Σουβλάκι & Σχάρα - Χαλάνδρι, Αθήνα
Αυγ

Οδεύουμε προς το φθινόπωρο πλέον και αυτή η κριτική μου θα είναι η "προθέρμανση" για τη νέα σεζόν που έρχεται.

18-8-2014 ημέρα Δευτέρα και ξεκινάμε με μηχανή να κάνουμε ένα τουρ στην Αθήνα. Οι επιλογές πολλές και... λίγες λόγω της ιδιαιτερότητας του 15αύγουστου. Αναποφάσιστος ξεκινώ με κατεύθυνση την εθνική οδό. Μέχρι να αποφασίσουμε φτάσαμε στη λεωφόρο Πεντέλης. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε προς το Χαλάνδρι που το επισκεπτόμαστε 2-3 φορές τον χρόνο. Η πρώτη επιλογή ήταν το California grill και η δεύτερη το γειτονικό Ancho mexican. Aμφότερα κλειστά και τότε άρχισαν να δυσκολεύουν οι επιλογές γιατί η μια ώρα βόλτα μας είχε ανοίξει την όρεξη.

Περπατήσαμε... ξαναπερπατήσαμε και τελικά μετά από σκέψη καθίσαμε στα "Τενεκεδάκια" που τα θυμόμουν από παλαιότερες κριτικές. Το συνολικό πρόσημο είναι μάλλον αρνητικό....

Το κεντρικό νόημα είναι πως πρόκειται για μια καλοκουρδισμένη μηχανή αλλά όχι με την καλή έννοια. Πρόκειται για μια μηχανή χρημάτων αλλά με λάθος τρόπο. Και δεν μιλάω για επαγγελματικότητα γιατί αυτή ξεχειλίζει.

Όλα γίνονται τόσο γρήγορα που περνάς μέσα από το μαγαζί σαν άοσμος και δεν έχεις την άνεση σου να το απολαύσεις. Δεν υπάρχει φιλικότητα και όλα γίνονται ρομποτικά.

Η άποψη αυτή ενώ μπορεί να γίνει δεκτή για κάποιους Χ λόγους, δεν μπορεί να με κάνει να ξανατιμήσω το μαγαζί. Σίγουρα δεν πηγάζει από τους εργαζόμενους αλλά από την ιδιοκτησία λογικά και αυτό λόγω του μεγαλύτερου μειονεκτήματος της επιχείρησης. Και αυτό ονομάζεται ΧΩΡΟΣ.

Ο χώρος λοιπόν είναι πολύ μικρός και όπως θα δείτε και στο σάιτ τους τα τραπέζια τόσο κοντά τοποθετημένα, ειδικά των 2 ατόμων, που είσαι στην κυριολεξία μια παρέα με τους διπλανούς σου και μπορείς να μάθεις τα νέα τους. Άνεση λοιπόν δεν μπορείς να νιώσεις σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον όταν το μαγαζί είναι γεμάτο (ακόμα και Δευτέρα μην ξεχνιόμαστε). Μιλάω για τον εσωτερικό χώρο.

ΚΑΤΣΕ-ΦΑΕ-ΦΥΓΕ

Ο εσωτερικός χώρος δε γενικές γραμμές είναι ευχάριστος, με μαύρα ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, τενεκέδες για φωτιστικά και ραφάκια με κονσέρβες, χύτρες και γλαστράκια. Όχι κάτι τρομερό αλλά σίγουρα ΟΚ αν δεν το "ξημερώσεις" στο μαγαζί. Δεν αισθανθήκαμε καθόλου τη ζέστη και το μαγαζί είναι καθαρό. Η χαμηλή βαθμολογία μου είναι λόγω άνεσης.

Η εξυπηρέτηση αποτελείται από πολυάριθμο προσωπικό που συνεχώς τρέχει για να εξυπηρετήσει. Ένας κύριος σαν μετρ (με την ίδια αμφίεση με τους υπόλοιπους) να κατευθύνει τους υπόλοιπους αλλά και να εξυπηρετεί αυτούς που παραγγέλνουν για έξω. Στα θετικά η ύπαρξη κανάτας με κρύο νερό και χωρίς να νιώσουμε πίεση για να παραγγείλουμε αρκετά. Την ίδια αντιμετώπιση είχαμε εμείς που πληρώσαμε 13.5 ευρώ, την ίδια είχε και το παραδιπλανό τραπέζι που 3 άτομα έκαναν λογαριασμό 6.5 ευρώ.

Όλα γίνονται όμως τόσο γρήγορα που αισθάνεσαι άβολα και με τον "τρόπο" τους σε κάνουν να φύγεις για να έρθει ο επόμενος. Όλοι όμως οι εργαζόμενοι ήταν πολύ ευγενικοί και με χαμόγελο.

Η εκπαίδευση τους παραείναι επαγγελματική.

Παραγγείλαμε:

- Τηγανίτα πατάτας στα 5.2 ευρώ. 2 αυγά μάτια πάνω σε τσίπς πατάτας. Εμάς μας ήρθαν 3 και καυτά αλλά τα θετικά σταματουν εδώ. Μεγάλη και χορταστική ποσότητα αλλά... τα τσίπς παραήταν λαδερά και μαυρισμένα. Κάποια γεύση την ένιωθες μόνο αν έσπαγες τον κρόκο πάνω στα τσιπς αλλά και πάλι χρειαζόταν λίγο αλατάκι ή κάποιο μπαχαρικό να τα νοστιμήσει. Δυστυχώς μας ήρθαν τελευταία και μας χάλασαν την τελική εικόνα της γεύσης μας.

- Τυλιχτό με καλαμάκι χαλούμι στα 2.25 ευρώ
- Τυλιχτό με καλαμάκι μανιτάρι στα 1.70 ευρώ

Αμφότερα με μόνη προσθήκη τη σως μελιού, όχι άσχημα αλλά διαιτιτικά. Καλοψημένο και το χαλούμι και το μανιτάρι.

- Τυλιχτό με κεμπάπ στα 2.20 ευρώ
- Τυλιχτο με καλαμάκι χοιρινό στα 2.10 ευρώ.

Στον κατάλογο δεν αναφέρονται οι πατάτες στη γέμιση αλλά αν το ζητήσετε ευχαρίστως βάζουν, οι πατάτες καλύτερες από άλλων μαγαζιών. Οι πίτες καλές και μαλακές, στεγνές από λάδια, το γιαούρτι και η σως νόστιμες αλλά δυστυχώς κάλυπταν το κρέας και σε επόμενη επίσκεψη αν έκανα θα δοκίμαζα μερίδα για να κρίνω πιο "καθαρά" το κρέας.

Το χοιρινό μου φάνηκε καλά ψημένο αλλά άνοστο, το κεμπάπ καλό αλλά όχι σπιρτόζικο.

ΣΥΝΟΛΟ: 13.45 ευρώ

Ζητήσαμε και τυρόπιτα από τον κατάλογο (οι άλλες επιλογές είναι κοτόπιτα και σπανακοτυρόπιτα) αλλά μας ενημέρωσαν πως καμία δεν υπήρχε.

Τα καλαμάκια τους αναφέρονται ως χειροποίητα ενώ καμία σαλάτα τους δεν μου έκανε κλικ. Σε γενικές γραμμές οι επιλογές είναι αρκετές (και σε ορεκτικά) για να μπορούν να υποστηριχθούν από το μαγαζί.

Θα ήταν μια καλή επιλογή για σουβλάκι αν δεν μας έκανε να νιώσουμε τόσο άβολα και στενά ο χώρος. Αλλά και να μην ξαναπάω εγώ, τόση πελατεία μαζεύει. Οι τιμές είναι λογικές για την περιοχή.

Υ. Γ. Το κεμπάπ γύρω στις 22:00 τελείωσε (το ακούσαμε που το φώναζε ο ψήστης) όπως και το ντονέρ που είχε τελειώσει πριν ακόμα παραγγείλουμε στις 21:40. Γύρω στις 22:20 αποχωρήσαμε.