28 Αυγ 2014

Σε συνέχεια προηγούμενης κριτικής μου και αφού παρήλθε ικανό για μένα διάστημα από την τελευταία μου παραγγελία, παρήγγειλα και εχθές από το εν λόγω εστιατόριο, το οποίο τα προηγούμενα χρόνια επέλεγα εάν ήθελα μπέργκερς στο σπίτι.

Η παραγγελία αφορούσε σε ένα μεγάλου μεγέθους μπέργκερ με τυρί και μπέικον (απλή και ασφαλής επιλογή) και τις fry and deep πατάτες τους, καθώς απεχθάνομαι τη συνήθη μόδα των πατατών με τη φλούδα, η οποία τείνει να παγιωθεί στα περισσότερα τέτοιου είδους εστιατόρια.

Το μεγάλου μεγέθους μπέργκερ ήταν πράγματι μεγάλο, χορταστικό, απλό και νόστιμο (διατίθενται 2 μεγέθη, με ή χωρίς συνοδεία πατατών). 2 επισημάνσεις: Αυτή τη φορά και δεδομένου ότι άλλαξε και η επωνυμία (σε burgering) καθώς και ο κατάλογος, γεγονός για το οποίο ενημερώθηκα από την ευγενέστατη κυρία η οποία έλαβε την παραγγελία μου στο τηλέφωνο (με ενημέρωσαν ότι ισχύουν και οι 2 για παραγγελία αν και έχουν διαφορές στα προιόντα), το τυρί είχε μετατραπεί "σε γνήσιο αμερικάνικο τσένταρ", όπως περιγραφόταν στον κατάλογο που μου έδωσαν, το οποίο στην πραγματικότητα ήταν μία θάλασσα λιωμένου τυριού, νόστιμου, αλλά όχι της επιλογής μου (προτιμώ έμενταλ).

Ο μοναδικός λόγος που το αναφέρω ήταν λόγω της ποσότητας η οποία ήταν μεγάλη και της ρευστότητας που το καθιστούσε μη διαχειρίσιμο (κατέληξε το μπέργκερ να γλυστρά σα χέλι μέσα από τα χέρια μου και ατυχώς το τυρί να χύνεται στο κουτί του από τα πλάγια-καταναλώθηκε στη συνέχεια με κουτάλι). Αυτό συνδυαστικά με τη σως του μπέργκερ που εκ παραδρομής ξέχασα να ζητήσω να μην προστεθεί το κατέστησαν ένα παζλ για δυνατούς λύτες.

Από άποψη συσκευασίας, οι πατάτες και το μπέργκερ ήρθαν χωριστά στο κουτί τους το καθένα (όχι σε ενιαίο όπως τα προηγούμενα χρόνια), σε ικανή ποσότητα να χορτάσει κανείς. Για τους λάτρεις του λιωμένου τσένταρ, θα είναι βόλτα στο πάρκο.

Η προηγούμενη κριτική μου ήταν δυσμενής σε ό, τι αφορούσε στο μέγεθος του μπέργκερ, που ήταν ανύπαρκτο. Επιλέγοντας το μεγάλο αυτή τη φορά, χόρτασα και με το παραπάνω. Ο νέος κατάλογος ενδιαφέρον, αν και "αμερικανίζει" πολύ, προφανώς στα πλαίσια της τρέχουσας τάσης αντίστοιχων εστιατορίων, ταχυφαγείων ή μη. Έχει διάφορους συνδυασμούς, άξιους δοκιμής. Το προσωπικό, όπως πάντα ευγενέστατο (τηλεφωνικό κέντρο και διανομέας).

Συνολικό κόστος Ευρώ 7,20. Ικανοποιήθηκε η μεγάλη πείνα μου? Απολύτως αυτή τη φορά.

28 Αυγ 2014

FANIOLITA