American Style - Χολαργός, Αθήνα
Αυγ

Η περιπέτεια στο βόρεια προάστια συνεχίζεται καθώς ακόμα δεν έχω αγωνιστικές υποχρεώσεις. Αυτή τη φορά είχα πιο στοχευμένο προορισμό σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα. Αφού δεν μπορούσα να σκεφτώ κάποιο μαγαζί για πίτσα, η δεύτερη επιλογή ήταν μπέργκερ. Ενθυμούμενος τα καλά λόγια διάφορων χρηστών και μην έχοντας πολλές πιθανότητες να το επισκεφθώ τον χειμώνα λόγω ωραρίου, έφυγα καρφί με την κοπέλα μου για Χολαργό.

Στον δρόμο κάναμε και ένα τηλεφώνημα για να μάθουμε εάν είναι ανοικτό. Ήταν η πρωτη μέρα που άνοιξαν μετά τις καλοκαιρινές διακοπές τους. Να έχετε κατα νου πως κρατήσεις δεν κάνουν.

Δευτέρα 25 Αυγούστου και ώρα 20:40 φτάσαμε στο μαγαζί που ήδη ήταν μισογεμάτο. Για όσους ανηφορίζουν τη Μεσογείων να σας πω πως εγώ έστριψα στην τέταρτη είσοδο για Χολαργό δεξιά και ανηφόρισα. Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, παρκάραμε σχεδόν έξω από το μαγαζί.

Για τον χώρο τώρα που είναι το πιο αδύναμο σημείο του μαγαζιού. Εσωτερικά όπως διάβασα και από πολύ έμπιστο χρήστη, δεν προσφέρεται ούτε για χειμώνα. Οι λόγοι κατά την άποψη μου είναι οι εξής:

1) Υπάρχουν μόλις 3 ψηλά στάντ που είναι άβολα για μεγαλύτερους των 25 ετών. Αν πας να απολαύσεις το μπέργκερ μάλλον θα το κάνεις σε γρήγορη κίνηση. Ακριβώς απέναντι σου βλέπεις τον χώρο που ψήνονται τα μπέργκερ. Στα μάτια μου δεν διαφέρει πολύ από την ψησταριά ενός σουβλατζίδικου. Μόνο κάτι καδράκια american style έχεις να παρατηρήσεις.

2) Το μαγαζί μάλλον έχει κερδίσει τον κόσμο αν κρίνω από την επίσκεψη μου καθώς γύρω στις 9μιση το βράδυ ο εξωτερικός χώρος με 10 τραπέζια ήταν γεμάτος και ήδη περίμενε κόσμος για να φάει, ενώ μια άλλη παρέα έφυγε καθώς ήδη υπάρχαν άλλοι σε αναμονή. Διέκρινα σε έναν σερβιτόρο να θέλει να μαζέψει τα πιάτα από το διπλανό τραπέζι χωρίς να του το έχουν ζητήσει και οι κυρίες που καθόντουσαν ενοχλήθηκαν ελαφρώς.

Ο εξωτερικός χώρος είναι συμπαθητικός και χαλαρός το καλοκαίρι, σε δρόμο χωρίς υπερβολική κίνηση. Αν κατάλαβα καλά απέναντι ακριβώς πρέπει να υπάρχει θερινός κινηματογράφος από τον θόρυβο (χωρίς να είναι ενοχλητικός).

Τα ξύλινα καθίσματα είναι σκληρά και μάλλον άβολα, τα τραπέζια επαρκή ενώ οι τουαλέτες βρίσκονταν σε καλό επίπεδο καθαριότητας.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη μου φάνηκε σχεδόν άριστη. Με τα παιδιά να γνωρίζουν το αντικείμενο και το τι πουλάνε, χωρίς να είναι πιεστικοί για το τι θα παραγγείλεις. Έτοιμοι και γρήγοροι για ότι τους ζητήσεις και συνάμα διακριτικοί.

Στα υπέρ το κρύο νερό που το αντικαθιστούσαν πριν καν τελειώσει και χωρίς να το ζητήσεις, ενώ η απόδειξη κατέφθανε αμέσως μόλις παρήγγελνες.

*** Να πω εδώ πως μια άσχετη σκέψη που έκανα τωρα που γράφω, συγκρίνοντας τα μαγαζιά των βορείων προαστίων με αυτα των δυτικών και πιο νοτιών ΟΤΙ το επίπεδο εξυπηρέτησης και προσέγγισης στον πελάτη (βλέπε πχ αποδείξης και εκπαίδευσης προσωπικού) γέρνει προς τα μαγαζιά των βορείων.

Συνεχίζοντας λοιπόν την κριτική να πω πως αυτό που με έκανε να αφαιρέσω μια μονάδα ήταν πως ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο, βγήκαν 2 κύριοι με τις μαύρες σακούλες σκουπιδιών να τις πετάξουν. Άποψη μου είναι πως αυτό έπρεπε να γίνει στο τέλος της βάρδιας χωρίς τα βλέμματα των πελατών.

Στο φαγητό τώρα:

Βρήκα έναν κατάλογο πολύ περιποιημένο πως σε "προκαλεί" να ανακαλύψεις όλες τις γεύσεις τους. Ευφάνταστος και κατανοητός, με γνωστά ορεκτικά αλλά και με υλικά στα μπέργκερ που δεν συναντάς συχνά. Μπράβο! Μου έβγαλε καλή διάθεση και έναν ευχάριστο πονοκέφαλο.

Παραγγείλαμε:

- Sweet corn sticks στα 4.5 ευρώ. Ψητό καλαμπόκι κομμένο σε 4 ξυλάκια με βούτυρο και χονδρό αλάτι. Η τιμή φαντάζει ελαφρώς τσιμπημένη αλλά εμείς δεν πήραμε άλλο ορεκτικό γιατί ήταν χορταστικό. Η μια μπουκιά ήταν γλυκιά και σε έστελνε στον παράδεισο, η άλλη μπουκιά αν βούταγες στο αλάτι σε έστελνε στην κόλαση. Θέλω να πω δηλαδή πως, ένα ταπεινό υλικό ήταν άψογα προετοιμασμένο και είχε ευχάριστες εναλλαγες στη γεύση σε κλάσματα δευτερολέπτου.

- New Yorker burger στα 9 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι γεμιστό με μοτσαρέλα, αυγό τηγανιτό, μπεϊκον, μαρούλι, τομάτα, κρεμμύδι που ζητήσαμε να είναι καραμελωμένο και σπιτική μπάρμπεκιου σως. Η κοπέλα μου ζήτησε να είναι σε bagel ψωμάκι. Το ψωμάκι δεν με χάλασε καθώς το δοκίμασα για πρώτη φορά αφού προτιμώ το μπριος, το αυγό θα το ήθελα πιο ζουμερό.

- Αri Gold burger στα 9.2 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, σωταρισμένα μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, κατσικίσιο τυρί, Aioli mayo, iceberg και τομάτα. Είναι ιδιαίτερο μπέργκερ λόγω τυριού και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει.

Σε γενικές γραμμές μας άρεσαν κυρίως λόγω μπιφτεκιού που ήταν καλής ποιότητας και φρεσκοψημένα. Η τομάτα μου φάνηκε ζουμερή αλλά δεν μου άρεσαν τα καραμελλωμένα κρεμμύδια γιατί τα βρήκα χοντροκομμένα και όχι ζουμερά.

Τα μπέργκερ τους είναι προσεγμένα και τα υλικά δεν μπορείς να πεις ότι τα τσιγκουνεύονται. Κατά τα δικά μου γούστα πάντα θα τα ήθελα λίγο πιο... σαλτσωμένα. Η μπάρμπεκιου σως στο μπολάκι δεν με ξετρέλανε.

Να πω πως μου φάνηκαν αρκετα χορταστικά γιατί βάζουν και ένα βουνό πατάτες με φλούδα (υπάρχει επιλογή και για ψητή πατάτα ή σαλάτα). Το μπέργκερ δεν το λες και μικρό. Επικεντρωθείτε στο μπέργκερ πρώτα και μετά στις πατάτες, που εδώ που τα λέμε δεν ήταν και άσχημες ΟΜΩΣ φουσκώνουν το στομάχι και... την τιμή.

- 1 κουτάκι 330 μλ κόκα κόλα στα 1.7 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ: 24.4 ευρώ και σκάσαμε αφήνοντας συνολικά και μια μερίδα πατάτες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δικαίως έχει κερδίσει αρκετό κόσμο και ναι θα το ξαναεπισκεπτόμουν για να δοκιμάσω και κάποια σαλάτα και το ορεκτικό με το χαλούμι και το λουκάνικο. Η άποψη μου είναι πως μπορείς να χορτάσεις και με το μπέργκερ μόνο χωρίς να πληρώσεις άλλες κρυφές χρεώσεις.

Θα τους πρότεινα να μειώσουν τη γαρνιτούρα και ελαφρώς την τιμή για να μπορεί ο πελάτης να είναι πιο ευέλικτος στην παραγγελία του.

Σε σύγκριση πάντως με το Μπαρ Μπεε Κιου, προτιμώ ακόμα το Μπαρ Μπεε Κιου. Ισως επειδή θυμάμαι να μου αρέσει περισσότερο το δικό του ψωμάκι μπριος.