Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα
Αυγ

Μερικές φορές κάποια εστιατόρια θυμίζουν σπίτια που βλέπω στην πόλη ή στα ταξίδια μου στην επαρχία και τα νησιά. Ο ιδιοκτήτης επενδύει σε ακριβά και καλόγουστα υλικά, αρχιτεκτονικό σχέδιο, γκαζόν κ. λ. π, και βάζει στη βεράντα τις γνωστές σε όλους πλαστικές καρέκλες των 2 ευρώ, φυτεύει τα λουλούδια του στις εξίσου γνωστές γλάστρες των 3 ευρώ κι έτσι καταφέρνει με δύο και μόνο κινήσεις να ακυρώσει το όποιο αποτέλεσμα της επένδυσής του....

Αφορμή γι' αυτό τον παραλληλισμό ήταν η πρόσφατη επίσκεψή μου στο ανακαινισμένο ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ.
Ο χώρος, όπως έχουν επισημάνει και οι υπόλοιποι φίλοι του ask4food είναι πολύ όμορφος, λιτός και περιποιημένος, δώρο στην κατασυκοφαντημένη γειτονιά μας.
Οι σερβιτόροι είναι νεαρά παιδιά, γρήγορα, σε κάποιες στιγμές λίγο επιτηδευμένα, αλλά επαρκείς στο ρόλο τους.

Κάποιες επιμέρους ενστάσεις που έχω για το μέγεθος και τη χωροταξία των τραπεζιών, τα σερβίτσια και την κάπως διεκπεραιωτική λογική της επιχείρησης τις κρατάω για τον εαυτό μου διότι τις θεωρώ υποκειμενικές κρίσεις.
Φτάνοντας λοιπόν τη Δευτέρα 25/08 στο μαγαζί με τετραμελή παρέα βρίσκουμε να επικρατεί μια χαλαρή, φασαριόζικη αλλά ευχάριστη ατμόσφαιρα και μπαίνουμε κατευθείαν στο "θέμα".

Σαλάτα πράσινη με παντζάρι, τυρί, σως, νόστιμη και φρέσκια.
Ντάκο με ξινομηζύθρα, ό, τι περιμένεις απ' αυτό το πιάτο.
Καγιανά με απάκι, φρέσκια η ντομάτα του, καλό το απάκι, νόστιμο.
Λουκάνικο ξιδάτο Κρήτης, πολύ καλό, ελαφρώς μικρή η μερίδα.
Κεμπάπ, αξιοπρεπές.
Κεφτεδάκια με σως γιαουρτιού, σερβιρισμένη ξεχωριστά, καλοτηγανισμένα΄

Αφήνω για το τέλος το πιάτο που ενέπνευσε την κριτική μου. Ναι, ήταν οι τηγανητές πατάτες!!!!!, οι οποίες προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας πανιασμένες, ωμές, κρύες, ταλαιπωρημένες και θλιμμένες. Στη διαμαρτυρία μας ο χαριτωμένος σερβιτόρος απέδωσε το χάλι τους στην ''ποιότητα'' της πατάτας και τις αντικατέστησε, χαριτωμένα, πάντα, με άλλες εξίσου θλιμμένες.

Εάν λοιπόν έχουμε κάνει αυτή την επιχειρηματική επένδυση είναι πραγματικά κρίμα να τα " χαλάμε" στις λεπτομέρειες. Αν δεν ξέρουμε να τηγανίζουμε, αφαιρούμε τις πατάτες από τον κατάλογο, αν η πατάτα δεν είναι αυτή που πρέπει τη χρησιμοποιούμε αλλιώς,
λέμε στον πελάτη, δεν έχουμε πατάτες σήμερα, βρε αδελφέ!!! περισσότερο θα εκτιμηθεί αυτή η κίνησή μας...

Με δύο γλυκά, τρεις μπύρες και δύο εμφιαλωμένα νερά, τα οποία ζητήθηκαν, δεν επιβλήθηκαν, ο λογαριασμός ήταν στα 64 ευρώ. Δεν πρόσεξα αν χρεώθηκαν οι πατάτες, θέλω να ελπίζω πως όχι.
Να πάτε, αν σας βγάλει ο δρόμος, αλλά να επιμείνετε κι εδώ και παντού αλλού στη λεπτομέρεια....