Γαλλία - Πετράλωνα, Αθήνα
Αυγ

Άρτι αφιχθείσα Αθήνα και λίγο πριν φύγω για μια ακόμα απόδραση πριν τελειώσει το καλοκαίρι, βρέθηκα με μια φίλη Πετράλωνα να τα πούμε. Στο Chez Lucien πήγαμε κάπως τυχαία και ομολογώ ότι περάσαμε ένα όμορφο βράδυ! Ήθελα καιρό να το επισκεφτώ, όμως οι αντικρουόμενες κριτικές με είχαν αποθαρρύνει. Το δικό μου πάλι συμπέρασμα είναι ότι η "αλήθεια" βρίσκεται στη μέση!

Πρόκειται για ένα απλό και χύμα θα έλεγα μαγαζί. Απλά έπιπλα, μικρός χώρος, αλλά ομολογώ με κέρδισαν οι περίφημες ανάποδες τραπεζοκαρέκλες που κρέμονται στο ταβάνι! Υπάρχει ένα στυλ! Εμείς βέβαια κάτσαμε σε ένα χύμα τραπέζι έξω στο πεζοδρόμιο και πρέπει να πω ότι θα ήθελα να δω κι εκεί κάποιες στυλάτες πινελιές.

Το σέρβις από την Γαλλίδα κυρία και μια άλλη σερβιτόρα ήταν μια χαρά, ευγενικό, εξυπηρετικό και ανεπιτήδευτο!

Εμείς επιλέξαμε το "μικρό" μενού για δύο άτομα που έχουν λανσάρει (στα 15 έκαστος), το οποίο περιλαμβάνει μία σαλάτα ελεύθερης επιλογής στη μέση, ένα κυρίως (διπλή μερίδα επί της ουσίας, απλά πρέπει να επιλέξουν και οι δύο το ίδιο) από 3-4 επιλογές και δύο γλυκά (από 3 επιλογές). Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται ψωμί και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Πήραμε τα εξής: πράσινη σαλάτα με ροκφόρ και ξηρούς καρπούς, entrecote (σερβιρίστηκε σε δύο πιάτα, το ένα με σάλτσα bourguignon και το άλλο με σάλτσα café de Paris) και δύο σουφλέ σοκολάτας.

Η σαλάτα απλά συμπαθής, τίποτα το συναρπαστικό. Όσον αφορά την entrecote, υπήρχε δίλημμα. Εγώ την ήθελα medium, η φίλη μου well done, εν τέλει καταλήξαμε στο medium και στην ερώτηση της σερβιτόρας "Medium ελληνικό ή γαλλικό;" είπα "ελληνικό", για να ικανοποιηθούμε και οι δύο όσο το δυνατόν περισσότερο. Εν τέλει προς το well down ήταν, μολαταύτα το κρέας ήταν νόστιμο και είχε διατηρήσει τους χυμούς του. Οι σάλτσες ήταν και οι δύο εύγευστες, αν και η bourguignon είχε πιο έντονη γεύση. Τα σουφλέ σοκολάτας αρκετά καλά!

Γενικώς το δείπνο ήταν συμπαθές (κανονικά θα έβαζα 2.5, αλλά με έχουν πιάσει τα κουβαρντιλίκια μου), απλά όχι απογειωτικό! Απλή, "σπιτική" κουζίνα, ενώ μπορεί να καταλάβει κανείς ότι οι πρώτες ύλες δεν είναι κάτι το συγκλονιστικό. Ομολογώ ότι δεν μπόρεσε να φτάσει το επίπεδο αντίστοιχων "απλών" εστιατορίων που έχω γευματίσει στη Γαλλία, παρ 'όλα αυτά το φαγητό ήταν εύγευστο. Πολύ καλές οι συνοδευτικές πατάτες au gratin και ο πουρές.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με ένα φτηνό και μέτριο λευκό κρασάκι και πληρώσαμε σύνολο 20/άτομο.

Όσον αφορά το value for money: το μενού που πήραμε άξιζε πολύ! Τιμές αντίστοιχες της ποιότητας, πολύ χορταστικές ποσότητες, απλά περιορίζεσαι κάπως στον αριθμό των επιλογών. Το μεγάλο όμως μενού (για να μην μιλήσω για το a la carte) είναι πιστεύω κάπως τσιμπημένο βάσει των πρώτων υλών και της γενικότερης εμπειρίας.

Το προτείνω για ένα απλό, ανεπίσημο δείπνο (πάντα με το φτηνό μενού), αλλά αν θέλετε κάτι σπέσιαλ πηγαίνετε κάπου αλλού!