα έχει σχέση να κάνει και με τις διατροφικές επιλογές του καθενός.

19 Αυγ 2014

kellyvag