Πολίτικη κουζίνα - Δροσια, Αθήνα
Αυγ

Οι Γεύσεις είναι μαγαζί που παραπέμπει με τον τίτλο του στην πολίτικη κουζίνα, στην πραγματικότητα όμως πρόκειται απλά για ένα εκλεπτυσμένο σουβλατζίδικο που προσφέρει και 3-4 μαγειρευτά καλής ποιότητας. Το κρέας του γενικότερα είναι από τα καλύτερα της περιοχής. Πιο αναλυτικά:

Βρίσκεται πολύ κοντά στην πλατεία της Δροσιάς, επομένως λογικά δεν παρκάρεις και απέξω, αλλά στα παρακείμενα στενά έχει άφθονες θέσεις. Σαν χώρος τίποτα το ιδιαίτερο, σίγουρα όχι για καλοκαίρι, άλλωστε δουλεύει πολύ και με delivery.

Στην αρχή σου φέρνουν εμφιαλωμένο νερό (το οποίο και σου χρεώνουν χωρίς να ρωτήσουν αν το θέλεις), αλλά όχι ψωμάκι (ίσως και να έτυχε, πάντως τώρα τελευταία όπου τρώω υπάρχει αυτή η έλλειψη, είμαι ένας γκαντέμης ψωμολάτρης μάλλον). Στις δύο φορές που το επισκεφτήκαμε δοκιμάσαμε:

- Φορμαέλα σαγανάκι: Αρκετά νόστιμο, είναι και από τα αγαπημένα μου τυριά άλλωστε.

- Καγιανά: Απλή συνταγή αλλά στα απλά είναι που στα χαλάνε πολλές φορές, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

- Πατάτες τηγανητές: Nόστιμες και φρέσκες.

- Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα: Καλούτσικη και στην κατάλληλη ποσότητα.

- Σουτζουκάκια: Επίσης μου φάνηκαν OK αλλά το συγκεκριμένο πιάτο το έχω πετύχει στο παρελθόν σε μαγαζιά σμυρνέικης κουζίνα με κάτι σάλτσες που έγλειφα δάχτυλα και επομένως είμαι λίγο παραπάνω απαιτητικός.

- Κεμπάπ: Εδώ έχουμε την top επιλογή. Στην παρέα παραγγείλανε επίσης χοιρινό και κοτόπουλο καλαμάκι και σχολίασαν θετικά την καλή ποιότητα του κρέατος.

- Μοσχαρίσιο μπιφτέκι και μπιφτέκι κοτόπουλο: Επίσης εξαιρετικής ποιότητα κιμάς, όσο μπορείς να κρίνεις από τη γεύση βέβαια.

Επίσης κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω αυγά με σουτζούκι και παστουρμά. Το menu έχει τέλος τας κεμπάπ και τηγανιά χοιρινή αλλά από ότι έχω καταλάβει είτε δεν είναι όλα τα πιάτα διαθέσιμα καθημερινά είτε πέσαμε στην περίπτωση λόγω Αυγούστου.

Για την εξυπηρέτηση ήμουν μεταξύ 2 και 3 διότι ναι μεν είναι γρήγορη και αυτό είναι σημαντικό αλλά σε όλα τα άλλα... Τα μπράβο για την ταχύτητα νομίζω πάνε στην κουζίνα. Το service είναι διεκπεραιωτικό (όπως σχολίασε και προηγούμενος χρήστης) ή τέλοσπαντων αυτό είναι το mood, σαν να μην το ευχαριστιούνται που μπαίνει πελάτης δηλαδή. Το λέω αυτό γιατί κέρασμα στο τέλος δεν είχε και τα πιάτα μας δεν τα μάζεψε κανείς μέχρι να φύγουμε (χωρίς να έχει πολύ κόσμο το μαγαζί).

Δε θέλω να παραπονιέμαι όμως και πολύ γιατί οι τιμές για αυτό που τρως είναι πολύ καλές. Χωρίς να δοκιμάσουμε κάτι που να μη μας αρέσει έστω και λίγο, πληρώσαμε και τις δύο φορές 15 € το άτομο και αν λάβουμε υπόψη την περιοχή (που τα περισσότερα φαγάδικα είναι ακριβούτσικα) αυτό αξίζει ένα μπράβο.

Εν κατακλείδι, υπάρχουν θεματάκια που χρήζουν βελτίωσης αλλά θα ξαναπάμε για τα συγκεκριμένα πιάτα που μας άρεσαν.

2014-10-29 14:51:42

Ευχαριστούμε πολύ για τις παρατηρήσεις. Εργαζόμαστε για να τις διορθώσουμε. Το εμφιαλωμένο νερό (Ζαγόρι μπλέ) το φέρνουμε γιατί το νερό της βρύσης δεν έχει πολύ καλή γεύση. Το χρεώνουμε 1,5 € για το τραπέζι και όχι ανά άτομο (όπως έχουν αρχίσει και κάνουν όλοι με το ψωμί). Ψωμί δεν φέρνουμε (για να μην το χρεώσουμε ως κουβέρ) αλλά και γιατί όλα τα πιάτα έχουν πιτούλες χειροποίητες (φέρνουμε μόνο στα αυγά και το παστουρμαλί ) Στην πλειονότητα των περιπτώσεων, το κατάστημα κερνάει γιαούρτι με γλυκό σταφύλι ή παγωτό καϊμάκι με βύσσινο.

2015-03-15 13:44:31

Τηρήσαμε την υπόσχεση και σας ξαναεπισκεπτήκαμε πριν λίγο καιρο αλλά και χθες Σάββατο βράδυ. Ευτυχώς οι γεύσεις παραμένουν στο ίδιο καλό επίπεδο, οι τιμές ομοίως, το service εξαιρετικά γρήγορο, για το ψωμί έχετε δίκιο ότι δεν είναι απαραίτητο αφού φέρνετε πιτούλες αλλά δυστυχώς πάλι γλυκό δεν κεράστηκε και τα πιάτα (αν και τα αδειάσαμε παντελώς λόγω πείνας) εκεί στη θέση τους, παρόλο που πέρασε δυο-τρεις φορές δίπλα μας κοιτώντας ο κύριος που πήρε παραγγελία...

2016-09-21 14:41:14
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ΗΛΙΑΣ.